Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 357  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dörrhandtag, mässingfinish, 32 st
Dörrhandtag, mässingfinish, 32 st. 32 st dörrhantag, framställda av Inred. Med mässingsfinish samt delvis vitlackerade. Ouppackade i kartong. (32) Varunr: 3638776 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 20:30:00 SEK 350
Pälskappa, mink, stl. 38
Pälskappa, mink, stl. 38. Minkpäls, lång modell med invändig fodring. Knäpps framtill med dekorativa knappar. Dolda fickor i sidan. Ca stl. 38. Minimalt slitage. Varunr: 3640722 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 13:35:00 SEK 2 000
G. Arrigo, etsningar (3)
G. Arrigo, etsningar (3). G Arrigo, etsningar, 3 stycken. Signerade och daterade -75. (möjligen också angivelse av ort) samt numrerade 48/125, 87/125 och 84/125. Ramade och glasade. Dagermått 72 x 51 cm. Varunr: 3643138 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 18:56:00 SEK 300
Taklampor, industrimodell, 1 par
Taklampor, industrimodell, 1 par. Taklampor, i metall. Industridesign, 1900-talets andra hälft. Diameter 22 cm. Bruksspår. (2) Varunr: 3643169 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-25 20:34:00 SEK 300
Besticksuppsättning, silver med pärlemor, Sheffield, 1880, 24 delar
Besticksuppsättning, silver med pärlemor, Sheffield, 1880, 24 delar. Henry Wilkingson & Co, Sheffield. 11+1 Gafflar och 12 knivar, silver i bladet och handtag i pärlemor. Längd 18 resp 21,5 cm. En gaffel i udda modell, enbart stämplad W. Resterande stämplade HW&Co, Sheffield stadsstämpel, N (1880), samt skridande lejon. Minimalt slitage, schatull med nyckel ... Varunr: 3644608 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-23 20:35:00 SEK 3 100
Theodor Rasmussen akvarell
Theodor Rasmussen akvarell . Theodor Rasmussen, akvarell. Signerad. Historisk militär scen. Ramad med glas och passepartout. Bildytans innermått 29,5 x 21,5 cm. Varunr: 3645593 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:20:00 SEK 300
G A Berg, 1891-1971, fåtölj Patronen, 1940-tal
G A Berg, 1891-1971, fåtölj Patronen, 1940-tal . Gustaf Axel Berg, fåtölj Patronen, stomme i formböjd björk med sits och rygg i naturfärgad sadelgjord. Modell med bredare armlän. 1940-tal. Höjd 93 cm, bredd 54 cm. Formgiven 1942. Framstår med åldersrelaterad patina. Den Jönköpingsfödde formgivaren Gustaf Axel Berg var en av förgrundsgestalterna... Varunr: 3646626 SEK 15 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-29 20:44:00 SEK 10 000
Tiger, herrskärp, limiterat
Tiger, herrskärp, limiterat. Tiger of Sweden, skärp i garvat svart läder, stort spänne i metall. Enligt uppgift limiterad upplaga. Mått L 90 cm. Bruksspår. Varunr: 3646700 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 20:40:00 SEK 300
Engelberth Bengtsson, fotografi, Gustav V
Engelberth Bengtsson, fotografi, Gustav V. Engelberth Bengtsson, silvergelatin fotografi, Gustav V på Solliden, 1942, bär stämpel a tergo Copyright E. Bengtsson Slottsbacken 2 Sthlm samt påskrift Solliden 1942. Mått 11x15,5 cm. Ett hörn med hanteringsveck. Engelberth Bengtsson var hovlakej, kammarvaktmästare och hovfotograf till Gustav V. Varunr: 3646857 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 21:02:00 SEK 325
Bordslampor, 1 par
Bordslampor, 1 par. Bordslampor, klotform, porslin samt mässing, 1900-talets mitt. Mått H 37 cm. Smärre bruksspår. Varunr: 3648832 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 19:33:00 SEK 300
