Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 341  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk møbelproducent. Spisebord samt seks stole (7)
Dansk møbelproducent. Spisebord samt seks stole (7). Dansk møbelproducent. Spisebord fineret med teaktræ, cirkulær plade med udtræk, en tillægsplade medfølger, runde tilspidsede ben, samt seks stole med formbøjet kopstyk fineret med teaktræ, stel af massivt bøgetræ, sæder betrukket med grønligt stof. 1960'erne. H. 70 B. 120-184 cm. Fremstår med ... Varunr: 3602422 SEK 3 126 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-31 14:34:23 SEK 500
Diamantring - ca. 0.73 ct.
Diamantring - ca. 0.73 ct.. Diamantring - ca. 0.73 ct. gefertigt aus 18 kt Weißgold - punziert, durchbrochener herzförmiger Ringkopf besetzt zahlreichen Brillanten, mittig besetzt mit 2 Diamanten im Mondschliff und 1 Diamant im Princessschliff zusammen zum 1 Herz gesetzt. Alle Diamanten von total ca. 0.73 ct. Farbe: Top ... Varunr: 3451105

SEK 39 099 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-10-31 14:35:00 SEK 13 033
Samling Kinesisk porcelæn (5)
Samling Kinesisk porcelæn (5). Samling Kinesisk porcelæn, håndmalede, 20 Årh. (5) Varunr: 3591888 SEK 1 000 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-31 14:35:00 SEK 375
Indo Bidjar tæppe, 350 x 250 cm.
Indo Bidjar tæppe, 350 x 250 cm.. Indo Bidjar tæppe, uld på bomuld. Fremstår falmet. 350 x 250 cm. Varunr: 3555837 SEK 1 500 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:35:00 SEK 406
Carl-Henning Pedersen m.fl. litografiske tryk, kompositioner (2)
Carl-Henning Pedersen m.fl. litografiske tryk, kompositioner (2). Kompositioner af Carl-Henning Pedersen og Mogens Andersen, litografiske tryk. Fra Firenzemappen. Trykt signatur. bladmål 42 x 38 (Et indrammet 56 x 45). (2) Varunr: 3551508 SEK 1 000 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-31 14:35:00 SEK 563
18kt and 14kt Vintage Omega automatic watch approx. 77gr from 1960`s
18kt and 14kt Vintage Omega automatic watch approx. 77gr from 1960`s. 18kt and 14kt Vintage Omega automatic watch approx. 77gr from 1960`s. 18kt. yellow and 14kt rose gold (case), hallmarked 750. and 585 in case Beige colour dial with stick and Arabic hour markers in gold,dark hands of time. Brand name at 12 o`clock, and second dial at 6 14kt. gold round case ... Varunr: 3532908 SEK 29 789 BE, Antwerpen 2014-10-31 14:35:00 SEK 23 273
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, ett par bordslampor (2)
Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, ett par bordslampor (2). Carl-Harry Stålhane, Rörstrand. Ett par bordslampor i keramik, "Sultan", 1960-tal. H. 64 cm. inkl. skärm. Varunr: 3602445 SEK 2 500 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-31 14:35:00 SEK 1 200
Lysekrone af messing med prismer
Lysekrone af messing med prismer . Lysekrone af messing med prismer til seks pærer, 20. århs 2. halvdel. H. 58, Ø 52 cm. Enkelte løse, samt ekstra prismer medfølger. Varunr: 3602431 SEK 1 875 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:36:32 SEK 875
18kt Baume & Mercier ladies quartz wristwatch, box and papers
18kt Baume & Mercier ladies quartz wristwatch, box and papers. 18kt Baume & Mercier ladies quartz wristwatch. 18kt yellow gold, hallmarked Round white colour dial with black stick hour markers, hand of time in black Brand name at 20 o`clock,Swiss made at 6 18kt yellow gold case attached to Baume & Mercier black leather strap with regular clasp Sapphire... Varunr: 3570111 SEK 8 844 BE, Antwerpen 2014-10-31 14:37:00 SEK 5 586
Meitner, forforstærker model PA-6 (4)
Meitner, forforstærker model PA-6 (4). Meitner, PA-6 forforstærker best af muse-tex forforstærker med separat strømforsyning og remotebox samt separat Ria-kort. Made in Canada. Virker iflg. rekvirent. Lauritz.com garaneter ikke for funktinaliteten. (4) Varunr: 3602191 SEK 3 126 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:37:00 SEK 1 313
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin nr. 123
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin nr. 123 . Georg Jensen. Broche af sterlingsølv i form af fugl i krans af bladværk med sølvkugler. Dessin nr. 123. Diam. 48 mm. Stemplet efter 1945. Varunr: 3601864 SEK 1 563 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-31 14:38:00 SEK 500
Collier mit Rosenquarz und Onyx, Schließe in Silber
Collier mit Rosenquarz und Onyx, Schließe in Silber. Collier mit polierten Rosenquarzkugeln von ca. 17,7 mm und facettierten Onyxrondellen von ca. 10 mm, Magnetschließe gefertigt aus satiniertem 925 Sterlingsilber, Länge ca. 48 cm. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis plus Käuferprovision entspricht dem ... Varunr: 3600579

