Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 361  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kaj Gottlob for Snedkermester A. J. Iversen. Skab af cubamahogni. 1930'erne.
Kaj Gottlob for Snedkermester A. J. Iversen. Skab af cubamahogni. 1930'erne.. Kaj Gottlob 1887-1976. Skænk / dækketøjsskab af cubamahogni, front med to låger, bag hvilke hylder, indvendig fineret med mahogni, stel med svungen form. H. 161 cm B. 114 cm D. 50 cm. 1930'erne. Fremstillet hos A.J. Iversen, med plakette herfra. Formgivet 1930 og præsenteret Københavns ... Varunr: 3923711 SEK 25 389 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:12:00 SEK 19 042
Henry Heerup. 'Forældre'. Litografi (cd)
Henry Heerup. 'Forældre'. Litografi (cd) . Henry Heerup 1907-1993. 'Forældre'. Litografi, nummereret 122/150. Sign. Heerup. Prægestempel fra Galleri Börjeson, Malmö, Bladstørrelse 46 x 62 cm. Uindrammet Varunr: 3926674 SEK 1 269 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:12:00 SEK 825
Essgruppe: Niels Koefoed, Satz von vier Esstischstühlen / Esszimmerstühlen Modell Eva, für Koefoeds Møbelfabrik A/S, dazu ausziehbarer Esstisch / Tisch in Teak von Dyrlund (5)
Essgruppe: Niels Koefoed, Satz von vier Esstischstühlen / Esszimmerstühlen Modell Eva, für Koefoeds Møbelfabrik A/S, dazu ausziehbarer Esstisch / Tisch in Teak von Dyrlund (5). Essgruppe: Niels Koefoed, Satz von vier Esstischstühlen / Esszimmerstühlen Modell Eva, für Koefoeds Møbelfabrik A/S, dazu ausziehbarer Esstisch / Tisch in Teak von Dyrlund. Stühle: Entwurf von 1964. Konstruktion aus Teakholz, gepolsterter Sitz mit hellem, meliertem Bezugstoff. Stühle unterseitig ... Varunr: 3938130 SEK 6 632 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2015-08-31 20:12:00 SEK 4 737
Ascher / Standascher S von Rosconi
Ascher / Standascher S von Rosconi. Ascher / Standascher S von Rosconi. mit integriertem, geruchsdichtem Durchlass aus Edelstahl. Ascheraufsatz (H x Ø) ca. 19 x 18 cm; H. ca. 69 cm, Ø Fuß ca. 24 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und Bereibungen, teils leichte Rückstände, teils kleine Mängel in der Oberfläche, vereinzelt ... Varunr: 3946795 SEK 2 084 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2015-08-31 20:12:00 SEK 1 421
Dewalt model D27111 geringssav. M. garanti.
Dewalt model D27111 geringssav. M. garanti.. Dewalt model D27111, geringssav. M. garanti fra 18.08.15. Manual medfølger. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Købt 18-08-15. Varunr: 3948451

SEK 5 078 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-08-31 20:12:00 SEK 4 062
Byrå 1700-talets andra hälft
Byrå 1700-talets andra hälft. BYRÅ, Louis XV, Frankrike, fanérad med jakaranda, förgyllda beslag i brons, skiva av marmor, höjd 82,5, 80 x 49 cm Varunr: 3948758 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-08-31 20:12:00
Se mer
Le Klint / Holmegaard. Bordlampe
Le Klint / Holmegaard. Bordlampe. Holmegaard for Le Klint: Bordlampe af brun glasmasse. Hvid, plisseret skærm. H. incl skærm ca. 60 cm. Skærm med alm. brugsspor. Varunr: 3949274 SEK 1 016 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:12:00 SEK 635
Lænestol med skammel (2)
Lænestol med skammel (2). Lænestol med skammel, stel af bøg, betrukket med læder. Almindelige brugsspor. (2) Varunr: 3949296 SEK 1 016 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:12:00 SEK 381
Nøgleskab af eg
Nøgleskab af eg. Nøgleskab af fineret eg. D. 10, 90 x 60 cm. Nøgle medfølger. Varunr: 3949332 SEK 1 016 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:12:00 SEK 413
Spillebord, mahogni 1800-tallet
Spillebord, mahogni 1800-tallet. Spillebord af fineret mahogni fremstillet i slutningen af 1800-tallet. H 77 cm, B 88/89 cm, D 45,5 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3950522 SEK 1 016 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2015-08-31 20:12:00 SEK 413
Henry Heerup, Elleve tryk. cd (11)
Henry Heerup, Elleve tryk. cd (11). Henry Heerup 1907-1993 Henry Heerup. Elleve tryk. Alle tryksignerede og betitlede i trykket: 'Fangen', 'Julekrybben', 'Pigen og Barnevognen', 'Pigen og Dragen', 'Nonnen', 'Ornamentik', 'Pigen og Nissen', 'Katten og Danserinden', 'Sneglen og Dansen', 'Mand Finder Hjerte' og 'Banjospiller'. ... Varunr: 3926491 SEK 2 539 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:12:00 SEK 444
Persisk Kashmar tæppe, 390x293 cm.
Persisk Kashmar tæppe, 390x293 cm. . Persisk Kashmar tæppe, nordøst Persien. Uld på bomuld. Prydet med slyngede grene, blomstermotiver, vaser, krukker og bladværk. Uld på bomuld. 390x293 cm. Varunr: 3895187

