Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Andreas Lundberg
ANDREAS LUNDBERG (född 1973): Dots 6x6, monogramsignerad AL,19/90, digital print, bladstorlek ca 60x60 cm
Varunr: 4892107
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:30:00
Se mer
Roberto Matta färgetsning
ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002): Komposition, signerad Matta, numrerad X/XXX, färgetsning på japanpapper, bildyta ca 27 x 36,5 cm
Varunr: 4892120
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:40:00
Se mer
M. Götze. Siebdruck auf festem Velin.
Moritz Götze (*1964). Ohne Titel. 1992. Siebdruck auf festem Velin. Rechts unten signiert und datiert. Ein Exemplar von 60. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4877512
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:41:33
SEK 386
Helge Ernst. Figurkomposition
Helge Ernst (1916-1991). Figurkomposition, litografi 236/275, sign. Helge Ernst. 46,5 x 57,5 (50 x 60,5) cm.
Varunr: 4891263
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:01:00
SEK 389
Svend Johansen, original litografisk plakat, 'Sømand Går I Land
Svend Johansen (1890-1970). 'Sømand Går I Land' for Tuborg 1945. Litografisk plakat, sign. i trykket Svend Johansen. 84 x 62 cm. UR
Varunr: 4891277
12:01:00
SEK 842
Joakim Allgulander
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Red Scape", signerad och numrerad Joakim Allgulander 65/200, färglitografi, bladmått ca 64x64 cm
Varunr: 4892129
12:30:00
Se mer
Lizzi Mallow. Tre kompositioner. cd (3)
Lizzi Mallow (f.1937). Tre kompositioner, litografier, sign. Lizzi Mallow. UR (3)
Varunr: 4875417
12:48:37
SEK 389
Kjeld Ulrich, radering, komposition
Komposition af Kjeld Ulrich f. 1942, indrammet radering, sign. i bly, Kjeld Ulrich, 54x79 cm. (59x85 cm).
Varunr: 4892904
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
15:13:20
SEK 453
Richard Ryan
RICHARD RYAN (född 1974): Julia on the Roof, signerad Ryan, fotoprint, bildmått ca 36x23cm
Varunr: 4892186
17:40:00
Se mer
Petter Thoen
PETTER THOEN (född 1943), "I asked for two carat but I got one ...", signerad Thoen, numrerad 76/250, färglitografi, bildmått ca 26x40 cm
Varunr: 4892189
17:55:00
Se mer
H. Janssen. Heisicke. Radierung auf Bütten. Signiert.
Porträt Horst Janssen. Radierung auf Büttenpapier. Rechts unten O. Heisicke signiert. Blattmaße 26 x 19 cm. Rahmenmaß 49 x 38 cm.
Varunr: 4887218
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
18:08:27
SEK 386
Segal mfl
SEGAL, CIESLEWICZ, CABISSE, KUBOTA, MONORY, NATIONAL GALLERY OF ART Washington, (6), utställningsaffischer, 1980-tal, varierande mått
Varunr: 4892192
18:10:00
Se mer
Erling Steen. To kompositioner. Litografier E.A. (2)
Erling Steen (f. 1945). To kompositioner. Litografier E.A. Sign. og dat. Steen 89. 43 x 31 cm. Løsblad. (2)
Varunr: 4886247
SEK 1 036 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
18:48:00
SEK 389
Franska revolutionen - politisk satir
FRANSKA REVOLUTIONEN (6 st), 1789-1989, Liberte Egalite, Hilarite, offset, Nouvelles imgages, diverse konstnärern: Ronald Searle, Cabu, Desclozeaux, Siné, Loup, 1989, printed in France, ca 70x50 cm
Varunr: 4892200
18:50:00
Se mer
Petter Thoen
PETTER THOEN (född 1943), "Maybe...", signerad och numrerad P Thoen 24/30, digital print, bladstorlek ca 49,5x 50 cm
Varunr: 4892202
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:00:00
Se mer
Henry Heerup, litografi, 'Ægget' cd.
