Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol 3117 Sjuan
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol 3117 Sjuan. Skrivbordsstol 3117 "Sjuan", formgiven av Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal. Snurrbar centralfot avslutad på hjultrissor, höj-/sänkbar modell. Senare klädsel i konstskinn. Visst slitage, spak till höj-/sänkfunktion saknas. Varunr: 4573469 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-27 19:06:00 SEK 1 600
Arne Jacobsen. Stol 'Sjuan'
Arne Jacobsen. Stol 'Sjuan'. Arne Jacobsen. Stol 'Sjuan', modell 3107. Tillverkade för Fritz Hansen. Formpressad teak med benställning i metall. Framstår med bruksslitage, sprickor i rygg, fanérskador. Varunr: 4559565 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-02-27 19:30:00 SEK 325
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, kontorsstol 3117 Sjuan. Skrivbordsstol 3117 "Sjuan", formgiven av Arne Jacobsen för Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal. Snurrbar centralfot avslutad på hjultrissor, höj-/sänkbar modell. Senare klädsel i konstskinn. Visst slitage. Varunr: 4573467 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-02-27 19:54:00 SEK 1 400
Arne Jacobsen
Arne Jacobsen "T-stolen". ARNE JACOBSEN, 3103 "T-stolen", stolar, 2 st., Fritz Hansen, tillverkningsår 1976, vitlackerade, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4576510 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-01 10:36:00
Se mer
Arne Jacobsen Sjuan
Arne Jacobsen Sjuan . ARNE JACOBSEN, "Sjuan", stolar, 4 st., björk, Danmark, 1990-tal, benställning i krom, märkta "made in Denmark by Fritz Hansen" samt etikettmärkta, sitthöjd ca 42 cm Varunr: 4577894 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-02 19:38:00
Se mer
Arne Jacobsen Myran Fritz Hansen
Arne Jacobsen Myran Fritz Hansen. ARNE JACOBSEN, "Myran", stolar, 6 st., för Fritz Hansen, lackerade i ljusgrått/blått, benställning i krom, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4580233 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-04 10:39:00
Se mer
Arne Jacobsen Myran Fritz Hansen. ARNE JACOBSEN, "Myran", stolar, 6 st., för Fritz Hansen, lackerade i ljusgrått/blått, benställning i krom, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4580381 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-04 19:02:00
Se mer
Design Arne Jacobsen
Design Arne Jacobsen "Svanen" fåtölj. ARNE JACOBSEN, "Svanen", fåtölj, Fritz Hansen, Danmark, formgiven 1958, klädd i naturläder, märkt FH MADE IN DENMARK 2000, höjd 78 cm Varunr: 4580444 SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-04 21:08:00
Se mer