Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Design Arne Jacobsen Sjuan
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 2 st., Danmark, modell 3107, vitlackerad sits, benställning i krom, tillverkade 1979 resp 1981, sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 4748129
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-08-2017
15:14:00
Se mer
Arne Jacobsen, 6 stolar Myran/3101
Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Stolar Myran/modell 3101. Stomme i laminerat trä lackerat i ultramarin. Benställning av förkromade stålrör.Tillverkade 1997. H 77, B 41, SH 43 cm. Bruksslitage, repor/märken, färgbortfall. (6)
Varunr: 4747193
SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 23-08-2017
20:46:00
SEK 3 700
Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Fåtölj 'Svanen'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Fåtölj "Svanen". Stativ och stomme av metall. Klädsel i ljus ulltextil (Divina 106). Höjd: 78 cm. Bredd: 74 cm. Djup: 54. Märkning från Fritz Hansen på undersidan. Tillverkningsår 2007. Klädsel med slitage, fläckar, noppor och klösmärken.
Varunr: 4744211
SEK 15 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-08-2017
21:09:00
SEK 6 800
Design Arne Jacobsen Sjuan
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", modell 3107, stolar, 7 st., svartlackerade, Danmark, benställning i krom, sitthöjd ca 43 cm
Varunr: 4751266
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-08-2017
12:32:00
Se mer
Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Fåtölj, 'Svanen'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Fåtölj, "Svanen". Utförd med klädsel i mörkröd plysch. Snurrfot av mattpolerat stål. Höjd: 74 cm. Bredd: 53 cm. Djup: 51 cm. Sitthöjd: 39 cm. Tillverkad hos Fritz Hansen 2004. Lättare bruksslitage. Klädsel möjligen ej original.
Varunr: 4753473
SEK 16 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 28-08-2017
20:00:00
SEK 3 100