Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling sølv brocher mm. (4)
Anton Michelsen broche af sølv. I form af en Marguerite med hvid emalje. Skader på emalje. Ø 5 cm. Volmer Bahner broche af forgyldt sølv. I Form af en Marguerite med hvid emalje. Mindre skader på emalje. Ø 3,6 cm. En broche af sølv. Prydet med en mindre kulturperle samt en ametyst. L. 5,2 cm. ...
Varunr: 4722750
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017
19:04:00
SEK 392
Stavnål, antik, ca. 1900, med diamanter og orientperler
Stavnål i 14 kt. rødguld, platineret Prydet med: 1 orientperle diameter ca. 6 mm 4 orientperler diameter ca. 3 - 3,5 mm 2 gammelslebne diamanter på ca. 0.55 ct. i alt 4 gammelslebne diamanter på ca. 0.30 ct. i alt 2 små gammelslebne diamanter på ca. 0.04 ct. i alt 16 rosenslebne ...
Varunr: 4686762
SEK 22 365 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-07-2017
19:45:00
SEK 1 215
Arno Malinowski for Georg Jensen, broche nr. 5006
Arno Malinowski for Georg Jensen. Broche nr. 5006 udført af sødmalm med indlæg ar sterling sølv i from af springende hjort. Ø 4,5 cm. Danmark ca. 1940.
Varunr: 4722749
SEK 1 308 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-07-2017
19:52:00
SEK 752
Brosch guld med odlade pärlor
BROSCH, 14 k guld, odlade vita saltvattenspärlor, ca 5,8 mm, längd ca 30 mm, vikt ca 6,2 g
Varunr: 4724602
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
14:00:00
Se mer
Brosch 18 k guld med ametist samt orientpärlor
BROSCH, 18 k guld med cabochonslipad ametist samt orientpärlor, stämplad Gunnar Fahlström, Stockholm 1963, milligrifferad dekor, längd ca 28 mm, vikt ca 9,8 g
Varunr: 4724657
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
17:30:00
Se mer
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv. 1800-tallet
Fransk aquamarin- og diamantbroche af 18 kt. guld og sølv, prydet med større oval facetsleben aquamarin på ca. 2.24 ct., måler ca. 10,78 x 8,52 x 6,27 mm, samt talrige større og mindre asymmetriske rosen- og delvis facetslebne diamanter med ældre slibninger. Stemplet med fransk ugle og svane. ...
Varunr: 4701566
SEK 16 999 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
20:26:00
SEK 4 184
To brocher af 14 kt guld (2)
To vintagebrocher af 14 kt guld bestående af broche prydet med blisterperle i front. Længde på broche ca. 4 cm. Mål på perle ca. 0,8 - 0.5 mm. 1,8 gram. Samt smal broche prydet med en perle, antagelig orientperle. Længde på broche. 4,3 cm. 1,3 gram. (2)
Varunr: 4720390
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
20:35:00
SEK 425
Samling sølv brocher (7)
Samling sølv brocher bestående af brocher med forskellige motiver og former. L. fra 2 til 3 cm. B. fra 2 til 7 cm. Samt gul nålepude (7)
Varunr: 4726572
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:26:00
SEK 425
Samling brocher af sølv (4)
Samling brocher af sølv, bestående af, To skønvirke brocher, prydet med henholdsvis rav og månesten, Hermann Siersbøl, broche i form af blomst samt broche prydet gult glas. 4,3 x 2,7 og 5 x 3 cm. Ø 3,7 og 4,5 cm. Samlet vægt ca. 31,9 gram. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 4725646
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
20:06:00
SEK 948
Skønvirke. Broche af sølv
Skønvirke broche af sølv med vedhæng, dekoreret med bladværk samt prydet med to cabochon slebne grønne agater. Stemplet HF 830S. Vægt 15,4 gram, L. 7,5, B. 6,5 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4725643
SEK 1 308 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
20:54:00
SEK 948
Fred. Diamantbroche/klips af 18 kt. guld. 1900-tallets første halvdel
Fred. Diamantbroche/klips af 18 kt. guld og hvidguld med talrige hvide rosenslebne diamanter i form af liggende kat med smaragdøjne og halsbånd med små pink spineller samt bold i form af kulturperle. Stemplet Fred 0938 med fransk ørn i profil. Vægt ca. 21,1 g. Perle Ø 6,74 mm. Kat L. 4,95 cm. ...
