Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordslampa, glas, Ove Sandberg, Kosta.
Bordslampa, glas, Ove Sandberg, Kosta. Klarglas. Höjd 32 cm (total inkl skärm 56 cm). Smärre repor. Ej funktionstestad.
Varunr: 4858994
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:06:34
SEK 300
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, keramik, i form av papegoja, höjd inkl skärm ca 80 cm
Varunr: 4892122
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:50:00
Se mer
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900-tallets sidste halvdel (2)
Par store kinesiske bordlamper af porcelæn, dekoreret med polykrom glasur i form af figurer og blomster. Baser af træ. Skærme af stof. 1900-tallets sidste halvdel. H. inkl. skærme 110 cm. (2)
Varunr: 4885664
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
13:29:00
SEK 453
Le Klint. Et par bordlamper model 306 (2)
Kaare Klint. Et par Bord / væglamper model 306 af messing fod med kip af messing. Fremstillet hos Le Klint. H. 37,5 cm. Fremstår uden skærme H. 39 cm. inkl. montering. (2)
Varunr: 4892934
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
15:33:22
SEK 3 108
To store kinesiske bordlamper (2)
To store kinesiske bordlamper af grønglaseret keramik H. 63/103 cm (2)
Varunr: 4891758
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
15:36:00
SEK 648
Josef Frank bordslampa
JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, modellnummer 243, mässing samt lackerad, ställbar/justerbar arm, höjd ca 54 cm
Varunr: 4892179
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:05:00
Se mer
Bordslampa jugend
BORDSLAMPA, omkring 1900, jugend, koppar, dekor av stiliserade äpplen och löv, frostad glaskupa, höjd ca 50 cm
Varunr: 4892188
17:50:00
Se mer
Greta M. Grossman. Bordlampe, model Gräshoppa Task.
Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Gräshoppa Task, Farve Anthracite Grey lakeret metal skærm. fod og stamme i messig farvet stål. Højde 41 cm. Skærm Ø15 cm. Ledningslængden 250 cm. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor.
Varunr: 4892059
SEK 2 072 DK, Aalborg, Nibevej 19-01-2018
18:21:00
SEK 2 072
Greta M. Grossman 1906-1999. Bordlampe, model Gräshoppa Task, Farve Jet Black lakeret metal skærm. fod og stamme i messig farvet stål. Højde 41 cm. Skærm Ø15 cm. Ledningslængden 250 cm. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor.
Varunr: 4844467
19:17:00
SEK 1 813
Lyfa. Bordlampe, 1940'erne
Lyfa bordlampe, bruneret stamme og fod, skærme af glas heraf to gule, 1940'erne. Ø. ca. 31 cm H. ca. 44 cm. Fremstår med defekt overskærm samt revne i midterskærm, samt mindre kant nøk på matteret skærm. Brugsspor.
Varunr: 4892856
SEK 3 367 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
20:00:00
SEK 2 331
Par bordlamper med 'spejlæg'-skærme (2)
Et par bordlamper med "spejlæg"-skærme, stammer af kobberfarvet metal, H. 42 Ø 18 cm. Reserve mellemskærm medfølger. Ene lampefod med gravering. Fremstår med lette brugsspor. (2)
Varunr: 4890291
SEK 3 108 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
20:18:00
SEK 1 813
Lyfa bordlampe af messing og metal, antagelig 1950erne.
Lyfa. Bordlampe med kanneleret stamme af messing, fod og perforeret skærm af grålakeret metal. Antageligt 1950'erne. H. 45, Ø 44 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor.
Varunr: 4892380
SEK 1 295 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
20:27:00
SEK 583
Hillebrand, Zwei Lampen / Schreibtischlampe / Tischlampe, Metall (2)
Hillebrand, paar Schreibtischlampen, je rechteckige Konstruktion aus rot, weiß und schwarz lackiertem Metall, je mit 2 Brennstellen, eine Leuchte mit Herstelleraufkleber, Maße: H. ca. 30 cm, B. 31 cm, Gebrauchsspuren, je mit Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und partiellen Oxidationsspuren am ...
Varunr: 4884268
SEK 3 856 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:31:00
SEK 434
Light Toiler, Paar Schreibtischleuchten / Lampen in orange und schwarz (2)
Lightoiler, Paar Schreibtischleuchten / Lampen in orange und schwarz, Metall und Kunststoff, mehrfach höhenverstellbar, am Fuß bezeichnet 'Lightolier', Maße: H. 17- ca. 39 cm, Gebrauchsspuren, je mit Bestoßung / Fehlstelle am Fuß, Kratzer und Abrieb am Material. (2)
Varunr: 4884264
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:32:00
SEK 819
Gino Sarfatti, fremstillet hos Arteluce, bordlampe
Bordlampe af Gino Sarfatti (1912-1984), fremstillet hos Arteluce, formgivet i 1951. Tre lyskilder med emaljerede lampeskærme på messingarme. Fremstår i original stand med aldersrelaterede brugsspor. Litteratur: Charlotte & Peter Fiell (eds), 1000 Lights 1879-1954, Cologne, 2005, s. 461
Varunr: 4892027
SEK 29 401 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
20:44:00
SEK 9 158
Lampe 'Wiener Rose' aus der Manufaktur Augarten
Lampe 'Wiener Rose' aus der Manufaktur Augarten, gefertigt aus weißem Porzellan, der Korpus ist handstaffiert und glasiert, der Schirm ist verziert mit einem floralen Motiv, ein Zertifikat vorhanden. Maße ca.: H. 48 cm, D. 11 cm, D.(Schirm) 23 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4887335
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:45:00
SEK 434
Bordslampa
BORDSLAMPA, sekelskifte 1900, Frankrike, förgylld brons, stående kvinnofigur, höjd inklusive skärm ca 67 cm, medföljer svart skärm
Varunr: 4892255
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
21:39:00
Se mer
Golvlampa furu
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, furu med svarvade detaljer, skäm i bomull, höjd ca 141 cm
Varunr: 4893130
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-01-2018
13:24:00
Se mer
Schreibtischlampe aus Stahl mit rundem Fuss.
Schreibtischlampe aus Stahl mit rundem Fuss und Glasschirm. H. 47 cm. Schirm D. 13, Sockel 11 cm.
Varunr: 4893910
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-01-2018
13:26:07
SEK 386
Et par Holmegaard bordlamper, model Two-Way (2)
To Holmegaard bordlamper, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varunr: 4896387

