Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 302  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Butterscotch Bernstein Armband in Kugelform, 22,3 Gramm
Bernstein Armband, Butterscotch, 15 Bernsteinkugeln, Durchmesser jeweils ca. 14 mm, Gewicht: 22,3 g, L. ca. 20 cm, Kugeln aufgezogen auf Silikon Flexband.
Varunr: 4894111
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
05:00:00
SEK 1 928
2 skandinaviske lammeskind, lys rosa (2)
2 skandinaviske lammeskind - indfarvede i ensart /lys rosa nuance. Tyk og blød kvalitet. Modelfotos - bemærk stole medfølger ikke. Mål ca. 90x60 cm. ( Kan variere let, da det er et naturprodukt.) Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige ...
Varunr: 4880958

SEK 1 425 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
09:15:00
SEK 453
Arne Jacobsen. Seks armstole, model 3207, sort 'Elegance' anilin læder (6)
Arne Jacobsen. Seks armstole, 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3207. (6) Modelfotos. Fremstår professionel nybetrukket med 'Elegance' Anilin læder. Der gives to års fuld garanti på polstringen. ...
Varunr: 4858476
SEK 38 852 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
09:23:00
SEK 24 606
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208
Charles Eames. Soft Pad armstol, Model EA-208. Sæde og ryg med betræk af mørk brunt læder, bagpå med hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Seneste generation med alu-ring ved skruer. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4892318
SEK 14 246 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
09:56:12
SEK 10 360
Johanna Falk oljemålning
JOHANNES FALK (född 1967): Komposition, "På gränsen", olja på pannå, monogramsignerad och daterad J.F 93, olja på pannå, 80x120 cm
Varunr: 4892101
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:00:00
Se mer
Martin Nyrop. Reol tegnet til Københavns Rådhus
Martin Nyrop. Reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 215 cm. B. 93 cm. D. 43 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm.
Varunr: 4888497
SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
10:00:00
SEK 648
Appliquer
APPLIQUER, 1 par, sekelskifte 1900, Frankrike, delvis patinerad brons, dekor av amoriner, höjd ca 53 cm
Varunr: 4892102
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:05:00
Se mer
Tekanna silver 1800-tal
TEKANNA, sterlingsilver, liv med godronner, handtag i svärtat lövträ, oidentifierad mästarstämpel, London, 1897, höjd ca 15 cm, total vikt ca 460 g
Varunr: 4892103
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:10:00
Se mer
Niki Cash Graffiti
NIKI CASH (Stockholm, född 1973): Number 1, signerad, akryl/graffiti, ca 30x24 cm. . HISTORIK:. Första minnet av Graffiti är från New York sent sjuttiotal och har satt sin prägel på hans bildspråk sedan dess.. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graffiti crewet D.I.R. (DUZ IT RIGHT) h...
Varunr: 4892104
10:15:00
Se mer
Brønnum / Figgjo. Samling tallerkener af porcelæn. (113)
Brønnum / Figgjo. Samling restaurations service af porcelæn, bestående af: Brønnum: 26 Kvadratiske tallerkener, 26,5 x 26,5 cm. H. 2,5 cm. 32 Rektangulær tallerkener, 24,5 x 32,5 cm. H. 1,5 cm. Figgjo: 31 Runde tallerkener, Ø. 30 cm. H. 4 cm. 24 Runde tallerkener, Ø. 30 cm. H. 3 cm. (én ...
Varunr: 4844346
SEK 6 475 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
10:16:00
SEK 1 554
Fat silver
FAT, sterlingsilver, Evert Gustafsson, Stockholm 1976, ca 38x27 cm, vikt ca 2968 g
Varunr: 4892105
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:20:00
Se mer
Charles Eames. Armstol, model EA-108 / net-væv fra år 2016
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med sort net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket. Udstillingsmodel fra år 2016 med minimale/ingen brugsspor.
Varunr: 4864236
SEK 7 770 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
10:21:19
SEK 3 626
Persisk Tabriz, 295 x 210 cm.
Persisk Tabriz. Håndknyttet tæppe udført i uld på bomuldsbund. Mål ca. 295 x 210 cm.
Varunr: 4884346

SEK 9 583 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
10:22:00
SEK 2 849
Konstlitteratur äldre 3 vol.
KONSTLITTERATUR (3). GUIGARD, Indicateur du Mercure de France 1672-1789. Contenant, par ordre alphabétique, les noms des personnages morts a Paris sur lesquels on trouve, dans cette collection, des notices biographiques et généalogiques, avec renvoi aux années, tomes et pages. Paris 1869, The Wal...
Varunr: 4892106
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:25:00
Se mer
Martin Nyrop. Lille reol tegnet til Københavns Rådhus, Martin Nyrop (1849-1921).
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 126 B. 110 cm. D. 39 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varunr: 4884599
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
10:25:00
SEK 842
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Metall
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Konsruktion aus schwarz lackiertem Metall, Leuchtenschirm in Form eines abgerundetem Dreiecks, eine Brennstelle, mit Herstellermarkierung am Leuchtenschirm, Maße: H. 202 cm, D. ca. 33 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und partielle ...
Varunr: 4860040
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
10:28:11
SEK 386
Andreas Lundberg
ANDREAS LUNDBERG (född 1973): Dots 6x6, monogramsignerad AL,19/90, digital print, bladstorlek ca 60x60 cm
Varunr: 4892107
10:30:00
Se mer
2 lyng farvede islandske lammeskind (2)
2 indfarvede skind, i lyng farve bøde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 98 x 61 og 75 x 59 cm.
Varunr: 4888382

