Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Frimärken i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Danmark med områder
Danmark med områder. Danmark med områder. Samling startende med skillingsmærker herefter mange Tofarvede (meget er trykbestemt m.m.) samt en del andre bedre såsom 50 øre. Gl. luftpost i 4-blok, back og the book samt DWI og i flere indstiksbøger, også flere breve samt Færøerne med en del hæfter m.m. Varunr: 3644520 SEK 12 716 DK, Helsingør, Støberivej 2014-12-21 20:14:00 SEK 6 358
Samling Norden og Europa (9)
Samling Norden og Europa (9). Samling Norden og Europa i seks samlermapper samt bundt med løsblade. Danmark i form af samling ustemplet i Leuchturm album samt indstiksmappe med stemplet. Sverige samling fra 1930erne og frem, ældre England på planche, Island og Færøerne, Østrig, Norge og DDR i samleralbum samt pose med løse ... Varunr: 3661906 SEK 1 017 DK, Vejle, Dandyvej 2014-12-21 20:36:00 SEK 477
Danmark, stemplede. 1851-1994. Næsten komplet. (2)
Danmark, stemplede. 1851-1994. Næsten komplet. (2). Danmark, stemplede. 1851-1994 i to hvide album. Enkelte mangler i det ældre ellers næsten komplet. En del kuverter. (2) Varunr: 3633549 SEK 4 451 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-12-22 11:02:00 SEK 3 179
Samling ubrugte frimærker bl.a. julemærker, postfriske temaer m.m.
Samling ubrugte frimærker bl.a. julemærker, postfriske temaer m.m.. Samling ubrugte frimærker bl.a. julemærker i helark 1959-2012, postfriske temaer bl.a. kunst / insekter / lokomotiver i org. folder i Leuchtturm album. Varunr: 3641195 SEK 1 017 DK, Odense, Kratholmvej 2014-12-22 15:24:00 SEK 477
Islandske førstedagskuverter 1950'erne/1960'erne.  (21)
Islandske førstedagskuverter 1950'erne/1960'erne. (21). Islandske førstedagskuverterfra 1950'erne/1960'erne samt 2 franske og en dansk FDK. Varunr: 3576379 SEK 1 017 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-22 19:43:00 SEK 413
Samling af færøske, islandske og svenske FDK i albums
Samling af færøske, islandske og svenske FDK i albums . Samling af færøske, islandske og svenske FDK i albums (7). Færøske fra 75 til 90 og islanske fra 78 til 88 samt nogle svenske og norske. Varunr: 3620618 SEK 2 162 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-22 19:46:00 SEK 413
Danmark, Sverige og Finland. Samling i 3 bøger/album
Danmark, Sverige og Finland. Samling i 3 bøger/album. Danmark. Samling i bog. Indeholder blandt andet ca. 20 skillingsmærker, sider med stjernestempler, Tête-Bêche, Røde kors provisorier, miniark, 4-blokke, Slesvig, Dansk Vestindien m.m. Samling Sverige i Stender album fra perioden ca. 1858 - 1980 med mange mærker og samling Finland i Stender ... Varunr: 3662588 SEK 2 543 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:10:00 SEK 1 335
Island. Samling frimærker i Stender album
Island. Samling frimærker i Stender album . Island. Samling frimærker i Stender album fra perioden ca. 1876 - 1980. Samlingen indeholder blandt andet provisorier, luftpostprovisorier, Zeppelinserien overtryk 1931, tjenestemærker m.m. Varunr: 3662590 SEK 3 179 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:15:00 SEK 1 399
Holland. Samling frimærker i Stender album
