Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Alfred Thörne, Forsande bäck
ALFRED THÖRNE (1850-1916): Forsande bäck, signerad Alfr. Thörne, olja på duk, 125 x 75 cm.
Varunr: 4890914
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:00:00
Se mer
Nikolai Avenirovich Shabunin, Art school interior
NIKOLAI AVENIROVICH SHABUNIN (Ryssland, 1866-1907): Interiör från konstskola, signerad och daterad 1906, olja på duk fäst på pannå, 80,5x116 cm
Varunr: 4890918
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:20:00
Se mer
Michele Giavanni Marieschi, hans art, olja
MICHELE GIAVANNI MARIESCHI, hans art, (omkring 1800): Stadmotiv med kanal, troligen Venedig, olja på duk, 47x51,5 cm
Varunr: 4890920
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:30:00
Se mer
Ubekendt kunstner. Akvarel, nøgen kvinde. Ca. 1930.
Ubekendt kunstner. Akvarel, nøgen kvinde. Ca. 1930. Usign. Mål: 22x32 cm. (38x50)
Varunr: 4890045
SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
12:30:24
SEK 518
Louis Masreliez, Belsassars gästabud
LOUIS MASRELIEZ (1748-1810), tillskriven: Belsassars gästabud, olja på papper fäst på pannå, 40,5 x 50 cm.
Varunr: 4890933
12:45:00
Se mer
Hjalmar Falk akvarell
HJALMAR FALK (1856-1938): Vinterlandskap, signerad och daterad Hjalmar Falk 1901, akvarell, bladmått ca 25x54 cm
Varunr: 4890936
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
13:10:00
Se mer
George Morland, tillskriven, olja
GEORGE MORLAND (1763-1804), tillskriven: Skogsmotiv med figurer, olja på duk, 69x90 cm
Varunr: 4890938
13:20:00
Se mer
efter Francesco Zuccarelli, 1800-tal, olja
FRANCESCO ZUCCARELLI, efter (1800-tal): Sällskap vid vattendrag, olja på duk, ca 53,5x71 cm
Varunr: 4890944
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
14:00:00
Se mer
Sievers. Landschaft. Öl auf Hartfaser. Signiert.
H. Sievers (1884 - 1956) Flusslandschaft. Um 1920. Links unten signiert. Öl auf Hartfaser. Gerahmt.. Maße (ohne Rahmen) ca. 40 x 52 cm.
Varunr: 4841737
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
14:15:59
SEK 386
Lorent August Lindholm, Flicka med blommor
LORENTZ AUGUST LINDHOLM (1819-1854): Flicka med blommor, signerad LA Lindholm, olja på duk, 30,5 x 25,5 cm, utförd ca 1843.. . Proveniens: Silversmed Gustaf Möllenborg, Stockholm. . Utställd: Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1843, katalognr 204 . . Litteratur: Emil Hultmark: Ku...
Varunr: 4890964
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:00:00
Se mer
Jørn Glob, eksteriør med stråtækt gård, olie på lærred
Eksteriør med stråtækt gård og grønthave, efterår. Maleri af Jørn Glob (1913-1998) Olie på lærred. Sign. Jørn Glob. 31 x 40 (44 x 54 cm.)
Varunr: 4892433
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
16:56:00
SEK 389
Ubekendt Kunstner. Tre gamle mænd i dialog på en bænk, olie på lærred
Ubekendt kunstner: Tre gamle mænd i dialog på en bænk. Olie på lærred. Signeret utydeligt 38 x 42 (50 x 54 cm) Enkelte små afskallinger langs kanter.
Varunr: 4892795
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
17:00:00
SEK 453
Ubekendt kunstner, kystparti, olie på lærred
Kystparti. Maleri af ubekendt kunstner, 20. årh. Olie på lærred. Utydeligt/ulæseligt signeret. Stedvise krakeleringer. 37 x 40 (46 x 49 cm.)
Varunr: 4892688
17:10:00
SEK 389
Leonard Wiedh oljemålning
LEONARD WIEDH (1866-1938): Kustbild med segelbåt, signerad L. Wiedh, olja på duk, ca 45x63 cm
Varunr: 4890980
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
17:30:00
Se mer
Hans Ole Brasen, olie på lærred
Hans Ole Brasen 1849-1930. Strandparti med dreng, der ordner net. Olie på lærred. Sign. monogram. 80 x 57 cm. (96 x 74 cm.). Fremstår med flere større og mindre retoucheringer og krakeleringer. Signaturen senere påført eller optegnet.
