Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell (2)
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell. Lösa plymåer, avtagbar överdragsklädsel i ljus textil, undertill klädda med domestik, klara att klä om. 1900-2000-tal. Stomme i bok. Höjd ca 105 cm. Bredd ca 75 cm. Djup ca 85 cm. Bruksslitage och fläckar. OBS! modellbilder, avvikelser kan förekomma. ...
Varunr: 4855042
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 18-01-2018
09:27:01
SEK 300
Fåtöljer design Jean-Marie Massaud
JEAN-MARIE MASSAUD, "Bond", fåtöljer, 1 par, samtida, Offecct, kromad benställning, svart klädsel, etikettmärkta, sitthöjd ca 38 cm, formgivna år 2005
Varunr: 4890931
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
12:35:00
Se mer
Erik Wørst, tre stole af massiv egetræ, til renovering (3)
Erik Wørst. Tre lænestole med stel af massiv egetræ til renovering. 1970'erne. Fremstillet hos FDB, H. 66 cm. Sædehøjde 31 cm. Fremstår med bla. brugsspor, løse samlinger og afslag. (3)
Varunr: 4890386
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
13:23:43
SEK 453
Bengt Ruda, Lounge Sessel Modell Triva für Nordiska Kompaniet
Lounge Sessel Modell Triva, schwedisches Design von Bengt Ruda für Nordiska Kompaniet. Entwurf um 1953. Holzrahmenkonstruktion mit organisch ausgearbeitetem Gestell aus schwarz lackiertem Holz, Bezüge in orangefarbenem Stoff. Mit Metallplakette bezeichnet. B. 69cm, H. 106cm, T. ca. 80cm. ...
Varunr: 4881725
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
14:05:00
SEK 819
Chesterfield lænestol
Chesterfield lænestol betrukket med brunt sømbeslået læder med dyb knappolstring, løs sædehynde og drejede ben af mørkbejdset træ. H.75 x 110 x d.94 cm sh.44 cm. Almindelige brugsspor, skramme/mærke på ene side. Se også varenummer 4889685 og 4889679.
Varunr: 4889681
SEK 1 943 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
14:32:14
SEK 971
Gerard van den Berg. 'Loge' loungestol fra Montis, sort læder
Gerard van den Berg f. 1947. Loungestol, model Loge, betrukket med sort, patineret læder, ben af forkromet stål.Formgivet i 1989. Fremstillet og mærket hos Montis, Holland.
Varunr: 4813073
SEK 10 360 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:33:00
SEK 4 921
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol. 'Svanen', model 3320 i 'Tonus' uld
Arne Jacobsen. Svanen. Hvilestol betrukket med Tonus uld. Firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, år 2006. Model 3320. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstår med minimale brugsspor. Se varenummer 4888441. Litt. C. Thau & K. Vindum:...
Varunr: 4888442
SEK 19 426 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:35:00
SEK 15 541
Ronan & Erwan Bouroullec. Hvilestol, model Slow Chair med skammel (2)
Ronan & Erwan Bouroullec. Hvilestol, model Slow Chair med skammel. Stel i lakeret aluminium. Stellet er monteret med transparent net-tekstil. Løs sædehynde og hynde til fodskammel betrukket med stof. To løse ryg/pyntepuder medfølger ligeledes. Fremstillet hos Vitra. Mål; stol H. 89 cm. B. 95 cm. ...
Varunr: 4852144

SEK 25 901 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
14:42:00
SEK 16 188
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320 'Svanen'
Arne Jacobsen. Lænestol, model 3320 'Svanen', drejelig firpasfod af profileret aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: C Thau & K Vindum: Arne Jacobsen. Omtalt og gengivet S 469. Fremstår med defekt betræk ...
