Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bronzefigur. Pferd. 20. Jhdt.
Bronzefigur aus Bronze. "M. F." monogrammiert. Maße ca. L. 14 x H. 12 cm.
Varunr: 4885481
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:40:20
SEK 1 542
To vaser af messing. (2)
To vaser af messing med udskæringer af tidligere granathylstre. H. 28 cm. (2)
Varunr: 4889488
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
15:12:00
SEK 453
Buddha af bronze, 1900-tallet slutning
Buddha af bronze. H. 39 cm. 1900-tallet slutning.
Varunr: 4885666
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
15:28:00
SEK 518
Samling messing og kobber (9)
Samling messing og kobber bestående af: Kobberkedel Ø 47 cm, lysestage af messing med glasskærm H. 43 cm, kedel af messing Ø 32 cm, to kobberpotter en med ben, lysestage af messing med håndtag, kasserolle af kobber med låg stemplet TRIZAC 9 R. PAUQUET PARIS 12 - Ø 12,5 cm, kassrolle stemplet ...
Varunr: 4891975
SEK 1 036 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
20:25:00
SEK 453
Hämtare samt hink i koppar
HÄMTARE, HINK, 1800-tal, koppar och smide, märkta ABB resp. JEB, höjd 25-27 cm
Varunr: 4892243
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
21:03:00
Se mer
Kärl
KÄRL, 4 st., 18/1900-tal, varav två st. snabelkannor, tillbringare och en vas, koppar resp. mässing, b la Iran, höjd ca 21-28 cm
Varunr: 4893247
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
20:20:00
Se mer
Konvolut versilberter Gegenstände u.a. Christoffel (3)
Konvolut versilberter Gegenstände bestehend aus folgenden Positionen: 1 kleine Vase der Firma WMF am Stand mit einer Widmung versehen. Maße ca.: H. 22 cm, D. 6,5 cm. 1 kleiner Becher mit der halbplastischenAbbildung von Bambi, auf der Rückseite graviert: Wolfgang. Maße ca.: H. 7,5 cm, D. ...
Varunr: 4885487
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-01-2018
13:35:00
SEK 386
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus (3)
Konvolut versilbertes Service im Stil des Historismus, der Korpus auf vier Füßen reich verziert mit Voluten und floralem Dekor, bestehend aus: eine Kanne, eine Milchkanne, ein Blumengefäß mit zwei Henkeln. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varunr: 4865725
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
15:00:28
SEK 386
Samling kobbertøj
Samling kobbertøj. Stempler fra Norge, Portugal og Frankrig. Ø. 11-25 cm. Variable små brugsspor.
Varunr: 4894054
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2018
18:23:00
SEK 583
Par trearmede Jugend lysestager af messing (2)
Par stager, 3-armet lysestager af messing. 1900-tallet. Jugend stil. H. 42 cm. Fremstår med brugsspor, ene med lidt skævhed. (2)
Varunr: 4894272
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
19:25:00
SEK 648
2 krucifikser, 1900-tallet (2)
2 krucifikser, 1900-tallet. Messing og ubekendt legering, fremstår med rust- og irpletter. H. 19 og 22 cm. (2)
Varunr: 4886537
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
09:13:44
SEK 389
Ljusstakar 1 par mässing
KANDELABRAR, 1 par, mässing, 1900-tal, höjd ca 47 cm
Varunr: 4895014
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-01-2018
11:30:00
Se mer
Gusum Ljusstakar 1 par
GUSUM, ljusstakar "Nr 22", 1 par, gustaviansk stil, mässing, märkta Gusums bruk, höjd ca 17,5 cm
Varunr: 4895015
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
11:33:00
Se mer
K-E Palmberg for Alton. Tinkrus i kuffert af fyrretræ
K-E Palmberg for Alton. En samling krus og bægre af tin i tilhørende kuffert af fyrretræ. H. 6-15 cm. Mål på kuffert 33x44 cm.
Varunr: 4895566
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
12:32:20
SEK 389
Papperskorg mässing
PAPPERSKORG, mässing, sekelskiftet 1900, hänklar med lejonmaskaroner, på fyra kulfötter, höjd ca 34 cm.
