Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 357  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk møbelproducent. Plankebord i 30 mm massiv eg.
Dansk møbelproducent. Plankebord med plade i rustik 30 mm massiv olieret eg, monteret med skråtstillede ben. Under pladen fire vanger med udtræk til tillægsplader (plader medfølger ikke) H. 75. L. 200. B. 100 cm.
Varunr: 4735826

SEK 5 884 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:40:45
SEK 3 792
Ring med 1 safir (med afslag) og 4 diamanter
Ring i 14 kt. guld, stemplet = 585, ca. 9 gram, med 1 ovalfacetteret safir ca. 0.50 ct., 4 brillanter på ca. 0.12 ct. i alt, klarhed: ca. VSI, farve: ca. Top Wesselton – Wesselton (G-H), ringstr. 51, ringbredde ca. 3,52 - 11,35 mm, ca. 8 gram. Fremstår med brugsspor (safiren har lette afslag på...
Varunr: 4723340
SEK 5 348 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
19:41:00
SEK 2 091
Christian IV. 1 Marck, Danske, 1614
Christian IV. 1 Marck, Danske, 1614. Ø 30mm.
Varunr: 4730322
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:41:00
SEK 1 111
Christophe Pillet. Sofabord, model C & C
Christophe Pillet. Sofabord, model C & C. Udført af 12 mm kurvet og hærdet glas, ben af rustfrit stål. Fremstillet hos Fiam Italia. Brugsspor og nogle ridser. Fremstår med lille fejl inden i glasset ved kant.
Varunr: 4733708
SEK 2 615 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:41:00
SEK 458
Jesus med lärjungar, blyinfattat glas, 1900-talets mitt
Jesus med lärjungar, blyinfattat glas, 1900-talets mitt. Med belysning. 52 x 120 cm
Varunr: 4736026
SEK 3 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 21-08-2017
19:41:00
SEK 300
2 Ringe med diamanter
2 Ringe med brillanter, ene udført i 14 kt. guld, prydet med 9 old-cut diamanter. Samlet ca. 0.05 ct. Stemplet 585 og Brj for Bræmer Jensen. Ringstr. Ø 17,25 mm. Samt alliancering af 14 kt. hvidguld, prydet med 7 old-cut diamanter. Samlet ca. 0.10 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Ringstr. Ø ...
Varunr: 4746183
SEK 1 831 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
19:41:00
SEK 915
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld.
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld. Et sæt bestående af ialt 2 x dynebetræk samt 2 x pudebetræk. Mål: L. 200. B. 140 cm. (4)
Varunr: 4746186

SEK 1 046 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:41:00
SEK 458
Samling på 5 par manchetknapper af sølv
Samling på 5 par manchetknapper af sølv, bestående af 3 par af sterling sølv, et par af 830 sølv, samt par af 835sølv, delvist forgyldte, eneklemt sammen. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4746199
SEK 1 569 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
19:41:00
SEK 425
Armring, slange, i 585/- rødguld, med 1 rubin, orienthalvperler og diamanter
Armring ’Slange’ i 585/- rødguld, ca. 18 gram, håndlavet, antik ca. 1900 Diameter ca. 66,78 x 66,07 mm, udvendigt omfang ca. 20,5 cm, med sikkerhedskæde, stiklås 11 halv-orientperler diameter ca. 2,55 mm 1 rubin på ca. 0.15 ct. 2 rosenslebne diamanter på ca. 0.01 ct. i alt, klarhed ca. ...
Varunr: 4726849
SEK 11 668 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
19:41:00
SEK 4 133
Samling kinesiske effekter, 1900-tallet (8)
Samling kinesiske effekter bestående af: 1 fad af porcelæn L. 50 cm, 1 lågskål af porcelæn, L. 15 cm, 2 fo-hunde af blåglaseret porcelæn, H. 38 cm, 1 cloisonne opsats H. 22, Ø 25 cm, 1 cloisonne vase H. 16 cm samt to figurer af grøn sten, heraf den ene sammensat af to dele, H. 27-29 cm. ...
Varunr: 4736844
SEK 1 961 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:41:00
SEK 1 242
Gefäß Guangxu-Periode, Emaille auf Kupfer (1874–1908)
Handgearbeiteter Kupferkorpus, emailliert, mit im Schmelzverfahren eingearbeiteten Kupferdrähten aus der Guangxu-Periode. Ornamentales Muster im islamischen Stil, entstanden im Zusammenhang mit der muslimischen Minderheit. Die Abdeckung zeigt das Shou-Symbol. Höhe 6 cm, ø 10cm.
Varunr: 4707958
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
19:42:00
SEK 827
sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)
Varunr: 4690767

SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:42:00
SEK 1 765
Paar flaschenförmige Vasen (2)
Paar flaschenförmige Vasen. Weißes Glas mit violetter Musterung, Klarglasüberfang. Unbezeichnet. H jeweils ca. 39,5 cm. Minimale Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4722601
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
19:42:00
SEK 389
Hillebrand Stehleuchte mit Schwanenhals
Hillebrand Stehleuchte mit Schwanenhals, Teile vernickelt, Schwanenhals aus Kunststoff, Schirm in braun lackiert, matt. Am Schalter bezeichnet. H max. 146 cm. Minimale Gebrauchsspuren.
Varunr: 4733241
19:42:00
SEK 389
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Cognacfarvet læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)
Varunr: 4738960

