Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 298  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Barstolar, 4 st
Barstolar, 4 st. Barstolar, 4 st, i trä med sits klädd i plysch samt metallförstärkt fotstöd. Sitthöjd ca 100 cm, 37x40 cm. Bruksslitage. (4) Varunr: 4333526 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-07-30 19:17:00 SEK 300
Patrick Demarchelier, fotoprint, ’Valentia Zelaeva’
Patrick Demarchelier, fotoprint, ’Valentia Zelaeva’. Patrick Demarchelier, fotoprint, ’Valentia Zelaeva', Rio de Janeiro, Brasilien 2005. Producerad av Gerald Dearing, tryckt av CTD Printers Ltd för Pirelli. Bildmått: 29x39 cm, Storlek inklusive ram: 42x52 cm. Ramat bakom glas och passepartout Varunr: 4333598 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-05 19:51:00 SEK 300
Sami Rinne, 'Angels of the love affair'
Sami Rinne, 'Angels of the love affair'. Sammi Rinne, f. 1971, Finland. 'Angels of the love affair'. Akryl på pannå. 80x55 cm. Signerad. Varunr: 4335280 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 19:05:00 SEK 300
Sami Rinne, 'Electrically charged'
Sami Rinne, 'Electrically charged'. Sammi Rinne, f. 1971, Finland. 'Electrically charged'. Akryl på pannå. 80x55 cm. Signerad. Varunr: 4335283 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 20:05:00 SEK 325
Sami Rinne, komposition
Sami Rinne, komposition. Sammi Rinne, f. 1971, Finland. Komposition. Akryl samt sprayfärg på pannå. 80x60 cm. Signerad. Varunr: 4335285 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 21:05:00 SEK 300
Soffbord teak
Soffbord teak. Soffbord i teak med sammankopplad benställning. 130x70 cm, höjd 55 cm. Visst slitage. Varunr: 4338148 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 18:33:00 SEK 300
Roland Svensson (bus)
Roland Svensson (bus). Roland Svensson, 1910-2003, färglitografi, skärgårdsmotiv, 37x25 cm. Signerad samt numrerad 139/310. Ramad. Varunr: 4338863 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 18:30:00 SEK 300
Stolar, allmoge, 3 st
Stolar, allmoge, 3 st. Stolar, 3 st, i bemålad furu. Allmoge, 18/1900-tal. Sitthöjd ca 45 cm. Bruksslitage. (3) Varunr: 4338928 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-01 18:33:00 SEK 350
Marit Stigsdotter, Stolab, sängbord/vägghylla, grå
Marit Stigsdotter, Stolab, sängbord/vägghylla, grå. Marit Stigsdotter, sängbord/vägghylla modell 'Serena' i grålackerad massiv björk. Tillverkad för Stolab. Längd 45 cm, djup 31 cm och höjd 15,5 cm. Andrasortering i originalkartong. Denna vara ingår i temaauktionen Stolab - massiv design i regnbågens färger. Varunr: 4338964

SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 18:25:00 SEK 300
Axeco, vävd matta
Axeco, vävd matta. Vävd matta, rutig i rödvit färgställning. 190x140 cm. Smärre slitage. Varunr: 4342197 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 19:00:00 SEK 300
Soffa samt fåtölj
Soffa samt fåtölj. Soffa samt fåtölj, 1940-tal, djuphäftad rygg, senare klädsel, soffans längd 175 cm, sitthöjd 40 cm Varunr: 4344844 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-01 17:24:00 SEK 300
Soffa 3-sits, skinn
Soffa 3-sits, skinn. Soffa, 3-sits, 1900-talets andra hälft, träställning, röd skinnklädsel, längd 198 cm, höjd 71 cm, djup 79 cm, sittdjup 46 cm, sitthöjd 41 cm, slitage, underrede med hål Varunr: 4345151 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-01 17:25:00 SEK 3 000
Verner Panton, Fritz Hansen, soffgrupp 'Pantonova'
Verner Panton, Fritz Hansen, soffgrupp 'Pantonova'. Soffgrupp "Pantonova", 13 moduler samt soffbord, formgiven av Verner Panton, formgivningsår 1971. Stomme i förkromat stål med klädsel i svart ulltextil. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark. Total diameter ca 330 cm, mått bord diameter 120 cm, höjd 41 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 4345855 SEK 25 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-01 20:00:00 SEK 7 800
Vivero, stolar
Vivero, stolar. Vivero, Italien, 1 par stolar i bok samt skinn. Sitthöjd ca 45 cm. Visst slitage. (2) Varunr: 4346281 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 18:15:00 SEK 300
