Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Niels Walseth, olie på lærred, bjerglandskab
Bjerglandskab af Niels Walseth (1914-2001), olie på lærred, sign. Niels Walseth, 65x55 cm. (80x70,5 cm).
Varunr: 4726914
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
10:53:18
SEK 458
Arthur Nielsen, olie på lærred, Krabbesholm
Krabbesholm af Arthur Nielsen (1883-1946), olie på lærred, sign. Arthur Nielsen, 37x55 cm. (40,5x58 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 4719272
12:01:00
SEK 425
Severin Nilsson oljemålning
SEVERIN NILSON (1846-1918): Strandbank i aftonrodnad, signerad Severin Nilson, olja på pannå, ca 22,5x31,5 cm
Varunr: 4727003
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:06:00
Se mer
Viggo Jespersen, olie på lærred
Skovparti, vinter, af Viggo Jespersen 1893-19??, CD. Olie på lærred. Sign. V. Jespersen. 70 x 99 cm. (81 x 110 cm.)
Varunr: 4719044
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
12:20:00
SEK 392
Victor Quistorff, olie på plade, gårdmotiv
Gårdmotiv af Victor Quistorff (1882-1953), olie på plade, sign. i monogram, 30,5x35,5 cm. (39,5x44,5 cm).
Varunr: 4719283
12:55:00
SEK 392
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Kyrkomotiv. Signerad, daterad 1943. 72x90 cm (93x113 cm). Krackeleringar, nålhål i duk upptill.
Varunr: 4722881
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
13:00:00
SEK 300
Frederik Ernlund, olie på lærred, marine
Marine af Frederik Ernlund (1879-1957), olie på lærred, sign. FE, 38x61 cm. (46,5x71 cm).
Varunr: 4727324
13:31:47
SEK 392
Aage Lund, olie på lærred, høstlandskab med bonde og hestevogn
Høstlandskab med bonde og hestevogn, af Aage Lund 1892-1972, sign. Aage Lund. 57x68,5 cm (72x85 cm)
Varunr: 4721552
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
14:02:00
SEK 392
Ib Hjaltason, olie på lærred, motiv med klipper
Motiv med klipper af Ib Hjaltason (1915-1996), olie på lærred, sign. Ib Hjaltason, 51x63 cm. (60x72 cm). Enkelte afskalninger.
Varunr: 4719277
14:47:00
SEK 425
Harald Lønborg, olie på lærred, motiv med hønsegård
Motiv med hønsegård af Harald Lønborg (1868-1942), olie på lærred, sign. H. Lønborg, 64x75 cm. (74x85,5 cm).
Varunr: 4727392
15:07:22
SEK 392
Poul S Christiansen, olie på lærred, portræt samt buste (cd) (2)
Portræt, olie på lærred samt buste af gips af Poul S Christiansen (1855-1933), begge sign. i monogram, 92,5x94 cm. (115x107 cm). Maleri med krakeleringer, buste med enkelte afslag. (2)
Varunr: 4727389
SEK 2 615 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
15:20:43
SEK 1 438
Jules David, vier Modestudien aus 'La Moniteur de la mode', 1877 (4)
Jules David (1808-1892), vier Modestudien aus 'Le Moniteur de la Mode', Paris 1877. Le Moniteur de la Mode präsentierte die neuesten Entwicklungen in Mode und Stil, einschließlich Frisur und Heimtextilien von 1843 bis 1913. Altkolorierte Stiche. Je 42 x 33 cm Rahmenmaß. (4)
Varunr: 4726810
SEK 1 945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
15:35:26
SEK 438
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, portræt
Portræt af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, uden sign. 89x71 cm. (101x82,5 cm). Fremstår med reparation.
Varunr: 4727387
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
15:45:00
SEK 458
Adolf Mühlhan, Alster im Winter. Ölgemälde
Adolf Mühlhan (1886-1956), Alster im Winter. Öl auf Hartfaserplatte. Signiert unten links. Rahmenmaße: 45 x 63 cm.
Varunr: 4697660
SEK 2 431 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
15:48:45
SEK 1 070
Arvid Öström Blomsterstilleben
ARVID ÖSTRÖM (1889-1955): Sommarblomster, signerad A.Öström, olja på pannå, ca 20,5x14 cm
Varunr: 4727042
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
16:00:00
Se mer
Ubekendt kunstner, blomstermotiv
Blomstermotiv af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, uden sign. 40x50 cm. (56x64 cm).
Varunr: 4723387
16:57:00
SEK 425
Edith Geert, olie på lærred, opstilling
Opstilling af Edith Geert (1906-1983), olie på lærred, sign. E. Geert, 66x97 cm. (84x117 cm).
