Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 370  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jasper Morrison, Flos, taklampa, Glo-Ball S1
Jasper Morrison, Flos, taklampa, Glo-Ball S1. Jesper Morrison för Flos, takarmatur modell Glo-Ball S1 med kupa i opalglas. Höjd ca 26, diam 32 cm. Mindre bruksspår. Varunr: 3517020 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 19:45:00 SEK 325
Skrivbord, nyrenässans, 1900-talets första del, mahogny
Skrivbord, nyrenässans, 1900-talets första del, mahogny. Skrivbord i mahognyfanér, sarg med fem lådor. Nyrenässans, 1900-talets första del. Nyckel saknas. Bruksslitage, fanérsläpp. Skev skiva, blekta partier. Varunr: 3512456 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 20:14:00 SEK 325
Taklampa, Art Deco
Taklampa, Art Deco. Takarmatur, Art Déco, stomme i mässing, kupa i honungsfärgat glas, behängd med prismor samt klot i glas. 1930/40-tal. Mått Ø 45 cm. Smärre bruksspår. Varunr: 3519461 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 17:53:00 SEK 325
Ace Tone keyboard/elorgel, modell Top-8, Danmark
Ace Tone keyboard/elorgel, modell Top-8, Danmark. Ace Tone, Danmark, elorgel/keyboard, modell Top-8. Står i hardcase med avtagbart lock. Tillverkad av Ace Electronics 1960/70-tal. Visst slitage. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varunr: 3520969 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-27 20:10:00 SEK 350
Lou Laurin Lam, seriegrafier, 2 st (bus)
Lou Laurin Lam, seriegrafier, 2 st (bus). Lou Laurin Lam f.1934, ett par seriegrafier efter Sun Axelssons 'Aviga Kungar' mapp med sex stycken seriegrafier. Numrerade 31/150 samt signerad, A tergo signerade av Sun Axelsson samt Lou Laurin Lam. Ramade bakom plexiglas. Bildmått 52x62,5 cm. Varunr: 3514709 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 19:07:00 SEK 325
Lisa Larson, figuriner, 3 st, världens barn samt Joanna
Lisa Larson, figuriner, 3 st, världens barn samt Joanna. Lisa Larson för Gustavsberg, tre stycken figuriner, 2 stycken ur serien Världens Barn samt figurin Joanna. Mått Joanna H 16 cm. Vardera figurin ur Världens Barn med ett mindre nagg. Varunr: 3516051 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 20:41:00 SEK 375
Halsband, guld 18K, vikt 51,3 g
Halsband, guld 18K, vikt 51,3 g. Halskedja i guld 18K, märkt Lars-Ola Sellen, Stockholm, N10/1987 samt svenska kontrollstämplar. Vikt ca 51,3 g. Längd ca 84 cm. Mindre bruksspår. Varunr: 3522120 SEK 12 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-27 19:50:00 SEK 10 000
Sidobord, Art Deco
Sidobord, Art Deco. Sidobord i björk, Art Deco, glasskiva, underliggande tidningshylla samt dubbla utdragbara lådor i sargen. 1930-tal. Mått 60x60 cm, H 61 cm. Visst slitage. Varunr: 3514711 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 20:48:00 SEK 550
Tyg, Malin Björklund, Grand, bomull/lin, 10 m
Tyg, Malin Björklund, Grand, bomull/lin, 10 m. Tyg, Malin Björklund, Grand, 10 m. Bomull/lin, bredd 150 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, ... Varunr: 3478093

SEK 3 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 20:46:00 SEK 425
Fredrico de Albinini,James Bond ( Sean Connery ) ur Dr. No 1962
Fredrico de Albinini,James Bond ( Sean Connery ) ur Dr. No 1962 . Fredrico de Albinini, James Bond ( Sean Connery ) ur Dr. No 1962, 62x82 cm. Signerad. Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med akrylmåleri. Han är utbildad ingenjör men har arbetat som fotograf i egen ... Varunr: 3519956 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 20:34:00 SEK 1 100
Stadsvy, olja på duk
Stadsvy, olja på duk. Stadsvy, olja på duk, osignerad, ej uppspänd på spännram, utlämnas rullad i papprör. Bildmått: 100x150 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs ... Varunr: 3521630

