Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 286  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dagbädd, 1960-tal, furu
Dagbädd, 1960-tal, furu. Dagbädd, stomme i fur samt lösa stoppade dynor i ull. Sverige omkring 1960-tal. Mått B 205 cm. Smärre slitage. Varunr: 3588572 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-06 20:35:00 SEK 325
Duschpanel, Nordic Bath Interior, NBI-7022
Duschpanel, Nordic Bath Interior, NBI-7022. Duschpanel av märket Nordic Bath Interior, modell NBI-7022. Tillverkad i aluminium i svart finish. Mått: 150 x 16 cm. Modellbilder. Varan säljs i originalförpackning. Funktioner / information: - Termostatblandare i mässing, 3-1 - 'rain-shower' , 7x13 munnstycken - Ryggmassage funktion / ... Varunr: 3584925

SEK 2 100 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-05 20:40:00 SEK 300
Duschpanel, Nordic Bath Interior, NBI-7033
Duschpanel, Nordic Bath Interior, NBI-7033. Duschpanel av märket Nordic Bath Interior, modell NBI-7033. Tillverkad i aluminium i vit finish. Mått: 150 x 24,5 cm. Modellbilder. Varan säljs i originalförpackning. Funktioner / information: - Termostatblandare i mässing, 3-1 - 'rain-shower' , 50 munnstycken - Ryggmassage funktion / ... Varunr: 3584954

SEK 2 100 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-04 20:40:00 SEK 300
Byarums Bruk, ett par cafébord, 2 st
Byarums Bruk, ett par cafébord, 2 st. Byarums Bruk, ett par cafébord med centralfot i grönlackerat järn. Skiva med ribbor i trä.1900-talets slut. Mått Ø 70 cm, H 73 cm. Kraftigt bruksslitage, ena skiva i behov av nya skruvar för montering. Varunr: 3609652 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-06 20:37:00 SEK 675
Mask, Lega Lapapa, skyddsmask, Kongo
Mask, Lega Lapapa, skyddsmask, Kongo. Mask, Lega Kapapa, skyddsmask, Kongo. Skuren i trä. Höjd 12 cm. Varunr: 3607248 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-08 20:00:00 SEK 2 500
Mask, Lega Lapapa, skyddsmask, Kongo. Mask, Lega Kapapa, skyddsmask, Kongo. Skuren i trä. Höjd 12 cm. Varunr: 3607247 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-08 19:55:00 SEK 2 500
Lega, Kapapa, Kongo, skyddsmask
Lega, Kapapa, Kongo, skyddsmask. Mask, Lega Kapapa, skyddsmask, Kongo. Skuren i trä. Höjd 12 cm. Varunr: 3607219 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-05 19:20:00 SEK 2 000
Soffa, Engen, vitlackerad
Soffa, Engen, vitlackerad. Soffa med stomme i vitlackerat trä med rygg samt lösa sittplymåer i textilklädsel. Rydd och armlän med ribbor. Tillverkad av Engen, Örkelljunga. Bredd 183 cm, djup 74 cm, höjd 73 cm, sitthöjd 39 cm. Framstår med visst slitage. Varunr: 3602812 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 20:19:00 SEK 350
Eero Saarinen, karmstol, Knoll International för NK
Eero Saarinen, karmstol, Knoll International för NK. Eero Saarinen (1910-1961) Fåtölj / karmstol, 1900-talets mitt. Formgiven för Knoll International och tillverkad på licens av Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping. Benställning i svartlackerat stål. Stoppad sits med röd tygklädel. Höjd 82 cm, bredd 65 cm, djup 63 cm, sitthöjd 47 cm. ... Varunr: 3602861 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-01 14:22:00 SEK 775
Karmstol, Johan Erik Höglander, sengustaviansk
Karmstol, Johan Erik Höglander, sengustaviansk. Karmstol, Johan Erik Höglander, Stockholm, verksam 1777-1813. Skuren med rosetter, voluter och bladlist, profilerade lister och kanelyrer. Ryggstödets höjd 85 cm, sitthöjd 43 cm, största bredd 63 cm. Spegelvänd signering IEH samt Stockholm stads stolmakarämbetes etikett. Senare klädsel samt ... Varunr: 3600727 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 20:10:00 SEK 6 000