Varunr: 4726767
SEK 26 152 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:58:00
SEK 11 507
Ole Lynggaard. 'Blomsterranke' broche, 18 kt guld
Ole Lynggaard. 'Blomsterranke' Broche af 18 kt. satineret overflade, prydet med otte brillantslebne diamanter på ialt 0.08 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Formgivet af Charlotte Lynggaard. Mål: 30 x 54 mm. Vægt ca. 14,7 gram. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4718948
SEK 23 536 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
13:08:00
SEK 6 799
Chinesische Karneolbroschen (3)
Chinesische Karneolbroschen mit figürlichen Darstellungen. Die Broschierungen sind aus Silber gefertigt. Maße ca.: 37 x 23 mm, 40 x 27 mm, 45 x 25 mm. (3)
Varunr: 4693992
SEK 2 431 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
16:15:00
SEK 389
Theodor Fahrner Brosche
Filigrane Brosche aus der Manufaktur Theodor Fahrner. Um 1920 hergestellt, gefertigt aus 925 Silber (punziert), ursprünglich vergoldet, besetzt mit einer Perle und Markasiten. Rückseitig Stempelmarke „Original Fahrner“, Maße ca.: 6 x 5 cm, Gewicht ca.: 11,7 g. Die Brosche befindet sich ...
Varunr: 4702857
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
16:35:00
SEK 389
Art deco-broche, Theodor Fahrner
Art deco-broche, fremstillet på fabrikken Theordor Fahrner, ca. 1930, i 935 sølv (stemplet). Prydet med facetteret, carré- og baguetteslebet krysopras. Derudover dekoreret med grøn og lyseblå emalje. Stemplet på bagsiden: 935 TF. Mål ca.: 55,3 x 20 mm. Vægt ca.: 13,7 g. Brochen fremstår...
Varunr: 4655855
SEK 4 862 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
17:22:57
SEK 2 917
To skønvirke brocher i sølv med rav (2)
Broche i sølv monteret med cabochonslebet ravstykke l. 6.3 cm B. 2.7 cm. Sølvbroche stemplet GAH for Georg Albert H. Halling (Sølvsmedje 1914-1937)/ 830 S, monteret med to polerede ravstykker h. 7.3 x 6 cm. Vægt ialt 21.8 gr. (2)
Varunr: 4726779
SEK 3 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
18:27:00
SEK 981
A.Dragsted. Guldbroche i form af insekt med ametyst 12.7 gr.
Broche i 14 kt. guld, iform af et insekt, monteret med oval facetslebet ametyst. L. 7.5 x 3 cm. Stemplet A.D.585. Æske medfølger. Vægt 12.7 cm
Varunr: 4726777
SEK 3 923 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
19:38:00
SEK 523
Skønvirke broche af 14 kt. guld prydet med opal
Skønvirke broche af 14 kt. guld prydet med opal, med stiliseret bladværk og prydet med større oval cabochonslebet hvid opal. Vægt ca. 6,2 gr. B. 4,5 cm. Fremstår med brugsspor, nål mangler.
Varunr: 4708578
SEK 6 538 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2017
20:29:00
SEK 523
Brosche mit Zuchtperle in 14 kt Gelb- und Weißgold
Brosche in 14 kt Weiß- und Gelbgold, ca. 1960 in stilisierter Blattform mit 1 weißen Zuchtperle ca.3,97 mm, Maße: ca. 51,43 x 19,91 mm, Gewicht ca. 3 Gramm Punze = 585 Trage- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4698533
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
21:13:00
SEK 438
Brooch in 18k set with diamonds approx. 2.46ct
Broche in 18k rhod. white gold, tested. Set with brilliant & baguette cut diamonds approx. 2.46ct Colour: Top Wesselton (F-G) Clarity: SI Measurements: 3.5x1.6 Total weight: 8.9g
Varunr: 4690028
SEK 10 696 BE, Antwerpen 27-07-2017
12:03:00
SEK 1 215
To brocher af guld (2)
En broche af 14 kt guld. Prydet med en brillantslebet diamant, ca 0.04 ct. Farve Top Crystal (I). Klarhed SI. L. 4,5 cm. En broche af 14 kt guld. Prydet med en diamant. ca 0.07 ct. farve Wesselton (H). Klarhed PI. L. 2,8 cm. Totalvægt. 4,7 gram. (2)
Varunr: 4723538
SEK 1 569 DK, Hørsholm, Vibe Alle 27-07-2017
18:03:00
SEK 425
Broche in platinum with diamonds 7.50 ct
Art Deco Broche in platinum with 50 old miners cut diamonds 7.50 ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS1-SI1 Weight:15g Size : 54x18mm
Varunr: 4597137
SEK 48 619 BE, Antwerpen 27-07-2017
18:09:05
SEK 35 978
Brosche, 18 kt Rotgold mit Saphiren, Rubinen und 1 x Brillant
Brosche in 18 kt Rotgold, Punzierung = 320 AL 750, Nadel in Stahl, ca. 7 Gramm, Maße in mm ca. Länge 38,88 mm x Breite 24,25 x Höhe 4,68 1 x Brillant ca. 0.35 ct, Reinheit ca. Pique, Farbe ca. Top Wesselton (G) in Weißgold gefaßt 20 x Saphire zus. ca. 0.60 ct, rund facettiert 11 x Rubine ...
