Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  <<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 356  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Laboratorievægt med div. lodder
Laboratorievægt med div. lodder. Laboratorie- / apotekervægt i kasse af mahogni, H. 43 B: 44 D. 28 cm., medfølgende æske med div. lodder samt to dupsko. Fremstår med brugsspor; front mgl. plakette. Varunr: 4282790 SEK 1 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-31 19:55:00 SEK 528
Hans J. Wegner. Lænestol af eg, model GE-290
Hans J. Wegner. Lænestol af eg, model GE-290 . Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol af massivt eg, H. 65 B. 76, hynder medfølger ikke. Formgivet 1953. Fremstillet hos Getama, model GE-290.Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. 69. Fremstår med senere uorginal bemaling samt alm. alders- og brugspræg. Varunr: 4283063 SEK 1 863 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-31 19:55:00 SEK 2 981
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor i form af enkelte ridser og mærker. Enkelte buler på oversiden. Varunr: 4276267 SEK 1 242 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-31 19:55:00 SEK 435
Armbånd af 14 kt. guld. Vægt: 22,7 gr.
Armbånd af 14 kt. guld. Vægt: 22,7 gr.. Armbånd - ankermønster udført i 14 kt. guld, lås monteret med sikkerhedsanordning. Længde: 21 cm. Vægt: 22.7 gr. Varunr: 4285201 SEK 4 969 DK, Aalborg, Nibevej 2016-05-31 19:55:00 SEK 2 857
Bendt Larsen. Brillant hjertering af 14 kt
Bendt Larsen. Brillant hjertering af 14 kt. Bendt Larsen. Brillantring af 14 kt guld med riflet overflade, hjerte prydet med tre brillanter, samlet ca 0.03 ct., Farve: Wesselton(H), Klarhed. VS. Ringstr. 54. Vægt: 8,5 gr Varunr: 4287302

SEK 6 211 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-31 19:55:00 SEK 2 981
Royal Copenhagen 'Tiger', figur af porcelæn, nr. 714
Royal Copenhagen 'Tiger', figur af porcelæn, nr. 714. Royal Copenhagen 'Tiger', figur af porcelæn, nr. 714. Formgivet af Lauritz Jensen, 1906. H. 13,5. L. 30 cm. 2. sort. Varunr: 4284432 SEK 1 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-31 19:55:00 SEK 807
Dansk møbelproducent. Lav skænk i teak
Dansk møbelproducent. Lav skænk i teak. Dansk møbelproducent. Lav skænk fineret med teak. Front med tre skydelåger bag hvilke hylder, samt bar med spejl. Hvilende på tilspidsede ben. Senere restaureret. H. 66 cm, L. 184 cm, D. 29 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4283841 SEK 4 348 DK, Kolding, Trianglen 2016-05-31 19:55:00 SEK 5 838
Pierre Sala, Stuhl der 1980er Jahre in limitierter Auflage von 250 Exemplaren
Pierre Sala, Stuhl der 1980er Jahre in limitierter Auflage von 250 Exemplaren. Stuhl der 1980er Modell Gorge de ...igeon, Design von Pierre Sala in limitierter Auflage von 250 Exemplaren, hier die Nummer 31. Entwurf von 1982. Konstruktion aus farbig lackiertem Holz. Unterseitig handschriftlich signiert und datiert. B. 42cm, H. 90,5cm, T. 41cm, SH. 42,5cm. Altersgemäße ... Varunr: 4283523 SEK 5 562 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-05-31 19:55:00 SEK 2 781
Arne Jacobsen. Svanen Konference/spisestol nr. 3320.
Arne Jacobsen. Svanen Konference/spisestol nr. 3320.. Arne Jacobsen. Konference/spisestol nr. 3320. Svanen med forhøjet stel. Monteret med drejelig firpasfod af aluminium. Betrukket med sort tonus uld. Bemærk: Total højde 85 cm., sædehøjde på 48 cm. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz ... Varunr: 4283551 SEK 12 422 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-31 19:55:00 SEK 9 192
Lilleris. Håndlavet ankerkæde, 14 kt. guld. Vægt: 45 gr.
Lilleris. Håndlavet ankerkæde, 14 kt. guld. Vægt: 45 gr.. Lilleris. Håndlavet ankerkæde udført i 14 kt. guld, lås monteret med sikkerhedsanordning. Længde: 55 cm. Vægt: 45 gr. Minimal brugspræg. Varunr: 4284463 SEK 12 422 DK, Aalborg, Nibevej 2016-05-31 19:55:00 SEK 6 956
Ki Co A, mixed media. kompositioner (2)
Ki Co A, mixed media. kompositioner (2). Kompositioner af Ki Co A, mixed media på papir. Begge sign. Rammemål 24 x 20 - 34 x 26 cm. (2) Varunr: 4222542 SEK < 1 000 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-31 19:56:00 SEK 373
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varunr: 4251568

