Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Handkolorerade spelplander
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, i form av spelplaner, 1800/1900-tal, delvis handkolorerade, nymonterade i förgyllda ramar med passepartout, ca 30x42 cm
Varunr: 4726989
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:30:00
Se mer
Christian Mølsted, tryk, fiskerbåde går ud
Fiskerbåde går ud af Christian Mølsted (1862-1930), indrammet tryk, tryksign. Chr. Mølsted-1912-13, 36x44,5 cm. (57x64,5 cm). Fremstår med syrepletter.
Varunr: 4726913
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
11:21:06
SEK 392
En samling moderne grafik, bl.a. Bresson litografier, offset. (4)
En samling moderne grafik, litografier bl.a. Bresson, alle signerede og nummererede. Samt Peter Brandes udstillingsplakat, tryksign. Rammemål 100 x 77 cm. 95 x 73 cm. 107 x 75 cm. 97 x 75 cm. Et frontglas mangler. (4)
Varunr: 4713990
SEK 1 308 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2017
12:09:44
SEK 621
Marc Chagall, Ætsning nummereret , figurkomposition (cd)
Fiigurkomposition Marc Chagall (1887-1985) Nummereret ætsning Edition Spadem Paris 309/333, 36x26 cm. (50x40 cm). U.R.
Varunr: 4725963
SEK 1 569 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
12:14:14
SEK 392
Peter Dahl Fredmans Epistlar, 4 st
PETER DAHL (född 1934): (4) Fredmans Epistel nr 30, 46, 48 och 49, ur Fredmans epistlar, signerade Peter Dahl, färglitografier, vardera ca 29x43 resp 43x29 cm
Varunr: 4727016
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
13:24:00
Se mer
Knud Odde, litografi, figurkomposition (cd)
Figurkomposition af Knud Odde f. 1954, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 127/275, Odde-99, 30x42 cm. (39x52 cm).
Varunr: 4727314
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
13:35:43
SEK 817
Äldre grafik
ÄLDRE GRAFIK, (8) gravyrer, 1700 och 1800-tal, företrädesvis porträtt, enhetligt ramade, mellan ca 15 x 9 cm och 21,5 x 13 cm.
Varunr: 4727019
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
13:42:00
Se mer
William Hogarth gravyrer
WILLIAM HOGARTH, (några efter) (5) gravyrer 1700 och tidigt 1800-tal, Morning och Evening ur Times of the day, The chairing och The polling samt Canvassing for votes ur Homours of an election, 2 blad monterade, tryckytor mellan ca 40 x 50 cm.
Varunr: 4727021
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
13:54:00
Se mer
Jens Birkemose, Peter Mandrup & Mogens Andersen, litografier, kompositioner (3)
Kompositioner af Jens Birkemose f. 1943, Peter Mandrup (1949-2009) & Mogens Andersen (1916-2002), indrammede litografier, alle sign. to nummeret, 47x35 cm. (65x52 cm). 44x31,5 cm. (61x48 cm). 49,5x34,5 cm. (67x51 cm). (3)
Varunr: 4727317
14:13:02
SEK 1 634
ERik A Frandsen& Kehnet Nielsen, litografier, kompositioner (2)
Kompositioner af Erik A Frandsen & Kehnet Nielsen f. 1947, litografier, ene med glas, begge sign. og nummeret, 58x63 cm. (78x81 cm). 62x43 cm. (80x60,5 cm). (2)
Varunr: 4727322
14:22:15
SEK 425
Utställningsaffisch. Gittan Jönsson 'Händer'
Utställningsaffisch. Gittan Jönsson 'Händer'. Med dedikation i blyerts. Ca 97,5x67 cm.
Varunr: 4708147
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
14:31:00
SEK 300
Lise Malinovsky, Arne Haugen Sørensen & Karina Blankenborg, litografier, div. motiver (3)
Div. motiver af Lise Malinovsky f. 1957, Arne Haugen Sørensen f. 1932 & Karina Blankenborg, indrammede litografier, alle sign. og nummeret, 53x37 cm. (72x51 cm). 52x35 cm. (72x52 cm). 58x44 cm. (76x61 cm). En med defekt glas. (3)
Varunr: 4727319
14:35:56
SEK 425
Flora Danica. Et par håndkolererede tryk (2)
Flora Danica. Et par håndkolererede tryk, Supplementum Flora Danicæ Tab. LXXXIV og Supplementum Flora Danicæ Tab LXXXVIII. Hver lysmål 26 x 21 cm. (39,5 x 29)(2)
Varunr: 4721050
SEK 1 046 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2017
14:58:00
SEK 523
Schmuzer gravyrer 1800-tal
SCHMUZER (1800-tal): Motiv med skalbaggar, delvis handkolorerade, gravyrer, 15x19 cm vardera
Varunr: 4727048
16:36:00
Se mer
Anders Appelkvist. Färglitografi (BUS)
Anders Appelkvist (född 1958). Färglitografi. Hjortdjur i skogen. Blyertssignerad. Numrerad 262/360. Inramad bakom glas med passepartout. 45x55. (57x68)
Varunr: 4620663
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 26-07-2017
17:05:13
SEK 300
Anders Appelkvist (född 1958). Färglitografi. Havsörn. Blyertssignerad. Numrerad 310/360. Inramad bakom glas med passepartout. 45x55. (58x68) plast sprucken.
