Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 355  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Golvlampa Rubn
Golvlampa Rubn. NICLAS HOFLIN, golvlampa, "Arkipelag Twin", Rubn, i svart blanklackerad metall, två ledade armar, svart textilsladd, total höjd 165 cm, skärmarnas diameter 11 cm. . Levereras i obruten originalkartong Varunr: 4284872 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 12:39:00
Se mer
Tekannor Kina
Tekannor Kina. TEKANNOR, 2 st, 1900-tal, lergods, höjd 9 resp. 12 cm Varunr: 4284874 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 12:45:00
Se mer
Hans J. Wegner 3 vägghyllor
Hans J. Wegner 3 vägghyllor. HANS. J WEGNER, 3 vägghyllor, stämpelmärkta Ry Möbler Made in Danmark, massiv ek, bredd 50, höjd 34, djup 26,5 cm Varunr: 4284875 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 12:48:00
Se mer
Serveringsvagn
Serveringsvagn. SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft, laminatskiva, ställ för flaskor, höjd ca 70 72x40 cm Varunr: 4284877 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:03:00
Se mer
Madeleine Pyk oljemålning
Madeleine Pyk oljemålning. MADELEINE PYK (född 1934): Komposition med katter, signerad och daterad M Pyk, olja på duk, ca 45 x 34 cm Varunr: 4284878 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:06:00
Se mer
Lars Englund färglitografi
Lars Englund färglitografi. LARS ENGLUND (född 1933): "Blå volym", signerad Lars Englund, 4/99, färglitografi, bladmått ca 63 x 47 cm. UTSTÄLLD: Lilla Galleriet, Umeå Varunr: 4284880 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:12:00
Se mer
Rullbord samtida
Rullbord samtida. ODOSDESIGN, rullbord, "Mai Thai", samtida, Punt, rödmålad ek, övre brickan löstagbar, med hjul, höjd 70, 60x47 cm Varunr: 4284881 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 13:15:00
Se mer
Lisa Larson
Lisa Larson. LISA LARSON, figurin, tiger, Gustavsberg, stämplad i godset, delvis glaserat stengods, höjd ca 9 cm Varunr: 4284883 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 13:21:00
Se mer
Chanel, axelbandsväska i svart quiltad caviar
Chanel, axelbandsväska i svart quiltad caviar. CHANEL, axelbandsväska i svart quiltat caviarpräglat kalvskinn med monogram och med länkar i gulmetall med tvinnat skinnband, kontrollnummer 10762583, 20 x 25 x 13 cm, axelband 22 cm Varunr: 4284886 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:30:00
Se mer
Kalkar silver Kiev
Kalkar silver Kiev. KALKAR, 2 st, silver, Kiev 1800-talets slut, polska importstämplar för Warszawa, graverad dekor, höjd 10-13 cm, vikt ca 174 g Varunr: 4284887 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:33:00
Se mer
Francisco Blanco oljemålning
Francisco Blanco oljemålning. FRANCISCO BLANCO (född 1942): "La cas del poeta", signerad F Blancho, olja på duk, ca 37 x 44 cm; oramad Varunr: 4284889 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:39:00
Se mer
Nils Kölare
Nils Kölare. NILS KÖLARE (1930-2007), (2), Kompositioner, signerade N.Kölare, daterade -86 samt numrerade 98/99 och 96/99, 30,5 x 40,5 cm; oramade. . . Visas på Geijersgatan 14 i Göteborg Varunr: 4284892 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 13:48:00
Se mer
Lisa Larson brons
Lisa Larson brons. LISA LARSON (född 1931): "Myran", signerad Lisa Larson, numrerad No 372, tillverkad i 999 exemplar, höjd ca 11 cm, broschyr medföljer. Varunr: 4284894 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 14:03:00
Se mer
Bordslampa jugendstil
Bordslampa jugendstil. BORDSLAMPA, samtida, jugendstil, fot i form av kvinna, med fjäderdekoration, höjd ca 41 cm Varunr: 4284895 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:06:00
Se mer
Flickdocka Armand Marseille
Flickdocka Armand Marseille. ARMAND MARSEILLE FLICKDOCKA, 1900-1910-tal, huvud med sköld märkt "3200, AM 3 DEP, Made in Germany", insatta blå blundögon, öppen mun med tänder, grop i hakan, stoppad kropp i vit nappa, halvarmar i bisqvi, blond mohaipperuk, klädd i ljus klänning, ubderkläder med spets, strumpor och skor, extra... Varunr: 4284897 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:12:00
