Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 341  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Golvlampor i svart plåt
GOLVLAMPOR, 1 par, IKEA, svart plåt, höjd ca 150, undre diameter 50 cm
Varunr: 4805841
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:00:00
Se mer
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, importstämplar, rokokostil, höjd 15 cm
Varunr: 4805842
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:02:00
Se mer
Chloé handväska Baylee Medium i naturmelerad orm
CHLOÉ, handväska Baylee Medium i naturmelerat ormskinn samt beige och nudefärgat slätt kalvskinn med detaljer i gulmetall, 24 x 40 x 16 cm, handtag 10 cm, axelband 98-109 cm
Varunr: 4805844
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:04:00
Se mer
Dansk design safaristol
SAFARISTOL, sannolikt Aage Bruun & Søn, Danmark, ljusbrunt skinn, stomme i ek, sitthöjd ca 36 cm
Varunr: 4805845
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:06:00
Se mer
Slaglåspistol 1800-tal
SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets slut, Belgien, lås med gravyr av bladslinga, total längd ca 15 cm
Varunr: 4805846
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:08:00
Se mer
Liggestol af bambus
Liggestolen.dk. 'Liggestolen' af bambus med hynde betrukket med lyst bomuldsstof. L. ca. 185 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4806253
SEK 1 535 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:09:16
SEK 767
Charles & Ray Eames stol LCM
CHARLES & RAY EAMES, stol "LCM" (Lounge Chair Metal Base), formgivningsår 1945/46, Vitra, förkromad stålram, sits i svartlackerat formpressat trä, sitthöjd ca 31,5 cm
Varunr: 4805847
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:10:00
Se mer
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, Bordlampe BL2
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi. Bordlampe med skærm af højglans lakeret metal og forkromet stamme og fod. Model BL 2. H. 50 cm. Udstillingsmodel, i originalemballage.
Varunr: 4806255

SEK 3 198 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:10:40
SEK 2 046
Utemöbler i lackerat stål
TRÄDGÅRDSMÖBLER, 4 stolar, lackerat stål, stolarnas sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 4805848
10:12:00
Se mer
Halskæde af 14 kt. Guld
Bismark halskæde udført af 14 kt. Guld. Kasselås monteret med sikkerhedshasper. L. ca. 45 cm, brede ca. 4/6 mm. Ca. 14,1 gram.
Varunr: 4806259
SEK 2 814 DK, Herlev, Dynamovej 18-10-2017
10:12:47
SEK 2 430
Ulf Gripenholm litografi
ULF GRIPENHOLM (född 1943): Kvinnostudie, signerad och numrerad Ulf Gripenholm 281/295, färglitografi, bladmått ca 29x18,5 cm
Varunr: 4805849
10:14:00
Se mer
Parbord runda
BORD, 1 par, 1900-talets första hälft, betsad ek, rund skiva, höjd 78, diameter 49 cm
Varunr: 4805850
10:16:00
Se mer
Gaslykta Stockholm
GASLYKTA, gjutjärn samt plåt, Stockholm, 1800-talets mitt, lyktans höjd 77 cm, armens längd ca 160 cm
Varunr: 4805851
10:18:00
Se mer
Tamburmajor
TAMBURMAJOR, mässing, 1900-talets andra hälft, klotformade knoppar, höjd ca 175 cm
Varunr: 4805852
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:20:00
Se mer
Bordspendyl 1800-tal
BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, bronserad metall, alabaster, vitemaljerad urtavla med romerska siffor, dekor av jägare med fångst, höjd ca 39 cm
Varunr: 4805853
10:22:00
Se mer
Skåp jugend
SKÅP, omkring 1900, jugend, bemålad, beslag i smide, krönet med dekor av blomma, höjd ca 202, 65x42 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen
Varunr: 4805854
10:24:00
Se mer
Lock till kanopkärl
LOCK till KANOPKÄRL, del av, Egypten, Mellersta riket (ca 2050 -1800 f Kr) eller 18:de dynastin (ca 1550-1295 f Kr), utfört i terracotta, höjd ca 8, största bredd 9 cm.. . Locket har tillhört ett kanopkärl som varit ett av ursprungligen fyra kärl där den dödes inälvor bevarades. Locken avbildade...
Varunr: 4805855
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:26:00
Se mer
Guess Herrearmbåndsur.
Guess herrearmbåndsur med urkasse i sort stål. Skive med time, minut samt sekundviser. Dag, dato samt 24 timers funktion. Lænke af sort stål. Ø. ca. eksklusiv krone 43 mm. Inder samt yderboks medfølger derudover manual.
Varunr: 4712707

