Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 369  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (6)
Verner Panton, stolar modell 'C', System 1-2-3, ull (6). Verner Panton 1926-1998. Sex stolar modell C i 1-2-3 serien. Klädsel i stoppad röd ulltextil, sitsar monterade på butterfly benställning i förkromat stål. Formgivna c 1973/74. Tillverkade av Fritz Hansen. Mått B 49 cm, D 45 cm, H 90 cm, SH 45 cm. Smärre bruksspår, vissa fläckar. (6) Varunr: 3896675 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 21:47:00 SEK 4 000
Ståbord, Xara Design (2)
Ståbord, Xara Design (2). Ett par ståbord från Xara Design, svartlackerad benställning i stål samt skiva i mörkbetsat trä. 2000-tal. Mått Ø 70 cm, H 112 cm. Varunr: 3896681 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-10 20:05:00 SEK 300
Snowcrash, Globlow golvlampa
Snowcrash, Globlow golvlampa. Golvlampa Globlow, formgiven av Snowcrash (Vesa Hinkola, Markus Nevalainen, Rane Vaskivuori). Stomme i aluminium med tredelad fot, vit nylonskärm som expanderar när lampan tänds. Märkt Snowcrash Globlow. Tidig produktion, sent 1990-tal. H 170 cm. Fungerar vid test. Visst slitage. Varunr: 3896768 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 19:19:00 SEK 300
Presentpappershållare, 2 stycken
Presentpappershållare, 2 stycken. Presentpappershållare, 2 stycken, 1900-talets första hälft. Bemålat järn, trärullar. H 64, B 64 cm respektive H 49, B 66 cm. Slitage. (2) Varunr: 3896773 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 19:33:00 SEK 325
Johan August Westerberg, akvarell på papper
Johan August Westerberg, akvarell på papper. Akvarell av arkitekten och riksdagsmannen Johan August Westerberg (1836-1900). Signerad, gåvodedikation på baksidan. Ramad och glasad. Dagermått 28,5 x 28,5 cm. Varunr: 3897084 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 18:46:00 SEK 300
Blombord, teak, 2 stycken
Blombord, teak, 2 stycken. Två runda blombord i teak och lättmetall. 1960/-70-tal. H 42 respektivew 44,5 cm, diameter 50 cm. Bruksslitage. (2) Varunr: 3897086 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 18:49:00 SEK 300
Ishink samt papperskorg/paraplyställ , teak (2)
Ishink samt papperskorg/paraplyställ , teak (2). Ishink i laminerad teak med insats i plast. Istång i laminerad teak medföljer. Papperskorg/paraplyställ i massiv teak.1960-/70-tal. Mått ishink H 23,5, diameter 20/25 cm. Papperskorg, H 46,5, diameter 25 cm. Bruksslitage. (2) Varunr: 3897087 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-07-08 18:58:00 SEK 325
Glasservis
Glasservis "Ultima Thule". TAPIO WIRKKALA, glasservis, 85 dlr. "Ultima Thule", för Iittala, bestående av: 16 ölglas, 12 rödvinsglas, 11 vitt vinsglas, 12 starvinsglas, 12 snapsglas, 12 cocktailglas, 9 dricksglas. Varunr: 3897284 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 10:00:00
Se mer
Sven Erixon litografi
Sven Erixon litografi. SVEN ERIXON, X:et (1899-1970): Storsjöodjuret, signerad och daterad Sven Erixon, 53, 97/260, färglitografi, 46x63 cm Varunr: 3897285 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 10:15:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, Beluch, mönster med bl a skorpioner, ca 183x97 cm Varunr: 3897287 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 11:00:00
Se mer
Prada, kilklackssandaletter med tryckt mönster
Prada, kilklackssandaletter med tryckt mönster. PRADA, kilklackssandaletter med tryckt mönster, bland annat med blommor, på vit botten, IT storlek 35,5, klackhöjd 10 cm, tillhörande dustbag och skokartong i original Varunr: 3897288 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 11:15:00
Se mer
Fat cigarettetuier i silver
Fat cigarettetuier i silver. FAT med reliefdekor av vikingamotiv, silver, GAB, Stockholm 1956, CIGARETTETUIER, 2 st, varav ett märkt E&K sterling, det större etuiet 12,5x8 cm Varunr: 3897289 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 11:30:00
Se mer
CF Reuterswärd
CF Reuterswärd. CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (född 1934): (3) Kompositioner, signerade CFR, färglitografier, bladmått 61x45 cm vardera; oramade Varunr: 3897290 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 12:00:00
Se mer
Karmstolar 1 par
Karmstolar 1 par. KARMSTOLAR, 1 par, 18/1900-tal, gustaviansk stil, träskuren dekor, sitthöjd 40 cm Varunr: 3897291 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 12:15:00
Se mer
Manschettknappar 2 st
