Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, 3107 'Sjuan', 3 st
Arne Jacobsen, 3107 'Sjuan', 3 st. Arne Jacobsen, tre stycken, modell 'Sjuan' 3107, vilackerad formböjd faner, benställning i satinborstat stål. En extra benställning medföljer. Tillverkade av Fritz Hansen. 1900-talets andra hälft. Mått SH 45 cm. Kraftigt bruksslitage, vissa avslag sprickor i färgen. Varunr: 3842777 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-05-25 19:43:00 SEK 350
Arne Jacobsen, stol, modell 3107 'sjuan'
Arne Jacobsen, stol, modell 3107 'sjuan'. Arne Jacobsen (1902-1971). Stol, modellnr 3107 'Sjuan'. Etikettmärkta Fritz Hansen. Skal i svartlackerat böjträ, underrede i metall. Bruksslitage, jack. Varunr: 3845015 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-05-26 20:07:00 SEK 325
Arne Jacobsen, stolar modell 3107 'Sjuan', Fritz Hansen (3)
Arne Jacobsen, stolar modell 3107 'Sjuan', Fritz Hansen (3). Arne Jacobsen, stolar modell 3107 'Sjuan'. Teakfaner. 2 st med höjd 77 cm, sitthöjd 42 cm samt 1 st med höjd 82 cm, sitthöjd 46 cm. Etikettmärkta: Danish furniture makers control, Made in Denmark by Fritz Hansen, 0264. Slitage och fanerbortfall. En stol med torra gummidistanser. (3) Varunr: 3846943 SEK 1 500 SE, Örebro, Aspholmen 2015-05-26 20:56:00 SEK 875
Arne Jacobsen, 4 st sjuanstolar i bok. Modell 3107.
Arne Jacobsen, 4 st sjuanstolar i bok. Modell 3107. . Arne Jacobsen, 4 st sjuanstolar i bok. Modell 3107. Tillverkade av Fritz Hansen. Etikettmärkta. Minimalt slitage(4) Varunr: 3847358 SEK 7 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-05-27 19:25:00 SEK 1 750
Arne Jacobsen, tre stycken karmstolar 3207 'Sjuan'
Arne Jacobsen, tre stycken karmstolar 3207 'Sjuan' . Stolar med armlän, modell 3207 'Sjuan', 3 stycken formgivna av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. I formböjt trä klätt i röd textil. Benställning i förkromat stål. Formgiven 1955. Bruksspår, en med knäckt rygg, ett par undersidor till karmarna ej monterade (medföljer). Varunr: 3849456 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-05-28 19:06:00 SEK 300
Arne Jacobsen, fåtölj modell 3320 'Svanen', Fritz Hansen
Arne Jacobsen, fåtölj modell 3320 'Svanen', Fritz Hansen. Arne Jacobsen, fåtölj modell 3320 'Svanen', Fritz Hansen. Klädd med skinn, fyrpassfot i aluminium. Formgiven 1957-1958 som en del av totalinredningen av hotell Royal i Köpenhamn. Etikettmärkt Fritz Hansen 7505 samt märkt FH under foten. Färgfläck samt mindre tryckmärke i ryggen. Kantslitage och ... Varunr: 3845177 SEK 15 000 SE, Örebro, Aspholmen 2015-05-28 21:00:00 SEK 10 000

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis