Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, Stapelstühle Modell 3107 für Fritz Hansen (4)
Stapelstühle Modell 3107, dänisches Design von Arne Jacobsen für Fritz Hansen. Entwurf von 1955, Ausführung von 1983. Sitzschalen aus verformten Schichtholz, Untergestelle aus Stahlrohr, Abdeckkappen aus Kunststoff. Bezeichnet mit Aufkleber. SH. ca. 43cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren (4)
Varunr: 4860201
SEK 3 374 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16-12-2017
12:46:54
SEK 1 639
Arne Jacobsen. Et par Oxford stole med returdrej, rødbrun læder (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par 'Oxford' stole. Monteret på drejelig fempasfod af aluminium med returdrej. Sæde og ryg med originalt betræk af patineret, rødbrun læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2007 'Red Label'. (2)
Varunr: 4848050
SEK 12 951 DK, Kolding, Trianglen 16-12-2017
13:49:00
SEK 5 698
Arne Jacobsen. Ægget. Lænestol samt skammel, model 3316 og 3127 (2)
Arne Jacobsen (1902- 1971). Ægget. Lænestol samt skammel med vipbar ryg, betrukket med koksgrå uld, monteret på drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor herunder ...
Varunr: 4859316
SEK 32 376 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
19:08:00
SEK 31 081
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, sort læder
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320, originalt betrukket med sort læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Alm. lettere brugsspor.
Varunr: 4871428
SEK 28 491 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
19:47:00
SEK 23 311
Arne Jacobsen. 'Svanen' lænestol, model 3320
Arne Jacobsen (1902- 1971). Lænestol, model 3320 'Svanen' betrukket med sort læder, monteret på drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 79 cm. B. 75 cm. Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor ...
Varunr: 4859315
SEK 25 901 DK, Aalborg, Nibevej 16-12-2017
20:08:00
SEK 16 836
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg', model 3316 med tilhørende skammel, model 3127 (2)
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg', model 3316 med tilhørende skammel, model 3127. Polstret med mørk chokoladebrun læder på forsiden og chokoladebrun ruskind på bagsiden. Firpasfod i massiv håndpoleret bronze. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 i et begrænset oplag på 999 stole i ...
Varunr: 4868743
SEK 129 505 DK, Aarhus, Egå Havvej 16-12-2017
20:10:00
SEK 103 604
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', rød Hallingdal uld
Arne Jacobsen. 'Ægget', lænestol med vippeanordning, betrukket med rød Hallingdal uld, drejelig midtersøjle monteret på firpasfod af aluminium, H. 105 B. 87 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen af Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen, 2011. Fremstår ...
Varunr: 4849939
SEK 32 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-12-2017
21:20:00
SEK 20 721
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolsteret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket af anden professionel polstrer med sort Camo Nevada anilin læder. Fremstår med buler på sko.
Varunr: 4866534
SEK 8 288 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
12:30:00
SEK 3 626
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget', model 3316
Arne Jacobsen. Lænestol 'Ægget' model 3316, betrukket med uld. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ældre model. Fremstår til ompolstring.
Varunr: 4857025
SEK 28 491 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
19:07:00
SEK 12 951
Arne Jacobsen, Munkegaardsstole, orange læder (6)
Arne Jacobsen. Munkegaards stole, model 3105 'Myggen' af formspændt finér originalt betrukket med orange Panama (col. 5524) læder fra Italienske Gruppo Dani, monteret på ben af sortlakeret stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart. Fremstår uden brugsspor, dog uden original emballage. (6)
Varunr: 4765050

SEK 31 081 DK, Odense, Kratholmvej 17-12-2017
19:20:00
SEK 16 188
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, original læder,
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol betrukket med originalt brunt læder, stamme med drejelig firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen 2003. Fremstår med få brugsspor. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. ...
Varunr: 4857560
SEK 27 196 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:26:00
SEK 20 073
Arne Jacobsen, seks stole, model 3107, 'Syveren', nybetrukket med anilin læder. Ny højde (6)
Seks stole 'Syveren', model 3107 af Arne Jacobsen (1902-1971), produceret af Fritz Hansen, dansk design fra 1955 i sort anilin læder og med stel af forkromede stålrør. Professionel nybetrukket med anilin læder. Siddehøjde 46 cm. Modelfotos. Der gives to års fuld garanti på polstringen. ...
Varunr: 4865011
SEK 25 901 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
19:30:00
SEK 20 073
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Sædehøjde ca. 44 cm. (4)
Varunr: 4869876
SEK 15 541 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
19:32:00
SEK 8 029
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Ægget' år 2015 / 2014 med vippefunktion samt tilhørende skammel, 'Brown Label', model 3316 og 3127 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget' originalt betrukket med sort Basic læder, firpas fod af aluminium, vippefunktion, returdrej. Tilhørende skammel, originalt betrukket med sort Classic læder, firpas fod af aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen med Brown Label fra 2015 ...
Varunr: 4862310
SEK 82 883 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:35:00
SEK 50 507
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, original hvid læder. Red label.
