Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 449  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen. AJ gulvlampe
Arne Jacobsen. AJ gulvlampe . Arne Jacobsen 1901-1972. AJ standerlampe. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv. H. 118 cm. Fremstår med brugsmærker, skævhed på stammen, malerpletter. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter spot på belysning og inspirerer til nye ... Varunr: 4142117 SEK 3 106 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 13:46:12 SEK 2 174
Ole Mathiesen. NOS herreur i stål med blå skive, 1990'erne
Ole Mathiesen. NOS herreur i stål med blå skive, 1990'erne. New Old Stock herrearmbåndsur fra Ole Mathiesen, i urkasse af stål, blå skive med grøn og rød viser, mineralglas, monteret med original blå læderrem med stålspænde, quartz urværk. Ø. 33 mm. Medfølges af originalt etui. Fremstår med lette håndteringsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. ... Varunr: 4142091 SEK 2 236 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 15:00:00 SEK 2 484
Arne Jacobsen. Spisebord, model 3600, eg
Arne Jacobsen. Spisebord, model 3600, eg . Arne Jacobsen: Rundt spisebord af fineret eg monteret med skråtstillede ben af stålrør. Formgivet i 1952-1953. Model 3600. Fremstillet hos Fritz Hansen. Ø 120 cm. H. 70 cm. Fremstår med brugsmærker, to sko med revner. Litteratur: C. Thau / K. Vindum, Arne Jacobsen. Omtalt S. 394 Varunr: 4141495 SEK 4 969 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:46:27 SEK 3 602
A. Hovmand Olsen. Lænestol af massivt teaktræ
A. Hovmand Olsen. Lænestol af massivt teaktræ. A. Hovmand Olsen. Foldestol af massivt teaktræ, med sjeneflet, Formgivet i 1957. Fremstillet hos Jutex. Litt. Mobilia 1957. Fremstår nyrenoveret med nyt udspændt sjeneflet, nogle skuer udskiftet, stolen kan ikke foldes sammen. Varunr: 4141486 SEK 6 211 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:18:26 SEK 5 838
Ubekendt maler, Ovalt portræt af en adelsmand. 1700-tallet.
Ubekendt maler, Ovalt portræt af en adelsmand. 1700-tallet. . Ubekendt maler, 1700-tallet. Ovalt portræt af en adelsmand. Olie på lærred. Usigneret. På blændrammen betegnet Joost...Smeth. I samtidig ramme. 42 x 32 cm. (55 x 47). Fremstår rentoileret, fine aldersrelaterede krakelleringer. Varunr: 4141033 SEK 12 422 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:55:00 SEK 9 192
Dansk møbelproducent. Dameskrivebord / sminkebord af teak, 1960erne
Dansk møbelproducent. Dameskrivebord / sminkebord af teak, 1960erne. Dansk møbelproducent. Skrivebord / sminkebord med stel af teak, fineret oplukkelig bordplade af teak, hvorunder rum og spejl samt skuffemodul af fineret teak med to skuffer. H. 74 B. 102 D. 52 cm. 1960'erne; brugsspor. Varunr: 4141014 SEK 1 242 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:19:00 SEK 1 211
Smaragd- og diamantring af guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel
Smaragd- og diamantring af guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel. Smaragd- og diamantring af guld og hvidguld, prydet med rund facetsleben smaragd omkranset af 33 diamanter med ældre slibninger, i alt ca. 0.94 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI1-SI2. Ustemplet, syretestet til 8 kt. guld. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 14,4 gr. B. 1,4 cm. Ringstr. ... Varunr: 4140761 SEK 11 801 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:20:00 SEK 9 441
Engelsk brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.08 ct. London 2002
Engelsk brillantring af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 1.08 ct. London 2002. Engelsk brillantring af 18 kt. hvidguld, front prydet med 7 brillantslebne diamanter, i alt ca. 1.08 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: P1. Stemplet med engelske London Hallmarks 2002. Vægt ca. 3,9 gr. B. 0,5 cm. Ringstr. 55/17,5. Varunr: 4140758 SEK 9 317 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:24:00 SEK 7 702
Jaeger-LeCoultre 'Master-Quartz'. Vintage herreur i stål med blå skive, 1970'erne
Jaeger-LeCoultre 'Master-Quartz'. Vintage herreur i stål med blå skive, 1970'erne. Herrearmbåndsur fra Jaeger-LeCoultre, model Master-Quartz, ref.nr.: 23301-42, cal. 352, i oval urkasse af stål, blå skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med nyere læderrem med originalt spænde af stål, quartz urværk. Mål: 38,5 x 43,4 mm.... Varunr: 4140596 SEK 12 422 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:16:00 SEK 9 938
Engelsk rubin- og kulturperlehalssmykke af 18 kt. guld. L 54 cm
Engelsk rubin- og kulturperlehalssmykke af 18 kt. guld. L 54 cm. Rubin- og kulturperlehalssmykke af 18 kt. guld med integreret frontvedhæng, prydet med talrige små facetslebne og carréslebne rubiner hvorimellem små saltvandskulturperler, monteret på kæde af 18 kt. guld. Stemplet med London Hallmarks. Vægt ca. 6,8 gr. Perle Ø ca. 3,10 - 3,12 mm. L. 54 cm. Front... Varunr: 4140588 SEK 6 211 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:39:00 SEK 4 969
