Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Fickur i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt guld. Dobbelt kapslet lommeur af 14 kt. guld. Indvendig kasse af messing. Hvid urskive med plexiglas. Mekanisk værk med manuelt optræk. Ø ca. 5,3 cm.Vægt ca. 100 gram. Dertil kæde af forgyldt metal. L. 40,5 cm. Fungerer ved test. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Fremstår med indvendig ... Varunr: 4636213 SEK 5 170 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 14:02:00 SEK 3 878
Waltham fickur
Waltham fickur. WALTHAM, fickur, "vanguard 23 jewels 18 size", 14 k guld, omkring 1900, mineralglas, manuell, ankargång, signerad i verk, tavla och boett, serienr. 7868. verknr. 1250851, diameter 56 mm, vikt ca 161 g Varunr: 4641397 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:27:00
Se mer
Reuge 'The Fountan' scene. Musikalsk herrelommeur i sterlingsølv, 1990'erne
Reuge 'The Fountan' scene. Musikalsk herrelommeur i sterlingsølv, 1990'erne. Herrelommeur fra Reuge, i urkasse af sterlingsølv, skive med arabertal og bevægelige figurer, plexiglas, manuelt optræk samt spilleværk med nøgleoptræk. Ø. 57,2 mm. Medfølges af original etui samt optræksnøgle. Fremstår med lettere brugsspor. Uret og spilleværket gik og fungerede på ... Varunr: 4599202 SEK 19 388 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:53:00 SEK 15 511
Fickur doublé 1910-tal
Fickur doublé 1910-tal. FICKUR, doublé, 1910-tal, mineralglas, manuellt uppdrag, kronograf med minuträknare, ankargång, serienr. 396395/13, diameter 50 mm, vikt ca 94 g Varunr: 4643092 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 10:04:00
Se mer
Bienne fickur 14 k guld 1890-tal
Bienne fickur 14 k guld 1890-tal. BIENNE, fickur, savonett, 14 k guld, 1890-tal, manuellt uppdrag, ankargång, serienr. 208204, diameter 50 mm, vikt ca 80 g Varunr: 4643112 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 11:36:00
Se mer
Samling lommeure (5)
Samling lommeure (5). Samling lommeure. Urerne har emaljeret urskiver med romertal og arabertal, minut- og timevisere, heraf tre ure med sekundvisere. Fremstår med brugsspor, farvenuance og ridser på urskiver. Fire urer virker, men Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (5) Varunr: 4642660 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 14:01:00 SEK 420
Fickur 18 k guld 1880-tal
Fickur 18 k guld 1880-tal. FICKUR, 18 k guld, 1880-tal, mineralglas, manuellt uppdrag med nyckel, ankargång, serienr. 10822, diameter 46 mm, vikt ca 52 g Varunr: 4643152 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 15:04:00
Se mer
Omega fickur 9 k guld 1920-tal
Omega fickur 9 k guld 1920-tal. OMEGA, fickur, 9 k guld, 1920-tal, mineralglas, manuellt uppdrag, ankargång, serienr. 93958/193958, verknr. 5778711, diameter 44 mm, vikt ca 64 g Varunr: 4643189 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 17:48:00
Se mer
Fickur 14 k guld 1930-tal
Fickur 14 k guld 1930-tal. FICKUR, 14 k guld, 1930-tal, mineralglas, manuellt uppdrag, ankargång, serienr. 259298, diameter 51 mm, vikt ca 80 g; etui medföljer Varunr: 4643193 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 18:12:00
Se mer
Mildia fickur 14 k guld 1930-tal
Mildia fickur 14 k guld 1930-tal. MILDIA, fickur, 14 k guld, 1930-tal, plexiglas, manuellt uppdrag, ankargång, diameter 50 mm, vikt ca 62 g Varunr: 4643234 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:02:00
Se mer
Record Watch Co fickur 14 k guld 1930-tal
Record Watch Co fickur 14 k guld 1930-tal. RECORD WATCH CO, fickur, savonett, 14 k guld, 1930-tal, mineralglas, manuellt uppdrag, ankargång, serienr. 978382/46, diameter 50 mm, vikt ca 79 g Varunr: 4643236 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:06:00
Se mer
Waltham fickur 9 k guld 1910-tal
Waltham fickur 9 k guld 1910-tal. WALTHAM, fickur, 9 k guld, 1910-tal, mineralglas, manuellt uppdrag, ankargång, serienr. 47796, verknr. 16922160, diameter 49 mm, vikt ca 93 g Varunr: 4643268 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 21:10:00
