Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Grafik i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bengt Landin färglitografi
Bengt Landin färglitografi. BENGT LANDIN (född 1933): Komposition med tupp och katt, signerad Bengt Landin, 23/250, färglitografi, 70x52cm Varunr: 4634737 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 10:00:00
Se mer
Olle Olsson-Hagalund färglitografi
Olle Olsson-Hagalund färglitografi. OLLE OLSSON HAGALUND (1904-1972): "Nyckelpigan", signerad Olle Olsson Hagalund, numrerad 57/360, färglitografi, 35x53 cm Varunr: 4634754 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 11:20:00
Se mer
Edelmann litografi
Edelmann litografi. YRJÖ EDELMANN (1941-2016): Röd kjol, signerad Y. Edelmann 89/175, Mourlot, färglitografi, ca 70x51 cm Varunr: 4634759 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 11:40:00
Se mer
Lena Linderholm färglitografi
Lena Linderholm färglitografi. LENA LINDERHOLM (född 1947): Stilleben med blommor i kanna, signerad Lena A Linderholm, numrerad 1392/1750, ca 76x57 cm Varunr: 4634764 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:12:00
Se mer
Ida Bruun. Kompositioner med Koldinghus. Raderinger (4)
Ida Bruun. Kompositioner med Koldinghus. Raderinger (4). Kompositioner med Koldinghus af Ida Bruun (født 1987). Raderinger. Alle sign. Ida. 20 x 15 cm. (42 x 31 cm.) (4) Ida startede på Kunstskolen Nordhøj i 2012 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Idas kunstneriske billedunivers er præget af klare ... Varunr: 4574116 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 15:05:00 SEK 391
Peter Dahl färglitografi
Peter Dahl färglitografi. PETER DAHL (född 1934): Fredmans epistel 30, signerad Peter Dahl, PT, färglitografi, bladmått ca 42,5x29 cm Varunr: 4634832 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:08:00
Se mer
Peter Dahl litografier
Peter Dahl litografier. PETER DAHL (född 1934): (3) ur Fredmans epistlar, signerade Peter Dahl , litografi, bladmått, 29x42 cm, 29x42 samt 42x29 cm Varunr: 4634836 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:24:00
Se mer
Harald Sallberg. Etsning. Stockholmsmotiv. 'Fiskartorpet' (BUS)
Harald Sallberg. Etsning. Stockholmsmotiv. 'Fiskartorpet' (BUS). Harald Sallberg (1895-1963). Etsning. Stockholmsmotiv. "Fiskartorpet". Blyertssignerad. Numrerad 137/110. Inramad bakom glas med passepartout. 21x15, (47x39). Varunr: 4597707 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 17:52:39 SEK 300
Harald Sallberg. Etsning. Stockholmsmotiv. 'Värdshuset Svanen' (BUS)
Harald Sallberg. Etsning. Stockholmsmotiv. 'Värdshuset Svanen' (BUS). Harald Sallberg (1895-1963). Etsning. Stockholmsmotiv. "Värdshuset Svanen" Blyertssignerad. Numrerad 137/110. Inramad bakom glas med passepartout. 21x15, (47x39). Varunr: 4597708 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 18:52:00 SEK 300
Kvinnoporträtt i 1700-talsstil. Kolorerat grafiskt blad
Kvinnoporträtt i 1700-talsstil. Kolorerat grafiskt blad. Kvinnoporträtt i 1700-talsstil. Kolorerat grafiskt blad. Enligt uppgifter a tergo föreställande skådespelerskan Siri von Essen. 61x47 cm. Denna vara ingår i temaauktion KITSCH. Varunr: 4624588 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:31:00 SEK 300
Lee Jaffe, etsning
Lee Jaffe, etsning. LEE JAFFE (USA, född 1957): Utan titel, etsning, signerad och daterad med dedikation "for Anders, July 84, Lee Jaffe", 76x57 cm Varunr: 4634886 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:34:00
Se mer
Jan Svenungsson, etsning
Jan Svenungsson, etsning. JAN SVENUNGSSON (född 1961): "Skorsten Nr 4", signerad och daterad Svenungsson 1993, etsning 18/25, 60x36 cm Varunr: 4634888 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:38:00
Se mer
Mats Månsson. Färglitografi (BUS)
Mats Månsson. Färglitografi (BUS). Mats Månsson (född 1945). Färglitografi. Komposition med fluga, knappnålar och tråd. Blyertssignerad. Numrerad 90/200. Inramad bakom glas med passepartout. 22x21. (47x24) Varunr: 4597184 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:53:00 SEK 300
A. R. Penck, 'T (RT/RT) II', Siebdruck, Edition 34 / 250
A. R. Penck, 'T (RT/RT) II', Siebdruck, Edition 34 / 250. A. R. Penck, 'T (RT/RT) II', Siebdruck, Edition 34 / 250, abstrakte Komposition, unten rechts mit Signatur, hinter Glas gerahmt, Maße mit Rahmen: H. 115 cm, B. 151 cm, Bildmaß: H. 97 cm, B. 136 cm. Varunr: 4583685 SEK 14 485 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:55:00 SEK 9 174
Peter Dahl litografier
Peter Dahl litografier. PETER DAHL (född 1934): (2), ur Fredmans epistlar, litografier, ca 29x42 resp 29x42 cm Varunr: 4634909 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:20:00
Se mer
Ursula Krause-Oehme. Färglitografi (BUS)