SEK 1 425 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
10:33:00
SEK 453
Les voyages de Struys, en Moscovie, en Tartarie
RUSSIA. STRUYS, JEAN. Les voyages de Jean Struys, en Moscovie, en Tartarie, en Perse, aux Indes, & en plusieurs autres païs étrangers; accompagnés de remarques particuliéres sur la qualité, la religion, le gouvernement, les coutumes & le négoce des lieux qu'il a vus; avec quantité de figures en t...
Varunr: 4892108
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:35:00
Se mer
Olof Arén Stockholm
OLOF ARÉN (1918-2003): "Stockholmsvinter", signerad Olof Arén, olja på duk, ca 79x100 cm
Varunr: 4892109
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:40:00
Se mer
Saga Royal. Supreme Quality ranched mink. Kirsten Stampe
Saga Royal. Supreme Quality ranched mink. Eksklusiv pels fra Kirsten Stampe str. 36-38. Kåbe / kort "svinger" frakke syet i baner af brune minkskind, front med hægtelukning, krave, ærmer med opslag samt to lomme. Monteret med ensfarvet brunt for. L. ca. 105 cm. Indvendig ærmelængde 39 cm, ...
Varunr: 4892435
SEK 9 065 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
10:44:11
SEK 1 813
Lille reol tegnet til Københavns Rådhus. Fremstillet af massiv fyrretræ med tapsamlinger. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. H. 129 B. 110 cm. D. 25 cm. Fremstår med naturlig patina og brugsspor; ridser og skrammer mm. Dette møbel er en del af en temaauktion med effekter formgivet af ...
Varunr: 4884592
10:45:00
SEK 583
Bertil Vallien vaser och skål
BERTIL VALLIEN, vaser, 5 st., skål, Boda, signerade B Vallien, höjd 7,5-24 cm
Varunr: 4892110
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:45:00
Se mer
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292. betrukket med sort 'Classic' læder, med returdrej, på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med minimale/lette brugsspor.
Varunr: 4879810
SEK 12 951 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
10:49:00
SEK 4 403
Märklin ellok spår Ho
MÄRKLIN ELLOK, 3 st, spår Ho, 1970-tal, bestående av: 3036, 3051 samt 3154, samtliga i fabriksförpackningar
Varunr: 4892111
10:50:00
Se mer
12 fl. Riesling, Doña Paula’s 2013. (12)
12 fl. Riesling, Doña Paula’s 2013. Argentina. BEMÆRK. Ved endt auktion afhentes varen i 6650 Brørup. Kontakt Lauritz.com efter hammerslag for adresse. Viña Doña Paula er beliggende i ét af de højst beliggende områder i Lujan de Cuyo regionen i Mendoza provinsen i Argentina. 100% af druerne ...
Varunr: 4892448

SEK 2 331 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
10:53:08
SEK 648
Diamantarmbånd i 750 hvidguld, i alt ca. 4.29 ct. diamanter
Armbånd i 750 hvidguld med i alt ca. 4.29 ct. diamanter, stempel = DEPOSE; 1 x ulæseligt; 1 x 383 ulæseligt; 0,750; Goldemann Hamburg. Prydet med: 2 x brillanter (hver især 0.50 ct.), i alt ca. 1 ct., klarhed ca. VSI - SI, farve Wesselton (H). 13 x baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.75 ...
Varunr: 4870798
SEK 52 054 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
10:56:00
SEK 5 784
F W Odelmark oljemålning
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937): Venedig, signerad F W Odelmark, olja på duk, ca 68x118 cm
Varunr: 4892112
11:00:00
Se mer
Ett par vaser, Kina 1900-tal (2)
Ett par vaser, Kina 1900-tal. Kalebassformade vaser i terrakotta. Motiv med drakar bland moln. Höjd: 32 cm (2)
Varunr: 4877863
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:04:39
SEK 300
Karmstolar, 4 stycken (4)
Karmstolar, 4 stycken. 1900-talets första hälft. Ek. Armlän, rygg och sits i brunt läder. Höjd 87 cm, bredd 60 cm, sitthöjd 45 cm. Bruksslitage, fläckar. (4)
Varunr: 4883655
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:04:50
SEK 1 100
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 302  >>