Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen
Arne Jacobsen. ARNE JACOBSEN, "Myran", stolar, 2 st., modell 3100, 1950/60-tal, märkta FH Danmark, svartlackerade, trebent underrede i stål, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4534733 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-01-23 14:20:00
Se mer
Arne Jacobsen sjuan karmstol
Arne Jacobsen sjuan karmstol. ARNE JACOBSEN, "Sjuan", karmstol, modell 3207, Danmark, Fritz Hansen, ursprungligen formgiven 1955 märkt FH Denmark, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4534773 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-01-23 17:08:00
Se mer
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan. ARNE JACOBSEN, stolar, 6 st., "Sjuan", modell 3107, Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, klädda i blå tygklädsel, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4536669 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-01-24 18:24:00
Se mer
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan. ARNE JACOBSEN, stolar, 3 st, "Sjuan", modell 3107, Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede, tygklädda i olikfärgade nyanser, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4536703 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-01-24 19:50:00
Se mer
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 1 par
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 1 par. Stolar 3107 "Sjuan", 1 par, formgivna av Arne Jacobsen, tillverkningsår 1971. Vitlackerat skal med metallben. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark. Framstår med patina, färgbortfall, slitage. (2) Varunr: 4538297 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-01-25 18:04:00 SEK 475
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3107 'Sjuan', teak, 1960-tal
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3107 'Sjuan', teak, 1960-tal. Stol 3107 "Sjuan", formgiven av Arne Jacobsen, 1960-tal. I formpressad teak med benställning i metall. Tillverkad för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt på metallkåpan undertill. Framstår med bruksslitage, mjuk rygg med spricka. Varunr: 4538209 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-01-25 19:57:00 SEK 300
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 1960-tal, 5 st
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 1960-tal, 5 st. Stolar 3107 "Sjuan", 5st, formgivna av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Svartlackerad sits med benställning i metall. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal. Etikettmärkta på metallkåpan undertill. Inköpta på Nordiska Kompaniet, ena stolen märkt NK. Framstår med bruksslitage, repor, ... Varunr: 4538296 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-01-25 20:11:00 SEK 925
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3105 'Myggan',
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3105 'Myggan', . Stol 3105 "Myggan", formgiven av Arne Jacobsen, tillverkningsår 1964. I teak med benställning i stål. Tillverkad för Fritz Hansen, Danmark. Etikettmärkt. Bruksslitage, patina. Varunr: 4538178 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-01-25 20:53:00 SEK 350
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', teak, 6 st
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', teak, 6 st . Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. I formpressad teak med benställning i metall. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark. Framstår med bruksslitage, mindre fanérskador. En stol med något lös rygg. (6) Varunr: 4538181 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-01-25 21:55:00 SEK 2 200
Arne Jacobsen, fåtölj, modell 3320 'Svanen', tillverkad 1963
Arne Jacobsen, fåtölj, modell 3320 'Svanen', tillverkad 1963. Arne Jacobsen, fåtölj, modell 3320 'Svanen', Formgiven 1957/58 som en del av inredningen på hotel Royal i Köpenhamn, klädd i cognacsfärgat skinn samt formgjuten fyrpassfot i aluminium. Etikettmärkt och tillverkad maj 1963. Tillverkad för Fritz Hansen. Framstår med bruksslitage, repor, sprickor ... Varunr: 4539677 SEK 8 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2017-01-26 14:30:00 SEK 7 200
Arne Jacobsen, fåtölj, modell 3320 'Svanen', tillverkad 1963. Arne Jacobsen, fåtölj, modell 3320 'Svanen'. Formgiven 1957/58 som en del av inredningen på hotel Royal i Köpenhamn, klädd i cognacsfärgat skinn samt formgjuten fyrpassfot i aluminium. Etikettmärkt och tillverkad maj 1963. Tillverkad för Fritz Hansen. Framstår med bruksslitage, repor, sprickor, ... Varunr: 4539678 SEK 8 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2017-01-26 14:45:00 SEK 5 800