Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Omega fickur i 18 k guld
OMEGA, fickur, 18 k guld, ca 1910, manuellt uppdrag, innerboett i metall, savonett, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, boettnr. 3279708, diameter 34,5 mm, vikt ca 35 g
Varunr: 4724605
SEK 2 400 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:09:00
Se mer
Samling lommeure (10)
Samling lommeure, heriblandt dobbeltkapslet Omega af .800 sølv, hvid urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm, og dobbeltkapslet Zenith af .900 sølv med 19 juveler, hvid bemalet urskive med arabertal, seperat sekundviser, Ø 5.5 cm. størrelser mellem Ø 2.5 - 6.5 cm (10)
Varunr: 4714309
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:37:00
SEK 1 569
Russische Kettenuhr
Russische Kettenuhr gefertigt mit einem Gehäuse aus 925 Silber (punziert). Die Oberfläche ist verziert mit Emaille mit den Farben einer Sonnenblume vor blauem Himmel. Der Rest des Gehäuses ist vergoldet. Die Uhr ist mit einem roten und einem blauen Glasstein im Cabochonschliff besetzt. ...
Varunr: 4709939
SEK 3 403 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
18:45:00
SEK 389
Union Taschenuhr/ Savonette, 800/- Silber, Dresden, Deutschland und Schweiz, um 1895
Union Dürrstein & Co., Dresden, Deutschland, Taschenuhr 800/- Silber, teilvergoldet, Gewicht ca. 82,2 Gramm, D. Ø ca. 51 mm, Zifferblatt weiss emailliert mit arabischen Zahlen und 5- Minutenschritte in roten Zahlen, brünierte Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde, Punzierung 'IXL Stern im ...
Varunr: 4712736
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:15:58
SEK 389
Taschenuhr 585/- Gelbgold, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, um 1905
Taschenuhr, wohl La Chaux-de-Fonds, Schweiz, 585/- Gelbgold, Gewicht Uhr insg. ca. 62 Gramm, Werk Handaufzug, Ankerhemmung, bimetallische Schraubenunruh mit gebläuter Brequet- Spiralfeder, weisses Emaille- Zifferblatt, römische Ziffern, Stunden- und Minutenzeiger, kleine Sekunde. Gehäuseboden, ...
Varunr: 4707406
SEK 3 889 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:16:11
SEK 438
Lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt. guld. Indvendig kasse af forgyldt metal. Cremefarvet urskive med arabertal, plexiglas. Mekanisk værk med manuelt optræk, stemplet 'Avance Retard'. Ø ca. 5,4 cm. Vægt ca. 107 gram. Fremstår med mærker, to små buler i siden på kapseln. Fungerer ikke ved test. Lauritz.com garanter...
Varunr: 4721870
SEK 3 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:27:00
SEK 3 923
Electa fickur i silver, Geneve 1896
Electa fickur i silver, Geneve 1896, ref.: 65359 Boett i silver. Manuellt uppdrag, sekundvisare. Diam. 47 mm. Verket går vid inskrivningstillfället, Lauritz.com garaterar ej funktionen.
Varunr: 4673680
SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 24-07-2017
20:00:00
SEK 550
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld med repetition og chronograph (2)
Dobbeltkapset lommeur af 14 kt guld, støvkapsel ligeledes af 14 kt. Hvid urskive med arabertal, time og minutviser samt seperat sekundviser. Støvkapsel med påskriften 'Heures Répétition quarts, Chronographe, Grand Diplôme Amsterdam, Membre Du Jury HC Bruxelles, Medaille D'or Paris 1889, Medaille ...
Varunr: 4724842
SEK 10 461 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
20:03:00
SEK 11 768
IWC dobbeltkapslet lommeur 14 kt. 98.3 gr.
Lommeur i 14 kt. guld. Hvd urskive i emalje med sorte arabertal. Med sekundviser. Uret fungerer. Støvkapsel af guld. Ø5 cm. Vægt 98.3 gr. Medfølgende vedhæng i double. Æske medfølger (2)
Varunr: 4724887
SEK 7 845 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-07-2017
19:30:00
SEK 5 623
IWC Schaffhausen. Vintage herrelommeur i 18 kt. guld, ca. 1909/11
Herrelommeur fra IWC, i urkasse af 18 kt. guld, hvid emailleskive med arabertal, separat sekundviser, støvkapsel af metal, usigneret urværk. Ø. 49,7 mm. Samlet vægt inkl. værk: ca. 88,8 gr. Fremstår med brugsspor, gravering på bagkasse. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke...
