Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol, 'Sjuan', 1985
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol, 'Sjuan', 1985. Kontorsstol 3117 "Sjuan". Formgiven av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Tillverkad 1985. Stomme i formpressat trä, klädsel i patinerat naturläder. Kopplade ben i förkromad metall, försedda med svarta hjul. Höj- och sänkbar modell. Bruksslitage, fläckar i klädsel, reva i sitsens front. Varunr: 4662685 SEK 4 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-24 20:35:00 SEK 1 750
Låg skrivbordsstol
Låg skrivbordsstol "Oxford" design Arne Jacobsen. ARNE JACOBSEN, skrivbordsstol, Oxford, låg, med karmar, svart skinn elmo soft, femdelad centralfot i aluminium, etikettmärkt Fritz Hansen Made in Denmark 1980, sitthöjd ca 44 cm Varunr: 4670732 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-27 10:16:00
Se mer
Arne Jacobsen sjuanstolar
Arne Jacobsen sjuanstolar. ARNE JACOBSEN, karmstolar, 5 st., "Sjuan", design Fritz Hansen, Danmark 1967, svartlackerade stålunderrede, ovansida i svart skinn, märkta FRITZ HANSEN MADE IN DENMARK 1989, sitthöjd 43, höjd 77 cm Varunr: 4670955 SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-28 13:12:00
Se mer
Arne Jacobsen, matbord, 1960-ta
Arne Jacobsen, matbord, 1960-ta. Matbord, formgivet av Arne Jacobsen. Benställningi metall, lätt rektangulär skiva. Tillverkat för Fritz Hansen, Danmark, 1965. 74x60 cm, höjd 68 cm. Bruksslitage, ytrost. Varunr: 4673696 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-30 20:18:00 SEK 375
Arne Jacobsen Nutida Design
Arne Jacobsen Nutida Design. ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st., 3207 "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1966, förkromad benställning, klädsel i textil Gudbrandsdalens Amdal 180, sitthöjd ca 44 cm. . Föremålet ingår i specialauktionen Nutida design online Varunr: 4673317 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-30 20:34:00
Se mer