Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 362  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skåp 17/1800-tal
Skåp 17/1800-tal. SKRIVSKÅP, 17/1800-tal, klaff med bakomvarande skrivinredning, höjd ca 205, 105x57 cm Varunr: 4668379 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 15:18:00
Se mer
Trädgrådsstolar
Trädgrådsstolar. STOLAR, 4 st, vitmålad gavlar och träspjälar, 1900-talets första hälft, höjd 43 cm Varunr: 4668381 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 15:24:00
Se mer
Penselvas Kina
Penselvas Kina. PENSELVAS, porslin, Kina, 18/1900-tal, dekor i emaljfärger, höjd 28,5 cm Varunr: 4668382 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 15:27:00
Se mer
Brosch ring armband silver emalj
Brosch ring armband silver emalj. BROSCH, silver/emalj samt markasiter, 1900-talets första hälft, i form av slända, längd 32 mm, RING, Ryssland, silver 84, emaljdekor, ringstorlek 18 mm, med texten "för lycka", ARMBAND, silver/emalj, 1900-talets första hälft, längd 18 cm Varunr: 4668384 SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 15:33:00
Se mer
Spegel empirestil
Spegel empirestil. SPEGEL, 1900-talets mitt, empirestil, bronserad, förgylld och bemålad dekor, egyptiserande krön, ca 133x64 cm Varunr: 4668387 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 15:42:00
Se mer
Karmstolar Louis XVI-stl
Karmstolar Louis XVI-stl. KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, Louis XVI-stil, valnöt, skuren dekor, höjd ca 87, sitthöjd 41 cm Varunr: 4668390 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:03:00
Se mer
Spegel
Spegel. SPEGEL, 1800-talets slut, krön med Oscar II, stomme i trä med dekor i pastellage, svarmålad samt bronserad, facettslipat glas, höjd ca 80 samt bredd 46,5. Varunr: 4668393 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 16:12:00
Se mer
Ring örhängen 1 par 18 k guld diamanter
Ring örhängen 1 par 18 k guld diamanter. RING, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, odlade vita pärlor, dekor med smådiamanter, ringstorlek ca 17 mm, total vikt ca 5,6 g Varunr: 4668395 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:18:00
Se mer
Karmstolar
Karmstolar. GRIPSHOLMSSTOLAR, 1 par, sent 1900-tal, laserat trä, textil klädsel, sitthöjd ca 50, bredd 62 cm Varunr: 4668396 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 16:21:00
Se mer
Charles akrylmålning
Charles akrylmålning. CHARLES (född 1948): "four feathers", akryl på duk, signerad poch daterad Chales Stockholm, 2000, 77x100, cm Varunr: 4668398 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:27:00
Se mer
Bokhylla Öresund
Bokhylla Öresund. BÖRGE MOGENSEN, "Öresund", bokhylla, Karl Andersson, teak, 2 sektioner, underskåp med dörrar, överskåp med öppna hyllplan, höjd ca 69+117, 36/46x134,5 cm Varunr: 4668399 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 16:30:00
Se mer
Spegel svensk empire
Spegel svensk empire. SPEGEL, 1800-talets första hälft, svensk empire, vitmålad med bronsering, dekor med lejonmaskaroner, höjd 142x67 cm Varunr: 4668401 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:36:00
Se mer
Ikon Ryssland
Ikon Ryssland . IKON, mässing samt trä, Ryssland, 1800-talets slut, föreställande Kristus Pantocrator, ca 31x26 cm Varunr: 4668402 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:39:00
Se mer
Duk Sätergläntan
Duk Sätergläntan. DUK, linne, Sätergläntan, märkt med pappersetikett "Sätergläntan Sweden", ca 260x175 cm, medföljande extratyg 120x110 cm Varunr: 4668404 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 16:45:00
Se mer
Bordsset
Bordsset. BORDSSET, för exempelvis vinäger, höjd ca 40 cm Varunr: 4668407 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 17:06:00
Se mer
Lars Jonsson färglitografi
Lars Jonsson färglitografi. LARS JONSSON (född 1952): "Blå skugga", signerad Lars Jonsson, EA XXXIV / XL, färglitografi, bladmått ca 42 x 60 cm Varunr: 4668410 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 17:15:00
Se mer
Fotpall Medevi Ikeas 1700-talsserie
