Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 326  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Piedestal
Piedestal. PIEDESTAL, Kina, skuret trä, höjd ca 61 cm Varunr: 4375526 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 20:27:00
Se mer
Anders Zorn etsning
Anders Zorn etsning. ANDERS ZORN (1860-1920), Lots, 1919, signerad Zorn, etsning, 17,7x11,8 cm, litteratur: Asplund 285, Hjert & Hjert 286, ZG 285 Varunr: 4375527 SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:30:00
Se mer
Nattduksbord 1 par
Nattduksbord 1 par. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, vitmålade, skuren dekor, skåp samt liten låda, höjd ca 60, 40x32 cm Varunr: 4375528 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:33:00
Se mer
Adelssigill 1700/1800-tal
Adelssigill 1700/1800-tal. ADELSSIGILL, 6 st, 1700-talets andra hälft/omkring 1800, gjutet och graverat stål, sigill för adliga ätten von Hartmansdorff (nr 1861) med initialer CAv.H, avseende Carl Adolf v. H. (1741-1798), adliga ätten Hård af Torestorp (nr 60), adliga ätten Uggla (nr 100), friherrliga ätten Franc-Sparre (n... Varunr: 4375529 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:36:00
Se mer
Sekretär teak 1950-tal
Sekretär teak 1950-tal. SEKRETÄR, teak, 1950-tal, rullklaff med bakomvarande skrivinredning, utdragbar skrivskiva, höjd 96, 90x45 cm Varunr: 4375530 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 20:39:00
Se mer
Merckwürdiges Leben des Grafen von Bonneval
Merckwürdiges Leben des Grafen von Bonneval. (BONNEVAL, Claude Alexandre). Merckwürdiges Leben des Grafen von Bonneval, vormahls Kaiserlicher General der Infanterie, anitzo aber Bassa von Caramanien, aus dem Französischen übersetzet; vielvermehrt und verbessert, auch mit dem accuraten Bildniss des Autoris und vielen andern Kupffern gezieret... Varunr: 4375531 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:42:00
Se mer
Spegel 1800-tal
Spegel 1800-tal. SPEGEL, 1800-tal, bemålad och bronserad, 64x34 cm Varunr: 4375532 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:45:00
Se mer
Takarmatur 1960-tal
Takarmatur 1960-tal. LÄKARLAMPA, 1960-tal, vitlackerad metall, mässing och bok, teleskopsmodell, längd ca 60-90 cm Varunr: 4375533 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 20:48:00
Se mer
Rene Charpentier gravyr
Rene Charpentier gravyr. RENÉ- JACQUES CHARPENTIER, Le Monte Vesuve, efter Salvator Rosa, gravyr, ca 40x56 cm Varunr: 4375534 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:51:00
Se mer
Carl Malmsten
Carl Malmsten "Släden". CARL MALMSTEN, satsbord, 3 dlr, "Släden", björk, de två mindre borden med hyllplan av spjälor, brickmärkt "Carl Malmsten Jubileumsmodell 1988 Nr 285", höjd ca 56-61, 39x37 samt 80x42 cm Varunr: 4375535 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 20:54:00
Se mer
Röllakansmatta
Röllakansmatta. MATTA, röllakan, polykromt mönster, 1900-talets mitt, ca 239 x 176 cm Varunr: 4375536 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 20:57:00
Se mer
Klädskåp
Klädskåp. KLÄDSKÅP, 1900-talets andra hälf, Asien, delvis skulperat, bemålat med detaljer i metall, inredd med klädstång och hyllplan, höjd ca 197, 124x75 cm Varunr: 4375537 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:00:00
Se mer
Marc Chagall färglitografi
Marc Chagall färglitografi. MARC CHAGALL (1887-1985): "Tamar Belle-Fille de Juda", färglitografi, 1960, Mourlot 243, 34x25,5 cm Varunr: 4375538 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:03:00
Se mer
Fåtöljer 1930-tal
Fåtöljer 1930-tal. FÅTÖLJER, 1 par, 1930-tal, tvåfärgad textilklädsel samt benställning i lackerat trä, höjd ca 77, sitthöjd 42 cm Varunr: 4375539 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:06:00
Se mer
Figurin Hutschenreuther
Figurin Hutschenreuther. HUTSCHENREUTHER, figurin, porslin, poserande kvinna, signerad K. Tutter, höjd ca 44 cm Varunr: 4375540 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:09:00
Se mer
Geographia sacra 1704
