Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen. fåtölj 'Svanen 3320', vipp, hjultrissor
Arne Jacobsen. fåtölj 'Svanen 3320', vipp, hjultrissor. Arne Jacobsen 1902-1971. Svanen 3320. Fåtölj med brunt patinerat original skinn, snurrbar fyrpassfot i aluminium avlutat på hjultrissor, vippfunktion men spak saknas. Tillverkad av Fritz Hansen 1969. Begynnande torkad stoppning, krackelyr, ett par sprickor i skinnet, spak saknas. Formgivet 1957-... Varunr: 3663116 SEK 15 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-21 19:22:00 SEK 11 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, soffa 3321 Svanen
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, soffa 3321 Svanen. Arne Jacobsen, soffa Svanen, modell 3321. Benställning i aluminium, fast stoppad sits med klädsel i blå textil, Längd 143 cm, Designad av Arne Jacobsen 1957-58, tillverkad av Fritz Hansen 2001. Minimalt slitage. Varunr: 3663192 SEK 12 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-22 20:41:00 SEK 18 000
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 6 st. Stolar modell 3105 Myggan / Mygen / Munkegaardsstole, formgivna av Arne Jacobsen. Sits i formpressad fanér, senare vitlackerade. Tillverkade för Fritz Hansen. Märkta FH på metallkåpan. Kraftigt bruksslitage samt knäckta ryggar, senare stärkta. (2) Varunr: 3668157 SEK 2 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-26 17:28:00 SEK 300
Arne Jacobsen, taklampa/pendel, AJ-1, grålackerad
Arne Jacobsen, taklampa/pendel, AJ-1, grålackerad. Arne Jacobsen (1902-1971) Taklampa/pendel, modell AJ-1. Grålackerad metall. För 4 ljuspunkter. H: 22, diam 50 cm. Rost och slitage, repor. Varunr: 3665547 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-12-26 21:18:00 SEK 300
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol Oxford
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol Oxford. Stol modell 3271 Oxford med armlän, formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1965. Klädsel i textil Bespoke Stripe by Maharam / Kvadrat av Paul Smith. Tillverkad för Fritz Hansen. Höjd 88 cm, bredd 62 cm, djup 44 cm. Visningsexemplar. Varunr: 3622286

SEK 14 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-27 16:30:00 SEK 9 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol Oxford. Stol modell 3271 Oxford med armlän, formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1965. Klädsel i textil Bespoke Stripe by Maharam / Kvadrat av Paul Smith. Tillverkad för Fritz Hansen. Höjd 88 cm, bredd 62 cm, djup 44 cm. Visningsexemplar. Varunr: 3622287

SEK 14 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-12-27 17:19:00 SEK 9 000