Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Äkta mattor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Persisk Nain. m/ silke, 155 x 105 cm.
Persisk Nain. m/ silke, 155 x 105 cm. . Persisk Nain med silke. Håndknyttet tæppe udført i uld og silke på bomuldsbund. Fin knytning. Mål ca. 155 x 105 cm Varunr: 4428114

SEK 5 816 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 14:10:00 SEK 4 265
Persisk Keshan tæppe, 400 x 295 cm
Persisk Keshan tæppe, 400 x 295 cm. Persisk Keshan tæppe, 400 x 295 cm. Håndknyttet. Centralpersien. Luv af uld på bomuldsbund. Lyst hovedfelt med florale arabesker, bladranker og 'shah abbas'. Beige, hvide, blå, grønne, gule og rødbrune farvenuancer. Byen Kashan, er placeret midt i Persien, mellem Isfahan og Teheran. En by, der ... Varunr: 4597471

SEK 19 388 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 14:15:00 SEK 12 925
Persisk Nahavand tæppe, 260 x 165 cm.
Persisk Nahavand tæppe, 260 x 165 cm.. Persisk Nahavand tæppe, uld på bomuld. 260 x 165 cm. Varunr: 4623965

SEK 5 816 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 14:34:54 SEK 4 395
Persisk Bakhtiari tæppe, 228 x 172 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe, 228 x 172 cm.. Persisk Bakhtiari tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 228 x 172 cm. Varunr: 4623989

SEK 4 524 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 14:54:00 SEK 3 102
Persisk Keshan tæppe, 260 x 150 cm.
Persisk Keshan tæppe, 260 x 150 cm.. Persisk Keshan tæppe, uld på bomuld. 260 x 150 cm. Varunr: 4623969

SEK 5 816 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 15:08:23 SEK 4 395
Persisk Nain løber. Uld med silke. 292 x 78 cm
Persisk Nain løber. Uld med silke. 292 x 78 cm. Persisk Nain løber med borter, vaser, blomster og bladværk i blå, røde og beige nuancer. Uld med silke. 292 x 78 cm. Varunr: 4623233

SEK 10 340 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 15:09:53 SEK 8 272
Persisk tæppe 231 x 146 cm
Persisk tæppe 231 x 146 cm. Persisk tæppe 231 x 146 cm med mindre brugsspor. Varunr: 4641650 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 15:18:26 SEK 743
Orientalisk handknuten gallerimatta, 280 x 105 cm
Orientalisk handknuten gallerimatta, 280 x 105 cm. Orientalisk handknuten gallerimatta, 280 x 105 cm. Lugg i ull, varp i bomull. Bruksslitage. Varunr: 4640751 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:45:00 SEK 375
Orientalisk handknuten matta, persisk, 183 x 111 cm
Orientalisk handknuten matta, persisk, 183 x 111 cm. Orientalisk handknuten matta, persisk, 183 x 111 cm. Ull på bomullsvarp. Slitage, fransar med skador, fläckar. Varunr: 4640352 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:14:50 SEK 300
Kashmir Bakthiar, handknuten matta, 260 x 232 cm
Kashmir Bakthiar, handknuten matta, 260 x 232 cm. Kashmir Bakthiar, handknuten matta, 260 x 232 cm. Lugg och varp i ull. Lättare bruksslitage, ca 10 år gammal. Varunr: 4640127 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:18:03 SEK 475
Orientalisk handknuten matta, Pakistan, 198 x63 cm
Orientalisk handknuten matta, Pakistan, 198 x63 cm. Orientalisk handknuten matta, Pakistan, 198 x63 cm. Ull på bomullsvarp. Bruksslitage. Varunr: 4639344 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:25:30 SEK 300
Keshan tæppe, uld på bomuld, 190x124 cm.
Keshan tæppe, uld på bomuld, 190x124 cm. . Keshan tæppe, uld på bomuld, 190x124 cm. Brugsspor. Varunr: 4637044 SEK 1 939 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 17:25:43 SEK 614
Persisk Kashan 315 x 205 cm
Persisk Kashan 315 x 205 cm. Persisk Kashan 315 x 205 cm. Håndknyttet uld på bomuld. Varunr: 4491955

SEK 4 912 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 17:51:00 SEK 2 714
Persisk Bakhtiari tæppe, 192 x 153 cm.
Persisk Bakhtiari tæppe, 192 x 153 cm.. Persisk Bakhtiari tæppe med Havemønstre, central Persien. Uld på bomuld. 192 x 153 cm. Varunr: 4594915

SEK 4 524 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:06:00 SEK 2 327
Persisk Kelardasht tæppe, 288 x 255 cm.
Persisk Kelardasht tæppe, 288 x 255 cm.. Persisk Kelardasht tæppe, nord Persien. Uld på bomuld. 288 x 255 cm. Varunr: 4593873

