Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' glasbesætning (46)
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Ida' glasbesætning bestående af 13 snapseglas h.8,5 cm, 4 ølglas/vand h.11 cm, 10 hedvinsglas h.10,5 cm, 7 grønne hvidvinsglas h.13 cm, 12 rødvinsglas h.14,5 cm. Alm. brugsspor.
Varunr: 4891369
SEK 1 813 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
13:04:51
SEK 1 943
Vicke Lindstrand Kosta selterglas
VICKE LINDSTRAND, selterglas, 18 st, "S:t Erik", Kosta, 1900-talets andra hälft, dekor av kungahuvuden och texten "S:t Erik STOCKHOLM", höjd ca 7,5 cm
Varunr: 4892173
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:30:00
Se mer
Engelsk tantalus af egetræ med tre karafler.
Engelsk tantalus af egetræ med rum og skuffe, monteret med tre karafler, skilte for Sherry, Portvin og Madeira medfølger. ca 1900. H. 32 cm. L. 37 cm. D. 29,5 cm. Fremstår med let brugsslitage, nøgle medfølger.
Varunr: 4891757
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:24:00
SEK 2 202
Samling af drikkeglas (45)
Samling af drikkeglas bestående af: Toddyglas, rødvinsglas, cognacglas, portvinsglas m.m. (45)
Varunr: 4885450
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:47:00
SEK 389
Samling glas m/ guirlander & guld kant, af nyere dato (66)
Samling glas m/ guirlander & guld kant, af nyere dato, bestående af: 6 vandglas H. 11 cm 6 champagneglas H. 23 cm 12 ølglas H. 19 cm 12 rødvinsglas H. 22 cm 12 hvidvinsglas H. 21 cm 12 hedvinsglas H. 19 cm 6 cognacglas H. 15,5 cm Brugsspor. (66)
Varunr: 4892372
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2018
12:00:00
SEK 453
Reijmyre Senses champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Senses", champagneglas, 12 st., formgivna av Lina Öhlund, etikettmärkta, 30 cl, höjd ca 22 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Re...
Varunr: 4893140
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
14:12:00
Se mer
Reijmyre Senses rödvinsglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Senses", rödvinsglas, 12 st., formgivna av Lina Öhlund, klar glasmassa, etikettmärkta, 50 cl, höjd ca 24,5 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sk...
Varunr: 4893198
18:20:00
Se mer
Stor samling rømerglas, 77 stk.
Stor samling rømerglas, 77 stk., forskellige udførelser.
Varunr: 4886864
SEK 8 676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-01-2018
20:02:00
SEK 6 266
Reijmyre Operakällaren champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Operakällaren", champagneglas, 12 st., klar glasmassa, etikettmärkta, 25 cl, höjd ca 23 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sker i hyttan i Reijm...
Varunr: 4893285
21:36:00
Se mer
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Gisselfeldt' glasbesætning (46)
Jacob E. Bang for Holmegaard. 'Gisselfeldt' glasbesætning bestående af: 15 snapseglas H. 7 cm. 10 snapse / likørglas H. 7,5 cm. 12 portvin / hedvinsglas H. 9,5 cm. 9 sodavandsglas H. 9 cm. Fremstår med brugsspor, nogle med slid på guld. (46)
Varunr: 4891603
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 21-01-2018
19:36:00
SEK 453
Servisglas Reijmyre
SERVISGLAS, 13 st, "Hertig Carls glas", Reijmyre, bestående av 6 vinglas, 6 starkvinsglas, ölglas, höjd 11- 22 cm. . Historik: kopior efter hertig Carls glas tillverkade i glashytta i Nyköping under 1580-talet, med hertigparets monogram
Varunr: 4893430
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
19:42:00
Se mer
Christel & Christer Holmgren for Holmegaard. 'Blå Time' karaffel, isspand og glas (8)
Christel & Christer Holmgren. Dele til 'Blå Time' af klart og blåt glas bestående af karaffel, isspand samt 6 glas. Fremstillet på Holmegaard Glasværk. Karaffel H. 25,5 cm. Glas H. 6,5 cm. (8)
Varunr: 4892764
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-01-2018
19:46:00
SEK 1 554
Samling glas med blomster slibninger, medio 1900-tallet (49)
Samling glas med sleben dekoration i form af blomster og bladværk bestående af: 8 rødvinsglas 4 hvidvinsglas, hvoraf 1 med chips på kant 7 snapseglas, hvoraf 1 med chips på kant 3 portvinsglas 7 likørglas 8 ølglas, hvoraf 1 med chips på kant 5 vandglas, hvoraf 1 med chips på kant 7 ...
Varunr: 4759174
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 22-01-2018
19:36:00
SEK 453
En samling på seks grønne rømerglas samt et par grønne rømerglas. ialt 8 stk.
En samling på seks grønne rømerglas samt et par grønne rømerglas. H. 18 cm. H. 18,5 cm. ialt 8 stk. Et glas gremstår med lille revne ved fod.