Manschettknappar 2 st. MANSCHETTKNAPPAR, 2 st., udda, 14 resp. 18 k vitguld, en med diamant och pärlemor, DELAR, 2 st., vitguld, smådiamanter med briljant resp. princesslipning, vikt ca 10,5 g Varunr: 3897292 SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 12:30:00
Se mer
Reinhold Ljunggren litografi
Reinhold Ljunggren litografi. REINHOLD LJUNGGREN (född 1920-2006): Torgmotiv, signerad R. Ljunggren, färglitografi, ca 32x35 cm Varunr: 3897293 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 13:00:00
Se mer
Fåtöljer med fotpallar Fagas Danmark
Fåtöljer med fotpallar Fagas Danmark. FÅTÖLJER, 1 par, med fotpallar, BÄNK, Danmark, 1900-tal, Fagas, furu, svarvade detaljer, med lösa dynor i brun plysch, sitthöjd ca 36 cm Varunr: 3897294 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 13:15:00
Se mer
Carl Petter Hallberg oljemålningar 1 par
Carl Petter Hallberg oljemålningar 1 par. CARL PETTER HALLBERG (1809-1879); Landskap 2 st, en signerad C. Hallberg 1887, olja på duk, 42,5x64 cm vardera Varunr: 3897295 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 13:30:00
Se mer
Kaffeskedar 6 st silver modell Cypress
Kaffeskedar 6 st silver modell Cypress. TIAS ECKHOFF, kaffeskedar, 6 st., sterlingsilver, Georg Jensen Köpenhamn, modell Cypress, design 1953 nr 99. HISTORIK: Modellen ritades till firma Georg Jensens 50-årsjubileum 1953. Tias Eckhoff vann med detta bestick 1:a pris i Skandinaviska Silversmedstävlingen 1954 och guldmedalj på 10:e Trien... Varunr: 3897296 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 14:00:00
Se mer
Oidentifierad konstnär 1900-tal
Oidentifierad konstnär 1900-tal . OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1 par (1900-tal): Porträtt, kopia efter tidigare förelaga, signerad kop H Kjerner, olja på duk, 54x47 cm vardera Varunr: 3897298 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 14:30:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, semiantik, sannolikt Bidjar, kelim, bårder selvis med figurer, ca 271x100 cm Varunr: 3897299 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 14:45:00
Se mer
Chiffonjé furu
Chiffonjé furu. CHIFFONJÉ, 1900-tal, furu, med inredning fanérad i björk, mässingsbeslag, höjd ca 133, 112x49 cm, nyckel finns Varunr: 3897301 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 15:15:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien
Ulrica Hydman Vallien. ULRICA HYDMAN VALLIEN (född 1938), Kärleksbild, signerad och numrerad, färglitografi, bladmått 62x86 cm; oramad Varunr: 3897302 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 15:30:00
Se mer
Oidentifierad konstnär 1800-tal
Oidentifierad konstnär 1800-tal. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Flickporträtt, olja på duk, 52x43 cm Varunr: 3897304 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 16:00:00
Se mer
Lordring 18 k guld safir briljanter
Lordring 18 k guld safir briljanter. LORDRING, 18 k guld, cabochonslipad safir, 2 briljanter ca 0,07 ct/st, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 9,2 g Varunr: 3897305 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 16:15:00
Se mer
Oidentifierad konstnär 1800-tal oljemålning
Oidentifierad konstnär 1800-tal oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Fiskare, olja på duk, 56x80 cm Varunr: 3897307 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 16:45:00
Se mer
Matta samtida
Matta samtida. MATTA, samtida, med stiliserat mönster i rött och vintrött, ca 295x300 cm Varunr: 3897308 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 17:00:00
Se mer
Färglitografier Stig Claesson
Färglitografier Stig Claesson. STIG CLAESSON, SLAS (1928-2008): 2 st, motiv från Globen Stockholm, signerade Stig Claesson, 30/100, litografier, ca 40x57 cm Varunr: 3897309 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 17:15:00
Se mer
Parfymbrännare schatull bägare silver
Parfymbrännare schatull bägare silver. PARFYMBRÄNNARE, SCHATULL, BÄGARE, 6 BESTICK, silver, parfymbrännare av slipat glas med silverlock omkr. 1840, höjd 11 cm, schatull stämplat Stockholm 1940, 10,5x8,5 cm, höjd 1,5 cm, bägare stämplad K. Anderson, Göteborg 1917, skrodad dekor, höjd 8 cm, 2 påläggsgafflar, 2 par saltskedar varav 1 pa... Varunr: 3897310 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 17:30:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien
Ulrica Hydman Vallien. ULRICA HYDMAN VALLIEN (född 1938), Familj, signerad och numrerad, färglitografi, bladmått 60x43 cm; oramad Varunr: 3897311 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-07-10 17:45:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 369  >>