Varunr: 4724903
SEK 9 153 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:10:00
SEK 5 230
Glashütte. Präcisions Uhrenfabrik Alpina. Enkeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld
Glashütte/Alpina Chronometer herrelommeur af 14 kt. guld, enkeltkapslet, hvidemailleret urskive med arabertal og stregindex, lille separat urskive med sekundviser, skiven mrk. Präcisions Uhrenfabrik Alpina, Glashütte I/S, støvkapsel af 14 kt. guld. Urkasse og værk No. 2343. Stemplet Union ...
Varunr: 4691746
SEK 32 690 DK, Kolding, Trianglen 25-07-2017
21:05:00
SEK 6 799
Herrfickur i 14 k guld
RYMO, fickur, 14 k guld, savonett, ca 1930, mekaniskt urverk, innerboett i metall, boettnr. 18628, diameter 47,5 mm, vikt exkl. kedja ca 70 g, klockkedja gulddoublé medföljer
Varunr: 4727086
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
19:42:00
Se mer
Helvetia fickur, 14k guld. 1970-tal
Helvetia fickur i 14 guld, med kedja av 18k guld. Boett i 14k guld (96,5g), manuellt uppdrag, skiva av guld, sekundvisar.Kedja i 18k guld (19,5g). Boett diam: 53 mm. Verket går, Lauritz.com garanterar ej funktion.
Varunr: 4682487
SEK 14 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
20:37:00
SEK 8 200
Lommeur med optræk
Ældre lommeur fra 1800'tallet med cylendergang. og nøgle optræk, Urkassen er af 0.800 sølv, Hvid emaljeret urskive med romertal. Nøgler medfølger. Uret går, men Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4727530
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 27-07-2017
18:47:00
SEK 458
Kettenuhr aus der Manufaktur Ebel
Kettenuhr aus der Manufaktur Ebel, mit einem Gehäuse gefertigt aus 18kt. Gold (punziert). Besetzt mit 12 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.12ct. Farbe: Wesselton (H), Reinheit: VSI 1. Handaufzug, goldfarbiges Zifferblatt, Zeiger und Indices, Mineralglas. Maße ohne Öse ca.: 22,9 x ...
Varunr: 4722712
SEK 10 696 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 28-07-2017
15:00:58
SEK 535
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, ca 1915, manuellt uppdrag, plexiglas, vitemaljerad urtavla med arabiska siffror, boettnr. 75382, diameter 50 mm, totalvikt ca 76 g
Varunr: 4729834
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2017
11:12:00
Se mer
IWC herrfickur i silver
IWC, fickur, silver, ca 1920, manuellt uppdrag, plexiglas, ankargång, boettnr. 810039, verknr. 751613, cal H6, urtavla i emalj märkt Engström Stockholm, diameter ca 52 mm
Varunr: 4729956
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29-07-2017
21:42:00
Se mer
Herrfickur i 18 k guld 1800-tal
FICKUR, 18 k guld, ca 1880, manuellt uppdrag, mineralglas, vitemaljerad urtavla, romerska siffror, innerboett i metall, ankargång, boettnr. 72504, diameter 47 mm, vikt ca 74,5 g, nyckel medföljer
Varunr: 4729995
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2017
13:36:00
Se mer
IWC lommeur af 18 kt. guld
IWC - International Watch Company. Dobbeltkapslet lommeur af guld 18kt. guld, støvkapsel af 18 kt guld. Hvid emaljeret urskive med arabertal, samt separat sekundviser, Kasse nr. 198092. Urværk stemplet IWC. Ø 32 mm. Total Vægt 39,7 gr. Fungerer ved test. Lauritz.com garanterer ikke for ...
Varunr: 4723988
SEK 2 877 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2017
18:38:00
SEK 2 092
Lommeur af 14 kt guld
Lommeur af 14 kt. guld. Indvendig kasse af f14 kt guld. urskive med arabertal, plexiglas. Mekanisk værk med manuelt optræk, . Ø ca. 5,4 cm. Vægt ca. 90 gram. Fremstår med mærker, to små buler i siden på kapseln. samt gravering. Lænk af anden metal medfølger. Fungerer ikke ved test. Lauritz.com ...
Varunr: 4723987
SEK 3 661 DK, Hørsholm, Vibe Alle 30-07-2017
18:55:00
SEK 686
Cyprus savonettur
CYPRUS, fickur, savonett, 14 k guld, manuellt uppdrag, mineralglas, ankargång, serienr: 34882, diameter 52 mm, KEDJA, 18 k guld, vikt ca 49 g, total vikt ca 109 g, etui medföljer
Varunr: 4730050
SEK 18 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-07-2017
19:12:00
Se mer