Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Brosch guld
BROSCH, 18 k röd/vitguld, satinerat och blankslipat, Italien/Alessandria, bladformation, höjd 6 cm, vikt ca 9,6 g
Varunr: 4892175
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:40:00
Se mer
Brillantnål
Nymåneformet smykkenål udført i 14 kt. guld (stemplet). Prydet med 15 gammel- og fuldslebne diamanter på i alt ca.: 1.00 ct. Farve: Crystal (J), klarhed: SI - P. Mål ca.: 43 x 25 mm. Vægt ca.: 6,7 g. Nålen er et unikasmykke, som er fremstillet efter kundeønske. Den er dubleret på platin. ...
Varunr: 4829816
SEK 22 171 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:15:00
SEK 3 374
Konvolut Kette mit Anhänger/Brosche
Kette aus Keramik mit Metall Anhänger, und Broschen, Ketten Länge: 60 cm.
Varunr: 4873159
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:50:00
SEK 386
Sigurd Persson brosch örhängen sterlingsilver
SIGURD PERSSON, "Skåla", brosch, örhängen, 1 par, sterlingsilver, Heribert Engelbert/Stigbert, Stockholm 1956 resp. 1955, skruvsystem, totalvikt ca 19,3 g
Varunr: 4893229
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
19:44:00
Se mer
Brosch 14 k guld kamé
BROSCH, 14 k guld, kamé, skuret snäckskal föreställande klassisk kvinnoprofil, höjd 5,8 cm, vikt ca 28,9 g
Varunr: 4893346
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
14:04:00
Se mer
Brosch guld Ryssland 1800-tal
BROSCH, 14 k guld, oval form, turkos emalj, blommor med dekor av diamanter med rosenslipning, Ryssland 1800-talets andra hälft, längd 4,5 cm, vikt ca 16,4 g
Varunr: 4893356
SEK 4 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
14:44:00
Se mer
Panter rubin- og brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld, diamanter i alt ca. 3..98 ct. F-G/VVS-VS
Panter rubin- og brillantbroche af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med talrige større og mindre carréslebne rubiner på ca. 1.80 ct. flankeret af talrige brillantslebne diamanter på tilsammen ca. 3.98 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VVS-VS. Øjne i form af to cabochonslebne smaragder. ...
Varunr: 4888362
SEK 47 917 DK, Vejle, Dandyvej 21-01-2018
21:04:00
SEK 20 073
Mikromosaik Broschen (2)
Zwei Broschen gefertigt aus Metall und Bein und Glas, jeweils besetzt mit einem Mikromosaik mit der Darstellung eines Blumenbouquet. Maße ca.: a. Durchmesser 26 mm, b. 36,5 x 28 mm. Beide Broschen befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren, die Bein-Brosche ist bestoßen. (2)
Varunr: 4861821
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
11:00:00
SEK 386
Ole Lynggaard. Stor sol broche af 18 kt guld med brillanter
Ole Lynggaard. Stor Solbroche af 18 kt. satineret guld, prydet med 5 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Monteret i hvidguld. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Design Ole Lynggaard . Vægt ca. 22,9 gr. Måler ca. 4,8 x 5,3 cm
Varunr: 4885585
SEK 12 951 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2018
19:45:00
SEK 6 734
Art Deco broche med Akoya Saltvands Kulturperler og diamanter samt par vintage creoler med diamanter
Art Deco broche med udført i 14 kt. guld, prydet med en hvid Akoya Saltvands Kulturperler, diam. Ø 6,9 mm. Samt små rosenslebne diamanter, samt par Alton vintage creoler udført i 18 kt. guld, hver prydet med 4 single-cut diamanter. Samlet ca. 0.20 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. VS.
Varunr: 4865367

SEK 6 475 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2018
20:19:00
SEK 389
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Nocturne' broche af sterlingsølv med sorte diamanter - 1.00 ct.