Fotpall Medevi Ikeas 1700-talsserie. IKEA, "Medevi", fotpall, Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, Gripsholmsmodell, ljusgrå lackering, lös plymå, ej klädd, brännmärkt Ikea of Sweden Riksantikvarietämbetet Medevi Brunn L. OY, sitthöjd ca 41 cm. . HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och kons... Varunr: 4668413 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 17:24:00
Se mer
Design Charles & Ray Eames för Herman MIller
Design Charles & Ray Eames för Herman MIller. STOL, "DSX", Charles & Ray Eames för Herman Miller, märkt, formgjuten glasfiberförstärkt plast, stålunderrede Varunr: 4668415 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 17:30:00
Se mer
Skedar i silver
Skedar i silver. SKEDAR, silver, olika modeller bestående av matskedar, teskedar, kaffeskedar, kompottskedar, totalvikt ca 990 g Varunr: 4668416 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 17:33:00
Se mer
Matbord
Matbord. MATBORD, 1900-talets mitt, Sverige, furu, mått ca 108x140 cm, 2 iläggsskivor á 61 cm Varunr: 4668418 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 17:39:00
Se mer
Ring 18 k guld diamanter
Ring 18 k guld diamanter. RING, 18 k guld, 19 smådiamanter med åttkantslipning, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 3,6 g Varunr: 4668419 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 17:42:00
Se mer
 Nicolaus Justelius målkärl i tenn
Nicolaus Justelius målkärl i tenn. NICOLAUS JUSTELIUS (mästare i Eksjö 1820-1866), målkärl, tenn med senare foliering, stämplad 1812, höjd 25 cm Varunr: 4668421 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 18:00:00
Se mer
Derriere le Miroire No 223, Arakawa 1977
Derriere le Miroire No 223, Arakawa 1977. ARAKAVA. DERRIERE LE MIROIR NO 223, ARAKAWA. Paris, Maeght, 1977.. Folio. 380 x 280 mm. (2), 23, (2, 1 blank, 1) pp. Illustrated. Loose leaves in printed chemise. Illustrated. Publisher's green slipcase with printed label.. Issued in 150 numbered copies, of which this is number 28, signed by Arak... Varunr: 4668424 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 18:09:00
Se mer
Stolar italiensk design Arper
Stolar italiensk design Arper. STOLAR, 6 st, Arper Catifa 46, underrede i krom, sitsar i vitt med svart rygg, sitthöjd ca 46 cm Varunr: 4668427 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 18:18:00
Se mer
Björn Hallström oljemålning
Björn Hallström oljemålning. BJÖRN HALLSTRÖM (1916-1981): "Trädgårdsurna mot havet, Spanien", signerad och daterad Björn Hallström 1975, med dedikation, olja på duk, 66x57 cm Varunr: 4668430 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 18:27:00
Se mer
Sideboard teak
Sideboard teak. SIDEBOARD, teak, 1960-tal, skjutdörrar samt 3 lådor, höjd ca 71, 45x191cm Varunr: 4668433 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 18:36:00
Se mer
Stolar gustavianska
Stolar gustavianska. STOLAR, 1 par, 1700-tal, gustavianska, skuren dekor, stoppad sits och rydd, höjd ca 88, sitthöjd 42 cm Varunr: 4668435 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 18:42:00
Se mer
Stenyxor och fossiler
Stenyxor och fossiler. STENYXOR och FOSSILER, ca 50 st, håleggead stenyxa med angiven fyndplats (Hällesta 1935) skivyxor, ryggspån, flintspån och flintborr, avbruten pilspets och skrapa, fossiler i form av bl a ortoceratit även mineralet pyrit, längd mellan 2 - 13 cm.. . . Proveniens; Föremålet kommer frrån en äldre sk... Varunr: 4668436 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-25 18:45:00
Se mer
Heljan tågset spår Ho
Heljan tågset spår Ho. HELJAN SJ TÅGSET, spår Ho, bestående av ånglok 45304, SJ kafévagn 7026, Sj personvagn 7025, resgodsvagn "Pressbyråns tidngingstransport" 7083, samtliga i fabriksförpackningar Varunr: 4668438 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 19:00:00
Se mer
Spegel rokoko
Spegel rokoko. SPEGEL, 1700-tal, rokoko, dekor i papiermarché och pastellage av akantusblad och rocailler, förgylld med polerat guld och slagmetall, ca 120x50 cm Varunr: 4668439 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-25 19:02:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 362  >>