Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kastknivar
KASTKNIVAR, 2 st, Kongo, asymmetriska klingor, längd ca 40 resp. 42 cm
Varunr: 4892121
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:45:00
Se mer
Tysk sabel, nummerens
Tysk sabel, sort greb beviklet med metaltråd, matsort skede. Portepé. Mærket W. U. K. samt 9./J.R.6.8. i både skede og klinge/fæste. Total længde: 97 cm. Fundet i Tønder. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 4892663
SEK 1 554 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2018
20:14:00
SEK 1 425
2 Brasilaenske sabler(2)
2 Brasilianske sabler ene med sprekt feste. Stempler AEC i en trekant på ene begge har stort "Rigs våpen" på skulen. Bruks preget stand.Lengte 97cm. ser ut til å være m-1890 med nyt og gammelt feste. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. ...
Varunr: 4762906
SEK 2 051 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 19-01-2018
21:35:00
SEK 872
Khanjar
KHANJAR, indopersisk, klinga med dekor i silver av hjort tiger elefanter, fäste i stål med silverdekor, längd 39 cm
Varunr: 4893158
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
15:28:00
Se mer
Sabel
SABEL, svensk, m/1867 för kavallerimanskap, svart nummerriktig stålbalja, längd 106 cm
Varunr: 4895062
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
14:21:00
Se mer
Tre tyske K98 bajonetter (3)
Tre tyske K98 bajonetter. To nummerens og en uden skede. Blankvåbentilladelse påkrævet. (3)
Varunr: 4894567
SEK 1 813 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
18:29:00
SEK 1 101
Jemenitischer Dolch
Jemenitischer Dolch mit verzierter Schutzhülle, gekrümmte Klinge mit Holzgriff, Maße: L. 29 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen und Oxidationsspuren am Metall.
Varunr: 4894136
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
19:13:00
SEK 386
Jemenitischer Dolch
Jemenitischer Dolch mit verzierter Schutzhülle, gekrümmte Klinge mit Holzgriff, Maße: L. 35 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen und Oxidationsspuren am Metall.
Varunr: 4894135
19:14:00
SEK 386
Jemenitischer Dolch
Jemenitischer Dolch mit verzierter Schutzhülle, gekrümmte Klinge mit Holzgriff, Maße: L. 36 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen und Oxidationsspuren am Metall.
Varunr: 4894133
19:16:00
SEK 386
Dansk officerssabel M1950 samt fransk og anden sabel (3)
Officerssabler med skede. Dansk sabel M1950, klinge 81 cm. mærket EMI 49, Carl Eickhorn, Solingen. Sabel mærket Carl Eickhorn, Solingen, klinge 81 cm.. Fransk sabel mærket sabré d'officier F1, klinge 81 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. (3)
Varunr: 4894603
SEK 3 108 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
19:29:00
SEK 3 626
Samling bajonetter (10)
Samling bajonetter: 1 stk. Elssner Schwyz, Victoria, Nr. 220308, L. 43 cm. 1 stk. Weyersberg, Kirschbaum og Co. L. 52 cm. 1 stk. Elsener, Solingen nr. 95353, L. 43 cm. 1 stk.Weyersberg Kirschbaum og Co. nr. 8672 L. 43 cm. 1 stk. FW nr. V56143 L. 37 cm. 1 stk. Toledo nr. 6303S L. 37 cm. 1...
Varunr: 4894614
SEK 3 885 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
19:55:00
SEK 1 101
Diverse knive (5)
Diverse knive. Amerikansk bajonet, Combat Commander kniv, to jagtknive samt kniv med ældre klinge. Blankvåbentilladelse påkrævet. (5)
Varunr: 4894569
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
20:30:00
SEK 971
Värja 1800-tal
VÄRJA, 1800-tal, svensk, för ämbetsman, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med graverade mässingsbeslag, längd 94,5 cm
Varunr: 4896150
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2018
12:12:00
Se mer
Polske sabler, 1700'tallet (3)
Polske sabler med god stempling, greb af træ og læder. Den ene med lang lige parerstang, den anden med parerbøjle, 1700'tallet. L: 92 og 98 cm. Medfølges af engelsk bog om fægtning med polske blankvåben. Fremstår renoverede og bed aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet. (3)
Varunr: 4898030
SEK 9 065 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
20:12:00
SEK 1 684