Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Konvolut Keramik (2)
Konvolut Keramik, bestehend aus: Villeroy & Boch Keramik Fußschale im geometrischen Spritzdekor, 1930 / 40er Jahre (DM 30 cm). Eine flache Kugelvase, Flüssigglasur mit Ausblühungen (H 8,5 cm). Am Boden unleserlich signiert. Minimale Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4718975
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:39:08
SEK 389
Porslin Rosenthal
BJÖRN WIINBLAD, Rosenthal, 3 dlr, glaserat porslin, bestående av större skål, mindre skål samt lockask, diameter ca 9-15 cm
Varunr: 4726998
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
11:30:00
Se mer
Karaffel, kande, tre glas, monogram (5)
Dele til glasservice med guldkant og guldstafferet kronet monogram, bestående af kande, karaffel og tre glas. H. 19,5 cm, 24,5 cm. 9,3 cm. (5)
Varunr: 4727335
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
11:37:12
SEK 425
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. En samling juleklokker og årskrus. (9)
Bing & Grøndahl. Syv juleklokker af porcelæn, alle med originale æsker. Samt to Royal Copenhagen årskrus af fajance, 1975. H. ca. 14 cm. (9)
Varunr: 4724251
SEK 1 308 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
13:10:17
SEK 392
Bucka & Nissen kaffeservice af porcelæn dekoreret med blomster og bladværk. (50).
Bucka & Nissen kaffeservice af porcelæn dekoreret med blomster og bladværk, bestående af 1 kaffekande, 1 sukkerskål, 1 flødekande, 12 kaffekopper, 12 underkopper, 12 side tallerkener, 2 cigaret bægre, 6 kuvertaskebægre, 1kagefad, 1 aflangt fad, 1 rund skål. ialt 50 dele.
Varunr: 4715587
13:30:38
SEK 490
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Fad af stentøj 'Diana'
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Fad af stentøj 'Diana' dekoreret med fasaner 1066/5371. Ø 36,5 cm
Varunr: 4726297
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
13:47:20
SEK 392
I. L. Jensen. Royal Copenhagen, porcelænsbillede
I. L. Jensen. Royal Copenhagen, blomster porcelænsbillede (I. L. Jensen1800-1856). Royal Copenhagen, blomster porcelænsbillede, 'Drømmen om Italien: Farverne og Duftene' (1833), nr. 408/7500. 21 x 30 cm (34 x 43) cm.
Varunr: 4727368
SEK 1 308 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
14:19:00
SEK 621
Sammelfiguren aus der Manufaktur Goebel (3)
Sammelfiguren aus der Manufaktur Goebel gefertigt nach einem Entwurf von M.J. Hummel. Polychrom staffierte Keramik. Höhe ca.: 2 x 8,5 cm, 1 x 13,5 cm. Die Figuren befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (3)
Varunr: 4699019
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
14:35:00
SEK 389
Samling Bing & Grøndahl, figurer og vaser (5)
Samling Bing & Grøndahl: 2 vaser, nr. 130/93, 62/210, H. 17,5 og 18 cm. 3 figurer: Forsmået kærlighed nr. 1614, H. 19 cm. Læsende børn nr. 1567, H. 11 cm. Hund nr. 2026, H. 12 cm. (5)
Varunr: 4726412
SEK 1 961 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
14:49:00
SEK 817
Ernst Wenck figurin Rosenthal
ERNST WENCK, figurin, porslin, 1900-tal, Rosenthal, i form av drickande kvinna, märkt undertill Rosenthal Classic rosé collection 752/2, höjd 18 cm
Varunr: 4727031
14:54:00
Se mer
Porslin, retro, JIE, Arabia (5)
Porslin, retro, JIE, Arabia. Porslinsburk med teaklock 'Majas mejeri' ur serien 'Min lilla stad' Anita Nylund för JIE. Fiskfat JIE. Tekanna Arabia, två stengodsfat Höganäs. (5)
Varunr: 4713269
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
14:59:00
SEK 300
Samling Kähler keramik (6)
Samling Kähler vaser, H 13-20 cm. Enkelte dele med kanthak. (6)
Varunr: 4727385
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
15:22:00
SEK 2 419
Lyngby. Eaton. Diverse glas (39)
Lyngby. Eaton. Diverse glas, bestående af: 9 rødvinsglas H. 15,5 cm 8 grønne hvidvinsglas H. 13 cm 10 portvinsglas H. 11 cm 12 Snapseglas H. 8,5 cm Fremstår med brugsspor (39)
Varunr: 4726369
SEK 1 961 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
15:23:00
SEK 752
Meissen Prunkteller Kobaltblau
Meissen Prunkteller Kobaltblau mit Streublumen. Unterglasurblaue Schwertermarke mit 2 Schleifstrichen (3. Wahl). Durchmesser 28 cm.
