Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 430  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Karaffer slipat glas
Karaffer slipat glas. KARAFFER med proppar, 1 par, 1800-talets andra hälft, slipat glas, höjd 25 cm Varunr: 3841749 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 10:00:00
Se mer
Soffbord
Soffbord. SOFFBORD, "Minerva", design Peter Hvidt och Ola Mølgaard för France & Son, Danmark, teak samt rotting, höjd ca 63, 74x73 cm Varunr: 3841750 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 10:10:00
Se mer
Figurin, Sven Wissfeldt
Figurin, Sven Wissfeldt. SVEN WEISSFELDT, figurin i form av gädda, Gustavsberg, monterad på träplatta, märkt SW Gustavsberg längd 57 cm. Varunr: 3841751 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 10:20:00
Se mer
Prins Eugen tuschlavering
Prins Eugen tuschlavering. PRINS EUGEN (1865-1947), Landskap, signerad och daterad Eugen omkr.1930, tuschlavering, 29x46 cm Varunr: 3841752 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 10:30:00
Se mer
Rya Marianne Richter
Rya Marianne Richter. MARIANNE RICHTER, rya, "Alvastra", 1900-talets andra hälft, ca 90 x 135 cm Varunr: 3841753 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 10:40:00
Se mer
Mikhail Zerush oljemålning
Mikhail Zerush oljemålning. MIKHAIL ZERUSH (Moldavien, född 1948), stadsmotiv, monogramsignerad och daterad atergo, olja på duk, 37,5 x 46 cm Varunr: 3841754 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 11:00:00
Se mer
Ring 18 k rodinerat vitguld briljanter
Ring 18 k rodinerat vitguld briljanter. RING, 18 k rodinerat vitguld, carmosémodell, 9 briljanter totalt ca 0,60 ct, mittsten ca 0,20 ct, ringstorle kca 17 mm, vikt ca 2,5 g Varunr: 3841755 SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 11:10:00
Se mer
Väggarmatur 1900-talets första hälft
Väggarmatur 1900-talets första hälft. VÄGGARMATUR, 1900-talets första hälft, för 3 ljuspunkter, mässing, höjd ca 68 cm Varunr: 3841756 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 11:20:00
Se mer
Fonduegryta Timo Sarpaneva
Fonduegryta Timo Sarpaneva. TIMO SARPANEVA, fonduegryta med brännare, OPA, Finland, 1900-talets andra hälft, handtag och skaft i teak, ytterligare en gryta och vattenflaska medföljer Varunr: 3841758 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 11:40:00
Se mer
Monica Förster
Monica Förster "Unna chair" Zanat 2015. MONICA FÖRSTER, stol, "Unna chair", Zanat, 2015, valnöt, höjd 81 cm. UTSTÄLLD:. "Sarajevo Sessions: Scandinavian Designers Discover Bosnian Handicraft", Stockholms Auktionsverk, Stockholms Design Week 2015. . HISTORIK:. Monica Förster är en sv Sveriges ledande formgivare och blev bl.a. utsedd til... Varunr: 3841759 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 12:00:00
Se mer
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord. SPEGEL med KONSOLBORD, 1800-talets slut, förgylld, marmorskiva, pastellagedekor, total höjd 271 cm Varunr: 3841761 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 12:20:00
Se mer
Ring 18 k vitguld briljant
Ring 18 k vitguld briljant. RING, 18 k vitguld, briljant 0,24 ct, enligt gravyr, Ceson, Göteborg 1978, ringstorlek ca 18 mm, vikt ca 2,5 g Varunr: 3841762 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 12:30:00
Se mer
Skåp 1800-tal
Skåp 1800-tal . SKÅP, nyrenässans, mörkbetsad ek, träskuren dekor av bl a musikanter, inänvdigt med hyllplan, beslag i mässing, höjd 189, 130x58,5 cm Varunr: 3841764 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 13:00:00
Se mer
Kaffeservis
Kaffeservis. SPISA RIBB, servis, Gustavsberg, bestående av: 8 kaffekopar med fat, sockerskål, gräddsnipa, 2 extra fat medföljer Varunr: 3841765 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 13:10:00
Se mer
Herrfickur i 14 k guld
