Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Danmark samling. Postfrisk.
Danmark samling. Postfrisk. En mappe med postfrisk lagerparti. 13½ planche med frimærker på to sider incl. mini, m.m. 4½ side med frimærker med marginal nummer på to sider. Alle plancher er incl plastlommer. Samlingen består b.la af fireblokke og fireblokke med marginalnummer. Afa fra 561 til ...
Varunr: 4746984
SEK 6 538 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
20:11:00
SEK 1 961
Danmark postfrisk.
Danmark postfrisk. Samling lagerparti på plancher med plastlommer. Samlingen består af enkel frimærker med mindst 10 stk af hver, samt nogle fireblokke og marginal blokke. Samlingen går fra afa 125 til afa 558. I samlingen er der bla afa 327 12 stykker af ca. 200 kr pr. stk. Samlingen er opsat i ...
Varunr: 4746950
20:20:00
SEK 1 961
Frimærkesamling. Danmark, Finland, Åland, England mm.
Frimærkesamling. Danmark, Finland, Åland, England, England lager, hele verden, Italien. 5 helark Danmark og arkrester stemålet. Lidt større konvolutter. 19 stk. plastikæsker med frimærker og pergamentposer. Album Tyskland, Memel afstemningsområder, restsamling Malta, Cypern, hele verden blokke, ...
Varunr: 4747877
SEK 2 615 DK, Kolding, Trianglen 21-08-2017
16:21:15
SEK 654
Samling julemærker i mappe 'Christmas sheets' 1959-20016
Samling julemærker i mappe 'Christmas sheets' 1959-2016 komplet i plastlommer.
Varunr: 4707801
SEK 2 615 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
19:53:00
SEK 490
Rodekasser (4)
Rodekasser. Parti i 4 store flyttekasser, set er en del indstiksbøger, og FDC album, også ældre postkort m.m.
Varunr: 4745958
SEK 4 577 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
20:10:00
SEK 1 569
Engelske, Belgiske, Danske kolonier mm. Samling frimærker 18-1900-tallet
Engelske, Belgiske, Danske kolonier mm. 18-1900-tallet. Samling frimærker bestående af opklæbede kolonifrimærker i hæfter, England, Portugal, Luxenborg, Canada, Filippinerne, Finland, Mexico, Columbia m.fl. Mange fra Dansk Vestindien. Russiske, Sverige, Danmark, Peru, Norge, m.fl. Fremstår med ...
Varunr: 4747553
SEK 6 538 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:13:00
SEK 4 446
Island samling i Leuchtturmalbum, stemplet.
Island samling i Leuchtturmalbum, stemplet. Stort set komplet, med enkelte mangler, samt tre falske luftpost.
Varunr: 4744592
SEK 19 614 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
20:16:00
SEK 7 061
Island. To stk. Afa 1. (2)
Island. To stk. Afa 1. Det ene mærke med lejlighedsstempel.
Varunr: 4744594
SEK 3 923 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-08-2017
20:25:00
SEK 523
Danmark, Grønland. Stor samling førstedagskuverter (18)
Danmark, Grønland. Stor samling førstedagskuverter i albums samt to forseglede æsker med frimærker. Albums fremstår med brugsspor. (18)
Varunr: 4744616
SEK 1 961 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:30:00
SEK 490
Bornholm. Usædvanlig samling breve og postkort 1828-1990'erne (2)
Bornholm. Usædvanlig samling breve og postkort 1828-1990'erne. Diverse kuverter med indhold, postkort med og uden farve samt nyere postkort. Fremstår med alder og brugsspor. Samlingen er sat i plastiklommer i to store albums. Samlingen bør efterses. (2)
Varunr: 4744614
SEK 3 923 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:32:00
SEK 1 765
Danmark/Grønland/Færøerne FDC
Danmark/Grønland/Færøerne FDC. Samling i flere ringbind og fiberkasser. Høj katalogværdi
Varunr: 4737035
SEK 1 046 DK, Helsingør, Støberivej 21-08-2017
20:38:00
SEK 686
Slesvig, Danmark m.fl. Samling breve, brevkort og postkort, 18-1900-tallet
Slesvig, Danmark m.fl. Samling breve, brevkort og postkort, 1800-tallets slutning til 1900-tallets midte. Sønderjyske postkort og breve fra før og efter 1920. Diverse motiver med skibe, banegårde, nisser, slotte, byer, mindesmærker mm. Flere med skillingsmærker. Fremstår med aldersrelaterede ...
Varunr: 4611915
20:45:00
SEK 4 054
Frankrig, Tyskland, Rusland, Kina m.fl. Samling breve og postkort. Ca. 1800-1930'erne
Frankrig, Tyskland, Rusland, Kina. Samling breve og postkort. Ca. 1800-1930'erne. Tre albums med postkort og breve. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Bør efterses.
