Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero'(2)
Lindau & Lindekrantz. To standerlamper, model 'Zero' med skærm af hvidlakeret metal, stamme og fod af forkromet metal. H. ca. 131 cm. Brugsslitage, den ene lampe med løs/defekt montering ved skærm.(2)
Varunr: 4718639
SEK 1 046 DK, Kolding, Trianglen 24-07-2017
11:36:25
SEK 458
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia
Stehleuchte Modell Accademia Terra für Lucitalia, italienisches Design von Lucitalia. Konstruktion aus Metall, Plexiglass scheibe und Kunststoff mit Dimmer. Maße ca. H.185 cm. Gebrauchsspuren.
Varunr: 4660795
SEK 1 215 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
13:22:43
SEK 389
Verner Panton, Poul Henningsen. Dele til PH og Panton lamper
Verner Panton, Poul Henningsen. Samling dele til PH og 'Pantella' bord og stander/gulvlamper.
Varunr: 4725710
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:07:51
SEK 2 288
Grålakeret standerlampe
Grålakeret standerlampe med justérbar hals af messing, afbryder på skærm. H. 123 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4712792
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:45:16
SEK 425
Gulvlampe i form som en rod
Gulvlampe i form som en rod, udført af bronze, mørkpatineret, trefarvet lampeskærm af massivt glas, en lyskilde. Mål ca.: H. 83 cm, Ø 30 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varunr: 4705647
SEK 29 171 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
15:38:58
SEK 3 403
Stander / gulvlampe i messingmonteret med plisseret skærm.
Stander / gulvlampe i messingmonteret med plisseret skærm. Højde H. 144 uden skærm. H. 166 med skærm. Fremstår med alm. brugspræg.
Varunr: 4724963
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
16:51:45
SEK 392
Bergboms. Golvlampa
Bergboms. Golvlampa i mässing. Märkt Bergboms undertill. Repor och märken. H: 128 cm.
Varunr: 4725953
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
16:56:12
SEK 850
Hemi. Två golvlampor (2)
Hemi. Två golvlampor. Golvlampa med aluminiumkupor, märkt 'Klot 1'. Golvlampa med mörkbruna kupor omärkt, senare bemålad fot. 1900-talets andra hälft. Höjd ca 135 cm. Bruksslitage, repor, någon buckla på skärmar. (2)
Varunr: 4709858
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
18:59:00
SEK 300
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, sort.
Arne Jacobsen 1902-1971. AJ standerlampe af sortlakeret metal. H. 130 cm. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, model AJ gulv.Fremstår med brugsspor, ridser.
Varunr: 4725706
SEK 3 269 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
19:05:00
SEK 3 269
Stehleuchte / Lampe, Louis Poulsen
Stehleuchte auf rundem Fuß, Louis Poulsen, Neigungswinkel verstellbar, Schirm Metall, weiß lackiert, unterseitig mit Etikett '3 7296/1', H. ca. 139 cm, Oxidationsspuren, partiell Fehlstellen, Kratzer und Verschmutzungen, Funktion nicht geprüft.
Varunr: 4714741
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:07:30
SEK 1 507
Lampe, Deckenleuchte / Industrieleuchte, 1950er Jahre, Aluminium
Lampe, Deckenleuchte / Industrieleuchte, 1950er Jahre, Aluminium, kegelförmige Deckenkonstruktion aus Aluminium mit Schutzglas, eine Brennstelle, H.43 cm - D.38 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer und Bestoßungen. Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varunr: 4699277
SEK 1 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
19:27:00
SEK 389
Fog & Mørup, tilskrevet. Standerlampe af messing
Fog & Mørup, tilskrevet. Standerlampe af messing, stamme med flexarm, monteret med konisk skærm. Fremstår med naturligt brugspræg og patina.
Varunr: 4723565
SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:35:00
SEK 1 504
Poul Henningsen, Louis Poulsen, standerdlampe, PH 3½/2½,
Poul Henningsen for Louis Poulsen, standardlampe, model PH 3½/2½, fod samt fatningshus af forkromet metal, skærm af opalglas. H. 130 cm. Ø 33 cm.
Varunr: 4725287
SEK 9 153 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
20:13:00
SEK 6 538
Peill & Putzler, standerlampe, formentlig Dieter Sieger
Peill & Putzler, standerlampe, formentlig formgivet af Dieter Sieger, plast, metal og glas, drejelig lampeskærm af glas, betegnet i lampeskærmen med etiket ’Putzler Made in Germany 75152’ samt med en ekstra klæbeetiket udvendigt på lampeskærmen, H. ca. 190,5 cm, fremstår med generelle aldersspor ...
Varunr: 4720381
SEK 5 348 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:28:00
SEK 438
Golvlampa Ateljé Lyktan
ATELJÉ LYKTAN, "Gustav", golvlampa, 1970-tal, mässing, för 5 ljuspunkter, fot i marmor, höjd ca 205 c.
Varunr: 4726074
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
12:30:00
Se mer
Poul Henningsen. PH80 standerlampe
Poul Henningsen, PH80 standerlampe ti reservedele, med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, stamme af forkromet messingrør monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 135 Ø 55 cm. Fremstår med defekter, revner, knækket fatning samt manglende overskærm.
