Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 441  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Persisk Nain m. silke, 122 x 88 cm.
Persisk Nain m. silke, 122 x 88 cm.. Persisk Nain 122 x 88 cm. Uld på bomuld med silke. Alm. brugsstand. Varunr: 3806315 SEK 1 879 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:26:00 SEK 439
Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, 1700-tallet
Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, 1700-tallet. Sønderjysk barok hængeskab af lakeret egetræ, svungen profileret top, front med skuffe og låge bag hvilke mindre skuffer og rum, 1700-tallet. H. 87. B. 70,5. D. 32 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. Varunr: 3794876 SEK 3 759 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:27:00 SEK 1 504
Hertha Bengtsson Blå eld och Koka blå
Hertha Bengtsson Blå eld och Koka blå. HERTHA BENGTSSON, porslin, 6 dlr, Rörstrand, varav "Blå eld", 3 st., bestående av: 2 uppläggningsfat samt sockerskål, "Koka blå", 3 st., tekanna samt 2 karotter, samtliga med lock Varunr: 3806251 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 20:27:00
Se mer
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid.
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid.. Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3732653

SEK 1 253 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-22 20:27:00 SEK 533
Jan Persson cd. Tre fotografier af Louis Armstrong i Tivoli, 1962 (3)
Jan Persson cd. Tre fotografier af Louis Armstrong i Tivoli, 1962 (3). Jan Persson f. 1943. Tre sort/hvide-fotografier af den amerikanske jazz trompetist Louis Armstrong (1901-1971) taget ved dennes koncert i Tivoli, 1962. 32 x 48 (51 x 60) cm. (3) Louis Armstrong var en af hovedpersonerne i amerikansk jazz og blev allerede i 1920erne verdensberømt. Armstrong, ... Varunr: 3744660 SEK 1 504 DK, Helsingør, Støberivej 2015-04-22 20:27:00 SEK 1 316
Gammelt dejtrug, Norge
Gammelt dejtrug, Norge. Gammelt dejtrug af lyst træ, antageligt fyr eller birk, Norge. L. 93 cm. Varunr: 3807157 SEK 1 002 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:27:00 SEK 658
Topaz- og diamantvedhæng
Topaz- og diamantvedhæng . Vedhæng udført i 9 kt. guld prydet med en dråbeformet facetteret topaz på ca. 2.60 ct. flankeret af otte mindre diamanter. Farve: Top Crystal-Crystal (I-J). Klarhed: P2-P3. H. ca. 2,5 cm Varunr: 3721506

SEK 2 005 DK, Helsingør, Støberivej 2015-04-22 20:28:00 SEK 1 566
Rensch Nielsen. Moderne brillant hjertering af satineret 14 kt. hvidguld
Rensch Nielsen. Moderne brillant hjertering af satineret 14 kt. hvidguld. Rensch Nielsen. Moderne brillant hjertering af satineret 14 kt. hvidguld, front prydet med 3 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.12 ct. Carat stemplet i ringskinnen. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VVS1. Stemplet RNS for Rensch Nielsen samt 585. Vægt ca.13,2 gr. Ringstr. 57/18. )Vejledende... Varunr: 3770663

SEK 15 662 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:28:00 SEK 12 530
Flisebord med stel af lakeret egetræ, 1900-tallet, plade indlagt med fliser, 1800-tallet.
Flisebord med stel af lakeret egetræ, 1900-tallet, plade indlagt med fliser, 1800-tallet.. Flisebord i rococo stil med stel af lakeret egetræ, svungen sarg og ben, 1900-tallet, kehlet plade indlagt med 24 fliser dekoreret med blomster i blå, 1800-tallet. H. 67. L. 117. D. 64 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. Hidrører fra sønderjysk privatsamling. Varunr: 3795038 SEK 3 132 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:28:00 SEK 2 193
Ole Lynggaard. Sweet Drops armbånd med charm i oxideret sølv
Ole Lynggaard. Sweet Drops armbånd med charm i oxideret sølv. Ole Lynggaard. Sweet Drops armbånd med charm i oxideret sølv Varunr: 3784536 SEK 3 132 DK, Herning, Engdahlsvej 2015-04-22 20:28:00 SEK 1 128
Aagaard - armbånd med brillanter - 14 kt. hvidguld
Aagaard - armbånd med brillanter - 14 kt. hvidguld. Jens J. Aagaard - armbånd udført i 14 kt. hvidguld, prydet med 5 brillanter, ialt ca. 0.70 ct. brillanter. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI1-2. Lukke er monteret med sikkerheds hasper. L. 18½ cm. Vægt ca. 18,3 gram. Varunr: 3784087

SEK 13 783 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 20:29:00 SEK 10 525
Et par Sønderjyske empire stole af elmetræ, 1800-tallets begyndelse. (2)
Et par Sønderjyske empire stole af elmetræ, 1800-tallets begyndelse. (2). Et par Sønderjyske empire stole af elmetræ, senere sæde betrukket med stribet uld, 1800-tallets begyndelse. H. 86/46 cm. Fremstår restaureret og komplementeret, aldersrelateret brugsspor. Hidrørende fra sønderjysk privatsamling. (2) Varunr: 3794851 SEK 1 879 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:29:00 SEK 470
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2)
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2) . Charles Eames 1907 - 1978. To kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Nogle brugsspor; enkelte pletter og ridser. (2) Varunr: 3775950 SEK 15 035 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-22 20:29:00 SEK 11 277
Agnieszka Klaus, nakenstudie 'Lydia'
Agnieszka Klaus, nakenstudie 'Lydia'. Agnieszka Klaus, född 1978, Tyskland. Nakenstudie. Akvarell på papper 34x24 cm. Signerad samt daterad 2015. Oramad. Varunr: 3807338 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-04-22 20:29:00 SEK 300
Fereshteh Asadi, målning (bus)
Fereshteh Asadi, målning (bus). Fereshteh Asadi, målning, olja på pannå, landskap (bus). Signerad. Mått 30 x 20 cm. Varunr: 3806043 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-04-22 20:29:00 SEK 325
Svend Engelund cd. Landskab. Olie på lærred
Svend Engelund cd. Landskab. Olie på lærred . Svend Engelund: Landskab. Sign. S E 65. Olie på lærred. 89 x 130 cm . Varunr: 3801445 SEK 18 794 DK, Helsingør, Støberivej 2015-04-22 20:29:00 SEK 8 771
Apples. Skulder/rejsetaske i sort læder.
Apples. Skulder/rejsetaske i sort læder.. Apples. Skulder/rejsetaske i sort læder. Kraftigt bærehåndtag samt skulderrem. Indvendig med flere rum hvoraf et med holder for fyldepen, mobiltelefon m.m. H. 35. B. 43 cm. Lås samt nøgle. Bærerem samt dustbag medfølger. Varunr: 2699889

SEK 1 629 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 1 253
12 button-up knager betrukket med stribet Paul Smith uldstof (12)
12 button-up knager betrukket med stribet Paul Smith uldstof (12). 12 button-up knager betrukket med stribet Paul Smith uldstof. Knagerne er fremstillet som en stor knap og monteret på ophæng af hårdt kunstmateriale. Hver knap i gaveæske, komplette med ophæng. Mønstre kan variere fra billed og dupletter kan forekommer. Ø ca. 9,5 cm. (12) Varunr: 3550646

SEK 1 879 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-22 20:30:00 SEK 1 504
Alf Pedersen. 130 x 130 cm
Alf Pedersen. 130 x 130 cm. Alf Pedersen f. 1973. Akryl på lærred. Komposition, uden titel. Sign Alf Pedersen samt dat. 2014. Mål: 130 x 130 cm. U.R. Varunr: 3680339 SEK 12 530 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 6 265
 Et par ørestikker med brillanter,smaragd, safir, rubin (2)
Et par ørestikker med brillanter,smaragd, safir, rubin (2). Et par ørestikker med clipsfunktion af 18 kt guld. Prydet med smaragder, rubiner, safirer samt brillantslebne diamanter. Diamanter i alt ca 3,80 ct. Farve Top Wesselton (G). Klarhed VS1. Utydlig stempel. Guldprøve udført. Varunr: 3698614 SEK 43 853 DK, Herlev, Dynamovej 2015-04-22 20:30:00 SEK 31 324
Ring in Weißgold mit Diamanten
Ring in Weißgold mit Diamanten . Ring gefertigt aus 18kt. Weißgold, gepunzt, besetzt mit 25 Diamanten im Brillant- und 8/8-schliff von total ca. 0.25 ct. Farbe: Wesselton ( H ), Reinheit: SI1 - P1, Ringgröße: ca. 51, Ø ca.16,3 mm, Gewicht: ca. 3,6 g. Varunr: 3735058

