Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Golvlampor i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Golvlampa, koppar, 1900-talets första del
Golvlampa, koppar, 1900-talets första del. Golvlampa, koppar, 1900-talets första del. Höjd ink skärm ca 168 cm. Senare kabel. Belysning ej kontrollerad. Smärre bucklor, repor. Varunr: 4639424 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:00:47 SEK 300
Cottex standerlampe med marmorfod
Cottex standerlampe med marmorfod . Cottex standerlampe med marmorfod, fem indstillelige skærme af messing. H ca 195 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4642409 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 15:06:25 SEK 808
Hans J. Wegner. Opala standerlampe.
Hans J. Wegner. Opala standerlampe. . Hans. J. Wegner. Opala standerlampe med skærm af akryl, top af grålakeret aluminium, stamme og fod af massivt grålakeret stål, fremstillet hos Louis Poulsen. H. 132 cm. Ø 51 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Opala-serien blev tegnet af arkitekt Hans J. Wegner til værelserne på Hotel Scandinavia i... Varunr: 4641619 SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 15:12:00 SEK 2 197
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet
DULTON CO LDT. Standerlampe, forkrommet. DULTON CO LDT. Standerlampe. Fremstillet af forkrommet metal. Stativ med sammenklappelig fod samt justerbar i højde. Justerbar svingarm. H. 180 B. 65 cm. Varunr: 4017504

SEK 3 878 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 17:15:00 SEK 2 585
Jasper Morrison. Gulvlampe, model Glo-Ball F3
Jasper Morrison. Gulvlampe, model Glo-Ball F3. Jasper Morrison. Gulvlampe, model Glo-Ball F3. Ø. 43 cm, H. 185 cm. Fremstillet af Flos. Fremstår ny i original indpakning. Billeder 1-5 modelfotos. Varunr: 4610993

SEK 6 463 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 17:42:49 SEK 3 231
Swisslamps International, Stehleuchte Modell 8008
Swisslamps International, Stehleuchte Modell 8008. Swisslamps International, Stehleuchte Modell 8008 mit Dimmfunktion. Entwurf aus den 1960/70er Jahren. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus goldfarbenem Metall mit Reflektor aus poliertem Aluminium. Höhenverstellbar, drehbar, Neigungswinkel mit Kontergewicht verstellbar. Mit Aufkleber ... Varunr: 4634210 SEK 4 800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:25:00 SEK 3 360
Golvlampa, sten och stål
Golvlampa, sten och stål. Golvlampa, fot i sten med svängd arm i metall. Senare skärm i glas. 1960/70-tal. Höjd ca 210 cm, längd 170 cm. Bruksslitage. Varunr: 4637012 SEK 1 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-01 19:30:00 SEK 300
Stehleuchte für CR
Stehleuchte für CR . Stehleuchte für CR, italienisches Design. Fuß aus Glas und Messing. H .ca. 182 cm. Gebrauchsspuren. Varunr: 4562963 SEK 5 760 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 19:41:00 SEK 2 400
Holmegaard, standerlampe, ravfarvet glas
Holmegaard, standerlampe, ravfarvet glas. Holmegaard, standerlampe af ravfarvet glas. H. 130 cm. 1960'erne. Tilhørende hvid plisse skærm. Fremstår med alm. brugsspor. Varunr: 4638812 SEK 1 293 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 20:03:00 SEK 485
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe
Verner Panton. 'Panthella' standerlampe. Verner Panton 1926-1998. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. H. 130 cm, Ø 50 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med alders- og brugsspor; gulnet stamme og fod, skærm med stjerneformet revne. Varunr: 4638535 SEK 1 551 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 20:14:00 SEK 1 228
Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini (2)
Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini (2). Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini Italy. Konstruktion aus Gussaluminium mit einer Abdeckung aus Schutzglas. Die Leuchte konnte nicht getestet werden. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 205cm. (2) Varunr: 4647106 SEK 4 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 20:16:00 SEK 480
Große Bogenleuchte der 1960/70er Jahre in Chrom und weiß
Große Bogenleuchte der 1960/70er Jahre in Chrom und weiß. Große Bogenleuchte der 1960/70er Jahre. Verstellbare Konstruktion mit Stand und Reflektor aus weiß lackiertem Metall, Schaft aus verchromtem Metall. Die Leuchte kann geschwenkt und in der Höhe verstellt werden. B. max. 154cm, H. max. 200cm, D. Reflektor 30cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, der ... Varunr: 4624566 SEK 6 240 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 20:25:00 SEK 4 320
Stehleute / Deckenfluter Art déco, ca. 1920/30
Stehleute / Deckenfluter Art déco, ca. 1920/30. Stehleute Art déco, ca. 1920/30. Säulenförmige Konstruktion aus gebürstetem Metallblech. Der Abschluss mit zwei ineinander liegenden Schalen, einlichtig. Höhe 165 cm, Ø 43 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, am Fuß vereinzelt Dellen. Varunr: 4628048 SEK 4 320 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 20:45:00 SEK 2 400
Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini (2). Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini Italy. Konstruktion aus Gussaluminium mit einer Abdeckung aus Schutzglas. Die Leuchte konnte nicht getestet werden. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 205cm. (2) Varunr: 4642872 SEK 4 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 20:59:00 SEK 672
Rubn Arkipelag golvlampa
Rubn Arkipelag golvlampa. NICLAS HOFLIN, "Arkipelag Twin", golvlampa, Rubn, i röd blanklackerad metall, två ledade armar, svart textilsladd, total höjd ca 165 cm, skärmarnas diameter 11 cm Varunr: 4643110 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-02 11:28:00
Se mer
Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini (2). Renzo Piano, Deckenfluter Modell Lingotto für iGuzzini Italy. Konstruktion aus Gussaluminium mit einer Abdeckung aus Schutzglas. Die Leuchte konnte nicht getestet werden. Altersgemäße Gebrauchsspuren. H. 205cm. (2) Varunr: 4642388 SEK 4 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 16:33:13 SEK 432
Stehlampe, Messing, altdeutsch
Stehlampe, Messing, altdeutsch. Messinggestell in altdeutschem Stil, runder Fuß, Ballusterelemente. E27 Fassung. Funktioniert. H.160 cm. Varunr: 4622272 SEK < 1 000 DE, Frankfurt, Hessenring 2017-05-02 18:20:00 SEK 384
Standerlampe af børstet stål med skærm af opalglas
Standerlampe af børstet stål med skærm af opalglas. Standerlampe med stel af børstet stål, skærm af hvidt opalglas monteret med fodafbryder på ledning. H. 131 cm. Med brugsspor. Varunr: 4625868 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 18:50:00 SEK 420
Teaterspot af metal mrk. Strand-Electric
Teaterspot af metal mrk. Strand-Electric . Teaterspot af metal mrk. Strand Electric, L. ca. 108 cm., 1900-tallets anden halvdel. Fremstår med alders- og brugspræg. Virker ifølge rekvirent. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliten. Varunr: 4642933 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-02 19:12:00 SEK 388
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. (2). Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. Sort metal. Afbryder i lampehovedet., H. 139 cm. Ø 7 cm. (2) Varunr: 4628016