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 20:43:00 SEK 325
Yves Saint Laurent, scarf, siden
Yves Saint Laurent, scarf, siden. Scarf i siden, framställd samt märkt Yves Saint Laurent. Mått: 90x90 cm. Mindre bruksspår. Varunr: 3522057 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-27 17:55:00 SEK 300
Tyg, Stig Lindberg, Grazia Grande, blå, satin, 10 m
Tyg, Stig Lindberg, Grazia Grande, blå, satin, 10 m. Tyg, Stig Lindberg, Grazia Grande, blå, 10 m, Modalsatin, bredd 120 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3480387

SEK 3 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 19:25:00 SEK 600
Tyg, Stig Lindberg, Grazia Grande, blå, satin, 10 m. Tyg, Stig Lindberg, Grazia Grande, blå, 10 m, Modalsatin, bredd 120 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3515926

SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 21:08:00 SEK 325
Tyg, Stig Lindberg, Tallyho, blå, Bomull/polyester, 5 m
Tyg, Stig Lindberg, Tallyho, blå, Bomull/polyester, 5 m. Tyg, Stig Lindberg, Tallyho, blå, 5 m. Bomull/Polyester, bredd 150 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3511393

SEK 1 900 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 18:52:00 SEK 350
Sängbord, 1 par, engelsk stil, 1900-talets andra hälft
Sängbord, 1 par, engelsk stil, 1900-talets andra hälft. 2 st sängbord, mahognyfanér. Läderklädda bordsskivor. Engelsk stil, 1900-talets andra hälft. Mått: 63x46x65 cm. Framstår med mindre bruksspår. Varunr: 3513160 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 20:11:00 SEK 950
Ottoman, Bristol Vintage, rödbrun
Ottoman, Bristol Vintage, rödbrun. Ottoman, Bristol Vintage, i rödbrunt Anilinläder. Ben i mörklackerat trä med hjultrissor på framben. Bredd 79 cm, djup 47 cm, höjd 45 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris ... Varunr: 3514534

SEK 8 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 20:03:00 SEK 1 100
Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, grön, satin, 10 m
Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, grön, satin, 10 m. Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, grön, 10 m. Modalsatin, bredd 120 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3460239

SEK 3 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-21 19:56:00 SEK 425
Peter Opsvik, Håg, Kontorstol modell Capisco
Peter Opsvik, Håg, Kontorstol modell Capisco. Peter Opsvik, kontorsstol "Capisco". Klädsel i mörkblå textil, multijusterbar, underrede i svartlackerad metall. Modell med nackstöd. Tillverkad för Håg. Visst slitage. Varunr: 3518878 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 18:47:00 SEK 375
Hans J Wegner, Fritz Hansen, stolar 'Hjertestole'/FH4103, 2 st
Hans J Wegner, Fritz Hansen, stolar 'Hjertestole'/FH4103, 2 st . 1 par stolar modell 'Hjertestolen' 'Hjertestole' / FH4103. Teak och ek, 1950-tal. Formgiven av Hans J Wegner för Fritz Hansen. H72, B45, D48 cm. Framstår som renoverade/slipade. (2) Varunr: 3513598 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-22 19:51:00 SEK 4 000
Fåtölj samt pall, Stressless, Ekornes
Fåtölj samt pall, Stressless, Ekornes. Ekornes, fåtölj samt pall, modell 'Chelsea' Stressless, klädsel i ljust läder. Snurr och vippfunktion. 2000-tal. Höjd 100 cm, bredd 75 cm. Tillverkad för Ekornes. Smärre bruksspår Varunr: 3517310 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 19:37:00 SEK 2 600
Chopard, ring Happy diamond, guld 18K, ca 0,26 ct
Chopard, ring Happy diamond, guld 18K, ca 0,26 ct. Ring, modell Happy diamond, framställd samt märkt Chopard. I guld 18K. Totalt 15 st briljantslipade diamanter, tot. ca 26 ct. Färg: Top wesselton/H. Klarhet: VVS2. En diamant, 0,05 ct innanför glas. Totalvikt ca 7,5 gram. Strl 51/16,5 mm. Mindre bruksspår. Varunr: 3522055 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-27 20:32:00 SEK 7 200
Handknuten äkta matta, Keshan, 405x305 cm
Handknuten äkta matta, Keshan, 405x305 cm. Handknuten äkta matta, Keshan, 405x305 cm. Ull på bomullsvarp. Keshan ligger i centrala Iran. Mönstret är ofta uppbyggt kring en central medaljong, och delar av denna upprepas i hörnen av mattan. De andra fälten är tätt dekorerade med blommor och vinrankor. Tegelrött och mörkblått är de mest ... Varunr: 3516709

