Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 392  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sofabord, 'Mono' zebrano bordplade, krom stel
Sofabord, 'Mono' zebrano bordplade, krom stel. Rene Hougaard for Magnus Olesen. Mono sofabord i krom stel med bordplade af zebrano. L 120, B 50, H 35 cm. Modelfoto. Er i original emballage. Varunr: 4700003

SEK 3 661 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-06-24 12:32:06 SEK 719
Arne Jacobsen stol Myran
Arne Jacobsen stol Myran. ARNE JACOBSEN, Fritz Hansen, stol 3101 "Myran", mörklaserad, förkromad benställning, höjd ca 81, 40x50 cm Varunr: 4699355 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-06-24 12:33:00
Se mer
Taklykta 1900
Taklykta 1900. TAKLYKTA, omkring 1900, patinerad metall, flerfärgat glas, höjd ca 64 cm, diameter ca 38 cm Varunr: 4699356 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 12:36:00
Se mer
Sofabord, 'Mono' lakeret egetræs bordplade, krom stel
Sofabord, 'Mono' lakeret egetræs bordplade, krom stel. Rene Hougaard for Magnus Olesen. Mono sofabord i krom stel med bordplade af lakeret eg. L 120, B 50, H 35 cm. Modelfoto. Er i original emballage. Varunr: 4700001

SEK 3 661 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-06-24 12:38:38 SEK 425
Karmstol senbarock
Karmstol senbarock. KARMSTOL, 1700-tal, senbarock, svartbemålad, klädsel av tyg, genombruten ryggbricka, benavslut med claw-and-ball, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4699357 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 12:39:00
Se mer
Moderne Kelim løber 300 x 81 cm
Moderne Kelim løber 300 x 81 cm. Moderne Kelim løber 300 x 81 cm. Varunr: 4700020

SEK 1 569 DK, Helsingør, Støberivej 2017-06-24 12:39:47 SEK 948
Smycken
Smycken. SMYCKEN (9), armband 3 st., halsband 3 st., örhängen 3 par, silver, design C Bonde, Maria Black samt CU Jewellery Varunr: 4699358 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 12:42:00
Se mer
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med hvide skærme (2)
Et par Holmegaard Apoteker-bordlamper af opalglas med hvide skærme (2). Et par Holmegaard bordlamper af opalglas, model Apoteker. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke med montering af aluminium. Formgivet af Sidse Werner for Holmegaard. H. 32 cm. (str. mellem) H. inkl. skærm 44 cm.60W / E27-fatning, 2,1 m. ledning. Skærm beklædt med hvidt chintz, skærm H. ... Varunr: 4330343

SEK 1 569 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-06-24 12:46:00 SEK 588
Ohrgehänge modernes Design mit Perlmutt/Saphire(2)
Ohrgehänge modernes Design mit Perlmutt/Saphire(2). Ohrhänger(2) in 925er Silber mit 750er Gelbgold mit je 1 Perlmuttscheibe,Durchmesser ca. 13,74 mm und je 1 SaphirGewicht ca. 11,2 Gramm, Maße: ca. Länge 70,47 x 18,17 mm, Punze = Meisterzeichen un 750 / 925 Varunr: 4674131 SEK 3 403 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:48:27 SEK 1 993
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ... Varunr: 4664530

SEK 1 556 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:50:38 SEK 389
Lichtstruktur / Kronleuchter, modulares Beleuchtungssystem 1960/70er Jahre
Lichtstruktur / Kronleuchter, modulares Beleuchtungssystem 1960/70er Jahre. Lichtstruktur / Kronleuchter, modulares Beleuchtungssystem 1960/70er Jahre. Zerlegbare Konstruktion aus verarbeitetem, verchromtem Metall, ausgestattet mit Brennstellen. Gebrauchsspuren. Varunr: 4627718 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:51:59 SEK 389
Tabriz 300 x 210
Tabriz 300 x 210. Tabriz Teppich, Persien, Wolle auf Baumwolle. Maße: 300 x 210 cm Varunr: 4645517

SEK 2 528 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:52:22 SEK 535
Loribaft 280 x 120
Loribaft 280 x 120. Loribaft, Teppich. Handgeknüpft, Wolle auf Wolle. Maße: 280 x 120 cm. Varunr: 4683321

