Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Glas, porslin och keramik i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Signe Persson Melin
Signe Persson Melin . SIGNE PERSSON MELIN (född 1925), kanna, keramik, kvadratisk form, dekor i relief, invändigt glaserad, signerad Signe Persson Melin, höjd ca 19 cm Varunr: 4634767 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:24:00
Se mer
Figurin lergods
Figurin lergods. FIGURIN, 1900-talets första hälft, lergods, i form av tomte, polykromt bemålad, höjd ca cm Varunr: 4634806 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 14:04:00
Se mer
Sigvard Bernadotte servis
Sigvard Bernadotte servis. SIGVARD BERNADOTTE, "Marianne", servis, 53 dlr, Fyrklövern, porslin, bestående av: 8 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 9 förrättstallrikar, terrin, 5 kaffekoppar med fat, 4 muggar, 5 tekoppar med fat, tekanna, gräddkanna, sockerskål, fat, 2 skålar, 2 buljongkoppar med fat och 5 äggkoppar Varunr: 4634818 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:04:00
Se mer
Lars Syberg. Div dele stel, glaseret keramik (32)
Lars Syberg. Div dele stel, glaseret keramik (32). Lars Syberg samt Leo og Bodil Enna. Div dele stel, glaseret keramik, bestående af: 10 stk. kage tallerkener Ø 20 cm med lyserød kant.1 stk. kande H 10 cm. glasur revner og kalk belægning indvendigt. 1 stk. sukkerskål med låg Ø10,5 H 10 cm. med gul kant 1 marmelade spand med låg. Ø 9,5 cm H 10,5 ... Varunr: 4635491 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 15:20:00 SEK 586
Glasservis 1960-tal
Glasservis 1960-tal. GLASSERVIS, 36 dlr, 1960-tal, bestående av: 6 vinglas, 9 vitvinsglas, 9 snapsglas, 12 coupeglas Varunr: 4634828 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:44:00
Se mer
Royal Copenhagen. Broager, middagsservice af porcelæn, 1. sort. (42)
Royal Copenhagen. Broager, middagsservice af porcelæn, 1. sort. (42). Royal Copenhagen. 'Broager', middagsservice af porcelæn best. af: 9 middagstallerkner nr. 9586; 11 dybe tallerkner 9587; 2 saucebåde nr. 9580; 12 kagetallerkner nr. 9588; 2 ovale fade nr. 9583 L. 28 cm.; 2 ovale assietter nr. 9499; 1 skål nr. 9593; 1 lågterrin nr. 9575 Ø 22 cm.; 2 lågterriner nr.... Varunr: 4635507 SEK 1 042 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 16:17:00 SEK 716
Vas Karl Lindström
Vas Karl Lindström. KARL LINDSTRÖM, vas, 1900-talets början, jugend, Rörstrand, porslin, dekor av vallmo mot svart botten, märkt 5326 Rörstrand KL, höjd ca 28 cm Varunr: 4634843 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:00:00
Se mer
Fiskservis England
Fiskservis England. JOHNSON BROS, fiskservis, 18 dlr, bestående av: 15 tallrikar, såssnipa, skål med lock, en tallrik med dekor av ålar, skålen invändigt med dekor, skålfat, längd 40,5x31 cm Varunr: 4634849 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:24:00
Se mer
Samling pressede ølkrus (18)
Samling pressede ølkrus (18). Samling på 18 pressede ølkrus. H 7-10 cm. (18) Varunr: 4628200 SEK 1 563 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:22:00 SEK 391
Figurin Lisa Larson
Figurin Lisa Larson. LISA LARSON, figurin, tiger, ur serien "Afrika", stengods, delvis glaserad, längd ca 26 cm Varunr: 4634884 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 19:30:00
Se mer
Wackelpagode, Potschappel Dresden, komplett handbemalt
Wackelpagode, Potschappel Dresden, komplett handbemalt. Wackelpagode Potschappel Dresden, Chinese aus Porzellan. Polychrome Bemalung, Sitzende Figur mit beweglich montiertem Kopf sowie beweglichen Händen. H. 17,5 cm, B. 15 cm. Korpus innen bezeichnet mit unterglasurblauer Manufakturmarke, Erste Wahl. Die Figur geht zurück auf einen Entwurf von ... Varunr: 4584135 SEK 8 691 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:42:00 SEK 3 621
Kenneth Williamsson
Kenneth Williamsson . KENNETH WILLIAMSSON (född 1951), kruka, stengods, cylinderformad, glaserad i brunt, monogramsignerad, höjd ca 16 cm Varunr: 4634895 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:52:00
Se mer
Ulrica Hydman Vallien
Ulrica Hydman Vallien . ULRICA HYDMAN-VALLIEN, figurin, keramik, delvis bemålad, polykrom dekor, signerad Ulrica HV., höjd ca 15 cm Varunr: 4634902 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:06:00
Se mer
Glasvase, Jugendstil, mit Messingmontierung, um 1900, Messing / Glas
Glasvase, Jugendstil, mit Messingmontierung, um 1900, Messing / Glas. Glasvase, Jugendstil, mit Messingmontierung, um 1900, runder Korpus aus blau- und rotfarbenem Glas mit irisierter Oberfläche, abgeschliffener Mündungsrand in Kleeblatt ähnlicher Form, Messingmontierung mit Kleeblattornamentik , Maße: H. 20,5 cm, D. 9,5 cm. Abnutzungsspuren, Oxidationsspuren am ... Varunr: 4608880 SEK 8 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 20:25:00 SEK 6 760
Figurin i porslin, kvinna med blomma, Kina
Figurin i porslin, kvinna med blomma, Kina. Figurin, Kina. Kvinna med blomma. Handmålat porslin. Höjd 35 cm. Nagg, repor, smuts. Saknar finger. Denna vara ingår i temaauktion KITSCH. Varunr: 4598770 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:36:00 SEK 300
Glasservis Kosta Kent
Glasservis Kosta Kent. KOSTA, "Kent", glasservis, bestående av 5 champagneskålar, 1 vinglas (13 cm), 6 starkvinsglas, Varunr: 4634921 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:44:00
Se mer
Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft.
Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft.. Figuriner (2), keramik, Elbogen, 1900-talets senare hälft. Kvinnofigurer, delvis glaserade. Höjd ca 32,5 cm resp ca 26 cm. Bruksslitage. Varunr: 4589467 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:53:00 SEK 300
Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft.
Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft.. Figuriner (2), porslin, Lladro, 1900-talets senare hälft. And och isbjörn. Höjd ca 13,5 cm resp. ca 8,5 cm. Utan anmärkning. Varunr: 4589603 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 21:09:00 SEK 300
Ask med lock Kåge samt vaser i stengods
Ask med lock Kåge samt vaser i stengods. ASK med lock, Kåge, daterad 1924, lysterbemålad VASER, 3 st, bl a Stig Lindbergs "Vitrin", stengods, höjd ca 7-14 cm Varunr: 4634935 SEK < 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:12:00
Se mer
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3)
Samling porcelæn / fajance Bjørn Wiinblad mm. (3). Bjørn Wiinblad for Nymølle, Opsats af fajance, 'Praline', 3003-408, H. 11,2 cm., Ø 16,5 cm. Tysk figur af porcelæn, pige med klaver samt mand med violin, mrk Germany 20250. Samt fad af japansk fad fajance. Ø ca. 34,5 cm. H. 8 cm (3) Varunr: 4612745 SEK 1 042 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-25 10:04:00 SEK 391
Alvar Aalto
Alvar Aalto . ALVAR AALTO (1898-1976), vas, glas, "Savoy", formgiven 1936, signera Alvar AAlto 30-30, gjuten i träform, höjd 20 cm Varunr: 4634963 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 10:16:00
Se mer
Matservis Kunglig Dansk
Matservis Kunglig Dansk . ROYAL COPENHAGEN, servis, 93 dlr, "Sachsisk blomst", bestående av: 14 mattallrikar (#1710), 13 förrätt/efterrättalrikar (#1623), 37 assietter (#1625), 18 kaffekoppar med fat (#1546), 2 lövformade fat (#1599), fiskfat (#1561), rund skål (#1543), avlång skål (#1590), snäckformad fat (#1606), salt... Varunr: 4634969 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 10:40:00
Se mer
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4)
3 overflødighedshorn af krystalglas samt vase (4). Tre overflødighedshorn af krystalglas samt vase, H.18 cm. Vase fremstår med minder kalk (4) Varunr: 4619087 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 10:52:50 SEK 391
Michael Andersen glaseret lertøj (8)
Michael Andersen glaseret lertøj (8). Michael Andersen samling glaseret lertøj. Bestående af: 5 mindre fade Ø 17 cm. (den ene med kanthak) 1 fad Ø 29 cm. (med kanthak) 1 ande H: 22 cm. 1 kande H: 12 cm. (8) Varunr: 4620973 SEK 1 302 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 10:53:07 SEK 423
Lockurna 1700-tal
Lockurna 1700-tal. LOCKURNA, flintgods, 1700-tal, Marieberg, sannolikt Stens period (1768-1788), med uppsvängda hänklar samt dekor i relief av girland, målad dekor av landskapsvy med hus, höjd ca 40 cm Varunr: 4634973 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 11:04:00
Se mer
Herman A. Kahler. Fad af stengods
Herman A. Kahler. Fad af stengods. Herman A. Kähler. Rundt fad af stengods. Sign. HAK, Denmark. Ø 36,5 cm. Varunr: 4631846 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 11:32:52 SEK 391
En samling Böhmiske vinglas af krystal (12)
En samling Böhmiske vinglas af krystal (12) . Bøhmiske krystal vinglas med grønne kummer, slanke, facetslebne stammer på runde fodstykker. 1900-tallet. H. ca. 20 cm (12) Varunr: 4635869 SEK 1 563 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 11:36:14 SEK 1 563
Samling glas med sort fod, vinranke (84)
Samling glas med sort fod, vinranke (84). Samling glas med sort fod, vinranke. Bl.a. bestående af 9 vandglas 12 cm, 11 vandglas 10 cm, 2 karafler, 2 kander, 4 assietter, 6 vinglas 11 cm, 6 vinglas 9,5 cm, 8 vinglas 8,5 cm, skål Ø 21 med skår, diverse portvin, dessert samt snapseglas. 7 stk. grønne glas med sort fod, 9,5 cm. Fremstår med ... Varunr: 4635982 SEK 1 042 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 12:05:54 SEK 1 302
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6)
Franklin Porcelain jagtfugle krus (6). Franklin Porcelain. Krus med låg. 3 krus H 23 cm. 3 krus H 17,5 cm. Fremstår med brugsspor. (6) Varunr: 4636017 SEK 1 953 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 12:17:47 SEK 391
 Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe 1027
Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe 1027. Dahl Jensen. Figur af porcelæn, dreng med pibe, dessinnr. 1027, 1. sort. Varunr: 4632751 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 12:19:00 SEK 684
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>