Se mer
Omega fickur 14 k guld 1930-tal
Omega fickur 14 k guld 1930-tal. OMEGA, fickur, 14 k guld, 1930-tal, plexiglas, manuellt uppdrag, ankargång, innerboett i metall, serienr. 6067746, diameter 47 mm, vikt ca 70 g Varunr: 4643292 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 21:58:00
Se mer
Boegli 'Mozart: Flúte Enchantée'. Dobbeltkapslet herrelommeur med spilleværk, 1990'erne
Boegli 'Mozart: Flúte Enchantée'. Dobbeltkapslet herrelommeur med spilleværk, 1990'erne. Herrelommeur fra Boegli, i urkasse af forgyldt stål, cal. 2660, two-tone skive med romertal, semi-åben skive med frit syn til spilleværk, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 53,9 mm. Fremstår med lettere brugsspor. Uret og spilleværket gik og fungerede på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ... Varunr: 4628143 SEK 7 755 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:03:00 SEK 6 204
Savonette 585er Gelbgold, wohl Roamer Watch Co. Ltd., Schweiz, mit Uhrenkette 585er Gelbgold
Savonette 585er Gelbgold, wohl Roamer Watch Co. Ltd., Schweiz, mit Uhrenkette 585er Gelbgold. Savonette 585er Gelbgold, wohl Roamer Watch Co. Ltd., Solothurn, Schweiz, Gewicht ca. 86,7 Gramm, Werk Handaufzug, Schweizer Ankerhemmung, Kompensationsunruh mit gebläuter Spiralfeder, weisses Emaille- Zifferblatt, arabische Ziffern, Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde. Staubdeckel 585er ... Varunr: 4630932 SEK 18 241 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-04 18:49:00 SEK 13 921
Fire lommeure (4+1)
Fire lommeure (4+1). Fire lommeure bl.a. Junghans og Moeris, heraf tre af sølv. Ø 35-50 mm. Beskyttelseskasse af messing medfølger - spor fra tidligere forsølvning. Fremstår med brugsslitage (4+1) Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Varunr: 4638607 SEK 1 034 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-05 14:36:00 SEK 420
Fckur 14 k guld
Fckur 14 k guld. FICKUR, 14 k guld, mekaniskt urverk, plexiglas, arabiska siffror i svart, subsekund, innerboett i metall, boettnr. 234150, boetten med dekor av fyrklöver och nyckelpiga i emalj, diameter 32 mm, totalvikt ca 22,7 g, originalask Varunr: 4648559 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-06 13:36:00
Se mer
Fickur 14 k guld
Fickur 14 k guld. FICKUR, 14 k guld, mekaniskt urverk, plexiglas, arabiska siffror i svart, blånerade visare, subsekund, innerboett i metall, boettnr. 25198, diameter 49 mm, totalvikt ca 72,8 g, originalask Varunr: 4648610 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-06 16:36:00
Se mer
Fickur 14 k guld resp. silver
Fickur 14 k guld resp. silver. FICKUR, 2 st., 14 k guld resp. silver/800, mekaniska urverk, plexiglas, arabiska siffror, innerboetter i metall, diameter 30 resp. 34 mm Varunr: 4648765 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 11:39:00
Se mer
Fickur i silver
Fickur i silver . FICKUR, 3 st, silver/800, 1900-talets början, märkta, l.u.c. resp. A.UG. O. Werner, Eslöf, samt "liggande lejon, arabiska siffror, subsekund, diameter ca 45-50 mm; klockkedja, hårarbete medföljer Varunr: 4648902 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 20:00:00
Se mer
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld. Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld. Hvid urskive(afstød) m/ arabertal, separat sekundviser & stregindeks, graveret indvendigt på ene låg Fyns Kommunale Telefonselskab 1899-1927. Ur kasse nr 8300 & Ø 5 cm. Samlet vægt inkl. støvkapsel(ej guld) & værk ca. 80,3 gr. Kæde double L. 31 cm. Brugsspor ... Varunr: 4645259 SEK 2 585 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-07 21:18:00 SEK 1 551
Fickur silver
Fickur silver. FICKUR, 3 st, silver/800, 1900-talets början, varav en märkt Zenith resp. H. Samuel Manchester, arabiska /romerska siffror, subsekund, diameter ca 48-50 mm Varunr: 4648940 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-07 21:20:00
Se mer