Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 360  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tron Art Copenhagen, Vikingabåt, brons
Tron Art Copenhagen, Vikingabåt, brons. Vikingabåt i bl. a patinerad brons med sockel i trä. 1900-tal. Märkt Tron Art Copenhagen, Denmark. Höjd ca 41 cm. Framstår med mindre slitage. Varunr: 3557393 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 19:53:00 SEK 375
Ett par takpendlar, Watt & Veke (2)
Ett par takpendlar, Watt & Veke (2). Ett par taklampor, industridesign, svartlackerad metall. 2000-tal. Mått Ø 40 cm. Smärre slitage. Varunr: 3557391 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-23 13:53:00 SEK 500
Vas, Choson, Korea, 1800-tal
Vas, Choson, Korea, 1800-tal. Vas, porslin i underglasyrblått med motiv av blommor samt insekter. Choson/Joseon 1392–1897, Korea, 1800-tal. Höjd 35 cm. Proveniens; Carl-Eric Björkegrens samlingar. Senare träsockel medföljer. Mindre bruksspår. Varunr: 3556058 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 20:25:00 SEK 5 000
Vägglampor (2)
Vägglampor (2). Vägglampor, 2 stycken, sent 1900-tal, brons och med kupor i mjölkvitt glas. Djup från väggen 34 cm, högsta höjd 29 cm. Mindre slitage. Varunr: 3555999 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 20:45:00 SEK 300
Bordslampor, Tiffany (2)
Bordslampor, Tiffany (2). Bordslampor, Tiffany (2). Fot i brons med skärm i färgat glas. Höjd 57 cm, skärmens diameter 26 cm. Mindre slitage. Varunr: 3555997 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:13:00 SEK 450
Taklampa, Tiffany
Taklampa, Tiffany. Taklampa, Tiffany. Brons och färgat glas. Största diameter 42 cm, höjd 16 cm. Varunr: 3555995 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:09:00 SEK 325
Golvspegel
Golvspegel. Golvspegel, sent 1900-tal. Mörkbetsat trä. Höjd 183 cm, bredd 59 cm samt djup 58 cm. Varunr: 3556006 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 20:40:00 SEK 400
Apoteksvåg, 1900-talets första del
Apoteksvåg, 1900-talets första del. Apoteksvåg i glaskabinett. 1900-talets första del. Brickmärkt: E. Mentz H.Fleischer, Berlin. Längd 42 cm, bredd 28 cm, höjd 48 cm. Varunr: 3556111 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 20:33:00 SEK 325
Byggnadsmotiv, olja på duk, Sky Rising Grey
Byggnadsmotiv, olja på duk, Sky Rising Grey. Byggnadsmotiv, "Sky Rising Grey", olja på duk, osignerad, ej uppspänd på spännram, utlämnas rullad i papprör. Bildmått: 150x150 cm.Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan ... Varunr: 3553819

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-23 20:45:00 SEK 350
Folke Ohlsson, soffa, Bodafors
Folke Ohlsson, soffa, Bodafors. Folke Ohlsson för Bodafors, 3-sits soffa i massiv teak. Svängda armlän samt ribbad rygg. Klädd i stoppad textil. Tillverkad för Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Brännmärkt. Mått, H 62 cm, B 190 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 3553796 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-27 19:45:00 SEK 7 000
Stolar, fyra stycken, 1940-tal, björk
Stolar, fyra stycken, 1940-tal, björk. Stolar, fyra stycken, lackerad björk, stoppade sitsar i grön textil. 1940.tal. Mått H 90 cm, SH 45 cm. Smärre slitage. Varunr: 3552975 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-27 18:20:00 SEK 325
Handknuten äkta matta, Koliai, 320x150 cm
Handknuten äkta matta, Koliai, 320x150 cm. Handknuten äkta matta, Koliai, 320x150 cm. Ull på bomullsvarp. Dessa mattor är fast knutna med hög lugg och med mättad färgskala. Mönstren består oftast av stora, geometriska figurer i dova färger. Även mönster med små diagonalt ställda rutor är vanligt. Mattorna är kraftiga, tunga och ... Varunr: 3546859

SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-28 20:30:00 SEK 575
Hafa, badrumsskåp, 2 st
Hafa, badrumsskåp, 2 st. 2 st badrumsskåp, framställda av Hafa. H65, B56 cm. Framstår som använda med nedpackade luckor i originalförpackning. (2) Varunr: 3548416 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-23 17:25:00 SEK 325
Handknuten äkta matta, Saveh, 250x125 cm
Handknuten äkta matta, Saveh, 250x125 cm. Handknuten äkta matta, Saveh, 250x125 cm. Ull på bomullsvarp. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varunr: 3546853

SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:30:00 SEK 375
Handknuten äkta matta, Arak, 385x275 cm
Handknuten äkta matta, Arak, 385x275 cm. Handknuten äkta matta, Arak, 385x275 cm. Ull på bomullsvarp. Arakmattor tillverkas i staden Arak (tidigare Sultanabad), som ligger i Feraghandistriktet i västra Iran. Mattorna knyts med ull av hög kvalitet, huvudsakligen med medaljongmotiv och anses vara slitstarka. De påminner en del om ... Varunr: 3546851

SEK 15 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 21:10:00 SEK 1 800
Handknuten äkta matta, Kerman, 470x147 cm
Handknuten äkta matta, Kerman, 470x147 cm. Handknuten äkta matta, Kerman, 470x147 cm. Ull på bomullsvarp. Kerman som ligger i sydöstra Iran grundades på 300-talet och mattknytning har länge varit en viktig näring för orten. Kermanmattor är lätta att känna igen, med rött som vanligaste grundfärg, och mönstret domineras i regel av en ... Varunr: 3546850

SEK 14 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-24 20:30:00 SEK 475
La Ligne Roset, bokhylla, aluminium (21+6)
La Ligne Roset, bokhylla, aluminium (21+6). La ligne Roset, Frankrike, bokhylla i borstad aluminium, 21 hyllplan i högblank laminat samt med kantlister i aluminium. Totalt sex stycken gavlar varav 4 stycken med mini H 243 cm, en gavel med mini H 193 cm samt en gavel med mini H 118 cm. Totalt 21 stycken hyllplan B 48 cm. Gavlarna spännes ... Varunr: 3544536 SEK 15 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:30:00 SEK 7 000
Ingrid Aili, olja på pannå (bus)
Ingrid Aili, olja på pannå (bus). Ingrid Aili f. 1954-, olja på pannå av pappersskiva, signerad. Mått 100x72 cm. Vissa hanteringsspår. (bus) Varunr: 3544541 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-23 18:32:00 SEK 300
Fredrico de Albinini, blandteknik, Birgit Bardot New York 140x70 cm
Fredrico de Albinini, blandteknik, Birgit Bardot New York 140x70 cm. Fredrico de Albinini, motiv av Birgit Bardot, New York, 140x70 cm, Blandteknik på duk. Signerad. Fredrico de Albinini arbetar i blandteknik där fotot är grunden. Kompositioner bearbetas sedan i Photoshop och kompletteras ofta med akrylmåleri. Han är utbildad ingenjör men har arbetat som fotograf... Varunr: 3562473 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-28 16:00:00 SEK 300
Furniture House, Howard, fåtölj, grå
Furniture House, Howard, fåtölj, grå. Furniture House, Howard fåtölj, grå delvis dunstoppad klädsel i kraftig bomullstextil. Mörkbetsade ben i trä, främre ben par avslutade på hjultrissor i mässing. Tillverkad av Furniture House. Mått: Längd 81 cm. Djup 80 cm. Höjd, 100 cm. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det ... Varunr: 3562108