Varunr: 4726850
SEK 11 668 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-07-2017
19:00:00
SEK 438
Broche af streling sølv, Georg Jensen, 266
Georg Jensen. Broche i sterling sølv. Dessin no 266. Mål ca 5.3 x 3.0 cm. Stemplet: Georg Jensen, Sterling Denmark.
Varunr: 4721374
SEK 1 569 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2017
19:20:00
SEK 621
Ole Lynggaard, broche med paveret brillanthjerte, ca. 0.27 ct
Ole Lynggaard hjertebroche udført i 18 kt. guld, prydet med pavéfattede brillanter, samlet ca. 0.27 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS. Mål: L. 7 cm. Vægt ca.12 gram. Ligger i org. æske fra Ole L. Vejl. pris 35900,-
Varunr: 4721641
SEK 26 152 DK, Odense, Kratholmvej 27-07-2017
19:36:00
SEK 5 361
Viggo Vollny Broche af guld med perler
Viggo Vollny Broche af 14 kt. guld. I form af små tulipaner med små akoya saltvands kulturperler. Mål 3X4 cm. vægt ca. 4,7 gram.
Varunr: 4723536
19:38:00
SEK 785
Brosche, Historismus, mit Farbsteinen
Brosche, von ca. 1880, leicht gewölbte Form in 14 kt Rotgold und Silber, Gewicht ca. 17 Gramm, Maße: ca. Länge 50,68 x Breite 28,87 mm Besatz: 17 x Halb-Flussperlen, Farbe: weiß (2 x fehlen) 14 x Türkiscabochons 1 x Granat 21x rote Spinelle (5 x fehlen) 4 x blaue Spinelle 23 x Diamanten...
Varunr: 4713928
20:06:00
SEK 389
Diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld. 1900-tallets første halvdel
Diamantbroche af 18 kt. guld og hvidguld, prydet med diamant med ældre slibning på ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. flankeret af 64 mindre hvide rosenslebne diamanter. 1900-tallets første halvdel. Vægt ca. 8,3 g. 7,3 x 1,3 cm.
Varunr: 4728025
SEK 10 984 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2017
20:24:00
SEK 1 438
Fransk safir- og diamantbroche af platin med safir på ca. 2.44 ct. Diamanter i alt ca. 5.50 ct. Ca. 1930
Fransk safir- og diamantbroche af platin med større safir på ca. 2.44 ct. måler ca. 8,87 x 6,95 x 3,75 mm. flankeret af 74 diamanter med ældre slibninger og to smaragdslebne diamanter, i alt ca. 5,50 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. Vægt ca. 13 g. 2,6 x 5,7 cm. Ca. 1930.
Varunr: 4728310
SEK 49 688 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2017
20:30:00
SEK 5 492
Broche/vedhæng med safirer, diamanter og kulturperler
Broche med montering til brug som vedhæng, replika af en barokbroche, i 14 kt. guld/hvidguld rhodineret Stempel på nålen = Y, hovedet ulæseligt 2 kulturperler, diameter ca. 7,6 mm og 6 kulturperler ca. 2,8 mm 4 ovale safirer, facetterede, ca. 3 ct. i alt 75 rosenslebne diamanter (1 stk. ...
Varunr: 4693668
SEK 14 586 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-07-2017
20:46:00
SEK 10 210
 1 2  >>