Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Frimärken i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Postkort og postfriske frimærker fra Danmark (ca. 300)
Postkort og postfriske frimærker fra Danmark (ca. 300). Samling postkort i fotolommer og mappe: topografiske med en del slotte, herregårde og bygninger. Julekort og enkelte nyere turistkort. ca. 300 stk. postkort / Lommer med danske postfriske frimærker, mest 1950'erne og 1960'erne. Varunr: 3584756 SEK 2 962 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-22 13:18:00 SEK 1 604
Samling förstadagsbrev och frimärken, Sverige
Samling förstadagsbrev och frimärken, Sverige. Samling förstadagsbrev och frimärken, Sverige. Delvis stämplade samt postfriska frimärken. Förstadagsbrev, från ca 1970/80-tal. Varunr: 3581927 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-10-22 15:01:53 SEK 300
Frimærker - Spanien, Sydafrika, Schweiz og British Commonwealth
Frimærker - Spanien, Sydafrika, Schweiz og British Commonwealth. Frimærkesamlinger i flere bøger, indeholder blandt andet: Spanien 1853 til ca. 1940 / Samling British Commonwealth monteret på papir / Lagerbog med en del Schweiz / Lagerbog med bl.a. miniark fra Holland og mappe med Sydafrika. Varunr: 3583659 SEK 1 974 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-10-23 13:40:00 SEK 740
Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m.
Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m.. Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m. fra blandt andet Danmark, Norge, Sverige, Finland, Island, Tyske Rige med stater og kolonier, Europa, engelske og franske kolonier og oversø m.m.. Stemplet og ustemplet. I alt ca. 363 stk. Varunr: 3592453 SEK 2 468 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-23 20:10:00 SEK 494
Samling bulgarske frimærker
Samling bulgarske frimærker. Samling af klassiske bulgarske frimærker. Samlingen dækker perioden 1879 til 1932. Mange ældre mærker er set og de fleste er pænt stemplede. Varunr: 3585216 SEK 2 221 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-23 20:31:00 SEK 401
Samling af frimærker fra USA
Samling af frimærker fra USA. Samling af frimærker fra USA omfattende amerikanske luftpost mærker fra perioden 1885 til 1985, Mærkerne er monteret i album med titlen UNITED STATES HISTORICAL AIR MAIL ALBUM. Endvidere et album med titlen Historical Album for the BOOKLET PANES of the United States Varunr: 3585220 SEK 6 170 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-10-23 20:32:00 SEK 1 913
Samling med frimärken
Samling med frimärken. Samling med frimärken, svenska och utländska till största delen ofrankerade. Detta föremål tillhör en samling med föremål som alla kommer från säteriet Kråk och från adliga familjen Ehrenborg som ägde denna herrgård i Västergötland mellan c a 1750-1950. Varunr: 3582315 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 16:20:00 SEK 300
Samling brev med äldre poststämplar och frimärken
Samling brev med äldre poststämplar och frimärken. Samling med brev med poststämplar från olika svenska orter (Bl a Karlsborg) ) från 1849 till början av 1900-talet. En stor del av breven utgörs av en korrespondens mellan makarna Rikard Ehrenborg (1821-1887) och Märta Sparre (1832-1863). Även frimärken från främst 1900-talet förekommer. Flera ... Varunr: 3592177 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 18:10:00 SEK 500
Samling brev med äldre poststämplar och frimärken. Samling med brev med poststämplar från olika svenska orter (Karlsborg, Stockholm, Örebro mfl) och företrädesvis från 1850-talet. Huvudelen av breven utgörs av en korrespondens mellan makarna Rikard Ehrenborg (1821-1887) och Märta Sparre (1832-1863). Även några frimärken från 1800/1900-talet ... Varunr: 3541114 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 18:25:00 SEK 525
