Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Etnografika i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Objekt Afrika
Objekt Afrika. OBJEKT, 1900-talets andra hälft, Afrika, stiliserat huvud, infärgat bomullsgarn, applikationer av växtfibrer samt röd textil, diameter ca 24 cm Varunr: 4641286 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:33:00
Se mer
Skulptur precolumbiansk
Skulptur precolumbiansk. SKULPTUR, precolumbiansk, sannolikt Maya, lergods, höjd ca 25 cm Varunr: 4641366 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:48:00
Se mer
Samling Grønlandica, reskaber af ben, træ og sten (20)
Samling Grønlandica, reskaber af ben, træ og sten (20). Samling Grønlandica, reskaber af ben, træ og sten, L. 5-23 cm. Heraf én tupilak samt en søl af ben L. 8,5-9,5 cm, ansigt samt isbjørn af fedtsten L. 6-10 cm. Aldersrelateret slitage og enkelte mangler. (20) Varunr: 4631512 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:54:00 SEK 4 136
40 kugler af runde polerede Madagaskar bjergarter, medfølgende rundt montrebord af massivt palisander. (41)
40 kugler af runde polerede Madagaskar bjergarter, medfølgende rundt montrebord af massivt palisander. (41). 40 kugler af runde polerede Madagaskar bjergarter, hver Ø. 7 cm., medfølgende rundt montrebord af massivt palisander, opklappelig glasplade båret af balusterformet søjle på firpasfod. Bord H. 76. Ø. 100 cm. Kugler med enkelte afslag og mærker, bord med tørrevner. (41) Varunr: 4637169 SEK 5 170 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:24:00 SEK 1 874
Sara Kristoffersen, Karl Petrussen samt Antut. Samling fedtstensfigurer (9)
Sara Kristoffersen, Karl Petrussen samt Antut. Samling fedtstensfigurer (9). Samling fedtstensfigurer bestående af: 1 Sara Kristoffersen figur i form af kvinde med barn, sig. samt dat. Sara Kr. '88 L. 14 cm. 1 Karl Petrussen figur i form af mand med spand, sign. samt dat. Karl Petrussen 1985 H. 13 cm. Samt syv figurer i form af fangere med sæler og musikinstrumenter, ... Varunr: 4633326 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-02 19:56:00 SEK 3 490
Grønlandica. Tre figurer af fedtsten (3)
Grønlandica. Tre figurer af fedtsten (3). Grønlandica. Tre figurer af fedtsten, bestående af en to fangere samt skål dekoreret med sæl. Usign. De to fangere fremstår med reparationer og afslag. (3) Varunr: 4645314 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-03 19:42:00 SEK 420
Marmorskulptur eines afrikanischen Idols
Marmorskulptur eines afrikanischen Idols . Marmorskulptur eines afrikanischen Idols, vollplastische Darstellung, rückseitig glatte Struktur des Steins. Maße ca.: H.60 cm, B.17 cm, T.10 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4624276 SEK 3 648 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-04 10:00:08 SEK 960
Afrikanska guldvikter
Afrikanska guldvikter. GULDVIKTER, Ashanti, Ghana, 2 figurer plus en större, brons cire perdue, längd 10,5-14,5cm Varunr: 4646004 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-04 16:28:00
Se mer
Afrikanska guldvikter
Afrikanska guldvikter. GULDVIKTER, Ashanti, Ghana, 9 figurer plus en större, brons cire perdue Varunr: 4646040 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-04 19:03:00
Se mer
Grønlandica. Samling tupilakker af rensdyrtak. (6)
Grønlandica. Samling tupilakker af rensdyrtak. (6) . Seks tupilakker af rensdyrtak og ben, rigt udskåret med masker og dyr. Grønland, 1900-tallet. H. 11-22 cm. (6) Varunr: 4620440 SEK 1 939 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-05 13:35:00 SEK 485
Grønlandica. Samling tupilakker af rensdyrtak. (6) . Seks tupilakker af rensdyrtak og ben, rigt udskåret med masker og dyr. Grønland, 1900-tallet. H. 11-22 cm. (6) Varunr: 4648087 SEK 1 939 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-05 14:01:22 SEK 549
Maske, Kela 1900-tallet.
