Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 315  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordskrucifix 18/1900-tal
Bordskrucifix 18/1900-tal. BORDSKRUCIFIX, 18/1900-tal, svärtat och bronserat trä, dekor av bronserad metall, kristusfigur i tenn, vid foten liggande lamm, höjd ca 42,5 cm Varunr: 4258698 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 15:30:00
Se mer
Hörnskåp
Hörnskåp. HÖRNSKÅP, daterat 1796, (även inskuren datering med initialer 1707 på nedre sektionens tak) furu, 2 sektioner, drickamålat, höjd ca 81 + 94, största djup 81 cm Varunr: 4258700 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-08 15:36:00
Se mer
Erik Werenskiold etsning
Erik Werenskiold etsning. ERIK WERENSKIOLD (1855-1938), fabriksbyggnader, etsning, signerad, 16 x 24,5 cm Varunr: 4258701 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 15:39:00
Se mer
Antonio Clavé
Antonio Clavé . ANTONI CLAVÉ (Spanien, 1913-2005): "Mottlo blanc", signerad Clavé, HC., 1971, litografi och carborundum, 77x56 cm . UTSTÄLLNINGSETIKETT: Galerie Börjeson Varunr: 4258703 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 15:45:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, old/semiantik, kelim, ca 393x130 cm Varunr: 4258704 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 15:48:00
Se mer
Gino Severini
Gino Severini. GINO SEVERINI (1883-1966), Il Carnevale, färglitografi, 1955, signerad Gino Severini Epreuve d'artiste. I. 43x59,8 cm S. 50x65 cm Varunr: 4258705 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 15:51:00
Se mer
Karmstol Nursingchair
Karmstol Nursingchair. KARMSTOL, 1800-tal, sk Nursingchair, bemålad kinesiserande dekor, rygg u rotting, sitthöjd ca 30 cm Varunr: 4258706 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:00:00
Se mer
Bilder ur Nordens flora
Bilder ur Nordens flora . BLOMSTERPLANSCHER (8 st). C. A. M LINDMAN, Bilder ur Nordens Flora, Stockholm, 1922-26, inramade, tavelmått 32 x 26 cm. Varunr: 4258707 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:03:00
Se mer
Thomas Sandell
Thomas Sandell. THOMAS SANDELL, stolar, 8 st, "Ts'' med lädersits, vitmålade, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4258708 SEK 9 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:06:00
Se mer
Ring vitguld briljanter
Ring vitguld briljanter. RING, 18 k vitguld, stämplad 1979, dekor av 17 briljanter, äldre resp. modern slipning, ringstorlek ca 16,8 mm, vikt ca 5,5 g Varunr: 4258709 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:09:00
Se mer
Richard Ryan
Richard Ryan. RICHARD RYAN (född 1974): (12) Mapp "The Manhattan Octaves", signerade Ryan, 177/250, silkscreen, ca 34x48,5 resp 48,5x34 cm Varunr: 4258710 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:12:00
Se mer
Hylla 1800-tal
Hylla 1800-tal. HYLLA, 1800-tal, spår av bemålning, upphängning i form av smidd hästsko, höjd ca 56, 54x28 cm Varunr: 4258711 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:15:00
Se mer
Räknemaskin
Räknemaskin . RÄKNEMASKIN, omkring 1900, Trinks Brunsviga, Axel Webel Stockholm Göteborg Malmö, svartlackerad metall, i fodral i svart plåt och träbotten, handtag i skinn, höjd 16, 38 x 21 cm, nyckel finns Varunr: 4258712 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:18:00
Se mer
Ring vitguld smaragd briljanter
Ring vitguld smaragd briljanter. RING, 18 k vitguld, rektangulär fasettslipad smaragd och ca 98 diamanter, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 8 g, etui Varunr: 4258714 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:24:00
Se mer
Byrå
Byrå. BYRÅ, med stenskiva, gustaviansk stil, 1900-tal, mässingsbeslag, höjd 80, 90x47 cm Varunr: 4258715 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:27:00
Se mer
Kanna och kärl med lock koppar
