Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Frimærkesamling primært bundtner (3)
Frimærkesamling med mange bundter fra hele verden. Danske bogtryksbundter samt div. udvalgshæfter. (3)
Varunr: 4854611
SEK 3 238 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
17:44:00
SEK 777
Schweiz
Schweiz. Kasse med flere indstiksbøger/ringbind, med en del mærker inkl. bedre, også breve og kort m.m.
Varunr: 4859773
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
19:45:00
SEK 874
Brevsamling (2)
Brevsamling bestående af, breve fra Danmark, inkl. skillingsbreve. Breve med gebyr. Brevsamling, Tyskland inkl. inflationsbreve. Stor korrespondense breve, Spanien til Danmark under 2. verdenskrig med censur. (2)
Varunr: 4840493
SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:48:00
SEK 745
Rodekasser (2)
Rodekasser. Parti i 2 store flyttekasser, med flere samlinger lagerpartier fra flere lande, herunder Meget Tyskland, også breve og kort m.m.
Varunr: 4859775
SEK 2 590 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
19:49:00
SEK 648
Danmark / Hele verden kilovare, FDC, løse mærker m.v. (17)
Danmark poser og kasser med kilovare, kasser med FDC kuverter fra bl.a. Danmark, Grønland og Skandinavien, flere kasser med A5 plancher med bl.a. løse mærker fra Danmark men også andre lande. Fylder 17 store flyttekasser / 2 paller.
Varunr: 4858693
SEK 5 180 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:00:00
SEK 7 252
Tyskland 10-ark stemplet (2)
Tyskland 10-ark stemplet. To store kasser med bl.a samling i flere album med 10- blokke/ark samt enkeltmærker AFA for disse ca. 41000, samt afklip optil ca. 2017
Varunr: 4859778
SEK 6 475 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:00:00
SEK 518
Danmark breve skilling, militær, stempler m.v.
Danmark samling breve monteret i ca. 14 albums med bl.a. 2 mapper med tidlige danske breve herunder 15 stk førfilatelistiske breve, ca. 60 stk med skilling heraf 11 stk med blå mærker og et med tjeneste AFA nr. 2A samt tidlige tofarvede. 2 mapper med militære stempler herunder ca 60 stk med ...
Varunr: 4861895
SEK 10 360 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:10:00
SEK 2 461
Tyskland 10-blokke/ark **
Tyskland 10-blokke/ark ** Stor samling i 6 bind fyldt med nyere og lidt ældre blokke. Katalogværdi i fælge indleveren over 110000
Varunr: 4859776
SEK 15 541 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:10:00
SEK 4 144
Danmark samling breve skilling, censur m.v.
Danmark 2 mapper med bl.a. ældre danske breve herunder ca. 22 skillingsbreve, 25 fragtbreve med postfærgemærker, kort og breve med tidlige portomærker, soldatermærker samt mappe med censurbreve, kasse med særstempler og diverse variantplancher. Hertil kasse med breve fra Færøerne før 1975 og ...
Varunr: 4716656
20:20:00
SEK 1 198
Danmarkssamling 1851-2000. Div. breve fra 1800-tallet medfølger
Danmarkssamling 1851-2000. Pæn samling med 34 skillingsmærker. Mange tofarvede, konger, 2 pæne posthuse, provisorier. Gl. luftpost komplet. Blokke 1924, Dybbelblokke, flere varianter 273X, 283X med bombe, 290X, 290Y, 292X, 322X, 342X, 142X, 262a, 321X, 361x samt sammentryk fra frimærkehæfter. Høj...
Varunr: 4854412
SEK 6 475 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
20:26:00
SEK 2 979
Stor Danmark samling postfrisk.(20)
Stor Danmark samling postfrisk. Samlingen består af en mappe med fire placher med 8 sider med frimærker, marginalblokke, samt en samling fra afa 116 til 379, men nogle mangler som er markeret. Samlingen består af 3 stk. 32 siders indstiksbøger. Indstiksbog nr. 1: Samlingen er fra året 1960 afa ...
