Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 370  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Wegner soffa
Wegner soffa. HANS J. WEGNER, soffa, Getama, Danmark, modell GE 236, formgiven 1955, ek, klädd i grönt tyg, brännstämplad "Getama Gedsted Denmark Design Hans J. Wegner", höjd 77, sitthöjd 41, längd 210 cm Varunr: 3955364 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-07 21:48:00
Se mer
Geoges Roualt etsning
Geoges Roualt etsning. GEORGES ROUAULT (1871-1958): Kvinna, signerad i plåten Gr 1928, signerad G Roualt, 30,5x19,5, akvatintetsning Varunr: 3955366 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-07 21:54:00
Se mer
Olof v. Dalins svenska historia
Olof v. Dalins svenska historia. DALIN, OLOF VON. (5). Svea rikes historia ifrån des begynnelse til wåra tider... I-III:1-2. Stockholm (L. Salvius) 171763-65, 61-62. . . Liten 4:o. 4 titelblad i rött o. svart, varav 2 m. graverade vignetter J. E. Rehn (inga vignetter på tlbl. t. d. I-II, de tre vignetterna som ska vara inklistra... Varunr: 3955367 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-07 21:57:00
Se mer
Jio Möbler, soffa, 'Ulriksdal'
Jio Möbler, soffa, 'Ulriksdal'. Soffa 'Ulriksdal', Jio möbler. Svängd Howardmodell med beige textilklädsel. Främre ben i svarvad wenge samt hjultrissor. H 86, L 227, D 82, SH 50 cm. Bruksslitage, ställvis solblekt. Enligt uppgift inköpt på Arnhilds Hus i Stockholm 2009. Varunr: 3956294 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 19:43:00 SEK 4 000
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 258x134 cm
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 258x134 cm. Matta, flatvävd, geometrisk dekor i polykrom färgskala, Harsin-kelim, 258x134 cm. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster ... Varunr: 3956345

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-04 20:17:00 SEK 725
Matta, Patchwork Carpet, 282x190 cm
Matta, Patchwork Carpet, 282x190 cm. Persisk handsydd matta, Patchwork Carpet, 282x190 cm. Sammanfogade delar av äldre handknutna äkta mattor och flatvävda kelimer. Baksida i bomullstyg. Varunr: 3956531

SEK 4 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-06 20:17:00 SEK 2 400
Soffa/soffstomme, valnöt
Soffa/soffstomme, valnöt. Soffstomme i valnöt, 1950-/60-tal. H 70, 184, D 87 cm. Bruksslitage. Ett par sittresårer saknas. Varunr: 3956623 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 18:45:00 SEK 300
Matbord i återanvänt trä med metallunderrede
Matbord i återanvänt trä med metallunderrede. Matbord i återanvänt trä med underrede i grönärgad metall. Bredd 89 cm, längd 180 cm, höjd 79 cm. OBS! Modellbild! Pga träets tidigare användning är varje bord unikt, variationer i slitage kan därför förekomma. Varunr: 3956629

SEK 1 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-05 19:35:00 SEK 325
Gunnar Zetterström, målning (bus)
Gunnar Zetterström, målning (bus). Gunnar Zetterström, målning, olja på pannå, Vy över Stockholm. Signerad. Ramad. Dagermått 53,5 x 44 cm. Varunr: 3956803 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 20:32:00 SEK 300
Gustaf Adolf Fahle, målning (bus)
Gustaf Adolf Fahle, målning (bus). Gustaf Adolf Fahle, målning, olja på pannå. (bus). Signerad. Ramad. Dagermått 44 x 36 cm. Varunr: 3956804 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 20:29:00 SEK 300
Handknuten äkta matta, Mahal, 287x205 cm
Handknuten äkta matta, Mahal, 287x205 cm. Handknuten äkta matta, Mahal, 287x205 cm. Ull på bomullsvarp. Mahalmattor knyts i Saroughområdet i mellersta Persien. Mattorna tillverkas i ett flertal mönster men oftast har de en tydligt definierad ram och en central medaljong. Varunr: 3956906

