Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Figuriner i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Knud Kyhn, Royal Copenhagen, figur, stentøj
Knud Kyhn, Royal Copenhagen, figur, stentøj . Knud Kyhn, Royal Copenhagen, figur af stentøj i form af hjort. Dessin nr. 20506 1. sortering. H. 22, 5 cm. Varunr: 4618254 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 13:52:00 SEK 485
Lisa Larson figurin bil
Lisa Larson figurin bil. LISA LARSON, "Bil", figurin i form av figurer i bil, ur serien "Traffic", Gustavsberg, laserat stengods, stämplad undertill Gustavsberg, längd ca 16 cm Varunr: 4641323 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:33:00
Se mer
Figuriner fåglar
Figuriner fåglar. FIGURINER, 4 st, porslin, 1900-talets mitt, i form av fåglar, bl a Tyskland Varunr: 4641344 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:39:00
Se mer
Lladro samt Nao, figuriner 2 stycken (2)
Lladro samt Nao, figuriner 2 stycken (2). Lladro samt Nao, figuriner 2 stycken. Eskimo samt flicka med korgar. Höjder 26-37 cm. (2) Varunr: 4639331 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:06:37 SEK 300
Rörstrandsfiguriner
Rörstrandsfiguriner. FIGURINER, 4 st, Rörstrand, porslin, fåglar, 1900-talets andra hälft, höjd 6-12 cm Varunr: 4641375 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 17:18:00
Se mer
Skulptur Gunnar Nylund
Skulptur Gunnar Nylund. GUNNAR NYLUND (1904-1997), skulptur, Rörstrand, i form av flickhuvud, stengods, ljusgrön underglasyr, signerad Rörstrand Nylund, höjd ca 19 cm Varunr: 4641399 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:33:00
Se mer
Fågelfiguriner
Fågelfiguriner. FIGURINER, 2 st, porslin, 1900-talets mitt, Kunglig Dansk samt Bing & Gröndahl, i form av fåglar, höjd 9-12 cm Varunr: 4641401 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:39:00
Se mer
Royal Copenhagen og Lyngby Porcelæn. Samling figurer og en vase af porcelæn (6)
Royal Copenhagen og Lyngby Porcelæn. Samling figurer og en vase af porcelæn (6). Samling figurer og en vase af porcelæn bestående af Royal Copenhagen to bjørne nr. 2841 og nr. 1124, en kat nr. 515, vogterdreng nr. 906 og Bing & Grøndahl pessimisten nr. 1625 samt Lyngby Porcelæn nr. 74/3-85. H. 7-16 cm. (6) Varunr: 4642752 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:12:00 SEK 420
Bing & Grøndahl. Gøg af stentøj
Bing & Grøndahl. Gøg af stentøj. Bing & Grøndahl. Gøg af stentøj nr. 1770. 1 sort. H. 22 cm. Varunr: 4642230 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 19:19:00 SEK 582
Kgl. porcelæn. Stjernetegns figur Sagittarius
Kgl. porcelæn. Stjernetegns figur Sagittarius. Kgl. porcelæn. Stjernetegns figur af bisquit i form af Skytte, formgivet samt sign. af Christel. mrk. 1249 110. H. 25 cm. I original kasse. Varunr: 4632268 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:40:18 SEK 517
Bing & Grøndahl, figur af stentøj
Bing & Grøndahl, figur af stentøj. Gøg Bing & Grøndahl figur af stentøj i form af fugl/gøg, nr. 7036, sign. K Otto. Glaseret og uglaseret stentøj. 1. sort. H. 24 cm. Varunr: 4618050 SEK 1 034 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:42:00 SEK 452
Kai Nielsen, Kvindefigurer af uglaseret terracotta (2)
Kai Nielsen, Kvindefigurer af uglaseret terracotta (2). Kai Nielsen 1882-1924. To kvindefigurer af terracotta. Fremstillet på Kählers keramiske fabrik i Næstved, mærket HAK Danmark V. 2 -V. 4. H. 17 - 20 cm. Fremstår med aldersspor. (2) Varunr: 4641901 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:00:00 SEK 711
Kgl. P. Knud Kyhn, ænder.
Kgl. P. Knud Kyhn, ænder.. Kgl. P. stentøjsfigur af Knud Kyhn i form af andepar, nr. 20004, H. 16 cm. Varunr: 4618256 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 20:06:00 SEK 485
Bing & Grøndahl, Royal Copehagen. Samling figure af porcelæn (6)
Bing & Grøndahl, Royal Copehagen. Samling figure af porcelæn (6) . Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, samling figurer og vase af porcelæn bestående af: vogterdreng fra Royal Copenhagen forgivet af Christian Thomsen, nr. 1659, H. 30 (2. sort), Malkekone nr. 779 H. 16 cm. Vase nr. 2696/108 H. 17 cm. Bing & Grøndahl figurer nr. 2162, 1870, 1567, H. 9-20 cm. (6) Varunr: 4641900 SEK 2 585 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 20:29:00 SEK 1 163
Stor figur af porcelæn i form af tiger
Stor figur af porcelæn i form af tiger. Stor figur af porcelæn i form af tiger. H. 60 cm. Brugsspor. Varunr: 4642934 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:32:00 SEK 905
Figurgrupp Gustafsberg
Figurgrupp Gustafsberg. GUSTAFSBERG, "Kan du inte tala", figurgrupp, 1900-talets början, parian, höjd ca 20, längd 33 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641470 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:06:00
Se mer
A. Oppel/Rosenthal figur samt Bing & Grøndahl vase af porcelæn. (2)
A. Oppel/Rosenthal figur samt Bing & Grøndahl vase af porcelæn. (2). A. Oppel. Figur af porcelæn, Rosenthal, i form af 'Venus med kakadue'. H. 17,5 cm. Fremstår med afslag på finger. Bing & Grøndahl vase af porcelæn, 8356/251, dekoreret med marine med sejlskib. H. 17,5 cm. (2) Varunr: 4642387 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 13:51:10 SEK 420
Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft.
Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft.. Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft. Kvinnofigurer, delvis glaserade. Höjd ca 32,5 cm resp ca 26 cm. Bruksslitage. Varunr: 4589467 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 18:27:00 SEK 300
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl Jensen. Figurer, askebæger og bordlampe (12)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl Jensen. Figurer, askebæger og bordlampe (12). Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Dahl Jensen. Samling figurer af porcelæn, bestående af; Dahl Jensen, dreng med bil, nr. 1166, 1. sort., Bing & Grøndahl. Fugl, nr. 1635 1. sort., ælling nr. 1548, 2. sort., dreng nr. 1870, 1. sort., Kalv nr. 1826, 2. sort., askebæger nr. 2360, 1. sort.Royal ... Varunr: 4642764 SEK 2 585 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 18:54:00 SEK 1 551
Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft.
Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft.. Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft. And och isbjörn. Höjd ca 13,5 cm resp. ca 8,5 cm. Utan anmärkning. Varunr: 4589603 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 19:37:00 SEK 300
Kgl. P. Samling isbjørne (3)
Kgl. P. Samling isbjørne (3). Royal Copenhagen. Tre isbjørne af porcelæn, nr. 21432, 21435, 22747. 1. sortering. (3) Varunr: 4643716 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 19:41:00 SEK 711
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling dele af porcelæn (9)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling dele af porcelæn (9). Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling dele af porcelæn. Bestående af: Royal Copenhagen nr. 2609, 21436, 21435, 3131, 2883, 4468. Bing & Grøndahl. nr. 455, 2207, 251. 1-2 sort. (9) Varunr: 4642957 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 19:52:00 SEK 679
Figurin, Dahl Jensen, Danmark. nr 1268
Figurin, Dahl Jensen, Danmark. nr 1268. Figurin, Dahl Jensen, Danmark. nr 1268. Porslin. Sittande flicka med fågel. Höjd 17 cm. Utan anmärkningar. Varunr: 4642848 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 20:26:00 SEK 1 300
Dahl Jensen. Samling figurer af porcelæn (3)
Dahl Jensen. Samling figurer af porcelæn (3). Dahl Jensen. Samling figurer af porcelæn. Bestående af; Dreng med snurretop nr. 1205. I. sort. H. 18 cm. Samt Fransk Buldog og hvalp, nr 1088, 1098. 1. sort. (3) Varunr: 4642954 SEK 2 585 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 20:51:00 SEK 2 327
Lisa Larson
Lisa Larson. LISA LARSON, "Lejon Midi", figurin, chamottemassa, delvis glaserat i brunt och svart, undertill märkt Gustavsberg, höjd ca 15 cm Varunr: 4644492 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 13:48:00
Se mer
Nils Hansson figurin Gefle
Nils Hansson figurin Gefle. NILS HANSSON, figurin, keramik, för Gefle, daterad -36, "Gåslisa", glasyr i vitt, höjd 26 cm Varunr: 4644502 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 14:24:00
Se mer
Dahl Jensen, Grønlandsk slædehund nr.1082 1.sort.
Dahl Jensen, Grønlandsk slædehund nr.1082 1.sort.. Dahl Jensen, porcelænsfigur i form af Grønlandsk slædehund nr.1082 1.sort. H.16,5 cm. Varunr: 4643575 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-03 14:42:50 SEK 905
Dahl Jensen, Irsk setter nr.1186 2.sort.
Dahl Jensen, Irsk setter nr.1186 2.sort.. Dahl Jensen, porcelænsfigur i form af Irsk setter nr.1186 2.sort. H.24 cm. Varunr: 4643572 SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-03 15:43:00 SEK 679
Figuriner 1800-tal
Figuriner 1800-tal. FIGURINER, 1 par, 1800-tal, Bing & Gröndahl, bemålat porslin, höjd ca 18,5 cm Varunr: 4644553 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 17:15:00
Se mer
Bjørn Wiinblad. Krukke og to stager af glaseret lertøj (3)
Bjørn Wiinblad. Krukke og to stager af glaseret lertøj (3). Bjørn Wiinblad (1918-2006). Krukke af lertøj, modelleret i relief med ansigt og hank, dekoreret med brun og grøn glasur, sign. monogram i bunden, H. 23 cm. Fremstår med afslag og reparationer. Stage af blå- og grønglaseret lertøj, i form af en kvinde med hat, sign. monogram, H. 29 cm. Fremstår ... Varunr: 4644339 SEK 3 231 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-03 17:30:00 SEK 485
 1 2 3  >>