Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Äldre bildkonst i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Okänd konstnär stilleben
Okänd konstnär stilleben. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Stilleben med frukt, signerad J Barbier, olja på duk, 46x53 cm; oramad Varunr: 4634761 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:00:00
Se mer
John Wallentin, olie på lærred, landskab
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. J. Wallentin-23, 31,5x47,5 cm. (38x54 cm). Enkelte afskalninger. Varunr: 4624841 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 12:09:00 SEK 391
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2)
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2). By/havnemotiver af Ubekendte Kunstnere, indrammet akvareller, begge sígn. 46x36 cm. (49x39 cm). 36,5x48 cm. (41x52,5 cm). (2) Varunr: 4621141 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 13:37:00 SEK 391
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning. KARL-FREDRIK KIÖRBOE (1799-1876): Porträtt av hund, signerad, olja på duk, ca 63x82 cm Varunr: 4634822 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:20:00
Se mer
Lars Kliim cd, landsbymotiv
Lars Kliim cd, landsbymotiv. Lars Kliim 1881-1942cd. Olie på lærred. Landsbymotiv, signeret. H.31 x 46 cm (44 x 59 cm) Varunr: 4608566 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 15:21:00 SEK 391
Kúrt Werner. Landskab med bondegård
Kúrt Werner. Landskab med bondegård. Kurt Werner f. 1916. Olie på lærred, landskab med bondegård sign. K.Werner h. 46 x 61 cm (55x70) Varunr: 4625925 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 17:02:00 SEK 391
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad. Stilleben.
Okänd konstnär. Olja på pannå, signerad. Stilleben.. Okänd konstnär, 1900-tal. Olja på pannå. Blomsterstilleben med fjäril. Signerad. Inramad. 43x27. Varunr: 4627525 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 17:39:05 SEK 300
Niels Peter Bolt cd. Opstillinger med blomster samt portræt, pastel (3)
Niels Peter Bolt cd. Opstillinger med blomster samt portræt, pastel (3). To billeder, opstilling med blomster af Niels Peter Bolt (1886-1965), pastel på papir, sign. N.P. Bolt. Hver måler ca. 64x47 cm (74x58) Portræt h. 35x34 cm (44x44) Alle indrammet bag glas (3) Varunr: 4619557 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 18:18:00 SEK 391
Teestrup Frederiksen 20.årh. Parti fra Herlufsholm
Teestrup Frederiksen 20.årh. Parti fra Herlufsholm. Teestrup Frederiksen. Olie på plade. Skovparti med Herlufsholm i baggrunden, signeret i monogram samt 1946. H. 40 x 59 cm (50x70) Varunr: 4625761 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:00:00 SEK 391
Nicky Sahlström oljemålning
Nicky Sahlström oljemålning. NICKY (Nikolaus) SAHLSTRÖM (1854-1932): Slädekipage, signerad Nicky S-m, olja på duk, 22x32 cm Varunr: 4634875 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:12:00
Se mer
Albert Emiel cd. Sydlandsk motiv
Albert Emiel cd. Sydlandsk motiv. Albert Emiel (f. 1919) cd, Sydlandsk motiv. Olie på lærred, sign. Albert Emil 51. 120 x 90 cm (127x97) Varunr: 4602155 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:15:00 SEK 423
Torsten Lidman. Olja på duk (BUS)
Torsten Lidman. Olja på duk (BUS). Torsten Lidman (1903-1990). Olja på duk. Bro över kanal. Signerad. daterad 1947. Inramad. 36x45. Varunr: 4627540 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:38:00 SEK 325
Svend Nielsen, olie på lærred, gademotiv fra Palma, Mallorca, cd
Svend Nielsen, olie på lærred, gademotiv fra Palma, Mallorca, cd. Gademotiv fra palma Mallorca, af Svend Nielsen (1908-1993), olie på lærred, sign. Svend Nielsen. 81 x 100 cm (90 x 111 cm). Varunr: 4623954 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-24 19:51:00 SEK 423
Carl Gustaf Hellqvist akvarell
Carl Gustaf Hellqvist akvarell. CARL GUSTAF HELLQVIST (1800-tal): Bellman spelandes för kung Gustaf III, osignerad, akvarell på papper, 23x16 cm, atergo med dedikation Varunr: 4634899 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:00:00
Se mer
Joseph Thors
Joseph Thors . JOSEPH THORS (act.1863-1900): Landskap, signerade, olja på duk, ca 45x35 cm Varunr: 4634917 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:36:00
Se mer
Johann  Holmstedt, landskab, olie på lærred, bjerglandskab med sø
