Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, 6 st stolar 3107 ´Sjuan´(6)
Arne Jacobsen, 6 st stolar 3107 ´Sjuan´(6). Arne Jacobsen, 6 st stolar 3107 ´Sjuan´. Formpressade sitsar. Benställning av kromat stål. Tillverkade av Fritz Hansen. Lösa sitsar av skinn medföljer. Senare lackerade. Plastkåpor till undersidan saknas. Mindre slitage. Varunr: 3550751 SEK 8 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-09-22 20:13:00 SEK 6 200
Arne Jacobsen, Stelton, kaffekanna och ishink (2)
Arne Jacobsen, Stelton, kaffekanna och ishink (2). Arne Jacobsen, Stelton, kaffekanna och ishhink i rostfritt stål. Kaffekanna H. 20 cm. Ishink H. 15 cm. Mindre bruksslitage. Varunr: 3552390 SEK 1 200 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-09-23 16:54:00 SEK 400
Arne Jacobsen, soffbord i ek
Arne Jacobsen, soffbord i ek. Arne Jacobsen (1902-1971). Soffbord fanerad med ek. Underrede av aluminium. Omärkt. Tillverkat av Fritz Hansen. L: 100, B: 55, H: 47 cm. Bruksslitage. Nötta hörn. Proveniens: Sydsvenskans huvudkontor på Krusegatan i Malmö. Varunr: 3553151 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-09-24 18:28:00 SEK 300
Arne Jacobsen, soffbord i ek
Arne Jacobsen, soffbord i ek. Arne Jacobsen (1902-1971). Soffbord i ek. Benställning i aluminium. Tillverkad av Fritz Hansen. Omärkt. B: 60, D: 60, H: 48 cm. Underrede med lödning/lagning. Proveniens: Sydsvenskans huvudkontor på Krusegatan i Malmö. Varunr: 3553154 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-09-24 19:51:00 SEK 325
Arne Jacobsen, soffbord i ek
Arne Jacobsen, soffbord i ek. Arne Jacobsen (1902-1971). Soffbord fanerad med ek. Underrede av aluminium. Omärkt. Tillverkat av Fritz Hansen. L: 100, B: 55, H: 47 cm. Bruksslitage. Proveniens: Sydsvenskans huvudkontor på Krusegatan i Malmö. Varunr: 3553150 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-09-25 18:52:00 SEK 300
Arne Jacobsen, stol sjuan modell 3107, teak(4)
Arne Jacobsen, stol sjuan modell 3107, teak(4). Arne Jacobsen, stol sjuan modell 3107, teak, formgivna 1955 med förzinkade ben, dessa stolar från 1958. Metallkåpa på undersida märkt Fritz Hansen Denmark, Proviens Kunsthaus Zürich. Enstaka märken och med bruksslitage, fanèr ska som är lagat.(4) Varunr: 3553240 SEK 7 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-09-25 18:57:00 SEK 1 850
Arne Jacobsen, grå pendel modell AJ
Arne Jacobsen, grå pendel modell AJ. Arne Jacobsen (1902-1971). AJ pendel av grålackad metall. Tillverkat av Louis Poulsen. Ø 50 cm. Formgiven 1958. Bruksslitage, repor. Sladd måste bytas. Proveniens: Sydsvenskans huvudkontor på Krusegatan i Malmö. Varunr: 3553173 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-09-25 19:50:00 SEK 300
Arne Jacobsen. 'Liljan / Liljen' kontorsstol modell 3218, svart skinn
Arne Jacobsen. 'Liljan / Liljen' kontorsstol modell 3218, svart skinn. Arne Jacobsen f.1902 -1971. Kontorsstol modell 3218 "Liljan / Liljen" i formpressat trä, sits och armlän klädd i svart stoppat originalskinn, Benställning i höj- och sänkbar fempassfot i kromat stål avslutat på hjultrissor. Tillverkad av Fritz Hansen. Minimalt slitage. Varunr: 3557646 SEK 16 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-09-25 21:07:00 SEK 12 000
Arne Jacobsen. Sex stolar, 'Myran', modell 3100 (6)
Arne Jacobsen. Sex stolar, 'Myran', modell 3100 (6). Arne Jacobsen. Sex stolar, 'Myran', modell 3100. Teakfanér. Två stolar med senare läderklädsel på sitsar. Trebent benställning i metall. Tillverkade av Fritz Hansen, Danmark. 1950/60-tal. Slitage, skador, någon stol med skadad rygg, fanérskador. (6) Varunr: 3557762 SEK 4 000 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-09-26 20:24:00 SEK 350