Varunr: 4790513
SEK 15 541 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:28:00
SEK 5 698
Søndagsbreve Danmark samling
Danmark søndagsbreve samling med ca. 600-650 stk. Indeholder mange forskellige frankeringsformer, breve fra udlandet med danske frimærker som tillægsporto, diverse postale anmærkninger m.v.
Varunr: 4808979
SEK 18 131 DK, Aalborg, Nibevej 11-12-2017
20:30:00
SEK 1 554
Stor Danmark samling. Postfriske.
Stor Danmark samling. Postfriske. Samlingen i et Leuchtturmalbum med sorte sider, og plastlommer. Fra afa 216, ny luftpost til 1619. Året 2010, incl. miniark. Der mangler afa 309-328-367-436. Disse mangler er markeret i albummet. Et stk helark fra 2004 med kronprinseparret. Bag i albummet er er ...
Varunr: 4851787
SEK 8 288 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
20:37:00
SEK 5 698
Div. frimærker, primært Danmark
Div. frimærker, Danmark og lidt udland, heriblandt årsmapper 1969-1980, flere i dub., årsmappen 1969 med papomslag. Hertil lidt helark samt helark julemærker Danmark, Grønland, Sydslesvig samt lidt by julemærker, 4 små indstiksbøger med mærker i blandet kvalitet.
Varunr: 4861494
SEK 3 238 DK, Aarhus, Egå Havvej 12-12-2017
19:18:00
SEK 518
Samling Danmark postfrisk/ustemplet (1)
Samling Danmark postfrisk/ustemplet. Samlingen er i 64 siders indstiksbog, indeholder bl.a. mange komplette sæt som Gl. luftpost, konger, provisorier, karavel, kræft, ny luftpost samt en del helark og miniark. Samlingen virker til at være komplet fra ny luftpost til afa: 1487, et sorttryk fra ...
Varunr: 4818259
SEK 10 878 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:22:00
SEK 5 698
Samling Danmark postfrisk afa:895 - 1253 incl. miniark m.m. (1)
Samling Danmark postfrisk afa:895 - 1253 incl. miniark m.m., samlingen er i 16 siders indstiksbog, bagerst i bogen FDCér fra Færø, sorttryk fra 2014, DK 1974, 5 stk. fra Grønland.
Varunr: 4860289
SEK 3 238 DK, Herning, Engdahlsvej 12-12-2017
20:37:00
SEK 1 263
Samling receptkuverter på 3793 stk. m.m. (1)
Samling receptkuverter på 3793 stk. m.m. Bestående af 13 stk. mapper, med opdeling i alfabetisk orden, dertil jubilæums aviser samt en morter i fajance (Receptkuvertsamlerforeningen). der er en mappe med en del ældre enkelte kun kuvertforside. En stor samling der tåler et eftersyn.
Varunr: 4858613
20:38:00
SEK 712
Samling Danmark i to Leuchtturm samt årsmapper m.m. (2)
Samling Danmark i to Leuchtturm samt årsmapper m.m., Samling postfrisk Danmark i Leuchtturm ret komplet fra 1937 - 1999. Danmark stemplet i Leuchtturm 1851 - 1999 med lidt skilling, tofarvede, konger, noget hullet fra 80érne til 1999. Årsmapper 1969 (2), 1970 - 1990 uden 1986. Julemærker samt ...
Varunr: 4858632
20:50:00
SEK 1 813
Stor samling frimærker fra flere lande
Stor samling frimærker fra flere lande, i flyttekasser. Afklip, sorterede, stemplede og ustemplede mærker samt kuverter mm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Eftersyn tilråde.