SEK 4 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-05 20:36:00 SEK 2 400
Bruno Mathsson Pernilla 69 fåtölj
Bruno Mathsson Pernilla 69 fåtölj. Fåtölj Pernilla 69, formgiven 1969 av Bruno Mathsson för Dux. Klarlackerad stomme i formböjd bok, bärväv i canvas, klädsel i beige, bredrandig manchesterväv. Brännmärkt. H 99, B 85 cm, B 85, D 90 cm. Bruksslitage. Varunr: 3956944 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-09 18:44:00 SEK 325
Olle Nordberg, målning (bus)
Olle Nordberg, målning (bus). Olle Nordberg, målning, olja på pannå Signerad och daterad 63. Ramad. Dagermått 45 x 37. Varunr: 3956949 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 20:07:00 SEK 325
Roj Friberg, litografi (bus)
Roj Friberg, litografi (bus). Roj Friberg, litografi (bus). Signerad och daterad -81, numrerad 177/300. Rama med glas och passepartout. Passepartoutens innermått 56 x 43 cm. Varunr: 3956952 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 20:04:00 SEK 350
Taklampa Orrefors
Taklampa Orrefors. Taklampa i glas och mässing. Tillverkad av Orrefors. H80, Ø 16,5 cm. bruksslitage. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varunr: 3956964 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-09 18:08:00 SEK 300
Bordslampa art deco stil
Bordslampa art deco stil. Bordslampa, Art Deco-stil. Skärm i lackad metall, detaljer i mässing. Märkt 'Design D. sardi', H 36 Ø 24. bruksslitage. Lauritz.com kan ej garantera funktion. Varunr: 3956967 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-09 19:12:00 SEK 325
Grythyttan Stålmöbler, trädgårdsgrupp (3)
Grythyttan Stålmöbler, trädgårdsgrupp (3). Grythyttans stålmöbler, Arthur Lindqvist, trädgårdgrupp i teak och varmförzinkat stål, 2000-tal. Gruppen består av två stolar samt ett kvadratiskt bord. Delarna är brickmärkta. Mått stolar, H 80, B 41, D 49, SH 43 cm; bord H 72, 70 x 70 cm. Smärre slitage (3) Varunr: 3957577 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-08 19:49:00 SEK 2 100
Parti med servisdelar, Musselmalet samt Blå blomst (6)
Parti med servisdelar, Musselmalet samt Blå blomst (6). Parti med servisdelar, Musselmalet helblond och Blå blomst, Royal Copenhagen, samt vas av Björn Wiinblad för Rosenthal. 2 sockerskålar och en liten vas med genombrutna kanter, Musselmalet helblond.1:a-sortering. Kvadratisk gallerfat samt sexkantigt uppläggningsfat, Blå blomst. Vas, '1001 nacht' ... Varunr: 3957579 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-07 19:02:00 SEK 375
Hugo Grygkar, Hermes, scarves 'Ex Libris'
Hugo Grygkar, Hermes, scarves 'Ex Libris' . Scarves "Ex Libris", formgiven av Hugo Grygkar för Hermes, formgivningsår 1946. I silke med hästmotiv. 80x80 cm. Smärre slitage. Varunr: 3957600 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-07 19:17:00 SEK 400
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 223x183 cm
Matta, flatvävd, Harsin-kelim, 223x183 cm. Matta, flatvävd, geometrisk dekor i polykrom färgskala, Harsin-kelim, 223x183 cm. Byn Harsin i Kurdistan, söder om Azerbajdzjan, är ett aktivt vävericentrum av mattor. De väver mattor med geometriska mönster, romber, medaljonger och små utsmyckningar, men dessutom använder de kända mönster ... Varunr: 3957653

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-09-07 20:03:00 SEK 700
Väggur Hans Wessman Stockholm
Väggur Hans Wessman Stockholm. HANS WESSMAN (1736-1805), väggur, signerat Hans Wessman, Stockholm, förgylld, höjd 74X48 cm Varunr: 3957688 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 10:07:00
Se mer
Nattduksbord
Nattduksbord. NATTDUKSBORD, 1 par, gustaviansk stil, 1900-tal, bemålade med skåpsdel, hyllplan och draghandtag i metall, höjd ca 73, 49x37 cm Varunr: 3957691 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 10:28:00
Se mer
Karmstol jugend
Karmstol jugend. KARMSTOL, jugend, ek, sits i pergamoid, sitthöjd 46 cm Varunr: 3957694 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 11:00:00
Se mer
Stolar rokokostil
Stolar rokokostil. KARMSTOLAR, 1 par, STOLAR, 3 st, 1900-talets första hälft, rokokostil, bonad björk, sitthöjd ca 46 cm Varunr: 3957696 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 11:14:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, nordpersisk, ca 270x126 cm Varunr: 3957697 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 11:21:00
Se mer
Ytterfoder
Ytterfoder. YTTERFODER, Kina, 1900-tal, glaserat lergods, dekor med drakar, höjd 40, diameter 43 cm Varunr: 3957699 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 11:35:00
Se mer
Spegellampett barockstil
Spegellampett barockstil. SPEGELLAMPETT, barockstil, 1900-tal, patinerad, rikt dekorerad med delvis genombrutna rocailler, en ljusarm, höjd ca 39 cm Varunr: 3957700 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 11:42:00
Se mer
Einar Nerman, blyerts teckningar
Einar Nerman, blyerts teckningar. EINAR NERMAN (1883-1983), Gösta Ekman, blyerts på papper, signerad E Nerman, 22x16,5 cm Varunr: 3957702 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 12:07:00
Se mer
Med egenhändigt brev av Lindeberg
Med egenhändigt brev av Lindeberg. LINDEBERG, ANDERS. (2). Samlade arbeten. I-II. Stockholm (L. J. Hjerta) 1835.. . 8:o. (8), (I)-VI, (2), (1)-611, (1); (4), (I)-VII, (1 blank), (3), 4-472 s.. Senare bruna hfrbd, marmorerade pärmpapper, obetydligt blekta guldornerade ryggar m. fem upphöjda bind, övre guldsnitt. (Knut Hässlers bokb... Varunr: 3957705 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 12:21:00
Se mer
Kaffekanna silver
Kaffekanna silver. KAFFEKANNA, silver, liv med godronner, GAB, Stockholm 1935, isolatorer i ben, höjd ca 22 cm, vikt ca 470 g Varunr: 3957706 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-09-08 12:28:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 370  >>