Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 454  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Olle Hanspers, kopparstick
Olle Hanspers, kopparstick. OLLE HANSPERS (1923-2012), "Epilogue", signerad och daterad Olle Hanspers 1983, kopparstick, numrerad A/P, 70 x 55,5 cm, oramad Varunr: 3783123 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:33:00
Se mer
Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95)
Kinesiska tallrikar Qianlong (1736-95). TALLRIKAR, 4+3+1 st, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-95), dekor i underglasyrblått med motiv av blombuketter, diameter ca 23 cm Varunr: 3783122 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:30:00
Se mer
Olle Hjortzberg oljemålning
Olle Hjortzberg oljemålning. OLLE HJORTZBERG (1872-1959), sydländsk stad på kulle, signerad Olle Hjortzberg, olja på pannå, 33x41 cm Varunr: 3783121 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:27:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, Kolyai, ca 308x150 cm Varunr: 3783120 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:24:00
Se mer
Alexander P Thomson gouache
Alexander P Thomson gouache. ALEXANDER P. THOMSON (?-1962), "The Cairngorms", gouache, signerad A.P Thomson, ca 45x50 cm Varunr: 3783119 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:21:00
Se mer
Fällbord 1800-tal England
Fällbord 1800-tal England. FÄLLBORD, s.k. piecrust, England omkring 1800, Georg III, rund konturerad skiva av mahogny, skulpterat ben i valnöt på pelarfot, höjd 71, diameter 76 cm Varunr: 3783118 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:18:00
Se mer
Oramad grafik samt teckningar 20 st
Oramad grafik samt teckningar 20 st. ORAMAD GRAFIK SAMT TECKNINGAR, (20), Tage Törning, Olle Agnell, Mona Johansson, Horst Jansen, Göran Brunius, Kjell Sörensen-Ringi, Bengt Kristensen, Tadeausz Siara, Rached, Dûsan Kallay, varierande teknik samt mått; oramade Varunr: 3783117 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 20:15:00
Se mer
Väggur 1700-tal
Väggur 1700-tal. VÄGGUR, 1700-talets slut, brons, dekor med pinjekottar, spår av förgyllning, längd 31,5 cm Varunr: 3783099 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 19:04:00
Se mer
Charlotte Lynggaard berlock 18 k vitguld topas
Charlotte Lynggaard berlock 18 k vitguld topas. OLE LYNGGAARD, berlock/hänge, "Sweet Drops", 18 k vitguld, design Charlotte Lynggaard, briolettslipad blå topas, underst en briljant 0,015 ct, kvalité ca TW/VS, höjd 2,2 cm Varunr: 3783162 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:30:00
Se mer
Edvin Ollers Simon Gate
Edvin Ollers Simon Gate. EDVIN OLLERS, skål med fat, 12 assietter, Elme glasbruk, SIMON GATE, skål, gjutet glas, skålens höjd 9,5, assietternas diameter 16 cm Varunr: 3783158 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:18:00
Se mer
Einar Jolin
Einar Jolin. EINAR JOLIN (1890-1976): Hjortar, signerad Jolin, 109/360, färglitografi, bildmått 46 x 56 cm Varunr: 3783156 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:12:00
Se mer
Kinesisk bojan Qianlong (1736-95)
Kinesisk bojan Qianlong (1736-95). BOJAN med lock, porslin, Kina, 1700-tal, Qianlong (1736-958), dekor i famille rose med motiv av granatäpplen och fjärilar samt fågel, höjd 23 cm Varunr: 3783153 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:03:00
Se mer
Olle Hanspers, kopparstick
Olle Hanspers, kopparstick. OLLE HANSPERS (1923-2012), "Enigmatiskt stilleben", signerad Olle Hanspers, kopparstick, numrerad 49/99, 64 x 49 cm, oramad Varunr: 3783045 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 15:08:00
Se mer
Väggapplique
Väggapplique. VÄGGAPPLIQUE, Louis XVI-stil, guldpatinerad mässing, höjd 54 cm Varunr: 3783170 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:54:00
