Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Fotokonst i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Per Åke Persson C-print Norr Mälarstrand
Per Åke Persson C-print Norr Mälarstrand. PER-ÅKE PERSSON (född 1950): Norr Mälarstrand-nyårsmorgon 2000, C-print, signerad och daterad Per-Åke Persson 2000, ca 63x99 cm Varunr: 4723133 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-07-21 19:45:00
Se mer
Harry Langdon fotografi
Harry Langdon fotografi. HARRY LANGDON (f. 1941): fotoprint "June Carter Cash", utgivet av "Agency for the performing arts", signerat av June Carter Cash, ca 25x20 cm Varunr: 4723140 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-07-21 20:06:00
Se mer
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10
Steve Diet Goedde. Fotografi, limiterad upplaga 2/10. Steve Diet Goedde (född 1965), USA. Svartvitt fotografi. I nätstrumpor vid ratten. Inramat bakom glas med passepartout. Signerat och numrerat 2/10 i nedre högra hörnet (döljs av passepartouten). 26x35. (40x48) Varunr: 4639498 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-07-21 21:12:00 SEK 375
Dimitry Savchenko, Exaltation, Fotografie / Druck, 2017, Edition 4/ 25
Dimitry Savchenko, Exaltation, Fotografie / Druck, 2017, Edition 4/ 25. Dimitry Savchenko (geb. 1970), Exaltation, Fotografie/Druck, 2017, Edition 4/25, aus der Serie Giulia Mandelli, Berlin/Deutschland, handsigniert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist ... Varunr: 4710587 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-22 17:09:00 SEK 389
Dimitry Savchenko, Evening in Berlin, Fotografie / Druck, 2017, Edition 8 / 25
Dimitry Savchenko, Evening in Berlin, Fotografie / Druck, 2017, Edition 8 / 25 . Dimitry Savchenko (geb. 1970), Evening in Berlin, Fotografie/Druck, 2017, Edition 8/25, aus der Serie Giulia Mandelli, Berlin/Deutschland, handsigniert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven ... Varunr: 4710605 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-22 18:10:00 SEK 389
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Legind, Vejle'
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Legind, Vejle'. Kirsten Klein f. 1945. Fotografi 'Legind Vejle', sign. Kirsten Klein. 40 x 30 (65,5 x 55,5) cm. Indrammet bag glas; gulnet passepartout. Varunr: 4706349 SEK 3 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-07-22 20:26:00 SEK 458
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Jorden varmes af forårssolen'
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Jorden varmes af forårssolen'. Kirsten Klein f. 1945. Fotografi 'Jorden varmes af forårssolen', sign. Kirsten Klein. (65,5 x 55,5) cm. Indrammet bag glas. gulnet passepartout med skjolder nederst samt skade på glas. Varunr: 4706348 SEK 3 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-07-22 20:38:00 SEK 1 079
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Mo-ler skrænt'
Kirsten Klein, cd. Fotografi 'Mo-ler skrænt'. Kirsten Klein f. 1945. Fotografi 'Mo-ler skrænt', sign. Kirsten Klein. 30 x 40 (65,5 x 55,5) cm. Indrammet bag glas; gulnet passepartout. Varunr: 4706347 SEK 3 269 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-07-22 20:48:00 SEK 425
Dimitry Savchenko, Artistry, Fotografie / Druck, 2017, Edition 2 / 50
Dimitry Savchenko, Artistry, Fotografie / Druck, 2017, Edition 2 / 50. Dimitry Savchenko (geb. 1970), Artistry, Fotografie/Druck, 2017, Edition 2/50, aus der Barcelona-Serie, handsigniert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven des klassischen ... Varunr: 4710580 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-23 17:05:00 SEK 389
Rolf Adlercreutz fotografi
Rolf Adlercreutz fotografi. ROLF ADLERCREUTZ (född 1945): Gary Moore, signatur samt numrering 2/20 á tergo, 1979, fotografi, archival pigment print på bomullspapper, ca 39x29 cm Varunr: 4724481 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-07-23 18:48:00
Se mer
Dimitry Savchenko, Port Vell. Barcelona, Fotografie/Druck, 2017, Edition 1 / 50
Dimitry Savchenko, Port Vell. Barcelona, Fotografie/Druck, 2017, Edition 1 / 50 . Dimitry Savchenko (geb. 1970), Port Vell. Barcelona, Fotografie/Druck, 2017, Edition 1/50, handschriftlich signiert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven des klassischen ... Varunr: 4710575 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-23 19:05:00 SEK 389
Großes Foto / Infotafel zur Gründung der Deutschen Krebshilfe
Großes Foto / Infotafel zur Gründung der Deutschen Krebshilfe . Große Infotafel zur Gründung der Deutschen Krebshilfe im Jahre 1974, Offsetdruck der original Fotografie mit Infotext, gerahmt, Maße: H. 64 cm, B. 95,5 cm, leichte Abnutzungsspuren. Varunr: 4719091 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-23 19:15:00 SEK 389
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2)
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir nr. 1/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4653775

SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-23 20:18:00 SEK 392
Ralph Nykvist fotografi
Ralph Nykvist fotografi . RALPH NYKVIST (född 1944): Sicilien 1976, med signering och dedikation på baksidan "Leve den "dokumentära stilen" till vännen Stig T med mycke värme Ralf Nyqvist", gelatinsilverfotografi, ca 30x24 cm . PROVENIENS: Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varunr: 4724545 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-07-24 10:09:00
Se mer
Jeppe Zabel, skygger på en mur, foto på lærred, cd
Jeppe Zabel, skygger på en mur, foto på lærred, cd. Skyggyer på en mur af Jeppe Zabel, fotografi på lærred, nummereret 7 af 30 og signeret på bagsiden, 77 x 57 cm. (81 x 62 cm.). Varunr: 4725288 SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 2017-07-24 12:51:00 SEK 392
Marco Plüss fotografi
Marco Plüss fotografi. MARCO PLÜSS (född 1934): (3) ur serien "Poltava med guds hjälp", signerad och daterad på passepartout Marco Plüss 1992, gelatinsilverfotografi, ca 36x29,5 cm. PROVENIENS: Fotograf Stig T. Karlssons samling (1930-2015) Varunr: 4724603 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-07-24 14:03:00
Se mer
René Roalf. Sted i Grækenland. Fotografi 1/10
René Roalf. Sted i Grækenland. Fotografi 1/10. Sted i Grækenland af René Roalf (f. 1962). Digital farvefotografi, inkjet på velvet fine art paper 1/10. Sign.og dat. René Roalf 2017. 48 x 33 cm (59,5 x 44,5 cm). Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og udenlandske udstillinger ... Varunr: 4649970

SEK 3 269 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 16:30:00 SEK 425
René Roalf.  'REAL XIIII, Ved Havet'. Fotografi
René Roalf. 'REAL XIIII, Ved Havet'. Fotografi . 'REAL XIIII, Ved Havet' af René Roalf (f. 1962). Digital farve fotografi, print på lærred. Usign. 80 x 120 cm (82,5 x 122,5 cm). Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og udenlandske udstillinger bl.a. 'Seascape' på Danmarks ... Varunr: 4649925

SEK 7 845 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:20:00 SEK 1 373
Marie Andersson, Anne, Charlotte, Emely
Marie Andersson, Anne, Charlotte, Emely. MARIE ANDERSSON (född 1962): "Anne, Charlotte, Emely", signerad, daterad och numrerad på baksidan Marie Andersson, 2008, 6/7, c-print, totalt inklusive ram, ca 42x78 cm Varunr: 4724708 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-07-24 20:27:00
Se mer
Dimitry Savchenko, Canals of Amsterdam, Fotografie / Druck, 2017, Edition 2 / 50
Dimitry Savchenko, Canals of Amsterdam, Fotografie / Druck, 2017, Edition 2 / 50. Dimitry Savchenko (geb. 1970), Canals of Amsterdam, Fotografie/Druck, 2017, Edition 2/50, handsigniert, Authentitzitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven des klassischen Balletts, ... Varunr: 4710582 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-24 20:28:00 SEK 389
Dimitry Savchenko, Autumn in the  castle, Fotografie / Druck, 2017, Edition 1 / 50
Dimitry Savchenko, Autumn in the castle, Fotografie / Druck, 2017, Edition 1 / 50. Dimitry Savchenko, Autumn in the castle, Fotografie/Druck, 2017, Edition 1/50, handsigniert, Authentizitätszertifikat beiliegend, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus Motiven des klassischen Balletts, modernen Tanzes ... Varunr: 4710583 SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-24 20:28:00 SEK 389
René Roalf. Landskabsparti ved Hald. Fotografi 4/10
René Roalf. Landskabsparti ved Hald. Fotografi 4/10. Landskabsparti ved Hald af René Roalf (f. 1962). Digital sorthvid infrarødt fotografi, inkjet på archival matte paper 4/10. Sign. og dat. René Roalf 2017. 32 x 32 cm (50 x 50 cm). Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og udenlandske... Varunr: 4650013