Cartier 'Diablo'. Dameur i 18 kt. guld med lys skive, 1990'erne
Cartier 'Diablo'. Dameur i 18 kt. guld med lys skive, 1990'erne. Damearmbåndsur fra Cartier, model Diablo, ref.nr.: 1440, i urkasse af 18 kt. guld, lys skive med romertal, optrækskrone og horn prydet med cabochonslebne safirer, safirglas, monteret med original krokodillerem med Cartier spænde af 18 kt. guld, quartz urværk. Ø. 27,5 mm. Fremstår med brugsspor. ... Varunr: 4140561 SEK 32 298 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:06:00 SEK 24 844
Rolex 'Air-King Precision'. Vintage herreur i 18 kt. guld og stål med sort skive, ca. 1966
Rolex 'Air-King Precision'. Vintage herreur i 18 kt. guld og stål med sort skive, ca. 1966. Vintage herrearmbåndsur fra Rolex, model Air-King Precision, ref.nr.: 5700, i urkasse af stål med riflet lynette af 18 kt. guld, sort skive med stregindeks, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med ny læderrem med spænde af stål, manuelt optræk. Ø. 34 mm. Fremstår med brugsspor. Uret... Varunr: 4140464 SEK 18 633 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:44:00 SEK 13 664
I. L. Jensens skole. Brogede blomster i flettet kurv på en stenkarm
I. L. Jensens skole. Brogede blomster i flettet kurv på en stenkarm. I. L. Jensens skole, 1800-tallet. Brogede blomster i flettet kurv på en stenkarm. Olie på plade. Usigneret. 34 x 44 cm. (44 x 54). Fremstår med mindre retoucheringer og krakelleringer Varunr: 4139922 SEK 18 633 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:25:00 SEK 12 422
Philippe Starck. Et par væglamper, model Romeo Babe (2)
Philippe Starck. Et par væglamper, model Romeo Babe (2) . Philippe Strack født 19149. Et par væglamper, model Romeo Babe, med skærm af rillet klart glas. Fremstillet hos Flos. H. 17 cm. D. 15 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter spot på belysning og inspirerer til nye ... Varunr: 4139881 SEK 1 491 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:23:00 SEK 2 112
Augusta Læssøe. Opstilling med forårsblomster på en stenkarm
Augusta Læssøe. Opstilling med forårsblomster på en stenkarm. Augusta Læssøe (1851-1926). Opstilling med forårsblomster på en stenkarm. Olie på lærred. Sign. 25 x 33 cm. (34 x 43) Varunr: 4139718 SEK 18 633 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:00:00 SEK 12 422
Et par sølvbeslåede London pistoler af Wilson ca. 1760
Et par sølvbeslåede London pistoler af Wilson ca. 1760. Et par veludførte sølvbeslåede London pistoler af Wilson ca. 1760. Konverteret fra flint til perkussion. Låseplader signeret Wilson. Runde messingløb med sigtekorn, løb med mesterstempel RW for Robert Weehler samt London 'proof marks', løb ligeledes graveret på top med LONDON. Alle beslag i ... Varunr: 4139592 SEK 24 844 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:42:00 SEK 18 633
Rasmus Harboe af Aluminia, Tranquebar, stager, fajance samt Nils Thorsson Bonboniere (4)
Rasmus Harboe af Aluminia, Tranquebar, stager, fajance samt Nils Thorsson Bonboniere (4) . Rasmus Harboe af Aluminia, Tranquebar stager af fajance i form af De Hellige Tre Konger, dessin nr. 3057/1158, 3058/1159 og 3059/1160, 1. sortering. H. 15 cm. Samt Nils Thorsson for Aluminia. Bonboniere af fajance i form af and dekoreret i blåt med blomster og bladværk, præget i bund nr. ... Varunr: 4139491 SEK 2 484 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 15:02:59 SEK 2 857
Poul Henningsen, PH-3½/2 bordlampe, 1930-erne, senere skærmsæt
Poul Henningsen, PH-3½/2 bordlampe, 1930-erne, senere skærmsæt. Poul Henningsen 1894 - 1967, PH-3½/2 bordlampe med fod og top plade af bruneret messing, stamme af metal, afbryder og afbryderhus i bakelit, senere skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1930-erne. H. 45. Ø. 33 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, senere skærmsæt. Varen ... Varunr: 4139437 SEK 12 422 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:41:00 SEK 8 944
Poul Henningsen, PH-3½/2 bordlampe, 1930-erne
Poul Henningsen, PH-3½/2 bordlampe, 1930-erne. Poul Henningsen 1894 - 1967, PH-3½/2 bordlampe med stamme og fod af bruneret messing, gennemgående afbryder og afbryderhus i bakelit, skærmsæt af gul bemalet zink. Fremstillet hos Louis Poulsen i 1930-erne. H. 42. Ø. 32,5 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ridser og mærker, mindre ... Varunr: 4139407 SEK 12 422 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:51:00 SEK 10 683
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla
Poul Henningsen. PH5 pendel, lilla. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af lilla lakeret aluminium, hvide inderskærme. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, lette buler. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter ... Varunr: 4139193 SEK < 1 000 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:11:00 SEK 497
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, højnet med lilla. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, let skævhed. Varen er en del af Lauritz.coms store temaauktion Light Up The Dark, der sætter spot på belysning og ... Varunr: 4139112 SEK < 1 000 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:16:00 SEK 1 025
Ole Lynggaard. 'Sweet Drops' vedhæng af 18 kt. hvidguld samt Mokube silkesnor (2)
Ole Lynggaard. 'Sweet Drops' vedhæng af 18 kt. hvidguld samt Mokube silkesnor (2). Ole Lynggaard. 'Sweet Drops' vedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med grå Tahiti saltvandskulturperle monteret med brillantsleben diamant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Samt lang grå Mokube silkesnor monteret med oxideret dupsko af sterlingsølv. 'Sweet Drops' L. 2,3 cm. ... Varunr: 4138983

SEK 19 875 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:18:00 SEK 13 043
Italiensk guldsmed. Halskæde af 18 kt. gul- og hvidguld
Italiensk guldsmed. Halskæde af 18 kt. gul- og hvidguld. Italiensk guldsmed. Halskæde af 18 kt. gul- og hvidguld, monteret med karabinlås. L. 56 cm. Vægt: ca. 37,9 gr. Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4138927 SEK 14 907 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:14:00 SEK 9 938
Yngve Ekström. Lamino højrygget lænestol, eg og lammeuld
Yngve Ekström. Lamino højrygget lænestol, eg og lammeuld . Yngve Ekström. Højrygget lænestol model Lamino af formspændt eg, betrukket med gråt lammeskind og canvas. Fremstillet hos Swedese med brændemærke herfra. H. 101/40 cm. Fremstår med brugsspor, forstærket med to skruer i beslag ved sarg. Varunr: 4138921 SEK 3 727 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:37:00 SEK 4 472
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir (cd)
Juan Carlos Fierro. Komposition, mixed media på papir (cd). Komposition af Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia), 2011, mixed media på papir, sign. Fierro. 58 x 78 cm. (72 x 92 cm.) Læs kunstnerprofil her Varunr: 4138858 SEK 1 863 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:22:02 SEK 1 180
Tudor by Rolex 'Princess-Date'. Dameur i 18 kt. guld og stål, ca. 2000
Tudor by Rolex 'Princess-Date'. Dameur i 18 kt. guld og stål, ca. 2000. Vintage damearmbåndsur fra Tudor, model Princess-Date, ref.nr.: 92413, i urkasse af 18 kt. guld og stål, champagnefarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, safirglas, optrækskrone med Rolex-logo, monteret med lænke af 18 kt. guld og stål med foldelukke, manuelt rotor urværk. Ø.... Varunr: 4138489 SEK 17 391 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:25:00 SEK 13 043
Rolex 'Date'. Dameur i stål med blå skive med dato, ca. 1973
Rolex 'Date'. Dameur i stål med blå skive med dato, ca. 1973 . Damearmbåndsur fra Rolex, model Datejust, ref.nr. 6917, i urkasse af stål, blå skive med stregindeks, datoangivelse ved 3" position, riflet lynette, riflet optrækskrone med logo, plexiglas, monteret med jubilee-lænke med foldespænde af stål, automatisk urværk. Ø. 26 mm. Fremstår med letere ... Varunr: 4138484 SEK 17 391 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:00:00 SEK 13 043
Cartier Santos Automatic. Dameur i 18 kt. guld og stål prydet med safir , 1990'erne
Cartier Santos Automatic. Dameur i 18 kt. guld og stål prydet med safir , 1990'erne. Damearmbåndsur fra Cartier, model Santos Automatic, i urkasse og med tilhørende lænke af 18 kt. guld og stål, lys skive med romertal, heptagonal optrækskrone prydet med facetteret safir, safirglas, automatisk urværk. Ø. 23,5 mm. Medfølges af etui. Fremstår med brugsspor. Uret gik på ... Varunr: 4138476 SEK 18 633 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:10:00 SEK 13 664
Bang & Olufsen. Par Beolab 6000 højttalere (2)
Bang & Olufsen. Par Beolab 6000 højttalere (2). Bang & Olufsen. Par Beolab 6000 højttalere af aluminium med sort frontstof. H. 110 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2) Varunr: 4138150 SEK 3 727 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:50:34 SEK 5 342
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med hank af bakelit, anno 1939
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med hank af bakelit, anno 1939 . Grann & Laglye. Funkis kande af sølv, monetret med hank af bakelit, udført 1939. H. 15 cm. Vægt: ca. 272 gr. Fremstår med brugsspor, bule på korpus. Varunr: 4138008 SEK 1 242 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 14:21:00 SEK 1 087
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 449  >>