Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
6 afrikanska föremål (6)
6 afrikanska föremål, 1900/2000-tal. 1 trumma, 1 tumpiano ( defekt, 3 blad saknas), 2 st. 'Kissy-penny' i järn, 2 behållare i läder. Största H: 25 cm. Skador förekommer.
Varunr: 4847064
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:08:56
SEK 300
Klappstuhl, Afrika, Holz
Multifunktionaler Klappstuhl aus Afrika, Konstruktion aus Holz, Maße im zugeklappten Zustand: L. 54 cm, B. 17 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und Risse am Holz.
Varunr: 4883954
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
21:00:00
SEK 434
Dani, West Papua, Nya Guinea. Vattenbehållare, 3 st. (3)
Dani, West Papua, Nya Guinea. Vattenbehållare, 3 st. i kalebass, ristad geometrisk dekor. Insamlade på 1970-talet, ålder ca 1960-tal eller äldre. L: 29 - 77 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4894915
SEK 3 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-01-2018
16:33:17
SEK 300
Zwei Massai Figuren aus ebonisiertem Holz (2)
Zwei Massai Figuren aus massivem, ebonisiertem Holz, vollplastische Darstellung auf rundem Sockel, schwarz und dunekbraun gefasst. Maße ca.: H.65-67 cm, D. 11 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4874244
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-01-2018
20:33:00
SEK 386
4 stenredskaber af bjergart (4)
4 Replika Stenredskaber af bjergart, L. 17-17,5-13-12,5 cm. Enkelte med små afslag. (4)
Varunr: 4896399
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2018
14:26:00
SEK 453
Samling africana (16)
Samling africana af træ bestående af to større masker H. 46-47, to smalle masker40-43 cm, figur H 43,5 cm, siddende figur H.32 cm. Fem elefanter og fem næsehorn H.5-6 cm. (16)
Varunr: 4893911
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2018
14:58:00
SEK 453
Sa'dan Toraja, Sulawesi. 15 skedar, 1800-tal (15)
Sa'dan Toraja, Sulawesi. 15 skedar i skuret trä, 1800-tal. Ålderspatina och bruksslitage, enstaka små skador. L: 11,5 - 16,5 cm.
Varunr: 4897255
SEK 8 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-01-2018
16:41:00
SEK 1 100
Kanna antiken
KANNA, antiken, hellenistisk, svartbemålad, höjd ca 21 cm
Varunr: 4898735
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-01-2018
15:25:00
Se mer
Ett par afrikanska skulpturer (2)
Ett par afrikanska skulpturer i snidat trä. 2 spjut och en kniv, skador, en del saknas. 1900/2000-tal. H: ca 55 cm.
Varunr: 4847049
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-01-2018
17:07:00
SEK 350