Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hänge kedja guld
HÄNGE, i form av planet, Italien/Arezzo, höjd 3 cm, KEDJA, 18 k guld, manglad pansarlänk, längd 42 cm, vikt ca 10,8 g
Varunr: 4890917
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:15:00
Se mer
Halskedja armband bl a Lapponia
LAPPONIA, halskedja, sterlingsilver, matterade ovala länkar, Finland 1981, längd ca 78 cm, vikt ca 35,7 g,. THERESIA HVORSLEV, armband, sterlingsilver, med berlock, Lidköping 1985, längd ca 18 cm, vikt ca 8 g
Varunr: 4890921
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:35:00
Se mer
Halskæde med talrige større og mindre brillanter. Samlet ca. 6.30 ct
Halskæde / collier, i moderne design, udført i 18 kt. hvidguld, i form af 15 blomster, prydet med 104 hvide brillanter, samlet ca. 3.00 ct. flankeret af 14 buede brillantbesatte led, prydet med ialt 98 hvide brillanter, i front er de 5 blomster forbundet med 8 svungne led, med ialt 112 ...
Varunr: 4834371
SEK 77 703 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
12:18:00
SEK 8 029
Collier guld
COLLIER, 18 k guld, fantasilänk, italienska kontrollstämplar, längd 41,5 cm, vikt ca 27 g
Varunr: 4890929
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
12:25:00
Se mer
Pendant in 14k with a brilliant cut diamond 0.32 ct
Pendant in 14k yellow gold with a brilliant cut diamond 0.32 ctColour: (I)Top Crystal Clarity: SI p865
Varunr: 4777664

SEK 7 230 BE, Antwerpen 18-01-2018
14:15:00
SEK 1 542
Fresh water pearl necklace in 9kt white gold
Fresh water pearl necklace in 9kt white gold Pearls in round shapeSize: 9x10mmVibrant white colourgood lustre & clean surfaceTotal lenght: 44cmJewlery certificate and gift box included
Varunr: 4857103

SEK 2 169 BE, Antwerpen 18-01-2018
14:44:00
SEK 1 350
Collier guld
COLLIER, 18 k guld, doserat, italienska kontrollstämplar, längd 40,5 cm, vikt ca 26,7 g
Varunr: 4890955
15:05:00
Se mer
Pendant in 14k with a brilliant cut diamond 0.33 ct
Pendant in 14k white rhod gold set with a brilliant cut diamond 0.33 ct Colour: (H) Wesselton Clarity: P p0738
Varunr: 4732116

SEK 8 194 BE, Antwerpen 18-01-2018
15:46:00
SEK 386
Konvolut Bernsteinanhänger (3)
Drei Anhänger gefertigt aus Silber (geprüft), jeweils besetzt mit polierten Bernstein in barocker Form. Die Fassungen sind floral gestalltet und zu Blättern geformt. Maße ca.: L. 3,8 cm - 4,3 cm, B. 1,8 cm - 2,2cm. Gesamtgewicht ca.: 11,6 g. Das Konvolut weist einen altersgemäßen Zustand...
Varunr: 4883861
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
16:01:34
SEK 386
3 halskæde og 3 armbånd med hvide Ferskvands Kulturperler (6)
3 halskæde og 3 armbånd med barokke hvide Ferskvands Kulturperler. Længde henholdsvis for den med de "dobbelte perler" monteret med karabinhagelukke ca. 41 cm. og for de 2 med dupper, beregnet for lås 46½ og 44 cm. Længde for armbånd 18½, 21 og 21 cm. (6)
Varunr: 4890383
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
16:15:00
SEK 389
Fire halskæder og 3 armbånd med Ferskvands Kulturperler og hæmatit (7)
Fire halskæder, bestående af halskæde med barokke hvide og grå Ferskvands Kulturperler. Længde 74 cm. Samt 2 halskæder med henholdsvis semirunde peacockfarvede og barokke mørkbrune Ferskvands Kulturperler med dupper, beregnet for lås. L. 41 cm. Samt en halskæde med 8-talsformede brune Ferskvands...
Varunr: 4890385
16:39:00
SEK 389
Stor samling bijouteri og sølv (3)
Stor samling bijouteri og sølv: Bestående af: Bla. halskæder, brocher, ørestikker. En rød beauty box, træ box samt en læder aske medfølger. (3)
Varunr: 4891482
SEK 1 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
17:58:56
SEK 648
Konvolut modischer Ketten (4)
Konvolut modischer Ketten bestehend aus folgenden Positionen: 1 versilberte Metallkette im Stil der 1970er Jahre. 1 endlose Kette besetzt mit Onyx und Bergkristall. 1 Kette mit goldfarbig gefärbten Perlmuttstücken und Schraubverschluss. 1 endlose Kette u.a. besetzt mit Onyx und Karneol. ...
Varunr: 4837328
18:25:00
SEK 386
Vedhæng af 14 kt hvidguld med brillant ca.0.15 ct,
Vedhæng af 14 kt hvidguld med brillant ca. 0.15 ct, Farve: Wesselton (H) Klarhed: P1 Vægt: 0,6 gr.
Varunr: 4889453

SEK 2 072 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:00:00
SEK 1 101
Chinesisches Amulett und Kette im Ethnolook (2)
Chinesisches Amulett gefertigt aus Jade, verziert mit feinen Gravuren und Köpfen von Fabelwesen. Durchmesser ca.: 8,5 cm. Sowie eine Kette im Ethnolook, u.a. besetzt mit Korallenelementen und Muscheln. Länge ca.: 55 cm. Beide Schmuckstücke befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Varunr: 4867636
19:00:00
SEK 386
Samling halskæder (7)
Samling halskæder med bla. rav, lapis lazuli, ferskvandskulturperler, hematit, aventurin kvartz. To vedhæng med agat. Forskellige størrelser og længder. (7)
Varunr: 4891479
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:02:00
SEK 453
Bernsteinanhänger (4)
Konvolut Bernsteinanhänger in barocker Form. Die Bernsteine wurden behandelt (geklärt). Maße ca.: von 23 x 18 mm bis 47 x 31 mm. Die Ösen sind aus Metall gefertigt. Gesamtgewicht ca.: 11,5 g. Die Anhänger befinden sich in einem Zustand mit Tragespuren. (4)
Varunr: 4837325
19:15:00
SEK 386
Diamantring, 14 kt rhodineret guld, 0.54 ct.
Diamantring af 14 kt. rhodineret guld prydet med brillantslebet diamant på ca. 0.46 ct. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: VS. flankeret af fire enkeltslebne diamanter i alt 0,08 ct. . Ringstr. ca. 18,2 mm/ 57. StempletGIA/ 585. Vægt ca. 3,1 gram. Smykkeæske medfølger.
Varunr: 4866660
SEK 11 137 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:54:00
SEK 3 626
Turkishalskæder (3)
Tre turkishalskæder i forskellige størrelser. L: ca 48 - 80 cm. (3)
Varunr: 4890854
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-01-2018
19:55:00
SEK 389
Vedhæng af 14 kt guld med brillant ca. 0.15 ct,
Vedhæng af 14 kt guld med brillant ca. 0.15 ct, Farve: Wesselton (H) Klarhed: P1 Vægt: 0,6 gr.
Varunr: 4889465

19:57:00
SEK 1 101
Ole Lynggaard. Blondelås 'Lace' med brillanter med kæde af lavaperler
Ole Lynggaard.. Blondelås 'Lace' af 18 kt. hvidguld, prydet med talrige pavéfattede brillanter, samlet ca 0.86 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS1. Formgivet af Charlotte Lynggaard, Dertil uoriginal kæde af lavaperler, ø ca 6 mm. monteret med dupsko. L.: ca 67 cm.
Varunr: 4883439
SEK 33 671 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
20:05:00
SEK 18 778
Halskæde med brillantvedhæng ca 0.54 ct.
Vedhæng af 14 kt guld. I form af en sommerfugl. Prydet med talrige brillantslebne diamanter. I alt ca. 0.54 ct. Farve lys gul. Klarhed SI-P1. Mål ca 2,5x2,2cm. Dertil kæde af 9 kt. guld. L. 41 cm. Totalvægt ca. 4,4 gram.
Varunr: 4873482