Trumpet Euphony
Trumpet Euphony . Trumpet, Euphony. Försilvrad med knappar med pärlemor. Finns i originalväska tillsammans med diverse tillbehör. Trumpetens höjd 53 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3600708 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-05 20:01:00 SEK 325
Niklas Hanell, 'The three Karloffs'
Niklas Hanell, 'The three Karloffs'. Niklas Hanell, född 1976, "The three Karloffs", blandteknik på duk, sprayfärg och akryl. 30x70 cm. Signerad, daterad 2012. Niklas Hanell är förutom konstnär också verksam tatuerare och musiker som hämtar inspiration från tattoovärlden såväl som 60-talets hotrod- och mc-kultur. Också graffiti och ... Varunr: 3596123 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 21:14:00 SEK 300
Akvareller, 2 st
Akvareller, 2 st. Akvareller, 2 st, varav ett varvsmotiv samt ett landskapsmotiv. 40x55 cm resp. 30x45 cm, otydligt signerade, ramade. (2) Varunr: 3492850 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 16:53:00 SEK 300
Prada samt Jimmy Choo, sandaler, strl. 39
Prada samt Jimmy Choo, sandaler, strl. 39. 2 par sandaler, framställda av Prada samt Jimmy Choo. Strl. 39. Skopåsar medföljer. Mindre bruksspår. (2) Varunr: 3581368 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-04 18:45:00 SEK 325
Christian Dior, väska, läder
Christian Dior, väska, läder. Väska i läder med handtag i gulmetall. Framställd av samt märkt Christian Dior. Nr: 11-MA-0097. Mått exkl. handtag: 24x40 cm. Handtag något böjd. Enstaka bruksspår. Dustbag medföljer. Denna vara tillhör temaauktion High Fashion från en privat samlare. Varunr: 3581365 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-03 20:10:00 SEK 4 000
Christian Dior samt Daniela Cardia, skor, 2 par, strl. 39 resp. 39½
Christian Dior samt Daniela Cardia, skor, 2 par, strl. 39 resp. 39½. 2 par sandaletter, varav en med strass. Framställda av Christian Dior samt Daniela Cardia. Strl. 39 resp. 39½. Bruksspår, samt lösa strassstenar. (2) Varunr: 3581364 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-06 20:58:00 SEK 300
Blugirl/Blumarine samt MSGM, klänningar, 2 st, strl. 38
Blugirl/Blumarine samt MSGM, klänningar, 2 st, strl. 38. 2 st klänningar varav en med spets, framställda av Blumarine / Blugirl resp. MSGM. Strl. 38. Mindre enstaka bruksspår. (2) Varunr: 3581362 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-04 20:53:00 SEK 300
Sergio Rossi, stövlar, strl. 39½
Sergio Rossi, stövlar, strl. 39½. Högklackade stövlar i mocka. Framställda av Sergio Rossi. Strl. 39½. Bruksspår. Skopåse samt låda medföljer. Varunr: 3581360 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-07 19:48:00 SEK 300
Marc Jacobs, kavaj samt blus, strl. S resp. 38
Marc Jacobs, kavaj samt blus, strl. S resp. 38. Kavaj i 100% ull samt blus i 100% siden. Framställd av Marc Jacobs. Strl. S resp. 38. Mindre bruksspår. (2) Varunr: 3581359 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-03 18:45:00 SEK 350
Alice & Olive, klänningar, 2 st, strl. M
Alice & Olive, klänningar, 2 st, strl. M. 2 st klänningar i bl.a. siden. Framställda av Alice&Olive. Strl. M. Mindre bruksspår. (2) Varunr: 3581354 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-03 20:53:00 SEK 300
Carolina Herrera, väska, läder
Carolina Herrera, väska, läder. Väska i skinn, framställd av samt märkt Carolina Herrera. Mått: 30x45 cm. Dustbag medföljer. Enstaka bruksspår. Varunr: 3581445 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-06 19:19:00 SEK 400
