Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, stolar 3272 Oxford, Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, stolar 3272 Oxford, Fritz Hansen (2). Två stolar modell 3272, formgivna av Arne Jacobsen, formgiven 1965. Klädsel i textil, snurrbar centralfot i aluminium. Etikettmärkta Fritz Hansen Denmark 1993. Tillverkad för Fritz Hansen. Höjd 126 cm, bredd 45 cm, djup 44 cm. Framstår med visst slitage, smuts. (2) Varunr: 4205026 SEK 6 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-01 19:51:00 SEK 2 900
Sjuanstolar i kalvhud
Sjuanstolar i kalvhud. ARNE JACOBSEN, stolar, 2 st, "Sjuan" för Fritz Hansen, klädda i kalvhud, stålunderrede Varunr: 4250120 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-02 20:44:00
Se mer
Arne Jacobsen Sjuan stolar
Arne Jacobsen Sjuan stolar. ARNE JACOBSEN, stolar, 1 par, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i skinn "Elmo soft", sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4253828 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-04 14:40:00
Se mer
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 3320 Svanen
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 3320 Svanen . Fåtölj 3320 "Svanen", formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1957/58 som en del av inredningen på hotel Royal i Köpenhamn. Textilklädsel samt formgjuten fyrpassfot i aluminium. Tillverkad för Fritz Hansen, 1960/70-tal. Senare klädsel, ej professionellt utförd. Varunr: 4251599 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-05-04 19:09:00 SEK 5 600
Arne Jacobsen Myran stolar
Arne Jacobsen Myran stolar. ARNE JACOBSEN, stolar, 4 st., Myran, modell 3100, 1950/60-tal, märkta FH Danmark, svartlackerade, trebent underrede i stål, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4255378 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-05 11:36:00
Se mer
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, bord D438, shaker
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, bord D438, shaker. Konferensbord D438, formgivet av Arne Jacobsen, formgivningsår 1968. Shakerben i formstöpt aluminium, skiva i valnöt med aluminiumkant. Tillverkat för Fritz Hansen, 2007. Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 70,5 cm. Framstår med smärre slitage. Varunr: 4255723 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-05-05 18:08:00 SEK 5 000
Arne Jacobsen, stolar 3272 Oxford, Fritz Hansen (2). Stolar modell 3272, formgivna av Arne Jacobsen, formgiven 1965. Klädsel i textil, snurrbar centralfot i aluminium. Etikettmärkta Fritz Hansen Denmark 1993. Tillverkad för Fritz Hansen. Höjd 126 cm, bredd 45 cm, djup 44 cm. Framstår med visst slitage, smuts. (2) Varunr: 4257006 SEK 6 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-06 21:09:00 SEK 2 600
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320, 1970 - tal
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320, 1970 - tal. Arne Jacobsen. "Svanen", modell 3320, 1970 - tal. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädd i Hallingdal 'Kvadrat' ulltyg. Etikettmärkt. Tillverkad för Fritz Hansen, 1975. Framstår med smärre bruksslitage, någon mindre fläck. Fot med patina. Varunr: 4251967 SEK 14 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-08 20:54:00 SEK 7 600
Arne Jacobsen. 'Svanen', modell 3320, 1970 - tal. Arne Jacobsen. "Svanen", modell 3320, 1970 - tal. Snurrmodell på profilerad fyrpassfot i aluminium. Klädd i Hallingdal 'Kvadrat' ulltyg. Etikettmärkt. Tillverkad för Fritz Hansen, 1975. Framstår med smärre bruksslitage. Fot med patina. Varunr: 4251969 SEK 14 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-05-08 21:21:00 SEK 6 400