SEK 3 165 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2014-10-31 14:39:00 SEK 884
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 . Charles Eames. Armstol / Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af rødt hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2012. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varunr: 3601307 SEK 8 127 DK, Kolding, Trianglen 2014-10-31 14:39:00 SEK 1 375
Kevi kontorstol, model 2537
Kevi kontorstol, model 2537. Kevi kontorstol, model 2537 sæde og ryg beklædt med sort integralskum, monteret på fem-pas stel af børstet aluminium, monteret på hjul, højdejusterbar. Produceret hos Engelbrechts. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varunr: 3602426

SEK 4 501 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:39:12 SEK 406
Lievore, Altherr & Molina. Barstol, model Lottus
Lievore, Altherr & Molina. Barstol, model Lottus. Lievore, Altherr & Molina. Barstol, model Lottus, med stel af forkromet stål, skal af sort kunststof monteret med sort læder. H. 97,5, B. 44 cm. Produceret hos Enea. Udstillingsmodel Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den ... Varunr: 3602441

SEK 3 563 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:39:50 SEK 750
Dansk rav. Halskæde, armbånd samt to par øreclips. (6)
Dansk rav. Halskæde, armbånd samt to par øreclips. (6). Rav smykker: Halskæde af poleret mælkerav m/ knude ml. hvert stykke, L. ca. 68 cm. Dertil armbånd, Ø. ca. 6 cm. samt to par øreclips (4 stk.), heraf enkelt m/ løs monteret clips. Samlet vægt ca. 103 gr. (6) Varunr: 3600576 SEK 1 500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-10-31 14:40:00 SEK 500
Brillant-Armreif in Platin, ca. 0.09 ct. matt.
Brillant-Armreif in Platin, ca. 0.09 ct. matt.. Brillant-Armreif in Platin gefertigt aus 950. Platin - punziert, besetzt mit 6 Diamanten im Brillantschliff von total ca. 0.09 ct.. Farbe: Top Wesselton ( G ), Reinheit: IF-VVS1. Größe: ca. 61,5 x 52 mm Ø Gewicht ca. 19,4g. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der Schätzpreis ... Varunr: 3575500