SEK 2 072 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-01-2018
16:17:00
SEK 518
Bordslampa senempirestil
BORDSLAMPA, 1900-talets första hälft, senempirestil, brons, total höjd ca 54 cm
Varunr: 4893181
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
17:08:00
Se mer
Konvolut Lampen im Tiffany Stil (4)
Konvolut Lampen im Tiffany Stil, Schaft mit floralen Motiven, breiter Lampenschirm mir stilisierten floralen Motiven aus Glasblättchen in Bleieinfassung. Gebrauchsspuren. (4)
Varunr: 4890775
19:20:00
SEK 675
Tischleuchte der 1960/70er Jahre in Glas und Chrom
Tischleuchte der 1960/70er Jahre. Konstruktion aus Aluminium Diffusor aus Glas, ausgestattet mit einer Brennstelle. D. 34,5cm, H. 56cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, die Innenseite des inneren Reflektors mit Kratzern.
Varunr: 4876176
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-01-2018
19:45:00
SEK 386
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe, Aarhus Rådhus
Arne Jacobsen / H. J. Wegner. Skrivebordslampe med skærm og fod af sort lakeret metal, stamme af messing. Formgivet 1938-1941. Udført specielt til Aarhus Rådhus. Litt. Felix Solaquren - Beascoa: Arne Jacobsen, Sanao & Cole, Spanien. s. 66. Udstillet på Louisiana. H. 36 cm. Fremstår nymalet efter ...
Varunr: 4831286
SEK 47 917 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2018
20:04:00
SEK 12 433
Bordslampor Tranås Stilarmaturer
TRANÅS STILARMATUR, bordslampor, 1 par, 1970-tal, metall och konstmassa, total höjd ca 89 cm
Varunr: 4893263
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
20:52:00
Se mer
Kandelaber
KANDELABER, 1900-tal, Kina, för sju ljus, dekor av drakar, mässing, höjd 46, längd 51 cm
Varunr: 4893282
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
21:30:00
Se mer
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
To Holmegaard bordlamper, model One. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Formgivet af Maria Berntsen. H. 29,5 cm., 40W / E14-fatning. Bemærk: som ved alle mundblæste glaslamper er hver lampe er unik og mindre variationer og meget små luftbobler kan forekomme. Emballerede (2)
Varunr: 4854354

SEK 1 425 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2018
15:06:00
SEK 712
Par Colorado Seeddesign bordlamper, børstet stål (2)
Par Colorado Seeddesign bordlamper, børstet stål, lysdæmper. H. 50 cm. Modelfoto (2)
Varunr: 4894845

SEK 1 813 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-01-2018
18:42:00
SEK 453
Holmegaard bordlampe, model Two-Way
Holmegaard bordlampe, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varunr: 4897584

SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-01-2018
18:43:00
SEK 389
Par Manhattan bordlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par bordlamper, model Manhattan af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 65 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 69x37x37 cm. 4,7 kg. (2)
Varunr: 4868896

SEK 2 072 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
18:49:00
SEK 712
 1 2 3 4 5  >>