Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 365  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Soffbord Johannes Andersen
Soffbord Johannes Andersen. JOHANNES ANDERSEN, soffbord, 1960-tal, fanérat i ek, höjd ca 51, 160x74 cm Varunr: 4575271 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 16:30:00
Se mer
Axel Törneman tusch
Axel Törneman tusch. AXEL TÖRNEMAN (1880-1925), Stadsmotiv med samtalande gubbar, signerad A. T. tusch, 27x18 cm. . På baksidan etikett med följande text: Detta konstverk av Axel Törneman har identifierats och märkts med reliefsigill av Professor Algot Törneman, son till konstnären, sekreterare vid Kungliga Konstakad... Varunr: 4575277 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 16:40:00
Se mer
Pär Siegård
Pär Siegård. PÄR SIEGÅRD (1877-1961): Blomstervas,. signerad Pär Siegård, olja på pannå, ca 35x28 cm Varunr: 4575288 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 17:20:00
Se mer
Tor Bjurström
Tor Bjurström. TOR BJURSTRÖM (1888-1966): Trädgården, signerad Bjurström, olja på pannå, ca 58x71 cm Varunr: 4575311 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 18:24:00
Se mer
Max Walter Svanberg blandteknik
Max Walter Svanberg blandteknik. MAX WALTER SVANBERG (1912-1994): Komposition med ansikten, signerad Max Walters, blandteknik på papper, ca 36x43,5 cm Varunr: 4575314 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 18:30:00
Se mer
Ring 18 k guld W.A. Bolin
Ring 18 k guld W.A. Bolin. W.A. BOLIN, ring, 18 k guld, fasettslipad gul safir, 3 småbriljanter på vardera sida, Stockholm 1974, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 9,4 g Varunr: 4575320 SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 19:00:00
Se mer
Byrå 1800-tal
Byrå 1800-tal. BYRÅ med fyra lådor, 1800-tal, gråmålad, svärtade träknoppar, höjd ca 108, 105x47 Varunr: 4575328 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 19:16:00
Se mer
Skål Kina lövformad
Skål Kina lövformad. SKÅL, porslin, Kina, omkring 1900, på fot, lövformad, celadonfärgad med dekor i emaljmåleri, höjd ca 6, 26,5x21 cm Varunr: 4575334 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 19:28:00
Se mer
Taburetter, 1 par, Swedish Modern, furu
Taburetter, 1 par, Swedish Modern, furu. TABURETTER, 1 par, Sverige, Swedish Modern, furu, organisk form, höjd 39 cm; smärre slitage Varunr: 4575357 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 20:14:00
Se mer
Vas
Vas. VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1926, graverad dekor av vinrankor, höjd ca 16, vikt ca 475 g Varunr: 4575363 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 20:26:00
Se mer
Pierre Forsell Skultuna
Pierre Forsell Skultuna. PIERRE FORSELL, ljuslampetter, 1 par., mässing, Skultuna, i form av pendel och lod, designade av och signerade Pierre Forsell, höjd ca 48 cm, i originalkartong Varunr: 4575371 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 20:42:00
Se mer
Slagbord barcok
Slagbord barcok . SLAGBORD, barock, svarade ben, furu, två slag, låda i sargen, höjd ca 75, 175x100 cm Varunr: 4575380 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 21:00:00
Se mer
Byrå
Byrå. BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-tal, gråmålad, 3 lådor, beslag i mässing, höjd ca 85, 84x44 cm Varunr: 4575403 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-28 21:46:00
Se mer
Soffa 'Othello', Karlshamn, 1960-tal
Soffa 'Othello', Karlshamn, 1960-tal. Soffa modell "Othello", i rosa ulltextil med lösa sittplymåer samt lackade ben i trä. 1960-tal. Bredd 190 cm, djup 80 cm, sitthöjd 36 cm. Smärre slitage. Varunr: 4575526 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-28 20:25:00 SEK 5 000
Ståbord, Edsbyverken
Ståbord, Edsbyverken. Edsbyverken, ståbord med rund skiva i björk samt sentralfot med benställ i metall. Diameter 70 cm, höjd 105 cm. Bruksslitage. Varunr: 4575663 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-28 20:53:00 SEK 300
Ylva spendrup oljemålning