SEK 2 046 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
10:27:00
SEK 1 183
Joakim Gemicke mixed media
JOAKIM GEMICKE (född 1959): Untitled, mixed media, ca 49,5x70 cm
Varunr: 4805856
10:28:00
Se mer
Sandblæsningskabine med tilbehør
Sandblæsningskabine med tilbehør i form af pistol samt fire udskiftlige dyser i forskellig diameter. Fastmonterede kraftige gummihandsker. Rist i bunden. 220V til lys i kabinen. Aftæksstuds i siden. Str. H. 140. B. 95. D. 57 cm. Vægt 40 kg. Emballage str. 97 x 68 x 19 cm.
Varunr: 4754316

SEK 2 430 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-10-2017
10:29:00
SEK 1 183
Fällbord rotträ
FÄLLBORD, sent 1800-tal, skiva i rotträfanér, höjd ca 62, 88x56 cm
Varunr: 4805857
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-10-2017
10:30:00
Se mer
Argenta
WILHELM KÅGE, fat samt vas, 8 st Gustavsberg, tillbehörsfat i olika storlekar, stengods, grön glasyr, målad silverdekor, vasens höjd ca 18 cm
Varunr: 4805858
10:32:00
Se mer
Mads Odgård for Duba-B8. Par kontorstol model Sola 310 A (2).
Mads Odgård for Duba-B8. Par kontorstol model Sola 310 A . Monteret med armlæn, høj ryg. Indstillelig i højde, ryg og sæde. Stel af aluminium. Sædehøjde 47-64 cm. Betrukket med sort Fame på sæde og ryg. Nye i ubrudt original emballage (2).
Varunr: 4803122

SEK 3 837 DK, Herning, Engdahlsvej 18-10-2017
10:33:00
SEK 2 238
Bruno Mathsson Pernilla
BRUNO MATHSSON, fåtölj "Pernilla 69" med fotpall, Dux, stomme i formböjd bok, textilklädsel, höjd ca 95, sitthöjd 41 cm
Varunr: 4805859
10:34:00
Se mer
Brosch 18 k guld
BROSCHNÅL, 18 k guld, odlad halvpärla bekransad med 15 diamanter med rosenslipning, carmosémodell, K. Anderson, Stockholm 1898, längd 4 cm, vikt 3,7 g, originaletui
Varunr: 4805860
10:36:00
Se mer
Theo Tobiasse
THEO TOBIASSE (1927-2012): Komposition, signerad Theo Tobiasse 90/200, färglitografi, ca 52x67 cm
Varunr: 4805861
10:38:00
Se mer
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier
Klaus Frahm, 'Flower Power', 1985. Mappe med 10 fotografier. Begrænset oplag på 10 + 1 fotografier. Komplet kassette med titelblad, indholdsbeskrivelse samt 10 farvefotografier i passepartout. Signeret og nummereret 7/10+1. De enkelte kopier er ligeledes signeret og nummereret. I original ...
Varunr: 4580994
SEK 38 076 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
10:38:25
SEK 12 375
Charles & Ray Eames stol LCM
Varunr: 4805862
10:40:00
Se mer
Prada tote i mjukt ljusbrunt präglat skinn
PRADA, tote i mjukt ljusbrunt präglat skinn, 43 x 55 x 16 cm, axelband 33 cm
Varunr: 4805863
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-10-2017
10:42:00
Se mer
Skrivebord i teak, dansk designer, 1960’erne
Skrivebord i teak, dansk designer, 1960’erne. Korpus af teak, med en hylde i højre side med dekorativ messingholder, guldfarvet, med 2 skuffer til venstre, kan aflåses, nøgler medfølger. Formentlig dansk designer. Mål: H 76, B 150, D 75. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4806325
SEK 5 949 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-10-2017
10:46:51
SEK 2 856
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 341  >>