Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt på "arne jacobsen" i - Sverige - i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ludvig Jacobsen, olja på duk (BUS)
Ludvig Jacobsen, olja på duk (BUS). Ludvig Jacobsen 1890-1957 Danmark. Olja på duk föreställande hedlandskap. Signerad Ludvig Jacobsen i nedre högra hörnet. 36x49 (48x61) cm. Ställvis hård krackelyr. Varunr: 3538011 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-10-23 19:55:00 SEK 325
Arne Jacobsen, tre taklampor orange plåt (3)
Arne Jacobsen, tre taklampor orange plåt (3). Arne Jacobsen, tre taklampor orange plåt med vit insida. Diameter 35 cm. 2 av lamporna saknar sladd och lamphållare. El behöver ses över. Något slitage(3) Denna vara ingår i temaauktionen ”ljus i mörkret - lampor för alla smaker”. Varunr: 3569717 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-10-24 19:39:00 SEK 500
Samling böcker, konsthantverk och design (9)
Samling böcker, konsthantverk och design (9). Samling böcker, konsthantverk och design. Nio böcker bestående av "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - historien om Ateljé Lyktan" av Johan Jansson, "Moderne Dansk Boligkunst", två band, redigeret af Sigvard Bernadotte og Johs. Lehm-Laursen, Skandinavisk Bogforlag Odense 1946. "Svensk Form" av ... Varunr: 3594901 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-27 15:40:00 SEK 375
Arne Jacobsen, stolar 3301 Myran, 6 st
Arne Jacobsen, stolar 3301 Myran, 6 st. Stolar modell 3100 'Myran', 6 st, formgivna av Arne Jacobsen, 1955, tillverkade 1966. Formpressad sits med trebent beställning i satinborstat stål. Skalen senare svartlackerade. Tillverkade för Fritz Hansen, Danmark. Bruksspår, en stol med kraftig faneravslag, flisan medföljer, annars med smärre ... Varunr: 3597125 SEK 6 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-28 19:48:00 SEK 4 000
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 2 st
Arne Jacobsen, stolar 3105 Myggan, 2 st. Stolar modell 3105 Myggan / Mygen / Munkegaardsstole, formgivna av Arne Jacobsen. Sits i formpressad bok. Tillverkade hos Fritz Hansen 1969. Åldersrelaterat slitage. (2) Varunr: 3597691 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-28 19:55:00 SEK 425

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis