Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Broscher i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vintage broche af 18 kt. hvidguld med brillanter og sort onyz
Vintage broche af 18 kt. hvidguld med brillanter og sort onyz. Vintage broche af 18 kt. hvidguld i form af sløjfe prydet med plader af sort onyz og 26 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top wesselton (G). Klarhed. SI1-P1. Vægt ca. 8,4 g. L. 5,8 cm. Senere nystemplet med London hallmarks. 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor og... Varunr: 4607951 SEK 6 463 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 10:50:55 SEK 5 170
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct
18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct. 18kt ruby and diamond brooch approx. 2.25ct 18kt white gold, tested Brooch adorned with 26 brilliant-cut diamonds approx. 2.25ct Also decorated with 29 round-cut red rubies approx.1.50ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2 few P1 Total weight: 14.94 gr Measurements: 65... Varunr: 4113186 SEK 27 841 BE, Antwerpen 2017-05-01 16:39:03 SEK 22 081
Antike Silberbrosche
Antike Silberbrosche . Antike Brosche gefertigt aus 900 Silber (punziert), besetzt mit einem Relief eines musizierenden Putto aus Biskuitporzellan. Maße ca.: 43 x 34 mm. Gewicht ca.: 11,7 g. Die Brosche befindet sich in einem altersgemäßen Zustand. Varunr: 4519373 SEK 2 112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 17:18:15 SEK 1 440
Theodor Fahrner
Theodor Fahrner. Art déco Brosche aus der Manufaktur Theodor Fahrner gefertigt um 1930 aus 935 Silber. Besetzt mit facettierten Rauchquarz und orangefarbenen Granaten. Zusätzlich verziert mit beigefarbenen und rot-orangfarbenen Emaille. Rückseitig Punziert: 935 TF. Maße ca.: 46,4 x 27 mm. Gewicht ca.: ... Varunr: 4647205 SEK 4 800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 18:00:00 SEK 1 920
Granatbrosche
Granatbrosche . Brosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Granaten im facettierten Rundschliff und Tropfenschliff von ca.: D. 2,5 mm, sowie 9,35 x 6 mm. Maße ca.: 35 x 22,5 mm. Gewicht ca.: 3,5 g. Die Brosche befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Tragespuren, der Granattropfen ... Varunr: 4612101 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 18:35:00 SEK 432
Antike Broschen und Medaillon (4)
Antike Broschen und Medaillon (4). 3 Antike Broschen und 1 Medaillon aus der Zeit des Biedermeier und des Historismus. Das Konvolut besteht aus folgenden Schmuckstücken: 1 Brosche gefertigt aus Metall, Maße ca.: 32,5 x 32,5 mm. 1 Medaillon verziert mit Filigranarbeit, Rückseitig zu öffnen, gefertigt aus Metall, eine Perle in... Varunr: 4608546 SEK 7 200 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:02:00 SEK 4 080
Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. hvidguld med brillanter
Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. hvidguld med brillanter. Ole Lynggaard. Hjertebroche i 18 kt. satineret hvidguld prydet med 15 brillantslebne diamanter på i alt 0.27 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. L. 7 cm. Art. nr. A1642-501. Medfølges af Ole Lynggaard velourpose og æske. Vejl. udsalgspris: DKK 35.900,- Varunr: 4561069

SEK 28 436 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:35:00 SEK 20 681
Hans Hansen. Moderne broche af sterlingsølv
Hans Hansen. Moderne broche af sterlingsølv. Hans Hansen. Moderne broche af sterlingsølv, stemplet "Hans Hansen 925S DENMARK". L. ca. 4,7 cm. Vægt: ca. 26,7 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4640560 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:58:00 SEK 840
Brosch 18 k guld med odlad pärla samt stenar
Brosch 18 k guld med odlad pärla samt stenar. BROSCH, 18 k guld, vit odlad pärla, syntetiska spineller, höjd ca 47 mm, vikt ca 8,8 g Varunr: 4641485 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:36:00
