Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Fotokonst i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'DOKK1'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'DOKK1'. 'DOKK1' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 2/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for Jyllands­Posten. Han ... Varunr: 4631735

SEK 2 604 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 20:39:00 SEK 1 074
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2)
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50 og 2/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4623273

SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 13:17:00 SEK 391
Ryszard Solarz, fotografi, Ella Fitzgerald
Ryszard Solarz, fotografi, Ella Fitzgerald . Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Ella Fitzgerald, Konserthuset i Stockholm, 1975 . Signerat samt numrerat 3/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631707 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 17:25:00 SEK 1 000
Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 7
Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 7. Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 7, Limitiert 1/10. Rückseitig signiert und nummeriert: Alina Gross 1/10. Maße ca.: 75 x 100 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Bestoßungen und Kratzern. Varunr: 4635671 SEK 7 725 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 18:20:00 SEK 5 794
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'ARoS'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'ARoS'. 'ARoS' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 2/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for Jyllands­Posten. Han ... Varunr: 4631719

SEK 2 604 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 18:30:00 SEK 1 074
Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 7. Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 7, Limitiert 1/10. Rückseitig signiert und nummeriert: Alina Gross 1/10. Maße ca.: 75 x 49,5 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Bestoßungen und Kratzern. Varunr: 4635664 SEK 6 760 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 19:19:00 SEK 3 863
Ryszard Solarz, fotografi, Percy Hedh
Ryszard Solarz, fotografi, Percy Hedh. Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Percy Hedh, Stockholm, 1975 . Signerat samt numrerat 1/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631706 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 19:20:00 SEK 1 000
Ryszard Solarz, fotografi, Count Basie
Ryszard Solarz, fotografi, Count Basie. Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Count Basie, Stockholm, 1975 . Signerat samt numrerat 3/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631709 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 19:39:00 SEK 1 000
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4623270

SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 19:39:20 SEK 423
Ryszard Solarz, fotografi, Dizzy Guillespie
Ryszard Solarz, fotografi, Dizzy Guillespie. Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Dizzy Guillespie, Stockholm, 1975 . Signerat samt numrerat 4/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631690 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 20:00:00 SEK 1 000
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4611761

SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 20:02:00 SEK 391
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50 og 2/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4623277

SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 20:11:00 SEK 391
Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 6
Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 6. Alina Gross, Digitalprint auf Alu Dibond, Titel: Labyrinthe 6, Limitiert 1/10. Rückseitig signiert und nummeriert: Alina Gross 1/10. Maße ca.: 49,5 x 74,5 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Bestoßungen und Kratzern. Varunr: 4635651 SEK 5 794 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 20:19:00 SEK 2 897
Ryszard Solarz, fotografi, Oscar Peterson & Nils-Henning Pedersen
Ryszard Solarz, fotografi, Oscar Peterson & Nils-Henning Pedersen. Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Oscar Peterson & Nils-Henning Pedersen, Stockholm, 1976 . Signerat samt numrerat 3/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631703 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 20:20:00 SEK 1 000
Ryszard Solarz, fotografi, Zoot Sims
Ryszard Solarz, fotografi, Zoot Sims. Ryszard Solarz, f. 1953, fotografi, digitalprint, Zoot Sims, Stockholm, 1975 . Signerat samt numrerat 1/10. Ramat. Ca 30x40 cm Varunr: 4631694 SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 20:45:00 SEK 1 000
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50 og 2/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4611742

SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-26 11:01:00 SEK 391
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'The Iceberg'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'The Iceberg'. 'The Iceberg' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 2/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for ... Varunr: 4631721

SEK 2 604 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-26 18:32:00 SEK 1 074
Willy Ronis Galerie Camera Obscura Portfolio
Willy Ronis Galerie Camera Obscura Portfolio. WILLY RONIS (1910-2009): Komplett mapp Galerie Camera Obscura Portfolio i kassett, 12 prints(fototypi tryckta på Fabrianopapper), 237/290, bladmått ca 35x27 cm Varunr: 4638006 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 10:36:00
Se mer
Sam Haskins färgfotografi
Sam Haskins färgfotografi. SAM HASKINS (1926-2009): Komposition, signerad och daterad a tergo samt på passpartout Sam Haskins -86 färgfotografi, ca 32x39 cm Varunr: 4638026 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 12:04:00
Se mer
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'City Hall'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'City Hall'. 'City Hall' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 2/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for Jyllands­Posten. ... Varunr: 4631714

SEK 2 604 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-27 18:27:00 SEK 1 074
Joyce Tenneson pigmentprint
Joyce Tenneson pigmentprint. JOYCE TENNESON (1945)," Blushing bride", signerad och daterad 2006, 3/25, pigmentprint, ca 38x28 cm Varunr: 4638158 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-27 20:30:00
Se mer
Marc Chagall litografi
Marc Chagall litografi. MARC CHAGALL (1887-1985): "Rahab et les espions de Jericho", färglitografi 1960, Mourlot 244, ca 35x26 cm Varunr: 4639610 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 14:22:00
Se mer
Joachim Ladefoged. Reportagefoto - Albanske Skolebørn kigger ud på den delte by Mitrovica i Kosovo. Fotografi
Joachim Ladefoged. Reportagefoto - Albanske Skolebørn kigger ud på den delte by Mitrovica i Kosovo. Fotografi. Joachim Ladefoged (f. 1970). Reportagefoto - Albanske Skolebørn kigger ud på den delte by Mitrovica i Kosovo. Fotografiet er printet på EPSON Fine Art Paper ES 300. Sign. 58,5 x 80 cm. Signeret bog 'After my time' medfølger. Varunr: 4190323

SEK 7 813 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-28 15:07:00 SEK 2 474
Gunnar Wallin fotografi
Gunnar Wallin fotografi. GUNNAR WALLIN (född 1936): Smed, Athen 1963, signerad och numrerad på bakstycket Gunnar Wallin 17/20 stort, gelatinsilverfotografi, 39x29 cm Varunr: 4639634 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 15:28:00
Se mer
Henrik Carl Arthur von Schoenfeldt fotografi
Henrik Carl Arthur von Schoenfeldt fotografi. HENRIK CARL ARTHUR VON SCHOENFELDT (1890-1971): "Remorse", silvergelatinfotografi, á tergo med påskrift "Rosita San Antonio Texas", motivet är föreställande sångerskan Rosita Fernandez i spanske guvernörens palats i San Antonio, Texas, ca 34x27 cm. . PROVENIENS: Fotot har varit utställt på The Ni... Varunr: 4639637 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 15:34:00
Se mer
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'Moesgaard'
Carsten Ingemann, pigmenteret print, 'Moesgaard'. 'Moesgaard' af Carsten Ingemann (f. 1952), pigmenteret print/inkprint på Hahnemühle 240g. Nr. 2/11. Blad med prægemærke. Sign. og nummeret certifikat medfølger. Bladmål 40 x 60 cm. U.R. Carsten Ingemann har i flere årtier og på flere kontinenter arbejdet som fotojournalist for Jyllands­Posten. ... Varunr: 4631724

SEK 2 604 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-28 18:32:00 SEK 1 042
Hans Hammarskiöld gelatinsilverfotografi
Hans Hammarskiöld gelatinsilverfotografi. HANS HAMMARSKIÖLD (1925-2012): Pojke London Towern, stämpelsignerad på baksidan Hans Hammarskiöld, gelatinsilverfotografi 25x20 cm Varunr: 4639703 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-28 18:40:00
Se mer
Steve Diet Goedde. Fotografi. Limiterad upplaga, 2/10
Steve Diet Goedde. Fotografi. Limiterad upplaga, 2/10. Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Färgfotografi. Tatuerade ben. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 35x26. (48x40) Varunr: 4639496 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-28 20:08:00 SEK 3 000
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10. Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Färgfotografi. Rödmålade naglar. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 28x44. (42x57) Varunr: 4639494 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-28 20:10:00 SEK 3 000
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10 (BUS)
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10 (BUS). Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Färgfotografi. Strumpeband och höga klackar. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 44x28. (57x42) Varunr: 4639483 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-28 20:18:00 SEK 3 000
 1 2  >>