Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Mindre vas oxblodsglasyr
MINDRE VAS, porslin, Kina, 17/1800-tal, oxblodsglasyr, höjd ca 12 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varunr: 4841968
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
10:00:00
Se mer
Miniatyrpallar Kina 1800-tal
MINIATYRPALLAR, 2 st., snarlika, keramik, Kina, 1800-tal, celadonglasyr, genombruten dekor, en med hexagonal topp, höjd ca 8,5-9 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling
Varunr: 4841973
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
10:10:00
Se mer
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Halsband med vildsvinständer
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Halsband med vildsvinständer. Insamlad på 1970-talet. Ålder ca 1900-talets mitt eller tidigare. L: ca 65 cm. Ofta återanvändes snäckskal och material från äldre föremål, och kan ibland vara många generationer gamla. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, ...
Varunr: 4657234
SEK 3 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:00:00
SEK 575
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Redskap/försvarspjut i hardwood
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Redskap, spett för att öppna upp sagopalmens stam så man kommer åt sagomjölet. Kan också användas som försvarspjut om man skulle bli överfallen, spetsen med klo från kasuarstruts. Hardwood. Insamlad på 1970/80-tal. Ålder ca 1950/60-tal, har varit brukad. L: 255...
Varunr: 4610197
SEK 2 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:05:00
SEK 325
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Paddel
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Paddel i trä, tillverkad som dekor. Insamlad på 1990-tal. Samtida. L: 235 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4609691
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:10:00
SEK 1 200
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. 'Fu' blåsinstrument
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. 'Fu' blåsinstrument i bambu, skuren dekor, användes att blåsa i för att skrämma sina fiender i krig, även vid ankomsten till sin hemby efter framgångsrik krigsjakt. Insamlad på 1970-tal. ålder ca 1900-talets mitt eller äldre, har varit brukad. L: 29 ...
Varunr: 4609122
SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:15:00
SEK 550
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Stenyxa
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Stenyxa, skaft i trä, traditionellt verktyg med stenhuvud, huvud och skaft har ej ursprungligen hört ihop, stenen troligen av högre ålder, har varit brukad. Insamlad på 1970-tal, skaft tillverkad samtida. L: 76 cm. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, ...
Varunr: 4657028
11:20:00
SEK 800
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, anfädersskulptur, två människor. Insamlad på 1980-tal. samtida tillverkning, gjord som dekoration. L: 49 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4607429
11:25:00
SEK 300
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. 'Jipae', dansdräkt
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. 'Jipae' dansdräkt i tvinnat och flätat växtfiber, infärgad med ockra och aska från brända snäckskal. Använd vid förfädersceremoni där förfäderna återvänder till byn för en dag och en natt. Ceremonin äger rum med flera års mellanrum. Nederst på dräkten fästs en ...
Varunr: 4601823
SEK 10 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:30:00
SEK 2 300
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Nackstöd
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Nackstöd i trä, har varit brukad. Insamlad på 1970-talet. Ålder 1900-talets mitt. L: 67 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4601397
11:35:00
SEK 350
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Paddel i trä, rikligt skuren genombruten dekor på skaftet. Bladet med skuren dekor, även med rester av lera från Asmat. Använd framförallt i samband med ceremonier. Insamlad på 1980-talet. Samtida eller något äldre. L: 290 cm.Proveniens: Magnus Andersson, ...
Varunr: 4610411
SEK 6 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:40:00
SEK 350
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Trumma
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Trumma i trä med leguanskinn, bivax och rotting. Insamlad på 1970-talet, tillverkad ca 1960-tal eller tidigare, har varit brukad. L: 50 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4601376
SEK 5 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:45:00
SEK 875
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Stenyxa, skaft i trä, traditionellt verktyg med stenhuvud, huvud och skaft har ej ursprungligen hört ihop, stenen troligen av högre ålder, har varit brukad. Insamlad på 1980-tal, skaft tillverkad ca 1960-tal. L: 72 cm. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg,...
