Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Standur i kasse af egetræ
Standur i kasse af egetræ med Kieninger urværk, låge med blyindfattet glas, urskive af messing med månefase. H. 198 cm. Tre lodder samt pendul medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4891167
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
15:39:00
SEK 453
Ove Hansen Toxværd, Rønne. Standur
Ove Hansen Toxværd 1805-1889, Rønne. Standur i kasse af bemalet fyrretræ, hvidmalet urskive med romertal og navn. H. 198 cm. Nøgle, optræksnøgle, pendul og to lodder medfølger. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage. Ove Hansen Toxværd fik borgerskab i 1830. Lauritz.com indestår ikke for ...
Varunr: 4891158
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:21:00
SEK 389
Bornholmerur, 1800 tallet
Empire bornholmerur i kasse af bejdset fyrretræ, bemalet urskive med sorte romertal. Optræksnøgle, pendul og én lod medfølger. Midten af 1800 tallet. H. 194 B. 59 D. 22 cm. Aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 4891704
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:47:00
SEK 453
Engelsk standur, værk fra David Prowting, Waltham, 1800/1900-tallet
David Prowting, Bps Waltham urværk, skive af graveret metal med romertal og arabertal, hjørne dekorationer med blomster. Monteret i urkasse af mahogni, urhus flankeret af kannelerede søjler med messing kapitæler. Pendul, optræksnøgle, kabinetsnøgle samt lodder medfølger. H.202 B. 49 D. 26 cm. ...
Varunr: 4891172
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
19:50:00
SEK 453
Dansk standur i kasse af guldstafferet og malet træ. Bornholm 1800-tallets begyndelse,
Dansk standur i konisk kasse af guldstafferet og malet træ, dekoreret med draperi, borter, bladværk og tand snit, skive med romertal. Bornholm 1800-tallets begyndelse, H. 198 cm. B. 63 cm. D. 22,5 cm. Fremstår med brugsslitage, revner i træet, mangler på profil. Restaureret. Pendul. to lodder ...
Varunr: 4891411
19:55:00
SEK 389
Ur/standur, svensk standur, træ
Ur/standur, svensk standur, træ. Høj kasseformet, konisk konstruktion af træ med polykrom og floral bemaling, korpus med fylding, kan aflåses, nøgle medfølger ikke, rundt urhus, hvid urskive med romertal, to lodder, H. 196 cm - B. 53 cm - D. 25 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...
Varunr: 4799174
SEK 7 230 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
20:41:00
SEK 386
Golvur i furu
GOLVUR, furu, 1700-tal, bemålad urtavla, höjd 212 cm
Varunr: 4891036
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
21:03:00
Se mer
Golvur
Golvur. Märkt 'A.A.S' samt daterat fodral 1974. Höjd ca 196 cm. Medföljer lod samt pendel.
Varunr: 4877798
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
18:06:00
SEK 300
Dansk standur i kasse af grønmalet træ, 1800-tallet
Dansk standur i kasse af grønmalet træ, skive af forgyldt metal med romertal. Medfølgende to lodder, pendul og optrækkernøgle. H. 207 cm. 1800-tallet. Fremstår med brugsspor og en viser.
Varunr: 4885943
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:47:00
SEK 389
Golvur 17/1800-tal
GOLVUR, 17/1800-tal, vitmålat med polykrom dekor av blommor, urverk med slagfunktion, höjd ca 200 cm, lod, pendel och nyckel medföljer
Varunr: 4893566
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-01-2018
19:06:00
Se mer
Standur med klokkespil i empire stil i kasse af mahogni, ca. 1900.
Standur med klokkespil i empire stil i kasse af mahogni, ca. 1900. Urhus med svanehalsformet top, flankeret af kannelerede søjler med base og kapitæler af bronze, prydet med indlægninger af lyst træ, urskive af messing med hjørneornamenter af bronze, chime/silent, timekrans og sekundangivelse af ...
Varunr: 4891780
SEK 1 295 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:06:00
SEK 389
Engelsk standur i kasse af egetræ.
Engelsk standur i kasse af egetræ. Svanehalsformet top. Hvid urskive dekoreret med blomster. Signeret Robt. Allerthorp - Cranswick. Medfølgende 2 lodder, pendul og optræksnøgle. H. 218. Brugs- og aldersspor, herunder enkelte afslag / revner.
Varunr: 4894391
SEK 1 295 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2018
18:00:00
SEK 453
Tho. Powley, Appleby. Engelsk standur kasse af nøddetræ, 1700-tallet
Engelsk standur i kasse af bl.a. nøddetræ, portalformet top med spir, herunder søjler og glaslåge, bag hvilken urskive af messing med timekrans af tin med romertal og datoskive, gennembrudt forgyldte hjørneornamenter, sign. Tho. Powley, Appleby, urkasse med søjler, felter og låge. Optræksnøgle, ...
Varunr: 4892951
SEK 3 108 DK, Kolding, Trianglen 23-01-2018
19:44:00
SEK 453
Bisset, Dundee. Skotsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet
Bisset, Dundee. Skotsk standur i kasse af mahogni. Urskive af messing med separat sekundviser og datogengivelse. H. 215 cm. To lodder samt pendul medfølger; optræksnøgle mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4894307
SEK 1 943 DK, Hørsholm, Vibe Alle 23-01-2018
19:57:00
SEK 518
Dansk empire-stil standur, 1800/1900-tallet
Dansk empire-stil standur i kabinet af bemalet træ flankeret af halvsøjler desuden bladværk samt guirlander, urskive med romertal, løs gallerikant med gennembrudt mønster på top. H. 199 B. 53 D. 21 cm. Aldersrelaterede spor, med senere dele. Pendul, to lodder, kabinets- samt optræksnøgle ...
Varunr: 4897192
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2018
18:44:00
SEK 389
John Day. Engelsk standur i kasse af mahogni, 1800-tallet
John Day. Engelsk standur i kasse af mahogni. Urskive af messing med månefase, separat sekundviser samt datogengivelse. H. 207 cm. To lodder, nøgle samt pendul medfølger; optræksnøgle mangler. Fremstår med afslag på top af urkasse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4894316
SEK 1 943 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-01-2018
19:55:00
SEK 518