Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
James Herbert Snell oljemålning
JAMES HERBERT SNELL (1861-1935): Flodlandskap med gård, J Herbert Snell, olja på pannå, ca 20x29 cm
Varunr: 4924618
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
10:18:00
Se mer
Vinterlandskap oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Ryssland, 1900-tal): Vinterlandskap, signerad A Markov, olja på pannå, ca 31x48 cm
Varunr: 4924659
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
12:36:00
Se mer
Edwin Longsden Long, Spanish Lady with a Fan
EDWIN LONGSDEN LONG (England 1829-1891): Spanish Lady with a Fan, signerad E Long, olja på duk, 63x50 cm.. . LITTERATUR. Mark Bills, Edwin Longsden Long RA, London 1998, omnämnd på sidan 101 under "spanska influenser 1857-1873", katalognr 129
Varunr: 4924677
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
13:36:00
Se mer
Oidentifierad konstnär,
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, föreställande fartyget Thyra, London 95, olja på pannå, ca 30x45. . Enligt påskrift på baksidan Thyra byggd 1885 Sjöbergs varv Grosshandlare Gustaf Fritiof Cawallin.
Varunr: 4924681
13:48:00
Se mer
Ole Due, olie på lærred, strandparti
Strandparti af Ole Due (1875-1925), olie på lærred, sign. O. Due, 57,5x90 cm. (68,5x101 cm). Fremstår med krakeleringer.
Varunr: 4895284
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
14:01:00
SEK 389
Louise Canuet oljemålning
LOUISE CANUET (1900-tal): Kvinnoporträtt, signerad L Canuet, olja på duk, ca 41x33 cm
Varunr: 4924712
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
15:33:00
Se mer
Apostel. Gemälde auf Holz.19. Jhdt (2).
Apostel. Öl auf Holtz. Verso unleserlich signiert. Maße ca. 26 x 20 cm. Gerahmt. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4922026
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
15:51:04
SEK 530
Axel Peter oljemålning
AXEL PETER (1863-1942): Från Kastellholmen och Söder, signerad Ax Peter 1927, olja på duk, ca 57x115 cm
Varunr: 4924734
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
16:42:00
Se mer
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (18/1900-tal): Stockholmsmotiv med Riddarhuset, monogramsignerad HI, olja på duk, ca 32x40 cm
Varunr: 4924745
17:18:00
Se mer
Harald Lindberg oljemålning
HARALD LINDBERG (1904-1976): Vårflod, signerad Harald Lindberg, olja på pannå, ca 71x71 cm
Varunr: 4924753
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
17:42:00
Se mer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (Frankrike, 1800-tal): Kvinnoporträtt, otydligt signerad, olja på duk, ca 35x27 cm
Varunr: 4924774
18:48:00
Se mer
Lindorm Liljefors oljemålning
LINDORM LILJEFORS (1909-1985): Lyftande änder, signerad Lindorm L, olja på pannå, ca 28x36 cm
Varunr: 4924795
19:36:00
Se mer
Vilhelm Behm oljemålning
VILHELM BEHM (1859-1934), Landskap med vattendrag, signerad Vilh. Behm 1890, olja på duk, ca 55x93 cm
Varunr: 4924800
19:46:00
Se mer
Ubekendt ekspressionist, maleri, ’Korngarben’, i stil med Vincent van Gogh, omkring 1900.
Ubekendt ekspressionist, maleri, ’Korngarben’, i stil med Vincent van Gogh, omkring 1900. Olie på lærred, forestiller nogle kornneg på en sensommermark i et bakket landskab, grønne-, gule og brune nuancer, 64,5 x 85 cm, fremstår delvist med slitagespor og farveslitage.
Varunr: 4923810
SEK 6 266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:05:00
SEK 1 253
Ubekendt kunstner, maleri, grøntsagsmarked, 1800-tallet
Ubekendt kunstner, maleri, grøntsagsmarked, 1800-tallet. Olie på træ, scene fra hollandsk grøntsagsmarked i blå, grønne, grå og brune nuancer, indrammet, billedudsnit 35 x 40 cm, mål i alt 55 x 63,5 cm.
Varunr: 4923814
SEK 27 955 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:13:00
SEK 1 542
Theodor Svendsen, maleri, sølandskab
Theodor Svendsen (1883 - ?), maleri, sølandskab, olie på lærred, landskabsscene med søbred, grønne, gule, hvide, brune og blå nuancer, indrammet, billedudsnit 72 x 90 cm, mål i alt 81 x 99 cm.
Varunr: 4923579
SEK 4 579 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:17:00
SEK 386
Maleri, Jesus Kristus bærer korset, tempera på træ
Maleri, Jesus Kristus bærer korset, tempera på træ, 1820, blå, røde, hvide og grønne nuancer på guldfarvet baggrund, trærammen er fra 1742, blomstermønster og ornamentalt mønster, mål i alt 110 x 63 cm, fremstår med lette slitagespor, minimal farveafskalning.