Rolf Sinnemark, unik graalvas
Rolf Sinnemark, unik graalvas. Rolf Sinnemark, unik graalvas med dekor med skata, blåst av Wilke Adolfsson. Vitt, svart samt rött glas, signerad Unik, R Sinnemark & Wilke samt 2014, 30. Mått H 26,5 cm. Rolf Sinnemark har under åren utvecklat konstglaset genom så kallad graalteknik. Han har haft åtskilliga utställningar, gjort... Varunr: 3650807 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:34:00 SEK 6 000
Norin & von Schoultz, Örsjö, ljuskrona Bornebusch 3
Norin & von Schoultz, Örsjö, ljuskrona Bornebusch 3. Ljuskrona Bornebusch 3, formgiven av Erik von Schoultz och Joakim Norin. Modell med 164 ljuspunkter fördelade på tre ringar. g4-lampor med 10 000 brinntimmar per styck. Tillverkad i 3 mm mässingstråd samt kupor i klarglas tillverkade i Österrike. I taket sitter ett antal transformatorer för ... Varunr: 3651735

SEK 80 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 20:10:00 SEK 60 000
Peter Janhans, fotografi
Peter Janhans, fotografi. Peter Janhans, f. 1969, fotografi, c-print. Ur sviten "Places I've been, Things I've seen". Bladmått 40x30 cm, bildyta 35x26 cm. A tergo signerat samt daterat 2014. Varunr: 3652470 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:16:00 SEK 300
Magdalena Borkowska 'Painting nr 20'
Magdalena Borkowska 'Painting nr 20'. Magdalena Borkowska, född 1969. "Painting nr 20", olja på duk 100x80 cm. Signerad. Magdalena Borkowska, Jag vill bjuda in Dig på en upptäcktsfärd genom min inre värld och ta del av allt jag har skapat genom åren. Kärleken till konsten har fått mig att med glädjefylld nyfikenhet uppsöka det ... Varunr: 3653868 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 20:15:00 SEK 1 550
Magdalena Borkowska, 'Painting nr 7'
Magdalena Borkowska, 'Painting nr 7'. Magdalena Borkowska, född 1969. "Painting nr 7", olja på duk 100x73 cm. Signerad. Magdalena Borkowska, Jag vill bjuda in Dig på en upptäcktsfärd genom min inre värld och ta del av allt jag har skapat genom åren. Kärleken till konsten har fått mig att med glädjefylld nyfikenhet uppsöka det ... Varunr: 3653869 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:13:00 SEK 1 500
Stefan Tunedal, oljemålning
Stefan Tunedal, oljemålning. Stefan Tunedal f.1959-, olja, signerad, bildmått 46x55 cm. Varunr: 3654231 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:30:00 SEK 300
Stefan Tunedal, oljemålning
Stefan Tunedal, oljemålning. Stefan Tunedal f.1959-, olja, signerad, bildmått 46x38 cm. Varunr: 3654238 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-23 19:18:00 SEK 350
Licht & Leuchten, takspot
Licht & Leuchten, takspot. Licht & Leuchten, spotlight för takmontage. Kvadratisk metallstomme samt dubbla ljuskällor. 25x25 cm. Oanvänd i originalemballage. Varunr: 3654401

SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 19:56:00 SEK 300
Giancarlo Piretti, staplingsbara stolar, Castelli, skinn 4 st
Giancarlo Piretti, staplingsbara stolar, Castelli, skinn 4 st . Staplingsbara stolar, 4 st, formgivna av Giancarlo Piretti. Klädsel i mörkbrunt stoppat skinn, stomme i formgjuten aluminium. Formgivna 1970, tillverkade för Castelli, Italien. Stomme med bruksspår, nyklädda. (6) Varunr: 3654854 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-25 12:49:00 SEK 350
Soffbord, Room, körsbär
Soffbord, Room, körsbär. Soffbord, Room, skiva i körsbär samt underrede i oxiderad aluminium. 2000-tal. Mått 100x100 cm, H 47 cm. Visst slitage, märken. Varunr: 3655292 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 20:29:00 SEK 300