Varunr: 4747335
20:55:00
SEK 4 446
Frimærkesamling, overvejende Europa
Frimærkesamling, overvejende Europa. Album med Danzig med 7 stk. forsendelser fra 1920-1939, ej komplet, samme album Tyskland Vest fra 1949-1974, ej komplet, 1 album engelske kolonier. 1 album Tyskland med områder. 1 album med Gibraltar 1886-1996, ej komplet. Frankrig med kolonier. England, ...
Varunr: 4748939
SEK 2 877 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
16:04:01
SEK 1 569
Samling frimærker
Samling frimærker primært julemærker bestående af: Helark 2x1959, 2x60, 2x61, 62, 65, 2x66, 67, 68, 7x69, 70, 71, 2x72, 73, 87. Diverse løse julemærker. Helgoland AFA nr 9 og 18, 10 genoptryks frimærker og blæksprutten 1894.
Varunr: 4747434
SEK 1 308 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-08-2017
17:28:00
SEK 392
Arkivskab med samling frimærker
Arkivskab med frimærker DK med poser fra nr. 16-1500, udland samt udstyr. Arkivskab fineret med egetræ, på ben af sortlakeret metal. H.75 L.53 B.44 cm.
Varunr: 4748421
SEK 2 354 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
19:08:00
SEK 948
To velgørenheds blokke, oversvømmelse i Saar
To velgørenheds blokke, oversvømmelse i Aaar, 1997 261, catalog værdi 26.000,- + AFA 262 catalog værdi 20.000,- To sjældent udbudte mærker.
Varunr: 4748429
SEK 13 076 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
19:50:00
SEK 3 530
Lille samling hele verden
Lille samling hele verden, heriblandt skandinavien, kina, GB, Julemærker fra DK i helark. (1962-2011) samt lidt FDC.
Varunr: 4724999
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-08-2017
19:51:00
SEK 392
Nydelig samling stemplet Grønland med porto og frem til 2016 (2)
Nydelig samling stemplet Grønland med porto og frem til 2016. Indeholder bl.a. en del Porto mærker, begge Amerika udgaverne (overtryks udgaven ustemplet), samlingen er ret komplet med få huller i den nyeste del, miniark og frimærkehæfter incl. Samling er i Leuchtturm album.
Varunr: 4740390
SEK 15 691 DK, Herning, Engdahlsvej 22-08-2017
20:05:00
SEK 4 054
Samling stemplet Island i to Leuchtturm 1875 og frem til 2016 (2)
Samling stemplet Island i to Leuchtturm 1875 og frem til 2016, indeholder en del bedre ældre mærker, samt ret godt besat bag i bogen, kvaliteten lidt blandet i den ældre afdeling, samlingen er incl. miniark og frimærkehæfter. katalog værdi ca.140.000kr.
Varunr: 4741817
20:06:00
SEK 3 007
Samling postkort (970)
Samling postkort fra Danmark og udlandet. Nogle koloreret. (970)
Varunr: 4749037
SEK 2 615 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
13:22:00
SEK 556
Samling frimærker.
samling frimærker bl.a Isle of man ,dk,1851-1967 med 10 skillingsmærker.pænt besat +Great britain.Pænt besat i den nyere del.+ 7 årsmapper Færøerne og 5 souvenir.
Varunr: 4749894
SEK 3 923 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-08-2017
14:36:18
SEK 948
Samling postkort (845)
Samling postkort fra Danmark og udlandet. Nogle koloreret. (845)
Varunr: 4747435
SEK 1 961 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-08-2017
15:48:00
SEK 556
Samling postkort (800)
Samling postkort fra Danmark og udlandet. Nogle koloreret, nogle fra souvenirmapper. (800)
Varunr: 4749011
16:23:00
SEK 686
Samling frimærker
Samling frimærker indeholder 4 springbind med mærker fra alverdens lande, heriblandt, Skandinavien, Tyskland, Ungarn mm. Samt æsker med løse mærker i store mængder, pose med postkort overvejende DK julekort.
Varunr: 4749532
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-08-2017
19:05:00
SEK 425
Frimærker samling diverse bl.a. Årsmapper. (1)
Indeholder Årsmapper Island 1987. 15stk. Grønland samt Orkidéer og sommerfugle.. Norge 1976-77,79. Dertil diverse plancher med mærker.
Varunr: 4750668
SEK 1 569 DK, Herning, Engdahlsvej 24-08-2017
20:13:00
SEK 392
Rodekasse. Hele verden.
Rodekasse med b.la to æsker med pergament poser med en del afklip, stemplede Danmark. Julemærker, kuverter med en del lande, to små indstiksbøger. En samling juleark fra 1959-2009 komplet. Tre stk. indstiksbøger med stemplede mærker fra b.la England, Irland, Australien, Spanien, Portugal, ...
Varunr: 4748057
SEK 2 354 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-08-2017
20:15:00
SEK 392