Varunr: 4891202
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
18:00:00
SEK 518
Ubekendt kunstner i Stoiloff's stil, 1900-tallet
Ubekendt kunstner i Stoiloff's stil, 1900-tallet. Olie på lærred. Vinterlandskab med kane. Betegnet C. Stoiloff jun. 54x96,5 cm. U.R. Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 4892091
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
19:08:29
SEK 1 101
Gemälde, Öl auf Holzplatte, Niederländische Flusslandschaft mit einer Windmühle
Gemälde, Öl auf Holzplatte, Niederländische Flusslandschaft mit einer Windmühle. Unten links unleserlich signiert. Maße ca.: Bild 24 x 18 cm, Rahmen 42 x 37 cm. Das Bild befindet sich in einem vergoldeten Prunkrahmen mit Akanthusblattdekor. Das Bild befindet sich in einem ...
Varunr: 4843997
SEK 3 374 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
19:10:00
SEK 386
Ubekendt kunstner Udsigt over hustage sign. monogram.
Ubekendt kunstner Udsigt over hustage sign. monogram. 26x19 cm. ( 38x30 cm.)
Varunr: 4883641
19:22:00
SEK 389
Eduard Keil. Rokoko interiør med mand og to kvinder
Eduard Keil, 19./20. årh. Rokoko interiør med mand, der overrækker roser til to kvinder, olie på lærred, sign. Ed. Keil. I Regence ramme af forgyldt træ og gesso. 32 x 21,5 (54 x 43 ) cm. Fremstår med mindre afskalning i bund.
Varunr: 4891285
SEK 5 180 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:24:00
SEK 2 461
Carl V. Meyer. Interiør med pige med hat
Carl V. Meyer (1870-1938). Interiør med pige med hat, olie på lærred, sign. og dat. Carl V. Meyer 1918. 31 x 26 (37,5 x 32,5) cm.
Varunr: 4890824
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:25:00
SEK 583
Ubekendt kunstner. Figurkomposition
Ubekendt kunstner. Figurkomposition, olie på lærred, usign. 80 x 50 (93 x 63) cm.
Varunr: 4890730
SEK 3 885 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
19:28:00
SEK 842
Carl V. Meyer. Gårdmotiv
Carl V. Meyer (1870-1938). Gårdmotiv, olie på lærred, sign. og dat. Carl V. Meyer 1910. 24,5 x 34 (31,5 x 41,5) cm.
Varunr: 4890825
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:39:00
SEK 518
Josefina Holmlund, Mölle hamn
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Mölle hamn, signerad och daterad J Holmlund 93, olja på duk, 61 x 91 cm.
Varunr: 4891009
19:42:00
Se mer
Thorvald Nygaard. Parti fra Nyhavn, København
Thorvald Nygaard (1892-1973) Parti fra Nyhavn i København, olie på lærred, sign. Th. Nygaard. Mål: 62,5 x 74 cm (81 x 92 cm).
Varunr: 4890034
19:48:00
SEK 971
Finn Wennerwald. Sydlandsk motiv. cd
Finn Wennerwald (1896-1969). Sydlandsk gademotiv med sø og bjerge i baggrund, olie på lærred, sign. Finn Wennerwald. 70 x 60 (82 x 72) cm.
Varunr: 4890826
19:56:00
SEK 453
William Henry Charles Groome. Figurkomposition
William Henry Charles Groome (1881-1914). Figurkomposition, olie på lærred, sign. W.H.C. Groome. 61 x 51 (81 x 71) cm. Krakeleringer.
Varunr: 4885598
SEK 25 901 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:04:14
SEK 7 252
Leif Ragn Jensen. Komposition med kæmpende kronhjorte. Olie på lærred (cd)
Komposition med kæmpende kronhjorte af Leif Ragn Jensen. Olie på lærred. Sign. og dat. Leif Ragn Jensen 1948. 110 x 150 cm (120 x 160 cm). Lærredet trænger til opstramning. (cd)
Varunr: 4804138
SEK 19 426 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:12:12
SEK 648
Oluf Simony Jensen. Interiør med kortspillere. Olie på lærred
Oluf Simony Jensen (1864-1923). Interiør med kortspillere. Olie på lærred. Sign. Simony Jensen. 34,5 x 48 cm. (41,5x55). Fremstår med aldersrelaterede krakkeleringer.
Varunr: 4891851
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:13:00
SEK 777
Ubekendt italiensk kunstner (1600/1700 tallet). 'Den sidste nadver'
Ubekendt italiensk kunstner. 'Den sidste nadver', olie på lærred, 1600/1700 tallet, usign. 63 x 49 (73 x 60) cm. Fremstår med trykmærker og to reparationer fra 1700/1800 tallet.
Varunr: 4885373
SEK 12 951 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:15:44
SEK 3 885
Søren Lund. Gårdexteriør med gæs ved et vandhul. Olie på lærred.
Søren Lund (1852-1933). Gårdexteriør med gæs ved et vandhul. Olie på lærred. Sign. Søren Lund. 57 x 78 cm. (75x96)
Varunr: 4891865
SEK 1 943 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:18:00
SEK 2 461
 1 2 3 4 5 6  >>