Kanna och kärl med lock koppar. KANNA, KÄRL MED LOCK, koppar, kannan orientalisk med smidd järnfotring och handtag, höjd 40 cm, ovalt kärl med lock, uttag för 3 ben och handtag, längd 24 cm Varunr: 4258716 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:30:00
Se mer
Bokhylla Johan Hellström för Källemo
Bokhylla Johan Hellström för Källemo. JOHAN HELLSTRÖM, Källemo, bokhylla "Kubik", askfanérat med grönt bakstycke, ombyggbar, på hjul, 221+39,5x34 cm . . Utnämndes till "Årets möbel" 1993 Varunr: 4258717 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-08 16:33:00
Se mer
Carl Michael Bellman Fredmans epistlar
Carl Michael Bellman Fredmans epistlar. CARL MICHAEL BELLMAN, Fredmans epistlar, Stockholm ( Anders Zetterberg) 1790, 274 s + register och rättelser samt medbundet Musiken till Fredmans epistlar, 104 s, graverat titelblad med Bellmans porträtt, J F Martin efter J T Sergel. Samtida skinnband med guldornerad rygg. Varunr: 4258718 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-08 16:36:00
Se mer
Soffbord
Soffbord. SOFFBORD, sydostasien, skuret i trä, höjd 32, 88x32 cm Varunr: 4258720 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-08 16:42:00
Se mer
Väggkrucifix Ryssland
Väggkrucifix Ryssland. VÄGGKRUCIFIX, 1900-talets början, Ryssland, brons, monterat på trä, ca 62,5x34,5 cm Varunr: 4258721 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:45:00
Se mer
Stol design Evert Gentzell samt ett bord
Stol design Evert Gentzell samt ett bord. BORD, skiva fanérad i ask, svartlackerat underrede, STOL, design Evert Gentzell, massiv ask, svartlackerad sits, brännstämplad Evert Gentzell Mörbylånga, bordets höjd 72, 140 x 60 cm Varunr: 4258723 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 16:51:00
Se mer
Bordsur empire
Bordsur empire. BORDSUR, 1800-talets första del, empire, svartmålad och bronserad dekor, höjd 52,5, 31 x 11 cm, pendel och nyckel medföljer Varunr: 4258724 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:00:00
Se mer
Richard Ryan
Richard Ryan. RICHARD RYAN (född 1974): (4) "Mi sono perso a Roma", bestående "Colosseum Car Crash", "La Madonna di Pantheon", "Le Vergine", "Bright Star", signerade Ryan, 107/350, silkscreen, bladmått ca 48x62 cm Varunr: 4258726 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:06:00
Se mer
Skulptur försilvrad metall
Skulptur försilvrad metall. SKULPTUR, försilvrad metall, höjd ca 13, längd 20 cm Varunr: 4258727 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:09:00
Se mer
Robert Högfeldt blandteknik
Robert Högfeldt blandteknik. ROBERT HÖGFELDT (1894-1986), tomte i rivet hus, signerad R Högfeldt, blandteknik, 24 x 17 cm Varunr: 4258728 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:12:00
Se mer
Matgrupp
Matgrupp. MATGRUPP, rokokostil, 1900-tal, 6 stolar med bord, stopade dynor med textil klädsel, vitmålat samt bordsskivan svart, stolarnas sitthöjd 48 cm, bordets höjd ca 75 samt 104 x 79 cm. Varunr: 4258729 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-08 17:15:00
Se mer
Mulberry väska
Mulberry väska. MULBERRY, axelväska, innerficka, ca 18 x 26 x 5 cm Varunr: 4258730 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:18:00
Se mer
Stolar 1 par sengustaivanskt lindomearbeten
Stolar 1 par sengustaivanskt lindomearbeten . NILS JÖRANSSON (1751-1816), stolar, 1 par, sengustavianska lindomearbeten, en märkt NIS, bemålade, träskuren dekor, ryggbricka med spjälknippe, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4258731 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:21:00
Se mer
Oljemålning fjällmotiv
Oljemålning fjällmotiv. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Fjällmotiv, olja på duk, uppfodrad på pannå, ca 53x89 cm Varunr: 4258732 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:24:00
Se mer
Bordsur Imhof
Bordsur Imhof. BORDSUR, Imhof, Schweiz, mässing, urtavlan med romerska siffror, höjd 13 cm Varunr: 4258733 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-08 17:27:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 315  >>