Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Bordsur i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Biblioteksur Junghans
Biblioteksur Junghans. BIBLIOTEKSUR, Junghans, 1900-talets andra hälft, betsat fodral, "Bigben-slag", höjd 26, 21x14 cm, nyckel och pendel finns Varunr: 4641239 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:00:00
Se mer
Imhof. Bordur af messing med slagværk
Imhof. Bordur af messing med slagværk. Imhof. Bordur i messing, forgyldt skive med romertal på emalje, slagværk. H. 15,5 cm. Uret gik og slog på vurderingstidspunktet. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Brugsspor. Varunr: 4640729 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 14:26:00 SEK 388
Fransk kaminur af bronze, 1800-tallet
Fransk kaminur af bronze, 1800-tallet. Fransk kaminur af bronze, emaljeret urskive ned romertal. H. 34 cm. Optræksnøgle medfølger ikke. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4641606 SEK 1 293 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 15:28:00 SEK 969
Bordspendyl nyrokoko
Bordspendyl nyrokoko. BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, brons, förgylld och patinerad, krönt av kvinnofigur med korg, försilvrad urtavla med romerska siffror, höjd ca 37, bredd 30 cm, pendel o nyckel finns Varunr: 4641364 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:42:00
Se mer
Engelsk kaminur, 1900 - tallets begyndelse.
Engelsk kaminur, 1900 - tallets begyndelse. . Engelsk kaminur, kasse af sort bakelit ilagt med broget marmor. prydet med messing montering samt messing urskive med romertal ca.1900. H.35 , B. 24 D.13 cm. Mærket A. B. Savory & Son Corhill. Fremstår med brugsspor i form af små afslag og revner på bakelit. Lauritz.com indestår ikke for ... Varunr: 4641896 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:19:00 SEK 614
Bordspendyl nyrokoko
Bordspendyl nyrokoko. BORDSPENDYL, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, bronserad metall, krönt av mansfigur med jakthund, emaljerad urtavla med romerska siffror, slagfunktion, höjd ca 42, längd cm, nyckel och pendel finns. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4643145 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 14:24:00
Se mer
Fransk kaminur af bronze, 1800-tallet. Fransk kaminur af bronze, top pryde med orientaler til hest, urskive af messing med romertal. 1800-tallets anden halvdel. Pendul medfølger, optræksnøgle mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4638603 SEK 1 293 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-02 15:55:00 SEK 1 163
Bordur, mahogni
Bordur, mahogni. Bordur i kasse af mahogni, rigt ciseleret skive med arabertal. Plakette med indskription, 1923. H. 47 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4643310 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 20:15:00 SEK 452
Bordsur 1900-tal
Bordsur 1900-tal. BORDSUR, 1900-tal, i form av paraply, mörkoxiderad metall och blått glas, höjd 15,5, längd 18 cm Varunr: 4643281 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 21:36:00
Se mer
Bordsur
Bordsur. BORDSUR, 1800-talets andra hälft, höljet stämplat M Mourey, utförd i förgylld zink, nyckel finns, höjd ca 33 cm.. Varunr: 4644424 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 10:03:00
Se mer
Bordspendyl 1800-talets slut
Bordspendyl 1800-talets slut. BORDSPENDYL, 1800-talets slut, förgylld metall, dekor med stående riddare, i glashuv, höjd med huv 53, bredd 43 cm, nyckel och pendel finns Varunr: 4644440 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 11:00:00
Se mer
Lenzkirch. Bordur med konsol
Lenzkirch. Bordur med konsol. Lenzkirk. Konsolur af lakeret birk med påsat ornamentik af forgyldt metal. H. 56 cm. inkl. hylde. Pendul medfølger, optræksnøgle mangler. Værk nr: 965182 (2) Varunr: 4620351 SEK 6 463 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-03 13:37:36 SEK 4 782
Jahresuhr hinter Glas
Jahresuhr hinter Glas. Jahresuhr hinter Glas, gefertigt aus Messing in goldener Farbe. Der Korpus auf 2 dorischen Säulen, Weißes Emaillezifferblatt mit arabischen Ziffern ist verziert mit floralem Dekor. Maße ca.: H. 32 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Lauritz.com übernimmt jedoch keine ... Varunr: 4639151 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 12:04:02 SEK 1 440
Wanduhr Regulator um 1880
Wanduhr Regulator um 1880 . Wanduhr Regulator um 1880, gefertigt aus Holz, braun gefasst, der Korpus wird flankiert von zwei seitlichen Säulen, weißes Zifferblatt mit römischen Ziffern, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H.46 cm, B. 27 cm, T. 13 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. ... Varunr: 4639158 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 14:00:44 SEK 384
Kaminuhr im Stil des Historismus
Kaminuhr im Stil des Historismus. Kaminuhr im Stil des Historismus, Zinnnguß bronziert, der Korpus auf Volutenfüßen ist verziert mit floralem Dekor, gold und braun patiniert, weißes Ziffernblatt mit römischen Ziffern, Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 39 cm, H. 30 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und ... Varunr: 4639220 SEK 2 880 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 15:00:00 SEK 1 920
Kaminuhr mit Jägerfigur unter Glasdom
Kaminuhr mit Jägerfigur unter Glasdom. Kaminuhr mit Jägerfigur unter Glasdom, gefertigt aus Messing, teils gold gefasst, die Figur, weißes Zifferblatt mit römischen Ziffern, der Korpus der Uhr ist reicht verziert mit Perlstab und Voluten, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 45 cm, B. 40 cm. Altersgemäßer Zustand mit ... Varunr: 4639163 SEK 3 840 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 15:58:41 SEK 2 400
Wanduhr Janghans
Wanduhr Janghans . Wanduhr Janghans, gefertigt aus Holz, schwarz gefasst, der Korpus ist verziert mit geometrischem Dekor in goldener Farbe, Zifferblatt mit römischen Ziffern, der Mechanisus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 46 cm, B.25 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Bestoßungen und ... Varunr: 4639186 SEK 2 112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 18:00:00 SEK 960
Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel
Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel. Kaminuhr mit einer Dame auf Alabastersockel, gefertigt aus Messing, teils Gold gefasst, Ziffernblatt mit römischen Ziffern in weißer Farbe, Korpus der Uhr verziert mit Voluten und Anthemionornament, quadratischer Sockel auf 4 Füßen mit halbplastischen Relief und Löwenkopf, der Mechanismus zum ... Varunr: 4639211 SEK 3 360 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 18:00:00 SEK 1 920
Kaminuhr mit Liebespaar im Stil des Rokoko
Kaminuhr mit Liebespaar im Stil des Rokoko. Kaminuhr mit Liebespaar im Stil des Rokoko gefertigt aus Zinnguß, gold gefasst, der Korpus ist verziert mit Voluten und floralem Dekor, weißer Ziffernblatt mit römischen Ziffern, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 36 cm, B. 23 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und ... Varunr: 4639134 SEK 1 680 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 19:30:00 SEK 384
Fransk senempire kaminur af patineret og forgyldt bronze.
Fransk senempire kaminur af patineret og forgyldt bronze.. Fransk senempire kaminur af patineret og forgyldt bronze, urhus med siddende kvinde, forsølvet skive med romertal, rigt støbt med blomster og bladværk. 19. årh.s midte. H. 45 cm. B. 34,5 cm. D. 12 cm. Bagsiden af urværk med løs montering. Pendul og optræksnøgle medfølger. Varunr: 4635698 SEK 2 585 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-04 19:32:00 SEK 1 939
Fransk søjleur, 1800-tallets slutning
Fransk søjleur, 1800-tallets slutning. Fransk søjleur med baser af hvid alabast, søjler, kasse og ornamentik af bronze, hvidemaljeret urskive med arabertal. 1800-tallets slutning. H. 39 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4633224 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-04 19:38:00 SEK 582
Arne Jacobsen. Bordur
Arne Jacobsen. Bordur. Arne Jacobsen 1902-1971. Elektrisk ur med urkasse af sort bakelít, gullige urskive med arabertal og sekundviser. Formgivet i slutningen af 1930érne, fremstillet hos Laurits Knudsen. Med org.ledning. Uret mangler knap til indstilling af vækkeur og fungerer ikke. Varunr: 4646147 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-04 19:46:00 SEK 549
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt zink, urhus med siddende herre.
Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt zink, urhus med siddende herre.. Fransk nyrokoko kaminur af forgyldt zink, urhus med siddende herre, støbt med druer og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s anden halvdel. H. 29,5 cm. B. 28 cm. D. 10 cm. Bundplade og glaskuppel H. 40 cm, pendul og optræksnøgle medfølger. Varunr: 4629903 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-04 19:58:00 SEK 582
Jaeger LeCoultre. Bordur ref. 566
Jaeger LeCoultre. Bordur ref. 566. Jaeger LeCoultre. Bordur ref. 566, cal. 975. Urkasse af forgyldt bronze, 'svævende' urværk, mineralglas, mekanisk urværk med mekanisk optræk med ottedages værk. 14 x 12 cm. Fremstår med brugsspor og naturlig patinering. Rand med mindre skramme. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ... Varunr: 4645255 SEK 12 925 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-04 20:18:00 SEK 7 755
Fransk kaminur af marmor og patineret bronze
Fransk kaminur af marmor og patineret bronze. Fransk kaminur med stand af grøndbroget marmor. top dekoreret med to putier samt globus af forgyldt og patineret bronze. Urskive af emalje prydet med romertal. Toppen af stand fremstår med limning efter skade. B. 48 cm. H. 39 cm. Varunr: 4648022 SEK 2 585 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 13:12:37 SEK 776
Kaminuhr mit einer Bronzefigur nach einem Entwurf von J. Paradier
Kaminuhr mit einer Bronzefigur nach einem Entwurf von J. Paradier . Kaminuhr mit einer Bronzefigur nach einem Entwurf von J. Paradier. Die Uhr ist aus schwarzen polierten Schiefer gefertigt und mit Bronze-Applikationen verziert. Schwarzes Zifferblatt mit goldfarbigen römischen Ziffern. Maße ca.: H. 44 cm, B. 44 cm, 18,5 cm. Die Uhr befindet sich in einem ... Varunr: 4611511 SEK 9 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 14:17:12 SEK 6 720
Art dèco Uhren (4)
Art dèco Uhren (4) . Konvolut von 4 Art dèco Uhren, gefertigt aus diversen Materialien u.a. Glas und Achat. Maße ca.: Quadratische Uhr, 8 x 6,5 x 3,5 cm. Achteckige Uhr, 10,5 x 13,5 x 4,8 cm. Rechteckige Uhr, 10 x 16,5 x 5 cm. Tropfenförmige Uhr, 8 x 9 x 4 cm. Alle Uhren befinden sich in einem ... Varunr: 4634113 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 16:11:00 SEK 1 440
Tischuhr mit Leuchtern im Stil des Rokoko (3)
Tischuhr mit Leuchtern im Stil des Rokoko (3) . Tischuhr mit Leuchtern im Stil des Rokoko, gefertigt aus Messing. Weißes Zifferblatt mit schwarzen arabischen Ziffern, das Uhrwerk wurde überholt und ist funktionsfähig. Die Leuchter sind jeweils mit 5 Brennstellen versehen. Maße ca.: Uhr H. 43 cm, B. 26,5 cm, T. 10 cm. Leuchter je H. ... Varunr: 4611516 SEK 8 160 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 16:55:00 SEK 5 280
Tischuhr mit  Barockpaar auf Marmorsockel
Tischuhr mit Barockpaar auf Marmorsockel. Tischuhr mit Barockpaar auf Marmorsockel, gefertigt aus Messing, gold gefasst. Der Korpus ist veziert mit Rocaille Ornament und Kartuschen, Ziffernblatt mit römischen Lettern in schwarzer Farbe. Maße ca.: L. 49 cm, H. 42 cm, T.16 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. ... Varunr: 4624536 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 17:01:00 SEK 384
 Brocot Portaluhr mit Quecksilberkompensation um 1880 (3)
Brocot Portaluhr mit Quecksilberkompensation um 1880 (3). Große Portaluhr gefertigt aus schwarzem Schiefer und schwarz grün gebändertem Marmor. Weißes Zifferblatt mit goldfarbigen Kranz und arabischen Ziffern sowie eine sichtbarer Brocot-Hemmung. Die Quecksilberkompensation war eine Methode zur Kompensation des Temperaturfehlers bei mechanischen ... Varunr: 4611547 SEK 7 200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 17:10:00 SEK 4 320
 1 2  >>