Arne Norell, fåtölj med fotpall, Howard, skinn
Arne Norell, fåtölj med fotpall, Howard, skinn. Arne Norell, howardfåtölj samt fotpall, i skinn, pall med hjultrissor. 1900-talets senare del. Mått fåtölj: bredd 90 cm, djup 90 cm, höjd 82 cm. Viss patina. (2) Varunr: 3655295 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-30 20:30:00 SEK 3 500
Anton Biederwolf, Blandteknik på plåt
Anton Biederwolf, Blandteknik på plåt. Anton Biederwolf, f. 1970, blandteknik samt kollage, akryl samt sprayfärg på plåt, 83x126 cm. Signerad. Varunr: 3655658 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:23:00 SEK 325
Biederwolf, målningar inramade (2)
Biederwolf, målningar inramade (2). Biederwolf, två inramade målningar, blandteknik på papper. Mått 41 x 58 cm (51 x 68 cm). (2) Varunr: 3655667 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 18:44:00 SEK 300
Arne Norell, fåtölj med fotpall, Howard, skinn. Arne Norell, howardfåtölj samt fotpall, i skinn, pall med hjultrissor. 1900-talets senare del. Mått fåtölj: bredd 90 cm, djup 90 cm, höjd 82 cm. Viss patina. (2) Varunr: 3656351 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-30 20:52:00 SEK 3 500
Ring, 14 kt guld, diamant
Ring, 14 kt guld, diamant. Ring i 14 kt rodinerat guld, prytt med princess slipad diamant på i alt ca. 1.02 ct, Färg: Crystal (J), Klarhet: P3. Ringstr. 53 Varunr: 3657083 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 20:19:00 SEK 1 750
Ring, 14 kt guld, diamant
Ring, 14 kt guld, diamant. Ring i 14 kt rodinerat guld, prytt med princess slipad diamant på i alt ca. 1.02 ct, Färg: Top Crystal (I), Klarhed: P2. Ringstr. 54 Varunr: 3657085 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 19:21:00 SEK 3 000
Hänge, 9 kt guld med smaragd och diamanter
Hänge, 9 kt guld med smaragd och diamanter. Hänge i 9 kt. guld, prytt med en smaragd på ca. 1.60 ct, samt brillanter på tillsammans ca. 0.24 ct. Färg: Top Crystal/I - Top Cape/K Klarhet: P3. L. 1,9 cm. Varunr: 3657098 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 20:28:00 SEK 700
Iosa Ghini & Citterio, Moroso, fåtöljer samt soffa, 3 delar
Iosa Ghini & Citterio, Moroso, fåtöljer samt soffa, 3 delar. Soffa New-Tone, 3-sits, formgiven av Massimo Iosa Ghini, i textil med metallben, formgiven 1989, tillverkad för Moroso, Italien, bredd 225 cm, djup 87 cm, höjd 93 cm. Fåtöljer Rich, 2 st, formgivna av Antonio Citterio, i textil med baljformad rygg, tillverkade för Moroso, Italien, formgivningsår ... Varunr: 3657569 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 21:08:00 SEK 4 000
Antonio Citterio, Moroso, fåtöljer Rich, 2 st
Antonio Citterio, Moroso, fåtöljer Rich, 2 st. Fåtöljer Rich, 2 st, formgivna av Antonio Citterio, i textil med baljformad rygg, tillverkade för Moroso, Italien, formgivningsår 1989, höjd 70 cm. Framstår med smärre slitage/mindre fläckar. (2) Varunr: 3657572 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 20:08:00 SEK 2 000
Antonio Citterio, Moroso, fåtöljer Rich, 2 st. Fåtöljer Rich, 2 st, formgivna av Antonio Citterio, i textil med baljformad rygg, tillverkade för Moroso, Italien, formgivningsår 1989, höjd 70 cm. Framstår med smärre slitage/mindre fläckar. (2) Varunr: 3657573 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 19:07:00 SEK 2 100
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 357  >>