Samling brev med äldre poststämplar och frimärken. Samling med brev med poststämplar från olika svenska städer (Stockholm, Örebro, Mariestad och Strängnäs) och företrädesvis från 1850-talet. Huvudelen av breven utgörs av en korrespondens mellan makarna Rikard Ehrenborg (1821-1887) och Märta Sparre (1832-1863). Även frimärken från 1800- och ... Varunr: 3541112 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 19:50:00 SEK 500
Parti med brev, frimärken och fotografier
Parti med brev, frimärken och fotografier . Parti med brev, frimärken och fotografier. Ett stort antal av breven är knutna till familjen Ehrenborg. Många frankerade brev från slutet av 1800-talet och början av 1900-talet. Även vykortsfotografier föreställande skådespelare finns och där Anders de Wahl är representerad med ett signerat kort.... Varunr: 3513868 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-26 20:56:00 SEK 650
En samling postkort, overvejende Tyskland og Danmark. (250)
En samling postkort, overvejende Tyskland og Danmark. (250). En samling postkort, Tyskland og Danmark, ca. 185 stk., bl.a. 135 med tyske frimærker, ca. 50 danske frimærker, motiver fra København og Sønderjylland, Tyskland. Også 25 stk. feltpostkort Tyskland-Belgien, 40 stk. fotografier af personer på postkort. Ialt ca. 250 stk. Varunr: 3577760 SEK 2 715 DK, Kolding, Trianglen 2014-10-27 15:40:00 SEK 586
Hele verden samlinger og miniark m.v. (2)
Hele verden samlinger og miniark m.v. (2). Hele verden, 2 flyttekasser med bl.a. 35 indstiksbøger med frimærker fra mange lande herunder god andel Oversø. 5 albums med postfriske miniark og hæfter fra abonnement ialt ca. 500 stk fra Vesteuropæiske lande (høj pålydende værdi), samling Tjekkoslovakiet i gl. Schaubek album, samling Canada i... Varunr: 3584691 SEK 9 255 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:00:00 SEK 2 345
Danmark / Hele verden frimærker
Danmark / Hele verden frimærker. Danmark / Hele verden flyttekasse fyldt med frimærker, ca 30 albums herunder flere samlinger Danmark, m.v. samt kasser og æsker med løse mærker m.v. Varunr: 3550302 SEK 1 851 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:05:00 SEK 494
Parti med ofrankerade frimärken
Parti med ofrankerade frimärken. Parti med frimärken, ofrankerade, övervägande svenska. Bl a några årgångar med svenska frimärken (1970 och 1972). Övervägande gott skick. Varunr: 3513885 SEK 800 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-10-27 20:05:00 SEK 675
Danmark marginalnumre og Færøerne samlinger
Danmark marginalnumre og Færøerne samlinger. Danmark samling postfriske marginalnumre, småark m.v. Færøerne 2 samlinger postfrisk og stemplet monteret i 2 Leuchturm albums med klemlommer, begge forekommer komplet for perioden 1975-2000 og indeolder også samling årsmapper og julemærker fra samme periode. Varunr: 3568941 SEK 2 468 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:10:00 SEK 1 419
Danmark og Grønland m.v.
Danmark og Grønland m.v. . Danmark mindre samling i album og diverse kasser med afklip. Grønland kasse med ca. 385 FDC kuverter og original kliche til tiltryk på kuverter. Hertil kilovare og andet fra Hele Verden Varunr: 3597027 SEK 987 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:15:00 SEK 401
Danmark årsmapper m.v.
Danmark årsmapper m.v. . Danmark samling årsmapper og poser med postfriske frimærker og FDC kuverter fra Færøerne m.v. Varunr: 3592838 SEK 987 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:20:00 SEK 1 604
Hele verden samlinger m.v. (4)
Hele verden samlinger m.v. (4). Hele verden 4 flyttekasser / rodelot med ca. 60 indstiksbøger og albums, mange plancher med frimærker fra alverdens lande. Flyttekasse med kilovare Mindre fugtskader kan forekomme. Eftersyn tilrådes. Varunr: 3596899 SEK 9 872 DK, Aalborg, Nibevej 2014-10-27 20:25:00 SEK 617
Samling Frimærkehæfter komplet fra S1 til S181, samt MH1 til MH9.
