Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Blankvapen i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Replik eines Samurai Schwert
Replik eines Samurai Schwert . Replik eines Samurai Schwert, gefertigt mit einer gravierten Klinge aus Metall und einem Stichblatt (Tsuba) aus Messing. Der Tsuka ist mit zwei Menuki Elementen aus Messing verziert. Maße ca.: L. 100 cm, B. 4 cm. Die Replik befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und... Varunr: 4614098 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:28:02 SEK 1 449
Katana, Samuraischwert, mit Koshirae, Shimaru (scharf)
Katana, Samuraischwert, mit Koshirae, Shimaru (scharf). Katana mit Koshirae (Montierung). Klinge aus Kohlenstoffstahl, geschmiedet im Kobuse Verfahren (Sandwichkonstruktion Hartstahl mit Weichstahlkern), mit Bo- Hi (Hohlkehlen), traditionell gehärtet, daher mit Härtelinie (Hamon). Nagasa (Klingenlänge) ca. 71cm, Breite Kissaki ca. 2,5cm, Breite ... Varunr: 4631509

SEK 11 588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-26 19:51:00 SEK 8 208
Katana, Samuraischwert, mit Koshirae, Shimaru (scharf). Katana mit Koshirae (Montierung). Klinge aus Kohlenstoffstahl, geschmiedet im Kobuse Verfahren (Sandwichkonstruktion Hartstahl mit Weichstahlkern), mit Bo- Hi (Hohlkehlen), traditionell gehärtet, daher mit Härtelinie (Hamon). Nagasa (Klingenlänge) ca. 71cm, Breite Kissaki ca. 2,5cm, Breite ... Varunr: 4631511

SEK 11 588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-26 19:58:00 SEK 8 208
Kindjal
Kindjal. KINDJAL, omkring 1900, klinga med mittås och inslagna stämplar, kavelplattor i ben och horn, läderklädd balja med beslag i vitmetall, längd 73 cm Varunr: 4638151 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 20:09:00
Se mer
Norsk jagtkniv med sølvmontering
Norsk jagtkniv med sølvmontering. Norsk jagtkniv med skæfte af palisander skede af læder med sølvmontering. L. 22, bladlængde 11 cm. Sølvstemplet Haugrud. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. Varunr: 4639436 SEK 2 604 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-27 20:26:00 SEK 814
Samling af primært blankvåben fra Sudan (12)
Samling af primært blankvåben fra Sudan (12). Samling af primært blankvåben fra Sudan. Blankvåbentilladelse påkrævet. (12) Varunr: 4638793 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-28 15:55:00 SEK 521
Persisk Jambia med bælte
Persisk Jambia med bælte. Persisk Jambia kniv KL 21 cm. Der medfølger bælte med broderinger L 110 cm. Fremstår med brugsspor, slid på bælte. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4639143 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-28 17:48:00 SEK 391
Samling af bajonetter (17)
Samling af bajonetter (17). Samling af bajonetter. Blankvåbentilladelse påkrævet. (17) Varunr: 4631368 SEK 4 558 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-28 18:24:00 SEK 2 214
Indonesiske Kris (4)
Indonesiske Kris (4). Indonesiske Kris med greb af ben og træ. Skeder af træ, en med sølv beslag. L: 25 - 44 cm. Fremstår med enkelte mangler. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4) Varunr: 4612222 SEK 1 563 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-28 19:14:00 SEK 423
Knivar i renhorn
Knivar i renhorn. HELHORNSKNIV, Johannes Lauri, Rovaniemi, handtag och slida i graverat horn, signerat blad, längd 26 cm, SAMEKNIV, signerad PL (?) med graverad och svärtad dekor, slida och handtag renhorn, längd 23 cm Varunr: 4639724 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 19:40:00
Se mer
Knivar
Knivar. J MARTIINI, blad med graverad dekor märkt Ilves, skaft i björk, slida i läder längd 31, KNIV med skaft av renhorn, slida i läder med applikationer, längd 45 cm Varunr: 4639727 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 19:46:00
Se mer
Samekniv
Samekniv. SAMEKNIV, Nils Larsson Huuva, slida i graverat renhorn och läder, skaft i renhorn med färgade mellanlägg, längd 21 cm Varunr: 4639731 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 19:54:00
Se mer