Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 358  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Peter J. Lassen.To Montana moduler. (2)
Peter J. Lassen f. 1930. To moduler af hvidlakeret MDF moduler med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer samt den ene modul med bobler i lakken . (2)
Varunr: 4856528
SEK 6 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17-12-2017
09:40:00
SEK 1 813
Fire moderne diamantringe, i alt 0.26 ct. (4)
Fire ringe i 14 kt. guld prydet med brillantslebne diamanter. Den ene i satineret guld og hvidguld med én diamant på 0.07 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: VS. Ringstr. 49,5/15,7. Den anden i blankt guld og hvidguld med én diamant på 0.03 ct. Farve: Wesselton (H), klarhed: SI. Ringstr. 57/18,15....
Varunr: 4855948
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 17-12-2017
09:52:00
SEK 3 108
Eldrevet, leddelt garageport med linie i farven antracitgrå. Str. 250x210 cm
Eldrevet, leddelt garageport i antracitgrå(ral7024). Str. 250x210 cm. Komplet garageport - eldrevet. Leddelt, med linie, samt 1 stk. fjernbetjeninger. PU-isoleret, el-motor, kædetræk og skinner af galvaniseret stål. Frihøjde: 21 cm. Porten er linie (som foto 2). Hulmål: Bredde 2500 mm. ...
Varunr: 4733984

09:57:00
SEK 2 590
Alvar Aalto bord
ALVAR AALTO, matbord, Artek, Finland, ben i skiktlimmad björk, vit laminerad skiva, formgiven 1935, höjd 71,5, 120x60 cm
Varunr: 4868098
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
10:00:00
Se mer
Vaser Kina
VASER, 1 par, porslin, Kina, samtida, dekor av figurscen samt lotusslingor i underglasyrblått, höjd ca 23 cm, diameter ca 12 cm
Varunr: 4868099
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:03:00
Se mer
Champagneskylare empirestil
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets början, empirestil, vitmetall, dekor med lejonhuvuden, lös insats, med vapendekor, höjd 23 cm
Varunr: 4868100
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:06:00
Se mer
Leif Liljeblad oljemålning
LEIF LILJEBLAD (född 1950): Tranor i sång, akvarell, signerad Leif LIljeblad -90, ca 30x24 cm
Varunr: 4868101
10:09:00
Se mer
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus (6)
Martin Nyrop. Seks stole fra Københavns Rådhus, tegnet omkring 1900. Stel af lakeret bøg, buet kopstykke. Nogle stole med lille metalplakette præget med nummer og de tre tårne fra Københavns Byvåben. H. (ryg) 80 cm. B. 53 cm. D. 45 cm. Siddehøjde ca. 44 cm. Fremstår med naturlig patina, kraftig ...
Varunr: 4857343
SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-12-2017
10:10:00
SEK 3 367
Skyltdocka 1900-tal
SKYLTDOCKA, 1900-talets första hälft/mitt, vitlackerad metall på kryssfot, höjd ca 141 cm
Varunr: 4868102
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
10:12:00
Se mer
Gyrokompass Kiel Lütjenburg
KOMPASS, kardanskt upphängd i trälåda, Kiel Lütjenburg Tyskland, nr 1325, kompassens diameter 14 cm
Varunr: 4868103
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 17-12-2017
10:15:00
Se mer
Snedklaffssekretär
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 1800-tal, mahogny, 3 lådor, snedklaff med bakomvarande lådinredning, beslag i mässing, höjd 104, 96x60 cm
Varunr: 4868104
10:18:00
Se mer
Ring 18 k vitguld diamanter
RING, 18 k vitguld, 10 briljanter totalt ca 0,12 ct, ringstorlek ca 19 mm, vikt ca 3,5 g
Varunr: 4868105
10:21:00
Se mer
Ytterfoder
YTTEFODER, jugend, mässing, 1900-talets första hälft, höjd ca 16, 71x25 cm
Varunr: 4868106
10:24:00
Se mer
Kildemoes, damecykel. 7161
Damecykel fra Kildemoes med tre gear. Fremstår med brugsspor, defekt bremse og sadel samt rust på narv. Låst. Stel str. 54 cm. Stel nr. WBK124182T Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varunr: 4854738
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 17-12-2017
10:27:00
SEK 389
Nishiki, herrecykel. 7135
Herrecykel fra Nishiki. Fremstår med brugsspor, defekt gear samt rust på kæde. Stel str. 56 cm. Stel nr. WN16846A Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varunr: 4847228
