Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Bordslampor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordslampa design Frank
Bordslampa design Frank. JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, mässing, modellnummer 2552, total höjd inkl skärm ca 55 cm Varunr: 4634815 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 14:40:00
Se mer
Wiinback lille bord/gulvlampe. Gulvlampe på trefod
Wiinback lille bord/gulvlampe. Gulvlampe på trefod. Wiinback bord/gulvlampe,på trefod i sortbemalet træ med sort stof skærm, lav højde, som vist på foto 59 cm, omkreds på lampeskærm 24 cm. Varunr: 4131103

SEK 1 302 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:03:00 SEK 391
Skrivbordslampa jugend
Skrivbordslampa jugend. SKRIVBORDSLAMPA, omkring 1900, fot i mässing, grön glaskupa, reglerbar, höjd ca 27 cm Varunr: 4634889 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:40:00
Se mer
Bordslampa i keramik, GK, Hjo
Bordslampa i keramik, GK, Hjo. Bordslampa. Utförd i keramik med blå glasyr och figural dekor. Höjd: 43 cm. Märkt GK Hjo. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4625785 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:44:00 SEK 300
Rubn Vouge bordslampa
Rubn Vouge bordslampa. NICLAS HOFLIN, "Vouge", bordslampa, Rubn, i svartlackerat stål och aluminium samt svart textilsladd med dimmer till strömbrytaren, höjd ca 34, diameter 12 cm. . Levereras i obruten originalkartong Varunr: 4634891 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 19:44:00
Se mer
Rubn Bolero bordslampa
Rubn Bolero bordslampa. NICLAS HOFLIN, "Bolero Small", bordslampa, Rubn, i rödlackerad metall, med bländskydd, svart textilsladd, höjd ca 52 cm, diameter 31 cm. . Levereras i originalkartong Varunr: 4634893 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 19:48:00
Se mer
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe . Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Fremstår med letter brugsspor. Varunr: 4632646 SEK 1 302 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 20:00:00 SEK 684
Bordslampa design Frank
Bordslampa design Frank. JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, mässing, modellnummer 2552, total höjd inkl skärm ca 55 cm Varunr: 4634900 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:02:00
Se mer
Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil
Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil. Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil i metall. Bredd ca 80 cm, höjd ca 40-70 cm. Något färgavskav. Smärre slitage. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4618012 SEK 2 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:16:00 SEK 1 000
Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper, model 305 (2)
Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper, model 305 (2). Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper af messing med plisseret skærm, model 305. Skærme med brugsspor. (2) Varunr: 4635630 SEK 2 604 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 10:10:03 SEK 2 149
Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper, rød og grøn (2)
Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper, rød og grøn (2). Poul Henningsen. Et par PH 3½-2½ bordlamper. Topskærme i aluminium malet i henholdsvis rød og grøn med hvid inderside. Mellem- og underskærme i mundblæst glas. Skærmholdere i Silkemat brun, forkobret messing. Leveres med nummercertifikater i originale emballager. (2) Varunr: 4612526

SEK 14 975 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:24:00 SEK 13 022
Bordslampor i glas
Bordslampor i glas. BORDSLAMPOR, 1 par, grönt glas, Kosta, höjd ca 30 cm till lampa Varunr: 4635003 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 13:12:00
Se mer
Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther(2)
Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther(2). Paar Tischlampen aus der Manufaktur Hutschenreuther, gefertigt aus weißem Porzellan, glasiert, bauchiger Korpus ist verziert mit Dahlieblumen, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: H. 37 cm, D. 23 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Die Funktion wurde nicht geprüft. Varunr: 4624551 SEK 1 449 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 13:36:38 SEK 386
Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas
Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas. Le Klint / Poul Seest Pedersen. Bordlampe af opalhvidt glas. H. inkl. skærm 72 cm. Fremstår med små buler på skærm. Varunr: 4633357 SEK 1 042 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-25 13:57:00 SEK 423
Olivier Villatte. To bordlamper (2)
Olivier Villatte. To bordlamper (2). Olivier Villatte. To bordlamper af lakeret træ. Fremstår uden skærme og med afslag på maling. 35-50 cm. (2) Varunr: 4635305 SEK 1 042 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-25 14:50:00 SEK 1 432
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6764, mintgrøn/messing
Christian Dell. Kaiser bordlampe, model 6764, mintgrøn/messing . Christian Dell, Kaiser Idell bordlampe af messing med mintgrøn fod og skærm, justérbar stamme. Model 6764. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. H. ca. 35-57 cm. Ø 33,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Varunr: 4636401 SEK 2 604 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 14:55:54 SEK 1 042
Rubn Bolero bordslampa
Rubn Bolero bordslampa. NICLAS HOFLIN, "Bolero Small", bordslampa, Rubn, i blålackerad metall, med bländskydd, svart textilsladd, höjd ca 52 cm, diameter 31 cm. . Levereras i obruten originalkartong Varunr: 4635034 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-25 15:08:00
Se mer
Rubn bordslampa Bolero
Rubn bordslampa Bolero. NICLAS HOFLIN, "Bolero Small", bordslampa, Rubn, vit, blanklackerad metall, svart textilsladd, höjd ca 52 cm, diameter 31 cm. . Levereras i originalkartong Varunr: 4635036 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-25 15:16:00
Se mer
PH 4/3 bordlampe Poul Henningsen (1894-1967)
PH 4/3 bordlampe Poul Henningsen (1894-1967). Poul Henningsen. PH 4/3 bordlampe Poul Henningsen (1894-1967). PH 4/3 bordlampe med stamme og fod af forkromet metal, skærmsæt af hvidlakeret metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 54, Ø 45 cm. Fremstår med mærke samt bule på skærm Varunr: 4635722 SEK 2 344 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-25 15:20:23 SEK 1 628
DULTON CO LDT. Bordlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Bordlampe, forkrommet. DULTON CO LDT. Bordlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Justerbar svingarm. H. 83 B. 28 cm. Leveres usamlet i original emballage Varunr: 4017518

SEK 3 906 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-25 17:35:00 SEK 2 344
Olivier Mourgue, Tischleuchte Modell Flower für Disderot
Olivier Mourgue, Tischleuchte Modell Flower für Disderot. Tischleuchte Modell Flower, französisches Design von Olivier Mourgue für Disderot. Entwurf von 1968. Konstruktion mit Stand und Gestänge aus verchromtem Metall, verstellbarer Reflektor aus Aluminiumscheiben. D. 33cm, H. 78cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, am Gestänge ist die Verchromung ... Varunr: 4597521 SEK 8 691 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 17:37:32 SEK 5 311
Paar indischen Tischlampen (2)
Paar indischen Tischlampen (2). Paar indischenTischlampen, gefertigt aus Messing, dunkel patiniert. Der Korpus ist veziert mit floralem Motiv auf dem Fuß, eine Brennstelle vorhanden, Maße ca.: H. 57 cm, D. 15 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.(2) Varunr: 4624323 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 17:44:00 SEK 386
Valerlo Bottin for Foscarini. Bordlampe
Valerlo Bottin for Foscarini. Bordlampe. Valerlo Bottin for Foscarini. Bordlampe, stel i stål. Højde 43 cm. Fremstår uden skærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4600304 SEK 1 302 DK, Aalborg, Nibevej 2017-04-25 17:58:00 SEK 391
Poul Henningsen, PH-3/2 bordlampe, 1930-erne
Poul Henningsen, PH-3/2 bordlampe, 1930-erne. Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 bordlampe af bruneret messing, bemalet fod, kontakthus af bakelit med gennemgående afbryder, fatningshus af bakelit med fjederben stel monteret med overskærm af gul bemalet opalglas mellem og underskræm af ravfarvet glas. H. ca. 45 cm. Fremstillet hos Louis ... Varunr: 4622012 SEK 16 277 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-25 18:48:00 SEK 13 673
Tre bordlamper af keramik og glas (3)
Tre bordlamper af keramik og glas (3). Samling borddlamper bestående af en Kähler-lampe i stentøj med blå glasur, sign. HAK i bunden, H. 18 cm., en større bordlampe af ubekendt kunstner, utydeligt signeret i bunden, H. 39 cm. og en Holmegaard bordlampe af farvet glas, H. 25 cm., højdemål eksklusiv armatur. (3) Varunr: 4635422 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:19:00 SEK 553
En kinesisk bordlampe af porcelæn dekoreret i farver, 1900-tallet
En kinesisk bordlampe af porcelæn dekoreret i farver, 1900-tallet. En kinesisk bordlampe af porcelæn dekoreret i farver, 1900-tallet, på stand af træ, H. 36 cm. (H. 76 cm. inkl. fatning og skærm). Varunr: 4622199 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:20:00 SEK 391
To Holmegaard bordlamper (2)
To Holmegaard bordlamper (2). Holmegaard bordlampe i hvid opalineglas med blå farver h. 26 cm uden montering. Bordlampe i hvid opalineglas med rosa/brune nuancer h. 31 cm uden montering (2) Varunr: 4636118 SEK 1 302 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-25 19:26:00 SEK 456
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe ny i original emballage.
Poul Henningsen. PH 3/2 bordlampe ny i original emballage.. Poul Henningsen 1894-1967. PH 3/2 bordlampe med stamme, fod samt fatningshus af sortforkromet stål, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 47 cm. Bemærk: Billederne 1-6 er modelfotos. Lampen fremstår usamlet i original emballage. Varunr: 4636194

SEK 6 511 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 19:35:00 SEK 5 729
Par kinesiske bordlamper af bronze, 1900-tallet (2)
Par kinesiske bordlamper af bronze, 1900-tallet (2). Par kinesiske bordlamper af bronze, 1900-tallet, den ene skærm med huller i beklædning, H. inkl. skærm ca. 70 cm. (2) Varunr: 4624333 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:35:00 SEK 423
Et par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900/2000-tallet (2)
Et par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900/2000-tallet (2). Et par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900/2000-tallet, H. inkl. skærm 60 cm. Den ene har løs montering ved fatning. (2) Varunr: 4622194 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:36:00 SEK 391
 1 2 3 4 5 6  >>