Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 417  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Anneè Olofsson pigmentprint
Anneè Olofsson pigmentprint. ANNEÈ OLOFSSON (född 1966): Nightfall, pigmentprint, upplaga 25, bildyta 63x89 cm. Historik: Inköpt på Fotografiska Museets Galleri Varunr: 3739848 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 16:48:00
Se mer
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, Kashan, signerad, ljus botten, ca 415x295 cm Varunr: 3739849 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 16:50:00
Se mer
Frans Lindström olja utsikt mot Söder
Frans Lindström olja utsikt mot Söder. FRANS LINDSTRÖM (1874-1954): Utsikt mot Söder - motiv från Stockholm, signerad F. Lindström, olja på duk, 32 x 48 cm; såld på Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2006, nr 2276 samt våren 2011, nr 2513 Varunr: 3739852 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 16:52:00
Se mer
Barskåp i form av jordglob
Barskåp i form av jordglob. BARSKÅP, i form av av jordglob, 1900-talets andra hälft, på hjultrissor, höjd ca 105, diameret ca 65 cm Varunr: 3739855 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 16:54:00
Se mer
Spegel Svenskt Tenn
Spegel Svenskt Tenn. SVENSKT TENN, väggspegel, rund med mässingskant, vågformig dekor, diameter 33 cm Varunr: 3739856 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:00:00
Se mer
Sven Lidberg färglitografi
Sven Lidberg färglitografi. SVEN LIDBERG (1944-2009): Figurer vid hamnen, signerad, EA, färglitografi , ca 22x11 cm Varunr: 3739858 SEK < 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:02:00
Se mer
Nattduksbord gustaviansk stil
Nattduksbord gustaviansk stil. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, gustaviansk stil, höjd 70, 47x42 cm Varunr: 3739861 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:04:00
Se mer
Alexander Langlet oljemålning
Alexander Langlet oljemålning. ALEXANDER LANGLET (1870-1953): Timmersläpet , signerad och daterad Alex. Langlet -37, olja på duk, 49x64 cm Varunr: 3739862 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:06:00
Se mer
Collier med orientpärlor 18 k guldlås
Collier med orientpärlor 18 k guldlås. COLLIER, orientpärlor, doserat, 18 k guldlås, längd 45 cm Varunr: 3739864 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:08:00
Se mer
Serveringsvagn
Serveringsvagn. SERVERINGSVAGN, 1900-talets andra hälft, massiv körsbär, hjul i trä, avtagbart sidebord, höjd 32, höjd med handtag 77 cm, 81x51 cm Varunr: 3739866 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:10:00
Se mer
Armband 18 k guld
Armband 18 k guld. ARMBAND, 18 k guld, fantasilänk, Italien/Vicenza, 1960-tal, längd 19 cm, vikt ca 37,8 g, i originalgetui Varunr: 3739868 SEK 11 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:12:00
Se mer
Sidebord körsbär
Sidebord körsbär. SIDEBOARD, 1900-talets senare del, körsbär, skiva med infälld sten, 3 lådor i sargen, höjd 85, 200x50 cm Varunr: 3739870 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:14:00
Se mer
Ring 18 k vitguld briljanter
Ring 18 k vitguld briljanter. RING, 18 k vitguld, 3 briljanter totalt 1,22 ct, enligt gravur, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1969, ringstorlek ca 18,5 mm, vikt ca 3,9 g Varunr: 3739872 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:16:00
Se mer
Karmstolar design Ferdinand Boberg
Karmstolar design Ferdinand Boberg. KARMSTOLAR, 6 st, jugendstil, design Ferdinand Boberg, mörkbetsat trä med inlägningar, läderklädda sitsar, skyltmärkta "Design Ferdinand Boberg till biennalen i Venedig 1907 nyproduktion för KF 1998", individuellt numrerade Varunr: 3739875 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:18:00