Se mer
Christian Dior brosch
Christian Dior brosch . CHRISTIAN DIOR, brosch, vitmetall, fasettslipade olikfärgade stenar, märkt Chr.Dior 1960, diameter 5 cm Varunr: 4643099 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 10:32:00
Se mer
Broche in platinum with diamonds 7.50 ct
Broche in platinum with diamonds 7.50 ct. Art Deco Broche in platinum with 50 old miners cut diamonds 7.50 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS1-SI1 Weight:15g Size : 54x18mm Varunr: 4597137 SEK 48 002 BE, Antwerpen 2017-05-02 19:13:00 SEK 35 521
Georg Jensen broche af sterlingsølv i form af en stor drueklase, Model 'Moonlight Grapes'
Georg Jensen broche af sterlingsølv i form af en stor drueklase, Model 'Moonlight Grapes' . Georg Jensen broche af sterlingsølv i form af en stor drueklase, Model 'Moonlight Grapes' dessin nr. 217 B. Design Harald Nielsen. Mål 6,8 x 39 mm. Udført efter 1945. Varunr: 4644280 SEK 2 585 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-02 19:39:00 SEK 1 616
Orla Wichmann, København. Safirbroche af 14 kt. guld med opal, 1960'erne
Orla Wichmann, København. Safirbroche af 14 kt. guld med opal, 1960'erne. Orla Wichmann, København. Retro broche af 14 kt. delvist satineret guld, prydet med facetteret safir samt cabochonsleben opal, stemplet "OW 585", udført 1960'erne. L. 4,8 cm. Vægt: ca. 7,9 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4620910 SEK 6 463 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-02 20:08:00 SEK 2 456
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct
18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct. 18kt diamond and ruby brooch approx. 0.30ct 18kt yellow gold, tested Brooch in decorated in bow design decorated with small square-cut synthetic rubies, also adorned with small brilliant-cut diamonds approx. 0.30ct Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI1 Total wight: ... Varunr: 4552739 SEK 12 481 BE, Antwerpen 2017-05-03 14:11:00 SEK 6 720
Juwelenbrosche mit Brillanten und Smaragden
Juwelenbrosche mit Brillanten und Smaragden. Juwelenbrosche gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit ca.: 60 Brillanten von gesamt ca.: 2.40ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: SI1 - P1. Sowie mit 10 facettierten Smaragden im Rundschliff von gesamt ca.: 2.00ct. Durchmesser ca.: 33,6 mm. Gewicht ca.: 15,5 g. Die Brosche ... Varunr: 4627936 SEK 43 202 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-03 18:30:00 SEK 28 801
Fritijof S. Persson, Helsingborg.  Spinelbroche af 18 kt. guld med perler, anno 1934
Fritijof S. Persson, Helsingborg. Spinelbroche af 18 kt. guld med perler, anno 1934. Fritijof S. Persson, Helsingborg. Broche af 18 kt. guld, prydet facetteret spinel samt naturlige perler, udført 1934. L. 7 cm. Vægt: ca. 6,8 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4616318 SEK 6 463 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:00:00 SEK 2 585
Insekt broche af 18 kt. guld med brillanter og emaille
Insekt broche af 18 kt. guld med brillanter og emaille. Brillant- og emaljebroche af 18 kt. guld- og hvidguld, udført som insekt, prydet med 19 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. samt sort og grøn emaille. L. 31 mm. Vægt: ca. 12,5 gr. 1900-tallets slutning. Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4635299 SEK 18 096 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:15:00 SEK 13 572
Simon Sørensen. Broche af rav og sølv
Simon Sørensen. Broche af rav og sølv. Simon Sørensen. Broche af sølv, monteret med perlekant på sarg, prydet med rav. 1900-tallets begyndelse. 7 x 3,5 x 1,9 cm. Vægt ca. 31,4 gram. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4644206 SEK 1 293 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-03 20:46:00 SEK 1 002
Tage Selsøe-Larsen. Broche i 14 kt. guld 9.1 gr.