Ursula Krause-Oehme. Färglitografi (BUS). Ursula Krause-Oehme (född 1932), Tyskland/Sverige. Färglitografi. Stilleben med ros, flaskor och fickur. Blyertssignerad. Daterad 1990. Numrerad 18/190. Inramad bakom glas med passepartout. 68x58. (85x74) Varunr: 4614025 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:41:00 SEK 325
Victor Vasarely
Victor Vasarely. VICTOR VASARELY (Ungern/ Frankrike, 1908-1997): (3) offset, Editions du Griffon, 1966, största mått ca 40x40 cm Varunr: 4634932 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 21:06:00
Se mer
Leif Eriksson, bröllopstallriken
Leif Eriksson, bröllopstallriken. LEIF ERIKSSON (född 1939): "Bröllopstallriken", multipel, signerad och daterad Leif Eriksson-76, I/XXX, tryckt kartontallrik i ram, ca 50x35cm Varunr: 4634948 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:38:00
Se mer
Josef Schibli. Färglitografi. 'Polka i moll' (BUS)
Josef Schibli. Färglitografi. 'Polka i moll' (BUS). Josef Schibli (född 1925). Färglitografi. "Polka i moll". Signerad, med dedikation från konstnären. Numrerad 3/50. Inramad bakom glas med passepartout. 38x60 (52x72). Varunr: 4510627 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 21:54:00 SEK 300
Holger Bäckström, färglitografi
Holger Bäckström, färglitografi. HOLGER BÄCKSTRÖM (1939-1997): Utan titel, provtryck, signerad och daterad på baksidan Holger Bäckström Lund 1966, färglitografi, ramens mått 35x49,5cm Varunr: 4634957 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:56:00
Se mer
Joan Miro
Joan Miro. JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 368, färglitografi, ca 37x27 cm. Varunr: 4634967 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 10:32:00
Se mer
Ida Bruun. Figurkompositioner. Linoleumssnit (2)
Ida Bruun. Figurkompositioner. Linoleumssnit (2). Figurkompositioner af Ida Bruun (født 1987). To linoleumssnit. Begge sign. Ida B. og nummereret. 21 x 30 cm. (32 x 42 cm.) og 30 x 20 cm. (42 x 32 cm.) (2) Ida startede på Kunstskolen Nordhøj i 2012 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Idas ... Varunr: 4573889 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 11:07:00 SEK 391
Joan Miro
Joan Miro. JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 374, färglitografi, ca 37x27 cm. Varunr: 4634974 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 11:08:00
Se mer
Joan Miró färglitografi 1972
Joan Miró färglitografi 1972. JOAN MIRÓ, MIRÓ BRONZES HAYWARD GALLERY, 1972, färglitografi, Arte Paris, ca 90x56 cm Varunr: 4634979 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 11:28:00
Se mer
Lothar Oppermann, litografi samt Air France reklameplakat (2)
Lothar Oppermann, litografi samt Air France reklameplakat (2). Modelstudie af Lothar Oppermann (1939-1993), litografi, sign. Lothar-92, 120x80 cm. Air France reklameplakat, 61x98 cm. Ene med bukkede sider, begge med håndteringsmærker. U.R. (2) Varunr: 4570117 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 11:51:00 SEK 456
Astrid Mønster Tästesen. Kompositioner. Raderinger (2)
Astrid Mønster Tästesen. Kompositioner. Raderinger (2). Kompositioner af Astrid Mønster Tästesen (født 1988). To raderinger. Begge sign. Astrid. 20 x 15 cm. (42 x 30 cm.) (2) Astrid startede på Kunstskolen Nordhøj i 2011 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Astrids kunstneriske arbejde tager ofte afsæt i... Varunr: 4574165 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 12:27:50 SEK 423
Angelica Wiik färglitografi
Angelica Wiik färglitografi. ANGELICA WIIK (född 1960): "Rävboa", signerad Angelica Wiik, 136/290, färglitografi med glitter, 60x42 cm; oramad Varunr: 4634998 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 12:48:00
Se mer
Jan Leth, Allan Schmidt, mfl, samling grafik, div. motiver (16)
Jan Leth, Allan Schmidt, mfl, samling grafik, div. motiver (16). Samling grafik heriblandt Jan Leth, Allan Schmidt, Lars Swane, Finn Have og Seppo Mattinen, alle sign. og flere nummeret, mål på største og mindste 46x62 cm. 80x70 cm. Der kan forekomme enkelte med håndteringsmærker og bukkede hjørner. U.R. (16) Varunr: 4632028 SEK 1 953 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 14:04:42 SEK 423
Angelica Wiik litografi
Angelica Wiik litografi. ANGELICA WIIK (född 1960): "Pont Neuf", signerad Angelica Wiik, EA, färglitografi med glitter, ca 59x42 cm;. oramad Varunr: 4635021 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 14:16:00
Se mer
Astrid Mønster Tästesen. Portræt og opstillinger. Pastel og akvarel på papir (4)
Astrid Mønster Tästesen. Portræt og opstillinger. Pastel og akvarel på papir (4). Portræt og opstillinger af Astrid Mønster Tästesen (født 1988). Pastel og akvarel på papir. Alle sign. 30 x 20 cm. (32 x 23 cm.) - 30 x 22 cm. (42 x 32 cm.) (4) Astrid startede på Kunstskolen Nordhøj i 2011 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). ... Varunr: 4573834 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 14:28:00 SEK 391
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>