Regitze Overgaard for Georg Jensen. 'Nocturne' broche af sterlingsølv, prydet med sorte diamanter på ialt ca. 1.00 ct., dessin nr. 569C. L. 7,2 cm. Medfølges af etui.Vejl.udsalgspris: DKK 6.500,-
Varunr: 4859234

SEK 5 180 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:20:00
SEK 1 684
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren. Diamanter, i alt ca. 2.25 ct
Broche af 18 kt. guld og hvidguld i form af brombærgren, prydet med 126 større og mindre enkeltslebne diamanter, i alt ca. 2.25 ct. Farve: Top Wesselton (F-G). Klarhed: VS-SI. Brombær sat med cabochonslebne rubiner og sort onyx. Stemplet med engelske London Hallmarks 2016. Vægt ca. 20,1 gr. L. 6 ...
Varunr: 4881610
SEK 14 893 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:47:00
SEK 4 921
Armbånd, 750 guld, 58 g
Armbånd af 750 guld: 58 g, prydet med porcelænsgraveringer, L. ca. 18 cm, B. ca. 2,5 cm.
Varunr: 4873162
SEK 13 495 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-01-2018
20:53:00
SEK 8 194
Samling antikke brocher (3)
Samling antikke brocher: 1 broche, 750 hvidguld, 11,75 g, prydet med koraller og diamanter. 1 broche, frø med granat og orientperler, metal. 1 broche, metal med ametyst.
Varunr: 4873158
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-01-2018
20:55:00
SEK 1 542
Ole Lynggaard. 'Morgendug' brooch
Ole Lynggaard. 'Morgendug' brooch, 18 kt. brushed white gold with ten brilliant-cut diamonds, total 0.15 ct. Colour: Top Wesselton (G). Clarity: VS. Brooch dimensions 4.2 x 5.8 cm .Weight 20g Box included. Recommended retail price: DKK 51,500.
Varunr: 4783551

SEK 27 955 BE, Antwerpen 22-01-2018
21:57:00
SEK 434
Medaillon mit Münze, 10 Mark Deutsches Reich 1875
Medaillon mit Münze, Medaillon, vergoldet. Im Medaillon befindet sich eine Münze, ca. 4 Gramm " 10 Mark Deutsches Reich 1875 umseitig Friedrich Großherzog von Baden G " Medaillon-Durchmesser ca. 2,5 cm Altersgemäße Tragespuren
Varunr: 4880593
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-01-2018
20:04:00
SEK 1 350
Brillantbroche i form af potte med kaktus og blomster af 18 kt. guld og rhodineret guld, brillanter i alt ca. 0.58 ct
Lille brillantbroche i form af potte med kaktus, sommerfugl og blomster af 18 kt. guld og rhodineret guld, prydet med grøn agat sat med to facetslebne små krystaller, små runde facetslebne rubiner samt 36 brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.58 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI. ...
Varunr: 4895615
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2018
20:34:00
SEK 518
Brosch 18 k vitguld rubiner saltvattenpärlor
BROSCH, 18 k vitguld, fasettslipade rubiner samt odlade saltvattenspärlor, höjd ca 33 mm, vikt ca 10,6 g
Varunr: 4896165
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-01-2018
13:12:00
Se mer
Stor Camé samt halskæde af rav, start 1900-tallet (2)
Stor camé med kvindefigur på ant. skildpaddeskjold. Fattet i gulddouble, H. incl. øsken ca. 6 cm, B. ca. 3,8 cm. Dertil ældre rav halskæde bundet med knuder ml. hver poleret ravperle. Længde ca. 73 cm, starten af 1900-tallet.
Varunr: 4896680
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2018
16:36:00
SEK 389
Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin 266, 1930-45
Georg Jensen. Broche af sterling sølv, udført med firkantet ramme, i hvilken gennembrudt mønster med svungen flet og kugler, L. 5,3 cm. Dessin 266. Stemplet med mesterstempel for perioden 1930-45. En "Sølvkugle" Mangler.