Johann Holmstedt, landskab, olie på lærred, bjerglandskab med sø. Landskab, bjerglandskab med sø, olie på lærred, Johann Holmstedt, 1851-1929, sign. J. Holmstedt, 74x100 cm (103x130) Minimalt farvebortfald ved kant og enkelte minimale krakeleringer. Varunr: 4609598 SEK 13 022 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 20:50:00 SEK 6 511
Abraham Pether tillskriven olja på pannå
Abraham Pether tillskriven olja på pannå. ABRAHAM PETHER (1756-1812): "S Wright of Lesley" påskrift à tergo A.Pether, olja på papp-pannå, 54x46 cm Varunr: 4634926 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:54:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
Oidentifierad konstnär oljemålning. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1700-tal eller äldre): Familjeporträtt, otydlig signatur a tergo, ca 83x63 cm Varunr: 4634930 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:02:00
Se mer
Oidentifierad konstnär 1800-tal
Oidentifierad konstnär 1800-tal. RELIGIÖSA MOTIV, 2 st, 1800-tal, jungfru Maria samt Jesus, olja på pannåer, osignerade, ca 68x42 cm vardera Varunr: 4634951 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:44:00
Se mer
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Strandmotiv med person, olie på lærred. Ubekendt kunstner. Olie på lærred. Strandmotiv med person, usign. 47x63 cm(56x72 cm). Fremstår med krakeleringer og enkelte afskalninger. Varunr: 4594714 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 10:22:00 SEK 391
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd)
Sverre Loge Pettersen, olie på plade, landskab med elv (cd). Landskab med elv af Sverre Loge Pettersen (1919-2006), olie på plade. Sign. og dateret Sv. Loge Pettersen 1946. 73 x 60 cm (80 x 67). Varunr: 4629639 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 10:52:38 SEK 391
James Clarke Hook oljemålning
James Clarke Hook oljemålning. JAMES CLARKE HOOK (1819-1907): Fiskare vid strand, signerad och daterad, olja på duk, ca 79x138 cm Varunr: 4634977 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 11:20:00
Se mer
Leo Charles Møller, landskab med gæs
Leo Charles Møller, landskab med gæs. Landskabsparti med gæs af Leo Charles Møller (1899-1992). Olie på lærred. Sign. monogram LCM. 67 x 100 cm. (77 x 110 cm.) Varunr: 4629392 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 11:36:02 SEK 391
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. i monogram, 42x52 cm. (51,5x61,5 cm). Varunr: 4624840 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 11:39:43 SEK 391
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2)
Theodor Ulrichsen samt Kai Molter, olie på lærred, bymotiver (2). Bymotiver af Theodor Ulrichsen (1905-1970) samt Kai Molter (1903-1981), olie på lærred, begge sign. 35,5x27 cm. (42,5x34,5 cm). 24x35 cm. (33x44 cm). (2) Varunr: 4621146 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 11:51:00 SEK 391
Francois Xavier Bricard oljemålning
Francois Xavier Bricard oljemålning. FRANCIOS XAVIER BRICARD (1881-1935): Rökande gosse, signerad F Bricard, olja på duk, ca 81x50 cm Varunr: 4635000 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 13:04:00
Se mer
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade
J. Lund (1800-tallets slutning). Byparti med figurer. Olie på plade. Byparti med figurer, af J. Lund (1800-tallets slutning). Olie på plade. Sign. J. Lund. 30 x 41 cm. (40 x 51 cm.). Behov for let overfladerens. Varunr: 4625629 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 13:18:00 SEK 391
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred
Dansk maler, 1900-tallets begyndelse. Byparti med købmandsbutik. Olie på lærred. Byparti med købmandsbutik, af dansk maler (1900-tallets begyndelse). Olie på lærred. Usigneret. 42 x 58 cm. (55 x 70 cm.) Varunr: 4627929 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 13:18:00 SEK 423
Christian Fredrik Swensson oljemålning
Christian Fredrik Swensson oljemålning. CHRISTIAN FREDRIK SWENSSON (1834-1909): Marint motiv, signerad C. F. Swensson, olja på duk, ca 90x70 cm Varunr: 4635007 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 13:24:00
Se mer
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. i monogram, 54x58 cm. (63x66 cm). Enkelte krakeleringer. Varunr: 4624839 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 13:38:00 SEK 391
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>