Varunr: 4920074
SEK 13 495 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:42:00
SEK 2 410
Wilhelm Emele, maleri, 'Kavalleristen', 1860
Wilhelm Emele (1830-1905), maleri, 'Kavalleristen', 1860, olie på lærred, soldater og rytter i skumringen, brune, hvide og grå nuancer, signeret og dateret nederst til højre, indrammet, billedudsnit 33 x 46 cm, mål i alt 53 x 63 cm.
Varunr: 4923823
SEK 12 531 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:50:00
SEK 1 060
Ferdinand Sommer, Prospekt af de schweiziske Alper
Ferdinand Sommer (1822-1901), ’Ansicht aus den Schweizer Alpen’, landskabsscene med geder og en snedækket bjergkæde i baggrunden, brune, hvide, rosa, blå og grønne nuancer, signeret nederst til højre i billedet, indrammet, billedudsnit 39 x 43 cm, mål i alt 57 x 64 cm.
Varunr: 4923819
20:59:00
SEK 1 060
Ubekendt kunstner. Parti med bondegård
Ubekendt kunstner. Parti med bondegård, olie på plade, usign. 18 x 23 cm (28 x 32 cm). Messingplakette referer til Frits Johann Frederik Vermehren (1823-1910).
Varunr: 4919070
SEK 12 951 DK, Herning, Engdahlsvej 24-02-2018
21:15:00
SEK 1 943
Gottfrid Kallstenius oljemålning
GOTTFRID KALLSTENIUS (1861-1943): Landskapsmotiv, signerad G Kallstenius, olja på duk, ca 71x100 cm
Varunr: 4924873
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
10:24:00
Se mer
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1800-tal): Spelman, olja på duk, signerad G.Colombas, ca 27x20 cm
Varunr: 4924885
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
11:24:00
Se mer
kustlandskap
ERNST LORENZ-MUROWANA (1872-1950): kustmotiv, signerad, olja på duk, ca 36x46 cm
Varunr: 4924920
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
14:08:00
Se mer
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Landskap med kyrka, olja på duk, signerad S.Lepine, 54x36 cm
Varunr: 4925003
19:40:00
Se mer
Michael Ancher. Portræt af en lyshåret dame i rød kjole (en Danneskjold-Samsøe), 1919
Michael Ancher (1849-1927). Portræt af en lyshåret dame i rød kjole (en Danneskjold-Samsøe), olie på lærred, sign. Michael Ancher 19. 51 x 49 cm. (65 x 62 cm.) Proveniens: ABR auktion nr. 10/474, juni 1985.
Varunr: 4917533
SEK 32 376 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
20:05:00
SEK 5 439
Oluf Hartman. Partier med træer. Oie på plade (2)
Oluf Hartmann 1879-1910. Partier med træer, antageligt fra Refugiet Fuglsang, olie på lærred opklæbet på plade 23 x 29 cm ( 32 x 38 cm) og 27 x 21 cm. ( 36 x 30 cm) (2)
Varunr: 4919462
SEK 12 951 DK, Helsingør, Støberivej 25-02-2018
20:10:00
SEK 4 662
Guido Reni / Elisabetta Sirani, kopi efter. Portræt af Beatrice Cenci, olie på lærred
Ubekendt kunstner, 1800-tallet, kopi efter maleri tilskrevet enten Guido Reni (1575-1642) eller Elisabetta Sirani (1638-1665). Portræt af Beatrice Cenci (1577-1599), olie på lærred, usign. 63 x 50 cm. (75 x 62 cm.) Fremstår med aldersrelaterede krakeleringer og to reparationer, mærke efter ...
Varunr: 4894120
SEK 12 951 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
20:49:00
SEK 1 166
Adolf Henrik Mackeprang. En skovvej med rytter omgivet af får, køer og et føl, olie på lærred
Adolf Henrik Mackeprang (1833-1911). En skovvej med rytter omgivet af får, køer og et føl, olie på lærred, sign. monogram AM. 118 x 96 cm. (134 x 112 cm.) Fremstår med fine, aldersrelaterede krakeleringer.
Varunr: 4894286
SEK 25 901 DK, Vejle, Dandyvej 25-02-2018
20:50:00
SEK 7 770
William Hammer. Opstilling med blomster i kurv, fugl og sommerfugl
William Hammer (1821-1889). Opstilling med blomster i kurv, fugl og sommerfugl, olie på lærred, sign. W.H., på bagsiden betegnet W. Hammer. 37 x 42 cm. (48 x 54 cm.) Fremstår med mindre krakeleringer, små retoucheringer og lille reparation.
Varunr: 4909998
20:57:00
SEK 5 439
Bruno Liljefors oljemålning
BRUNO LILJEFORS (1860-1939): Landskapsmotiv, monogramsignerad BL, a tergo kvarlåtenskapsstämpel Uplands Enskilda Bank AB, olja på duk, ca 60x100 cm
Varunr: 4925116
SEK 25 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-02-2018
15:00:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>