Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Dricksglas i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Reijmyre snapsglas modell Antik
Reijmyre snapsglas modell Antik. REIJMYRE GLASBRUK, snapsglas, 12 st., "Antik", höjd ca 15 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varunr: 4641258 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 11:03:00
Se mer
Magni Magnusson, Skruf, 63 servisglas
Magni Magnusson, Skruf, 63 servisglas. MAGNI MAGNUSSON, servisglas, 63 dlr, modell Stockholm, formgiven 1935, Skruf, bestående av: 9 rödvinsglas, 8 vitvinsglas, 10 champagnestrutar, 9 + 13 likörglas (2 varianter), 4 starkvinglas, 4 dessertvinglas, 6 snapsglas, martiniglas, höjder ca 8,7-16,3 cm Varunr: 4641261 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 11:12:00
Se mer
Lyngby Glasværk 'Paris' glasbesætning. (28)
Lyngby Glasværk 'Paris' glasbesætning. (28) . yngby Glasværk. 'Paris' glasbesætning bestående af: 7 rødvins-, 7 hvidvins-, 6 hedvins- 8 øl- glas (28) Varunr: 4641772 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:25:00 SEK 420
Per Lütken / Holmegaard. Glasservice nr. 5(23)
Per Lütken / Holmegaard. Glasservice nr. 5(23). Per Lütken / Holmegaard. Glasservice nr. 5 bestående af: 11 ølglas H. 16 , samt 12 snapseglas H. 9,5 cm.(23) Varunr: 4641728 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 14:14:00 SEK 1 099
Samling ældre og antikke pressede glas (79)
Samling ældre og antikke pressede glas (79). Samling ældre og antikke pressede glas bestående af diverse vinglas, hedvin, øl og porterglas, krus, kander, blækhus m.m. 1800-1900 tallet. Enkelte små afslag kan forekomme. H. fra 5 til 25 cm. Varunr: 4641971 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 15:11:00 SEK 420
Samling ældre og antikke glas (40)
Samling ældre og antikke glas (40). Samling ældre og antikke glas bestående af både vinglas, øl og porterglas, hedvinsglas, ølkrus m.m. Enkelte med bemaling. 18-1900 tallet, brugsspor, små afslag kan forekomme. Både danske og udenlandske glastyper. H. fra 5 til 19 cm. (40) Varunr: 4642013 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 15:27:49 SEK 485
Samling remmare, vinglas m m, 37 stycken (37)
Samling remmare, vinglas m m, 37 stycken (37). Samling remmare, vinglas m m, 37 stycken. Bl a Monica Bratt. Höjder 16-24 cm. 2 stycken med smärre nagg. (37) Varunr: 4639295 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:07:58 SEK 375
Ældre glasbesætning (25)
Ældre glasbesætning (25). Ældre glasbesætning med indsvajet facetteret kumme på facetsleben stilk og sekskantet, plansleben fod. Bestående af 12 rødvins glas H. 15,5 cm portvin / sherry 11,5 cm. Fremstår med almindelig brugsspor. (25) Varunr: 4640445 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-01 19:51:00 SEK 452
Römerglas røgfarvet samt grønne, 1900-tallet (8)
Römerglas røgfarvet samt grønne, 1900-tallet (8) . Römerglas bestående af 3 stk grønne glas, stilk med påsat brombær dekoration samt 5 røgfarvet glas cuppa med slibninger H. 11 - 16 cm. 1900-tallet. To glas fremstår med lille kanthak på fod samt cuppa. (8) Varunr: 4640447 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-01 19:51:00 SEK 388
Lyngby vaser (3)
Lyngby vaser (3). Lyngby. Vaser af porcelæn med kanneleret korpus. H. 8 - 15 cm. 1. sort. (3) Varunr: 4641822 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:01:00 SEK 743
Carlo Scarpa, Set Schälchen Corroso, Bullicante und Bollicine für Venini (3)
Carlo Scarpa, Set Schälchen Corroso, Bullicante und Bollicine für Venini (3). Carlo Scarpa, Set Schälchen Corroso, Bullicante und Bollicine für Venini. Klares Glas mit leicht matter, irrisierneder Oberfläche, gelbes Glas mit Blaseneinschlüssen und grünes Glas mit matter Oberfläche. Alle Objekte am Boden mit Ätzstempel bezeichnet. B. 7/9/10,5cm, H. 4,5/5/4,5cm, T. ... Varunr: 4642125 SEK 2 880 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 20:03:00 SEK 1 440
Reijmyre,
Reijmyre, "Antik", snapsglas. REIJMYRE GLASBRUK, snapsglas, 12 st., "Antik", klarglas, höjd ca 5,5 cm Varunr: 4641441 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 20:08:00
Se mer
Holmegaard m.fl. Skibglas m.m. (68)
Holmegaard m.fl. Skibglas m.m. (68). Diverse glas, heriblandt Per Lütken for Holmegaard, Skibsglas best. af: 7 ølglas (H. 15 cm), 11 hedvinsglas (H 10,5 cm), 12 is/dessertskåle samt 12 snapseglas (H. 12 cm). Herudover 24 øvrige glas samt to karafler. Flere ølglas med slør. (68) Varunr: 4641820 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:22:00 SEK 452
Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas
Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas "Slottet". REIJMYRE GLASBRUK, "Slottet", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-talsglas, klarglas med driven kant, ben med luftblåsa, höjd ca 16 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varunr: 4641492 SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:50:00
Se mer
Holmegaard. Ulla glasservice(58)
Holmegaard. Ulla glasservice(58). Holmegaard. Ulla. Samling glas bestående af: 10 vand/ølglas H. 13 cm(1 med mini. skår på kant), 4 rødvin H. 18,5 cm, 8 rødvin H. 17 cm, 12 grønne hvidvin H. 14,5 cm, 12 portvin H. 12 cm, samt 12 snapseglas H. 10,5 cm. (58) Varunr: 4642550 SEK 1 551 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 13:20:18 SEK 743
Per Lütken, Holmegaard skibsglas (31)
Per Lütken, Holmegaard skibsglas (31). Per Lütken, Holmegaard skibsglas bestående af 8 ølglas h.15 cm, 8 rødvinsglas h.14 cm, 9 hvidvinsglas h.12 cm, 6 hedvinsglas h.10,5 cm. Varunr: 4635996 SEK 1 293 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 14:51:00 SEK 452
Samling pressede ølkrus (18)
Samling pressede ølkrus (18). Samling på 18 pressede ølkrus. H 7-10 cm. (18) Varunr: 4628200 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 18:42:00 SEK 388
Ulrica Hydman-Vallien, glas, (3)
Ulrica Hydman-Vallien, glas, (3). Ulrica Hydman-Vallien, glas, tre stycken. Ett stort glas och två mindre. Handblåst glas i gröna toner. Höjd 11 samt 7 cm. Originalförpackningar medföljer. Varunr: 4626921 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 19:15:00 SEK 300
Sechs Martinigläser, Kosta Boda, Serie: Limelight,  OVP (6)
Sechs Martinigläser, Kosta Boda, Serie: Limelight, OVP (6). Sechs Martinigläser aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 10,7 cm - D. 9,5 cm. (6) Varunr: 4627575