Varunr: 4620646
17:08:16
SEK 300
Joe Wols. Litografi 'Once the day will arrive' (cd)
"Once til day will arrive" af Joe Wols (f. 1929 Holland), Mixed media . Sign. Joe Wols 94. 13,5 x 10,5 cm (20,5 x 16) Lille revne i glasset under rammen. (cd)
Varunr: 4718863
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
17:09:51
SEK 392
Lajos Flesser, färglitografi (BUS)
Lajos Flesser, färglitografi. Två figurer. Signerad och numrerad 1/25. 60 x 49 cm (82 x 69 cm) (BUS)
Varunr: 4725989
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
17:32:00
SEK 300
Friedensreich Hundertwasser. Litografi (BUS)
Friedensreich Hundertwasser (1928-2000). Litografi, "Regndag på kärlekens vågor". Signerad och daterad 1970. 40 x 58 (66,5 x 82,5 cm) (BUS)
Varunr: 4723306
SEK 5 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
17:50:00
SEK 4 600
Alexander Calder, färglitografi, komposition (bus)
Alexander Calder, (1898-1976) färglitografi, komposition. EA upplaga. Signerad. Bladmått 52 x 71 cm (71 x 89 cm). (bus)
Varunr: 4683880
SEK 7 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
17:57:00
SEK 4 600
Jan Rhodin. Färglitografi (BUS)
Jan Rhodin (född 1938). Färglitografi. Tre korpar. Blyertssignerad. Numrerad HC IXX/XL. Inramad bakom plexiglas med passepartout. 43x53. (58x68) Spricka i glaset.
Varunr: 4620636
18:05:00
SEK 300
Hubert Hilscher 1924 - 1999. Fire Cyrk plakatater. (4)
Hubert Hilscher 1924 - 1999. Fire Cyrk plakatater. 1978,1979 og1980. 96 x 67 cm. U.R. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (4)
Varunr: 4726351
SEK 1 308 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:11:00
SEK 523
Salvador Dali. Litografi, Stockholm
Salvador Dali (1904-1989) 'Stockholms Slott'. Signerad och numrerad 151/450. Utförd 1976. 39 x 58 cm (68,5 x 84 cm) Ej examinerad ur ram. (BUS)
Varunr: 4723309
SEK 6 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
18:28:00
SEK 3 200
Gunleif Grube cd. Kunsttryk 'Mr Blues'
Gunleif Grube, kunst/offsettryk 2014, “Mr. Blues”. 44 x 37 cm, (70 x 60), nummereret og signeret 71/75. Indrammet bag glas.
Varunr: 4684440
SEK 1 308 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:35:00
SEK 490
Curt Hillfon. Färglitografi (BUS)
Curt Hillfon (född 1943). Färglitografi. Komposition med fotbollsmål. Blyertssignerad. Numrerad 24/150. Inramad. 50x70.
Varunr: 4725813
19:35:00
SEK 350
Carl Henning-Pedersen, litografiske tryk, kompositioner, cd
Kompositioner af Carl Henning-Pedersen (1913-2007), litografiske tryk fra bogen 'Fantasiens slot'. Usign. 32 x 24 cm., (41 x 31 cm.) (2)
Varunr: 4726462
SEK 1 046 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
19:41:00
SEK 719
Henry Heerup cd. Litografi, 'Kærlighedsankeret'
Henry Heerup 1907-1993, litografi, 70/300. Sign. Heerup. 54 x 60 cm.
Varunr: 4725268
SEK 2 615 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:42:00
SEK 2 615
Willem Grimm (1904-1986), o.T., Holzschnitt
Holzschnitt von Willem Grimm (1904-1986), gerahmt und im Passepartout, unten mittig mit Bleistift signiert. Altergemäßer Zustand. Maße im Rahmen: 56 x 37 cm. Willem Grimm (* 2. Mai 1904 in Eberstadt bei Darmstadt; † 19. September 1986 in Hamburg), deutscher Maler und Grafiker, Mitglied der ...
Varunr: 4721026
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:45:00
SEK 389
Erik A. Frandsen cd, litografi
Erik A. Frandsen cd. Litografi nummereret 259/300 og signeret i bly. H.62 x 44 cm (78 x 62 cm) Fremstår nyindrammet.
Varunr: 4719776
SEK 1 308 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
19:52:00
SEK 392
Niclas G Thalberg (f 1964), färglitografi,
Niclas G Thalberg (f 1964), färglitografi, "Triorism", bildyta 68 x 49 cm, signerad samt numrerad 8/360
Varunr: 4680170
SEK 2 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 26-07-2017
20:04:00
SEK 350
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 12  >>