Varunr: 4712805
17:30:00
SEK 392
Tre malerier af Rasmus Larsen (1867-1944). (3)
Tre malerier af Rasmus Larsen (1867-1944). Motiver fra skovlandskaber. Olie på lærred. Sign. og dat. .Rasm. Larsen 1910 og 1917. 39 x 23,5 cm (43 x 28 cm). Samt dateret 1925, 63,5 x 45 cm (70 x 51,5 cm). Olie på lærred. (3)
Varunr: 4726401
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:10:00
SEK 392
Albert Kongsbak. Olie på lærred (cd)
Albert Kongsbak (1877-1958). Olie på lærred. Komposition med pige. Monogram og dateret; A.K. samt 1917. 61 x 41 (74 x 54). (cd)
Varunr: 4727329
SEK 1 308 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:21:00
SEK 2 223
Knud Jespersen, olie på lærred, landskab med mølle
Landskabsparti med mølle af Knud Jespersen (1879-1954), olie på lærred. Sign. Knud Jespersen. 55 x 62 cm (66 x 74).
Varunr: 4727479
19:13:00
SEK 425
Ubekendt kunstner, kopi efter Otto Bache, Olie på lærred.
Ubekendt kunstner. Kopi efter Otto Bache (1839-1927), Olie på lærred. De sammensvorne rider fra Finderup efter mordet på Erik Klipping i 1286 (Originalen fra 1882, ophængt på Frederiks-borgmuseet). Maleriet er et symbol på datidens stærke nationalromantiske strømninger. Tekst på lærredets ...
Varunr: 4727630
SEK 2 615 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:21:00
SEK 2 158
Nils Engquist. Olja på duk (BUS)
Nils Engquist (1905-1991). Olja på duk. Landskap med björkar. Signerad. Inramad. 50x65. (58x73)
Varunr: 4682460
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
19:27:00
SEK 300
Folmer Bendtsen, olie på lærred, parti fra Sydhavnen, cd
Parti fra Sydhavnen, af Folmer Bendtsen (1907-1993), olie på lærred, sign. og dat. Folmer Bendtsen 60. 81 x 100 cm (99 x 119 cm).
Varunr: 4717385
SEK 13 076 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
19:27:00
SEK 7 584
Constantin Hansen, motiv fra den nordiske mytologi
Constantin Hansen (1804-1880). Olie på lærred. Motiv fra den nordiske mytologi; "Hervør henter sværdet Tyrfing i Angantyrs høj" signeret med monogram CH. H. 42 x 47 cm (53 x 59 cm). Farvebortfald/ slid nederst på lærredet. Ramme med skrammer.
Varunr: 4727746
SEK 10 461 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:27:15
SEK 5 753
Adolf Stademann, sjov på isen. Oliemaleri
Adolf Stademann (1824-1895), sjov på isen. Olie på træ. 18 x 26/33,5 x 44 cm.
Varunr: 4723853
SEK 14 586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:29:00
SEK 7 536
Julius Paul Junghanns, Schaf im Pferch, 1936. Ölgemälde
Julius Paul Junghanns (1876-1958), Schaf im Pferch, 1936. Öl auf Leinwand. Signiert und datiert unten links. Maße: 29 x 40 / 43 x 53 cm.
Varunr: 4723864
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:32:00
SEK 1 993
Antonio Cortes, drikkende køer med hyrde. Oliemaleri
Antonio Cortes (1827-1908), drikkende køer med hyrde. Olie/træ. Signeret nederst til venstre med ’A Cortes’. 20,5 x 39,5/37,5 x 56,5 cm.
Varunr: 4723869
SEK 9 724 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:34:00
SEK 2 139
Lars Boëthius. Olja på pannå (BUS)
Lars Boëthius (1903-1968). Olja på pannå. Vinterlandskap. Signerad. Daterad 1959. Inramad. 32x40. (50x68)
Varunr: 4726616
19:44:00
SEK 300
Gunnar Bundgaard, olie på lærred, siddende mand med to heste, cd
Siddende mand med to heste af Gunnar Bundgaard (1920-2005). Olie på lærred. Sign. G. Bundgaard. 46 x 56 cm. (61 x 71 cm.)
Varunr: 4725672
SEK 1 046 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
20:08:00
SEK 392
Brynolf Wennerberg. Gouache. 'In Gesellschaft' (BUS)
Brynolf Wennerberg (1866-1950). Gouache. "In Gesellschaft". Salongsinteriör med konverserande människor. Monogramsignerad. A tergo betitlad. Inramad bakom glas. 45x31. (50x36)
Varunr: 4675631
SEK 8 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:26:00
SEK 1 300
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>