SEK 2 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:12:00 SEK 1 728
Vier Martinigläser, Kosta Boda, Limelight, OVP (4)
Vier Martinigläser, Kosta Boda, Limelight, OVP (4). Vier Martinigläser aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 10,7 cm - D. 9,5 cm. (4) Varunr: 4627584

SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:12:00 SEK 1 152
Sechs Champagnerflöten, Kosta Boda, Serie: Limelight, OVP (6)
Sechs Champagnerflöten, Kosta Boda, Serie: Limelight, OVP (6). Sechs Champagnerflöten aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 20 cm - D. 5,5 cm. (6) Varunr: 4627541

SEK 2 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:13:00 SEK 1 728
Sechs Champagnerflöten Kosta Boda, Serie: Limelight, OVP (6)
Sechs Champagnerflöten Kosta Boda, Serie: Limelight, OVP (6). Sechs Champagnerflöten aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 20 cm - D. 5,5 cm. (6) Varunr: 4627536

SEK 2 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:14:00 SEK 1 728
Göran Wärff für Kosta Boda, Gläser Set, Serie 'Limelight', OVP (4)
Göran Wärff für Kosta Boda, Gläser Set, Serie 'Limelight', OVP (4). Vier Gläser aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 9,5 cm - D. 8 cm. (4) Varunr: 4624925

SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:18:00 SEK 1 152
Göran Wärff für Kosta Boda, Gläser Set, Serie 'Limelight', OVP (4). Vier Gläser aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 9,5 cm - D. 8 cm. (4) Varunr: 4624912

SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:19:00 SEK 576
Göran Wärff für Kosta Boda, Gläser Set, Serie 'Limelight', OVP (4). Vier Gläser aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 9,5 cm - D. 8 cm. (4) Varunr: 4624910

SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 18:20:00 SEK 1 152
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm' (60)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm' (60) . Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm', bestående af 12 rødvinsglas, 11 hvidvinsglas, 12 ølglas, 15 sherryglas, 10 snapseglas H. 7 - 12 cm, (60) Varunr: 4642512 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-03 19:12:00 SEK 872
Sechs Chanpagnerflöten, Kosta Boda, Serie: Limelight OVP  (6)
Sechs Chanpagnerflöten, Kosta Boda, Serie: Limelight OVP (6). Sechs Champagnerflöten aus der Serie 'Limelight' von Göran Wärff für Kosta Boda, mit Hersteller Label, OVP; Glas, H. 20 cm - D. 5,5 cm. (6) Varunr: 4627532

SEK 2 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 19:14:00 SEK 1 728
Champagneglas, Millenium, fyra stycken, Älghults glasbruk (4)
Champagneglas, Millenium, fyra stycken, Älghults glasbruk (4). Champagneglas, Millenium, fyra stycken, Älghults glasbruk. Höjd ca 24 cm. Fot i snurrat blåfärgat glas. Märkt Millenium på glasets framsida. Smärre bruksslitage. Varunr: 4630286 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-03 19:39:00 SEK 300
Glasservis Karlberg
Glasservis Karlberg. GLASSERVIS, "Karlberg", 34 dlr, Kosta, bestånde av: 8 vinglas (12) 8 selterglas, 9 snapsglas, 9 madeiraglas Varunr: 4644619 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 20:10:00
Se mer
Gläserservice mit Goldrand, Murano Medici (106)
Gläserservice mit Goldrand, Murano Medici (106). Umfangreiches Gläserservice für 10 bis 23 Personen, Medici Murano, farbloses Glas, Goldrand mit gravierter Floral- und Ornamentalbordüre, Draperie und Blättergirlande, bestehend aus: 23 Sektflöten, H. 19 cm, 12 Champagnerschalen, H. 12,5 cm, 12 großen Weingläsern, H. 16,5 cm, 23 kleinen ... Varunr: 4644720 SEK 6 720 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-03 20:39:00 SEK 4 800
 1 2 3  >>