Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 346  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Madoplevelser på Nordbornholm i foråret eller forsommer for 2 personer, incl. 2 Restaurant oplevelser. 5 overnatninger i dobbeltværelse i tidsrummet den 01.03.2018 til den 01.06.2018
Inkl. 5 store Økologiske morgenmads buffet.
Varunr: 4881329

SEK 5 957 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2018
08:22:00
SEK 1 166
Mads Ziegler, Ring model Palm Springs med brillant på 0.04 ct
Mads Ziegler, Ring udført i 14 kt. guld, model Palm Springs, prydet med brillant på ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 54. Vægt ca. 2,9 gram. Vejl. pris er 4850,-.
Varunr: 4896934

SEK 2 461 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2018
09:58:00
SEK 971
Herrbetjänt masurbjörk
HERRBETJÄNT, plywood fanérad i masurbjörk, höjd 90 cm, bredd ca 45 cm
Varunr: 4923512
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-02-2018
10:00:00
Se mer
Moderne tæppe, 203 x 149 cm.
Moderne tæppe udført af uld på bomuld. Mål ca. 203 x 149 cm.
Varunr: 4719245

SEK 4 662 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2018
10:02:25
SEK 1 295
To spejle i guldrammer (2)
2 spejle i guldrammer. Mål med ramme 80x50 / 72,5x104 cm. Enkelte små afslag. (2)
Varunr: 4922208
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2018
10:02:59
SEK 453
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver/830, K&EC, Göteborg 1955, barockstil, höjd 19 cm
Varunr: 4923513
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:03:00
Se mer
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder i Cognac farvet læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke,
Varunr: 4910824

SEK 2 461 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2018
10:05:54
SEK 1 943
Silvermynt Oskar I 1844
MYNT, silver, Oskar I, 1 Riksdaler specie, 1844, diameter ca 38 mm, vikt ca 34 g
Varunr: 4923514
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:06:00
Se mer
Orientalsk skrin samt armbånd, Siam Sterling
Orientalsk skrin samt armbånd, Siam Sterling. Låg graveret med elefanter. Samlet vægt 290 gram. Brugsspor i for maf enkelte småbuler. H. 3. L. 14. B. 9.5 cm.
Varunr: 4915552
SEK 1 554 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2018
10:06:00
SEK 583
Fåtöljer
FÅTÖLJER, 1 par, s.k. gripsholmsmodell, betsad bok, etikettmärkt Svensk Möbelindustri Jönköping, sitthöjd ca 37 cm
Varunr: 4924363
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:09:00
Se mer
Wilhelm Kåge argenta
WILHELM KÅGE, skålar, vas, 5 dlr, Gustavsberg, Argenta, silverdekor i rutmönster, höjd ca 2-6 cm
Varunr: 4924364
10:12:00
Se mer
Karl Granqvist oljemålning
KARL GRANQVIST (1921-1994): "Utsikt från Luossavaraa", signerad och daterad 1962, olja på duk, ca 54x65 cm
Varunr: 4924365
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-02-2018
10:15:00
Se mer
Bordsprydnad för jul
BORDSPRYDNAD, i form av "julgran" (1940/50-tal) fyra ljusarmar, fot med hästar och en fågel på den svarvade mittstången, pinnar för upphängning av dekorationer, monterbara delar, bemålat trä, höjd ca 61 cm
Varunr: 4924366
10:18:00
Se mer
Ulf Greder färglitografi
ULF GREDER (född 1949): "Jour de Fête", signerad Ulf Greder, 350/360, färglitografi, ca 83x75 cm, oramat blad
Varunr: 4924367
10:21:00
Se mer
Dagbädd Layered
LAYERED, "Ritzy Daybed", dagbädd, samtida, klädd i blå plysch, svartlackerad stomme, höjd ca 37, 180x80 cm
Varunr: 4924368
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:24:00
Se mer
Retzius Inledning til djur-riket 1772
MED INLEDNING AV LINNÉ. RETZIUS, ANDERS JAHAN. Inledning til djur-riket, efter.... Linnés lärogrunder, Stockholm (C. Stolpe) 1772. . 8:o. (16), (1)-234, (38, sista s. blank) s. 4 utvikbara graverade planscher Årre (alla, några fläckar, bruntonade). . Samtida hfrbd, guldornerad rygg med titeletike...
Varunr: 4924369
10:27:00
Se mer
Design Bruno Mathsson bänk Annika
BRUNO MATHSSON, bänk, "Annika", masurbjörk, 6 ben i formböjd bok, höjd ca 35 cm, 209x40cm
Varunr: 4924370
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-02-2018
10:30:00
Se mer
Arne Jacobsen. Sæt på seks stole, model 3107 fra år 2017. (6)
Arne Jacobsen. Seks 7'er stole, model 3107 med skaller af formspændt askefiner; sortlaseret. Monteret med ben af forkromet stålrør. Udført hos Fritz Hansen 2016/2017. Fremstår i original emballage med minimale brugsspor. (6)
Varunr: 4835863

