Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen stol Grand Prix
ARNE JACOBSEN, stol, 4130 "Grand Prix", Fritz Hansen, Danmark, formgivningsår 1957, klädd i fårskinn, trä ben, hård rygg, sitthöjd ca 46, rygghöjd 80 cm
Varunr: 4810239
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-10-2017
19:09:00
Se mer
Arne Jacobsen, Louis Poulsen, vägglampor 'AJ', 2 st
Vägglampor "AJ", 2 st, formgivna av Arne Jacobsen för Louis Poulsen, Danmark. Grålackerad metall. Längd ca 35 cm. Patina. (2)
Varunr: 4812068
SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 24-10-2017
18:00:00
SEK 3 300
Stolar "Liljan" design Arne Jacobsen
ARNE JACOBSEN, "Liljan", stolar, 6 st, Fritz Hansen, Danmark, stålunderrede med kromade ben, klädda i brunt läder Elmo Baltique, sitthöjd ca 46 cm
Varunr: 4814703
SEK 22 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-10-2017
10:40:00
Se mer
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg', 3316 med fotpall, 3127 (2)
Arne Jacobsen. 'Det gyldne æg', modell 3316 med tillhörande fotpall, modell 3127. Framsidan klädd i mörkt chokladbrunt läder, bakstycket i mörkbrun mocka. Fyrpassfot i massiv handpolerad brons, snurr och vippfunktion. Modellen formgiven 1958. Tillverkad av Fritz Hansen 2008 i en begränsad upplaga...
Varunr: 4782875
SEK 140 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-10-2017
16:13:00
SEK 84 000
Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Karmstolar, 'Sjuan', modell 3207, med klädsel i skinn (6)
Arne Jacobsen för Fritz Hansen. Sex karmstolar, 'Sjuan', modell 3207. Stomme i formpressat fanér. Helklädda i brunsvart skinn. Benställning av förkromat stål. Höjd: 80 cm. Bredd: 61 cm. Sitthöjd: 46 cm. Etikettmärkta. Lättare bruksslitage, smärre repor på ett par av sitsarna.
Varunr: 4800969
SEK 35 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-10-2017
20:24:00
SEK 1 600