Se mer
Semiantik Bidjar
Semiantik Bidjar. ORIENTMATTA, semiantik, Bidjar, kelim, ca 250x130 cm Varunr: 3739878 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:20:00
Se mer
Bordslampa barockstil
Bordslampa barockstil. BORDSLAMPA, 2-armad, 1900-talets första hälft, mässing, barockstil, total höjd ca 39 cm Varunr: 3739879 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:22:00
Se mer
Supsked fat äggkopp silver
Supsked fat äggkopp silver. SUPSKED, skedblad med hamrad dekor, Lidköping 1976, längd 13 cm, SKÅLAR, 3 st., Holland, genombruten dekor, FAT, ÄGGKOPP, silver, vikt ca 200 g Varunr: 3739881 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:24:00
Se mer
Pulpet 1800-tal
Pulpet 1800-tal. PULPET, 1800-talets andra hälft, gråmålad, invändigt med lådor, samt fyra lådor på varje sida, höjd 84, 91x73 cm Varunr: 3739883 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:26:00
Se mer
Mugg sockerruska silver
Mugg sockerruska silver. MUGG, sterlingsilver, England, godronnerad dekor, höjd 8 cm, SOCKERRUSKA, silver, höjd 17 cm, vikt ca 273,5 g Varunr: 3739887 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:28:00
Se mer
Thomas Kent Pelham olja
Thomas Kent Pelham olja. THOMAS KENT PELHAM (England, verksam 1860-1891): Flicka med tamburin, signerad T.K. Pelham, olja på duk, 25x20 cm Varunr: 3739890 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:30:00
Se mer
Kandelabrar ljusstakar
Kandelabrar ljusstakar. KANDELABRAR, 1 par, för 3 ljus vardera, LJUSSTAKAR, 1 par, nysilver, kandelabrarna CG Hallberg, rokokostil, höjd 18 resp 13 Varunr: 3739892 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:32:00
Se mer
Azerbadjan
Azerbadjan. ORIENTMATTA, Azarbaydjanprovinsen, kelim, ca 320x190 cm Varunr: 3739895 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:34:00
Se mer
Spegel spegellampetter tenn
Spegel spegellampetter tenn. SPEGEL, SPEGELLAMPETTER, 1 par, 1930/40-tal, tenn, krönet med dekor av parställda fåglar, spegelns mått ca 46x27 cm Varunr: 3739897 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:36:00
Se mer
Spegel 1800-talets första hälft
Spegel 1800-talets första hälft. SPEGEL, 1800-talets första hälft, bronserad, ca 60x30 cm Varunr: 3739899 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:38:00
Se mer
Skrivställ tenn 1930-tal
Skrivställ tenn 1930-tal. SKRIVSTÄLL, 4 dlr, 1930-tal, bestående av bläckställ, ljusstakar, 1 par, brevkniv, skrivstället längd ca Varunr: 3739903 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:40:00
Se mer
Gustev Rudberg färglitografi
Gustev Rudberg färglitografi. GUSTAV RUDBERG (1915-2001): Motiv från Ven, signerad Gustav Rudberg, 87/250, färglitografi, ca 52x64 cm Varunr: 3739909 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:42:00
Se mer
Västkurdisk kelim
Västkurdisk kelim. ORIENTMATTA, semiantik, västkurdisk, ca 236x130 cm Varunr: 3739910 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:44:00
Se mer
Gunnar Löberg
Gunnar Löberg . GUNNAR LÖBERG (1893-1950), "Kalkugnar", signerad och daterad a tergo G Löberg 1928, olja på duk, ca 50x62 cm Varunr: 3739912 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:46:00
Se mer
Seiko herrarmbandsur
Seiko herrarmbandsur. SEIKO, armbandsur, stål, Divers 200 m, automatiskt urverk, dag, datum, diameter ca 42 mm, inkl. orignalbox samt extra gummiarmband Varunr: 3739913 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:48:00
Se mer
Lars Jonsson färglitografi
Lars Jonsson färglitografi. LARS JONSSON (född 1952): Spov med unge, signerad Lars Jonsson, EA, färglitografi, ca 41 x 55 cm Varunr: 3739915 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-03-03 17:50:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 417  >>