Varunr: 4891417
SEK 7 770 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
15:00:00
SEK 6 993
Gerard van de Berg. Hvilestol med fodskammel i rødt læder, model Loge (2)
Gerard van de Berg. Hvilestol med tilhørende skammel. Model Loge, betrukket med patineret, rødt læder, ben af forkromet stål. Formgivet i 1989. Fremstillet og mærket hos Montis. (2)
Varunr: 4813077
15:36:56
SEK 7 252
Verner Panton. System 1-2-3 / De Luxe. Højrygget lounge lænestol
Verner Panton (1926 - 1998). Højrygget lænestol, loungestol, system 1-2-3 /de luxe udgave, betrukket med brunt dybthæftet læder, monteret på drejelig trompetfod af aluminium. H. 42/114 cm. Produceret hos Fritz Hansen. Fremstår med kradsemærker efter kat, samt lille revne. Anløbninger på fod.
Varunr: 4890343
SEK 9 065 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
16:19:00
SEK 3 626
Hans J. Wegner. Lænestol i teaktræ, model 270
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med stel af massivt teaktræ, originale skumhynder betrukket med rødt stof. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Getama, model GE-270. H. 40/74 cm. Alm. brugsspor, enkelte pletter og mærker på stel. Litt. Noritsugu Oda, 'Hans J. Wegner's 100 Chairs' s. 45.
Varunr: 4890337
16:59:00
SEK 8 029
Børge Mogensen. Par armstole af eg model 2257 (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Par armstole af eg model 2257, H. 93 B. 62 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsslitage herunder enkelte reparationer. (2)
Varunr: 4890720
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
18:00:00
SEK 389
Børge Mogensen, Egetræ, højrygget lænestol, model 2258
Børge Mogensen, højrygget lænestol af egetræ med tremmeryg, løs hynder betrukket med møbelstof. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2258. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4890785
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
18:00:00
SEK 518
Børge Mogensen. Fire armstole af eg model 2257 (4)
Børge Mogensen 1914-1972. Fire armstole af eg model 2257, H. 93 B. 62 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår med brugsslitage herunder reparationer og defekter. (4)
Varunr: 4891341
19:00:00
SEK 453
Poul Kjærholm. PK 22 lænestol, E.Kold Christensen
Poul Kjærholm 1929-1980. PK 22 lænestol med stel af satinbørstet fjederstål, betrukket med original Elegance mokka læder. Formgivet 1955. Udført hos E. Kold Christensen, logo herfra præget i stel. Fremstår med patina. OBS auktion forlænget grundet fejl i beskrivelsen.
Varunr: 4890302
SEK 19 426 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:00:00
SEK 10 101
TSM møbler. To tremmestole (2)
TSM møbler. To tremmestole med hynder i mørkt møbelstof. Designet er udført i massivt ubehandlet bøg og hyndesættet betrukket med gråt Nordic Fabric stof. Mål: H. 75. B. 70 cm. SH. ca. 47 cm. Modelfoto. Tremmestol designet i forlængelse af FDB’s møbelklassikere. Møblerne blev produceret på ...
Varunr: 4888499

SEK 6 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:10:00
SEK 1 295
Gunilla Allard fåtölj
GUNILLA ALLARD, "Casino", fåtöljer, 1 par, björk och brunt läder, sitthöjd ca 46 cm
Varunr: 4891000
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
19:15:00
Se mer
Ray og Charles Eames. Lænestol, model Aluminium Group Lounge Chair med fodskammel (2)
Ray og Charles Eames. Lænestol, Aluminium Group Lounge chair, med stel og firpasfod af aluminium, sæde og ryg betrukket med kanalsyet sort hopsak, firpas drejefod med vippefunktion samt tilhørende fodskammel. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med brugsspor, ridser, anløbninger og plettet ...
Varunr: 4877004
SEK 12 951 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:19:00
SEK 4 921
Arne Jacobsen. 'Ægget', læder
Arne Jacobsen. 'Ægget'. Lænestol monteret på firpasfod af aluminium monteret med drejefunktion. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med chokoladefarvet anilinlæder læder, dette ej udført hos Fritz ...
