Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 466  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Stilleben med and och frukter, otydligt signerad och daterad 1864, olja på duk, 28 x 56 cm Varunr: 3811116 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:20:00
Se mer
Matbord
Matbord. MATBORD med rund skiva i marmor, gjuten centralfot, vitlackerad, höjd 72, diameter 135 cm Varunr: 3811117 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:24:00
Se mer
Robert Högfeldt blandteknik
Robert Högfeldt blandteknik. ROBERT HÖGFELDT (1894-1986): Trädgårdstroll, signerad R. Högfeldt, blandteknik, ca 31 x 23 cm Varunr: 3811118 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:28:00
Se mer
Hänge 18 k guld
Hänge 18 k guld. HÄNGE, i form av ett hjärta i oregelbunden form, 9 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,07 ct, KEDJA, 18 k guld, venetiansk, längd 41 cm, vikt ca 3 g Varunr: 3811119 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:32:00
Se mer
Silverskedar
Silverskedar. MATSKEDAR, 3 st., silver, 17/1800-tal, Hans Langberg Söderhamn, Lars Löfgren Hudiksvall, Andreas Bergman Mariefred Varunr: 3811120 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:36:00
Se mer
Hermès, plånbok, Bearn i röd lizard skinn
Hermès, plånbok, Bearn i röd lizard skinn. HERMÈS, plånbok, Bearn i röd lizard skinn med silver- och palladium pläterat lås, 4 stora fack, 5 kortfack samt myntfack med dragkedja, 9 x 17,5 x cm, tillhörande dustbag Varunr: 3811121 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:40:00
Se mer
Karmstolar 1 par
Karmstolar 1 par . KARMSTOLAR, 1 par, omkring 1900, betsat lövträ, sannolikt baltikum, empirestil, träskuren dekor, sitthöjd ca 50 Varunr: 3811122 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:44:00
Se mer
Ljusstakar nysilver
Ljusstakar nysilver. KANDELABRAR, 1 par, nysilver, C.G Hallberg, empirestil för 3 ljus vardera, höjd ca 35 cm Varunr: 3811123 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:48:00
Se mer
Takarmatur
Takarmatur . TAKARMATUR, 1960/70-tal, mässing, diameter 54, höjd 24 (stomme) Varunr: 3811124 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 11:52:00
Se mer
Netsukes
Netsukes. NETSUKES, 3 st., 1900-tal, buxbom, i form av katt, råtta och groda, bär signatur Varunr: 3811125 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:00:00
Se mer
Såssnipa i silver
Såssnipa i silver. SÅSSNIPA, sterlingsilver, Bigelow Kennard & Co, vikt ca 193 g Varunr: 3811126 SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:04:00
Se mer
Tissot damarmbandsur i 18 k
Tissot damarmbandsur i 18 k . TISSOT, 18 k vitguld, damarmbandsur, 1960/70-tal, mekaniskt urverk, plexiglas, glasring besatt med åttkantslipade diamanter, integrerad länk i 18 k, diameter ca 17 mm, vikt ca 24 g Varunr: 3811127 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:08:00
Se mer
Hermès, scarf, designad av Françoise Façonnet
Hermès, scarf, designad av Françoise Façonnet . HERMÈS, scarf, designad av Françoise Façonnet för Hermès 1968, foulardsiden, grå botten, 90 x 90 cm Varunr: 3811128 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:12:00
Se mer
Brev från Karlfeldt till Törnell
Brev från Karlfeldt till Törnell. KARLFELDT, ERIK AXEL Egenhändigt brev till Hans Gösta Törnell, omfattande 2 sidor i liten oktav, odaterat, troligen 1920-tal.. . Törnell, Hans Gustaf (Hans-Gösta, 1894-?), svensk författare, poet. Varunr: 3811129 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:16:00
Se mer
Netsukes
Netsukes. NETSUKES, 3 s.t, 1900-tal, buxbom, fabeldjur, bär signatur Varunr: 3811130 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:20:00
Se mer
Landskapsmotiv oljemålning
Landskapsmotiv oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Landskapsmotiv, monogramsignerad och daterad AB -41, olja på duk, ca 110 x 100 cm Varunr: 3811131 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:24:00
Se mer
Alvar Aalto