SEK 2 877 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:35:00 SEK 425
René Roalf. 'REAL XIIII, Ved Havet'. Fotografi. 'REAL XIIII, Ved Havet' af René Roalf (f. 1962). Digital farve fotografi, print på lærred. Usign. 80 x 120 cm (82,5 x 122,5 cm). Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og udenlandske udstillinger bl.a. 'Seascape' på Danmarks ... Varunr: 4649931

SEK 7 845 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:45:00 SEK 1 504
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys' af Brian Bjeldbak. Fotografi på inkjet papir nr. 3/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4713204

SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:51:00 SEK 425
René Roalf. Landskab ved Dybbøl i Sønderjylland. Fotografi
René Roalf. Landskab ved Dybbøl i Sønderjylland. Fotografi. Landskab ved Dybbøl i Sønderjylland af René Roalf (f. 1962). Digital sorthvid infrarødt fotografi, inkjet på archival matte paper. Sign. og dat. René Roalf 2016. 32 x 32 cm (50 x 50 cm). Prisbelønnet kunstfotograf René Roalf med Kunstnernes Påskeudstilling i 1989 bag sig og en del danske og ... Varunr: 4649996

SEK 2 877 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-24 20:55:00 SEK 1 242
Dimitry Savchenko, 'Walk in Pidhirtsi Castle', 2017, limitierte Edition 14 / 100
Dimitry Savchenko, 'Walk in Pidhirtsi Castle', 2017, limitierte Edition 14 / 100. Dmitry Savchenko (geb. 1970), 'Walk in Pidhirtsi Castle', Fotografie auf handgemachtem Papier, Druck auf Leinwand, 2017, limitierte Edition 14 / 100, handsigniert und nummeriert, Maße 25 x 35cm, gerahmt 35 x 45cm. Echtheitszertifikat vorhanden. Varunr: 4709331 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-25 20:20:00 SEK 389
Dimitry Savchenko, Stateliness, Fotografie / Druck, 2017, Edition 3 / 100
Dimitry Savchenko, Stateliness, Fotografie / Druck, 2017, Edition 3 / 100. Dimitry Savchenko (geb. 1970), Stateliness, Fotografie/Druck auf Leinwand, 2017, Edition 3/100, aus der Serie The Zamoyski Museum in Koz³ówka, Polen, handsigniert, Authentizitätszertifikat beliegend, Maße 50 x 70cm. In seinem Werk komponiert der polnische Fotograf Dmitry Savchenko zumeist aus ... Varunr: 4710610 SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-07-25 20:37:00 SEK 389
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys' af Brian Bjeldbak. Fotografi på inkjet papir nr. 3/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4713226

SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-26 13:32:00 SEK 392
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2). To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys' af Brian Bjeldbak. Fotografi på inkjet papir nr. 3/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2) Varunr: 4713237

SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-07-26 15:06:12 SEK 392
Hans Kindwall. Olja på duk, 'Om natten'(BUS)
Hans Kindwall. Olja på duk, 'Om natten'(BUS). Hans Kindwall (f. 1929) Olja på duk, "Om natten". Signerad, på baksida daterad -98 och betitlad. 61 x 50,5 (62,5 x 51)(BUS) Varunr: 4708389 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-07-26 19:35:00 SEK 300
 1 2  >>