Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling böcker, konsthantverk och design (9)
Samling böcker, konsthantverk och design (9). Samling böcker, konsthantverk och design. Nio böcker bestående av "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - historien om Ateljé Lyktan" av Johan Jansson, "Moderne Dansk Boligkunst", två band, redigeret af Sigvard Bernadotte og Johs. Lehm-Laursen, Skandinavisk Bogforlag Odense 1946. "Svensk Form" av ... Varunr: 3594901 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-27 15:40:00 SEK 875
Arne Jacobsen, stolar 3301 Myran, 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3301 Myran, 6 st. Stolar modell 3100 'Myran', 6 st, formgivna av Arne Jacobsen, 1955, tillverkade 1966. Formpressad sits med trebent beställning i satinborstat stål. Skalen senare svartlackerade. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark. Bruksspår, en stol med kraftig faneravslag, flisan medföljer, annars med smärre ... Varunr: 3597125 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-28 19:48:00 SEK 4 100
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 2 st
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 2 st. Stolar modell 3105 Myggan / Mygen / Munkegaardsstole, formgivna av Arne Jacobsen. Sits i formpressad bok. Tillverkade hos Fritz Hansen 1969. Åldersrelaterat slitage. (2) Varunr: 3597691 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-28 19:55:00 SEK 550
Arne Jacobsen, fåtölj / skulptur 3317 'Ägget'
Arne Jacobsen, fåtölj / skulptur 3317 'Ägget'. Fåtölj / skulptur 3317 Ägget / Ægget, formgiven av Arne Jacobsen, formgivningsår 1958. Fyrpassfot av profilerat helgjutet aluminium. Avklätt exemplar utan klädsel och stoppning, använt som skulptur för att visa fåtöljens sammansättning och har medföljande svart sockel. Tillverkad av Fritz Hansen,... Varunr: 3600903 SEK 10 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-30 20:09:00 SEK 8 600
Jacobsen/Hein/Mathsson, matbord 'Supercirkeln'
Jacobsen/Hein/Mathsson, matbord 'Supercirkeln'. Arne Jacobsen / Piet Hein / Bruno Mathsson, matbord 'Supercirkeln', skiva i lackerat trä, med spännben. Fritz Hansen. Mått 145x145 cm. Etikettmärkt. Bruksslitage, skiva med märken, färgavslag. Varunr: 3597899 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-10-30 20:30:00 SEK 325
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan'
Arne Jacobsen, stolar 3107 'Sjuan' . Stolar 3107 "Sjuan", 6 st, formgivna för Arne Jacobsen. Skal i senare lackerat trä, benställning i förkromad metall. Tillverkade för Fritz Hansen. Mindre bruksspår.(6) Varunr: 3595161 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-30 20:59:00 SEK 2 700
Arne Jacobsen, stol modell 3103
Arne Jacobsen, stol modell 3103. Arne Jacobsen, stol i teak modell 3103. Etikettmärkt Made in Denmark by Fritz Hansen. Benen består av plastbeklädda metallrör. Repor och fläckar. Varunr: 3602133 SEK 800 SE, Helsingborg, Garnisonsg. 2014-10-31 17:55:00 SEK 350
Arne Jacobsen, Mågen/Måsen, modell 3108, 6 st, brunt läder (6)
Arne Jacobsen, Mågen/Måsen, modell 3108, 6 st, brunt läder (6). Sex matstolar, modell 3108 (Mågen/Måsen), formgivna av Arne Jacobsen (1902-1971). Formböjt skal klätt i brunt läder med ben i förkromat stål. Tillverkade av Fritz Hansen. Sitthöjd 44,5 cm. Senare klädsel hos professionell möbeltapetserare med läder från Arne Sørensen. (6) Varunr: 3602790 SEK 30 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-11-04 20:37:00 SEK 20 000