SEK 2 139 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:52:52 SEK 1 264
Einar Flogard, 'Geometrisk Konstellation', 1971. Unikatdruck
Einar Flogard, 'Geometrisk Konstellation', 1971. Unikatdruck. Einar Flogard, 'Geometrisk Konstellation',1971. Unikatdruck. Signiert, datiert und bezeichnet. Bildmaße: 29 x 51, Rahmenmaße: 52 x 72, 5 cm. Im Passepartout hinter Glas gerahmt. Passepartout fleckig und gebräunt. Varunr: 4677402 SEK 1 459 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:52:59 SEK 389
Schreibtisch in Teak, Dänischer Designer, 1960er
Schreibtisch in Teak, Dänischer Designer, 1960er. Schreibtisch in Teak, Dänischer Designer, 1960er. Korpus aus Teak, rechts mit einer Ablage mit dekorativer Messinghalterung, Goldfarben, links mit 2 Schubläden, verschließbar, Schlüssel dabei. Wohl Dänischer Designer. Maße: H 76, B 150, T 75. Minimale Gebrauchsspuren. Varunr: 4683320 SEK 6 077 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:54:41 SEK 4 862
Vier Konferenzstühle von Brunner (3)
Vier Konferenzstühle von Brunner (3). Vier Konferenzstühle von Brunner. Modelle 1360. Design von Roland Schmidt, LSS designer. Gestell Rundstahlrohr, glanzverchromt. Sitzschalen aus Buche, Multiplex, mit Armlehnen, teils mit Griffloch. Mit unterschiedlichen Polster, Stoffen und Farben. Maße: H. 87 cm, B. 55 cm, T. 55 cm, SH. 45 cm. ... Varunr: 4687652 SEK 2 139 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 12:55:37 SEK 389
Druvsax kaktång smörgåsbestick silver
Druvsax kaktång smörgåsbestick silver. DRUVSAX, KAKTÅNG, SÅSSLEV, SMÖRGÅSBESTICK, 16 dlr, DRINKPINNAR, BORDSBESTICK, 13 dlr, silver, modell svensk rund, bestående av: 4 bordsgafflar, 3 bordsknivar, 6 bordsskedar, vikt exkl knivar o smörgåsgafflar ca 610 g Varunr: 4699359 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 13:00:00
Se mer
Maj Jerndahl oljemålning
Maj Jerndahl oljemålning. MAJ JERNDAHL (1895-1961): Porträtt av mor och dotter, signerad M Jerndahl, målad efter original av Elsa Celsing, olja på duk, ca 81x65 cm Varunr: 4699360 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 13:03:00
Se mer
Drei Konferenzstühle von Brunner (3)
Drei Konferenzstühle von Brunner (3). Drei Konferenzstühle von Brunner. Modelle Linos 1222. Design von Lepper Schmidt Sommerlade. 4-Fuß-Gestell aus Rundstahlrohr, glanzverchromt. Sitzschalen aus Buchenformsperrholz. Maße: H. 81 cm, B. 48 cm, T. 57 cm, SH. 46 cm. Ausstellungsstücke, mit Gebrauchsspuren. (3) Varunr: 4688174 SEK 1 459 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-06-24 13:03:20 SEK 389
Karmstolar 1 par
Karmstolar 1 par. KARMSTOLAR, 1 par, nyrokoko, massiv mahogny, skuren dekor, främre ben med hjultrissor, höjd rygg 103, sitthöjd ca 40 cm Varunr: 4699361 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-06-24 13:06:00
Se mer
Fire stole af bøg og hestehår (4)
Fire stole af bøg og hestehår (4). Fire stole af bøg, sæder betrukket med hestehår, sædehøjde 46 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med brugsspor; porøs polstring. (4) Varunr: 4666047 SEK 1 308 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-06-24 13:09:00 SEK 392
Orientmatta Bochara
Orientmatta Bochara . ORIENTMATTA, semiantik, Bochara, ca 200x100 cm Varunr: 4699362 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-06-24 13:09:00
Se mer
Iittala Birds, ‘Årsæg 2017’ by Oiva Toikka
Iittala Birds, ‘Årsæg 2017’ by Oiva Toikka. Iittala Birds by Oiva Toikka, (f. 1931), model ‘Årsæg 2017’. Årsæg og –fugle 2017 er alle mundblæst af Iittala’s Master glaspustere i Finland. Årsæg 2017 er alle signeret ’O. Toikka IITTALA 2017’ og er nummereret ud af en serie på 750 Årsæg. Dette Årsæg er nummereret 193/750. Årsæg 2017’ ... Varunr: 4639843