Alvar Aalto. ALVAR AALTO, karmstolar, 4 st, modellnummer 403,. formgivna 1932, formpressad björk, rödbetsade, sitthöjd ca 38 cm. . LITTERATUR: Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum, Finland 2002, s 168 Varunr: 3811132 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:28:00
Se mer
Örhängen 1 par 18 k vitguld diamanter och pärlor
Örhängen 1 par 18 k vitguld diamanter och pärlor. ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k vitguld, 8 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,10 ct, 2 odlade saltvattenspärlor ca 7 mm, skruvsystem, vikt ca 3,3 g Varunr: 3811133 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:32:00
Se mer
Komposition blandteknik
Komposition blandteknik. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (samtida): Komposition, blandteknik med bl a brons, ca 60x 80 cm Varunr: 3811134 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:36:00
Se mer
Dekorativ afrikansk skulptur
Dekorativ afrikansk skulptur. SKULPTUR, troligen Punu, Gabon, skuret och patinerat trä, höjd 84cm Varunr: 3811135 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:40:00
Se mer
AJFA sideboard
AJFA sideboard. SIDEBOARD, teakfanér,1950/60-tal skyltmärkt AB AjfaTibro, invändigt med lådor samt hyllplan, skjutdörrar, höjd 74, 190x42 cm Varunr: 3811136 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:44:00
Se mer
Spjutspets
Spjutspets. SPJUTSPETS, sannolikt Kina, klinga med ås, fäste i mässing, skaftholk av stål, längd 47 cm Varunr: 3811137 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:48:00
Se mer
Flygel Steinway & Son´s
Flygel Steinway & Son´s . STEINWAY & SON´S, flygel, omkring 1911, nr 152 888, troligtvis modell O, svartlackerad, försedd med minnesplakett i silver, ca 180x150 cm, pall medföljer. PROVENIENS: John Forsell, chef vid Kungliga Operan 1924-1939. Flygeln köptes in till firandet vid John Forsells 60-årsdag, den 6:e november 19... Varunr: 3811138 SEK 50 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 12:52:00
Se mer
World map by Homann heir's 1784
World map by Homann heir's 1784. WORLD MAP. HOMANN HEIR'S. Neue Welt-Karte welche auf zwoo Kugelflaechen die Haupt-theile der Erde, Inseln, Insel-Gruppen, Theile des Welt-Meers und deren Benennungen... Nuremberg (Homannischen Erben) 1784.. Contemporary coloured engraved map in two hemispheres and at bottom a large text field. Ab... Varunr: 3811139 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:00:00
Se mer
Emil Åberg oljemålning
Emil Åberg oljemålning. EMIL ÅBERG (1864-1940), picknick, signerad och daterad Emil Åberg, olja på pannå, 28,5x22 cm Varunr: 3811140 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:04:00
Se mer
Gina, sandaletter i ceriserosa canvas
Gina, sandaletter i ceriserosa canvas. GINA, sandaletter, i ceriserosa canvas med strass, UK storlek 4,5, klackhöjd 1,5 cm Varunr: 3811141 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:08:00
Se mer
Fotogenlampa
Fotogenlampa. FOTOGENLAMPA, 1900-talets första hälft, fot i mässing på rund sockel, rosafärgade kupor i frostat glas med dekor av blommor, total höjd ca 70 cm Varunr: 3811142 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:12:00
Se mer
Coasters silver
Coasters silver. COASTERS, 10 st, silver, vågigt brätte, 9 st med bladdekor, inre / yttre diameter 6,5-8 cm, vikt ca 340 g Varunr: 3811143 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:16:00
Se mer
R. Goubie grafiskt blad
R. Goubie grafiskt blad. R. GOUBIE, 1800-tal, motiv av hästar, signerad och daterad R. Goubie 1881 i trycket, grafiskt blad, bildyta ca 46x68 cm Varunr: 3811144 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:20:00
Se mer
Dolce & Gabbana, pumps i mönstrad canvas
Dolce & Gabbana, pumps i mönstrad canvas . DOLCE & GABBANA, pumps i mönstrad canvas med turkosa, korall- och bärnstensfärgade stenar och strass, IT storlek 37, klackhöjd 5,5 cm, tillhörande dustbag i original Varunr: 3811145 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-26 13:24:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 466  >>