Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 306  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Orientmatta
Orientmatta . ORIENTMATTA, afghan, 210x284 cm Varunr: 3923527 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 18:30:00
Se mer
Byrå i rokokostil
Byrå i rokokostil. BYRÅ, med stenskiva, rokokostil, 1900-tal, beslag i brons, höjd 83, 90 x 47 cm Varunr: 3923528 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 18:45:00
Se mer

"Arter i fara" samlartallrikar 12 st. PAUL HOFF, samlartallrikar, 12 st, Paul Hoff för Gustavsberg, "Arter i fara", gulddekor, porslin, diameter ca 24,5 cm Varunr: 3923530 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:03:00
Se mer
Engelska kandelabrar
Engelska kandelabrar . KANDELABRAR, 1 par, pläter, England, omkring 1900, rikligt dekorerade, för 3 ljus vardera, löstagebara manschetter, höjd ca 42 cm Varunr: 3923531 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:06:00
Se mer
Punschmuggar i silver
Punschmuggar i silver. PUNSCHMUGGAR, 8 st, silver, 1953, höjd 3 cm, vikt ca 188 g Varunr: 3923533 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:12:00
Se mer
Gösta Werner 4 st färglitografier
Gösta Werner 4 st färglitografier. GÖSTA WERNER (1909-1989), (4), färglitografier, signerade, ca 42,5 x 28,5 respektive 42 x 57,5 cm Varunr: 3923536 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:21:00
Se mer
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal. SKÅP, rokokostil, 1800-tal, 2-delat, fanerat i mahogny, dekor i intarsia, delvis träskuren dekor, höjd ca 244, 162x55 cm, nyckel finns Varunr: 3923539 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:30:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, nordpersisk, ca 372x125 cm Varunr: 3923542 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 19:39:00
Se mer
Taklampa Hans Agne Jakobson
Taklampa Hans Agne Jakobson. HANS AGNE JAKOBSSON (1919-2009), taklampa, mässing, diameter ca 45 cm Varunr: 3923545 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:03:00
Se mer
Carl Malmsten
Carl Malmsten "Lata Greven". CARL MALMSTEN, fåtölj, "Lata Greven", inköpt 1967, bok, möbeltyg Svenskt Hemslöjd 0.8088, brännmärkta CM, sitthöjd 39,5 cm Varunr: 3923547 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:09:00
Se mer
Soffa och soffbord design Carl Malmsten
Soffa och soffbord design Carl Malmsten. CARL MALMSTEN, soffa, "Visingsö", mörkbetsad bok, soffans längd 200 cm Varunr: 3923548 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:12:00
Se mer
Barometer Numa Peterson Stockholm
Barometer Numa Peterson Stockholm. BAROMETER, 1900-talets början, verk märkt Numa Peterson Stockholm, mässing, monterad på sativ i form av örn på kolonn, höjd 24 cm Varunr: 3923550 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:18:00
Se mer
Soffbord höj och sänkbart
Soffbord höj och sänkbart. SOFFBORD / MATBORD, 1960-tal, Märkt Tingströms, Bra Bohag, Model Sesam, teak, soffbordets mått höjd 58 (70), 130x68 (123) cm Varunr: 3923551 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:21:00
Se mer
Silverbestick
Silverbestick. BESTICK, silver, 1800/1900-tal, olika modeller, vikt ca 1455 g Varunr: 3923553 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:27:00
Se mer
Slagbord England
Slagbord England. SLAGBORD, 1800-tal, England, mahogny, höjd 71x99, total längd 137 cm Varunr: 3923554 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:30:00
Se mer
Lars Larsson oljemålning
Lars Larsson oljemålning. LARS LARSSON (född 1912): ''Vardagsrums motiv'', signerad L Larsson, olja på pannå, 38x46 cm Varunr: 3923556 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 20:36:00
Se mer
U Hydman Vallien oljemålning
U Hydman Vallien oljemålning. ULRICA HYDMAN VALLIEN (född 1938): Tulpaner, signerad Ulrica HV, olja på duk, 81x65 cm Varunr: 3923559 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:00:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta . ORIENTMATTA, Täbris, figural, ca 140x102 cm Varunr: 3923562 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:09:00
Se mer
Knut Norman oljemålningar
Knut Norman oljemålningar. KNUT NORMAN (1896-1977): (2), Båt med rött segel samt Venedig motiv, signerade Knut Norman, oljor på pannåer, 41 x 33 resp. 33 x 41 cm Varunr: 3923565 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:18:00
Se mer
Div silver
Div silver. SKEDAR, 1700/18/1900-tal, bl.a. Rosenholm och Svensk spets, vikt ca 740g Varunr: 3923567 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:24:00
Se mer
Uniformsplansch
Uniformsplansch. UNIFORMSPLANSCH, Fält Artillerie Kongl. Svea Artillerie Regemente, färglitografi, stentryck C. Müller efter C. Wetterling, ca 42x77 cm, i blå passepartout, kommer ur Schützercrantz, "Kongl. svenska arméens uniformer"" 1825 Varunr: 3923568 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:27:00
Se mer
Serveringsvagn
Serveringsvagn. SERVERINGSVAGN, på hjul, överdel med löstagbar glasad bricka, höjd 70, 83 x 50 cm Varunr: 3923570 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:33:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien
Ulrica Hydman Vallien. ULRICA HYDMAN VALLIEN (född 1938), 8 färger, signerad och numrerad, färglitografi 198/250, bladmått ca 40x30 cm Varunr: 3923571 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:36:00
Se mer
Gräddkanna silver
Gräddkanna silver . GRÄDDKANNA, silver, 1900-talskopior i rokokostil, oval bukig form, fötter och hänklar med reliefdekor av blommor och blad, längd 14 cm, vikt ca 154 g Varunr: 3923573 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-08 21:42:00
Se mer
Abstrakt motiv, olja på duk, Golden Sky
Abstrakt motiv, olja på duk, Golden Sky. Abstrakt motiv, "Golden Sky", olja på duk, osignerad, ej uppspänd på spännram, utlämnas rullad i papprör. Bildmått: 120x150 cm. Varunr: 3923843

SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-05 21:10:00 SEK 300
Hörlin soffa Paradiset
Hörlin soffa Paradiset. Soffa 'Paradiset', formgiven av Kerstin Hörlin-Holmquist som en del i möbelgruppen Paradiset, formgiven 1958 för NK:s Triva-serie. Svängd form. Ben i bok. Nyklädd i svart textil- Hallingdal grafit, med mörka knappar. Höjd 83 cm, längd 182 cm, sitthöjd 42 cm.Nyklädd utan slitage. Se även ... Varunr: 3923886 SEK 12 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-12 20:02:00 SEK 8 000
Cello, 4/4, tillverkad 1902
Cello, 4/4, tillverkad 1902. Cello, 4/4, tidigt 1900-tal. Längd ca 121 cm. Framstår med patina, obetydlig lagning. Proveniens: Invändigt etikettmärkt "A Lindahl, Löfsta, Pilgrimstad, 1902". Har tillhört spelmannen Anders Lindahl, 1846-1938. Varunr: 3923915 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-12 20:00:00 SEK 4 000
Tyg, Stig Lindberg, Cello, rost/grå, bomull, 6 m
Tyg, Stig Lindberg, Cello, rost/grå, bomull, 6 m. Tyg, Stig Lindberg, Cello, rost/grå, 6 m. Bomull, bredd 150 cm, andrasortering. Andrasortering säljs endast via Lauritz.com och i Ljungberg Factory fabriksbutik. Rekommenderat butikspris SEK 3234. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory. Varunr: 3924174

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-05 18:29:00 SEK 300
Skrivbordshurtsar, plåt, ett par
Skrivbordshurtsar, plåt, ett par. Ett par skrivbordshurtsar i plåt med tre stycken utdragbara lådor. 1900-talets andra hälft. Hurtsarna står på lösa socklar med hjultrissor. Mått B 36,5 cm, D 50 cm, H 63,5 cm. Kraftigt bruksslitage. OBS modellbilder motsvarande slitage på samtliga auktioner. Proveniens: Möblerna har stått på ... Varunr: 3924178 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-05 17:28:00 SEK 300
Skrivbord, teak 1960-tal.
Skrivbord, teak 1960-tal.. Fristående skrivbord, teak, sidhurtsar med utdragbara lådor. Omkring 1960-tal. Mått B 144 cm, D 75 cm, H 71 cm. Visst slitage, blekt partie på skivan. Se bild. Nyckel saknas. (1) Varunr: 3924207 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-05 19:28:00 SEK 3 000
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 306  >>