Varunr: 4895047
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
13:27:00
Se mer
Samovar af kobber og messing, 1800-tallet
Samovar af kobber og messing. H. 39 cm. Fremstår med brugsslitage, herunder småbuler, top med revner. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4887389
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2018
13:29:00
SEK 389
Asmussen design. Fire lysestager samt adventsstage af forgyldt messing. (5)
Asmussen Design. Fire større og mindre dråbe lysestager af forgyldt messing med 24 kt. guld. H. 8-21 cm. Samt Adventsstage af forgyldt messing. H. 22 cm. Asmussen Design, made in Denmark. Fremstår med minimale brugsspor, ridser inde i lysetyllen. (5)
Varunr: 4893862
SEK 1 943 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2018
14:46:13
SEK 453
Ljusstakar sengustaviansk stil
LJUSSTAKAR, 1 par, sengustaviansk stil, 1800-tal, marmor och mässing, kolonnformat skaft på kvadratisk fot, höjd ca 23 cm
Varunr: 4895071
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
14:48:00
Se mer
Vägglampetter Forsell
PIERRE FORSELL, "Reflex", vägglampetter, 1 par, Skultuna, 1900-talets andra hälft, mässing, höjd ca 37,5 cm
Varunr: 4895074
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
15:06:00
Se mer
Samling figurer, stager og krus. Tin, bronze og messing (14)
Samling figurer, stager og krus. Tin, bronze, messing og største figur i ubekendt metallegering. Brugs- og alderspræg. Største og mindste: 31 og 7 cm. (14)
Varunr: 4887128
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
15:45:00
SEK 389
Kandelabrar Otto Meyer Stockholm
KANDELABRAR, för 2 ljus vardera, mässing, stammen i form av en man, stämplad Otto Meyer Stockholm, höjd ca 27 cm
Varunr: 4895095
16:18:00
Se mer
Par stager og spand (3)
Et nyere par stager i tysk 1600-tals stil H 25 cm, kobberspand fra 1800-tallet Ø 26 cm, H 22 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varunr: 4895854
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
17:22:00
SEK 389
Guldhor, milepæle mm (5)
Guldhor, 2 milepæle H 12/15 cm, buste af kong Christian X samt bus. Alle dele af patineret messing/bronze. Fremstår med brugsspor. (5)
Varunr: 4895856
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
19:23:00
SEK 453
C.F. Woerffel brevvægt / skulptur af bronze
C.F. Woerffel. Brevvægt af patineret bronze i form af træ, dyr og talrige munke på bjerg side udformet i orientalsk stil, base med indgravering 'Fabr.C.F. Woerffel St Petersbourg'. 1800/1900-tallet. H. ca. 11 cm.
Varunr: 4893693
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
20:01:00
SEK 453
Konvolut Kerzenleuchter (4)
Konvolut Kerzenleuchter, gefertigt aus Messing, gold und braun patiniert. Maße: H. 21-28cm B.11-12,5cm Altersgemäßer Zustand
Varunr: 4818852
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-01-2018
20:02:00
SEK 386
Buste, pilot, skulptur, bronze, 1950, Rusland
Buste, pilot, skulptur af bronze, Rusland, 1970. Pilot, monteret på rød marmorsokkel, blå filt på undersiden, mål i alt: ca. 15 x 8 cm, skulpturmål: 9 x 6,5 cm. Fremstår med generelle brugsspor.
Varunr: 4877874
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:25:00
SEK 386
En samling på tre dele messing bestående af morter med pistil, frimærkeæske og krudthorn. (3).
En samling på tre dele messing bestående af morter med pistil, frimærkeæske og krudthorn. H. 16 cm. æske L. 8 cm. kruthorn. L. 17 cm. (3).
Varunr: 4897180
SEK 1 554 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
14:52:00
SEK 389
Diverse dele sølv (5)
Diverse dele sølv, best. af: Konfektskål stemplet CHF for Christian Frederik Heise H. 4 cm. Ø. 13 cm. Lysestage, Svend Toxværd, H. 6,5 cm Ske, Horsens Sølvvarefabrik Lille skål med siindsats, Stemplet H.F (si ikke sølv) Samlet vægt uden si ca. 216 g. (5)
Varunr: 4892974
SEK 1 554 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2018
16:43:00
SEK 453
En samling på 12 skeer af rustfrit stål Menu Design Vea
En samling på 12 te skeer af rustfrit stål Menu Design Vea. L. 13 cm.
Varunr: 4890397
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
19:22:00
SEK 389
Stridsvogn, bronzeskulptur med messingmonteringer på marmorsokkel
Stridsvogn, bronzeskulptur på marmorsokkel, seletøj og monteringer i messing, H. ca. 45 cm, sokkelmål ca. 79 x 28 cm, figurmonteringer delvist løse, fremstår med oxidationsspor og mindre urenheder, messingmonteringerne delvist med buler, soklen er slidt.
Varunr: 4744919
SEK 9 158 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2018
19:45:00
SEK 434
 1 2  >>