SEK 5 713 DK, Herlev, Dynamovej 2015-08-31 20:12:17 SEK 5 078
Slagelse Møbelværk, sofa nr. 185
Slagelse Møbelværk, sofa nr. 185 . Slagelse Møbelværk. Sofa, model nr. 185, svungen form, betrukket med knapsyet uld, ben af bøg. Fremstillet af Slagelse Møbelværk, med stempel herfra. Litteratur: Katalog Slagelse Møbelværk 1952. H. 85.L. 148. Let brugspræg. Varunr: 3833076 SEK 19 042 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:13:00 SEK 15 234
Bernard Hertz. Halscollier af 14 kt. guld, murstensmønster, vægt 76 gr.
Bernard Hertz. Halscollier af 14 kt. guld, murstensmønster, vægt 76 gr.. Bernhard Hertz. Halscollier udført i 14 kt. guld, murstensmønster med lås monteret med sikkerhedsanordning. Længde: 40 cm. Vægt: 76 gr. Varunr: 3907242 SEK 19 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-08-31 20:13:00 SEK 15 234
Rory Botha. Behind every successful woman there´s a strong dog'. cd
Rory Botha. Behind every successful woman there´s a strong dog'. cd. Rory Botha. 'Behind every successful woman there´s a strong dog'. Ætsning. Sign. Rory Botha, 1994, 1/50. 65 x 50 cm. Passepartout 80 x 65 cm. Varunr: 3932226 SEK 1 016 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:13:00 SEK 381
Breitling 'Bentley 6.75'. Oversize herrechronograf i stål med bronze skive, ca. 2009
Breitling 'Bentley 6.75'. Oversize herrechronograf i stål med bronze skive, ca. 2009. Herrearmbåndsur fra Breitling, model Bentley 6.75, ref.nr.: A44362, i kraftig urkasse af stål, bronzefarvet skive med stregindeks, datoangivelse ved '12' position, separat sekundviser, stopursfunktion, chronograffunktion, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original pilotlænke med ... Varunr: 3934831 SEK 57 126 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:13:00 SEK 45 701
Fermob, Gueridon, drinkbord, grönt
Fermob, Gueridon, drinkbord, grönt. Fermob, Gueridon, drinkbord, grönt. Ø:40 cm H:73 cm. Första bilden modellbild. Bordet framstår i nyskick, men med skada, se detaljbild. Varunr: 3941204

SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-31 20:13:00 SEK 500
Madsen og Schubell m.fl. Wingback Chair / øreklapstol med skammel, 1940'erne, dansk møbeldesign (2)
Madsen og Schubell m.fl. Wingback Chair / øreklapstol med skammel, 1940'erne, dansk møbeldesign (2). Madsen og Schubell. 'Pragh' skammel med svungne ben af lakeret bøg, monteret med uld. Brugsslitage. Wingback Chair / øreklapstol med stel af lakeret bøg, betrukket med knapsyet uld. 1940'erne, dansk møbeldesign. Almindelige brugsspor. (2) Varunr: 3944857 SEK 5 078 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:13:00 SEK 1 841
Armstol, stål og kernelæder
Armstol, stål og kernelæder. Armstol med stel af forkromet stål, monteret med kernelæder. H. 74, sædehøjde ca. 37 cm. Almindelige brugsspor og naturlig patina. Varunr: 3949101 SEK 1 016 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:13:00 SEK 381
Lederkurzmantel der 1970er Jahre, Gr. ca. 32/34
Lederkurzmantel der 1970er Jahre, Gr. ca. 32/34. Lederkurzmantel der 1970er Jahre, Gassy'Jack, Vancouver, Canada, Gr. ca. 32/34, Maße ca. : L.: 85 cm, Schulterbreite: 85 cm, Ärmellänge: 57 cm, Saumweite: 131cm, Nähte im Innenfutter an den Achseln gelöst, Kellergeruch, Ärmel leicht verschmutzt. Varunr: 3950876 SEK 1 137 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2015-08-31 20:13:00 SEK 426
Vitrinskåp
Vitrinskåp. Vitrinskåp, vitmålat trä med glasade rutor på tre sidor samt låda nertill. Invändigt fyra hyllplan. Lätta bruksspår. Mått: H 200 cm B Dj Varunr: 3949372 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-08-31 20:13:00 SEK 625
Standur af rosentræ, urskive betegnet Tempus Fugit
Standur af rosentræ, urskive betegnet Tempus Fugit . Standur i kasse af rosentræ, urskive betegnet Tempus Fugit. Intarsia i lysere træ i form af blomster og bladværk. Mørkpolerede partier. Kædehængte 2 lodder, samt pendul. H. 196 cm. Alm. lette brugsspor. Varunr: 3949869 SEK 1 904 DK, Herlev, Dynamovej 2015-08-31 20:13:00 SEK 508
Arne Vodder. Kontorstol samt Arne Vodder, tilskrevet arbejdsbord, palisander (2)
Arne Vodder. Kontorstol samt Arne Vodder, tilskrevet arbejdsbord, palisander (2). Arne Vodder. Kontorstol med stel af palisander og metal, betrukket med læder, løs uoriginal sædehynde betrukket med uld, drejeligt stel, firepasfod på hjul, sædehøjde 52 cm. Fremstillet hos Sibast møbler. Endvidere Arne Vodder, tilskrevet, skrivebord / arbejdsbord af fineret palisander, H. 73 L. ... Varunr: 3895906 SEK 10 156 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-08-31 20:13:00 SEK 6 601
Mogens Koch. Modulsofa - Daybed, model MK96800. (3)
Mogens Koch. Modulsofa - Daybed, model MK96800. (3). Mogens Koch 1898-1992. Modulsofa - Daybed bestående af tre kombinerbare sofaenheder af oregon pine, løse hynder og ryghynder betrukket med ternet stof, aftagelige rygplader designet til at passe med Mogens Koch´s Byggereolsystem. ( B. 76 cm H. 81 cm ). Mål pr. modul: L. 76 cm D. 65 cm H. incl. ... Varunr: 3808074 SEK 19 042 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:14:00 SEK 12 695
Dansk barok bureau tilskrevet Jens Nielsen Blumensneider af nøddetræ, ca. 1730
Dansk barok bureau tilskrevet Jens Nielsen Blumensneider af nøddetræ, ca. 1730. Dansk barok bureau tilskrevet Jens Nielsen Blumensneider af nøddetræ, indlagt i parketteri, front med skriveklap bag hvilke små trappeformede skuffer og låge, herunder større samt to mindre skuffer, på svungne ben, ca. 1730. H. 102. B. 117. D. 60 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, ... Varunr: 3876604 SEK 15 234 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:14:00 SEK 10 156
Tyg, Olle Bonniér, Raxt, bomull, 9 m
Tyg, Olle Bonniér, Raxt, bomull, 9 m. Tyg, Olle Bonniér, Raxt, 9 m. Bomull, tygbredd 150 cm, mönsterbredd 123 cm, andrasortering. Andrasortering säljs endast via Lauritz.com och i Ljungberg Factory fabriksbutik. Rekommenderat butikspris SEK 5499. Denna vara tillhör en temaauktion med textilier från Ljungbergs Factory. Varunr: 3919796

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-08-31 20:14:00 SEK 350
Peter Frank, Fotografie 'Little Superheroes'
Peter Frank, Fotografie 'Little Superheroes'. Fine Art Inkjet Druck 'Giclée' auf 300g. Museumspapier, 'Little Superheroes' von Peter Frank (*1956), signiert und nummeriert 5/9, Editionsauflage 9 Stück, zur Auktion kommt die Auflage 5 von 9. Verso Hologramm, Zertifikat vorhanden. Papiergröße: 125x91cm, Bildgröße: ca. 100x68 cm. Peter ... Varunr: 3927963

SEK 7 580 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2015-08-31 20:14:00 SEK 4 737
James Coignard. 'Komposition'. Carborundum ætsning (cd)
James Coignard. 'Komposition'. Carborundum ætsning (cd) . James Coignard (1925-2008). 'Komposition'. Carborundum ætsning. Sign. i bly 'J. Coignard' og nummereret 15/60. 45 x 39 (53,5 x 47) cm. Varunr: 3932514 SEK 1 269 DK, Vejle, Dandyvej 2015-08-31 20:14:00 SEK 476
Konsolbord. Massiv mahogni. Udtræk.
Konsolbord. Massiv mahogni. Udtræk. . Konsolbord. Massiv mahogni. Udtræk. L. 152, B. 46 (92), H. 74,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og patina. Varunr: 3949097 SEK 1 904 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2015-08-31 20:14:00 SEK 413
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af hammerslået sterlingsølv
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af hammerslået sterlingsølv . Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af hammerslået sterlingsølv, stående på lav fod, dessin 620C, Ø. 24 cm., H. 3,5 cm. Udført hos Georg Jensen 1933 - 1944. Vægt ca. 460 gr. Fremstår med brugsspor samt med indgravering i bund Varunr: 3950008 SEK 3 174 DK, Herlev, Dynamovej 2015-08-31 20:14:00 SEK 1 111
<<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 361  >>