SEK 3 885 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
20:07:00
SEK 712
Ole Lynggaard. 'My Friend'-vedhæng af sterlingsølv med snor (2)
Ole Lynggaard. 'My Friend'-vedhæng i form af pingvin i sterlingsølv med vedhæng. H. i alt 5 cm. Art.nr. A1975-302. Hertil sort Ole Lynggaard-bomuldssnor med endestykker af sterlingsølv, L. 98 cm. Medfølges af original kuvert. (2) Vejl. udsalgspris: DKK 2.750,-
Varunr: 4864672

SEK 2 202 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:08:00
SEK 1 943
Nanna Ditzel for Georg Jensen, halskæde fra Archive kollektionen
Georg Jensen, Archive halscollier, designet af Nanna Ditzel i 1961, i form af sammensatte led. Længde ca. 45 cm. Vægt ca. 278 gram. Er stemplet Georg Jensen, 925s,samt dessin nr. 129. Ligger i æske fra Georg Jensen. Vejledende udsalgspris DKK 28500,-
Varunr: 4889565

SEK 20 721 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
20:09:00
SEK 8 029
Ole Lynggaard. Lås med brillant og hæmatit samt kæde akoya saltvandskulturperle
Ole Lynggaard. Lås af 14 kt. guld og hvidguld, i et tidligt design prydet med cabochonsleben hæmatit, flankeret af en brillant. på ca. 0,04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1. Mål: ca 15 x 16,5 mm Samt kæde af runde hvide akoya saltvands kulturperler, monteret med dupsko, Ø ca 6 mm, Længde ...
Varunr: 4891382
SEK 5 180 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
20:10:00
SEK 3 885
Halssmykke med akoya saltvands kulturperler, smaragder og brillanter
Halssmykke af 18 kt guld, prydet med 11 ovale smaragder, 11 akoya saltvands kulturperler i doseret forløb, mål af største perle, ca 7 mm, samt 23 små brillanter. Farve: Top Wesselton (G), klarhed: P1, længde af frontstykke ca 3,6 cm.. Længde.: ca 43 cm
Varunr: 4832877
SEK 11 655 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
20:15:00
SEK 2 590
Halskæde med pink safir og brillantvedhæng
Halskæde ( af sterling sølv) dertil et vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 4 brillanter. Samlet ca. 0.06 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. VS. Samt 4 princess-cut og en dråbeformet facetsleben pink safir. Længde på vedhæng er ca. 4,3 cm. Længde på halskæde 38 cm.
Varunr: 4873621
SEK 6 475 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
20:18:00
SEK 518
Christian H. Lorenzen. Ankerhalskæde af 14 kt. guld
Christian H. Lorenzen. Ankerhalskæde af 14 kt. guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "CHL 585". L. 57 cm. Vægt: ca. 18,9 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4883464
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:21:00
SEK 4 921
Kristus på korset 18 kt. guld og rhodineret guld. London 2010
Kristus på korset 18 kt. guld og rhodineret guld. Stemplet med London gold Hallmarks for 2010. Vægt ca. 3 g. H. incl. øsken 3,7 cm.
Varunr: 4875932
20:22:00
SEK 1 295
Opal strenge (6)
Samling opalstrenge bestående af fem strenge af linseformede opalperler, trukket i doseret forløb, Ø ca 2,8 mm til 4 mm. Længde. ca 40 cm. Samt enkel opalstreng af større perler, trukket i let doseret forløb, Ø fra 4,9 til 5,7 mm. Længde: ca 38,5 cm. Ethiopien. (6)
Varunr: 4889673

SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
20:25:00
SEK 648
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>