Tage Selsøe-Larsen. Broche i 14 kt. guld 9.1 gr.. Tage Selsøe-Larsen, København. Broche i 14 kt. guld l. 4.1 cm x 2.9 cm, vægt 9.1 gr. Varunr: 4643612 SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-04 16:36:00 SEK 1 422
18kt diamond fish brooch/pendant approx. 1.50ct
18kt diamond fish brooch/pendant approx. 1.50ct. 18kt diamond fish brooch/pendant approx. 1.50ct 18kt yellow gold, tested Diamond fish brooch/pendant adorned with numerous brilliant-cut diamonds approx. 1.50ct There is 1 small diamond missing Colour: Top Wesselton-Wesselton (G-H) Clarity: VS2-SI2-P1 Total weight: 28.75 gr Measurements:... Varunr: 4432137 SEK 16 801 BE, Antwerpen 2017-05-04 16:44:00 SEK 12 961
Tre brocher (3)
Tre brocher (3). Hans Hansen. Broche i form af "knapper" i sterlingsølv Ø4.5 cm. Broche i sølv 830S i form af fugl Ø4 cm. Broche i metal med emalje stemplet CCCP mål 5 x 3.5 cm (3) Varunr: 4639467 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-04 17:36:00 SEK 388
Vintage broche af 14 kt guld. Prydet med en fasetsleben ametyst
Vintage broche af 14 kt guld. Prydet med en fasetsleben ametyst . Vintage broche af 14 kt guld. Prydet med en fasetsleben ametyst 25 x 20 cm samt talrige små orientperler. 38 x 25 mm. Vægt ca 11,25 gram. Varunr: 4644321 SEK 2 068 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-04 19:05:00 SEK 1 616
Broche af guld med røgkvarts
Broche af guld med røgkvarts . Broche af 18 kt guld, prydet med en større røgkvarts, mål ca 11 x 13 mm, flankeret af en akoya saltvands kulturperle på hver side. Længde: ca 8,4 cm. Vægt: ca 9,2 gr. Stenen sat skævt i indfatning. Varunr: 4645662 SEK 1 551 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-04 20:25:00 SEK 485
Holger Kyster. Blomsterbroche
Holger Kyster. Blomsterbroche. Holger Kyster. Broche af sølv i form af blomst. ø ca 3,5 cm Varunr: 4640399 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 14:05:00 SEK 388
F. Hingelberg og Carl V. Larsen. To brocher af sølv- og sterling sølv (2)
F. Hingelberg og Carl V. Larsen. To brocher af sølv- og sterling sølv (2). F. Hingelberg. Broche af sterlingsølv, prydet med motiv af tråde. Carl V. Larsen. Skønvirke broche af sølv, drevet med stiliseret bladværk, prydet cabochon sleben grøn agat. 1900-tallets begyndelse. 4,7 x 4,2 cm og 10,7 x 3,5 cm. Vægt ca. 12,5 og 23,9 gram. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4645880 SEK 1 551 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-05 19:40:00 SEK 679
Brosche, Schwan mit Barockperle und 1.70 ct Diamanten  in 18 kt Weißgold
Brosche, Schwan mit Barockperle und 1.70 ct Diamanten in 18 kt Weißgold . Schwanen-Brosche in 18 kt Weißgold/rhodiniert, Punze = 18 kt 23 x Diamanten im Baguetteschliff zus. ca. 0.90 ct und 80 x 8/8-Diamanten zus. ca. 0.80 ct1 Rubin als Auge, rund facettiert ca. 0.03 ct Reinheit: ca. VSI - Pique 1 Farbe: ca. Wesselton - Top Crystal (H - J) Zuchtperle in Barockform... Varunr: 4626294 SEK 22 081 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-05 20:44:00 SEK 11 520
Brosche  in Weißgold mit Saphiren und Zuchtperlen
Brosche in Weißgold mit Saphiren und Zuchtperlen. Brosche in 18 kt Weißgold, Punze = 750 S7AAL 24 rund facettierte Saphire zus. ca. 0.50 ct 8 x Zuchtperlen, Durchmesser ca. 4,7 mm, Farbe weiß, feiner Lüster Maße: 37,47 x 30,64 mm Gewicht ca. 6 Gramm Varunr: 4622719 SEK 3 648 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-06 20:23:00 SEK 1 728
Nadel in Gelbgold mit 2 x  Zuchtperlen und 1x Altschliffdiamant
Nadel in Gelbgold mit 2 x Zuchtperlen und 1x Altschliffdiamant . Nadel in 585er Gelbgold, Punze= 585 G 1 Altschliffdiamant ca. 0.35 ct , Reinheit: ca. SI, Farbe: ca. Top Crystal (J) 2 Zuchtperlen, Farbe weiß, feiner Lüster, Durchmesser ca. 5,4 mm Länge ca. 5,8 cm, Gewicht ca. 5 Gramm Varunr: 4622717 SEK 3 840 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-06 20:23:00 SEK 1 920
Brosch silver och emalj i form av orkidé
Brosch silver och emalj i form av orkidé. BROSCH, förgyllt sterlingsilver, lila och silvergrå emalj, i form av orkidé, Norge, höjd 6 cm, vikt ca 24 g Varunr: 4648741 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 10:06:00
Se mer
Brosch sterlingsilver Lappomia
Brosch sterlingsilver Lappomia. BROSCH, sterlingsilver, Lapponia, Finland 1993, längd 4 cm, vikt ca 10,4 g, originalpåse Varunr: 4648877 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 19:10:00
Se mer
 1 2  >>