Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 358  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skolkartor, 3 st, 1960-tal
Skolkartor, 3 st, 1960-tal. Skolkartor, 3 stycken, tryckta av Bengtsons Litogra. AB, Stockholm, 1960-tal. Europa, Asien samt Världskarta. Mått ca 200x250 cm. Hanteringsspår, vissa veck samt skador. Varunr: 3593911 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-24 14:33:00 SEK 375
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 270x140 cm
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 270x140 cm. Matta, flatvävd, geometrisk dekor i polykrom färgskala, Harsin-kelim, 270x140 cm. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster som ... Varunr: 3575466

SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-21 20:20:00 SEK 500
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 270x140 cm. Matta, flatvävd, geometrisk dekor i polykrom färgskala, Harsin-kelim, 270x140 cm. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster som ... Varunr: 3575467

SEK 2 900 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-21 20:45:00 SEK 625
Christian Dior, klänning, strl. 38
Christian Dior, klänning, strl. 38. Klänning i ullblandning med silkesband, märkt samt framställd av Christian Dior. Strl. 38. Mindre bruksspår. Denna vara tillhör temaauktion High Fashion. Varunr: 3581430 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-29 18:00:00 SEK 450
Spegellampett, 1700-tal
Spegellampett, 1700-tal. Spegellampett, 1700-talets andra hälft. Svagt vågigt formad med kantlist i metall. Slipad dekor med obelisk och blommor. Ljusarm i mässing/brons. Kvicksilverglas. Bakstycke med skåror och försänkta ribbor. Höjd 49 cm, bredd 20,5 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Detta föremål tillhör en ... Varunr: 3513883 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 17:24:00 SEK 1 700
Carl Westman, tillskr, skrivstol, jugend
Carl Westman, tillskr, skrivstol, jugend. Karmstol, tillskriven Carl Westman, sannolikt tillverkad för Bröderna Eriksson i Arvika. Massiv ek med baljformad rygg samt mjukt formad sammankopplad benställning. Sits i cognacsfärgat skinn. Jugend, ca 1909. Bredd 70 cm, djup 52 cm, höjd 77,5 cm. Framstår med professionellt renoverad ... Varunr: 3593617 SEK 20 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 22:00:00 SEK 5 600
Porträtt, olja på duk, Dotted Mind
Porträtt, olja på duk, Dotted Mind. Porträtt, "Dotted mind", olja på duk, 2000-tal, osignerad, oramad, ej uppspänd på spännram, utlämnas rullad i papprör. Bildmått: 150x150 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det ... Varunr: 3592294

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-22 20:06:00 SEK 1 050
Louis Vuitton, jeansklänning, strl. 42
Louis Vuitton, jeansklänning, strl. 42. Klänning i jeans med sidofickor. Märkt samt framställd av Louis Vuitton. Axlar dekorerade med dragkedjor. Trekvartsärmar. Strl. 42. Mindre bruksspår. Denna vara tillhör temaauktion High Fashion. Varunr: 3581380 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-28 17:53:00 SEK 400
Christian Dior, klänning, strl. 38. Klänning i bomull samt siden, märkt samt framställd av Christian Dior. Strl. 28. Skärp medföljer. Slits med släppta sömmar. Denna vara tillhör temaauktion High Fashion. Varunr: 3581436 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-29 21:58:00 SEK 400
Handknuten äkta matta, Wiss, 417x305 cm
Handknuten äkta matta, Wiss, 417x305 cm. Handknuten äkta matta, Wiss, 417x305 cm. Ull på bomullsvarp. Wissmattor är kraftiga och färgstarka. Mönstret är oftast med en medaljonghexagon i mitten. Dessa mattor knyts i staden Wiss som ligger i närheten av Hamadan i Iran. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder ... Varunr: 3591233

SEK 16 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 21:10:00 SEK 325
Parti med asiatiska föremål (6)
Parti med asiatiska föremål (6). Parti med asiatiska föremål i form av 1 hästhuvud i lergods, 1 bronshäst, i häst i mörkt lergods(båda kopior av äldre kinesiska föremål), 2 askar med vardera två stycken kinesiska sigillstampar i soapstone. 1 liten bojan i glaserat gods. Hästhuvudet är 22 cm högt, sigillstamparna är 9,5 cm höga ... Varunr: 3582318 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:10:00 SEK 750
Memorabilia, Hammarby Matchtröja, Landskrona-Hammarby, signerad
Memorabilia, Hammarby Matchtröja, Landskrona-Hammarby, signerad. #7 Nahir Besara, signerad matchtröja från 3-1 segern borta mot Landskrona BOIS den 5 Oktober 2014. Besara var 2-målsskytt. Denna bortatröjas färgställning är unik för säsong 2014 och har endast använts i en bortamatch mot Landskrona Bois. Hammarby IF skänker oavkortat alla Intäkterna från ... Varunr: 3593991 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 15:20:00 SEK 1 600
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna
Huvudskulptur på sockel, antikstil, gudinna. Huvudskulptur i konstmassa monterad på sockel i trä. Gudinna. 2000-tal. Mått H 52 cm. Smärre bruksspår. Varunr: 3581541 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 18:56:00 SEK 325
Huvudskulptur, Janus, på plexisockel
Huvudskulptur, Janus, på plexisockel. Huvudskulptur, Janus, tvåhuvud, konstmassa, står på golvsockel i plexiglas. 2000-tal. Mått H inkl. sockel 143 cm, staty H 33 cm. Mindre bruksspår. Varunr: 3581543 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 18:55:00 SEK 325
Sture Ekendahl, målning (bus)
Sture Ekendahl, målning (bus). Sture Ekendahl, målning, olja på duk (bus). Signerad och daterad 1927. Ramad. Dagermått 102 x 65 cm. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varunr: 3582281 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:41:00 SEK 500
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 195x130 cm
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 195x130 cm. Matta, flatvävd, geometrisk dekor i polykrom färgskala, Harsin-kelim, 195x130 cm. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster som ... Varunr: 3575474

SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-25 20:20:00 SEK 325
Handknuten äkta matta, Nahavand, 274x155 cm
Handknuten äkta matta, Nahavand, 274x155 cm. Handknuten äkta matta, Nahavand, 274x155 cm. Ull på bomullsvarp. Nahavand är en stad i provinsen Hamadan i västra delarna av Iran. Stor del av designen kan härledas till den berömda staden Malayer, belägen västerut. De stabila mattorna, med inslag av nomad- och geometriska motiv, rankas bland de... Varunr: 3583639

SEK 9 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-22 20:30:00 SEK 425
Sigvard Bernadotte 'Marianne' servisdelar. (36)
Sigvard Bernadotte 'Marianne' servisdelar. (36). Sigvard Bernadotte 'Marianne' servisdelar. Dekor i koboltblått och platina. Mattallrikar 12 st, förrättstallrikar 12 st. 12 st djupa tallrikar. Modellen formgiven inför millennieskiftet. Märkta Christineholm. Mindre bruksspår..(24) Varunr: 3594069 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-24 20:23:00 SEK 625
August Rodin, efter, skulptur, 'Lovers', brons
August Rodin, efter, skulptur, 'Lovers', brons. August Rodin, efter, skulptur i brons monterad på sockel i marmor. Föreställande ett kyssande par 'Lovers'. Mått H 13,5 cm. Varunr: 3589168 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-21 20:39:00 SEK 550
Soffa shakermodell, svart skinn, 1960-tal, 4 sits
Soffa shakermodell, svart skinn, 1960-tal, 4 sits. Soffa, förkromad benställning i shakermodell med trepassfötter, klädsel i svart läder. Rak modell med lösa sittplymåer. 1960-tal. Längd 240 cm, djup 75 cm, höjd 75 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 3592817 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-24 20:59:00 SEK 350
Brizley, Kontinentalsäng, 160cm, Royal Blue
Brizley, Kontinentalsäng, 160cm, Royal Blue . Brizley, kontinentalsäng Royal Blue, 160 cm, dubbla resårbottnar samt 160 cm bäddmadrass, huvudgavel, marinblå textil. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta ... Varunr: 3593739