SEK 3 007 DK, Odense, Kratholmvej 2017-06-24 13:10:54 SEK 817
Iittala Birds, Lærke, Årsfugl 2017 by Oiva Toikka
Iittala Birds, Lærke, Årsfugl 2017 by Oiva Toikka. Iittala Birds by Oiva Toikka, (f. 1931), model ‘Årsfugl 2017, Lærke’. Årsæg og –fugle 2017 er alle mundblæst af Iittala’s Master glaspustere i Finland. Årsfugl, Lærke 2017 er signeret ’O. Toikka IITTALA 2017 Årsfugl 2017, Lærke’ måler H. 200 mm, B. 135 mm. Alle Iittala Birds er mundblæste på ... Varunr: 4639842

SEK 4 577 DK, Odense, Kratholmvej 2017-06-24 13:11:22 SEK 2 288
Iittala Birds, ‘Dompap’ by Oiva Toikka
Iittala Birds, ‘Dompap’ by Oiva Toikka. Iittala Birds by Oiva Toikka, (f. 1931), model ‘Dompap’. ‘Dompap’ måler H. 105 mm, B. 90 mm. Alle Iittala Birds er mundblæste på Iittala’s fabrik i Nuutajärvi, Finland. Vejledende udsalgspris kr. 2.099,00. Leveres i original emballage. Varunr: 4639839

SEK 2 092 DK, Odense, Kratholmvej 2017-06-24 13:12:00 SEK 1 111
Bricka cigarettskrin kanna och skål
Bricka cigarettskrin kanna och skål. BRICKA, CIGARETTSKRIN, KANNA, SKÅL, möjligen låghaltigt silver, 1900-talets andra hälft, Egypten, rik reliefdekor, brickans diameter ca 35 cm, vikt exkl skrin ca 1150 g Varunr: 4699363 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 13:12:00
Se mer
Iittala Birds, ‘Mari’ by Oiva Toikka
Iittala Birds, ‘Mari’ by Oiva Toikka. Iittala Birds by Oiva Toikka, (f. 1931), model ‘Mari’. ‘Mari’ måler H. 115 mm, B. 110 mm. Alle Iittala Birds er mundblæste på Iittala’s fabrik i Nuutajärvi, Finland. Vejledende udsalgspris kr. 2.099,00. Leveres i original emballage. Varunr: 4639837

SEK 2 092 DK, Odense, Kratholmvej 2017-06-24 13:12:37 SEK 425
Iittala Birds, ‘Kuulas, Seville Orange’ by Oiva Toikka
Iittala Birds, ‘Kuulas, Seville Orange’ by Oiva Toikka. Iittala Birds by Oiva Toikka, (f. 1931), model ‘Kuulas, Seville Orange’. Kuulas måler H. 90 mm, B. 140 mm. Alle Iittala Birds er mundblæste på Iittala’s fabrik i Nuutajärvi, Finland. Vejledende udsalgspris kr. 1.699,00. Leveres i original emballage. Varunr: 4639841

SEK 1 700 DK, Odense, Kratholmvej 2017-06-24 13:13:04 SEK 686
Thure Wallner oljemålning
Thure Wallner oljemålning. THURE WALLNER (1888-1965): Vildsvin i skogsbryn, signerad Th. Wallner, olja på duk, ca 103x116 cm. . Proveniens: Bengt Hjerpe som var elev hos Thure Wallner Varunr: 4699364 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 13:15:00
Se mer
Snapsglas Antik Reijmyre
Snapsglas Antik Reijmyre. REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", snapsglas, 12 st., etikettmärkta, höjd ca 15 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijmyre, Skedevi socken Varunr: 4699365 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-06-24 13:18:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 392  >>