Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Brons, koppar, mässing, tenn i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sphinx figur af messing.
Sphinx figur af messing. . Figur af messing i form af sphinx. Stemplet i bunden 'Malvin'. L. ca. 66, H. ca. 34 cm. Varunr: 4641814 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:59:00 SEK 2 973
Bordsplateau, 1900-talets första hälft.
Bordsplateau, 1900-talets första hälft.. Bordsplateau, 1900-talets första hälft. Mässing med handtag. Bredd 43 cm. Repor. Underplatta lös. Varunr: 4641514 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:02:44 SEK 300
Arne Jacobsen m.fl. for Georg Jensen. Bestik af stål (46)
Arne Jacobsen m.fl. for Georg Jensen. Bestik af stål (46). Georg Jensen. Bestik af stål bestående af: 'New York' bestik: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 8 frokostknive, 6 frokostgafler samt 6 skeer. Hertil 7 'AJ' teskeer, 6 'AJ' kaffeskeer samt 1 'Cylinda Line'/ Stelton marmeladekrukke af Arne Jacobsen. Brugsspor. (46) Varunr: 4635953 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:25:00 SEK 1 228
 GV Harnish petroleumslamper (3)
GV Harnish petroleumslamper (3). GV Harnish petroleumslamper (3) Harnish petroleumslamper, bestående af: To væglampetter L. 34 cm; Nr 1685 samt 28425 samt en bordlampe med glas og skærm H. 36 cm., nr 17392 (3) Varunr: 4642053 SEK 1 034 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 19:34:00 SEK 711
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (38)
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (38). Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze bestående af: 11 middagsknive, 11 middagsgafler, 11 suppeskeer, 1 stegkniv, 1 steggaffel, 1 potageske, 1 lagkagespade samt 1 sauceske. Stemplet hhv. 'Scanline' og 'JN' Brugsspor. (38) Varunr: 4631547 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:43:00 SEK 840
Türgriffe der 1920er (10)
Türgriffe der 1920er (10). 10 Türgriffe der 1920er, gefertigt aus verchromtem Messing. Länge ca.13 cm im gestecktem Zustand. Altersgemäßer Zustand, vereinzelt ist die Verchromung ab. (10) Varunr: 4628076 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:44:00 SEK 1 440
ABSA. Columbine, bestik af sølvplet (94)
ABSA. Columbine, bestik af sølvplet (94). ABSA. Columbine, bestik af sølvplet bestående af: 12 frokostgafler L. 17,5 cm., 12 dessertskeer L. 18 cm.; 12 middagsknive L. 21,5 cm.; 12 kagegafler L. 14 cm.; 1 kagespade L. 14 cm.; 2 sukkerskeer; 1 marmeladeske; 1 serveringsspade; 11 middagsskeer L. 20 cm.; 12 teskeer; 12 middagsgafler L 19 ... Varunr: 4632251 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 20:05:00 SEK 646
Kobberkedel
Kobberkedel. Kobberkedel med hank H. 24 cm, Ø. 41 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4642202 SEK 1 034 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 20:35:00 SEK 388
Josef Frank fat
Josef Frank fat. JOSEF FRANK, fat, mässing, i form av ett stiliserat löv, Svenskt Tenn, längd 22 cm Varunr: 4641477 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:20:00
Se mer
Pillivuyt middagsservice (15)
Pillivuyt middagsservice (15). Pillivuyt middagsservice af porcelæn dekoreret med grønne blomster bestående af 1 middagstallerkener, Ø 23 cm. 7 frokosttallerkener, Ø. 19,5 cm. 7 små dybe tallerkener, Ø 20 cm. Brugsspor (15) Varunr: 4642883 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 11:57:38 SEK 388
Gruekedel af kobber, begyndelsen af 1800-tallet.
Gruekedel af kobber, begyndelsen af 1800-tallet. . Gruekedel af kobber, begyndelsen af 1800-tallet. Ø. 52 cm. H 39 cm. uden huller eller reparationer fremstår med aldersvarende brugsspor. Varunr: 4643571 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-02 15:27:39 SEK 517
Kopparbalja
Kopparbalja. KOPPARBALJA, 1800-tal, på smidda ben, dubbla hänklar, förtennad insida, höjd ca 44, diameter 44 cm Varunr: 4643204 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-02 19:02:00
Se mer
Vinkylare
Vinkylare. VINKYLARE/ YTTERFODER, 3 st, i koppar, varav 1 med lejontassar, höjd 20-21 cm Varunr: 4643244 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:22:00
Se mer
Koppartunna
Koppartunna. KOPPARTUNNA, handtag med lejonmaskaroner, stämplad ECs, höjd 100, diameter 45 cm Varunr: 4644426 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 10:09:00
Se mer
Fade af tin (3)
Fade af tin (3). Fade af tin, Ø 14 - 36 cm, stemplet: JH 09 (3) Varunr: 4624345 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 11:11:39 SEK 388
Ljusstakar Directoire omkring 1810
Ljusstakar Directoire omkring 1810. LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld och mörkpatinerad brons, Directoire, Frankrike / Ryssland, omkring 1810, foten med växtornamentik, paraplyform med pikerade fält, delvis slät avsmalnande pelare, urnformad ljuspipa, lösa manschetter, höjd ca 29 cm Varunr: 4644475 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 12:51:00
Se mer
Samling kobbertøj, æbleskivepande, kedel m.m. (5)
Samling kobbertøj, æbleskivepande, kedel m.m. (5). Samling kobbertøj, heriblandt, æbleskivepande, kedel m.m. H. på kedel 14 cm. Brugs - og alderspræg. (5) Varunr: 4637150 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-03 13:21:53 SEK 388
Et par vægstager af messing i rokokostil (2)
Et par vægstager af messing i rokokostil (2). Et par vægstager af messing i rokokostil, 1900-tallet. L. 27 cm. H. 23 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2) Varunr: 4630781 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 13:35:00 SEK 388
To varmebækken (2)
To varmebækken (2). To varmebækken af kobber, håndtag af lakeret træ. 1700-1800-tallet. Brugsspor og defekter. L. 90-99 cm. (2) Varunr: 4628287 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-03 14:42:00 SEK 388
To tinkrus. (2)
To tinkrus. (2). To tinkrus, heraf et stort lågkrus med stemplet bund. Fremstår med brugsspor. H. 18 cm. (2) Varunr: 4620384 SEK 1 293 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-03 14:42:00 SEK 420
To kobber spande (2)
To kobber spande (2). To dekorerede kobber spande med låg. Stor spand H. 35,5, Ø. 38 cm. m. håndtag af messing. Lille spand m. messingdetaljer, H. 30 cm, Ø. 24 cm. Fremstår med brugsspor heraf løst håndtag på stor spand. Varunr: 4620354 SEK 1 293 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-03 14:54:12 SEK 388
Samling kobber kander 1800 tallet. (3)
Samling kobber kander 1800 tallet. (3). Samling kobber kander H 34 x 40 cm og H. 27 x 18 cm. H. 24 x 22 cm. Med brugsspor. (3) Varunr: 4640631 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-03 15:02:00 SEK 388
Salz- und Pfeffer-Garnitur (5)
Salz- und Pfeffer-Garnitur (5) . Salz- und Pfeffer-Garnitur mit Öl und Essig-Behältnis, gefertigt aus Neusilber und Kristallglas. Auf der Schauseite der Garnitur befindet sich ein Wappenschild ohne Gravur. Maße ca.: Flaschen und Streuer, Höhe 8,5 cm bis 14 cm. Gesamtmaß ca.: H. 19,5 cm, B. 20 cm, T. 14,5 cm. Die ... Varunr: 4634108 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-03 15:14:57 SEK 384
Kay Bojesen (1886-1958), ældre gyngehest
Kay Bojesen (1886-1958), ældre gyngehest . Kay Bojesen (1886-1958), ældre gyngehest af bøgetræ. fra 1940 erne. H. 52 L. 85 cm. Brugsslitage, øre manlger. Varunr: 4645346 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-03 15:38:45 SEK 485
Jens H. Quistgaard. Stager (2)
Jens H. Quistgaard. Stager (2). Jens Harald Quistgaard(1919-2008). Stager af messing, sign. JHQ Dansk Design Danmark, H. 15,5 cm. Brugsspor. (2) Varunr: 4642506 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-03 19:10:00 SEK 1 357
 Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (28)
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (28) . Sigvard Bernadotte. 'Scanline' og 'JN' bestik af bronze bestående af 1 forskæresæt L. 28 cm, 6 serveringsskeer L. 21-26 cm. 1 sæt tagtøj L. 25 cm. 8 gafler L. 14 cm. 12 knive L. 14,5 cm. ialt 28 dele. Varunr: 4643539 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 19:26:00 SEK 679
Pierre Forsell
Pierre Forsell. PIERRE FORSELL, Skultuna, mässing, 10 supkoppar samt ljusstake för 4 ljus, diameter kopp ca 6, längd ljusstake ca 32 cm Varunr: 4644673 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 21:58:00
Se mer
Briefkasten aus Bronze in Form eines Baumes
Briefkasten aus Bronze in Form eines Baumes . Briefkasten aus Bronze in Form eines Baumes, dunkel patiniert. Der Korpus ist teilweise verziert, ein Schlüssel vorhanden. Maße ca.: H. 148 cm, B. 27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. Varunr: 4581941 SEK 33 601 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 13:10:29 SEK 6 720
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos
Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos . Alte Kaminplatte aus Gusseisen mit zwei Puttos. Dunkel patiniert Maße: H. 77 B. 49 Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen. Varunr: 4581889 SEK 3 648 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 13:30:11 SEK 960
2 indische Metall-Gefäße (2)
2 indische Metall-Gefäße (2). 2 indische Metall-Gefäße. Der bauchige Korpus auf einem runden Fuß und mit runder Öffnung oben, dunkel patiniert. Maße ca.: D. 23-33 cm, H. 22-27 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren. (2) Varunr: 4578604 SEK 1 728 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 13:44:10 SEK 384
 1 2 3  >>