SEK 4 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-01 20:32:00 SEK 300
Furniture House, Howard, fåtölj, grå. Furniture House, Howard fåtölj, grå delvis dunstoppad klädsel i kraftig bomullstextil. Mörkbetsade ben i trä, främre ben par avslutade på hjultrissor i mässing. Tillverkad av Furniture House. Mått: Längd 81 cm. Djup 80 cm. Höjd, 100 cm. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det ... Varunr: 3562106

SEK 4 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-30 20:31:00 SEK 625
Spelbord, nyrenässans,1800-talets slut
Spelbord, nyrenässans,1800-talets slut . Spelbord i mahogny, nyrenässans, vikbar, snurrbar skiva, invändigt med senare filtduk samt spelpjäser för backgammon. 1800-talets slut. Mått B 44-88 cm, D 88 cm, H 78-75 cm. Åldersrelaterade bruksspår. Varunr: 3558618 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-26 18:54:00 SEK 325
Wi-Be AB, Mora, industrihylla på hjul
Wi-Be AB, Mora, industrihylla på hjul. Industrihylla / skohylla, framställd av WI-BE AB, Mora. Mått: 135x100 cm. Framstår med bruksslitage. Proveniens Skofabrik i Kumla. Varunr: 3557398 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:39:00 SEK 850
Käpp samt pipa (2)
Käpp samt pipa (2). Käpp samt pipa, 2 föremål. Käppen med silverhandtag (stämplad C G Hallberg, T7). Bär också ingraverat namn. Pipa i rot, horn och sannolikt silver. Pipans längd 79 cm, käppens längd 89. Pipan skadad upptill med brott. Båda bär bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3557573 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-26 20:55:00 SEK 300
Golvur, 1700/1800-tal
Golvur, 1700/1800-tal. Golvur, 1700/1800-tal. Tredelad. Grönmålad med ovanpåliggande dekorationsmåleri av floral karaktär. (ej original). Urtavla med text "Erik Pehrssons Leksand" Pendel, lod och nyckel finns. Höjd 222 cm, bredd 55 cm samt djup 30 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage i form av sprickor, nötning m m. ... Varunr: 3557566 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:08:00 SEK 425
Roland Svensson, litografier (2) (bus)
Roland Svensson, litografier (2) (bus). Roland Svensson, litografier, 2 stycken (bus)Signerade och numrerad 72/360 (den andra är ett provtryck). Ramade och glasade. Tryckytornas mått 40 x 25 respektive 42 x 29 cm. Varunr: 3557564 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:29:00 SEK 1 150
Olle Nordberg, målning (bus)
Olle Nordberg, målning (bus). Olle Nordberg, målning, olja på pannå. (bus) Signerad. Ramad. På baksidan titulerad "Skillingtryck". Dagermått 45 x 37 cm. Varunr: 3557562 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-26 20:48:00 SEK 1 200
Folkbåt, skalmodell
Folkbåt, skalmodell. Folkbåt, skalmodell. Signerad Stefan Ekroth 1992 Utförd men inläggningar av mörkare träslag. Monterad på träplatta för upphängning. Plattans format 72 x 27,5 cm samt största djup 8 cm. Varunr: 3557561 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 20:44:00 SEK 775
Koppartunna
Koppartunna. Koppartunna med lock och handtag. Förtennad inuti. Höjd 70 cm, diameter 52 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3557555 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-26 20:15:00 SEK 575
Skeppsblock samt bojar (3)
Skeppsblock samt bojar (3). Skeppsblock samt bojar, 3 föremål. Skeppsblock från 1800/1900-talet med trissa i trä samt rep med makremé. Två bojar varav den ena har siffror i nedsänkt relief, båda bemålade samt med repöglor. Skeppsblocket är 22 cm långt, 15 cm brett och 8 cm tjockt (trädelen), bojarna är 39 och 34 cm höga ... Varunr: 3557552 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-26 20:46:00 SEK 350
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 360  >>