Varunr: 4895431
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
12:38:00
SEK 453
Lyngby Wien antik glas (67)
Lyngby. Wien Antik. Diverse glas, bestående af: 11 Stk Øl/vandglas H. 20 cm 11 Stk Rødvinsglas H. 13 cm 10 Stk grønne hvidvinsglas H. 12 cm 9 stk Hedevin/portvin 14 stk Likørglas/skåle 12 stk. Snaps ca (67)
Varunr: 4894869
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
13:47:00
SEK 453
Glasservice Holmegaard 'Blåklokke' bestående af. (28).
Glasservice Holmegaard 'Blåklokke' bestående af 5 ølglas H. 20 cm, 5 rødvin glas H. 19 cm. 7 hvid vinglas H. 17 cm, 6 vinglas H. 14 cm. 5 snapseglas H. 13,5 cm. (28).
Varunr: 4895542
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
14:39:00
SEK 453
DSB bordlampe
Bordlampe, DSB , skærm, stel af sortlakeret metal monteret på fod af jern. F H. 48 cm. Fremstår med alders- og brugsrelaterede spor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4894871
14:47:00
SEK 842
Edward Hald glasservis
EDWARD HALD, glasservis, 18 dlr, Orrefors, 1920/30-tal, med etsad dekor, bestående av 10 vinglas samt 8 sherryglas, höjd ca 14-16,5 cm
Varunr: 4895112
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
17:18:00
Se mer
Vinglas med empire dekoration. Start 1800-tallet
Vinglas med empire dekoration i hvid bemaling, i stedet for slibning. Afknækket i bund. Ca 1800-1830, H. 10 cm. Afknækket i bund. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4878188
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2018
18:25:00
SEK 389
Holmegard Glasværk. Amager / Twister glas (11)
Holmegaard. 'Twist' / 'Amagerglas', klart glas med snoet stilk, 11 snapseglas H. 22 cm. (11)
Varunr: 4895763
19:42:00
SEK 1 166
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. Samling ovale fade, nr. 531, 532, 533, 535 1. sort.. (5)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Musselmalet Halvblonde. Samling ovale serveringsfade, nr. 531, 532, 533, 535(afstød), alle er 1. sort.. & L. 26-48 cm. Brugsspor bl.a. enkelte slebet i fladen. (5)
Varunr: 4894749
SEK 4 403 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2018
19:44:00
SEK 3 626
Glasservis 1800/1900-tal 33 dlr
GLASSERVISDELAR, 33 dlr, 1800/1900-tal, med slipad dekor, bestående av 11 vinglas, 11 starkvinglas samt 11 snappsglass, höjd ca 9-13,5 cm
Varunr: 4895177
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
20:14:00
Se mer
Glasservisdelar bl a Reijmyre Monica Bratt
GLASSERVISDELAR, ca 99 dlr, bl a Reijmyre, Monica Bratt, inklusive bl a: champagnekupor, 6 st, champagnestrutar, 4+2., snappsglass, 12+6+6+3 st, starvinsglas, 6 st, selterglas, 3 st, desserskålar, 6+3+2+1
Varunr: 4895207
21:14:00
Se mer
Reijmyre Senses rödvinsglas
Varunr: 4895217
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
21:34:00
Se mer
Reijmyre Senses champagneglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Senses", champagneglas, 12 st., formgivna av Lina Öhlund, klar glasmassa, etikettmärkta, 30 cl, höjd ca 22 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk. . HISTORIK: Reijmyre Glasbruk grundades 1810, det är det näst äldsta glasbruket i Sverige som fortfarande är i drift, produktionen sk...
Varunr: 4896123
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2018
10:20:00
Se mer
Varunr: 4896124
10:24:00
Se mer
Helena Tynell karaff och fyra glas
HELENA TYNELL, karaff och fyra snapsglas, "Maaherra", Riihimäen Lasi, formgivna 1970, blått och klart glas, karaffens höjd 27 cm, glasens höjd 6,5 cm, bär tillverkarens etikett
Varunr: 4896148
SEK 2 892 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24-01-2018
12:04:00
Se mer
Glasservisdelar Helgamodell
GLASSERVISDELAR, modell Helga, 20 st, 1900-talets första hälft, slipad dekor, bestående av 7 champagnekupor, 6 vinglas, 6 starkvinsglas, 1 likörglas
Varunr: 4896185
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2018
14:32:00
Se mer
Holmegaard glasbesætning (5)
Holmegaard glasbesætning bestående af 'Edward' ølpokaler H 19 cm. Glassene bærer præg af glaspest. To glaskandelabre med stormglas med slebet bladornamentik. H. 32 cm. (5)
Varunr: 4882203
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2018
19:05:41
SEK 389
Frimurerglas m.m. (5)
Diverse ældre glas, best. af to frimurerglas (H. 11-12 cm), Chr. VIII rødvinsglas samt to øvrige glas. H. 9 - 15,5 cm. Et frimurerglas med afslag. (5)
Varunr: 4894587
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-01-2018
20:29:00
SEK 389
 1 2  >>