Varunr: 4726800
15:26:04
SEK 535
Royal Copenhagen. Musselmalet. Et par stager (2)
Kgl.P. Musselmalet. Et par stager på firkantet fod, prydet med maskerone og guirlander, nr. 1/15, H. 23 cm. 1. sortering. Begge stager med reparation. (2)
Varunr: 4727539
SEK 1 046 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
15:30:00
SEK 1 046
Stig Lindberg Colores ytterfoder Sommar
STIG LINDBERG, "Colores", ytterfoder, 4 st., porslin, Gustavsberg, 1900-talets mitt, blå glasyr, diameter ca 18 cm, höjd ca 13 cm
Varunr: 4727039
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
15:42:00
Se mer
Reijmyre Carlgren/Sjöberg vinglas
REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", vinglas, 12 st., design Tomas Harila Carlgren i samarbete med Lars Sjöberg, inspirerad av 1700-talsglas, klarglas med driven kant, ben med luftblåsa, höjd ca 16 cm
Varunr: 4727044
16:12:00
Se mer
Samling Kähler Keramik (8)
Samling Kähler Keramik bestående af1 Vase i turkis glasur H 25 cm1 Lampe i turkis glasur m/ mimimale afslag H 27 cm 1 vase i turkis glasur H 15,5 cm1 Vase i turkis glasur H 26 cm1 Flødekande i turkis H 6 cm1 Askebæger i turkis glasur Ø 20,5 cm1 Kande i gul glasur H 22,5 cm1 Sparebøsse (8)
Varunr: 4727240
SEK 1 569 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
16:55:29
SEK 1 242
Samling glasservice i matteret glas (12)
Samling glasservice i matteret glas bestående af:4 stk. asietter Ø 15,5 cm.2 stk senneps krukker m/låg Ø 6,5 H 1,5 cm.2 stk. olie karafler Ø 6 H 14,5 cm, mindre afslag på begge propper1 stk. fløde kande Ø 8 H 8 cm1 stk lille skål Ø 13,5 H 4,5 cm.1 stk skål Ø 24 H 11 cm.1 stk skål m7 glas ...
Varunr: 4727212
16:57:09
SEK 392
Kosta Boda, Bertil Vallien. Fad 'Black Elements Dancer'
Bertil Vallien for Kosta Boda. Glaskunst i form af fad / glaskunst dekoreret med indlægninger i form af figur komposition, sign. B. Vallien, nr. 7070900, 'Black Elements Dancer'. 33 x 33 cm.
Varunr: 4720173
SEK 1 308 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
17:08:35
SEK 425
Bing & Grøndahl. Musselmalet. Hotelporcelæn, middags tallerkener (12)
Bing & Grøndahl. Musselmalet, 12 middags tallerkener af jernporcelæn, hotelservice, nr. 1009. Ø 24,5 cm. Fremstår med brugsslitage. (12)
Varunr: 4727228
SEK 3 661 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
17:25:00
SEK 1 961
Michael Bang
MICHAEL BANG, Holmegaard, 14 dlr, bestående av: 12 djupa fat, diameter ca 22, 2 uppläggningsfat, diameter 30-32 cm
Varunr: 4727057
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
17:30:00
Se mer
Marian Zawadsky, Tilgmans Keramik, vas i glaserat lergods
Marian Zawadsky, Tilgmans Keramik, vas i glaserat lergods. Reliefdekor med motiv från Edens lustgård. Signerad och daterad Marian, 1965, Tillgmans. Höjd 25 cm. Invändig krackelering i glasyr.
Varunr: 4676770
SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
17:33:00
SEK 300
Heinrich. Ljusstake i porslin
Heinrich. Ljusstake i porslin. "Amalienburg", Echt Kobalt. Germany. Höjd 29 cm.
Varunr: 4706805
17:43:00
SEK 300
Görge Hohlt, Schale, Keramik
Görge Hohlt (geb.1930), Schale, Keramik, helle runde bauchige Schale mit dünner Wandung auf abgesetzter Standfläche, unterseitig mit Ritzmarke, H.5,5 cm - D.15,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibesupuren.
Varunr: 4725648
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:48:43
SEK 389
Herbert Wenzl, Vase, Keramik
Herbert Wenzel (geb. 1939), Vase, Keramik, matte mehrtonig rote-orangefarbene Glasur, partiell gelb, braun durchscheinend, zum Boden hin helle -rote Partien. Kugeliger Korpus mit kleiner vertiefter Mündung auf kleinem abgesetzem Stand. Am Boden gemarkt, H.23 cm - D.22 cm, altersgemäße Gebrauchs- ...
Varunr: 4725644
17:48:52
SEK 438
Vase, Keramik, wohl Max Laeuger
Vase, Entwurf wohl Max Laeuger, glasierte Keramik, zylinderförmige Vase mit landschaftlichem Motiv mit Tieren und zwei weiblichen Aktfiguren in Blau Schwarz und Grün, unsigniert, H.22 cm - D.13,5 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell kleine Kratzer.
Varunr: 4725630
SEK 3 646 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-07-2017
17:49:31
SEK 875
Samling Glasservice. (11)
Samling glasservice bestående af:1 stk. vandkande i blå glas, kalk belægning indvendig Ø 11 H 24 cm1 stk. vandkande i rødt glas, kalk belægning indvendigt, Ø 9 9,54 H 27 cm.1 stk. firkantet opbevaringsbox m/låg 18 x 9 H 9,5 cm.3 stk. firkantede opbevaringsbokse m/låg 9 x 9 H 5 cm.1 stk røg ...
Varunr: 4727213
SEK 1 308 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
17:57:00
SEK 490
Sammeltassen aus der Manufaktur Meissen, Delft und Bavaria (10)
Sammeltassen aus der Manufaktur Meissen, Delft und Bavaria, bestehend aus: 3 Tassen mit Untertassen aus der manufaktur Meissen, 3 Wahl., handstaffiert und glasiert, unterseitig mit Schwertermarke versehen. 1 Tasse mit Untertasse aus der Manufaktur Bavaria, gefertigt aus weißem Porzellan, ...
Varunr: 4722152
18:00:00
SEK 389
Broste Copenhagen. Kaffeservice (58)
Broste Copenhagen. Kaffeservice bestående af: 21 stk. kaffekopper, H. 9,5 cm. 25 stk. underkopper, B. 11 cm. 7 stk. frokosttallerkner, B. 22 cm. 5 stk. middagstallerkner, B. 26,5 cm. Fremstår med brugsspor. (58)
Varunr: 4715870

18:07:00
SEK 392
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>