Holland. Samling frimærker i Stender album. Holland. Samling frimærker i Stender album fra perioden ca.1852 - 1982. Samlingen indeholder blandt andet en del Wilhelm III og Dronning Wilhelmina inklusiv bedre mærker, provisorier, 25-års regeringsjubilæum 1923 komplet serie m.m. Varunr: 3662629 SEK 2 543 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:20:00 SEK 699
Norge. Samling frimærker i Stender album
Norge. Samling frimærker i Stender album. Norge. Samling frimærker i Stender album fra perioden 1855 - 1983. Samlingen indeholder blandt andet 24 skillingsmærker, posthorn, provisorier, Haakon VII, Amundsens Polflyvning, Nordkap, tjenestemærker m.m. Varunr: 3662589 SEK 3 179 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:25:00 SEK 954
Tyske Rige, England og Irland. Samling i 2 Stender album
Tyske Rige, England og Irland. Samling i 2 Stender album. Tyske Rige. Samling i Stender album fra perioden ca. 1872 - 1944/45. Indeholder mange mærker. Blandt andet 7 miniark, provisorier, 2 stk. Zeppelin mærker, luftpostserie1934 komplet, tjenestemærker m.m. Samling England i Stender album fra perioden 1841 - 1981 med mange mærker og samling Irland ... Varunr: 3662591 SEK 3 179 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:30:00 SEK 699
2 flyttekasser med danske og udenlandske  frimærker
2 flyttekasser med danske og udenlandske frimærker. 2 flyttekasser med danske og udenlandske frimærker. Indeholder blandt andet: Årsmapper Danmark fra perioden 1986- 1999. Årsmapper fra Grønland, Færøerne og Sverige. 12 album med tyske førstedagskort/blade. Diverse samlinger/restsamlinger fra blandt andet Sverige, Norge, Ungarn, Bayern, ... Varunr: 3655018 SEK 3 815 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-22 20:35:00 SEK 1 240
Frimærker Danmark og Grønland på plancher
Frimærker Danmark og Grønland på plancher. Samling Danmark og Grønland på 7 plancher, med blandt andet: 4 stk. 4 R.B.S., 2 stk. afa nr. 3 / Afa nr.: 4, 5, 7 og 8 / Krone Scepter Sværd / Afa nr. 27 med defekt 6-tal i værdiangivelsen / 33 små hjørnetal, 7 øre provisorie 163 med flere. Dertil plancher med grønlandske frimærker. Varunr: 3665297 SEK 2 543 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-23 14:30:00 SEK 604
Frimærker Norge 1855-1941
Frimærker Norge 1855-1941. Samling stemplet, postfrisk og ubrugt på 3 plancher: Skillingsmærker med Afa nr. : 2, 2 sk. orange pænt mærke / 6, 2 sk. gul pænt og prøvet / 7, 3 sk. lillagrå pænt og prøvet / Postfrisk: Afa nr. 106, 250, 257, 258 / Ubrugt med hængsler: 24, 46, 51, 69 m.fl. Varunr: 3665895 SEK 2 543 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-23 14:45:00 SEK 2 035
Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m.
Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m.. Samling gamle korrespondancekort, brevkort m.m. fra blandt andet Danmark (nogle med huller), Tyske Rige, Europa, engelske og franske kolonier, oversø m.m.. Stemplet og ustemplet. I alt ca. 540 stk. Varunr: 3664476 SEK 2 543 DK, Herlev, Dynamovej 2014-12-23 20:10:00 SEK 699
Frimærker Island, Sverige og Finland
Frimærker Island, Sverige og Finland. Samling Skandinavien på 10 plancher + lille pose, indeholder blandt andet: Island stemplet og ubrugt, Afa nr.: 113*, 119, 120, 121, 141, 143*, 144*, Tjenestemærker: 10B, 11, 13B / Sverige og Finland stemplet, ubrugt og postfrisk. Varunr: 3665897 SEK 2 543 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-12-24 20:37:00 SEK 1 399
Samling julekort og postkort, DK og udland, 1906 og nyere (ca. 3000 stk.)
Samling julekort og postkort, DK og udland, 1906 og nyere (ca. 3000 stk.). Samling julekort og postkort, Danmark og udland, 1906 og nyere kort. Ca.3000 stk. Varunr: 3653640 SEK 3 815 DK, Odense, Kratholmvej 2014-12-25 09:43:25 SEK 509
Samling postkort og breve med frimærker
Samling postkort og breve med frimærker. Samling blandede postkort og breve med frimærker. I kuffert. Variabel stand. Varunr: 3596440 SEK 1 017 DK, Odense, Kratholmvej 2014-12-26 12:52:00 SEK 381
Danmark Juleark 1950-2013 (2)
Danmark Juleark 1950-2013 (2). Danmark Juleark 1950-2013. Samling/lager i 2 ringbind med ark flere i antal. i alt 317 ark med en AFA værdi på 62000 (ifølge indleveren). Varunr: 3630304 SEK 4 451 DK, Helsingør, Støberivej 2014-12-26 20:04:00 SEK 890
Samling frimærker
Samling frimærker. Samling frimærker. Kartotekssamling af danske frimærker fra før 1930. Samlingen omfatter Chr X 1913, Karavel 1926, Postvæsen 300 år 1924, Frimærkets 75 års jubilæum samt bølgeliniemærker, sorteret i æsker og poser Varunr: 3592134 SEK 1 272 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2014-12-27 20:28:00 SEK 381
Samling DK. postfrisk/ustemplet fra tofarvede til afa:1015 ikke komplet.
Samling DK. postfrisk/ustemplet fra tofarvede til afa:1015 ikke komplet.. Samling DK. postfrisk/ustemplet fra tofarvede til afa:1015 ikke komplet. Indeholder noget bogtryk startende fra tofarvede og frem. Der er en del porto værdi, samt et tomt fireblok album. Varunr: 3664608 SEK 2 543 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-12-27 21:17:00 SEK 668
Samling DK. 1991-2013 næsten komplet mangler 2-3mærker.
Samling DK. 1991-2013 næsten komplet mangler 2-3mærker.. Samling DK. 1991-2013 næsten komplet mangler 2-3mærker. Porto opgjort til ca. 7450kr. Samlingen indeholder miniark prestigeark m.m. Varunr: 3664604 SEK 12 716 DK, Herning, Engdahlsvej 2014-12-27 21:27:00 SEK 9 410
Hele Verden mange lande samlinger m.v.
Hele Verden mange lande samlinger m.v. . Hele Verden flyttekasse med ca. 25 albums med frimærker fra mange lande. Indeholder bl.a. bog med Grønland AFA katalogværdi ca. kr. 7.500,- og album med julemærkeark. Danmark samling i 2 Stender album og album med marginalnumre. Samlinger fra Polen incl. bog med lokaludgaver, Holland (AFA ca. ... Varunr: 3635565 SEK 6 358 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-29 20:00:00 SEK 413
Grønland og Færøerne samling og lagerparti
Grønland og Færøerne samling og lagerparti . Grønland og Færøerne samling og lagerparti, FDC kuverter, årsmapper, marginalnumre, mindeark m.v. Fylder junior flyttekasse. Varunr: 3630785 SEK 2 289 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-29 20:04:00 SEK 381
Hele verden diverse (3)
Hele verden diverse (3). Hele verden 3 flyttekasser fyldt med albums, poser og kasser med frimærker Varunr: 3626833 SEK 1 907 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-29 20:08:00 SEK 381
Danmark julemærker, frimærker samlinger m.v.
Danmark julemærker, frimærker samlinger m.v. . Danmark samling julemærker i helark med bl.a. 1929, 36 utakket, 39, 41, 43 (stemplet), 45, 46 (manglende rand på en side), 47, 48 (mangler hjørne), 1949 og frem til 1990. Julemærke ark fra bl.a. Aalborg, Spejder og en række lokale foreninger. Hertil noget i Norge, Sverige, Grønland og Færøerne ... Varunr: 3462602 SEK 4 451 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-29 20:12:00 SEK 413
Hele verden mange lande og motiver (2)
Hele verden mange lande og motiver (2). Hele verden 2 flyttekasser med 20 albums stort set alle fyldte med frimærker fra mange lande, herunder tyk indstiksbog fyldt med postfriske kinesiske nyere mærker, Danmark, Tyskland, Cuba, Australien Polen, Cambodia, Færøerne herunder nye mærker og meget mere. Varunr: 3626583 SEK 6 358 DK, Aalborg, Nibevej 2014-12-29 20:15:00 SEK 413