SEK 3 727 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-31 19:56:00 SEK 3 230
Handknuten persisk gallerimatta, patchwork 256 x 83 cm
Handknuten persisk gallerimatta, patchwork 256 x 83 cm. Persisk matta i patchworkteknik av äldre handknutna persiska mattor. Bitarna kommer från mattor med olika mönster och har sammanfogats för hand, på en botten av bomullsväv. Bitarna är efterinfärgade. Patchwork, mått: 256 x 83 cm. Varunr: 4274278

SEK 4 100 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-31 19:56:00 SEK 1 000
Handknuten persisk gallerimatta, patchwork 270 x 85 cm
Handknuten persisk gallerimatta, patchwork 270 x 85 cm. Persisk matta i patchworkteknik av äldre handknutna persiska mattor. Bitarna kommer från mattor med olika mönster och har sammanfogats för hand, på en botten av bomullsväv. Bitarna är efterinfärgade. Patchwork, mått: 270 x 85 cm. Varunr: 4274279

SEK 4 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-31 19:56:00 SEK 1 000
Emaljskult
Emaljskult. EMALJSKYLT, 1920/30-tal, "Örgryte Kemiska", 49x33 cm Varunr: 4283425 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-31 19:56:00
Se mer
Bidjar tæppe, 250x170 cm
Bidjar tæppe, 250x170 cm. Bidjar tæppe, uld på bomuld, 250x170 cm. Varunr: 4283777 SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-31 19:56:00 SEK 776
Louis XVI flisebord, af guldstafferet fyrre- og egetræ, ca. 1800
Louis XVI flisebord, af guldstafferet fyrre- og egetræ, ca. 1800. Louis XVI flisebord, af guldstafferet fyrre- og egetræ, sarg med enkelt skuffe, kanellerede, tilspidsede ben, pladen indlagt med fliser af fajance. Ca. 1800. H. 68,5, B. 65, B. 48,5 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, restaureret og afsyret. Varunr: 4285360 SEK 3 106 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-31 19:56:00 SEK 714
Ole Lynggaard kuglelås af 14 kt. hvidguld, samt halskæde med Akoya Saltvands kulturperler
Ole Lynggaard kuglelås af 14 kt. hvidguld, samt halskæde med Akoya Saltvands kulturperler. Ole Lynggaard, rillet kuglelås udført i 14 kt. hvidguld, diam. Ø 12 mm. Vægt ca. 4,4 gram, dertil en halskæde med semibarokke hvide Akoya Saltvands kulturperler, monteret med dupsko. Længde incl. lås ca. 45½ cm. Perlediam. Ø 7,5-8 mm. Ligger i en trææske. Varunr: 4283761 SEK 4 348 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-31 19:56:00 SEK 2 857
Hjerte ørestikkere af 14 kt guld (2)
Hjerte ørestikkere af 14 kt guld (2). Hjerte ørestikkere af 14 kt. guld, rhodineret ved brillanterne, prydet med hver 13 brillanter på ca. 0.13 ct, i alt ca. 0.26 ct. Farve: Crystal (J). Klarhed: Si2, samt hver en South Sea perle på Ø ca. 11 mm. Vægt: ca. 7 gram. Fremstår med lettere brugsspor samt skår i tre brillanter. (2) Varunr: 4285845 SEK 3 727 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-31 19:56:00 SEK 1 087
Hans. J. Wegner. Par lænestole (2)
Hans. J. Wegner. Par lænestole (2) . Hans. J. Wegner. Par lænestole af massiv lakeret egetræ, betrukket med uld. Fremstillet hos Getama med brændestempel herfra. Brugsspor og solblegning. (2) Varunr: 4279370 SEK 1 863 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-31 19:56:00 SEK 373
Stressless, Ekorness. Lænestol
Stressless, Ekorness. Lænestol. Stressless lænestol betrukket med brunt læder, drejelig fod af lakeret formspændt bøgetræ. Fremstillet hos Ekorness, Norge. Fremstår med brugsspor og patina. Varunr: 4282573 SEK 1 242 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-31 19:57:00 SEK 373
Ole Lynggaard. Et par 'Lace' ørehængere af 18 kt. guld med topaser og brillanter, 0,04 ct.
Ole Lynggaard. Et par 'Lace' ørehængere af 18 kt. guld med topaser og brillanter, 0,04 ct.. Ole Lynggaard. Et par 'Lace'/'Blonde' ørehængere af 18 kt. guld med i alt 6 dråber af blå topas og 4 brillantslebne diamanter på i alt 0,04 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS. L. 4,2 cm. Art. nr. A1768-502. I original æske. Vejl. udsalgspris: DKK 31.900,- Varunr: 4268965