Skrivbord, 1940-tal
Skrivbord, 1940-tal. Skrivbord, i mahogny, fristående modell med lådor samt utdragsskiva. Sverige, 1940-tal. 190x100 cm, höjd 73 cm. Bruksslitage. Varunr: 4346411 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-03 20:01:00 SEK 300
Promenadkäppar, ben, 2 st
Promenadkäppar, ben, 2 st. Käppar, 2 st, med handtag och detaljer i ben. Omkring sekelskiftet 1900. Längd 90 cm. Slitage, ena käppen med spricka. (2) Varunr: 4346861 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-07-30 20:42:00 SEK 325
Fåtölj, böjträ
Fåtölj, böjträ. Fåtölj i formpressad bok med lösa textilklädda plymåer samt rygg i rottingflätning. Sitthöjd 40 cm, höjd 80 cm. Visst slitage. Varunr: 4346908 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 18:31:00 SEK 300
Blombord, gustaviansk stil
Blombord, gustaviansk stil. Blombord, i grålackerat trä samt plåt. Gustaviansk stil, 1900-talets mitt. 90x27 cm, höjd 58 cm. Visst slitage. Varunr: 4346914 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 19:01:00 SEK 325
Gert Nyström, Fagerhult, ljuskrona 'Festival'
Gert Nyström, Fagerhult, ljuskrona 'Festival'. Ljuskrona "Festival", formgiven av Gert Nyström. Metallstomme med centralt placerade glödlampshållare behängd med formade glasprismor. Tillverkad för Fagerhult. Diameter 60 cm, höjd 75 cm. Enstaka nagg. Varunr: 4346943 SEK 20 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-07-31 20:00:00 SEK 4 200
Gert Nyström, Fagerhult, ljuskrona 'Festival'. Ljuskrona "Festival", formgiven av Gert Nyström. Metallstomme med centralt placerade glödlampshållare behängd med formade glasprismor. Tillverkad för Fagerhult. Diameter 60 cm, höjd 75 cm. Enstaka nagg. Varunr: 4346944 SEK 20 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-07-31 20:30:00 SEK 3 800
Klädhängare, 3 st
Klädhängare, 3 st. Klädhängare, 3 st, i stål och stålnät. Kan även användas som exempelvis soffbord. Mått 75x150x40 cm. Bruksslitage, släpp i ett par fästen. (3) Varunr: 4347113 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-07-30 21:42:00 SEK 325
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3271 'Oxford'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3271 'Oxford'. Stol 3271 "Oxford", formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1965. Snurrbar centralfot samt textilklädsel. Tillverkade för Fritz Hansen, 1970. H 88, B 45, D 44. Bruksslitage, fläckar. Varunr: 4347179 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-08-02 20:00:00 SEK 550
Bengt Olof Tallroth kniv
Bengt Olof Tallroth kniv. BENGT OLOF TALLROTH, kniv, damaskerat blad, skaft i masurbjörk, slida i rårand, längd ca 21 cm Varunr: 4347200 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:00:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 19 cm Varunr: 4347201 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:15:00
Se mer
Rolf Backlund
Rolf Backlund . ROLF BACKLUND, smyckeskniv, damaskerat blad, slida och skaft en suite av graverat renhorn, total längd 8,5 cm Varunr: 4347202 SEK 6 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:30:00
Se mer
Kniv Bengt Olof Tallroth
Kniv Bengt Olof Tallroth. BENGT OLOF TALLROTH, kniv, signerat damaskerat blad, renhorn stabiliserad masur, oljad masurbjörk och silver, signerad slida av rårand Varunr: 4347203 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:00:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 17 cm Varunr: 4347204 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:15:00
Se mer
Rolf Backlund
Rolf Backlund. ROLF BACKLUND, smyckekniv, helhorn med graverad dekor, damaskerat blad, längd 8,5 cm Varunr: 4347205 SEK 6 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:30:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 18 cm Varunr: 4347206 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 12:00:00
Se mer
Bengt Olof Tallroth kniv
Bengt Olof Tallroth kniv. BENGT OLOF TALLROTH, damaskerat och signerat blad, skaft av stabiliserad masur, slida av rårand, längd ca 19 cm Varunr: 4347207 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 12:15:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 298  >>