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med original hvid læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2004. Red label. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4854247
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
19:56:00
SEK 2 072
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, sort læder (6)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på seks stole 'Syveren' med fuldpolstrede skaller i sort læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Senere betrukket med sort læder ved anden møbelpolster end Fritz Hansen. Fremstår med lette brugsspor, herunder nogle ...
Varunr: 4862683
SEK 16 836 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
20:07:00
SEK 9 842
Arne Jacobsen. Svanestol, model 3320
Arne Jacobsen. Svanestol model 3320 betrukket med naturlæder. Monteret med drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957-1958 som en del af totalindretningen på Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litt. C. Thau & K. Vindum: 'Arne Jacobsen'. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår med ...
Varunr: 4823679
SEK 25 901 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
20:08:00
SEK 10 360
Arne Jacobsen. Et par stole 'Mågen' model 3108.. (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Et par stole 'Mågen' nybetrukket med sort semi anilin læder, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3108. Mangler to "sko", samt stel lidt anløbet nogle steder. Fremstår nypolsteret ved professionel møbelpolster med sort semi anilin læder. (2).
Varunr: 4869793
SEK 15 541 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
20:12:00
SEK 2 461
Arne Jacobsen. Hvilestol, 'Svanen', betrukket med cognacfarvet læder,
Arne Jacobsen 1902-1971. Hvilestol, 'Svanen', betrukket med cognacfarvet læder, monteret på firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet ved Fritz Hansen 1980 med label herfra. H. 76/37. B. 76. D. ca. 70 cm. Fremstår med ...
Varunr: 4871742
SEK 19 426 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:15:00
SEK 18 131
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol. Rød læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med rødt læder, fuldpolsteret. Fempas fod samt stamme af aluminium, drejefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med mærker i læder.
Varunr: 4854251
SEK 6 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
20:18:00
SEK 1 684
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3107, udført 1970
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3107 (Syveren) senere rødlakeret formbøjet bøg stående på drejelig højdejusterbar firepasfod med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstillet 1970. Fremstår med brugsspor, senere lakering, lettere aldersrelateret slør i højdejustering. Se også 4847663.
Varunr: 4847667
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
20:18:00
SEK 5 439
Stort sofabord/coffee table med Sliding Top, formentlig Romeo Rega
Stort sofabord/coffee table med Sliding Top, formentlig Romeo Rega. Konstruktion af forkromet metal med indlæg af messing, to bordplader af glas, sidedele af plexiglas, overdelen kan forskubbes. B. 100 cm, H. 43,5 cm, D. 100 cm. Fremstår med lette brugsspor, delvist lette ridser på stellet. Vær...
Varunr: 4861391
SEK 8 676 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
20:22:00
SEK 2 410
Arne Jacobsen. Seks armstole, model 3207, sort 'Elegance' anilin læder (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole, 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. (6) Modelfotos. Fremstår professionel nybetrukket med 'Elegance' Anilin læder. Der gives to års fuld garanti på polstringen. ...
Varunr: 4858476
SEK 38 852 DK, Kolding, Trianglen 17-12-2017
20:25:00
SEK 13 598
Arne Jacobsen. Fem syverstole, 3107, sort læder (5)
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fem stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde 45 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Senere betrukket med sort læder. Fremstår med mærker i læder samt brugsspor. (5)
Varunr: 4865803
SEK 12 951 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
20:27:00
SEK 2 461
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3107, udført 1969
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3107 (Syveren) senere rødlakeret formbøjet bøg stående på drejelig højdejusterbar firepasfod med hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstillet 1969. Fremstår med brugsspor, senere lakering, lettere aldersrelateret slør i højdejustering. Se også 4847667.
Varunr: 4847663
20:28:00
SEK 4 921
Arne Jacobsen. Skammel til Ægget, model 3127
Arne Jacobsen 1902-1971. Skammel til 'Ægget'. Firpas fod af helstøbt profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007, model 3127. Litteratur: C Thau/ K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998. Bla. omtalt s. 144, 432 gengivet s. 433, 438-439, 467, 471-472. Fremstår med minimale ...
Varunr: 4857728
SEK 11 655 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
20:35:00
SEK 8 806
Arne Jacobsen, armstol, model Oxford
Arne Jacobsen 1902-1971. Oxford kontorstol med armlæn, originalt betrukket med Paul Smith uldstof. Fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Højdejusterbar med vippefunktion. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2007. Red Label. Fremstår med brugsspor, hjørner og keder med ...
Varunr: 4868949
SEK 10 878 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
20:40:00
SEK 1 684
Arne Jacobsen tre 'Syveren' stole af grålakeret finér (3)
Arne Jacobsen 1902-1971. tre 'Syveren' stole af grålakeret finér, monteret med stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Model 3107. Fremstår med lakrevner samt brugsspor. (3)
Varunr: 4854199
SEK 2 849 DK, Aalborg, Nibevej 17-12-2017
20:40:59
SEK 1 813
Varunr: 4837029
20:42:00
SEK 4 144
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...
Varunr: 4857027
SEK 10 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
20:44:00
SEK 4 144
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>