Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Reklame /jubilæums ur fra Vingaarden, bemalet messing / stål
Reklame / jubilæums ur af bemalet messing, visere af bemalet stål , 70x70 cm. Proveniens Vingården Odense, huset med de gode vine.
Varunr: 4723767
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:51:39
SEK 392
Kaminuhr P. Valobra, Metall, Messing, Glas
Kaminuhr. Metall, Messing, Glas. H. 42 cm, B. 35 cm, T. 15 cm. Tischpendeluhr mit Stundenschlag und Handaufzug. Getreppte Form aus dunkel patiniertem Meall mit bekrönender weiblicher Figur aus bronzefarben patiniertem Messing, diese auf einen Mauerrest gelehnt, seitlich angedeutete Wellen und ein...
Varunr: 4701980
SEK 3 403 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
13:43:11
SEK 438
Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, urhus med soldat og kvinde
Napoleon III kaminur af forgyldt bronze, urhus med soldat og kvinde, skive med romertal. Støbt med ornamentik, blomster og bladværk. Frankrig 19. årh.s anden halvdel. H. 39 cm. B. 29 cm. D. 11 cm. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Varunr: 4726306
SEK 5 230 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017
19:22:00
SEK 1 111
Samuel Marti et Cie. Fransk Kaminur, ca. ultimo 1800-tallet / 1900
Samuel Marti et Cie. Fransk kaminur, af forgyldt metal, dekoration i form af rocailler, bladværk samt figur i form af matros stående med hævet bæger ved pullert, emaljeret urskive med romertal. Værk stemplet Samuel Marti et Cie samt Medaille de Bronze. ca. Ultimo 1800-tallet / 1900. Løs sokkel af...
Varunr: 4725045
SEK 1 831 DK, Helsingør, Støberivej 25-07-2017
19:50:00
SEK 458
Golvur, 1800-tal senare bemålad
Golvur, 1800-tal senare bemålad. Lod, pendel och nyckel medföljer. Höjd 208 cm. Åldersrelaterat slitage.
Varunr: 4707088
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
15:14:00
SEK 300
Fransk forgyldt taffelur
Fransk taffelur af forgyldt zink dekoreret med korsridder, våben og blomsterdekorationer i rokokoform.Hvid ur skive med romertal.1800'tallets sidste del. Fremstår med skade ved sværd Nøgle medfølger.Uret går, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. H 43 cm.
Varunr: 4709470
SEK 1 961 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:22:00
SEK 425
Konsolur Lenzkirch
KONSOLUR, omkring 1900, uret märkt Lenzkirch, fodral i mahogny med beslag i patinerad mässing, urtavlan med rik ornamentdekor, arabiska siffror, höjd 54 cm, pendel finns
Varunr: 4727066
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
18:24:00
Se mer
Engelsk standur i kasse af eg, 1700-tallets slutning. Værk signeret Jeremiah Standring, Bolton
Engelsk standur i kasse af eg, messingurskive signeret Jeremiah Standring, Bolton. 1700-tallets slutning. Urhus uden glas. Urskive prydet m. graveringer samt forgyldte hjørneornamenter. H. 210 cm. Medfølgende 2 lodder, optræksnøgle og pendul. Brugs- og alderspræget.
Varunr: 4727617
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:49:00
SEK 392
Bordspendyl, nyrokoko, 1800-talets andra hälft
Bordspendyl, nyrokoko, 1800-talets andra hälft. Bordspendyl med sockel i marmor, med detaljer av förgylld mässing. Genombruten växtdekor med djurmotiv. Figur i brons. Höjd: 48 cm. Bredd: 37 cm.Lauritz.com garanterar ej funktionen.Extradelar medföljer.
Varunr: 4706149
SEK 8 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:51:00
SEK 2 300
Bordspendyl, jugend, sekelskiftet 1900.
Bordspendyl, jugend, sekelskiftet 1900. Bordspendyl utförd i brons och mässing. Sockel med genombruten dekor med stiliserade växtornament. Figur föreställande sittande kvinna. Höjd: 35 cm. Bredd: 41 cm. Framstår med åldersrelaterad patina. Lauritz.com garanterar ej funktionen.
Varunr: 4706222
SEK 6 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:51:00
SEK 1 150
Fransk kaminur
Fransk kaminur udført af lueforgyldt metal, støbt med ornamentik, øverst med med siddende herre ( vinbonde med høst), urskive af hvid emajle med romertal. 1800-tallet. H. 36, B. 26, D. 10 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på skrive samt hårrevner. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten....
Varunr: 4728307
SEK 3 269 DK, Helsingør, Støberivej 27-07-2017
18:26:00
SEK 425
Comtoise-ur/burgunderur, Frankrig, ca. 1850
Comtoise-ur/burgunderur, Frankrig, ca. 1850, kvadratisk korpus med pynteskilt. Urskive af emalje, foldependul, to lodder. Mål ca.: H. 37 cm, B. 29 cm, D. 13 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varunr: 4611631
SEK 7 779 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 27-07-2017
18:50:00
SEK 5 348
Lygteur kasse af mahogni
Lygteur kasse af mahogni, med messing og skive med romertal, men mangler lille del af top, samt optræksnøgle medfølger ikke. Mål: H. 42 cm. B. 35 cm. D. 20 cm. Små brugsspor.
Varunr: 4727704
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
13:30:54
SEK 981
Bordur udskåret som vikingeskib
Bordur udskåret som vikingeskib med sejl. Mål: 61x12 cm. H. 33 cm. Fremstår med små brugsspor som let anløbne buede visere.
Varunr: 4727705
13:51:15
SEK 392
Bordur af porcelæn, antagelig tysk
Bordur af porcelæn, rigt dekoreret, hvid emaljeskive, ant. tysk. Der medfølger ingen optræksnøgle. Fremstår med brændingsfejl og med med afslag. Mål: B. 45 cm. H. 55 cm. D. 22 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4727703
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
14:36:10
SEK 981
Samuel Marti et Cie. Fransk kaminur af gyldent metal
Fransk kaminur af gyldent metal, top prydet med vase. Hvidemaljeret udskive med sorte romertal, urværk stemplet S. Marti et Cie. H. 41, B. 26, D. 13 cm. Pendul og uoriginal nøgle medfølger.
Varunr: 4709086
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 28-07-2017
16:07:18
SEK 425
Bordsur
BORDSUR, Kienzle, 1940-tal, märkt på urtavlan och brickmärkt på baksidan, hölje i trä, nyckel finns, höjd ca 22, längd 32 cm.
Varunr: 4728973
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
17:24:00
Se mer
Bordsur
BORDSUR, omkring 1900, ny Louis Sieze, förgylld metall, höjd ca 40 cm (inkl sockel), bredd ca 27 cm, djup ca 16 cm
Varunr: 4729854
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2017
13:36:00
Se mer
Grasshopper ur efter John Harrison
Grasshopper ur efter John Harrison, skeletur af messing, 2 urskiver i hvid emalje, 2 modgående stavpenduler, optræk via stålwire på spil. Massiv træsokkel, løstsiddende glasvitrine med låge, uret går ca. 1 uge, nøgler medfølger. På 4 højdeindstillelige messingfødder. Mål ca.: H. 44 cm, B. 33,5 ...
Varunr: 4611610
SEK 16 530 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 29-07-2017
21:45:00
SEK 11 182
Tischuhr mit sphärischer Kuppel, versilbert
Tischuhr mit sphärischer Kuppel, versilbert, der Korpus auf vier dorischen Säulen, weißes Ziffernblatt mit arabischen Ziffern hinter Glas, der Mechanismus zum Aufziehen. Maße ca.: H. 33 cm, D.15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varunr: 4722157
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 30-07-2017
18:50:00
SEK 389