Maske, Kela 1900-tallet. . Maske af udskåret træ,Kela, Kongo. H. 23 cm. Varunr: 4640312 SEK 2 585 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 14:24:55 SEK 388
Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle
Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle . Tibetische Mani-Mühle Gebetsmühle mit Schriftrolle. Im tibetischen Buddhismus werden Gebetsmühlen gedreht, um körperliche Aktivität und geistig-spirituelle Inhalte miteinander zu verknüpfen. Die Mani Mühle ist auf Kupferblech und Holz gefertigt, im Inneren befindet sich eine Schriftrolle mit ... Varunr: 4604052 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 15:15:00 SEK 1 440
Ägyptischer Handspiegel nach einem Vorbild  aus der 18. Dynastie. Um 1500 v. Chr
Ägyptischer Handspiegel nach einem Vorbild aus der 18. Dynastie. Um 1500 v. Chr. Ägyptischer Handspiegel nach einem Vorbild aus der 18. Dynastie. Um 1500 v. Chr, gefertigt aus Messing, dunkel patiniert, der Spiegelgriff besteht aus der Figur einer jungen Frau auf quadratischem Sockel. Das Orignial befindet sich im Museum in Berlin. Maße ca.: H. 30 cm, B. 13 cm. ... Varunr: 4645702 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 15:51:01 SEK 384
Indonesisches Schachspiel im Holzkasten
Indonesisches Schachspiel im Holzkasten . Indonesisches Schachspiel im Holzkasten, handgeschnitzt, bestehend aus: 32 schwarze und rote Schachfiguren mit indonesischen Göttern und Kriegern. Maße ca.: 4 bis 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren (Zwei Figuren leicht bestoßen). Varunr: 4619119 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-05 16:45:00 SEK 960
Grønlandica. Fedtstensfigur
Grønlandica. Fedtstensfigur. Grønlandica. Fedtstensfigur, utydeligt sign. med initialer, H. 12 cm. B. 10 cm. Varunr: 4648427 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-05 17:02:01 SEK 388
Oriya Manuscript, Kalligraphie auf Palmblätter
Oriya Manuscript, Kalligraphie auf Palmblätter. Altes Oriya Manuscript, Kalligraphie auf Palmblätter. Maße ca.: L. 33 cm, B. 3 cm. Das Manuskript befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4614574 SEK 3 600 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-06 16:39:00 SEK 1 440
Kalebassen, Blutgefäße der Masai, Afrika 30er Jahre (2)
Kalebassen, Blutgefäße der Masai, Afrika 30er Jahre (2). Zwei Kalebassen, Blutgefäße der Masai, Afrika 30er Jahre, Gefäße mit Trageriemen aus Leder sowie Verzierungen aus Muscheln und Perlen, H. 35 bis 58cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Abnutzungsspuren, Kratzer, Abrieb, Verfärbungen, Fehlstellen im Dekor. (2) Varunr: 4641790 SEK 2 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-06 20:23:00 SEK 1 824
MASK Igbo
MASK Igbo. MASK, Igbo, Nigeria, patinerat och bemålat trä, höjd 46cm Varunr: 4648889 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 19:34:00
Se mer
Africana. Par etiopiske religiøse effekter: musikinstrument samt koptisk kors, 1900-tallet (2)
Africana. Par etiopiske religiøse effekter: musikinstrument samt koptisk kors, 1900-tallet (2). Etiopisk musikinstrument af forsølvet metal, til brug i den etiopisk-ortodokse kirke. 1900-tallet H. 25. cm. Koptisk kors af messing 1900-tallet. H. 22 cm. (2) Denne vare er en del af Lauritz.com Helsingørs temaauktion med Tribal art i form af afrikanske masker og skulpturer. For at se andre... Varunr: 4648104 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-07 19:57:00 SEK 388