Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, stolar Grand Prix, 4 st, bok
Arne Jacobsen, stolar Grand Prix, 4 st, bok. Stolar, modell 4130, "Grand prix" 4 st, Arne Jacobsen, formgivna 1957, sits samt ben i bok. Tillverkade för Fritz Hansen. H78, B47, D46 cm. Kraftigt bruksslitage, samtliga stolar med förstärkt rygg, sprickor och lagningar. Varunr: 3628820 SEK 3 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-24 19:48:00 SEK 675
Arne Jacobsen, stol 'Sjuan' modell 3107, skinn
Arne Jacobsen, stol 'Sjuan' modell 3107, skinn. Arne Jacobsen, stol modell 3107 "Sjuan". Klädd i svart skinn, underrede i förkromad metall. Formgiven1955. Tillverkad av Fritz Hansen. Framstår med bruksspår, tryckskador på den något torra stoppningen. Varunr: 3628829 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-24 20:38:00 SEK 525
Arne Jacobsen, myran, 3100, teak, 6 st
Arne Jacobsen, myran, 3100, teak, 6 st. Stolar 3100 'Myran', 6 st, formgivna av Arne Jacobsen, 1955. I teak med trebent beställning i metall. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark. 1950/60-tal. Bruksslitage, något lösa, märken samt repor. Varunr: 3628819 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-24 20:49:00 SEK 3 200
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 4 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 4 st. Stolar 3107 "Sjuan", 4 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i lackerat trä, textilklädd ovansida, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Vissa bruksspår samt fläckar på klädseln. (4) Varunr: 3627678 SEK 3 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-25 19:45:00 SEK 675
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3272 Oxford, 2 st
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, stolar 3272 Oxford, 2 st. Stolar modell 3272 Oxford, 2 st, formgivna av Arne Jacobsen, formgiven 1965. Klädsel i textil, snurrbar centralfot i aluminium. Tillverkad för Fritz Hansen. Höjd 126 cm, bredd 45 cm, djup 44 cm. Framstår med visst slitage. (2) Varunr: 3627661 SEK 5 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-25 19:49:00 SEK 850
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 2 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 2 st . Stolar 3107 "Sjuan", 2 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i lackerat trä, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Mindre bruksspår. (2) Varunr: 3627680 SEK 1 600 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-25 20:29:00 SEK 775
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st . Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i lackerat trä, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Mindre bruksspår. (6) Varunr: 3614906 SEK 4 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-27 18:45:00 SEK 575
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', 6 st . Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i lackerat trä, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Mindre bruksspår. (6) Varunr: 3616329 SEK 4 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-28 15:57:00 SEK 850

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis