Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Fåtöljer i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Fåtölj brun läderklädsel
Fåtölj brun läderklädsel. FÅTÖLJ, "Ambassadör", samtida, brun läderklädsel, pärlspikad, lös sittplymå, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 4634825 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:32:00
Se mer
Sonna Rosén stol Solfjädern
Sonna Rosén stol Solfjädern. SONNA ROSÈN, karmstol Solfjädern, klarlackerad bok, textilklädd sits, stämplad 1999 och etikettmärkt Gemla Möbler, sitthöjd ca 45 Varunr: 4634835 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 16:20:00
Se mer
Clubfåtöljer 1900-talets första hälft
Clubfåtöljer 1900-talets första hälft. FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft, s.k. clubmodell, klädsel i blå plysch, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4634855 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:48:00
Se mer
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varunr: 4587484

SEK 3 906 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:01:00 SEK 3 386
H. J. Wegner. Par lufthavns spisestole, model AP38 (2)
H. J. Wegner. Par lufthavns spisestole, model AP38 (2). Hans J. Wegner. Par lufthavnsstole nybetrukket med sort viking læder fra Arne Sørensen, ben af metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP38. Fremstår nypolsteret ved dansk professionel møbelpolster i Danmark med sort viking læder fra Arne Sørensen.. (2) Varunr: 4585595 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:15:00 SEK 10 417
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Anilinlæder (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Anilinlæder (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Cognacfarvet Anilinlæder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varunr: 4589747

SEK 6 511 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:51:00 SEK 4 948
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af sort Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varunr: 4522603

SEK 2 344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:53:00 SEK 423
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445
H. J. Wegner. Wingchair / lænestol, model CH-445. Hans. J. Wegner. Wingchair / lænestol med stel af matpoleret rustfrit stål, betrukket med aubergine farvet møbelstof. H 105 cm, SH 35 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn, model CH-445. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varunr: 4625557 SEK 29 299 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:58:00 SEK 23 439
Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af eg
Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af eg. Hans J. Wegner. Høj lænestol model GE530 A af røget egetræ, løse hynder betrukket med lyst stof. Fremstillet hos Getama. H. 40/92, B. 78 cm. Fremstår med småpletter på hynde Varunr: 4304256 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:04:00 SEK 8 073
Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', eg og valnød
Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', eg og valnød . Hans J. Wegner. Skalstol, 'Venus Stolen', fremstillet af fineret valnød, stel af massiv eg. H. 70 cm, D. 63 cm, B 65 cm. Sædehøjde ca. 37 cm. Fremstillet hos Getama. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor. Varunr: 4625546 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:08:00 SEK 9 896
Par lænestole, bøg og møbelstof (2)
Par lænestole, bøg og møbelstof (2). Et par lænestole opsat på ben af bejdset træ, forreste par med hjul, betrukket med møbelstof, H. 80 B. 50 sædehøjde 34 cm. Omkring 1930. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4635150 SEK 1 042 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:24:00 SEK 391
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varunr: 4522595

SEK 2 344 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:28:00 SEK 391
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chai', model PJ 149
Ole Wanscher. Lænestol 'Colonial Chai', model PJ 149. Ole Wanscher. 'Colonial Chair', model PJ 149. Lænestol med stel af mahogni; sæde monteret med flet; ryg- og sædehynde betrukket med læder. Formgivet i 1959. Fremstillet på P. Jeppesens Møbelfabrik. Fremstår med alders- og brugspræg. Enkelt defekt strop, flet med defekter. Enkelte mindre skrammer... Varunr: 4562144 SEK 18 230 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:43:00 SEK 13 022
Charles Eames. Seks kontorstole, Aluminium Group, sort læder (6)
Charles Eames. Seks kontorstole, Aluminium Group, sort læder (6). Charles Eames. Kontorstole fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Ridser / slitage på armlæn, ... Varunr: 4630615 SEK 52 086 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:47:00 SEK 39 065
Bernstorffsminde Møbelfabrik. Par lænestole, nybetrukkede med cognacfarvet læder (2)
Bernstorffsminde Møbelfabrik. Par lænestole, nybetrukkede med cognacfarvet læder (2). Bernstorffsminde Møbelfabrik. Et par lænestole med stel af massiv fyrretræ med tapsamlinger, sæde og ryg udspændt med kanvas og læder, H. 76 B. 66 sædehøjde 40 cm. Fremstillet 1970'erne. Fremstår nypolstrede og nybetrukkede hos professionel møbelpolstrer. (2) Varunr: 4635155 SEK 7 813 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:49:00 SEK 4 558
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, cognacfavet anilin læder
Hans J. Wegner. Lufthavns lænestol, cognacfavet anilin læder. Hans J. Wegner. Lufthavnsstol med ben af metal, nybetrukket med cognac farvet anilin læder, H. 78 B. 60 sædehøjde 40 cm. Formgivet i 1958. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP40. Fremstår nybetrukket hos dansk prof. møbelpolstrer i Danmark med cognacfarvet anilin læder. Anløbninger på ben. Varunr: 4635557 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:57:00 SEK 9 115
Niels Gammelgaard, 'Renni 01', loungestol, blåt uld
Niels Gammelgaard, 'Renni 01', loungestol, blåt uld. 'Renni' model R01, loungestol, betrukket med blå Blazer uld fra Camira, stel af sortbejset eg. Loungestolen er designet af Niels Gammelgaard (f. 1944) for Woodmark Arne Christiansen 2015 ©. Specifikationer: Højde: 74 cm. Bredde: 73 cm. Dybde: 67 cm. Produktinformation: Betræk: BLAZER ... Varunr: 4055621