Herrfickur i 14 k guld . FICKUR, 14 k guld, 1900-talets första hälft, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, innerboett i metall, ankargång, diameter ca 51 mm, vikt ca 87 g Varunr: 3841766 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 13:20:00
Se mer
Alvar Aalton fåtöljer
Alvar Aalton fåtöljer. ALVAR AALTO, fåtöljer, 1 par, Alvar Aalto för Artek, modell "401", Finland, formgiven 1933, karmar i limmat björkfanér, stoppad sits och rygg, höjd 90 cm Varunr: 3841767 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 13:30:00
Se mer
Trädgårdsmöbler
Trädgårdsmöbler. ÄLGEN, trädgårdssoffa, trädgårdsstol, 1900-talets andra hälftrödmålade, soffans längd 180 cm Varunr: 3841768 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 13:40:00
Se mer
Terrin med lock Kina
Terrin med lock Kina. TERRIN med lock, porslin, Kina, 17/1800-tal, dekor i underglasyrblått, höjd 23, längd 29 cm Varunr: 3841769 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 14:00:00
Se mer
Kongliga rådet grefve Carl Bonde 2 volymer
Kongliga rådet grefve Carl Bonde 2 volymer. OM CARL BONDE (2). Kongliga rådet grefve Carl Bonde. I- III. Lund 1900-1912, del III tryckt i 150 nr. exemplar.. 8vo. Hfrbd. Rikt illustrerade. Varunr: 3841770 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 14:10:00
Se mer
Peter Dahl
Peter Dahl . PETER DAHL (född 1934): Figurscen, signerad och numrerad, färglitografi, bladmått ca 64x91 cm; oramad Varunr: 3841771 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 14:20:00
Se mer
Gräddkanna sockerskål bricka Firma Svenskt Tenn
Gräddkanna sockerskål bricka Firma Svenskt Tenn. SVENSKT TENN, gräddkanna, sockerskål, bricka, tenn, 1950 resp 1929, brickan med kant i mässing, brickans längd ca 23 cm Varunr: 3841772 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 14:30:00
Se mer
Lena Linderholm
Lena Linderholm. LENA A LINDERHOLM (född 1947): "Livets fröjder", signerad och numrerad, färglitografi, bladmått ca 80x60,5 cm; oramad Varunr: 3841773 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 14:40:00
Se mer
Kaiko Moti gravyr
Kaiko Moti gravyr. KAIKO MOTI (1921-1989): La nouvell gravure, gravyr, ca 60 x 36 cm Varunr: 3841775 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 15:00:00
Se mer
Miniatyrer
Miniatyrer. MINIATYRER, 2 st, gouacher, ramar i förgylld metall, 18/1900-tal, diameter 5 cm Varunr: 3841776 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 15:10:00
Se mer
Bord stol bemålade
Bord stol bemålade. BORD, omkring 1900, rokokostil, STOL, omkring 1800, skuren dekor, delvis bronserad, bordets mått ca 76, 76x51 cm Varunr: 3841778 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 15:30:00
Se mer
Stereoskopbilder ca 100 st
Stereoskopbilder ca 100 st. STERESKOPBILDER, ca 100 st., "Tour of the World", mestadels från USA även Europa, Palestina, omkring 1900, i box föreställande 2 böcker Varunr: 3841779 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 15:40:00
Se mer
Figurin Lisa Larson
Figurin Lisa Larson. LISA LARSON, "Beata", Gustavsberg, stengods, glaserad i blått, vitt och brunt, signerad, längd ca 20 cm Varunr: 3841781 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 16:00:00
Se mer
Brevetato herrbetjänt
Brevetato herrbetjänt . BREVETATO, herrbetjänt, Italien, mahogny, på hjultrissor, detaljer i mässing, höjd ca 105 cm Varunr: 3841782 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 16:10:00
Se mer
Ring 18 k vitguld briljanter
Ring 18 k vitguld briljanter. RING, 18 k vitguld, 34 briljanter totalt ca 0,50 ct, enligt gravyr, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 7,2 g Varunr: 3841784 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 16:30:00
Se mer
Plafond art deco
Plafond art deco. PLAFOND, 1930-tal, art deco, stomme i vitmetall, palfonddelar i frostat glas, höjd ca 15, 65x65 cm Varunr: 3841785 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-05-23 16:40:00
Se mer
<<  1 .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 .. 430  >>