Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Arne Jacobsen, fåtölj, modellnr 3316 'Ägget'
Arne Jacobsen, fåtölj, modellnr 3316 'Ägget' . Arne Jacobsen (1902-1971), fåtölj 3316 Ägget / Ægget, klädsel i rött ulltyg, lös sittdyna samt snurrbar fyrpassfot i aluminium. Modellen formgiven 1958. Höjd 107 cm, bredd 86 cm. Tillverkad för och märkt Fritz Hansen. Tillverkningsår enl. etikett 2007. Varunr: 3483179 SEK 25 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-07-24 19:36:00 SEK 17 500
Arne Jacobsen, stolar 3100 Myran, teak
Arne Jacobsen, stolar 3100 Myran, teak. Arne Jacobsen, stolar 3100 Myran, 3 st, i teak med trebent benställning i metall, märkt metallkåpa under sitsen, FH Denmark. Tillverkade av Fritz Hansen, Danmark. 1950/60-tal. Åldersrelaterat slitage, en stol något mjuk i rygg, smärre fanerskador.(3) Varunr: 3487795 SEK 6 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-07-25 18:09:00 SEK 4 700
Arne Jacobsen, skrivbordsstol 3217 'Sjuan'
Arne Jacobsen, skrivbordsstol 3217 'Sjuan'. Arne Jacobsen, skrivbordsstol 3217 'Sjuan', skinn Kontorsstol modell 3217 "Sjuan", formgiven av Arne Jacobsen. Klädsel i naturläder, hjulförsedd fempassfot. Snurrfunktion samt justerbarbar höjd. H: ca 85 cm, B: 50 cm, D: 48 cm. Tillverkad för Fritz Hansen 1997. Framstår med fläckar och en armled... Varunr: 3484919 SEK 8 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-07-26 19:25:00 SEK 4 100
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', gula, 10 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', gula, 10 st . Stolar 3107 "Sjuan", 10 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, färgställning 420, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. (10) Varunr: 3491027 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 18:00:00 SEK 1 100
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', grå, 8 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', grå, 8 st . Stolar 3107 "Sjuan", 8 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, färgställning 110, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. (8) Varunr: 3491030 SEK 8 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 18:30:00 SEK 875
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', grå, 4 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', grå, 4 st . Stolar 3107 "Sjuan", 4 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, färgställning 110, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. (4) Varunr: 3491032 SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 19:00:00 SEK 1 100
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', klädda, grå, 7 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', klädda, grå, 7 st . Stolar 3107 "Sjuan", 7 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, färgställning 110, med textilklädd ovansida, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. Klädsel med fläckar. (7) Varunr: 3491033 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 19:30:00 SEK 375
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', klädda, gula, 7 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', klädda, gula, 7 st . Stolar 3107 "Sjuan", 7 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, färgställning 420, med textilklädd ovansida, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. Klädsel med fläckar. (7) Varunr: 3491036 SEK 7 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 20:00:00 SEK 375
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', blå resp. grå, 2 st
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan', blå resp. grå, 2 st . Stolar 3107 "Sjuan", 2 st, formgivna för Arne Jacobsen. Sits i lackerat trä, grå resp. ljusblå, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Bruksslitage och färgbortfall. (2) Varunr: 3491037 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-27 20:30:00 SEK 350
Arne Jacobsen, karmstol, Oxford chair, modell 3292
Arne Jacobsen, karmstol, Oxford chair, modell 3292 . Arne Jacobsen, karmstol, Oxford, modell 3292. Svart skinn, hög rygg samt central fempassfot, justerbar i höjdled. Höjd 127 cm, bredd 60 cm, djup 60 cm. Formgiven 1965, tillverkad för Fritz Hansen. Varunr: 3470173 SEK 10 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-07-28 19:27:00 SEK 6 000
Arne Jacobsen, &tradition, lampa AJ3 Bellevue
Arne Jacobsen, &tradition, lampa AJ3 Bellevue. Bordslampa AJ3 Bellevue, formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1929. I vitlackerad metall. Tillverkad för &tradition. Oanvänd i kartong. OBS! Visningsbild. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat ... Varunr: 3489625

SEK 3 700 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-28 19:49:00 SEK 625
Arne Jacobsen, skal till Myran och Sjuan, 7 st
Arne Jacobsen, skal till Myran och Sjuan, 7 st. Skal till stolar Sjuan och Myran, formgivna av Arne Jacobsen. Olika ålder och färger. Tillverkade för Fritz Hansen. Framstår med blandat slitage. Somliga med skador och knäck. (7) Varunr: 3494057 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-07-31 20:48:00 SEK 300

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis