Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Peter Lik fotobok
PETER LIK, bok, limiterad upplaga om 7500 ex, numrerad 0848, "25TH ANNIVERSARY BIG BOOK", 51x36 cm
Varunr: 4727010
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:48:00
Se mer
Stor samling ældre bøger (78)
Stor samling ældre bøger heriblandt kan nævnes: Grimberg, Verdens Historie, Odense Bogen (4 bind), Danske slotte og herregårde. Danmarks Historie. Odense bys historie. Aldersrelateret stand. (78)
Varunr: 4716701
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
14:00:00
SEK 425
Samling bøger 'Store russiske Fortællere' (12)
Samling bøger 'Store russiske Fortællere' bestående af: Fjodor Dostojevski: Brødrene Karamasov I+II+III, Minder Fra Dødens Hus, Forbrydelse og Straf I+II. Nikolaj Leskov: Den fortryllede Vandringsmand Maxim Gorkij: Familien Artamonov Nikolaj Gogol: Døde Sjæle Leo Tolstoj: Anna Karenina ...
Varunr: 4722230
SEK 1 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
16:26:00
SEK 392
Stockholm Braun G Hogenberg F
STOCKHOLM. (BRAUN, GEORG - HOGENBERG, FRANS). Stockholm. 2 vyer på samma blad. (Köln ca 1590).. . Kolorerad graverad plansch. På baksidans ena hälft text. Den undre vyn efter en teckning av Hieronymus Scholeus. Ca 32x47.
Varunr: 4727058
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
17:36:00
Se mer
Samling tegneserier. James Bond (54)
James Bond. Samling tegnserier fra 1966-1995 bestående af: 1966-77 nr. 6,13,18,19,26-35,37-43. 1978-1983 nr. 45-66. 1983-1984 nr. 1-7. 1995 'Slangens liga', specialhæfter nr. 1-3. Fremstår med brugsspor samt håndteringsmærker. (54)
Varunr: 4723333
SEK 1 308 DK, Herning, Engdahlsvej 26-07-2017
20:05:00
SEK 556
Derriere le miroir
DERRIERE LE MIROIR, 8 st, innehållandes litografier efter bla Calder, Miró, Chagall, Palazuelo, Arakawa, Bram van Velde, Fiedler, Uba, Tal-Coat: No 121-122 (Legér "La partie de campagne" saknas), 188 (Le Yaouang), 196 (Ubac), 199 (Tal-Coat) 204 (Cinq livres gravés), 211 (Fiedler) 223 (Arakawa), 2...
Varunr: 4727794
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-07-2017
12:30:00
Se mer
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag mellem 27. juli 2017 og 27. august 2017 (begge incl.) Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: ...
Varunr: 4592024

SEK 10 461 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
12:41:00
SEK 1 373
Konvolut Karten / Stadtansichten, Bad Bergzabern / Konstanz / Lindau / Bodensee / Neustatt / Germersheim, Kupferstiche, Merian, 17. Jhd. (7)
Konvolut Karten, Kupferstiche: Wahre Contrafactur der Churfuerstlichen Residenz Statt Heidelberg, hrsg. Matthäus Merian um 1650; Heppenheim - Starkenburg, hrsg. Merian 1645; Eigentliche Contrafactur der Statt Costantz am Bodensee, hrsg. Matthäus Merian 1643; Lindau am Bodensee, hrsg. Matthäus ...
Varunr: 4727289
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
19:16:04
SEK 389
Morris og Goscinny m.fl. Lucky Luke, tegneseriealbums 1-49 (50)
Morris og Goscinny m.fl., Lucky Luke, tegneseriealbums 1-49, Interpresse, København 1980'erne, en enkel i dublet, varierende oplag og variende stand, enkelte noget slidt, (50)
Varunr: 4728527
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
19:25:00
SEK 523
Konvolut Karten / Stadtansichten, Lautereck, Hagenbach, Lambsheim, Wachenheim, Freinsheim, Pfeddersheim, Oggersheim, Andernach, Dürckheim, St. Lambrecht. Kupferstiche, Merian, 17. Jhd. (8)
Konvolut Karten, Kupferstiche, Entwürfe / hrsg. Merian, 17. Jhd.: Lautereck, Hagenbach, Lambsheim, Wachenheim, Freinsheim, Pfedersheim, Ogersheim, Andernach, Dürckheim, St. Lambrecht. Jeweils gerahmt, hinter Glas, mit Passepartout. Verschiedene Größen, kleinstes Plattenmaß 9,5x18cm. Altersgemäße ...
