Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Remmare
REMMARE, 10 st, 1900-talets första hälft, grönt glas, dekor av vinrankor, höjd ca 18 cm
Varunr: 4724464
SEK < 1,000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
16:24:00
Se mer
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas, karaffel samt glaskugler (65)
Papillon mundblæste og hånddekorerede glas dekoreret i farver samt guld, bestående af; 12 vinglas H. 24 cm., 14 vinglas H. 23 cm., 4 champagneglas H. 26 cm., 6 dessertglas H. 20 cm., 4 cognacglas H. 14 cm. (heraf et glas med mindre fejl ved kant), 8 ølglas H. 15 cm., 9 snapseglas H. 7 cm., 1 ...
Varunr: 4725128
SEK 1 961 DK, Kolding, Trianglen 23-07-2017
16:51:49
SEK 1 504
Konvolut Albin Schaedel, rauchfarbenes Glas (29)
Konvolut Glas. Albin Schaedel (1905-1999), Thüringen. Rauchfarbenes Glas, partiell mit aufgesetzten Nuppen und Perlen, vor der Lampe geblasen. Verschiedene Vasen, Becher, Kelche, Schalen, Zuckerschale, Rahmgießer. H. 5-27,5 cm. Objekte teilweise bezeichnet mit Werkstattetiketten (S mit ...
Varunr: 4700496
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
17:36:00
SEK 438
Konvolut Kristallgläser
Konvolut Kristallgläser, gefertigt aus transparentem Glas, verziert mit geometrischem Dekor, bestehend aus: 2 Kannen, ein Glas, Maße ca.: H: 24-29 cm, D.12 cm. Altersgemäßer Zustrand mit Gebrauchsspuren.(3)
Varunr: 4717276
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
19:00:00
SEK 389
Samling glas (19)
Samling dele af glas, bestående af 10 champagnefløjter H. 17 cm, 2 destilleringskolber, m. enkelte kantafslag, 2 klukflasker H. 29 cm, 5 karafler H. 16-26 cm, én karaffel uden prop. (19)
Varunr: 4725369
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
11:42:49
SEK 915
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantic' glasbesætning (88)
Per Lütken for Holmegaard. 'Atlantic' glasbesætning bestående af: 17 rødvinsglas, 15 hvidvinsglas, 19 portvins glas, 4 likørglasm ,13 ølglas, 6 høje snapseglas, 3 lave snapseglas, 7 cognacglas, samt fire chmapagne skåle. (88)
Varunr: 4725472
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:28:00
SEK 785
Karaffer i polykromt glas Sommar
KARAFFER, 4 st, polykromt glas, höjd ca 19-31,5 cm
Varunr: 4724654
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
17:21:00
Se mer
Mylenberg Glasværk, To portvinsglas (2)
Mylenberg Glasværk, To portvins glas på cylindrisk stilk med knap. Om kummen en hvid emaljemaling af venstredrejet vinløvsfrise/blomsterfrise. 1850'erne. H. 11 cm, Ø: 6 cm. Litt: Dekorerede danske glas fra 2008 side 178 af Niels Andersen & Torben Errboe. NB Teksten er ændret. (2)
Varunr: 4724246
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:38:00
SEK 981
Historicistisk stil glas/bæger, Gustav 2. Adolf af Sverige, Fritz Heckert, 1800-tallet
Stort bæger, rund, konisk form, af farveløst glas, med polykromt emaljemaleri, forgyldt mundingskant, viser en ridende figur, under mundingskanten med titel 'Gustavus Adolphus König in Schweden, cum deo et victricibus armis, Anno Domini 1631', med pensel '263 JI 7', formgivet af Oskar Jummel, ca....
Varunr: 4711706
SEK 4 376 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:30:00
SEK 389
Bertil Vallien servisglas
BERTIL VALLIEN, servisglas, 6 st vinglas, 6 st snapsglas, flätad stomme, höjd 17,5 resp 14,5 cm
Varunr: 4726051
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
10:15:00
Se mer
Glasservis Odelberg Kosta 1900-tal
GLASSERVIS, 35 dlr, "Odelberg", Kosta 1900-tal, bestående av: 4 rödvinsglas, 12 vitvinglas, 7 sherryglas, 6 starkvinsglas, 6 selterglas, slipad och graverad dekor av fasetter och romber samt förgylld dekor, vinglasens höjd 12-16 cm
Varunr: 4726060
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
11:10:00
Se mer
Göran Wärff glasservis Prince Kosta
GÖRAN WÄRFF, glasservis, 35 dlr, "Prince", Kosta, bestående av: 12 starkvinsglas, 11 sherryglas samt 12 tumlare
Varunr: 4726069
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
12:05:00
Se mer
Kaj Franck Nuutajärvi
KAJ FRANCK, Nuutajärvi, servis, 44 dlr, bestående av 24 selterglas, 12 shotsglas samt 7 assietter, största höjd ca 7,5 cm
Varunr: 4726082
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
13:20:00
Se mer
Samling ældre glas samt karaffel. (12)
Samling ældre glas samt karaffel. 8 snapse glas H. 9,5 cm. 2 vinglas med slibninger, H. 11 og 11,5 cm. Øjeglas med gravering, fremstår med mindre afslag. 2 ældre vinglas. 1 karaffel med slibninger, fremstår med brun aflejring i bunden. (12)
Varunr: 4707430
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:34:00
SEK 392
Holmegaard, 'Astrid' glasservice bestående af (27).
