Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Greta M. Grossman. Gulvlampe, model Cobra
Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve Anthracite stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder. H. 120 cm. Skærm Ø 27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor
Varunr: 4892060
SEK 2 590 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
18:23:54
SEK 2 331
Verner Panton Panthella Stander/Gulvlampe
Verner Panton (1926-1998). 'Panthella' stander/gulvlampe, formgivet i 1971. Stel og skærm af hvidt plast og metal. H. 125 cm. Fremstår med brugsspor samt bule/tryk øverst ved kugle på skærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4891490
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:02:00
SEK 1 554
PH 4½- 4 fatningshus samt lampefod til PH standerlampe (2)
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ - 4 fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lampefod til standerlampe af forkromet metal. H. 127 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor. (2)
Varunr: 4890437
SEK 2 331 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:05:00
SEK 1 943
Greta M. Grossman 1906-1999. Gulvlampe, model Cobra, Farve Jet Black stål, fleksibel top. Stofledning med afbryder.Højde. 1200 mm. Skærm Ø27 cm. Skærm højde. 8 cm. Ledningslængde 2,3 meter. Fremstillet hos Gubi. Fremstår med meget få brugsspor
Varunr: 4892062
SEK 3 885 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:24:00
SEK 2 072
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af lakeret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. H. 160 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 4891168
SEK 16 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:41:00
SEK 4 144
Golvlampa Frank
JOSEF FRANK, golvlampa, Svenskt Tenn, mässing, modellnummer 2326, handsydd lampskärm, höj- och sänkbar
Varunr: 4891010
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
19:45:00
Se mer
Caprani Light. Standerlampe af formspændt træ
Caprani Light A/S. Standerlampe af formspændt, lamineret træ, fod af metal. Monteret med plisseret stofskærm. Fremstår med brugsspor. H. ca. 153 cm.
Varunr: 4891592
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
19:50:00
SEK 518
Michael Bang for Le Klint standerlampe, model 321
Le Klint standerlampe, model 321, designet af Michael Bang. Lampe af forkromet stål, sort fod. Plisseret skærm af hvidt plast. Justerbar i højden H. 130-155 cm. Fremstår med brugsspor heraf ridser, mærker på fod.
Varunr: 4890030
SEK 1 943 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:13:00
SEK 1 101
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel
Lampe / Stehleuchte, Holz, Metall und Kordel. Konstrution auf rundem Standfuß mit drei-fach Gestänge, Leuchtenschirm aus Kordelgeflecht mit einer Brennstelle, H.155cm - D.Schirm 41cm - D.Fuß 30cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.Lauritz.com garantiert nicht die Funktionalität.
Varunr: 4864211
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:17:00
SEK 386
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg
Severin Hansen. Gulvlampe 'Bridgelampe' af mørkpoleret bøg, monteringer af messing, svungen stamme på trepas fod med afbryder underneden. Le Klint skærm medfølger. H. 149 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Enkelte mærker på skærm.
Varunr: 4891094
20:35:00
SEK 8 029
Retro stander- / gulvlampe, teak & rustfrit stål, 1900-tallets 2. halvdel
Retro stander- / gulvlampe, raketformet lampe på tripod ben, teak & rustfrit stål, 20. Årh. 2. halvdel, skærm(m/ pletter) medfølger(ej org.), H. inkl. skærm 167 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.
Varunr: 4889149
SEK 3 108 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
21:08:00
SEK 907
Golvlampa Charlton
GOLVLAMPA, modell "Charlton", Vaughan Designs, oktagonal fot av glas, fotplatta av svart trä, skärm av grön textil, höjd ca 172 cm
Varunr: 4891054
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
21:57:00
Se mer
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Metall
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Konsruktion aus schwarz lackiertem Metall, Leuchtenschirm in Form eines abgerundetem Dreiecks, eine Brennstelle, mit Herstellermarkierung am Leuchtenschirm, Maße: H. 202 cm, D. ca. 33 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und partielle ...
Varunr: 4860040
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
10:28:11
SEK 386
Dansk lampeproducent. Standerlampe
Dansk lampeproducent. Standerlampe med to grålakerede lampehoveder, stander af forkromet stål, fod beklædt med børstet stål. H. 133 cm.
Varunr: 4891706
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
14:49:00
SEK 453
Golvlampa mässing
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, mässing, textilskärm, för 4 ljuspunkter, höj- och sänkbar, höjd ca 167, Ø 60 cm
Varunr: 4892159
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-01-2018
15:15:00
Se mer
Standerlampe
Standerlampe med stel af messing. Højdejusterbar. H 135/195 cm. Fremstår med brugsspor enkelte buler.
Varunr: 4885161
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
16:38:00
SEK 389
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign (2)
Par Livida LED gulvlamper, Seeddesign. Med afbryder, flex-hals og fod i cement. LED-pære medfølger. Modelfoto (2)
Varunr: 4892352

SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-01-2018
18:13:00
SEK 389
Poul Henningsen. PH80 standerlampe.
Poul Henningsen 1894-1967. PH80 standerlampe med skærme af akryl samt top af rødt/sort plastik, forkromet stamme, monteret på sort fod, ledning med afbryder. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, overskærm defekt.
Varunr: 4892482
SEK 1 554 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:01:00
SEK 2 331
Robert Dudley Best, Bestlite for Gubi, gulvlampe BL3
Robert Dudley Best (1892-1984), Bestlite for Gubi, gulvlampe / standerlampe BL3, farve: offwhite og krom, H. 145 cm. Udstillingsmodel, modelfotos, fremstår i original emballage. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Varunr: 4793160

SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:29:00
SEK 2 461
Par Manhattan standerlamper, aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varunr: 4814771

SEK 2 849 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:36:00
SEK 777
Stehlampe / Tisch/ Stehleuchte mit Lederschirm (2)
Konvolut Tisch und Stehlampe / Stehleuchte mit Lederschirm. Klassisch reduzierte Formgebung, Runde Lampenfuß, mehrer Brennstellen. Maße ca: H. 150 und 66 cm, D. 62 cm und 45 cm. Gebrauchsspuren. (2)
Varunr: 4891351
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
19:49:00
SEK 434
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm.
Varunr: 4829532

SEK 3 885 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
20:00:00
SEK 777
Tripod, Stehleuchte Metall
Tripod, Stehleuchte, dreibeinige Konstruktion aus schwarz lackietem Metall, beiefabrner, zylinderförmiger Lecuhtenschirm, drei Brennstellen, Maße: H. 145 cm, D. 23 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Abrieb am Metall.
Varunr: 4860036
20:30:00
SEK 434
Gulvlampe / standerlampe, Le Klint, model 368 af Flemming Agger
Flemming Agger, Le Klint, model 368, gulvlampe / standerlampe af lakeret metal, med plisseret skærm(med tryk), H. 142 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser.
Varunr: 4892485
SEK 1 554 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2018
12:07:00
SEK 389
Varunr: 4829531

SEK 3 885 DK, Helsingør, Støberivej 20-01-2018
16:19:00
SEK 389
Bruno Gecchelin, Tischleuchte Modell Ring für Arteluce
Tischleuchte Modell Ring, italienisches Design von Bruno Gecchelin für Arteluce. Entwurf von 1979. Konstruktion aus bordeauxrot lackiertem Metall, Der Reflektor ist dreh- und schwenkbar, ausgestattet mit Dimmer. L. ca. 52cm, H. ca. 39cm, T. 29cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, am Schaft ...
Varunr: 4876600
SEK 3 374 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-01-2018
19:35:00
SEK 386
Golvlampa 1900-talets andra hälft
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, fot i mässing, svartlackerade detaljer, höj- och sänkbar
Varunr: 4893240
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
20:06:00
Se mer
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, fot i teak och mässing, total höjd ca 140 cm
Varunr: 4893293
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
21:52:00
Se mer
Golvlampa "Maritim"
GOLVLAMPA, maritim modell, byggt av bl a lanterna i koppar samt båtpropeller i mässing, höjd ca 162 cm
Varunr: 4893410
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 21-01-2018
19:02:00
Se mer
Par Manhattan standerlamper, sortlakeret aluminium (2)
Par standerlamper, model Manhattan med kugletop af sortlakeret aluminium med indvendig hvid kontrastfarve. Ø 40 H. 156 cm. Arkivfoto. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 2 kasser: 56x74x49 cm. 9,1 kg. (2)
Varunr: 4868884

SEK 2 849 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
19:45:00
SEK 712
 1 2 3  >>