Varunr: 4726964
19:45:00
SEK 389
Konvolut Karten, Stadtansichten, Rhein / Köln / Bonn / Bacharach / Oppenheim, Kupferstiche, teilweise koloriert (5)
Konvolut Karten, Stadtansichten, Kupferstiche, teilweise koloriert: Rhenus Fluviorum Europae Celeberrimus, Entwurf Guilielmus Blaeu 1640; Bonn - Bonna, Entwurf Matthäus Merian 1646, Abbildung der Statt Cöln und der gegenübergelegener new befestigten Freijheit Duijtz, hrsg. Matthäus Merian 1646; ...
Varunr: 4726947
20:16:00
SEK 389
Konvolut Karte, Mainz / Worms / Landau / Kaiserslautern, Kupferstiche, 17. Jhd. (5)
Konvolut Karten, Kupferstiche: Wormatia - Wormbs, von zwei Platten, hrsg. Merian 1645; Worms - Rhin Fl., unbekannter Entwurf wohl 17. Jhd., De Stat Maintz met de nieuwe Schanfen en Schipbrug, hrsg. Matthäus Merian 1633; Landau, Entwurf Matthäus Merian 17. Jhd., Kaiserslautern, hrsg. Matthäus ...
Varunr: 4726908
20:20:00
SEK 389
Samling tegneserier, Comics, Sammy, Fjerne horisonter m. fl. (276)
Stor samling tegneserier best. af; bla. Comics 2-8, Sammy (13), Fjerne horisonter (14), Splint og Co. Garfield, Skipper Skræk m. fl. Mange 1. oplag. Med gengangere. Fremstår med brugsspor. (276)
Varunr: 4727210
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
20:25:00
SEK 785
Konvolut Karten, Afrika / Germanien, Kupferstiche, koloriert, 17. / 18. Jhd. (6)
Konvolut Karten, Kupferstiche, koloriert: Palatinatus ad Rhenum, Entwurf Guilelmus Blaeu 1630; Commentariorum Rerum Germanicarum, Entwurf Petrus Bertius 1616; A Map of the Country of the Hottentots, unbekannter Entwurf Niederlande 18. Jhd.; Africa, unbekannter Entwurf wohl 17. Jhd, Africa Tabula,...
Varunr: 4726819
20:36:00
SEK 389
Sankt Lukas Gildet. Modstanden. Forlaget Fremad 1945
Sankt Lukas Gildet - Dan Sterup Hansen, Jane Muus m.fl.: 'Modstanden'. 26 træsnit. Forlaget Fremad 1945. Fremstår med enkelte pletter.
Varunr: 4723835
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2017
20:56:00
SEK 392
Karta Lappland de Wit samling av kartor
KARTA LAPPLAND, WIT, FREDERICK DE Suecia Lapponia et Norvegicae... Amsterdam 1680, . . Delvis kolorerad, ca 42x53 cm
Varunr: 4728944
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
11:24:00
Se mer
Grønlandsk bogskat - Groenlandica & litografier
Grønlandsk bogskat 10 Groenlandica samt farvelitografier. Ilagt mappe med nr. 1108/1973.
Varunr: 4728520
SEK 1 308 DK, Helsingør, Støberivej 28-07-2017
15:44:00
SEK 458
Karta Skandinavien De Wit 1700
SKANDINAVIEN, Wit, F. de, Regni Sueciae tabula generalis, divisa in Sueciae, Gothiae regna... Amsterdam 1690-1700, kolorerad graverad karta med figurativ kartusch, ca 53x61 cm
Varunr: 4728970
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2017
16:36:00
Se mer
Wolfgang Amadeus Mozart. Kobberstukne noder til opera 'Idomeneo', musikforlag Nicolaus Simrock, Bonn, 1700-tallet
Wolfgang Amadeus Mozart. 'Idomeneo' kobberstukne noder til opera. 'Idomeneo Ré Di Creta'. Opera seria in tre atti, musica.' Di W.A. Mozart. 'Idomeneus Köning von Creta.' Musikforlag Nicolaus Simrock, Bonn., 183 sider. Mærkat på titelside 'A Copenhague chez C C Lose au Magazin de Musique d'Arts ...
Varunr: 4729817
SEK 2 615 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2017
18:03:10
SEK 490
Samling litteratur om Phrenologi mm, 1800-tal. Bl a C. Otto M.D (4)
Samling litteratur om Phrenologi mm, 1800-tal. Bl a C. Otto M.D. 'Tidsskrift for Phrenologien'. Utgiven av C. Otto M.D., 2 band, Köpenhamn, 1827-1828. 'Phrenologie', Scheve, Jönköping, 1836. Medföljer 'Ukens Revy', 1917. (4)
Varunr: 4596113
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 29-07-2017
15:49:00
SEK 550
Konvolut Karten, Kupferstiche, zum Teil koloriert (5)
Konvolut Karten, Kupferstiche, zum Teil koloriert, topografische Darstellungsweisen sowie Stadtansichten: Erzbistum Köln [Coloniensis Archiepiscopatus Auctore Ioh. Gigante Medico et Mathematico], Düsseldorf, Leinigen, Speyer, Straßburg. Jeweils gerahmt, hinter Glas, verschiedene Größen, ...
Varunr: 4655392
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-07-2017
21:00:00
SEK 389
Olof Rudbeck fågelboken
FÅGELBOKEN och PORTFÖLJEN, Olof Rudbeck d.y. faximil, 1985, tryckt i 1140 ex, detta nr 1079
Varunr: 4729994
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2017
13:30:00
Se mer
Svenska 1600-talslagar
SVENSK LAGBOK 1666. Sverikes rikes lagh-böker, som är, Landz-lagh, Stadz-lagh, Uplandz lagh, Wästgötha lagh, Östgötha lagh, Söderman l. Wästmanna och Helsing lagh... Stockholm (I. Meurer) (1665)-66. . . Folio. (6 s., inklusive graverat titelblad); (10 s.), bl. (1)-96, (74) s.; (4) s., bl. (1)-74 ...
Varunr: 4729998
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2017
14:00:00
Se mer
Lennart Sand litografier
LENNART SAND (född 1946): Skisser efter naturen och på sten ritade, inbunden mapp med litografier, signerad och numrerad 643/690, samt 2 st. lösa färglitografier vardera signerade och numrerade av konstnären -89 73/190
Varunr: 4730004
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2017
14:36:00
Se mer
J. P. Trap Danmark, Odensebogen, m.m. (27)
Trap Danmark, Kongeriget Danmark 10 bind fra G.E.C. Gads forlag 1920'erne. Odensebogen 13 bind (1990-2002), udgivet af byhistorisk udvalg, 2 i paperback. Johannes V. Jensen, Den Lange Rejse; samt Borte Med Blæsten, 4 bind af Margaret Mitchell. (27)
Varunr: 4702456
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 30-07-2017
15:36:00
SEK 392
Bonniers litterära magasin
BONNIERS LITTERÄRA MAGASIN, kompletta årgångar i svit 1942-63, i linneklotband, skinnetikett med guldsnitt, häftenas omslag inte medbundna
Varunr: 4730025
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 30-07-2017
16:54:00
Se mer
Karl XII på slagfältet
PLANSCH och KARTVERK, Karl XII på slagfältet, 1918, mapp i stort folio format med lösa kartor, utgiven av Generalstaben, ca 50 x 75 cm
Varunr: 4730095
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2017
21:27:00
Se mer
L'Industrie Automobile & Aéronautique. En samling automobilmagasiner. (44)
L'Industrie Automobile & Aéronautique. En samling automobilmagasiner, best. af Dec 1924, 11 stk 1925 (marts mangler), 11 stk. 1926 (august mangler), 7 stk 1927 (fra Aug til Dec mangler), 10 stk. 1928 (Jan og Okt. mangler). 5 stk. 1929 (jan, Feb. Mar. Okt. Nov. Dec. mangler). (44)
Varunr: 4720574
SEK 1 046 DK, Vejle, Dandyvej 31-07-2017
15:45:00
SEK 392
Konstlitteratur
KONSTLITTERATUR, 8 volymer, bland annat Chagall, Picasso, stl. ca 32x26 cm
Varunr: 4730132
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-07-2017
16:24:00
Se mer
Stor samling tegneserier, bla. Anders And og Kong Kylie
Stor samling tegneserier: Skipper Skræk og Kong Kylie, Kerry Drake, Flash m.m. fra 1940'erne (sort/hvide). Div. bøger og hæfter af Walt Disney, Anders And, radiserne, Storm P, mfl. Div. hæfter med Tintin og Prins Valiant samt 7 erotiske hæfter. Aldersrelateret stand.
Varunr: 4731174
SEK 5 230 DK, Odense, Kratholmvej 31-07-2017
16:30:45
SEK 981
 1 2  >>