Geographia sacra 1704. SANCTO PAULO, CAROLUS A. (=C. VIALART). Geographia sacra, sive notitia antiqua dioecesium omnium patriarchalium, metropoliticarum, et episcopalium veteris ecclesiae, ex ss. conciliis, & patribus, historia ecclesiastica & geographis antiquis collecta... Amstelaedami (excudit Franciscus Halma) 170... Varunr: 4375541 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:12:00
Se mer
Spegel gustaviansk
Spegel gustaviansk . SPEGL, 1700-talets slut, gustaviansk, förgylld och skuren dekor, ca 130x58 cm Varunr: 4375542 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:15:00
Se mer
Axel Olson litografi
Axel Olson litografi. AXEL OLSON (1899-1986): Surrealistiskt strandmotiv signerad Axel Olson, 222/260, färgetsning, ca 28x58 cm Varunr: 4375543 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:18:00
Se mer
Figurin Hutschenreuther
Figurin Hutschenreuther. HUTSCHENREUTHER, figurin, porslin, dansande flickor, signerad K. Tutter, höjd ca 22 cm Varunr: 4375544 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:21:00
Se mer
Olle Ohlsson Silvergillet
Olle Ohlsson Silvergillet. OLLE OHLSSON, vas, sterlingsilver, Silvergillet, Malmö 1979, upplaga 90/350, graverad namnteckning och årtal, oval, vid mynningen reliefdekor av chagallinspirerad bild samt på baksidan segelbåtar, höjd ca 13,5 cm, vikt 331 g Varunr: 4375545 SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:24:00
Se mer
Madeleine Pyk etsning
Madeleine Pyk etsning. MADELEINE PYK (född 1934): "Självporträtt", signerad M Pyk, färgetsning, 9/56, 20x12,5 cm Varunr: 4375546 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:27:00
Se mer
Telefon 1960/70-tal
Telefon 1960/70-tal. TELEFON, Italien, 1970-tal, alabaster, höjd ca 28 cm Varunr: 4375547 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:30:00
Se mer
Odd knutsen luna chair
Odd knutsen luna chair. ODD KNUTSEN, "Luna Chair", fåtöljer, 1 par, för Hjellegjerde, Norge, 1970-tal, brun skinnklädsel Varunr: 4375548 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:33:00
Se mer
Guldmynt
Guldmynt. MYNT, 3 st., 24 k guld, Mahatma Ghandi, August Strindberg samt Michael Jackson, total guldvikt ca 3,9 g Varunr: 4375549 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:36:00
Se mer
Berndt Wennström olja
Berndt Wennström olja. BERNDT WENNSTRÖM (född 1945), motiv från Södermalm, signerad B Wennström, olja på duk, 54x73 cm Varunr: 4375550 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:39:00
Se mer
Duppa with handcoloured plates 1810
Duppa with handcoloured plates 1810. BOTANY (2). (DUPPA, Richard.) Elements of the Science of Botany, as Established by Linnaeus; With examples to illustrate the classes and orders of his system. Third edition. 1-(3). London, T. Bensley for J. Murray, 1810. Small 8vo. Engraved frontispiece, 144, (8) pp. 79 engraved hand-coloured pla... Varunr: 4375551 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:42:00
Se mer
Stig Danielsson oljemålning
Stig Danielsson oljemålning. STIG DANIELSSON (1935-2012): "T-centralen", monogramsignerad och daterad Cege -68, olja på duk ca 33x31 cm Varunr: 4375552 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:45:00
Se mer
Matta Indien
Matta Indien. MATTA, ull, Indien, samtida, dekor av rutmönster i bruna nyanser, ca 233x164 cm Varunr: 4375553 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:48:00
Se mer
Jordglob Ivar Asp
Jordglob Ivar Asp. IVAR ASP, jordglob, 1900-talets första hälft, glas och förkromad metall, höjd ca 45 cm Varunr: 4375554 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 21:51:00
Se mer
Wodehouse tidiga upplagor 3 st
Wodehouse tidiga upplagor 3 st. WODEHOUSE, P. G. (3) Mr Mulliner speaking. 2nd printing (1930)., The inimitable Jeeves. 12th printing.,. A damsel in distress. 16th printing 1936. . Samtliga tryckta i London, Jenkins, och i originalets orange klotband med skyddsomslag. 3 vol.. Varunr: 4375555 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 21:54:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 326  >>