Ylva spendrup oljemålning. YLVA SPENDRUP (född 1947): "Dalahästar", signerad och daterad Ylva S -1993, olja på duk, ca 73x60 cm, oramad Varunr: 4576502 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 10:12:00
Se mer
Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors
Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors. CARL FAGERLUND, takarmatur, Orrefors, 1940-50-tal, gjutet glas i form av blad, höjd 49, diameter 59 cm; smärre slitage Varunr: 4576516 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 11:09:00
Se mer
Constance Lady Wenlock akvarell
Constance Lady Wenlock akvarell. CONSTANCE Lady WENLOCK (1852-1932): Höstskog med fasaner, akvarell på pappannå, signerad och daterad C Wenlock 1916 1925, 70x50 cm Varunr: 4576539 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 12:33:00
Se mer
Hiroshige japanxskt träsnitt
Hiroshige japanxskt träsnitt. ANDO HIROSHIGE (1797-1858): 22 Okabe ur serien Tokaido, tate-e edition, utgivare Tsutaya, 1855, oban ca 37x25cm, oramad Varunr: 4576545 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 13:06:00
Se mer
Carl Gustaf Hellqvist 10 akvareller
Carl Gustaf Hellqvist 10 akvareller "Bockbiret". CARL GUSTAF HELLQVIST (1851-1890): Klosterscen med läsande munk, gouache på papper, signerad och daterad C.G. Hellqvist 1885, Brecht Varunr: 4576559 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 14:03:00
Se mer
Ljusstakar 1800-tal brons
Ljusstakar 1800-tal brons. LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, brons, förgyllda och patinerade, höjd ca 29 cm Varunr: 4576562 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 14:12:00
Se mer
Tora Vega Holmström pastell
Tora Vega Holmström pastell. TORA VEGA HOLMSTRÖM (1880-1967): Figurkomposition, pastellkrita, signerad TVH, ca 22x20,5 cm Varunr: 4576568 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 14:30:00
Se mer
Kaffeservis Augarten
Kaffeservis Augarten. AUGARTEN, kaffeservis, 7 dlr, 1930/40-tal, bestående av: 5 koppar på 4 fat, kaffekanna, sockerskål med lock, gräddkanna, stämplade Augarten Österrike, kannans höjd 17 cm Varunr: 4576585 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 15:36:00
Se mer
Staffan Hallström oljemålning
Staffan Hallström oljemålning. STAFFAN HALLSTRÖM (1914-1976): Motiv med hustak, signerad Staffan Hallström, olja på duk, ca 27x35 cm Varunr: 4576591 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 16:09:00
Se mer
Hänge örhängen 1 par kedja 18 k guld
Hänge örhängen 1 par kedja 18 k guld. HÄNGE, delvis matterat, dekor med 13 briljanter, den större ca 0,16 ct, höjd inkl ögla 3 cm, ÖRHÄNGEN, 1 par, cobochonslipad jade, vardera med briljant ca 0,04 ct, KEDJA, 18-21 k guld, längd 42 cm, total vikt ca 21 g Varunr: 4576608 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 17:15:00
Se mer
Charles Alexis Malapeau oljemålning
Charles Alexis Malapeau oljemålning. CHARLES ALEXIS MALAPEAU (1827-?): Motiv från Honfleur, signerad och daterad Honfleur C Malapeau 1889, olja på duk, ca 53x73 cm Varunr: 4576631 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 18:36:00
Se mer
Christian Due etsning
Christian Due etsning. CHRISTIAN DUE (1925-2004): "Aprildag 1960" Uppsala, signerad Christioan Due, 39/50, etsning, ca 33x49 cm Varunr: 4576639 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 19:08:00
Se mer
Emil Åberg oljemålning
Emil Åberg oljemålning. EMIL ÅBERG (1864-1940): "Marknadsfolk 1775", signerad E Åberg, olja på pannå, ca 40x50 cm Varunr: 4576645 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-01 19:20:00
Se mer
Erling Ärlingsson oljemålning
Erling Ärlingsson oljemålning. ERLING ÄRLINGSSON (1904-1982): Landskap med hus och bro, monogramsignerad EÄ, olja pannå, ca 40x54 cm Varunr: 4576651 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-01 19:32:00
Se mer
Skåp barock
Skåp barock. SKÅP, 1700-tal, barock, ek, skuren dekor, delvis svärtat trä, överskåp med luckor, nederskåp med dörrar, hyllinredning, höjd ca 178, 60x170 cm Varunr: 4576662 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-01 19:54:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 365  >>