SEK 19 426 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2018
10:31:58
SEK 9 842
Halsband silver
HALSBAND, sterlingsilver, trappslipad bergkristall, stavformad kedja med mellanliggande ringar, stämplad Heribert Engelbert/Stigbert, Stockholm 1944, längd ca 34 cm
Varunr: 4924371
10:33:00
Se mer
Skrin
SKRIN, på benställning, 1700-tal, karvsnitt, daterade 1782, höjd 69, 36x27 cm
Varunr: 4924372
10:36:00
Se mer
Par nyrokoko armstole af mahogni (2)
Par nyrokoko armstole af mahogni, stel med udskæringer, betrukket med blomstret uld, H. 102 cm. Sædehøjde 34 cm. Brugsspor. (2)
Varunr: 4919228
SEK 1 813 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2018
10:38:02
SEK 712
Ljuskrona oscariansk
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 15 ljus, bronserad stomme, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 100, diameter 47 cm
Varunr: 4924373
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:39:00
Se mer
Gerard van de Berg. Hvilestol, model 'Loge'
Gerard van de Berg. Hvilestol, model Loge betrukket med alm. patineret, brunt læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1989. Fremstillet hos Montis.
Varunr: 4863992
SEK 6 475 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2018
10:41:01
SEK 4 403
Ljusstakar/Bordslampor Restauration
LJUSSTAKAR/BORDSLAMPOR, 1 par, Restauration, Frankrike 1800-talets första hälft, förgylld och patinerad brons, konverterbara, höjd med skärmar 44 cm
Varunr: 4924374
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:42:00
Se mer
Damarbandsur i 18 k guld
DAMARMBANDSUR, 18 k guld, 1900-talets första hälft, manuell, plexiglas, boettnr. 198914, integrerad länk i 18 k, diameter 24 mm, totalvikt ca 20 g
Varunr: 4924375
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-02-2018
10:45:00
Se mer
Louis Vuitton kameraväska med monogrammönster
LOUIS VUITTON, kameraväska med monogrammönster och cognacsfärgade skinndetaljer, 21 x 16 x 4 cm, justerbart axelband, tillhörande dustbag i original
Varunr: 4924376
10:48:00
Se mer
Lockurnor Louis Seizestil
LOCKURNOR, 1 par, porslin, Frankrike, 1900-talets första hälft, Louis Seizestil, troligen Sèvres, med hänklar i form av bockhuvuden, polykrom dekor av reserv med blommor, guld, höjd ca 23 cm
Varunr: 4924377
10:51:00
Se mer
Charles Eames. Armstol, model EA-108
Charles Eames 1907-1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort læder, bagpå med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra år 2011, mærket heraf. Seneste generation med chrom-ring.Fremstår med minimale ...
Varunr: 4913224
SEK 12 951 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2018
10:51:15
SEK 4 144
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather'
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret i brunt patineret læder (læderryg), femfasfod og armlæn i forkromet aluminium med hjul, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.
Varunr: 4899008
10:53:45
SEK 9 065
Varunr: 4913223
10:54:10
SEK 4 921
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 346  >>