Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fransk kaminur
Fransk kaminur af patineret og forgyldt messing, dekoreret med blomster og bladværk samt dreng med figur, værk med snoreophængt pendul, hvidemaljeret urskive med sorte romertal.1800'tallet. H. 35 B. 25 cm. Fremstår med defekt snoreophæng.
Varunr: 4891752
SEK 1 554 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
19:48:00
SEK 648
Sofie Holten, Självporträtt
SOFIE HOLTEN (Danmark, 1858-1930): Självporträtt, signerad Sofie Holten, olja på duk, 37 x 31,5 cm. . Sofie Holten var elev till Christen Dalsgaard på Sörö och till Carl Thomsen i Köpenhamn. I slutet av 1870-talet for hon till Paris, där hon studerade måleri hos Félix-Joseph Barrias och Alfred St...
Varunr: 4891027
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
20:36:00
Se mer
Fransk empire kaminur af lueforgyldt bronze, 1800-tallets 1. halvdel
Fransk empire kaminur af lueforgyldt bronze, urskive med romertal, urhus med adelsmand og lyreformet harpe(lidt løs), krans på bagsiden af uret m/ mellemrum m.m. 19. Årh. 1. halvdel, pendul og nøgle medfølger, H. 40. B. 30. D. 11 cm. Fremstår m/ aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ...
Varunr: 4890743
SEK 6 475 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
21:11:00
SEK 5 439
Bordsuppsats
BORDSPENDYL, KANDELABRAR, 1 par, 1800-talets slut, med dekor av gripar, på lejontassar, höjd ca 40 resp 37 cm, pendel och nyckel finns
Varunr: 4892152
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
14:35:00
Se mer
Kaminur, forgyldt zink
Nyrokoko kaminur af delvis forgyldt zink, urhus med siddende person, dekoration i form af rocailler m.m. Hvid emaljeret urskive med sorte romertal, optræksnøgle og pendul medfølger. Ca.1880. H. 39 cm L. 25 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4889350
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
15:05:00
SEK 453
Fransk kaminur af marmor og bronze, ca. 1900
Fransk kaminur af broget og sort marmor med monteringer af bronze, hvidemaljeret urskive med arabertal. H. 45 cm. Marmor med enkelte små afslag på kanter. Ca. 1900. Pendul mangler.
Varunr: 4885668
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
15:28:00
SEK 453
Gustav Becker kaminur samt ældre ur / vækkeur af ukendt fabrikat (2).
Gustav Becker kaminur i kasse af træ H. 23,5 cm., B. 32 cm. samt ældre ur / vækkeur af ukendt fabrikat i kasse af træ H. 30 cm. (spir af metal mangler). Begge ure fremstår med alm. brugsspor. Der medfølger ikke optræksnøgler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2).
Varunr: 4892662
SEK 1 036 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
15:59:44
SEK 453
Hallett Hastings, Uhr, Kaminuhr / Tischuhr, Medusa-Kopf
Hallett Hastings, Uhr, Kaminuhr / Tischuhr mit Medusa-Kopf. Schwarz lackiertes Metallhäuse, oberer Abschluss als Dreiecksgiebel gestaltet mit Reliefdekor in Form des Medusa-Hauptes, rundes Uhrenghäuse mit Herstellergravur, außen gerahmt mit Doppel-Säulen, Widmungsplakette, H.25cm-B.31cm-T.15cm, ...
Varunr: 4879506
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:20:00
SEK 386
Ur/bordur, kamel
Ur/bordur, messing, kamelfigur med bærestol, siddende på pude, ur i midten, rund urskive med romertal, H. 50 cm-B. 40 cm-D. 30 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4891830
SEK 4 338 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-01-2018
20:26:00
SEK 386
Bordsur Louis XVI stil
BORDSUR, 1800-talets andra hälft, Louis XVI stil, förgylld brons, emaljerad urtavla märkt "Vtor Bachelier à Paris", alabaster, höjd 37, 33x14,5 cm, nyckel och pendel finns
Varunr: 4893456
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
20:34:00
Se mer
Urgarniture, 1800 tals form (3)
Urgarniture af støbt messing bestående af to 5 armede kandelabre og ét kaminur, optræksnøgle men intet pendul. 1800 talsform, 1900 tallets anden halvdel. H.43-50 cm. Brugsspor, urets top løs. Virker ikke ved indlevering.
Varunr: 4892958
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2018
14:14:26
SEK 1 554
Bordspendyl Louis XVI stil
BORDSPENDYL, Louis XVI stil, marmor och förgylld metall, höjd ca 44 cm, nyckel och pendel finns
Varunr: 4893542
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2018
16:07:00
Se mer
Fransk kaminur af forgyldt bronze, 1800-tallets slutning
Fransk kaminur af forgyldt bronze, hvidemaljeret skive med romertal. 1800-tallets slutning. Medfølgende kuppel af glas og stand af sortlakeret træ. H. 32 cm. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 4885195
SEK 6 475 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
19:29:00
SEK 712
Japy Frères m.fl. To bordure (2)
To bordure bestående af fransk Napoleon III kaminur fra Japy Frères af forgyldt zink og alabast, topfigur i form af jæger, hvidemaljeret urskive med romertal, sokkel af sortmalet træ, medfølges af optræksnøgler, 1800-tallets anden halvdel, samt lille bordur af forgyldt metal. H. 38 og 24 cm. ...
Varunr: 4893900
SEK 1 554 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:35:00
SEK 518
John Smith, London. Lygteur i kasse af rodtræ, 20. årh.
Lygteur i kasse af rodtræ, dekoreret med messing ormolu, urskive med romer- og arabertal samt månefaser. Urskive sign. John Smith, London. 1900-tallets anden halvdel. H. uden hank ca. 25 cm. Optræksnøgle medfølger.
Varunr: 4895766
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
20:00:00
SEK 453
Fransk Napoleon III kaminur 1800 tallet (3)
Fransk Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze, urværk mærket Japy Frères et Cie, uret udsmykket med fire fritstående søjler, hanke i siderne og kugleben, hvidemaljeret urskive med sorte romertal, graveret tekst øverst med datering fra 1875. Pendul og optræksnøgle medfølger. H.34 cm....
Varunr: 4896645
SEK 5 180 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2018
13:45:00
SEK 648
Eisenbahneruhr, Jugendstil um 1910
Eisenbahneruhr, Jugendstil um 1910, quadratischer Holzkorpus, rundes Emaille-Ziffernblatt mit arabischen Zahlen, rundum aufgelegter, geschwungener Messingdekor. Uhrwerk erneuert, C.H. Hour France, bezeichnet R 11359 G7107. Maße 9 x 9 x 6,5cm. Altersbedingte Gebrauchs- und Abnutzungsspuren.
Varunr: 4829277
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2018
16:51:40
SEK 434
Kamingarniture af forgyldt bronze og porcelæn bestående af kaminur og et par casoletter samt syvarmet lysestage (4)
Kamingarniture af forgyldt bronze og porcelæn bestående af kaminur og et par casoletter, rigt dekoreret og støbt med ornamentik. blomster og bladværk. Louis XVI stil. Frankrig 1800-tallets slutning. Kaminur H. 34 cm. B. 20 cm. D. 12 cm. Casoletter H. 30 cm. Fremstår med manglende viser, pendul og...
Varunr: 4895650
SEK 1 554 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2018
18:00:00
SEK 389
Fransk kaminur af patineret zink og rødbroget marmor.
Fransk kaminur af patineret zink og rødbroget marmor, med 'Nymphe de Diane' Par Peitter. skive med sorte arabertal, rigt støbt med ornamentik og bladværk. ca. 1900. H. 59 cm. B. 29,5 cm. D. 17 cm. Fremstår med optræksnøgle og pendul.
Varunr: 4897145
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
19:56:00
SEK 453
Omega bordur
Omega bordur. Mekanisk urværk med manuel optræk.. Urskrive med romertal. Legeret metal. Uret er i glaskuppel. H. Ca. 17 cm, B. ca.19 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4896061
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
20:05:00
SEK 453
A.D. Mougin. Urgarniture af bronze, 1800-tallets sidste halvdel (3)
Lyreformet kaminur samt et par prydvaser af bronze, rigt støbt med palmetter, maskeroner og overflødighedshorn. Urskive og felter dekoreret med scenerier i farver. Værket stemplet A.D. Mougin. Frankrig, 1800-tallets sidste halvdel. H. 50 cm. Pendul og nøgle medfølger.
Varunr: 4893680
SEK 5 180 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2018
20:35:00
SEK 4 144