10:27:00
SEK 453
Lisa Rinnevou Stardust
LISA RINNEVUO (född 1972): Stardust, signerad Lisa Rinnevou, 213/280, färglitografi, bladmått 43,5x37,5 cm
Varunr: 4868107
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:27:00
Se mer
Kildemoes, damecykel. 7190
Damecykel fra Kildemoes. Fremstår med brugsspor, defekt gear, sadel og kædeskærm. Låst. Stel str. 54 cm. Stel nr. WBK147532V Auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Københavns Politi Se alle auktionerne her
Varunr: 4854801
10:28:00
SEK 389
Ring 18 k röd/vitguld diamanter
RING, 18 k röd/vitguld, 15 åttkantslipade smådiamanter, ringstorlek ca 16,5 mm, vikt ca 3,9 g
Varunr: 4868108
10:30:00
Se mer
Skplfat tallrikar Imari
SKÅLFAT, 3 TALLRIKAR, 1900-talets första hälft, Imarimönster, Kina, diameter 31 resp 21 cm
Varunr: 4868109
10:33:00
Se mer
Notställ/ tidningshylla
NOTSTÄLL/TIDNINGSHYLLA, 1900t-al, delvis svartlackerat metall, delvis i mässing, ca 93,5, 44,5x28 cm
Varunr: 4868110
10:36:00
Se mer
Armband örhängen 18 k guld
ARMBAND, 2-radigt, manglad pansarlänk, ARMBAND, ärtlänk, med hjärtformad berlock, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, total vikt ca 17,8 g; en liten extralänk, manglad pansar medföljer
Varunr: 4868111
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:39:00
Se mer
Märklin lok och kran spår Ho
MÄRKLIN LOK OCH KRAN, spår Ho, ellok 3159, ellok 3043, ånglok 3005 samt kran 7051
Varunr: 4868112
10:42:00
Se mer
Soffbord Hans Johansson
HANS JOHANSSON, "Tema", soffbord, Karl Andersson & Söner, soffbord, mahogny , höjd ca 55, diameter 84 cm
Varunr: 4868113
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 17-12-2017
10:45:00
Se mer
Danska fårskinn, stämplade, 2 st. Blå (2)
Två stora danska fårskinn, Blå. Tjock och mjuk kvalitet. Stämplade: Scandinavian sheepskin natural leather, 100 % DANSK ORGINAL.Mått ca 70 - 95 x 100 - 120 cm. Miljövänligt tillverkade utan användning av krom. Modellbilder, avvikelser och färgnyanser kan skilja. (2)
Varunr: 4785131

SEK 2 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 17-12-2017
10:47:00
SEK 400
Collier odlade pärlor silverlås
COLLIER, 2 st., odlade vita sötvattenspärlor ca 6-9,2 mm, kulformade silverlås, längd 44-46 cm
Varunr: 4868114
10:48:00
Se mer
Armband pansarlänk 18 k guld med diamanter
ARMBAND, 18 k vit/rödguld, pansarlänk, 84 briljanter totalt ca 1,26 ct, längd ca 18 cm, vikt ca 34,1 g
Varunr: 4868115
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 17-12-2017
11:00:00
Se mer
Konvolut Anhänger besetzt mit Farbsteinen und Brillanten 585/5,9 g. (4)
Konvolut Anhänger bestehend aus folgenden Positionen: Ein Anhänger Buchstabe 'B' gefertigt aus 9kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Rubin im runden Cabochonschliff mit einem Durchmesser von ca.: 1,5 mm. Maße ohne Öse ca.: 14,3 x 10,5 mm. Gewicht ca.: 1,4 g. Ein Herzanhänger gefertigt aus ...
Varunr: 4865954
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:00:00
SEK 386
Napoleon grafiska blad
GRAFISKA BLAD, 6 st, 1800-tal och 1900-tal, föreställande "Lannes", "Le Mal Ney", "Battle of the Bridge of Lodi", "Battle at the Pyramids", "Field Marshal Soult", "Field Marshal Ney", "Napoleonis Mater", ca 29x24/ 27x36/ 34x40/ 44x36 cm
Varunr: 4868116
11:03:00
Se mer
Fat Kina
FAT, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, dekor av reserver med fenixfågel i centrum flankerad av attribut i emaljfärger samt järnoxid, botten med Qianlongs sigillmärke, diameter ca 43 cm
Varunr: 4868117
11:06:00
Se mer
Günter König, olie på lærred, ’Sonnenuntergang am Meer’
Günter König (f. 1926), olie på lærred, 'Sonnenuntergang am Meer’, signeret nederst til højre: ’G. König’, indrammet. Billedmål ca.: 30 x 40 cm. Rammemål ca.: 41 x 50 cm. Fremstår i aldersrelateret stand.
Varunr: 4847069
SEK 7 712 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17-12-2017
11:08:00
SEK 1 060
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 358  >>