Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sjuan-karmstolar
Sjuan-karmstolar. ARNE JACOBSEN, karmstolar, 6 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, textilklädda, stålunderrede, etikettmärkta Fritz Hansen 1980, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4143024 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-06 21:51:00
Se mer
Arne Jacobsen, Louis Poulsen, plafond 'Eklipta'
Arne Jacobsen, Louis Poulsen, plafond 'Eklipta'. Lampa "Eklipta", formgiven av Arne Jacobsen. I vitt glas med upphängning i metall. Diameter 45 cm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. OBS. Ändrad katalogtext. Varan ingår i Lauritz.coms stora temaauktion Light Up The Dark, som inspirerar och belyser nya, vackra och unika lampinköp. Varunr: 4137396 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-08 20:33:00 SEK 2 300
Arne Jacobsen, Louis Poulsen, plafond 'Eklipta'. Lampa "Eklipta", formgiven av Arne Jacobsen. I vitt glas med upphängning i metall. Diameter 45 cm. Tillverkad för Louis Poulsen. Smärre slitage. OBS. Ändrad katalogtext.Varan ingår i Lauritz.coms stora temaauktion Light Up The Dark, som inspirerar och belyser nya, vackra och unika lampinköp. Varunr: 4137400 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-08 20:43:00 SEK 2 300
Arne Jacobsen, 2 bordsur och 1 väggur (3)
Arne Jacobsen, 2 bordsur och 1 väggur (3). Arne Jacobsen, 2 bordsur och 1 väggur för Lauritz Knudsen. 1 elektriskt väggur, synkronur, med hölje i förkromad koppar och silverfärgad urtavla med arabiska siffror. Urtavlan märkt 'ENK'. 1940-tal. Ø 21 cm. Ställvis bortnött förkromning. 2 elektriska bordsur med hölje i svart bakelit, ... Varunr: 4142601 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-10 18:49:00 SEK 1 100
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 3316 Ägget, 'Choice 2014'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 3316 Ägget, 'Choice 2014'. Fåtölj 3316 Ägget / Ægget, formgivet av Arne Jacobsen. Limiterad specialutgåva "Choice 2014" med klädsel i mörkblå canvas samt mörkbrun läderbård, central snurrbar fyrpassfot. Tillverkad för Fritz Hansen, Danmark. 86x95 cm, höjd 107 cm. Oanvänd i originalemballage. Varunr: 4146976

SEK 25 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-10 20:13:00 SEK 30 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorstol, 1960-tal
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorstol, 1960-tal. Kontorstol "T-stolen", formgiven av Arne Jacobsen. I teak med fyrpassfot på hjul. Tillverkad för Fritz Hansen, tillverkningsår 1966. Framstår med visst slitage. Varunr: 4146126 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-10 20:30:00 SEK 3 200
Arne Jacobsen, Bankers Clock, 1970-tal
Arne Jacobsen, Bankers Clock, 1970-tal. Arne Jacobsen och Georg Christensen. Väggur, modell Bankers Clock i stål med Quartz urverk. Formgiven till Nationalbanken i Köpenhamn 1972. Ø 30 cm. 1970-tal. Defekt urverk. Smärre bruksspår. Varunr: 4142575 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2016-02-10 20:31:00 SEK 475
Arne Jacobsen, stol 'Myran'
Arne Jacobsen, stol 'Myran' . Arne Jacobsen, stol 'Myran' . Stol 3101. Formböjt trä. Förkromad benställning. Tillverkade för Fritz Hansen. Sprickor i midjan. Bruksslitage. Varunr: 4148535 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-02-12 19:12:00 SEK 300
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, matbord modell A 826
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, matbord modell A 826. Bord modell A 826 formgivet av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Rund skiva i vitt laminat, aluminiumkant. Pelarunderrede med sexpassfot i aluminium. H 72 cm. Diameter 120 cm. Lättare bruksspår. Varunr: 4146786 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-02-12 19:45:00 SEK 2 200