SEK 30 720 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-10-31 14:40:00 SEK 13 498
Elsie Heidmann, komposition med blade, akvarel samt bly på papir, cd
Elsie Heidmann, komposition med blade, akvarel samt bly på papir, cd. Elsie Heidmann f. 1940., komposition med blade, akvarel samt bly på papir, sign. bag passepartout., 49 x 39 cm. (73 x 53 cm.) Varunr: 3585271 SEK 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-31 14:40:00 SEK 375
Kai E. Christiansen 1910-1975 cd
Kai E. Christiansen 1910-1975 cd . KAI E. CHRISTIANSEN Oliemaleri på papir, Komposition, sign. Kai E. Christiansen 67, 45 x 56 Varunr: 3598358 SEK 1 875 DK, Helsingør, Støberivej 2014-10-31 14:40:00 SEK 406
Emil Janus Weinreich, fiskere på stranden, olie på lærred, cd
Emil Janus Weinreich, fiskere på stranden, olie på lærred, cd. Emil Janus Weinreich 1892 - 1975, fiskere på stranden, olie på lærred, sign. E. Weinreich, 66 x 99 cm. (81 x 113 cm.) Varunr: 3590959 SEK 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-31 14:40:00 SEK 375
18kt Bvlgari automatic chronograph watch with box and papers
18kt Bvlgari automatic chronograph watch with box and papers. 18kt Bvlgari automatic chronograph watch with box and papers. 18kt. yellow gold, hallmarked 750. White colour round dial with stick and Arabic hour markers in gold, gold hands of time. Brand name at 12 o`clock, and chrono dial at 3-6-9 18kt. gold round case with Bvlgari engraced on ... Varunr: 3570019 SEK 53 062 BE, Antwerpen 2014-10-31 14:40:00 SEK 37 237
Japansk træsnit. 1800-tallet.
Japansk træsnit. 1800-tallet. . Japansk træsnit. 1800-tallet. 41 x 25 (54 x 39) cm. Varunr: 3602161 SEK 1 000 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-31 14:40:51 SEK 469
Daybed
Daybed. Daybed betrukket med grønt stof, behængt med frynser, runde ben af bejdset træ. 1900-tallet. L. 160 cm. Varunr: 3589068 SEK 1 500 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-31 14:41:00 SEK 375
Senator. Kontorstol, model Sprint
Senator. Kontorstol, model Sprint. Senator. Kontorstol, model Sprint, monteret på fempasfod af metal afsluttet på hjul, justerbar i ryg, sæde og armlæn. Fremstår lette brugsspor. Varunr: 3593336 SEK 1 500 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-31 14:41:00 SEK 375
Lilly Katharina Siticum, olie på lærred, komposition
Lilly Katharina Siticum, olie på lærred, komposition. Komposition af Lilly Katharina Siticum f. 1924, cd, olie på lærred, uden sign. 67x75 cm. (69,5x77 cm). Fremstår med mindre afskalninger. Varunr: 3567558 SEK 1 000 DK, Odense, Kratholmvej 2014-10-31 14:41:41 SEK 375
Okänd konstnär, blandteknik
Okänd konstnär, blandteknik. Okänd konstnär, Ansikte, blandteknik på duk, plexiram och plast. 40x45 cm, djup 5 cm. Spik genom duk samt spricka. Detta är en temaauktion med modern tysk konst från privat samling. Varunr: 3584153 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-31 14:42:07 SEK 300
Diamond cross pendant in 14kt approx. 0.75ct This lot has been put up for resale under the new lot no. 3475290
Diamond cross pendant in 14kt approx. 0.75ct This lot has been put up for resale under the new lot no. 3475290. Diamond cross pendant in 14kt approx. 0.75ct 14kt yellow gold, hallmarked 585 Pendant decorated with numerous brilliant-cut diamonds total approx. 0.75ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Measurements: 18 x 15 x 4mm jap 4933New goods are valued according to the ... Varunr: 3594622

SEK 16 291 BE, Antwerpen 2014-10-31 14:43:00 SEK 4 189
Par diamantøreringe. ca. 0.30 ct (2)
Par diamantøreringe. ca. 0.30 ct (2) . Par diamantøreringe af 9 kt guld prydede med 20 runde, facetterede diamanter på i alt ca. 0.30 ct. Farve: Crystal-Top Cape(J-L). Klarhed: P2-P3. Ø 14 mm (2) Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris ... Varunr: 3587270

SEK 2 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-10-31 14:43:00 SEK 1 500
Rud Thygesen. Fire armstole, model MO 4551. (4)
Rud Thygesen. Fire armstole, model MO 4551. (4) . Rud Thygesen f. 1932. Sæt på fire armstole med stel af eg, ryg af sotlaseret træ, sæder betrukket med læder. Formgivet 1974. Fremstillet hos Magnus Olesen, model MO 4551. H. 71 cm. Siddehøjde 49 cm. Brugspræg. (4) Varunr: 3601692 SEK 2 501 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-31 14:43:00 SEK 1 094
Samling böcker, bl.a. Selma Lagerlöf (18)
Samling böcker, bl.a. Selma Lagerlöf (18). Samling böcker. Selma Lagerlöf, 9 st helfranska band, Albert Bonniers förlag, tryckta 1938-1940. Gustaf Fröding, 6 st halvfranska band, Albert Bonniers förlag, tryckta 1935. Erik Axel Karlfeldt, 3 st band, Wahlström & Widstrand, tryckta 1943. Delvis med slitage. (18) Varunr: 3601985 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-31 14:43:33 SEK 325
<<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 341  >>