Varunr: 4724025
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
13:07:00
SEK 1 111
Golvlampa Artemide Milano, Mega
GOLVLAMPA, "Tolomeo Mega", Artemide, Milano, formgiven Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, kromad metall, reglerbar höjd, etikettmärkt, höjd ca 220 cm
Varunr: 4726093
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
14:25:00
Se mer
Golvlampa design Josef Frank
JOSEF FRANK, för Firma Svenskt tenn, golvlampa, modell G23326 (2326), mässing, 1950-tal, tredelad fot med kulavslut, veckad skärm i tyg, höj- och sänkbar
Varunr: 4726120
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
17:10:00
Se mer
Standleuchte, Industrielampe, Grau, Zeiss Ikon, 50er Jahre
Standleuchte, Industrielampe, grau, Zeiss Ikon, 50er Jahre, mit zwei Schirmen, auf drei leicht konisch verlaufenden Teleskopbeinen mit gummierten Füßen, Schalter mit zwei Stufen, H: ca. 98 cm, B: 50 cm, D Lampenschirme jeweils 13 cm, Abnutzungsspuren.
Varunr: 4693339
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
18:46:17
SEK 438
Less gulvlampe i mat messing
Less gulvlampe i mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Modelfoto.
Varunr: 4726425

SEK 2 223 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
19:02:00
SEK 458
Golvlampa Poul Henningsen för Louis Poulsen
POUL HENNINGSEN, Louis Poulsen, Danmark, golvlampa "PH80", förkromad metall samt akrylplast, höjd 130 cm
Varunr: 4726140
19:03:00
Se mer
Golvlampa 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal, stomme i mässing, 3 st ställbara lampor, höjd ca 156 cm
Varunr: 4726142
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
19:09:00
Se mer
Poul Henningsen golvlampa
POUL HENNINGSEN, "PH 80", golvlampa, Danmark, Louis Poulsen, etikettmärkt, höjd ca 132 cm
Varunr: 4726143
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-07-2017
19:12:00
Se mer
Stor buelampe fra 1960'erne/70'erne
Stor buelampe fra 1960'erne/70'erne. Justerbar konstruktion med fod og reflektor af hvidlakeret metal, stamme af forkromet metal. Lampen kan vippes og indstilles i højden. B. maks. 154 cm, H. maks. 200 cm, Ø reflektor 30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, reflektoren har mindre buler, ...
Varunr: 4719454
SEK 6 320 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
19:35:00
SEK 729
Joe Colombo, standerlampe/buelampe model Coupe
Buelampe/standerlampe model Coupe, italiensk design af Joe Colombo, fremstillet hos Oluce, formgivet i 1967. Konstruktion med flere indstillinger med stamme/skaft og reflektor af hvidlakeret metal, bue af forkromet metal. B. maks. ca. 160 cm, H. maks. ca. 236 cm , reflektorens Ø 22 cm. Fremstår ...
Varunr: 4710087
SEK 9 724 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 25-07-2017
20:15:00
SEK 3 646
Michael Bang for Le Klint. Standerlampe model 321
Michael Bang for Le Klint, standerlampe, model 321, forkromet stål, sort base. Plisseret Le Klint skærm. Justerbar i højden H. 130-155 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4725235
20:20:00
SEK 1 210
Stehleuchte, Afra und Tobia Scarpa, Modell 'Butterfly', für Flos, Italien, 1985, Metall / Stoff
Stehleuchte, Afra und Tobia Scarpa, Modell 'Butterfly', für Flos, Italien, 1985, Konstruktion aus Metall weiß und schwarz lackiert, mit schwenkbare Fächer aus weißem Stoff, eine Lichtquelle hinter mattiertem Glas, mit Herstelleraufkleber 'Flos, Butterfly, Patent Pending, Made in Italy, FG2', ...
Varunr: 4640730
SEK 3 889 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:25:00
SEK 3 160
Stehleuchte, Kaiser, Metall
Stehleuchte, Kaiser, verstellbare Konstruktion aus Metall, runder Leuchtenfruß schwarz lackiert, Leuchtenschirm aus weißem Stoff, zwei Brennstellen, mit Herstelleraufkleber 'Kaiser Leuchten' an den Brennstellen, Maße: H. 155 cm, B. ca. 60 cm, D. 40 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen und ...
Varunr: 4708283
SEK 1 167 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:27:00
SEK 389
Stehleuchte, Konstruktion aus neun Geweihstangen
Stehleuchte, Konstruktion aus neun Geweihstangen, Leuchtenschirm aus Pergament, eine Brennstelle; H. 165cm; leichte Gebrauchs- und Abnutzungsspuren. Funktionstüchtigkeit während der Begutachtung geprüft.
Varunr: 4706536
20:39:00
SEK 389
Par Lampekonsulenten/Nordlux, Symfoni, sort (2)
Par gulvlamper, Lampekonsulenten/Nordlux, model Symfony i sort metal. Kipled ved skærm, lysdæmper indbygget i skærm. H 138 cm, Ø 11,5 cm. Inkl. 6W LED GU10 pære (2)
Varunr: 4707781

SEK 2 092 DK, Aarhus, Egå Havvej 25-07-2017
20:46:00
SEK 556
 1 2 3 4  >>