SEK 24 844 DK, Vejle, Dandyvej 2016-05-31 19:57:00 SEK 19 875
Mester Hans Peter Severin Ingerslev, 1803-1891. Hovedvandsæg
Mester Hans Peter Severin Ingerslev, 1803-1891. Hovedvandsæg. Vaseformet empire hovedvandsæg af sølv prydet med fem glasflusser, indvendigt forgyldt, lågknop i form af blomst, firsidet fodstykke. Mesterstemplet for Hans Peter Severin Ingerslev (1803-1891), borgerskab i Vejle 1835). Nålepunslede navnetræk samt årstal 1854 under bund. H. 10 cm. Vægt ca. 39 ... Varunr: 4276817 SEK 3 727 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-31 19:57:00 SEK 1 304
Jugendstil Standgarderobe mit Messing Haken
Jugendstil Standgarderobe mit Messing Haken. Jugendstil Wandgarderobe mit Messing Haken, H. 195 cm - D. 120 cm -T. 30 cm, Garderobe nachträglich grün lackiert, Holz mit einem zentralen ovalen Spiegel und einer kleinen Kiste, einem Schirmständer sowie 6 Kleiderhaken aus Messing, zur Befestigung an der Wand, altersbedingt übliche ... Varunr: 4277265 SEK 1 298 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-05-31 19:57:00 SEK 371
Bladguld i ark, 5x5 cm, 20-22 kt. ca. 400 stk.
Bladguld i ark, 5x5 cm, 20-22 kt. ca. 400 stk.. Samling ark med bladguld, 5 x 5 cm 20-22 kt. 30 bøger med ca. 10 blade i hver. Vægt inkl. emballage 84 gram. Varunr: 4219134 SEK 2 236 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-31 19:57:00 SEK 901
Elin Höglund, Landskapsmotiv, olja på duk (bus)
Elin Höglund, Landskapsmotiv, olja på duk (bus). Landskapsmotiv av Elin Höglund (1914-2010). Olja på duk. Signerad. Bildytans mått: 31 x 38 cm. Ramad. Varunr: 4259227 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-31 19:57:00 SEK 300
Dansk møbelproducent. Entrémøbel, teak
Dansk møbelproducent. Entrémøbel, teak . Dansk møbelproducent. Entrémøbel, teak. Teakfineret korpus. Front med tre skuffer samt jalousilåge. Opsat på tilspidsede ben af massiv teak. H. 61, 78, D. 32 cm. Fremstår med bruggspor i form af ridser og mærker, let løse ben. Varunr: 4282144 SEK < 1 000 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-31 19:57:00 SEK 776
Britta Schnabel, Marilyn Monroe, Acryl/Leinwand
Britta Schnabel, Marilyn Monroe, Acryl/Leinwand. Britta Schnabel, Marilyn Monroe, Acryl/Leinwand, 100 x 100 cm, signiert unten rechts 'Schnabel', an linken Seite gemarkt 'Marilyn Monroe 2016'. Britta Schnabel, geb. 1977 in Menden. Ausstellung in Unna 2016. Abstrakte Poparteinflüsse und Legenden beeinflussen ihr Werk. Varunr: 4261893 SEK 8 343 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-05-31 19:58:00 SEK 4 635
buddha af gulgrøn serpentin
buddha af gulgrøn serpentin. Buddha af gulgrøn serpentin. Siddende i lotusstilling på plint med venstre hånd i varada mudra og højre hånd i abhaya mudra, vægt 1500 gr., H. 16. Varunr: 4278187 SEK 3 727 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-31 19:58:00 SEK 590
Poul Henningsen
Poul Henningsen. POUL HENNINGSEN för LOUIS POULSEN, bordslampa, "PH 4/3", skärm i matt vit plåt, fot i förkromat stål, etikettmärkt, höjd ca 54 cm Varunr: 4283426 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-31 19:58:00
Se mer
<<  1 .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 .. 356  >>