Varunr: 4866441
SEK 2 590 DK, Vejle, Dandyvej 13-12-2017
20:21:00
SEK 2 072
Danmark. Samling julemærker samt diverse helark. (2)
Danmark. Samling julemærker samt diverse helark. Der er set "DSB førgerne på storebælt 1833-1998 "Storebæltsbroen catwalk, naturmærker, Esbjerg juleark 1980 og frem til 2009 (ej komplet) Fanø, Aabenraa juleark, Helark "Eventyr" 1950, Danmark juleark 1959-2016 hvor kun 2013 mangler. Derudover ...
Varunr: 4865079
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 14-12-2017
12:23:45
SEK 583
Danmark. Grønland. Færøerne. Jersey m.fl.
2 flyttekasser med forskellige gode samlinger: pæn FN-samling i DAVO bind, Danmark (lidt tynd i det klassiske) stemplet/postfrisk. Grønland postfrisk/ubrugt med pakkeporto og amerikanerudgaven inkl. Danmark befriet. Færøerne inkl. Færøprovisorier 1940/41, Jersey inkl. blokke og enkeltmærker fra ...
Varunr: 4859835
SEK 5 180 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:39:00
SEK 2 202
Samling kilovare med afvaskede danske karavel stålstik mærker
Papkasse fra postforseglet kilovare med afvaskede danske karavel stålstik mærker sorteret op værdi for værdi. Vægt ca. 900 gram. Mange, mange tusinder af mærker.
Varunr: 4865331
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:39:00
SEK 453
Danmark Lagerparti (7)
Danmark lagerparti på 7 plancher, med både **/' og stemplede mærker fra lidt skillingsmærker og frem, inkl. bedre værdier, også "back of the book m.m. Høj katalogværdi
Varunr: 4866002
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:40:00
SEK 648
Damarkssamling.
Damarks samling opsat på visirblade. Pæn klassisk afdeling med bl.a. ubrugte skillingsmærker, begge posthuse, x-erne i 27 øres provisorier samt enkelte postfriske/ubrugte bogtryksmærker, H.C.Andersen i tete-beche.
Varunr: 4858740
SEK 3 885 DK, Roskilde, Store Hedevej 14-12-2017
19:41:00
SEK 2 461
Stor samling frimærker (3 ks)
Stor samling frimærker, indeholdende bl.a. frimærker fra hele verden i indstiksalbum (40 stk), velordnede landevis samt efter motiv, desuden en god Norge samling i Leuchtturm (1855-1997) pænt besat, desuden arkiver Norge samt England (Storbrittanien) og Danmark, hertil løse mærker i stort antal, ...
Varunr: 4844175
SEK 5 180 DK, Aarhus, Egå Havvej 14-12-2017
19:46:00
SEK 842
Island 1899-
Island. 1899- Lot på plancher, med kun bedre mærker, pæn kvalitet. og HØJ katalogværdi
Varunr: 4866012
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
19:50:00
SEK 1 166
Ungarn (2)
Ungarn. Parti i 2 store kasser, med bl.a. Samling og lagerparti i flere bind, samt breve og kort m.m.
Varunr: 4859774
19:53:00
SEK 583
Danmark stemplet lagerparti (4)
Danmark stemplet lagerparti på 4 plancher, startende fra skilling og frem,, kun bedre værdier, og det meste med pæn stempelkvalitet. AFA ifølge indleveren 31665
Varunr: 4865990
SEK 2 331 DK, Helsingør, Støberivej 14-12-2017
20:00:00
SEK 712
Danmark 4 RBS samling
Danmark samling AFA nr. 1 i alle 9 hovednumre. Den kastaniebrune og nøddebrune er begge med attester: Lasse Nielsen og Carl Aage Møller.
Varunr: 4865269
SEK 3 885 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2017
20:00:00
SEK 971
Danmark 2 RBS Ferslew med spids fodstreg
Danmark AFA nr. 2ax spids fodstreg stemplet, type 2 plade ll nr. 4. Godt eksemplar. Attest: Lasse Nielsen
Varunr: 4865270
SEK 7 770 DK, Aalborg, Nibevej 14-12-2017
20:04:00
SEK 2 461
 1 2  >>