SEK 16 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 20:30:00 SEK 850
Jimmy Choo, väska
Jimmy Choo, väska . Väska i präglat skinn samt gulmetall. Framställd samt märkt. Två innerfickor. Mått: 32x23 cm. Mindre bruksspår. Varunr: 3517269 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 19:40:00 SEK 950
Clubfåtölj, New England Vintage Club
Clubfåtölj, New England Vintage Club. Fåtölj, New England Vintage Club, clubfåtölj i brunt, vintagebehandlat Anilin läder. Ben i mörklackerat trä med hjultrissor på framben. Bredd 78 cm, djup 81 cm, höjd 80 cm, sitthöjd 43 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision ... Varunr: 3514359

SEK 10 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-22 19:48:00 SEK 2 400
Meissen, efter,  servis, lökmönstret, 17 delar
Meissen, efter, servis, lökmönstret, 17 delar. Servisdelar i porslin, lökmönstret, tillverkad efter Meissen. Bestående av: 9 st mattallrikar, 3 st djupa tallrikar, 1 st såsskål, 1 st serveringsfat, 1 st serveringsskål, 2 st assietter. Framstår med mindre bruksspår. (17) Varunr: 3513756 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-22 18:12:00 SEK 825
Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, grön, satin, 10 m. Tyg, Stig Lindberg, Herbarium, grön, 10 m. Modalsatin, bredd 120 cm, andrasortering. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3460241

SEK 3 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-23 19:56:00 SEK 325
Carl Malmsten, vägglampa, furu
Carl Malmsten, vägglampa, furu. Carl Malmsten, vägglampa i furu, vridknapp i bakelit. Brännmärkt CM. Mått L 44 cm utan skärm. Smärre bruksspår. Varunr: 3517592 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 19:50:00 SEK 325
Scooter, Kina, e4-YiYing50QT-15
Scooter, Kina, e4-YiYing50QT-15 . Scooter, Kina. e4-YiYing50QT-15 Rosa lack med prickmönster. Elstart och kick. Skivbroms fram, trumbroms bak. 10 tums däck. Nycklar medföljer. Längd 160 cm, Bredd 62 cm, Höjd 110 cm. Lauritz.com garanterar inte för funktionen. Front med spricka. Repor. Varunr: 3517820 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-25 19:21:00 SEK 900
Marco Zanuso, Zanotta, stolar 'Celestina' 2 st
Marco Zanuso, Zanotta, stolar 'Celestina' 2 st. 1 par stolar, modell Celestina. Formgivna av Marco Zanuso, 1978 för Zanotta. Benställning i bemålat, rostfritt stål, sits samt ryggbricka klädda med svart läder. Höjd 84, sitthöjd 42 cm. Stämplade Zanotta Italia. Mindre bruksspår. (2) Varunr: 3519875 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-08-26 20:35:00 SEK 525
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 370  >>