Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hans J. Wegner. Sæt på fire Y- stole, model CH-24, røget eg (4)
Hans J. Wegner 1914-2007. Sæt på fire Y- stole med stel af massiv røget bejset egetræ, sæder flettet med papirgarn, sædehøjde 44 cm. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Fremstår ubrugte og nye, stadig i original emballage. (4)
Varunr: 4891675
SEK 23 311 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
18:55:00
SEK 12 433
Hans J. Wegner. Lounge stol, Model CH07, røget eg
Hans J. Wegner 1914-2017. Skalstol af formspændt lakeret røget eg, sæde og ryg betrukket med natur vegeta læder. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Carl Hansen & søn, model CH-07. Minimale brugsspor og original kasse.
Varunr: 4891686
SEK 20 721 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:22:00
SEK 14 893
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol, model GE 225. 'Flaglinestol'
Hans J. Wegner 1914 - 2007. Lænestol, model GE225 'Flaglinestol'. Stel af hvidlakeret og matforkromet stål. Sæde, ryg, nakke og armflader udspændt med flagline, sko af sort plast. Formgivet i 1950. Fremstillet af Getama. Fremstår med mgl. nakkehynde, stel med enkelte mindre ridser og skrammer.
Varunr: 4887839
SEK 90 654 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:24:00
SEK 64 753
Hans J. Wegner. Sæt på fire CH24, Y-stolen, elmetræ (4)
Hans J. Wegner. Sæt på fire CH24, Y-Stolen, elmetræ 'Limited Edition'. Stel af massiv, olieret elmetræ, sæde med flet af papirgarn. Stolen frigivet en enkelt dag, 27. april 2017, og kunne kun købes denne dag. Hver stol er signeret i brændemærke, og udstyret med plakette og certifikat. Fremstår i ...
Varunr: 4891662
SEK 25 901 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:30:00
SEK 16 836
H. J. Wegner. Par Y- stole, model CH-24, bøgetræ (2)
Hans J. Wegner. Par Y- stole med stel af massivt bøgetræ, sæder af flettet papirgarn. Formgivet i 1950. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. SH. 42 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, en kraftig leddeløs samt flere uoriginale limninger. (2)
Varunr: 4891910
SEK 3 108 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
19:33:00
SEK 3 626
H. J. Wegner, lænestol af eg, model GE 375, nybetrukket
Hans J. Wegner (1914-2007): Lænestol af massiv eg, model GE 375. Formgivet 1969. Fremstillet hos Getama. Fremstår nyrenoveret. Nybetrukket med blånistret uld.
Varunr: 4884434
SEK 9 065 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:37:00
SEK 7 252
Hans J. Wegner. Spisebord af massiv sæbebehandlet eg
Hans J. Wegner. Spisebord, model CH-327, med plade af massiv, sæbebehandlet egetræ. Designet af Hans J. Wegner i 1962. Fremstillet af Tranekær for Carl Hansen og Søn. H. 74, L. 248, B. 95 cm. Fremstår med minimale/ingen brugsspor.
Varunr: 4875053
SEK 32 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:38:00
SEK 23 958
Hans J. Wegner. Sofabord, egetræ
Hans J. Wegner. Sofabord af massiv eg, rektangulær plade, tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck. H. 48 L. 180 B. 60 cm. Naturlig patina og brugsspor.
Varunr: 4891415
SEK 1 554 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:39:00
SEK 1 230
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol model.. Carl Hansen CH401. Walnut Elegance læder.
Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model CH401, nybetrukket med cognacfarvet walnut elegance læder, monteret på stålstel, sider af børstet stål. Fremstillet hos Carl Hansen. H. 76. B. 60 cm. Fremstår nypolstret ved dansk møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet walnut elegance læder.
Varunr: 4883162
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:45:00
SEK 6 734
Hans J. Wegner, lænestol, model GE-290
Hans J. Wegner 1914-2007. Lavrygget lænestol, model GE-290, af massivt egetræ, originale springhynder, senere betrukket med støvet blå stof. Formgivet i 1953. Fremstillet hos Getama. H. 72. B. 76. D. 85 cm.
