Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Elfenbein-Charleston Kette mit Blütenabschlüssen
Elfenbein-Charleston Kette mit Blütenabschlüssen. Länge ca.: 46 cm, Gesamtlänge ca.: 70 cm. Gewicht ca.: 12,2 g. Die Kette befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Varunr: 4719078
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
10:51:40
SEK 438
Elfenbein-Charleston Kette mit Olivenabschlüssen
Elfenbein-Charleston Kette mit Olivenabschlüssen. Länge ca.: 46 cm, Gesamtlänge ca.: 70 cm. Gewicht ca.: 15,3 g. Die Kette befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Varunr: 4719084
SEK 1 459 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
10:51:48
SEK 438
Elfenbein-Charleston Kette mit Tropfenabschlüssen
Elfenbein-Charleston Kette mit Tropfenabschlüssen. Länge ca.: 48 cm, Gesamtlänge ca.: 70 cm. Gewicht ca.: 14,6 g. Die Kette befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen Tragespuren.
Varunr: 4719097
10:51:55
SEK 389
Elfenbein Kugelketten (2)
Elfenbein Kugelketten, jeweils besetzt mit einem Schraubverschluss. Länge und Durchmesser ca: 68 cm, 3,9 mm. 80 cm, 3,5 mm. Gesamtgewicht ca.: 16,8 g. Die Ketten befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit sehr geringfügigen Tragespuren. (2)
Varunr: 4719115
10:52:03
SEK 438
Chinesische Wunderkugeln (2)
Chinesische Wunderkugeln gefertigt aus Elfenbein. Die Wunderkugeln bestehen aus mehreren ineinander geschnitzten Kugeln mit kreisförmigen Öffnungen. Durchmesser ca.: 20 mm / 11,8 mm. Die Ösen bieten Platz für eine Kette oder einen Reif mit einem Durchmesser von ca.: 3,7 mm. Gesamtgewicht ...
Varunr: 4719304
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
10:52:24
SEK 438
Lund halsring af 14 kt. guld samt Scrouples hjertevedhæng af 14 kt. guld sat med krystaller (2)
Lund halsring af 14 kt. guld samt Scrouples hjertevedhæng af 14 kt. guld sat med facetslebne klare krystaller. Vægt i alt ca. 12 g. Halsring omkreds ca. 27,5 cm. Hjertevedhæng L. 3,8 cm. (2)
Varunr: 4693569
SEK 6 538 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
11:10:00
SEK 2 746
Lille klassisk brillant-rosetvedhæng
Lille klassisk brillant-rosetvedhæng med snoet kæde af 14 kt. hvidguld, prydet med brillantsleben diamant på ca. 0.28 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: P. omkranset af 20 små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton - Top Crystal. (H-I). Klarhed: VS-SI. Vægt i alt ca....
Varunr: 4725655
SEK 7 061 DK, Vejle, Dandyvej 24-07-2017
11:56:00
SEK 4 054
Zuchtperlenkette / Sautoir 1reihig
Zuchtperlenkette / Sautoir auf Seidenschnur aufgezogen/geknotet, 1reihig, 130 x weiße Zuchtperlen, Durchmesser ca. 6,5 - 7,3 mm, Lüster teilweise abgetragen, Kettenlänge ca. 111 cm, Gewicht ca. 67 Gramm Trage- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4725374
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
13:46:00
SEK 389
Armringar, kedjor hängen silver
ARMRINGAR, 3 st, en stämplad Ateljé Biéth, Stockholm 1978, HÄNGEN 2 st, HALSKEDJOR, 9 st, ARMBAND, silver, vikt ca 155 g
Varunr: 4724607
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:15:00
Se mer
Collier odlade saltvattenspärlor
COLLIER, 2-radigt, doserat, odlade saltvattenspärlor ca 6-8,8 mm, lås, silver, dekor med fasettslipade glasstenar, längd 42 cm
Varunr: 4724615
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:39:00
Se mer
Slangekæde 18 kt. guld
Slangekæde udført af 18 kt. guld (kontrolleret). Kæden er prydet med en ring-krog-lås. Længde ca. 43 cm, diameter ca.: 2,3 mm. Vægt ca. 13,8 g. Kæden fremstår med svage brugsspor.
Varunr: 4722376
SEK 4 862 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
14:54:25
SEK 2 139
Ole Lynggaard. Halskæde af oxideret sterlingsølv
Ole Lynggaard. Tiradet halskæde af oxideret sterling sølv, monteret med dupsko. Længde: ca 45 cm. Uden lås.
Varunr: 4725831
SEK 2 615 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
15:23:02
SEK 1 700
Traditioneller indischer Anhänger
Traditioneller indischer Anhänger gefertigt aus 14kt. Gold (geprüft). Besetzt mit 2 Rubinen im runden Cabochonschliff von ca.: 3,4 mm / 4 mm. Durchmesser ca.: 35 mm, Die Öse bietet Platz für eine Kette mit einem Durchmesser von ca.: 4,8 mm. Gewicht ca.: 8,9 g. Der Anhänger befindet sich ...
Varunr: 4722393
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
16:30:00
SEK 1 993
Zuchtperlenkette mit 18 kt Weißgoldschließe
Zuchtperlenkette, 77 x Durchmesser ca. 7,10 - 7,40 mmLänge ca. 69,5 cmGewicht ca. 47 Gramm, Farbe: weiß, matter Lüster, Schließe (Durchmesser ca. 15,24 mm) in 18 kt Weißgold, besetzt mit 6 Saphiren und 1 Zuchtperle, Durchmesser ca. 4,11 mm Trage- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4721724
SEK 2 917 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
18:00:00
SEK 438
Halskæde af presset rav
Halscollier af presset rav i olivenformede perler, mål største ca. 15 x 14 mm, Længde halskæde ca. L. 44 cm. Vægt ca. 30,4 gr.
Varunr: 4725673
SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
18:41:00
SEK 425
To halskæder med vedhæng i form af kors, 8 kt. samt 14 kt. (4)
To hals kæder med vedhæng i form af kors bestående af; Dagmarkors i 8 kt med kæde i 8 kt, L ca 36 cm samt kort i 14 kt med kæde i 8 kt. L. ca 38 cm. Stemplet 585 samt for Mester. Samlet vægt 3,13 gram (4)
Varunr: 4725014
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:45:00
SEK 621
Astrid Fog for Georg Jensen. Halskæde med hjertevedhæng
Astrid Fog for Georg Jensen. Halskæde af sterlingsølv 925 med vedhæng i form af med hjerte. Vægt 103,5 gr. L. (selve kæden uden vedhæng) 80 cm. Mål hjerte Ø 6,7 cm. Dess. nr. 126. Design Astrid Fog, 1969. Efter 1945. Fremstår med overfladiske ridser Astrid Fog for Georg Jensen. Halskæde af ...
Varunr: 4724951
SEK 6 538 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:51:00
SEK 5 100
Konvolut (4) Ketten
Konvolut (4) 1 x Amethystkette, Durchmesser ca. 5,53 - 13,44 mm, Länge ca. 45 cm, Gewicht ca. 38 Gramm, Metall-Federringschließe 1 x Bernsteinkette, Baltic, Durchmesser ca. 7,10 - 17,83 cm, Länge ca. 80 cm, Gewicht ca. 47 Gramm, Metall-Federringverschließe 1 x Elfenbeinkette, antik, ...
Varunr: 4721643
19:00:00
SEK 389
Collierketten-Konvolut (2) in 585/- Gelbgold
Konvolut Ketten (2), 14 kt Gelbgold Schlangenmusterkette mit Karabinerhaken, Gewicht ca. 8 Gramm, Durchmesser ca. 1,94 mm, Länge ca. 45,5 cm, Punzierung = 14 K 585 OS 14 333(1 Ansatzstück in 333/- Gelbgold) Gliederkette mit Federring, Gewicht ca. 3 Gramm, Durchmesser ca. 1,92 mm, Länge ca. ...
Varunr: 4721655
SEK 3 403 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
SEK 1 556
Halskæde med ametyst, 14 kt. guld
Halskæde, 14 kt guld, vægt kæde ca. 61 gr., vedhæng ca.13 gr. L. ca. 92 cm. Dobbelt anker kæde skiftevis med ankerkæde, med karabiner lukning. Stemplet = 585W 585 HANDMAD. Vedhæng af 14 kt. guld, håndlavet af juveler Hahn i Stade, stemplet = 585 Hahn und Schlüssel. L.ca.33 x 31,28 mm, ...
Varunr: 4721682
SEK 17 503 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
SEK 4 619
Zuchtperlenkette, endlos
Zuchtperlenkette, endlos, geknotet,122 Zuchtperlen, Durchmesser ca. 6 - 6,5 mm, Farbe : weiß, schöner Lüster,Länge 87 cm Trage- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4721725
SEK 2 139 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
SEK 535
Zuchtperlenkette mit 14 kt Weißgoldschließe
Zuchtperlenkette, 2-reihig, Länge ca. 43 cm, Gewicht ca. 49 Gramm, 128 x Zuchtperlen, Farbe weiß, matter Lüster, Durchmesser ca. 6,07 -6,20 mm, Schließe, Maße ca. 14,5 x 10,3 mm in 14 kt Weißgold, Unterboden in Gelbgold ( 1 x leicht gebrochen aber noch funktionsfähig) Trage- und Gebrauchsspuren
Varunr: 4721731
19:00:00
SEK 632
Collier med ildopal og 8/8-diamanter, 14 kt guld
Collier, håndlavet, ca. 21 gr., L. ca. 42 cm, bajonetlukning, stemplet = 585 0.54; 3 rækker med ildopal i trappeslibning, form carree, mål ca. 8,04 mm, mål vedhæng 16,93 x 16,93 x 16,96 mm. 56 x 8/8 – diamanter, samlet ca. 0.54 ct, renhed ca. VSI-SI, farve: ca. Wesselton (G). Brugsspor.
Varunr: 4721647
SEK 11 668 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:00:00
SEK 5 105
Kgl. Hofleverandør A. Dragsted armlænke og to brocher. (3)
Kgl. Hofleverandør A. Dragsted armlænke og to brocher. Armlænke af forgyldt sølv prydet med tre grønne Kgl. P porcelænsplaketter udført af kunstneren Jais Nielsen h. 3,8 cm L. ca.18,5 cm. To brocher med blå/grøn porcelæn med indfatning af sølv Mål: 3 x 4 cm, Diam: 4,5 cm. (3)
Varunr: 4725306
SEK 4 577 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:05:00
SEK 3 661
TIRISI. Brillant- og citrin vedhæng i 18 kt. guld
TIRISI. Vedhæng af 18 kt. guld, prydet med større gylden facetsleben gylden citrin flankeret af talrige små brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.37 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS1-VS2. Højde ca. 21 mm.
Varunr: 4697419
SEK 13 076 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-07-2017
19:10:00
SEK 1 504
Ravhalskæde
Ravhalskæde trukket med poleret behandlet ravperler i let doseret forløb. L. ca. 66,5 cm, Mål på perle fra ca. 1,4 x 0.8 mm til 2,5 x 1,3 cm. Ca. 49 Gram.
Varunr: 4719220
19:13:00
SEK 654
Vintagesmykker med granater af sølv og guld
Vintagesmykker med granater, bestående af Ring af 14 kt. guld, str. Ø 16½ mm. Vedhæng af 8 kt. guld, og par ørestikker af forgyldt sterling sølv.
Varunr: 4725684
SEK 1 831 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
19:15:00
SEK 490
Necklace with round pendant in 14k
Necklace with round pendant in 14k yellow gold hallmarked. Pendant measurements: 16x16mm Necklace length: 42cm
Varunr: 4626875

SEK 2 431 BE, Antwerpen 24-07-2017
19:17:00
SEK 438
Necklace in 14k bicolour gold
Necklace in 14k bicolour gold (rhod. white gold & yellow gold) Necklace with rectangles & squares. Rectangles in rhod. white gold & squares and chain in yellow gold Necklace length: 44cm
Varunr: 4627241

SEK 4 133 BE, Antwerpen 24-07-2017
19:18:00
SEK 438
Bismark halskæde af 14 kt guld
Bismark halskæde i forløb af 14 kt. guld, monteret med kasselås og ottetals sikkerhedshaspe. L. 41,5 cm. B. 4 - 9 mm. Vægt ca. 24,9 gram.
Varunr: 4725563
SEK 5 230 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:22:00
SEK 3 792
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  >>