SEK 2 068 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 19:19:00 SEK 808
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips. Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips, H 200, 60 x 37 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchte wurde nicht auf Funktionsfähigkeit getestet. Varunr: 4642149 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 19:28:00 SEK 384
Verner Panton Panthella standerlampe
Verner Panton Panthella standerlampe. Verner Panton. Panthella standerlampe Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på fod. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 125 Ø 50 cm. Fremstår med senere sprøjtemalet fod. Varunr: 4641827 SEK 1 551 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 19:40:00 SEK 1 357
Hustadt-Leuchten, Stehleuchte / Studiolampe / Studiolampe, 60er Jahre
Hustadt-Leuchten, Stehleuchte / Studiolampe / Studiolampe, 60er Jahre. Studiolampe der 1960er Jahre schwarz mit 2 Leuchtquellen, Hustadt Leuchten, Arnstadt, Konstruktion aus Metall, ausgestattet mit zwei höhenverstellbaren Brennstellen, Fußdimmer am Kabel, verschiedene Metalle, H. 140cm – D. Fuß ca. 25cm, altersbedingte Nutzungs- und Lagerspuren, Verchromung ... Varunr: 4572200 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-02 20:02:00 SEK 384
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips. Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips, H 200, 60 x 37 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchte wurde nicht auf Funktionsfähigkeit getestet. Varunr: 4647290 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 20:09:00 SEK 384
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe
Verner Panton. 'Pantella' stander/gulvlampe . Verner Panton, 1926-1998. 'Pantella' stander/gulvlampe, stel og skærm af hvidt plast og metal, formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 128 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker, mindre revne ved skrue på top, gulnet fod. Varunr: 4643431 SEK 1 293 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-02 20:16:00 SEK 1 357
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips. Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Philips, H 200, 60 x 37 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchte wurde nicht auf Funktionsfähigkeit getestet. Varunr: 4642679 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 20:28:00 SEK 432
Cottex standerlampe med marmorfod. Cottex standerlampe med marmorfod, fem indstillelige skærme. H ca 195 cm. Fremstår med brugsspor samt lettere løshed ved samling. Varunr: 4643699 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-02 20:36:00 SEK 388
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Luxo
Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Luxo. Deckenfluter / Büro-Stehleuchte von Luxo, H 190, 39 x 59 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchte wurde nicht auf Funktionsfähigkeit getestet. Varunr: 4642147 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 20:46:00 SEK 432
Paar Deckenfluter / Büro-Stehleuchten von Philips (2)
Paar Deckenfluter / Büro-Stehleuchten von Philips (2). Paar Deckenfluter / Büro-Stehleuchten von Philips, H 190, 32 x 61 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Leuchten wurden nicht auf Funktionsfähigkeit getestet. (2) Varunr: 4642151 SEK 1 920 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 20:47:00 SEK 432
Golvlampor ASEA
Golvlampor ASEA. GOLVLAMPOR, 1 par, mässing ASEA, 1960-tal, höjd ca 125 cm Varunr: 4643257 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:48:00
Se mer
 1 2 3 4  >>