Holmegaard, 'Astrid' glasservice bestående af 4 rødvinglas, 10 hvidvinglas, 7 sherryglas, 6 cocktailglas. ialt 27.
Varunr: 4723313
18:10:00
SEK 425
Glasbesætning fra 1960'erne (65)
Bestående af: 13 stk. Rødvinsglas, H: 16 cm 13 stk. Hvidvinsglas, H: 14 cm 13 stk. Snapseglas, H: 10 cm 14 stk. Portvinsglas, H: 11 cm 12 stk. Cocktail glas, H: 8 cm Alle indgraveret med geometrisk mønster.
Varunr: 4724245
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 25-07-2017
18:28:00
SEK 425
Bertil Vallien servisglas
BERTIL VALLIEN, servisglas, 9 st vinglas, 2 st bägare, flätad stomme, höjd 17,5 resp 20,5-21,5 cm
Varunr: 4726147
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
19:24:00
Se mer
3 Kristallschalen
3 Kristallschalen, gefertigt aus transparentem Glas, der Korpus ist verziert mit geometrischem und floralem Schliff. Maße ca.: D. 16-27 cm, H. 5-8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (3)
Varunr: 4694740
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
19:42:00
SEK 389
WMF, Tassen / Becher, Teetassenhalter mit Glaseinsatz, versilbert (8)
WMF, Konvolut Tassen / Becher, Teetassenhalter, um 1930, versilbert, Konstruktion mit blütenförmig geschwungenem Tassenhalter und Henkel, Tasse aus Glas, partiell mit Ritzdekor in Form von Schleifen, Wellen und Ringen, unterseitig punziert mit WMF Bienenkörbchen, zusätzlich '0x' und 'I/O', Glas ...
Varunr: 4719641
SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:07:00
SEK 389
Bertil Vallien, Kosta Boda, vas
Bertil Vallien, Kosta Boda, vas. Signerad. Höjd: ca 14 cm. Gravyrmärkt B. Vallien, 48472
Varunr: 4726390
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 25-07-2017
20:37:00
SEK 375
Erik Höglund glassejdlar
ERIK HÖGLUND, servisglas, brun glasmassa, "Adam och Eva", bestående av 12 sejdlar, 4 snapsglas, 2 flaskor med propp, sejdelns höjd 11 cm
Varunr: 4726174
20:45:00
Se mer
Karaffel, kande, tre glas, monogram (5)
Dele til glasservice med guldkant og guldstafferet kronet monogram, bestående af kande, karaffel og tre glas. H. 19,5 cm, 24,5 cm. 9,3 cm. (5)
Varunr: 4727335
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
11:37:12
SEK 392
Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-talsglas, klarglas med driven kant, ben med luftblåsa, höjd ca 16 cm
Varunr: 4727044
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
16:12:00
Se mer
Per Lütken for Holmegaard. High Life glas (17)
Per Lütken for Holmegaard. High Life glas, bestående af 17 glas. H. 22 cm. (17)
Varunr: 4727300
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:38:00
SEK 523
Konvolut Millenium-Weinrgläser (8)
Konvolut Millenium-Weinrgläser aus dem Jahr 1998,2001 und 2003, gefertigt aus transparentem Glas. Maße ca.: H. 24 cm, D. 4,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (8)
Varunr: 4694741
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
20:00:00
SEK 389
Kosta, glasservis, 'Åre', (20)
Kosta, glasservis, modell 'Åre', 20 delar. Helkristall med skärslipad dekor. Bestående av 10 vinglas och 10 snapsglas. Höjd 10,7-14 cm. Etikettbortfall.
Varunr: 4709767
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:01:00
SEK 300
Glas 1800-tal
GLAS, tidigt 1800-tal, 4+1 st, slipad dekor med festonger, höjd ca 8,5 resp. 12 cm
Varunr: 4727126
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
21:42:00
Se mer
Gullaskruf glasservis
GULLASKRUF, glasservis, 1940-tal, 75 dlr, bestående av 12 starkvinsglas, 11 selterglas, 9 sherryglas, 9 vitvinsglas, 11 rödvinsglas, 12 grogglas, 11 snapsglas
Varunr: 4727781
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-07-2017
11:06:00
Se mer
Supglas 1700-tal
SUPGLAS, 1700-tal, 1 par, höjd ca 16 cm
Varunr: 4727782
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-07-2017
11:12:00
Se mer
En samling Tåsinge glas samt 6 Rømerglas. (69)
Et sæt på seks Rømer glas med stilk af grønt glas. H. 17 cm. Et glas med chip på foden, et glas med luftlomme i foden. Tåsinge glasbesætning med sort fod, bestående af: 12 vandglas, 14 hvidvinsglas af grønt glas, 10 likørskåle, 12 portvinsglas og 12 snapseglas. Medfølgende 3 matchende ...
Varunr: 4725301
SEK 1 961 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
11:30:11
SEK 458
 1 2  >>