Varunr: 4894244
SEK 15 541 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:54:00
SEK 8 288
Hans. J. Wegner. Lænestol, 'Cigaren', massiv bøg
Hans J. Wegner. "Cigaren" lænestol med stel af massiv bøgetræ, løse originale springhynder betrukket med uldstof, H. 76 B. 70 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, 1960'erne, model GE-240. Fremstår med markante aldersrelaterede brugsspor; stel nogle steder med spor efter fugt...
Varunr: 4891386
SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:56:00
SEK 5 180
Hans J. Wegner. Fire armstole, bøg, model PP-58 (4)
Hans J. Wegner. Fire armstole med stel af massiv lakeret bøg, sæder monteret med naturlæder. Formgivet i 1987. Fremstillet hos PP-Møbler, model PP58. Læder med patina; krakeleringer og skjolder, ene stol med 'tryk' på rygstykke. (4)
Varunr: 4841403
SEK 12 951 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:58:00
SEK 6 734
Hans J. Wegner. Gyngestol med stel af massiv bøgetræ samt hynder i sort uld
Hans J. Wegner 1914-2007. Gyngestol med stel af massiv bøgetræ, sæde flettet med papirgarn. Hynder i sort uld. H. 107 B. 63, sædehøjde 43 cm, model J16. Fremstår med lette brugsspor.
Varunr: 4884353
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
20:03:00
SEK 5 439
Hans J. Wegner. Lænestol model Ap-16, egetræ
Hans J. Wegner. Lænestol model Ap-16 med stel af egetræ, sæde og ryg betrukket med lyst stof. Formgivet i 1951. Ustemplet. H: 82/39 cm. Fremstår renoveret og med alm. brugsspor. Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs'.
Varunr: 4851303
SEK 15 541 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:18:00
SEK 6 993
Hans J. Wegner. Par sideborde / lampeborde (2)
Hans J. Wegner. Par sideborde / lampeborde af massivt egetræ, ustemplet. H. 43. L. 55 B. 40 cm. Fremstår med brugsslitage, skjolder, tørsprække på en plade. (2)
Varunr: 4887878
20:33:00
SEK 2 461
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, sort Vacona læder
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af metal, , H: 77 B. 61 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nypolsteret med sort Vacona anilin læder fra anden professionel møbelpolstrer.
Varunr: 4854248
SEK 12 433 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:44:00
SEK 5 180
Hans J. Wegner. Gyngestol af bøgetræ, model J-16
Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16, stel af massiv sæbebehandlet bøgetræ, sæde flettet med papirgarn. H. 107, SH. 43, B. 63 cm. Lette brugsspor.
Varunr: 4890788
SEK 7 770 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:44:00
SEK 5 439
Hans J. Wegner. Sofa- / klapbord af egetræ
Hans J. Wegner: Sofa- / klapbord af finéret og massiv eg, skydeplade med en klap, fremstillet hos Getama, brændmmrk. herfra. H. 46, B. 52, L. 84/119 cm. Minimale brugsspor.
Varunr: 4892805
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
17:35:00
SEK 583
Hans J. Wegner. To hvilestole, model GE-290 (2)
Hans J. Wegner. To hvilestole af egetræ, henholdsvis høj- og lavrygget, løse hynder med blåt uldbetræk, model GE-290. Udført hos Getama. Fremstår med brugsspor og skrammer, stof falmet mm. (2)
Varunr: 4891766
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
19:00:00
SEK 9 065
Hans J. Wegner. Sybord, egetræ, model AT-33
Hans J. Wegner 1914-2007. Sybord af massiv egetræ, sarg med skuffe inddelt med rum, herunder original udtrækskurv af peddigrør, H. 60 B. 63 D. 58 cm. to klapper á B. 27 cm. Fremstillet hos Andreas Tuck, stempel herfra, model AT-33. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Varunr: 4892524
SEK 5 180 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:15:00
SEK 5 439
Hans J. Wegner. Sofa, model GE-290/3
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-pers sofa med stel af massivt egetræ, originale springhynder med originalt uldstof (falmet og snavset) Formgivet i 1959. Fremstillet hos Getama, model GE-290/3. L. 182 cm. Fremstår med brugsspor og skrammer.
