Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Standur, 1800-tallet
Standur, 1800-tallet. Grøn- og blåbemalet kasse af træ, Urskive af metal med romertal og arabertal med teksten 'Anders Knudesen'. H. 201 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4712789
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:13:00
SEK 458
Lommeur af 14 kt. guld
Lommeur af 14 kt. guld, med urkæde af double. Hvid urskive med romertal. Dekoreret med ciseleringer og på bagside med initialer. Skive med revner og generelt med brugsspor.
Varunr: 4723285
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
13:43:48
SEK 490
Senempire sekretær af mahogni
Senempire sekretær af mahogni med københavnertop, front med skuffer og f klap, udskæringer, indvendig med skuffer og låge af palisander med intarisa hvorunder rum, nøgle medfølger. H.157 x 98 x d.48 cm. Slitage, skæv låge, limede lister, løs liste og bagben samt rep.
Varunr: 4727395
SEK 1 308 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
18:38:00
SEK 458
Standur
Standur i kasse af grønmalet træ. Skive af hvidmalet metal og med romertal. To lodder, pendul og nøgle. H. 206 cm. Fremstår med brugsslitage og tørrevner i nedre del af urkasse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4727394
SEK 1 046 DK, Helsingør, Støberivej 26-07-2017
19:09:00
SEK 392
Uhr / Standuhr / Pendeluhr, Deutschland
Standuhr, Deutschland, Holz, Konstruktion mit ein-türigem Korpus, teil-verglast, oberer Abschluss ausgestaltet als einfaches Gesims, rundes Ziffernblatt aus Messing mit arabischen Ziffern, ein Pendel und zwei Gewichte, H.200 cm - B.50 cm - T.31 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, keine ...
Varunr: 4686477
SEK 3 403 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:46:00
SEK 389
Bornholmer / standur, Jens P. Ipsen 1863. Frøkenklokke
Bornholmer / standur, Jens P. Ipsen. 1831 - 1906. 1868. Frøkenklokke. Urkasse af grønbemalet fyrretræ med guldfarvet stafferinger. Urskive, hvidmalet med romertal. H. 204 cm. Pendul, optræksnøgle samt lodder medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4725441
SEK 1 569 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
14:39:25
SEK 556
Taschenuhr, 585/- Rotgold, ca. 1915
Taschenuhr in 585/- Rotgold, Krone und Bügel Metall, ca. 1915, Ankerwerk, Schwanenhalsregulierung, 3/4-Platine, Staubdeckel Metall (locker), Punzierungen = 0,585 Krone Enzian Nr. 25648, Gravur auf dem Außendeckel "CS" Höhe ca. 14,40 mm, Durchmesser ca. 52,13 mm, Gesamtgewicht ca. 96 Gramm, ...
Varunr: 4727423
SEK 8 751 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2017
19:00:00
SEK 1 993
Golvur
GOLVUR Stjernsund, 1700-tal, fodral med senare bemålning, höjd ca 200, bred 42 samt djup 28 cm
Varunr: 4729026
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
21:03:00
Se mer