Varunr: 4896367
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2018
18:55:00
SEK 453
Skønvirkebroche m/ ravmontering, start 1900-tallet
Hjerteformet skønvirkebroche med vedhæng samt ravmontering. Højde 8,2 cm, bredde 5 cm. Stemplet 830S samt NCO for Niels C. Ormstrup, (sølvværksted 1900-1937). Vægt ca. 10,8 gram. aldersspor, herunder bøjning på nål.
Varunr: 4896676
SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2018
19:15:00
SEK 453
Italinische Mikromosaik Blumenbrosche
Broschen gefertigt aus Metall und Glas, besetzt mit einem Mikromosaik mit der Darstellung eines Blumenbouquet. Maße ca.: 43 x 36 mm. Die Broschen befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Varunr: 4888267
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2018
10:00:00
SEK 386
Brosche/Anhänger, Münze in 14 kt Gelb-/Rotgold gefasst
Brosche/Anhänger mit 1 Gold-Münze von 1915, Österreich, Vorderseite: Kaiser Franz Joseph mit Lorbeerkranz, Rückseite: Habsburger Wappen mit gekrönten Doppelkopfadler Broschierung in 14 kt Gelbgold/Rotgold, (teilweise leicht eingedrückt), Gewicht ca. 7 Gramm, Durchmesser ca. 34 mm
Varunr: 4897975
SEK 4 820 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2018
14:43:00
SEK 386
Georg Jensen. To skønvirkebrocher (2)
Skønvirke broche af gennembrudt sølv med stiliseret bladværk og blomster. Formgivet af Georg Jensen. Stemplet Georg Jensen 830 samt import stempler. Dessin nr. 13. Def. ved lukke. Mål 3.8x5.0 cm. Lille GJ broche i sølv dessin nr. 36. Mål 2.8x1.8 cm. (2)
Varunr: 4892979
SEK 2 590 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2018
18:50:00
SEK 1 101
Dansk sølvsmed. Skønvirkebroche af sølv prydet med månesten, ca. 1920'erne
Dansk sølvsmed. Skønvirkebroche af sølv, prydet med cabochonslebne månesten, dekoreret med stiliseret blomst- og bladværk, udført ca. 1920'erne. Utydeligt mesterstempel. L. ca. 8 cm. Vægt: ca. 19,5 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4897217
SEK 2 072 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
20:23:00
SEK 971
Kgl. Hofleverandør P. Hertz, København. Orkidénål af 14 kt. guld med diamant og emaljearbejde
Kgl. Hofleverandør P. Hertz, København. Orkidénål af 14 kt. guld dekoreret med emalje i farver, vedhængende diamant med ældre slibning på ca. 0.15 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 3,9 g. L. 5,5 cm.
Varunr: 4896879
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2018
20:30:00
SEK 389
Diamantstabbrosche in 18 kt Weißgold mit zus. ca. 1.90 ct
Diamantstabbrosche in 18 kt Weißgold: zus.ca. 1.90 ct Diamantbesatz: 54 x 8/8-Diamanten zus. ca.0.90 ct 1 x Brillant ca. 0.40 ct, 6 Brillanten zus. ca. 0.60 ct Reinheit ca. SI - Pique 1, Farbe ca.: Wesselton - Cape (H - P) Maße in mm ca. : 64,5 x 14,8, Gewicht ca. 8 Gramm
Varunr: 4897948
SEK 20 725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2018
20:33:00
SEK 2 169
Georg Jensen vintage broche af 18 kt guld 1909-1914
Georg Jensen vintage broche af 18 kt guld. Desin nr 181. Prydet med en halv perle. Ø 5 mm. L. 5,6 cm. Vægt ca. 3,5 gram. Stemplet GI 765 18 k 181. 1909-1914
Varunr: 4897147
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 28-01-2018
20:00:00
SEK 518