Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 300  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Armring af sterling sølv, kvadratisk
Armring udført i sterling sølv, kvadratisk men med afrundede hjørner. Kan åbnes. Bredde ca. 20 mm. Vægt ca. 36 gram
Varunr: 4717854

SEK 1 438 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
08:58:32
SEK 883
Jens Kongshammer, olie på lærred, sydlandsk gadeparti med torv
Sydlandsk gadeparti med torv af Jens Kongshammer (1884-1974), olie på lærred, sign. Kongshammer, 46x38 cm. (58x50 cm).
Varunr: 4713297
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
09:27:51
SEK 392
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. hvid ask.
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. Stel udført i massiv hvidlaseret ask. Mål: H. 52. 65x65 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4722079

SEK 3 269 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2017
09:40:00
SEK 392
Silverskrin
SKRIN, silver, C G Hallberg, Stockholm 1936, inredning i trä, höjd 6,5 , 20x14 cm
Varunr: 4726984
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:00:00
Se mer
Kundenstopper / Werbeaufsteller
Kundenstopper / Werbeaufsteller aus Holz von der Firma Novell Cafes. Maße ca.: H. 116cm, B. 63 cm, T. 48 cm. Der Kundenstopper befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4677371
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
10:00:00
SEK 389
18kt diamond pendant approx. 0.60ct
18kt diamond pendant approx. 0.60ct 18kt rhod.white gold, tested Diamond necklace decorated with 1 brilliant-cut diamond in center approx. 0.40ct I/SI1 Also set with 18 single-cut diamonds approx. 0.20ct Colour: Wesselton-Top Crystal (H-I) Clarity: SI1-P1 Measurements pendant: 22 x 15 x ...
Varunr: 4708314
SEK 4 862 BE, Antwerpen 26-07-2017
10:00:00
SEK 3 646
Ring in 18k set with diamonds approx 0.92ct
Ring in 18k set with diamonds approx 0.92ct 18k tested Ring set with a central Old Miners cut diamond 0.52 ct and 20 single cut diamonds 0.40 ct Colour: (H) Wesselton Clarity: SI Ring size: 56/18mm 8g. Ringsize; Weight
Varunr: 4538478
SEK 15 072 BE, Antwerpen 26-07-2017
10:00:00
SEK 9 238
Skrivbordslampa Tolomeo
ARTEMIDE, skrivbordslampa "Tolomeo", formgiven av Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, vitlackerad aluminium, etikettmärkt, längd ca 120 cm
Varunr: 4726985
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
10:06:00
Se mer
Utelampa koppar
UTELAMPA, koppar, 1900-talets mitt, för montage på fasad, galler över innerskärm i akryl, höjd ca 32 cm
Varunr: 4726986
10:12:00
Se mer
Skrivbordsarmatur Tyskland
SKRIVBORDSARMATUR, metall samt plast, Tyskland, 1970-tal, gullackerad, etikettmärkt "Waldmann-Leuchten", justerbar, höjd ca 50 cm
Varunr: 4726987
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:18:00
Se mer
Stol nyrenässans
STOL, nyrenässans, syderoupa, svartlackerat trä med inläggningar i ben, sitthöjd ca 48 cm
Varunr: 4726988
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:24:00
Se mer
Hans J. Wegner. Sofabord af massiv teak model AT15
Hans J. Wegner født 1914-2007. Sofabord model AT15 af massiv teak og eg. Fremstillet hos Andr. Tuck. Brænd-stempel herfra under pladen. H. 48 cm. L. 130 cm. B. 60 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder svindrevner, mærker i pladen.
Varunr: 4728705
SEK 1 308 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-07-2017
10:24:00
SEK 915
Handkolorerade spelplander
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, i form av spelplaner, 1800/1900-tal, delvis handkolorerade, nymonterade i förgyllda ramar med passepartout, ca 30x42 cm
Varunr: 4726989
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:30:00
Se mer
L Hjorth lampfot
L HJORTH, lampfot, jugend, tidigt 1900-tal, dekormålad terrakotta, höjd ca 34 cm
Varunr: 4726990
10:36:00
Se mer
Konvolut Keramik (2)
Konvolut Keramik, bestehend aus: Villeroy & Boch Keramik Fußschale im geometrischen Spritzdekor, 1930 / 40er Jahre (DM 30 cm). Eine flache Kugelvase, Flüssigglasur mit Ausblühungen (H 8,5 cm). Am Boden unleserlich signiert. Minimale Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4718975
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:39:08
SEK 389
Fünf Stühle von Brunner (5)
Fünf Stühle von Brunner Stahlrohr-Gestell, verchromt. Buchenformsperrholz Sitzschale. Verschiedene Modelle. Zwei mit Rücken und Sitz gepolstert und mit Armlehnen. Maße: je ca. H. 86 cm, SH. 45 cm. B. 47 cm / 57 cm, T. 55 cm. Ausstellungsstücke, mit Altersspuren, staubig, teils Kratzte. (5)
Varunr: 4704391
SEK 1 459 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:41:17
SEK 389
Lepper Schmidt, neun Stühle 'linos' für Brunner (9)
Lepper Schmidt, neun Stühle 'linos' für Brunner Modell 1202/A. 4-Fuß-Gestell stapelbar aus Rundstahlrohr verchromt mit Armlehnen. Sitz und Rücken Buchenformsperrholz. Verschieden Polstervarianten, zwei mit Rücken ungepolstert. Maße: H. 81 cm, SH. 46 cm, B. 56 cm, T. 57 cm. Ausstellungsstücke, ...
Varunr: 4704065
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:41:41
SEK 389
Ljuskrona mässing med prismor
LJUSKRONA, mässing, 1900-talets mitt, rokokostil, 8 armad, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 91 cm
Varunr: 4726991
10:42:00
Se mer
Russischer Emaille Anhänger
Russischer Anhänger gefertigt aus Silber (geprüft). Der Anhänger ist emailliert und vergoldet und mit facettierten Glassteinen und einer kleinen Perle besetzt. Sorgfältig ausgeführte Verarbeitung, Die Öse besitzt einen Durchmesser für ein Kette oder einen Reif mit einem Durchmesser von ...
Varunr: 4709947
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
10:45:49
SEK 827
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varunr: 4664536

SEK 1 556 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:47:19
SEK 389
Ringar guld
RING, 18 k vitguld, 6 åttkantslipade diamanter totalt ca 0,15 ct, 4 carréslipade blå stenar, ringstorlek ca 16 mm, vikt ca 3,4 g, RING, 18 k guld, fasettslipade vita och blå stenar, ringstorlek ca 17 mm, vikt ca 2,6 g
Varunr: 4726992
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:48:00
Se mer
Lepper Schmidt, paar Freischwinger 'drive' für Brunner (2)
Lepper Schmidt, paar Freischwinger 'drive' für Brunner Stapelbar. Rückenrahmen mit Bezugstoff überzogen. Sitzpolster als Formschaumpolster, Gestell Rundstahlrohr, verchromt / schwarz lackiert. Armauflage Kunststoff. Maße: H. 87 cm, SH. 46 cm, B. 48 cm, T. 58 cm. Ausstellungsstücke, staubig. (2) ...
Varunr: 4694114
SEK 1 945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:48:48
SEK 389
Siteco industripendler (4)
Fire industripendler fremstillet hos Siteco. Skærme af aluminium og lampehus af kunststof. Monteret med E40 fatning. H. 46 cm. Ø. 43 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og buler i skærme.
Varunr: 4725292
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
10:52:00
SEK 490
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord, egetræ, Getama
Hans J. Wegner. Skrivebord fineret med egetræ med H-formet stel, monteret med skuffesektion med to skuffer. Fremstillet ved Getama. 1960/70'erne. Nøgle medfølger ikke. H. 68 cm, B. 125 cm, D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Modelfoto
Varunr: 4716464
SEK 1 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
10:53:00
SEK 490
Niels Walseth, olie på lærred, bjerglandskab
Bjerglandskab af Niels Walseth (1914-2001), olie på lærred, sign. Niels Walseth, 65x55 cm. (80x70,5 cm).
Varunr: 4726914
10:53:18
SEK 458
Diamond ring approx. 0.87ct
Diamond ring approx. 0.87ct 18k rhod. white gold, hallmarked 750. Ring decorated withbaguette-and brilliant-cut diamonds. approx.0.87ct Colour:(F-G) Top Wesselton Clarity:SI Size: 56/18 Weight: 10.14g
Varunr: 4536986
SEK 11 668 BE, Antwerpen 26-07-2017
10:55:00
SEK 8 022
Ring örhängen guld saltvattenpärlor
RING, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, odlade saltvattenpärlor, Guldvaruhuset Stockholm 1963 resp Bengt Hallberg Köping, ringstorlek ca 174 mm, total vikt ca 5,9 cm
Varunr: 4726993
11:00:00
Se mer
Kildemoes, damecykel. 6122
Damecykel fra Kildemoes med syv gear. Fremstår med brugsspor, rust på kæde og skruer samt defekt skærm. Låst. Stel nr. WBK317563B Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på ...
Varunr: 4725499
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
11:00:00
SEK 425
Peter J. Lassen. Montana skrivebord model 'Monterey'
Peter J. Lassen. Montana skrivebord, Monterey. Lakeret MDF, farve: Snow. L.140, H. 72,5, D. 80 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4726680
SEK 1 308 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
11:05:06
SEK 1 634
Joe Colombo Boby
JOE COLOMBO, "Boby", rullhurts, bieffeplast, Italien, formgiven 1968, för Padova, höjd ca 73,41x41 cm
Varunr: 4726994
11:06:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 300  >>