Varunr: 4891762
SEK 7 770 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
19:30:00
SEK 5 439
MakeNordic. Sofa med chaiselong, model Pure (2)
Sofa med chaiselong, model Pure designet af Peter Barreth. Fuldpolstrede moduler med koldskum monteret på Nosag stålfjedre, betrukket med slidstærkt basic stof med martindale test på 80.000. ØkoTex mærket. Ben i massiv oliebehandlet egetræ. Længde: 280 cm. Højde: 67 cm. Siddehøjde: 39 cm. Dybde:...
Varunr: 4891941

SEK 19 426 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
19:45:00
SEK 4 662
Hans J. Wegner. Gyngestol af bøgetræ model J-16
Hans J. Wegner. Gyngestol, model J16, stel af massiv bøgetræ, sæde flettet med papirgarn, H. 107 B. 63 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos FDB eller Kvist møbler, ældre model med kannelering på hovedstykke. Fremstår med brugsslitage samt med lille revne på den ene mede ved agterstaf.
Varunr: 4892572
SEK 3 885 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
19:45:00
SEK 4 144
Hans J. Wegner. Y- stol, sortlakeret, model CH-24
Hans J. Wegner 2014 - 2007. Y- stol af sortlakeret træ, sæde af flettet papirgarn, sædehøjde 43 cm. Udført hos Carl Hansen & Søn, model CH-24. Minimale brugsspor, dog enkelte skrammer/ trykmærker gennem lakering. Original kasse medfølger.
Varunr: 4892613
19:49:00
SEK 3 626
Hans J. Wegner. Par armstole, model PP201, egetræ (2)
Hans J. Wegner. Par armstole, model PP-201 af egetræ, sæder med læder, kopstykke med indlægninger af wengé. Formgivet i 1969. H. 70,5 cm. B. 59 cm. SH. 43 cm. Fremstillet hos PP Møbler. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)
Varunr: 4892727
SEK 9 065 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:59:00
SEK 7 770
Hans J. Wegner. Tre-pers. sofa af palisander, model AP-62/3
Hans J. Wegner 1914-2007. Tre-personers sofa med stel af palisander, sider, ryg samt løse hynder original betrukket med uldstof. L. 192 cm. Formgivet 1960, fremstillet hos Anker Petersen, AP Stolen, model AP-62/3, 1972-73. Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. 185. Brugsspor. Se...
Varunr: 4891539
SEK 7 770 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
20:15:00
SEK 3 108
Hans J. Wegner. To-pers. sofa af palisander, model AP-62/2
Hans J. Wegner 1914-2007. To-personers sofa med stel af palisander, sider, ryg samt løse hynder original betrukket med uldstof. L. 135 cm. Formgivet 1960, fremstillet hos Anker Petersen, AP Stolen, model AP-62/2, 1972-73. Litt. Noritsugu Oda: 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. 185. Fremstår med ...
Varunr: 4891541
SEK 5 698 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
20:25:00
SEK 1 554
Hans J. Wegner. Gyngestol model J16, bøgetræ
Hans J. Wegner. Gyngestol med stel af massiv lakeret bøgetræ, sæde flettet med papirgarn. H. 107 B. 63 sædehøjde 43 cm. Fremstillet hos FDB, model J16. Fremstår med brugsspor. Derudover en manglende messing knop til nakkehynde.
Varunr: 4892937
SEK 3 626 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2018
19:53:00
SEK 1 943
Sofa med chaiselong, model Pure designet af Peter Barreth. Fuldpolstrede moduler med koldskum monteret på Nosag stålfjedre, betrukket med slidstærkt basic stof med martindale test på 80.000. ØkoTex mærket. Ben i massiv oliebehandlet egetræ. Længde: 280 cm. Højde: 67 cm. Siddehøjde: 39 cm. Dybde: ...
Varunr: 4891940

SEK 19 426 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2018
19:55:00
SEK 5 439
Hans J. Wegner: par lænestole i eg model Ge-240 (2)
H. J. Wegner 1914-2007. Par lænestole, 'Cigaren' med stel af massivt egetræ, løse springhynder med turkisfarvet uldstof. Formgivet i 1955. Fremstillet hos Getama, model GE-240. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor i form af bl.a. let solfalmning, lille mærke på den ene armlæn. B. 68 cm. Sædeh....
Varunr: 4883568
SEK 31 081 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2018
20:08:00
SEK 22 016
 1 2 3 4  >>