SEK 11 374 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:19:00 SEK 7 755
Persisk Meshkin løber, 310 x 90 cm.
Persisk Meshkin løber, 310 x 90 cm.. Persisk Meshkin løber, nordvest Persien. Uld på bomuld. 310 x 90 cm. Varunr: 4593886

SEK 4 524 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:26:00 SEK 3 102
Handknuten Persisk matta 130 x 175 cm
Handknuten Persisk matta 130 x 175 cm. Orientalsk, handknuten matta, 130 x 175 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat blommönster på gul botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Varunr: 4621081 SEK 3 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-01 18:47:00 SEK 1 000
Persisk Nain tæppe, 320 x 207 cm
Persisk Nain tæppe, 320 x 207 cm. Persisk Nain tæppe, 320 x 207 cm. Håndknyttet. Fint knyttet luv af uld med hvide/lyse silkestafferinger, bund af bomuld. Medaljon på lyst, ovalt hovedfelt. Ornamentik med florale arabesker, blomster- og bladranker og 'shah abbas' palmetter. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af Isfahan ... Varunr: 4598916

SEK 38 776 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 19:14:00 SEK 28 436
Bokhara tæppe, uld på uld, 224 x 184 cm
Bokhara tæppe, uld på uld, 224 x 184 cm. Bokhara tæppe, uld på uld, 224 x 184 cm. Fremstår med brugsspor, slitage. Varunr: 4642571 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:18:00 SEK 388
Persisk Patchwork løber, 397 x 83 cm.
Persisk Patchwork løber, 397 x 83 cm.. Persisk Patchwork løber, fremstillet af ældre / vintage tæppe fragmenter. 397 x 83 cm. Varunr: 4620376

SEK 4 524 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:20:00 SEK 3 361
Indisk Tabriz 366 x 268 cm.
Indisk Tabriz 366 x 268 cm. . Indisk Tabriz 366 x 268 cm. Håndknyttet uld på bomuld. Varunr: 4554746

SEK 14 218 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 19:26:00 SEK 7 497
Patchwork tæppe 307 x 205 cm.
Patchwork tæppe 307 x 205 cm.. Patchwork tæppe 307 x 205 cm. Varunr: 4584769

SEK 3 231 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 19:26:00 SEK 646
Persisk Mir tæppe, 315 x 217 cm.
Persisk Mir tæppe, 315 x 217 cm.. Persisk Mir tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 315 x 217 cm. Varunr: 4618342

SEK 5 816 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:37:00 SEK 4 912
Persisk Koliyai tæppe, 290 x 155 cm.
Persisk Koliyai tæppe, 290 x 155 cm.. Persisk Koliyai tæppe, uld på bomuld. 290 x 155 cm. Varunr: 4623966

SEK 4 524 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:37:00 SEK 3 102
Persisk Sabzevar 300 x 190 cm
Persisk Sabzevar 300 x 190 cm. Persisk Sabzevar 300 x 190 cm Håndknyttet uld på bomuld. Varunr: 4641974

SEK 5 687 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 19:42:00 SEK 1 810
Persisk Bahktiar. 301 x 204 cm
Persisk Bahktiar. 301 x 204 cm. Persisk Bahktiar, prydet med ornamentik. 301 x 204 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4641948 SEK 2 585 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 19:45:00 SEK 743
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 301 x 200 cm.
Persisk Nain tæppe, uld med silke, 301 x 200 cm.. Persisk Nain tæppe, uld med silke, fint knyttet i målene 301 x 200 cm. Dette tæppe stammer fra byen Nain i nærheden af ​​Isfahan i det centrale Persien. Nain tæpper er som regel meget lyse med en creme-farvet eller dybblå basisfarve og en stor medaljon i midten. Tæppet fremstår med ... Varunr: 4328341

SEK 25 851 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 19:47:00 SEK 15 511
Persisk Nain m/ silke, 235 x 160 cm
Persisk Nain m/ silke, 235 x 160 cm. Persisk Nain m/ silke. Håndknyttet tæppe i uld samt silke på bomuldsbund. Mål ca. 235 x 160 cm. Varunr: 4559534

SEK 24 558 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:48:00 SEK 16 157
Handknuten Persisk matta 130 x 180 cm
Handknuten Persisk matta 130 x 180 cm. Orientalsk, handknuten matta, 130 x 180 cm. Ull på bomullsvarp. Central medaljong, tätt mångfärgat blommönster på röd botten. Bruksslitage, se bild. Proveniens: Hotel Mäster Johan, Malmö. OBS! Mattans färg varierar beroende på vilken vinkel man ser den ifrån Varunr: 4621064 SEK 3 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-01 19:50:00 SEK 1 000
Persisk Botemir tæppe, 356 x 273 cm.
Persisk Botemir tæppe, 356 x 273 cm.. Persisk Botemir tæppe, central Persien. Uld på bomuld. 356 x 273 cm. Varunr: 4618936

SEK 9 694 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:51:00 SEK 6 980
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>