Varunr: 4894645
SEK 49 212 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:20:00
SEK 33 671
Hans J. Wegner for Getama. Lænestol, model GE 225. 'Flaglinestol'
Hans J. Wegner 1914 - 2007. Lænestol, model GE225 'Flaglinestol'. Stel af hvidlakeret og matforkromet stål. Sæde, ryg, nakke og armflader udspændt med flagline, sko af sort plast. Formgivet i 1950. Fremstillet af Getama. Fremstår med mgl. nakkehynde, stel med enkelte mindre ridser og skrammer.
Varunr: 4887839
SEK 90 654 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:24:00
SEK 64 753
Dansk møbelproducent. Lænestol, 1960/70'erne
Dansk møbelproducent. Lænestol betrukket med sort patineret læder, medeformet stel af massivt mahogni. 1960/70'erne. Fremstår med brugsslitage.
Varunr: 4891293
SEK 1 036 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
19:27:00
SEK 518
Mats Theselius. Lounge stole model Bruno med lyst patineret læder.
Mats Theselius: 'Bruno'. Lounge stol. Ryg, sider og sæde polstret med lys patineret læder.Stel er produceret i massive forkromet stål. B.55 x D. 70 x Sh.40 cm. Stolen er produceret af Källemo. Stolen fremstår med meget få brugsspor.
Varunr: 4891950
SEK 32 376 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:30:00
SEK 16 836
Stouby, Hvilestol egetræ. Model Bella, sort anilin læder
Stouby, Hvilestol med stel af egetræ. Model Bella. Design Wojtek Depka Carstens. Sædehynde af koldskum betrukket med sort elegance fuldnarvet anilin læder. Ryghynde af sort læder med knapsyning fastgjort på stel med kernelæderstropper. Bredde 64 cm, dybde 65 cm, højde 75 cm. Fremstillet hos ...
Varunr: 4875687

SEK 7 770 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:31:00
SEK 2 590
H. J. Wegner, lænestol af eg, model GE 375, nybetrukket
Hans J. Wegner (1914-2007): Lænestol af massiv eg, model GE 375. Formgivet 1969. Fremstillet hos Getama. Fremstår nyrenoveret. Nybetrukket med blånistret uld.
Varunr: 4884434
SEK 9 065 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:37:00
SEK 7 252
Arne Jacobsen. Lænestol, 'Svanen', chokoladefarvet læder
Arne Jacobsen. Svanen. lænestol, model 3320, betrukket med chokoladefarvet læder, drejelig firpasfod af aluminium. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med chokoladefarvet læder fra Arne Sørensen, dette...
Varunr: 4885501
SEK 28 491 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:40:00
SEK 13 598
Nordic lænestol, Bentley. Sort læder.
Nordic justerbar lænestol polsteret med sort læder. Trinløs justering af ryg samt fodstøtte. Stående på drejelig børstet stål fod. Model Bentley. SH. 47 cm. H. 112 cm. Fremstår nyrenoveret, dog med enkelte mærker.
Varunr: 4865240
19:41:00
SEK 1 425
Overpolstret lænestol, 1950'erne, dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol, betrukket med knapsyet uld, runde tilspidsede ben. 1950'erne, dansk møbeldesign. H. 100, sædehøjde ca. 40 cm. Betræk og polstring fremstår defekt.
Varunr: 4891436
SEK 5 828 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:44:05
SEK 583
Hans J. Wegner. Lufthavnsstol model.. Carl Hansen CH401. Walnut Elegance læder.
Hans J. Wegner 1914-2007. Lufthavnsstol, model CH401, nybetrukket med cognacfarvet walnut elegance læder, monteret på stålstel, sider af børstet stål. Fremstillet hos Carl Hansen. H. 76. B. 60 cm. Fremstår nypolstret ved dansk møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet walnut elegance læder.
Varunr: 4883162
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:45:00
SEK 6 475
Dansk møbelproducent. To lænestole, overpolstrede (2)
Dansk møbelproducent. To lænestole, overpolstrede. Knapsyet ryg, uldmix tekstil, B. 82, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 4878319
SEK 1 554 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:45:00
SEK 389
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 17  >>