Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Oxford chair. (6)
Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Oxford chair. (6). Arne Jacobsen för Fritz Hansen, 6 st stolar modell 3272 Oxfordchair. Omklädda i brunt skinn. Tillverkade av Fritz Hansen, etikettmärkta. H130 cm, B48 cm, Sitth. 45 cm. Mindre slitage. Varunr: 3745132 SEK 30 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-03-06 15:22:00 SEK 24 000
Arne Jacobsen, miniatyrmöbler, BRIO 1960/70-tal (5)
Arne Jacobsen, miniatyrmöbler, BRIO 1960/70-tal (5). Arne Jacobsen, Miniatyrmöbler. Originalframställda av BRIO på 1960/70-talet. 2 st röda äggetfåtöljer, 1 röd pall, 1 grön äggetfåtölj samt 1 st bord. Slitage. H. 3-7 cm. Smärre bruksslitage. Varunr: 3745336 SEK 2 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-03-06 18:42:23 SEK 1 400
Arne Jacobsen, ett par stolar modell 3107 (2)
Arne Jacobsen, ett par stolar modell 3107 (2). Arne Jacobsen, ett par stolar modell 3107. Klädda med skinn. Benställning av kromat stål. Tillverkade av fritz Hansen. Senare klädsel. Varunr: 3751070 SEK 6 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-03-10 19:33:00 SEK 375
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 'Sjuan' (2)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 'Sjuan' (2). Stolar 3107 "Sjuan", 2 st, formgivna av Arne Jacobsen. Tillverkade av Fritz Hansen. Skal i vitlackerat trä, textilklädd, benställning i förkromad metall. Höjd 77,5 cm, sitthöjd 43,5 cm. Etikettmärkta. Tillverkade 1986. Bruksspår, repor, märken. Ena sitsen med begynnande torkad stoppning. (2) Varunr: 3753208 SEK 1 500 SE, Örebro, Aspholmen 2015-03-11 17:07:38 SEK 325
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st. Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i grålackerat trä, textilklädd ovansida i rött, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen 1990. Bruksslitage, vissa skador på plastkuporna på undersidan, blekt textil med fläckar. (6) Varunr: 3751720 SEK 4 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-03-11 18:43:00 SEK 300
Arne Jacobsen, Fritz Hansen,Sjuan stolar 4 st mjuk rygg(4)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen,Sjuan stolar 4 st mjuk rygg(4). Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Sjuan stolar 4 st, mjuk rygg. Stolarna är från 1978. Plastkåpa i botten, benställning i krom. Mjuk rygg, knäckt rygg, bruksslitage, någon plastkopp till fötter saknas.(4) Varunr: 3752747 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2015-03-11 19:33:00 SEK 325
Arne Jacobsen, stol med skinnklädsel modell ´3107´
Arne Jacobsen, stol med skinnklädsel modell ´3107´. Arne Jacobsen, stol modell 3107. Överdrag i skinn. Tillverkad av Fritz Hansen. Varunr: 3751151

SEK 3 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-03-11 19:45:00 SEK 825
Arne Jacobsen, stolar 3207 Sjuan med armlän, 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3207 Sjuan med armlän, 6 st. Arne Jacobsen, sex stycken karmstolar modell 3207 Sjuan, formpressad björk samt halvklädda i roströd/brun textil. Tillverkade av Fritz Hansen 1991. Mått SH 44 cm. Vissa märken annars med smärre åldersrelaterat slitage. Varunr: 3752076 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-03-11 20:28:00 SEK 375
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st. Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i grålackerat trä, textilklädd ovansida i rött, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen 1990. Bruksslitage, vissa skador på plastkuporna på undersidan, blekt textil med fläckar. (6) Varunr: 3751718 SEK 4 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2015-03-11 20:43:00 SEK 300
Arne Jacobsen, ett par stolar med skinnklädsel modell ´3107´ (2)
Arne Jacobsen, ett par stolar med skinnklädsel modell ´3107´ (2). Arne Jacobsen, ett par stolar modell ´3107´. Överdrag i skinn. Tillverkade av Fritz Hansen. Varunr: 3751156

SEK 6 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2015-03-11 20:47:00 SEK 300