SEK 10 417 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-24 20:00:00 SEK 4 558
Harry Bertoia, Paar Lounge Sessel Modell 421 Diamond in Chrom für Knoll International
Harry Bertoia, Paar Lounge Sessel Modell 421 Diamond in Chrom für Knoll International. Paar Lounge Sessel Modell 421 Diamond, amerikanisches Design von Harry Bertoia für Knoll International. Entwurf von 1950-52. Konstruktion aus geformtem und verschweißtem Stahldraht mit verchromten Oberflächen, abnehmbare Vollpolster mit einem Bezug rückseitig aus gelbem Stoff, vorderseitig in ... Varunr: 4602131 SEK 15 451 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-24 20:20:00 SEK 9 657
Öronlappsfåtölj, 1950-tal
Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Klädsel i strukturvävd ylletextil. Pärlspikade kanter. Ben av polerad björk. Höjd. 100 cm. Bredd. 75 cm. Djup: 70 cm. Lättare bruksslitage. Varunr: 4635552 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:24:00 SEK 300
Paar Sessel / Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, Holz / Metall (2)
Paar Sessel / Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, Holz / Metall (2). Paar Montreal Chairs, Ebena La Salle, 1967, Sitzschale aus weiß lackiertem Holz, gepolsterte Sitzfläche mit orangefarbenem Stoffbezug, Fuß aus Metall, Maße: H. 72 cm, B. 80 cm, T. 51 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und partieller Abrieb der Sitzschale sowie am Metall, Stoff mit partiellen Flecken ... Varunr: 4614818 SEK 9 174 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 20:45:00 SEK 6 760
Öronlappsfåtölj, 1950-tal
Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Öronlappsfåtölj, 1950-tal. Klädsel i strukturvävd ylletextil. Pärlspikade kanter. Ben av polerad björk. Höjd. 96 cm. Bredd. 65 cm. Djup: 65 cm. Lättare bruksslitage. Varunr: 4626607 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:47:00 SEK 300
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm/ Swedese. Par højryggede lænestole, model Lamino (2). Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøgetræ, betrukket med blåt velour. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsslitage og mindre pletter på stof. (2) Varunr: 4555443 SEK 5 209 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 20:53:00 SEK 2 539
Karmfåtöljer 1 par
Karmfåtöljer 1 par . KARMFÅTÖLJER, 1 par, Louis XVI-stil, sekelskifte, sitthöjd ca 41, 48x69 cm Varunr: 4634947 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:36:00
Se mer
Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole, model Lamino (2)
Yngve Ekstrøm. Par højryggede lænestole, model Lamino (2) . Yngve Ekstrøm 1913-1988. Par højryggede lænestole med stel af formbøjet bøg, polstret med møbelstof. Fremstillet hos Swedese, model Lamino. Fremstår med brugsspor herunder skævhed i stel. (2) Varunr: 4635638 SEK 3 255 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 10:22:24 SEK 977
Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast
Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast. Kubischer Sessel aus geflochtenem Bast. Höhe: 70cm, Breite:87cm, Tiefe: 86cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, ein Fuß ist lose. Der Bezug müsste gereinigt werden. Varunr: 4606346 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:06:15 SEK 386
Josef Hoffmann. Lounge lænestol, model 'Club1910' for Wittmann
Josef Hoffmann. Lounge lænestol, model 'Club1910' for Wittmann. Josef Hoffmann 1870 - 1956. 'Club1910' lænestol udført i sort, let patineret læder med sølv og sortlakeret bøgefødder påsat glidere. Formgivet i 1910. Udført hos Wittmann, Austria med plakette herfra. H. 70 B. 105 D. 80 cm. Fremstår med minimale/lette brugsspor. Se varenummer 4469405. Varunr: 4469402 SEK 32 554 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 11:21:00 SEK 24 090
Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' (4)
Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' (4). Nissen & Gehl. Sæt på fire hvilestole, model 'Opus' med stel af bøgetræ, polstrede med alcantara. Fremstillet hos Nielaus/Jeki Møbler. H. 41/73 cm. Brugsslitage, herunder pletter på betræk, samt mærker på ben(4) Varunr: 4626934 SEK 1 302 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:01:00 SEK 521
Le Corbusier. LC2 hvilestol
Le Corbusier. LC2 hvilestol . Le Corbusier 1887-1965. LC2 hvilestol fra Cassina med stempel præget i stel. Stel i sortlakeret stålrør, originale løse hynder polstret med læder. Formgivet af Le Corbusier, Pierre Jeanneret and Charlotte Perriand i 1928. Litt. Charlotte & Peter Fiell. '1000 Chairs', gengivet og omtalt s. 133. ... Varunr: 4571190 SEK 20 835 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:46:08 SEK 11 980
Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, ca. 1910 (2)
Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, ca. 1910 (2). Et par armstole i empire stil af hvidmalet træ, drejet og udskåret ryg. Ca. 1910. H. 42/83, B. 58 cm. Fremstår med slitage. (2) Varunr: 4616589 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 12:50:54 SEK 423
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'. Frank O. Gehry for Knoll. 'Cross Check Chair' Formgivet i 1990/92. Konstruktion af bøjede ahorns træbånd, flettet ind i hinanden. Bet. under siddefladen. Fremstillet hos Knoll International, udgået. Frank Gehry har skabt disse stole som hyldest til hans canadiske rødder. De er navngivet efter ... Varunr: 4455838 SEK 32 554 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:58:00 SEK 26 043
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>