Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 425  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Mask, Kifwebe, Songye, Kongo
Mask, Kifwebe, Songye, Kongo. Mask, Kifwebe, Songye, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med svart färg och kalk. Höjd 21 cm. Varunr: 3566010 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:25:00 SEK 3 000
Statyett, Songola, Kongo
Statyett, Songola, Kongo. Statyett, Songola, Kongo, skuren i trä samt vitkalkat ansikte. Höjd 37 cm. Varunr: 3565999 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:20:00 SEK 3 000
Statyett, Kela, Kongo
Statyett, Kela, Kongo. Statyett, Kela, Kongo, skuren i trä samt svärtad. Höjd 30 cm. Varunr: 3565984 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:15:00 SEK 2 500
Mask, Boa, Kongo
Mask, Boa, Kongo. Mask, Boa, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med röd färg och kalk. Höjd 22 cm. Varunr: 3565974 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:10:00 SEK 1 500
Statyett, Tabwa, Kongo
Statyett, Tabwa, Kongo. Statyett, Tabwa, Kongo, skuren i trä. Höjd 18 cm. Varunr: 3565961 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:05:00 SEK 1 550
Mask, Lega, Kongo
Mask, Lega, Kongo. Mask, Lega, Kongo, skuren i trä samt kalkad. Höjd 25 cm. Varunr: 3565949 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 20:00:00 SEK 2 000
Niklas Hanell, blandteknik, 'Drunk Ninjas'
Niklas Hanell, blandteknik, 'Drunk Ninjas'. Niklas Hanell, född 1976, "Drunk Ninjas", blandteknik på duk, sprayfärg och akryl. 50x40 cm. Signerad, daterad 2010. Niklas Hanell är förutom konstnär också verksam tatuerare och musiker som hämtar inspiration från tattoovärlden såväl som 60-talets hotrod- och mc-kultur. Också graffiti och ... Varunr: 3564804 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-05 20:57:00 SEK 1 000
Mask, Chokwe, Kongo
Mask, Chokwe, Kongo. Mask, Chokwe, Kongo, skuren i trä samt dekorerad med röd färg, växtfibrer och textil. Höjd 21 cm. Varunr: 3565945 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-03 21:05:00 SEK 2 100
Arne Norell, soffa modell 'Ilona', skinn
Arne Norell, soffa modell 'Ilona', skinn. Soffa Ilona, formgiven av Arne Norell 1971. Stomme i massiv svarvad bok, mörkbetsad, upphängning i kärnläder samt klädsel i stoppat grönt skinn. Tillverkad för Norell Möbler. Etikettmärkt. Mått Bredd 150 cm, höjd 82 cm . Smärre åldersrelaterat slitage, något blekt klädsel. Varunr: 3642532 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-11 20:46:00 SEK 450
Servisdelar Rosenthal, Helena, Kobolt (51)
Servisdelar Rosenthal, Helena, Kobolt (51). Servisdelar Rosenthal Helena, Kobolt, Samtliga stämplade och märkta 937. 50 delar fördelade på 12 små fat, 12 mellanstora fat, 12 tallrikar 12 djupa tallrikar, 1 såskopp, 2 tillbehörsskålar. Faten och tallrikarnas mått mellan 24,5 cm och 17 cm. Ett stort nagg på en av de flata tallrikarna. ... Varunr: 3633152 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-02 20:14:00 SEK 350
Golvlampa krom, 1900-talets andra hälft
Golvlampa krom, 1900-talets andra hälft. Golvlampa i förkromad metall, riktbar ljuskälla. Fot med underliggande järnplatta. 1900-talets andra hälft. Mått H 120 cm. Smärre slitage. Varunr: 3643149 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-05 19:49:00 SEK 300
Designers Guild, matta Manari Fuchcia, 200x300cm
Designers Guild, matta Manari Fuchcia, 200x300cm. Designers Guild, matta Manari Fuchcia, lugg i polyester. 200x300 cm. Smärre slitage. Varunr: 3619917 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-02 19:46:00 SEK 350
David Blomqvist, D.I.D, nr 2
David Blomqvist, D.I.D, nr 2 . David Blomqvist, född 1981. "D.I.D." Olja på duk, 48x72 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. David Blomqvist Född: 1981 Svensk figurativ målare. Teman och stil i Blomqvists berättande influeras av målarna Odd Nerdrum och Rembrandt Harmenszoon van Rijn. När ... Varunr: 3618170 SEK 19 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 19:16:00 SEK 9 000
Marie von Kraemer, Ljusspel, ICEHOTEL, nr 9
Marie von Kraemer, Ljusspel, ICEHOTEL, nr 9. Marie von Kraemer, född 1947, "Ljusspel, Icehotel", olja samt palettkniv på duk, 116x89 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Marie von Kraemer Född: 1947 Sedan flera år tillbaka målar jag till privata hem och offentlig miljö i Frankrike och Sverige. Tillhör ... Varunr: 3606741 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 21:14:00 SEK 4 000
Magdalena Borkowska, 'Painting 16' nr 2 diptyk
Magdalena Borkowska, 'Painting 16' nr 2 diptyk. Magdalena Borkowska, född 1969. 'Painting 16' akryl på duk 40x120 x 2 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Magdalena Borkowska Född: 1969 Jag vill bjuda in Dig på en upptäcktsfärd genom min inre värld och ta del av allt jag har skapat genom åren. Kärleken till... Varunr: 3606102 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 17:55:00 SEK 2 000
Skolplanscher, Tyskland, 1900-talets mitt (2)
Skolplanscher, Tyskland, 1900-talets mitt (2). Skolplanscher, ett par, uppklistrade på skiva. Floralt motiv. Tyskland 1900-talets mitt. Mått ca 50x72 cm. Visst slitage. Varunr: 3605895 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-02 20:45:00 SEK 325
Eleonora Zoller, Myself, nr 10
Eleonora Zoller, Myself, nr 10. Eleonora Zoller, född 1966, "Myself", Olja på duk och pannå, 64x54 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Eleonora Zoller Född 1966 Eleonora – konstnär och Hatt Designer. Eleonora är konstutbildad i Sverige, Ryssland och USA och har även utbildning som dekoratör och ... Varunr: 3611669 SEK 9 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 21:34:00 SEK 5 000
Marie von Kraemer, Chitiniza, Mexico, nr 1
Marie von Kraemer, Chitiniza, Mexico, nr 1 . Marie von Kraemer, född 1947. "Chitiniza Mexico", olja samt palettkniv på duk, 80x100 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Marie von Kraemer Född: 1947 Sedan flera år tillbaka målar jag till privata hem och offentlig miljö i Frankrike och Sverige. Tillhör den ... Varunr: 3606728 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 16:51:00 SEK 5 000
Spegel, empirstil
Spegel, empirstil. 1900-talets mitt. Krederad och förgylld med guld och slagmetall. Målade bottnar. Dekor i pastellage i form av profilporträtt m m .Höjd 90,5 cm, krönets bredd 49 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage. Varunr: 3643053 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-05 20:13:00 SEK 325
Handknuten äkta matta, Hosseinabad, 332x210 cm
Handknuten äkta matta, Hosseinabad, 332x210 cm. Handknuten äkta matta, Hosseinabad, 332x210 cm. Ull på bomullsvarp. Hosseinabad tillhör det stora Hamadan-distriktet, där majoriteten av mattor knyts av nomader. Hamadan är en samlingsplats för flera byar och det finns en hög grad av variation i mönstren på dessa mattor. Typiska motiv är ... Varunr: 3624882

SEK 3 900 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-30 20:30:00 SEK 1 600
Matta, Patchwork Kelim, 303x200 cm
Matta, Patchwork Kelim, 303x200 cm. Persisk handsydd matta, Patchwork kelim, 303x200 cm. Sammanfogade delar av äldre, flatvävda kelimmattor. Baksida i bomullstyg. Varunr: 3624955

SEK 3 300 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-30 21:10:00 SEK 1 050
Matta, Patchwork Kelim, 175x133 cm
Matta, Patchwork Kelim, 175x133 cm. Persisk handsydd matta, Patchwork kelim, 175x133 cm. Sammanfogade delar av äldre, flatvävda kelimmattor. Baksida i bomullstyg. Varunr: 3624950

SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-29 20:10:00 SEK 325
Observationskikare med stativ, militaria, modell 1940
Observationskikare med stativ, militaria, modell 1940. Observationskikare, svenska försvarsmakten, modell 1940. Medföljande krater med tillbehör. Kikare till central instrument. Bruksslitage. Varunr: 3642358 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-05 20:12:00 SEK 1 500
Yngve Ekström, fåtölj 'Mingo', teak
Yngve Ekström, fåtölj 'Mingo', teak. Yngve Ekström, Fåtölj 'Mingo'. Stomme i teak med röd original ullklädsel. 1950/60-tal. Sitthöjd 40 cm, höjd 98 cm, bredd 68 cm, djup 65 cm. Framstår med torkad stoppning, stomme med smärre slitage. Varunr: 3643314 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-05 16:43:00 SEK 300
Handknuten äkta matta, Bakhtiari, 295x205 cm
Handknuten äkta matta, Bakhtiari, 295x205 cm. Handknuten äkta matta, Bakhtiari, 295x205 cm. Ull på bomullsvarp. Bakhtiari är en av Irans största nomadstammar, som bor i centrala Iran nära staden Isfahan. Mönster på medaljongmattor kan vara inspirerade av Isfahans designspråk. De knyts i trädgårdsmotiv (s.k. Khesti-motiv) och med ... Varunr: 3617403

SEK 3 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-02 19:53:00 SEK 375
Dörrhandtag, mässingfinish, 64 st
Dörrhandtag, mässingfinish, 64 st. 64 st dörrhantag, framställda av Inred. Med mässingsfinish samt delvis vitlackerade. Ouppackade i kartong. (64) Varunr: 3614118 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-29 20:00:00 SEK 325
Dörrhandtag, mässingfinish, 64 st. 64 st dörrhantag, framställda av Inred. Med mässingsfinish samt delvis vitlackerade. Ouppackade i kartong. (64) Varunr: 3614117 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-29 21:00:00 SEK 300
Dörrhandtag, mässingfinish, 64 st. 64 st dörrhantag, framställda av Inred. Med mässingsfinish samt delvis vitlackerade. Ouppackade i kartong. (64) Varunr: 3614115 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-29 20:00:00 SEK 300
Dörrhandtag, mässingfinish, 64 st. 64 st dörrhantag, framställda av Inred. Med mässingsfinish samt delvis vitlackerade. Ouppackade i kartong. (64) Varunr: 3614114 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-29 21:00:00 SEK 300
Nina Lingvall, 'Value', nr 1
Nina Lingvall, 'Value', nr 1. Nina Lingvall, född 1974, 'Value' olja på duk, 100x80 cm. Signerad. Denna vara ingår i temaauktionen ”Planet FOKO”. Nina Lingvall Född 1974 Jag har alltid målat och haft ett stort intresse för färg och form. När jag flyttade hem till Sverige efter 10 år i USA, Frankrike och Schweiz tog jag en... Varunr: 3614601 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-04 20:08:00 SEK 5 000
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 425  >>