Se mer
Sjal Hermés
Sjal Hermés. HERMÈS, sjal, foulardsiden, märkt "Grand Manége", Hermés, Paris, H d´Origny, ca 87x87 cm Varunr: 3783169 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:51:00
Se mer
Halskedja guld
Halskedja guld. HALSKEDJA, 18 k guld, Italien, fantasilänk, längd 40 cm, vikt ca 12 g Varunr: 3783168 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:48:00
Se mer
Bengt Fransson Stockholm
Bengt Fransson Stockholm. BENGT FRANSSON (född 1935): Stockholms, Vy mot Dramaten, signerad Bengt Fransson, olja på duk, 33 x 41 cm Varunr: 3783167 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:45:00
Se mer
Polhem herrfickur i 14 k guld
Polhem herrfickur i 14 k guld. POLHEM, 14 k guld, fickur, ca 1930, savonett, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, innerboett i metall, breguetspiral, ankargång, boett nr: 114459, diameter 52 mm, vikt ca 84 g Varunr: 3783166 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:42:00
Se mer
Sven X.et Erixson
Sven X.et Erixson. SVEN (x:et) ERIXSON (1899-1970): "Segelbåten" signerad Sven Erixon, 32/200 färglitografi, ca 21x26 cm Varunr: 3783165 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:39:00
Se mer
Fafner
Fafner. FAFNER, kandelaber för tre ljus, ljusstakar i par, skulpturer i par, design Hans Edblad, patinerad metall, höjd 14-28-30 cm Varunr: 3783164 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:36:00
Se mer
 Anna Billing gouache
Anna Billing gouache. ANNA BILLING (1849-1927), månsken, signerad Anna Billing, gouache, ca 16x26 cm Varunr: 3783163 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:33:00
Se mer
Eldhundar
Eldhundar. ELDHUNDAR, 1 par, Louis XVI-stil, brons och järn, dekor av urnor och balusterad samt lejon, längd ca 64 cm Varunr: 3783154 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:06:00
Se mer
Erik Hedberg oljemålning
Erik Hedberg oljemålning. ERIK HEDBERG (1868-1959): Fors i skymning, signerad Erik Hedberg, olja på duk, ca 38 x 45 cm Varunr: 3783152 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 22:00:00
Se mer
Broscher guld malakit
Broscher guld malakit. BROSCHER, 2 st, 18 k guld, malakit, längd ca 22-35 mm, totalvikt ca 12,1 g Varunr: 3783151 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:57:00
Se mer
Olle Olsson Hagalund färglitografi
Olle Olsson Hagalund färglitografi. OLLE OLSSON HAGALUND (1904-72), flicka med fruktkorg, signerad Olle Olsson Hagalund, 96/360, färglitografi, 65 x 43 cm Varunr: 3783150 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:54:00
Se mer
Ljusstake i tenn
Ljusstake i tenn. LJUSSTAKE, för 3 ljus, Svenskt Tenn, 1927, möjligen Nils Fougstedt, höjd 27 cm Varunr: 3783149 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:51:00
Se mer
Sidenväst
Sidenväst. VÄST, broderat siden,sengustaviansk, omkring 1800, medföljer en samtida solfjäder i med blomster tryck och skulpterat ben Varunr: 3783148 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:48:00
Se mer
Korallhalsband
Korallhalsband . HALSBAND, 2 st., korall, utan lås, längd ca 56-125 cm Varunr: 3783146 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:42:00
Se mer
Levins armbandsur i 14 k
Levins armbandsur i 14 k. LEVINS, 14 k guld, herrarmbandsur, 1960-tal, mekaniskt urverk (manuell), plexiglas, läderarmband samt spänne i gulddoublé, diameter 33 mm, originaletui Varunr: 3783145 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:39:00
Se mer
Fred Andersson oljemålning
Fred Andersson oljemålning. FRED ANDERSSON (1921-1989): Stadsbild, signerad och daterad Fred Andersson -57, olja på duk, ca 55 x 73 cm Varunr: 3783144 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-02 21:36:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 454  >>