Varunr: 4597773
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
11:50:00
SEK 675
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, anfädersskulptur, två människor. Insamlad på 1980-tal. samtida tillverkning, gjord som dekoration. H: 49 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597690
11:55:00
SEK 300
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, anfädersskulptur, kvinna med bastkjol och korg på ryggen. Insamlad på 1980-tal. samtida tillverkning. H: 93 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597625
12:00:00
SEK 325
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Trumma i trä med leguanskinn, bivax och rotting. Insamlad på 1970-talet, tillverkad ca 1950-tal eller tidigare, har varit brukad. Bruksslitage. L: 71 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4658835
SEK 8 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
12:05:00
SEK 1 200
Skålfat 1700-tal Clair de Lune
SKÅLFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), "Clair de Lune", botten med märke, diameter ca 15 cm. . PROVENIENS: Russell Bodés samling, Gustaf Otto Wallenberg
Varunr: 4842017
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
12:06:00
Se mer
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, två människor och ett huvud. Insamlad på 1970-talet, samtida tillverkning, gjord för försäljning. L: ca 76 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4658607
12:10:00
SEK 300
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Bälte
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Bälte av flätat gräs, dekorerad med från från Jobs Tårar och med snäcka som knapp. Har varit brukad. Insamlad på 1970-talet, tillverkad på 1900-talets första hälft. L: ca 76 cm. Ett snöre saknas.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4658626
12:15:00
SEK 325
Edith Piaf. Monsieur Saint-Pierre. LP plade
Edith Piaf. Monsieur Saint-Pierre. 2 LP plader. Vinyl. Fin stand.
Varunr: 4833170
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 22-11-2017
12:17:00
SEK 389
Brevkortsalbum ca 300 st
BREVKORTSALBUM, 2+1 senare, ca 300 st, 1900-talets början smt mitt, monterade i album
Varunr: 4842023
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-11-2017
12:18:00
Se mer
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Halsband med hundtänder
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Halsband med hundtänder. Insamlad på 1970-talet. Ålder ca 1900-talets mitt eller tidigare. L: ca 65 cm. Ofta återanvändes snäckskal och material från äldre föremål, och kan ibland vara många generationer gamla. Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, ...
Varunr: 4657223
12:20:00
SEK 325
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Kanotformad skål
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Kanotformad skål i trä, använd vid servering av mat. Insamlad på 1970-tal. Tillverkad ca 1950-tal. En del av sida saknas. L: 104 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597407
12:25:00
SEK 675
Cartier, Mont Blanc, Parker, Cross, samling skriveredskaber og etuier (12)
Samling skriveredskaber 1 Montblanc Meisterstück kuglepen, sort ædelharpiks, forgyldte detaljer 1 Montblanc Meisterstück fyldepen, sort ædelharpiks, forgyldte detaljer, håndlavet pen i 585/- nr. 4810 1 Montblanc kuglepen i rød/brun ædelharpiks med forgyldte detaljer 1 Parker fyldepen, ...
Varunr: 4842723
SEK 4 820 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-11-2017
12:25:50
SEK 1 639
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulpterad skål i trä, tillverkad som dekoration. Insamlad på 1970-tal. samtida tillverkning. H: 78 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597367
12:30:00
SEK 475
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Spjut i trä
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Spjut i trä, genombruten skuren dekorsvulst, dekorerad med fjädrar och Jobs Tårar, spetsen saknar kasuarklon, för krig/försvar och ceremoni. Insamlad på 1970/80-tal. samtida tillverkning eller något äldre, har varit brukad. L: 280 cm.Proveniens: Magnus ...
Varunr: 4610340
12:35:00
SEK 600
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, förfädersskulptur. Insamlad på 1980-tal. samtida tillverkning. H: 111 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597222
SEK 3 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-11-2017
12:40:00
SEK 300
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Redskap, spett för att öppna upp sagopalmens stam så man kommer åt sagomjölet. Kan också användas som försvarspjut om man skulle bli överfallen, spetsen med klo från kasuarstruts. Hardwood. Insamlad på 1970/80-tal. Ålder ca 1950/60-tal, har varit brukad. L: 260...
Varunr: 4610200
12:45:00
SEK 325
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Kanotför
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Kanotför. Insamlad på 1970-tal. Tillverkad ca 1960-tal. L: 56 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597429
12:50:00
SEK 325
Asmat, Kasuarinakusten, Nya Guinea. Skulptur i trä, gråsfrön 'Jobs Tårar' samt fjäder från Kasuarstruts, anfädersskulptur, man och kvinna samt huvuden av näshornsfågel. Insamlad på 1980-tal. samtida tillverkning, gjord som dekoration. H: 63 cm.Proveniens: Magnus Andersson, Helsingborg, Sverige.
Varunr: 4597679
12:55:00
SEK 375
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >>