Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis
Bronze 'La Renommée', efter Louis Guillaume Fulconis (1817 - 1873), let påklædt kvinde stående med venstre arm løftet, på naturstenssokkel med indfældet bronzerelief, foden bæres af en fontæne, H. 75,5 cm, Ø (sokkel). 18 cm, fremstår i god aldersrelateret stand.
Varunr: 4583681
SEK 9 724 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:13:00
SEK 7 050
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sterlingsølv (8)
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide'. 3 fiskeknive af sterlingsølv, L. 19,7 cm. 2 frokostknive, L. 20,5 cm. 3 frokostgafler, L. 15,8 cm. Udført hos Georg Jensen. Samlet vægt: ca. 431 gr. Fremstår med brugsmærker. (8)
Varunr: 4722400
SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
19:30:00
SEK 2 877
Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sølvplet (77)
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' bestik af sølvplet bestående af:8 middagsgafler L. 18 cm, 7 middagsknive L. 22,5 cm, 6 kaffeskeer, 4 kagegafler, 8 steakknive L. 23 cm, 3 fiskeknive L. 19,5 cm, 3 suppeskeer L. 16,5 cm, 7 desertskeer L. 16 cm, 3 pålægsgafler, 11 frokostgafler L. 16 cm, ...
Varunr: 4722397
SEK 10 461 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-07-2017
19:36:00
SEK 4 184
Scanline, bestik af messing (46)
Scanline, bestik af messing: 4 skeer, L. 17 cm. 8 skeer, L. 18,5 cm. 9 gafler, L. 18,5 cm. 9 knive, L. 21 cm. 8 teskeer, L. 13 cm. 2 teskeer, L. 14,5 cm. 6 div. øser, skeer m.m. Fremstår med brugsspor. (46)
Varunr: 4722619
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:00:02
SEK 556
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler.
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler. 1900-tallets begyndelse. H. 40 cm. Fremstår med brugsslitage.
Varunr: 4725429
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:06:00
SEK 392
Messingfigur eines Mannes mit Lanze
Messingfigur eines Mannes mit Lanze auf einem Sockel, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 33 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varunr: 4661768
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:42:32
SEK 389
Konvolut indische Messingobjekte (4)
Konvolut indische Messingobjekte, teilweise handbemalt. Maße ca.: H. 13-40 cm, D.6-26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teilweise angelaufen.
Varunr: 4661725
17:43:07
SEK 389
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko, gefertigt aus Messing, teilweise gold patiniert, der Korpus ist verziert mit Rocaille Ornamenten und Voluten. Maße ca.: L. 26 cm, B. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.
Varunr: 4673725
17:54:27
SEK 389
Eldhund omkring 1900
ELDHUND, omkring 1900, mässing/brons, dekor av änglar, längd ca 103 cm
Varunr: 4724682
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
19:09:00
Se mer
Piet Hein. gulvstager. Jupiter og saturn (2)
Piet Hein. To Maxi gulvstager, Jupiter, Saturn af børstet stål med aftagelig topring. Mrk. Piet Hein. H. 49-82 cm. (2)
Varunr: 4722208
SEK 1 569 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:30:00
SEK 1 013
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze, mørkpatineret. Kan fungere som vandspyer, der er lagt en vandledning indvendigt. Mål: H. 250 cm. B. 93 cm. D. 93 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varunr: 4679458
SEK 175 027 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
20:00:00
SEK 30 143
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal (10)
Samling kopparföremål, 1800/1900-tal. Kittlar i olika storlekar och utföranden. Höjd: 5-26 cm. 10 st.
Varunr: 4711226
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017
20:31:00
SEK 300
Just Andersen. Skulptur af diskometal. Model D1871
Just Andersen. Skulptur af nøgen kvinde. Patineret disko metal. Signeret i støbning, Just. A samt nr. D 1871. H. 23 cm. Med slitage på skulder.
Varunr: 4726436
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
12:12:04
SEK 490
Par franske stager af messing, rokoko-stil (2)
Par franske stager af messing, rokoko-stil. H. 24.5 cm. slutningen af 1800-tallet / start 1900-tallet (2)
Varunr: 4726438
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:16:00
SEK 490
Astrid Aagesen tennvas
Astrid Aagesen (1883-1965). Tennvas. Stämpelsignerad Tenn, Aagesen, Hälsningborg. Höjd 18,5 cm. Bucklor.
Varunr: 4685436
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017
16:04:00
SEK 300
Kähler. Vase af lertøj dekoreret i kohorn glasur
Kähler. Vase af lertøj dekoreret i kohorn glasur, sign. HAK, Jens Thirslund. H. 17 cm. Fremstår med mindre afslag af glasur.
Varunr: 4724243
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:35:00
SEK 425
Just Andersen. Vase af diskometal dessin 1932
Just Andersen. Vase af patineret diskometal, dessin 1932. H. 19 cm.
Varunr: 4724242
18:36:00
SEK 556
S. CHR. Fogh, Major, Bistik af pletsølv (38)
S. CHR. Fogh, Major, Bistik af pletsølv, bestående af 12 middagsgafler, 10 middagsknive, 12 middagsskeer, 2 pållæksgafler, samt sukkerskål og flødekande fra Cohr Atla. (38)
Varunr: 4726269
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:10:00
SEK 458
Vikingeskib af bronze. Fremstillet af Iron Art, Copenhagen
Vikingeskib af bronze. Mast og stand af træ. Fremstillet af Iron Art, Copenhagen. Mål ca. H. 39, L. 42, B.11 cm.
Varunr: 4726612
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
19:20:00
SEK 425
Alter Zinnkrug aus Afghanistan
Alter Zinnkrug aus Afghanistan, der Korpus ist verziert mit floralem Dekor, teilweise patiniert. Maße ca.: H. 42 cm, D. 16 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und Bestoßungen.
Varunr: 4717613
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
19:30:00
SEK 389
2 Kerzenständer aus Messing
2 Kerzenständer aus Messing, gold patiniert. Maße ca.: H.40-49 cm, B.12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4686812
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
20:44:00
SEK 389
Unbekannter Künstler, liegender weiblicher Akt, Bronzefigur
Unbekannter Künstler, liegender weiblicher Akt, Bronzefigur, auf Marmorsockel, seitlich signiert 'Satinos', Maße Sockel ca. 54x20,5 cm, Gesamthöhe ca. 21 cm, partiell Oxidationsspuren, Sockel seitlich bestoßen.
Varunr: 4725210
SEK 3 403 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:44:00
SEK 632
Ubekendt kunstner, orientalsk falkoner til hest, bronzefigur
Ubekendt kunstner, orientalsk falkoner til hest, bronzefigur, på oval sokkel, sokkel L. ca. 52 cm, H. i alt ca. 70 cm, fremstår med oxidationsspor samt generelle aldersspor, minimal slitage og afslag.
Varunr: 4725213
SEK 5 591 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:44:00
SEK 4 376
Rökelsekar, troligtvis från Indien
Rökelsekar, troligtvis från Indien. Mässing dekorerad med växtornament. Hänklar med genombruten dekor samt öglor för upphängning. Höjd ca 20 cm. Ø ca 22 cm. Bruksslitage.
Varunr: 4646608
SEK 1 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-07-2017
21:02:00
SEK 300
Wandteller mit Hieroglyphen
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Messing verziert mit gravierten Hieroglyphen im antiken Stil. Durchmesser ca.: 39,5 cm.
Varunr: 4707875
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
11:40:49
SEK 389
Et par lysestager af messing samt bordlampe. (3)
Et par lysestager af malm, støbt med masker og bladværk, balusterformet stamme på hvælvet fodstykke. 1900-tallets begyndelse. H. 21,5 cm. Bordlampe i form af søjle af patineret metal med stamme af broget marmor. H. ekskl. montering 29 cm. Bordlampen virker på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...
Varunr: 4724249
SEK 1 308 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
15:13:00
SEK 425
Massiver und handgefertigter Dekoteller
Massiver und handgefertigter Dekoteller aus Bronze, verziert mit Hieroglyphen im antiken Stil. Durchmesser ca.: 36 cm.
Varunr: 4707881
16:40:00
SEK 389
2 Kranichfiguren aus Bronze
2 Kranichfiguren aus Bronze, vollplastische Darstellung auf rundem Sockel, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 40-47 cm, D. 10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4717636
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
16:45:49
SEK 389
Barbedienne, Figur / Plastik, Bronze
Barbedienne, Figur / Plastik, Bronze, sich auf einem Knie abstützende hockende weibliche Aktfigur auf einem flachen Sockel, Gießerstempel am Sockel, H.17 cm - B.8,5 cm - T.9 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 4725626
SEK 3 160 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:49:40
SEK 729
Weiblicher stehender Akt, Figur / Plastik, Bronze
Bronze, Figur, weiblicher stehender Akt, auf einem Marmorsockel, mit an den Kopf gestreckten Armen, H.3,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varunr: 4725625
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:51:07
SEK 389
 1 2 3  >>