Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 354  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Pende, Kongo, Mask
Pende, Kongo, Mask. Pende, Kongo, mask skuren i trä, svärtad. Höjd 28 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665663 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 17:05:00 SEK 5 400
Zande, Zaire, Yanda-figur,
Zande, Zaire, Yanda-figur, . Zande, Zaire, Yanda-figur skuren i trä, vitkalkad. Höjd 18 cm. Nötta partier. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665673 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 21:35:00 SEK 325
Skulptur i lergods
Skulptur i lergods. Skulptur i lergods och växtfiber. Höjd 23 cm. Avslag och skador. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665683 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 20:15:00 SEK 300
Dogon, Mali, skulptur
Dogon, Mali, skulptur. Dogon, Mali, skulptur skuren i trä, monterad på träsockel. Höjd exkl. sockel 31 cm. Kraftig patina. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665689 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 21:50:00 SEK 350
Armring, Kongo / Zaire, brons
Armring, Kongo / Zaire, brons. Armring, Kongo/Zaire, gjuten i brons. Diameter 12 cm, innerdiameter 6 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665696 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 22:10:00 SEK 350
Mende, Sierra Leone, mask
Mende, Sierra Leone, mask . Mende, Sierra Leone, hjälmmask skuren i trä samt delvis kalkad. Höjd 50 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Kaare Berntsen, Oslo Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3665703 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 19:35:00 SEK 5 600
Baga, Guinea, mask
Baga, Guinea, mask. Baga, Guinea, mask skuren i trä. Tvådelad. Höjd 97 cm, diameter findament 22 cm. Skavmärken. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Kaare Berntsen, Oslo Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666249 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 17:10:00 SEK 5 400
Dogon, Mali, skulptur
Dogon, Mali, skulptur. Dogon, Mali, skulptur skuren i trä, spår av svärta. Höjd 50 cm. Torrspricka. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Blomqvist Kunsthandel, Oslo, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666253 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 20:10:00 SEK 7 000
Bobo, Övre Volta, mask
Bobo, Övre Volta, mask. Bobo, Övre Volta, buffelmask skuren i trä, dekorerad med färg. Höjd 70 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666297 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 15:50:00 SEK 5 400
Bamileke, Nigeria, mask
Bamileke, Nigeria, mask. Bamileke, Nigeria, mask skuren i trä, bemålad. Höjd 41 cm.Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666326 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 19:05:00 SEK 5 400
Kwele, Gabon, mask
Kwele, Gabon, mask. Kwele, Gabon, mask skuren i trä, dekorerad med kalk och svärta. Höjd 24 cm, bredd 34 cm. Lagning. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Geo Axelsson, Stockholm, Sverige. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666346 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 18:50:00 SEK 4 000
Chokwe, Angola, Mask
Chokwe, Angola, Mask. Chokwe, Angola, mask skuren i trä, rödfärgad. Höjd 28 cm. Angrepp. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666353 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 18:10:00 SEK 3 600
Bambara, Mali, mask
Bambara, Mali, mask. Bambara, Mali, mask skuren i trä, horn i form av två ansikten. Dekorationer i metall och snäckor. Höjd 41 cm. Angrepp. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666358 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 16:45:00 SEK 4 000
Dan We, Liberia, mask
Dan We, Liberia, mask. Dan-We, Liberia, mask skuren i trä samt dekorerad med svärta och vit färg. Höjd 33 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Morten Henriksen, Oslo. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666363 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 15:45:00 SEK 325
Mossi, Burkina Faso, mask
Mossi, Burkina Faso, mask. Mossi, Burkina Faso, buffelmask skuren i trä samt dekorerad med röd, vit och svart färg. Metallspik i toppen. Höjd 65 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666386 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 19:00:00 SEK 3 500
Mossi, Burkina Faso, Mask
Mossi, Burkina Faso, Mask. Mossi, Burkina Faso, buffelmask skuren i trä. Dekorerad med vit färg. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666389 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 20:05:00 SEK 4 000
Dogon, Mali, skulptur