Henry Heerup, ( 1907 - 1993) litografi, 'Ægget' sign. Heerup. 48 x 33,5 cm (51 x 41 cm)
Varunr: 4891471
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:02:00
SEK 1 813
Lennart Aschenbrenner akvarell
LENNART ASCHENBRENNER (född 1943): Komposition, akvarell, signerad och daterad Aschenbrenner 86, ca 80x60 cm
Varunr: 4892204
19:06:00
Se mer
Richard Mortensen cd. Komposition, serigrafi
Richard Mortensen 1910-1933. Komposition. Sign. Richard Mortensen 1964. Serigrafi 108/150. Lysmål 66 x 51 cm. (81 x 61) cm.
Varunr: 4891331
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
19:42:00
SEK 583
Egill Jacobsen cd. Maskekomposition. Litografi
Egill Jacobsen 1910-1998. Maskekomposition. Sign. Egill Jacobsen 72. Litografi, 74/150. 66 x 47 cm. (80 x 65) cm.
Varunr: 4891335
19:42:00
SEK 1 554
Honorè Daumier (1808-1879), Lithographie / Farblithographie, Titel: 2000 Francs / Mein Gott! (2)
Honorè Daumier (1808-1879), Lithographie / Farblithographie, Titel: 2000 Francs / Mein Gott! Erschienen am 25, Juli 1840 und am 16. Juli 1883 in Le Charivari. Beide Bilder sind hinter Glas gerahmt. Maße ca.: 25 x 22 cm (36 x 41 cm), 29 x 24 cm ( 42 x 36 cm). Die Lithographien befinden ...
Varunr: 4852629
SEK 3 856 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
19:45:00
SEK 627
Honorè Daumier (1808-1879), Lithographie / Farblithographie, Titel: Die Börse / Frühstück (2)
Honorè Daumier (1808-1879), Lithographie / Farblithographie, Titel: Die Börse / Frühstück. Erschienen am 13, Februar 1854 und am 15. Dezember 1841 in Le Charivari. Beide Bilder sind hinter Glas gerahmt. Maße ca.: 27,5 x 23,5 cm (44,5 x 36 cm), 25 x 22,5 cm ( 36,5 x 32 cm). Die ...
Varunr: 4885773
19:50:00
SEK 627
Helene Billgren
HELENE BILLGREN (född 1952): Systrar, signerad Helene Billgren, 323/360, färglitografi, ca 49x39 cm
Varunr: 4892220
19:54:00
Se mer
Henry Heerup. Litografi. 'Kvinden og Narren' (cd)
Henry Heerup. (1907 - 1993) Litografi. 'Kvinden og Narren' Sign. Heerup 148/560 40 x 40 cm ( 51 x 46 cm).
Varunr: 4891476
20:02:00
SEK 1 684
Mats Wibe Lund. Islandsk landskab. Fotografi
Islandsk landskab af islandsk fotograf Mats Wibe Lund. Indrammet fotografi. Usign. 102 x 174 cm (111 x 183 cm).
Varunr: 4884997
SEK 12 951 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
20:05:00
SEK 712
Fredric Amat, litografi
Fredric Amat f. 1951. Litografi, abstrakt motiv. Signerad samt numrerad 70/75. Mått: 49x64 cm (65x80)
Varunr: 4877046
SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
20:06:00
SEK 400
H. Jansen. Karin. 1973. Radierung auf Bütten.
Für Karin. Radierung auf Bütten. Rechts unten signiert. Links unten nummeriert. Ein Exemplar von 40. Blattmaße ca. 53 x 39 cm.
Varunr: 4887212
20:08:00
SEK 1 157
Samling lærredstryk (39)
Samling på 39 stk. lærredstryk med bandet One Direction. Mål: 66 x 92 cm, uden ramme. Fremstår nye og i ubrudt emballage. (39)
Varunr: 4892534
20:10:00
SEK 389
Handkolorerade spelplander
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, i form av spelplaner, 1800/1900-tal, delvis handkolorerade, nymonterade i förgyllda ramar med passepartout, ca 30x42 cm
Varunr: 4892236
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
20:42:00
Se mer
Roberto Matta färgetsning
ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002): Komposition, signerad, EA 9(10, färgetsning, ca 37,5x49 cm
Varunr: 4892246
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
21:12:00
Se mer
Lucio Fontana efter poster
LUCIO FONTANA , efter, poster, provtryck, bladmått ca 89x64 cm
Varunr: 4892259
21:51:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>