Stort vitrinskåp av svartmålat antikbehandlat trä
Stort vitrinskåp av svartmålat antikbehandlat trä. Stor vitrin/skåp av svartmålat antikbehandlat trä. Invändigt vitmålat. Tvådelat, front med 4 par dubbla, glasade dörrar. Nederst lådor. Beslag av metall. Antikbehandlingen görs manuellt och därför är varje vitrin unik, variationer i bemålningen förekommer. OBS! Modellfoto! H. 215 cm. B. 150 cm. ... Varunr: 3609318

SEK 7 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-05 20:15:00 SEK 325
Vitrinskåp i vit antikbemålning
Vitrinskåp i vit antikbemålning. Vitrin/Skåp tillverkat i vitmålat antikbehandlat trä. Vitmålat invändigt med fyra hyllplan. Front med två par dubbla glasdörrar med metallbeslag. Antikbehandlingen görs manuellt och därför är varje vitrin unik, variationer i bemålningen förekommer. OBS! Modellfoto! H. ca 198 cm. B. ca 186 cm. D. ... Varunr: 3600092

SEK 8 700 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-06 20:00:00 SEK 350
Otmar Alt, emaljtavla, 'Rüsselnase' (bus)
Otmar Alt, emaljtavla, 'Rüsselnase' (bus). Otmar Alt, f. 1940, Tyskland, emaljtavla, Edition außenkunst, "Rüsselnase", komposition på metall, upplaga om 50 exemplar. 85x85 cm. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584163 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 18:50:00 SEK 325
Oidentifierad konstnär, Tyskland, 1972
Oidentifierad konstnär, Tyskland, 1972. Oidentifierad konstnär, Tyskland, 1972, litografi med guld, bildyta 38x53 cm. Signerad samt daterad 1972, betitlad, 110/110. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584160 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-01 14:44:00 SEK 500
Joe Tilson, litografiskt tryck, Clip-o-matic
Joe Tilson, litografiskt tryck, Clip-o-matic. Joe Tilson, 1928-2000, Storbritannien, offsettryck 'Clip-o-matic', 70x70 cm, osignerad, ramad. Joe Tilson hör till den generation av Brittiska konstnärer, inkluderade Peter Blake och David Hockney, som experimenterade med screen print. Han associerade den Brittiska Pop Art rörelsen i början av ... Varunr: 3584155 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-05 17:33:00 SEK 300
Oidentiferad konstnär, Tyskland,
Oidentiferad konstnär, Tyskland, . Oidentifierad konstnär, Tyskland, litografi, bildyta 47x35 cm. Signerad -69, 31/100. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584209 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 18:40:00 SEK 300
Jens Lausen, serigrafi 'Landkarte 8' (bus)
Jens Lausen, serigrafi 'Landkarte 8' (bus). Jens Lausen, f. 1937, Tyskland, färgseriegrafi. 90x65 cm. Signerad samt betitlad "Landkarte 8 - Der Schatten des eingang". Daterad 1970. Ramad. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584192 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 19:07:00 SEK 325
Sine Hansen, olja på duk
Sine Hansen, olja på duk. Sine Hansen, Tyskland, 1900-tal, olja på duk, komposition med ros och fält. 100x100 cm. A tergo signerad samt betitlad "Mitgegangen - Mitgefangen", daterad 1966. Ramad. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584182 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 20:00:00 SEK 325
Oidentifierad konstnär, Tyskland, 1969
Oidentifierad konstnär, Tyskland, 1969. Oidentifierad konstnär, Etsning, tryckyta 32x35 cm. Signerad, 8/100/69. Ramad. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584174 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-02 19:38:00 SEK 325
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 286  >>