SEK 3 923 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:42:00
SEK 3 400
Ovnplade af støbejern
Ovnplade af støbejern, prydet med relief af Kong Salomons dom samt årstal 1673. Senere støbning fra 20. årh. 74 x 58 cm.
Varunr: 4743949
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:42:00
SEK 425
Samling på fem stole, ca. 1900 (5)
Samling på fem stole af nøddetræ og mahogni, betrukket med grøn brokade silke. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (5)
Varunr: 4744331
SEK 1 308 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:42:00
SEK 392
Scarf
SCARF, Hermès, Paris, Eperon d'Or, märkt HERMES Pellier PARIS, ca 90x90 cm
Varunr: 4746694
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-08-2017
19:42:00
Se mer
Par stole og stol (3)
Par stole af grønmalet træ, kannelerede forben. Stol af nøddetræ, drejede profilerede forben. Alle stole polstret med silkebrokade. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (3)
Varunr: 4744652
19:42:00
SEK 425
Samling bordlamper (4)
Samling bordlamper. Skrivebordslampe af blålakeret metal, fødstykke beklædt med plast. H. 55 cm. Brugsspor, ridser og afslag på fod. Bordlampe med skærm af lyseblåt lakeret metal samt flexstamme. H. 34 cm. Bordlampe med skærm af hvidt glas. H. 25 cm. Bordlampe af rødlakeret metal, kugleformet og...
Varunr: 4745120
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2017
19:42:00
SEK 392
Samling sølv (16)
Samling sølv her af en sandwich tang af sølv og stål med fransk lilje. Johannes Siggaard sølv guardien fra 1949. Et serveringsset af sølv og stål fra 1920 Enert A.J.Krøll - Nysted . L. 25,5-29 cm. Seks teskeer i hammerslået sølv. stemplet 1928 med Christian. Fr. Heise sølv guardien, vægt ca. ...
Varunr: 4745091
SEK 2 092 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:42:00
SEK 588
Peter J. Lassen. Tre Montana moduler model 1241, dybde 38
Peter J. Lassen. Montana opstilling bestående af tre model 1241, åben modul som er indrettet med fem rum. Alle moduler er produceret i 12 mm MDF som derefter er lakeret med vandbaseret lak farve 04 Anthracite. Hvert modul måler H. 69,6 x B. 46,8 x D. 38 cm. Ophæng følger løst med. ...
Varunr: 4747476

SEK 7 061 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:42:00
SEK 4 838
Ole Lynggaard halskæde af guld med ametsyt
Ole Lynggaard halskæde af guld 14 kt., ankerkæde, med hjertelås af guld 18 kt., prydet med tre brillanter på i alt 0.07 ct., farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS1. Mål. Ole Lynggaard. Hjertelås af 18 kt. guld ca. 11x12 mm. Hertil dobbeltradet ankerkæde fattet med fire aflange facetterede stykker...
Varunr: 4709230
SEK 26 152 DK, Hørsholm, Vibe Alle 21-08-2017
19:43:00
SEK 11 768
Pia Rakel Sverrisdottir. Stort fad, klart glas, unika
Pia Rakel Sverrisdottir(f. 1953). Stort fad af klart glas på sokkel(ej glas), unika, usigneret, Ø 66 cm.
Varunr: 4734978
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 21-08-2017
19:43:00
SEK 392
Matvey Slavin, Am Mühlenplatz II, 2013. Ölgemälde
Matvey Slavin, Am Mühlenplatz II, 2013. Öl auf Leinwand, verso betitelt, signiert und datiert. 100,5 x 101,5 cm. Aus der Reihe Möllner Stadtansichten (Möllner Museum). Matvey Slavin *1987 St. Petersburg Russland, 2006 - 2011 HAW Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg, 2011 Diplom ...
Varunr: 4662778
SEK 2 431 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-08-2017
19:43:00
SEK 389
Ib Kofod-Larsen. Par skænke / skabe af palisander (2)
Ib Kofod-Larsen. Par skænke / skabe af fineret palisander, monteret med uoriginale ben af stål. Fremstillet hos Faarup Møbelfabrik. H. 61, 90 x 47 cm. Fremstår med udfyldninger på top, enkelte skrammer. (2)
Varunr: 4745932
SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:43:00
SEK 2 223
Dansk møbelproducent. Høj skænk af teak
Dansk møbelproducent. Høj skænk af teak. Front med tre skuffer samt fire skydelåger bag hvilke hylder. 1960'erne. Brugsspor, ridser og skrammer.
Varunr: 4745934
19:43:00
SEK 1 210
Ring i 14 kt sort rhodinered hvidguld med brillanter på ca. 3.50 ct.
Ring i 14 kt sort rhodinered hvidguld med brillant på ca. 1.50 ct. Farve: Wesselton (H) Klarhed: P1 Brillanter på ringskinne ca. 2.00 ct. Farve: Wesselton-Top Crystal (H-I) Klarhed: SI-P Ringstørrelse: 55 ø 17.50 mm. Vægt: 6,1 gr.
Varunr: 4745959
SEK 26 152 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-08-2017
19:43:00
SEK 20 268
Danmarks oldtid. Samling økser af bjergart, stenalder (9)
Samling økser af bjergart bestående af: 1 stridsøkse, 12 cm, kraftigt blankslebet på æggen - muligvis sket i nyere tid, 1 stridsøkse, L. 10,3 cm, 1 tyknakket økse, L. 14,2 cm, 1 trindøkse, L. 8,6 cm, 1 forarbejde til økse?, L. 11,8 cm. Endvidere fire perler i kalksten og rav af uvis alder. Den ...
Varunr: 4745737
SEK 1 961 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
19:43:00
SEK 2 419
Reolsystem af teaktræ, 1960'erne (12)
Reolsystem af teaktræ bestående af: 6 div. skabs/skuffemoduler H. 34-52, B. 80, D. 18-43 cm, 2 hylder L. 80, D. 20 cm samt 4 vanger L. 200 cm. 1960'erne. Brugsspor og nogle mærker. (12)
Varunr: 4736090
19:43:00
SEK 2 158
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 357  >>