Dogon, Mali, skulptur. Dogon, Mali, skulptur skuren i trä. Spår av kalk. Höjd 116 cm. Torrspricka samt angripet fundament. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3666400 SEK 35 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 19:00:00 SEK 24 000
Agnieszka Klaus, nakenstudie
Agnieszka Klaus, nakenstudie. Agnieszka Klaus, född 1978, Tyskland. Nakenstudie. Akvarell på papper 30x20 cm. Signerad samt daterad 2014. Oramad. Varunr: 3670790 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 18:06:00 SEK 300
Engelberth Bengtsson, fotografi, Gustav V
Engelberth Bengtsson, fotografi, Gustav V. Engelberth Bengtsson, silvergelatin fotografi, Gustav V på Solliden, 1942, bär stämpel a tergo Copyright E. Bengtsson Slottsbacken 2 Sthlm samt påskrift Solliden 1942. Mått 11x15,5 cm. Ett hörn med hanteringsveck. Engelberth Bengtsson var hovlakej, kammarvaktmästare och hovfotograf till Gustav V. Varunr: 3674358 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-02-03 17:15:15 SEK 300
Håkan Bonds reliefer (bus) (3)
Håkan Bonds reliefer (bus) (3). Håkan Bonds reliefer (bus) (3) Reliefer i gips med försänkt motiv i form av naken kvinna (1) och barnansikte (2). Kvinnofiguren är signerad och daterad 1993, de andra signerade och daterade 1988. De försänkta relieferna är tänkta att i viss belysning upplevas som tredimensionella. Kvinnofiguren ... Varunr: 3683984 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 18:40:00 SEK 300
Stolar, ask, 3 st (3)
Stolar, ask, 3 st (3). 3 st stolar i ask med flätad sits av papperssnöre. 1980-/90-tal. H 92, SH 46, B 43 D 45 cm. Bruksslitage. (3) Varunr: 3685013 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 16:50:00 SEK 300
Josef Frank, Svenskt Tenn, vägglampor, ett par, modell 2389
Josef Frank, Svenskt Tenn, vägglampor, ett par, modell 2389. Josef Frank, Svenskt Tenn, ett par vägglampor 2389 i mässing. H 38, B & D 26 cm. (2) Varunr: 3685038 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-02-01 18:31:00 SEK 2 100
Spjut till butiksinredning, 155 delar
Spjut till butiksinredning, 155 delar. Spjut för butiksinredning, 4 olika modeller, 9 stycken L 27,5 cm, 24 stycken L 11 cm, 40 stycken 15,5 cm samt 82 stycken L 22 cm. Skenor medföljer ej. Bruksspår. Varunr: 3685144 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 17:47:00 SEK 300
Kurt Törnqvist, målning (bus)
Kurt Törnqvist, målning (bus). Kurt Törnqvist, målning (bus). Olja på duk. Signerad och daterad -49. Ramad. Dagermått 54 x 37 cm. Varunr: 3685350 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 17:08:00 SEK 300
Märktavla samt gravyr (2)
Märktavla samt gravyr (2). Märktavla med brodyr av alfabetet. kyrka m m, daterad 1852, ramad och glasad. Gravyr 1800-tal, svärtad ingravering på platta (möjligen ben) med antikiserande motiv. Gravyren är signerad/utförd (sculpit) av Callot. Den har sannolikt varit monterad på annat sätt från början. Nu ramad. Märktavlans ... Varunr: 3685360 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 17:46:00 SEK 300
Senufo, Elfenbenskusten, skulptur
Senufo, Elfenbenskusten, skulptur. Senufo, Elfenbenskusten, skulptur skuren i trä. Monterad på bottenplatta. Höjd 21 cm. Kraftigare patina. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Intyg medföljer från Reginald Groux, Paris, där åldern intygas till sent 1800-tal. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska ... Varunr: 3685599 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 18:05:00 SEK 6 400
Pokot, Kenya, pil samt båge
Pokot, Kenya, pil samt båge. Pokot, Kenya, miniatyrbåge samt pilar. Längd 20 cm. Proveniens: Magne Austads samling etnografika, Norge. Denna vara ingår i en temaauktion med etnografiska föremål ur Magne Austads samling. Varunr: 3685608 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 18:45:00 SEK 325
Samling etnografiska föremål
Samling etnografiska föremål. Samling etnografiska föremål bestående av: Yoruba, Nigeria, objekt gjutet i brons, längd 12 cm. Ogoni, Nigeria, objekt gjutet i brons, längd 11 cm. Agande, Kongo, objekt skuret i trä, längd 26 cm. Agande, Kongo, dok i metall och ben sammansatt med metallnitar och mässingsplåt, längd 28 cm. ... Varunr: 3685611 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-29 20:00:00 SEK 350
Bengt Berglund, unik väggskulptur (bus)
Bengt Berglund, unik väggskulptur (bus). Bengt Berglund, unik väggskulptur av stengods med motiv av bilar, monterat på platta av borstad aluminium. Signerad. 26 x 183 cm. Nagg och saknade bitar. (bus) Varunr: 3688195 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 20:50:00 SEK 3 000
Bordslampa, metall
Bordslampa, metall. Bordslampa, svartlackerad metall/ gjutjärn, 1970-/80-tal. H 53 cm. Varunr: 3688218 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-01-30 20:06:00 SEK 300
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 354  >>