SEK 20 400 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-23 19:44:00 SEK 2 400
Ligne Roset, pall modell 'Zanzibar', flätat skinn
Ligne Roset, pall modell 'Zanzibar', flätat skinn. Ligne Roset, Frankrike, palla modell 'Zanzibar', flätat brunt skinn. Mått 43x43 cm, H 36 cm. Smärre bruksspår. Varunr: 3581532 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 19:54:00 SEK 350
Christian Dior, tvådelat set, strl. 34 resp. 38
Christian Dior, tvådelat set, strl. 34 resp. 38. Kjol samt top, i bl.a kashmir samt ull, märkt Christian Dior. Strl 34 resp. 38. Mindre bruksspår. Topp saknar knapp (nacke). Denna vara tillhör temaauktion High Fashion. Varunr: 3581439 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 16:21:00 SEK 350
Georges Braque, färglitografiskt tryck efter
Georges Braque, färglitografiskt tryck efter . George Braque, färglitografiskt tryck efter. Ramad och glasad. Dagermått 58,5 x 48 cm. Varunr: 3583407 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-22 19:35:00 SEK 325
Fredrico de Albinini, blandteknik, Franska Rivieran, Sean Connery
Fredrico de Albinini, blandteknik, Franska Rivieran, Sean Connery. Fredrico de Albinini, motiv av Franska Rivieran, James Bond */ Sean Connery. Blandteknik på duk, delvis med förgylld slagmetall. Mått 170x75 cm. Signerad Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med ... Varunr: 3596904 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 17:51:00 SEK 325
Fredrico de Albinini, blandteknik, Marilyn Monroe
Fredrico de Albinini, blandteknik, Marilyn Monroe. Fredrico de Albinini, motiv av Marilyn Monroe, 60x64 cm, Blandteknik på duk. Delvis förgylld med slagmetall. Signerad. Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med akrylmåleri. Han är utbildad ingenjör men ... Varunr: 3596339 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:24:00 SEK 325
Brizley, soffa Family U, ljusgrå
Brizley, soffa Family U, ljusgrå. Brizley, soffa 'Family U', vänsterställd, stomme med träkonstruktion samt lösa stoppade plymåer, dubbla divaner. Klädsel i ljusgrå bomullstextil. Mått total L 326 cm, max djup 210 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar ... Varunr: 3593735

SEK 13 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-23 20:19:00 SEK 700
Ulla Procopé, Arabia, servis Ruska, 70 delar
Ulla Procopé, Arabia, servis Ruska, 70 delar. Ulla Procopé för Arabia, servis "Ruska" i stengods bestående av: 8 mattallrikar, 8 assietter, 6 djupa tallrikar, 6 små djupa tallrikar, 10 små assietter, 4 tekoppar med fat, 5 kaffekoppar med fat, 11 mockakoppar med fat, 4 äggkoppar, askkopp, 5 uppläggningsfat/skålar, sockerskål samt gräddkanna. ... Varunr: 3589125 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-21 20:09:00 SEK 525
Elis Bergh, Kosta, glasservis Rosersberg, 66 delar
Elis Bergh, Kosta, glasservis Rosersberg, 66 delar. Elis Bergh, Kosta, glasservis rosersberg, 66 delar i helkristall bestående av: 10 st selterglas, 12 st champagneskålar, 10 st snapsglas, 11 st vitvinsglas, 12 st grogglas samt 11 st rödvinsglas. Forstasortering, signerade. Minimalt slitage. (66) Varunr: 3578882 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-22 21:00:00 SEK 3 900
Orientalisk matta, ull på bomull, 152x254 cm
Orientalisk matta, ull på bomull, 152x254 cm. Orientalisk handknuten matta, ull på bomullsvarp. 1900-talets andra hälft. Mått 152x254 cm. Solblekta större partier. Varunr: 3589131 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-23 15:12:00 SEK 775
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 358  >>