SEK 4 207 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2015-04-22 20:30:00 SEK 2 805
Giancarlo Piretti, Satz von sechs Stapelstühlen, Piretti für Castelli Italy
Giancarlo Piretti, Satz von sechs Stapelstühlen, Piretti für Castelli Italy. Giancarlo Piretti, Satz von sechs Stapelstühlen, Piretti für Castelli Italy. Konstruktion aus Aluminiumguss und Stahlrohr, mit Armlehnen, hellblauer Stoffbezug. Im Gestell bezeichnet. H. ca. 76,5 cm, Sh. ca. 48 cm, B. ca. 71,5 cm, T. ca. 51 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer und ... Varunr: 3747359 SEK 5 610 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2015-04-22 20:30:00 SEK 1 402
Cartier armbåndsur, Model 'Santos'. 18 kt guld.
Cartier armbåndsur, Model 'Santos'. 18 kt guld.. Cartier armbåndsur. Unisex model 'Santos', modelnummer 2649, af 18 kt guld. Mekanisk urværk. Urkassemål: 35 mm, hvid urskive med romertal. Serienummer 373495CE. Facetslebet blå safir i krone, Urlænken er prydet med 9 brillanter. Samlet ca. 0,65 ct. Farve: Top Wesselton/F - Wesselton/H Klarhed: ... Varunr: 3766553 SEK 107 754 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-22 20:30:00 SEK 62 648
Dobbeltlåget port i sortlakeret aluminium. B. ca. 344 cm (3)
Dobbeltlåget port i sortlakeret aluminium. B. ca. 344 cm (3) . Dobbeltlåget port med spir og 2 stolper udført i sortlakeret aluminium. Porten består af 2 sortlakerede aluminiumsporte med tilhørende 2 stolper, låsepal og stopknop for fliser. Mål H. 97/137 cm. B. ca. 344 cm. incl. stolper.(3) Varunr: 3780041

SEK 8 144 DK, Roskilde, Store Hedevej 2015-04-22 20:30:00 SEK 4 260
Rolex 'Cellini'. Herreur i 18 kt. guld med original rem og spænde, ca. 1990
Rolex 'Cellini'. Herreur i 18 kt. guld med original rem og spænde, ca. 1990 . Herrearmbåndsur fra Rolex, model Cellini, ref.nr.: 4112, cal. 1601, i urkasse af 18 kt. guld, lys skive med stregindeks, optrækskrone med logo, safirglas, monteret med original læderrem med spænde af 18 kt. guld, manuelt optræk. Ø. 32 mm. Fremstår med brugsspor, rem med slid. Uret gik på ... Varunr: 3795614 SEK 27 565 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 21 927
N. E. From, ring af 14 kt. guld og oxyderet sterling sølv, brillant på ca. 0.03 ct
N. E. From, ring af 14 kt. guld og oxyderet sterling sølv, brillant på ca. 0.03 ct. N. E. From, ring af 14 kt. guld og oxyderet sterling sølv, prydet med brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: Si. Ringstr. Ø 17 mm. Vægt ca. 4,6 gram. Varunr: 3795811

SEK 2 506 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 1 817
Arne Jacobsen, Dråben, vegetabilsk garvet læder
Arne Jacobsen, Dråben, vegetabilsk garvet læder. Arne Jacobsen. Dråben. Skalstol af formstøbt kunststof, betrukket med patineret cognacfarvet vegetabilsk garvet læder, ben af forniklet metal. Formgivet i 1958 som en del af totalindretningen af hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen i få eksemplarer. Litt: Carsten Thau & Kjeld ... Varunr: 3801933 SEK 100 236 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 75 177
Dansk møbelproducent, overpolstret tre-pers. sofa, 1940'erne (2)
Dansk møbelproducent, overpolstret tre-pers. sofa, 1940'erne (2). Dansk møbelproducent, overpolstret tre-pers. sofa betrukket med knapsyet grønt velour, svungen ryglæn og armlæn, tilspidsede ben af egetræ. 1940'erne. L. 200 cm. Femstår med enkelte pletter. Se vare nr. 3801995. Varunr: 3801996 SEK 2 506 DK, Aarhus, Egå Havvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 564
Bord Louis XVI-stil
Bord Louis XVI-stil. BORD, Louis XV-stil, intarsia, förgylld metall, höjd 79, 77x76 cm Varunr: 3806252 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 20:30:00
Se mer
Art deco bordur, 1920/30'erne
Art deco bordur, 1920/30'erne. Art deco bordur i kasse fineret med palisander, urskive med to visere og gylden timekrans med arabertal, urværk mrk. B.W.L. samt med nr. 225881, 1920/30'erne. På bagsiden med forhandlerplakette fra Horsens. H. 23. L. 31 cm. Optræksnøgle medfølger. Fremstår med små afslag på skriven og en viser ... Varunr: 3807151 SEK 1 002 DK, Vejle, Dandyvej 2015-04-22 20:30:00 SEK 533
<<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 441  >>