Se mer
Fotoprint
Fotoprint . FOTOPRINT, 2 st, David Bowie, bladmått 30x21 cm Varunr: 4284898 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:15:00
Se mer
Rullbord samtida
Rullbord samtida. ODOSDESIGN, rullbord, "Mai Thai", samtida, Punt, lackerad ek i svart/sand, övre brickan löstagbar, försedd med hjul, höjd 70, 60x47 cm Varunr: 4284900 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 14:21:00
Se mer
Ljusstakar i tenn Martin Artedius Norrköping 1800
Ljusstakar i tenn Martin Artedius Norrköping 1800. LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, sengustavianska, märkta Martin Artedius Norrköping 1800 (mästare 1800-1808), höjd 31 cm Varunr: 4284901 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:24:00
Se mer
Bord
Bord. BORD, skiva i marmor, fot i gjutjärn, höjd 72, diameter 60 cm Varunr: 4284903 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:30:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, old, kelim, ca 291x153 cm Varunr: 4284904 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:33:00
Se mer
Byrå rokokostil
Byrå rokokostil. BYRÅ, 1900-talets första hälft, rokokostil, bemålad, förgyllda beslag, höjd ca 76, 95x47 cm Varunr: 4284906 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:39:00
Se mer
Bojan Kina
Bojan Kina . BOJAN med lock, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av figurscen i underglasyrblått, höjd inkl lock 26 cm Varunr: 4284907 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:42:00
Se mer
Tårtgafflar uppläggningsbestick
Tårtgafflar uppläggningsbestick. TÅRTGAFFLAR, 12 st, MOCKASKEDAR, 6 st, Norge, UPPLÄGGNINGSBESTICK, 6 st, SLEV, silver, vikt ca 500 g Varunr: 4284909 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 14:48:00
Se mer
BOK, Japan, A Stydy of the Buddhist Cave-Temples
BOK, Japan, A Stydy of the Buddhist Cave-Temples. MIZUNO, SEIITI - NAGAHIRO, TOSIO. A Study of the Buddhist Cave-Temples at Lung-Mên, Ho-Nan. Tokyo (The Zauho Press) 1941.. Folio (363x267 mm.). Numerous plates and other illustrations.. Original cloth, worn. Some spots on outer edge.. . Text in Japanese, Chinese, and English. Varunr: 4284910 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 15:00:00
Se mer
James Coignard  färgcarborundum
James Coignard färgcarborundum. JAMES COIGNARD (Frankrike, 1925-2008): Komposition, signerad och numrerad 48/75, färgcarborundum, ca 56x75 cm; oramad Varunr: 4284912 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 15:06:00
Se mer
Studiogods Gustavsberg
Studiogods Gustavsberg. STUDIOGODS, 2 dlr, Gustavsberg, Stig Lindberg resp. Karin Björquist, ljusstake samt vas "Indigo", signerade med studiohanden, höjd 12 resp. 18 cm Varunr: 4284914 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 15:12:00
Se mer
Ljusstakar silver
Ljusstakar silver. LJUSSTAKAR, silver, 3 st, 1965-70, GAB resp MGAB, höjd 8-21,5 cm Varunr: 4284915 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-06-01 15:15:00
Se mer
Franscisco Blanco oljemålning
Franscisco Blanco oljemålning. FRANCISCO BLANCO (född 1942): "Blue summer", signerad F Blancho, olja på duk, ca 107 x 5 cm Varunr: 4284917 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 15:21:00
Se mer
Fåtölj med fotpall Bruno Mathsson
Fåtölj med fotpall Bruno Mathsson. BRUNO MATHSSON, fåtölj med fotpall, "Pernilla", DUX, böjträ i bok, klädsel i canvastyg, detaljer i skinn, brännmärkt Bruno Mathsson, sitthöjd 28, total längd inkl. fotpall ca 160 cm Varunr: 4284918 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 15:24:00
Se mer
Skåp 1900-talets början
Skåp 1900-talets början. SKÅP, 1900-talets början, bemålat, svängda ben, patinerat metallbeslag, höjd ca 133, 64x35 cm Varunr: 4284920 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-06-01 15:30:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 355  >>