Samling Frimærkehæfter komplet fra S1 til S181, samt MH1 til MH9.. Samling Frimærkehæfter komplet fra S1 til S181, samt MH1 til MH9. Høj katalog værdi, samt høj pålydende. Varunr: 3579290 SEK 18 511 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-10-27 20:49:00 SEK 11 106
Samling frimærker, Norge, Island og Færøerne
Samling frimærker, Norge, Island og Færøerne . Samling frimærker, Norge, Island og Færøerne. Norge og Island i form af to restsamlinger uden sjældenheder, mindre del Grønland i form af bla. årsmapper 2 x 1980, 81, 82, 02, 12 og 13. Samling postfrisk Færøerne i fortrykt Leuchtturm album1975 - 2010 ca. 90 % udfyldt. Færøerne årsmapper 1986, ... Varunr: 3573101 SEK 1 234 DK, Vejle, Dandyvej 2014-10-28 20:00:00 SEK 370
Hele verden
Hele verden . Hele verden. Indstiksbøger med rigtig mange mærker fra europa og oversø. Dubletalbum med Vesttyskland. Østrig samling i fortryksalbum med mange komplætte sæt. Filatelistisk tilbehør med SAFE Signoscope T2 vandmærkesøger, klemlommer mv. En del små æsker og poser. Varunr: 3597788 SEK 2 468 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-28 20:00:00 SEK 463
Europa samlinger mv.
Europa samlinger mv.. Parti med mange samlinger. Samling Frankrig i fortryksalbum med flere ældre mærker og 5 fr.(defekter som sædvanlig). DDR samling i flere fortryksalbum stort set komplet inkl. kinesisk venskab, Karl marx blokke perf og uperf. Samlinger fra Schweitz, Vestberlin, Holland (pænt besat fra 1955), ... Varunr: 3580118 SEK 4 319 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-28 20:10:00 SEK 401
Samling frimærker, mønter og pengesedler
Samling frimærker, mønter og pengesedler. Danmark. 3 album med førstedagskuverter, bog med julemærker. Grønland. Blandt andet ca. 67 årsmapper 1977 og 17 årsmapper 1979, adressekort, indstiksbog inkusiv 5 stk. pakkeportomærker, plancher og førstedagskuverter og bog med mindeark, småark og førstedagskuverter fra Danmark m.m. og ... Varunr: 3579656 SEK 4 319 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-28 20:10:00 SEK 432
Norge. Samling frimærker i Stender album
Norge. Samling frimærker i Stender album. Norge. Samling frimærker, blandet kvalitet, i Stender album fra perioden ca. 1856/57 - 1996/97. Varunr: 3585494 SEK 1 234 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-28 20:15:00 SEK 370
Danmark. Samling frimærker
Danmark. Samling frimærker . Danmark. Samling frimærker i 2 bøger, 4 bøger med dubletter, 4 bøger med FDC og 2 æsker med frimærkebundter. Varunr: 3592568 SEK 2 468 DK, Herlev, Dynamovej 2014-10-28 20:20:00 SEK 370
Skandinavien samlinger
Skandinavien samlinger. Sverige samling i fortryksalbum fra 1862 til 2003 mange mærker og nogle farvevarianter. Norge i Stender med sider til 2010. Frimærker fra 1855 Bl.a. nr. 1, Oscar 2 sk., 1863 og 1867 med 24sk. Posthorn 1-7sk.herefter tyndt besat indtil 1945 derefter mange serier til 1990. Danmark Stender ... Varunr: 3597740 SEK 12 340 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-28 20:21:00 SEK 617
Hele verden - album
Hele verden - album. Stort parti med samlinger overvejende fra Mellemøsten, Asien og Afrika. Fra bl.a. Osmanniske Rige, Tyrkiet, Australien, Tasmanien og New Zealand. Philipinerne, Laos, Kina. SG katalog 1840-1952 samt Udvalg af Michell kataloger. Mozambique, Somalialand, Guinea, Liberia, Elfenbenskøsten, Togo, South... Varunr: 3580114 SEK 5 553 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-10-28 20:30:00 SEK 401

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis