Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken (8)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken (8) . Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 stycken. Mörklaserad sits med benställning i metall. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark, 1976. Repor, smärre märken och färgbortfall. (8) Varunr: 4582793 SEK 15 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-03-24 15:30:00 SEK 11 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 st
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3107 'Sjuan', 8 st. Stolar Sjuan, modell 3107, 8 stycken, formgivna av Arne Jacobsen för Fritz Hansen. I formböjt, laminerat trä med mattförkromad benställning i stålrör. Sittskalet lackerat i petrol. Etikettmärkta, tillverkade 2007. Bruksslitage, sitsarna med repor och smärre avslag . (8) Varunr: 4601908 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-03-24 21:15:00 SEK 3 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, 'Sjuan' 3207, armlänstolar (4)
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, 'Sjuan' 3207, armlänstolar (4). Arne Jacobsen, 1902-1971. Fyra stycken 'Sjuan', armlänstolar, modell 3207. Stomme i förkromad metall, sits, rygg och armstöd klädda i ljust läder. Formgivna 1955, framställda för Fritz Hansen. Omklädda av Sandbergs Tapetserarverkstad, Malmö. Höjd 75 cm. Bredd 62 cm. Djup 50 cm. Bruksslitage, ... Varunr: 4605534 SEK 10 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-26 18:56:00 SEK 5 000
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 'Ægget', modell 3316
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, fåtölj 'Ægget', modell 3316. Arne Jacobsen, 1902-1971. Fåtölj 'Ægget/Ägget', modell 3316. Fåtölj i svart patinerat läder, fyrpassfot i aluminium. Formgiven 1958, tillverkad för Fritz Hansen. Märkt FH, 3316-2022 under foten. Bruksslitage, märken och repor i läder samt på fot. Varunr: 4596882 SEK 35 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-26 20:21:00 SEK 20 000
Arne Jacobsen. Stol 3110, 'Drop Chair / Droppen'
Arne Jacobsen. Stol 3110, 'Drop Chair / Droppen'. Stol 3110 'Drop Chair / Droppen', formgiven av Arne Jacobsen år 1958, för Fritz Hansen. Skal i ABS-plast med nylonförstärkning, rödlackade ben i metall. Etikettmärkt, tillverkad av Fritz Hansen 2015. B: 45,5 cm, D: 54,5 cm, H: 88,5 cm. Visningsexemplar. Varunr: 4608098

SEK 2 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-03-28 17:44:30 SEK 1 850
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3208 'Liljan'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3208 'Liljan'. Stol 3208 "Liljan", formgiven av Arne Jacobsen. Svartlackerat skal med benställning i metall. Tillverkad för Fritz Hansen, Danmark. Sitthöjd ca 44 cm. Visningsexemplar med smärre kantnagg. Varunr: 4609199

SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-03-30 20:00:00 SEK 325
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3107 'Sjuan'
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stol 3107 'Sjuan'. Stol 3107 "Sjuan", formgiven av Arne Jacobsen. Svartlackerat sittskal med ben i metall. Tillverkad för Fritz Hansen, Danmark. Sitthöjd 46,5 cm. Visningsexemplar, mindre kantnagg. Varunr: 4609195

SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-03-30 20:15:00 SEK 300