Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Samling uforarbejdet rav. Samlet vægt ca. 691 gram.
Samling uforarbejdet ravklumper, fundet ved Sæby. Én ravklump á ca. 28 gram. To ravklumper á ca. 25 gram. Ravklump á ca. 18 gram. Ravklump á ca. 16 gram. To ravklump á ca. 15 gram. Ravklump á ca. 14 gram. Ravklump á ca. 10 gram. Samt 498 gram med stykker mellem ca. 1-8 gram. Samlet vægt ...
Varunr: 4885482
SEK 9 842 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
09:00:00
SEK 3 367
Nomadetaske af messing, forsølvet metal og flusser, 20 årh
Nomadetaske af messing, forsølvet metal, indlagt ben og farvede flusser, 20. årh. Drevet og ciseleret ornamentik. 13 x 11 x 4 cm. Brugsspor og slitage.
Varunr: 4887873
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
11:00:00
SEK 389
Samling tegneserie (375)
Samling tegneserier, Agent X9, Anders And 1965-1970'erne. ca. 375 i alt. (375)
Varunr: 4891373
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
11:53:53
SEK 518
Märklin ånglok TT 800
MÄRKLIN ÅNGLOK TT 800, spår Ho, 1950-tal, märkt "86197"
Varunr: 4890925
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
12:05:00
Se mer
Kinesiske malerier på silke (2)
Kinesiske malerier på silke, motiver med skrifttegn og krigsscener, indrammede, 34,5x49,5 cm. (37,5x53 cm). (2)
Varunr: 4890420
SEK 1 554 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
12:30:08
SEK 453
Paolo Soprani, Italia.. Knapharmonika
Paolo Soprani, Italia.. Knapharmonika, rødmarmoreret. Liggende i transportkasse. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4884863
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
13:10:03
SEK 777
Pentacon six TL kameraer (3)
Pentacon six TL kameraer med to objektiver. Pentacon 4/300 og russisk Jupiter 368 3,5/250. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)
Varunr: 4890488
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
13:19:00
SEK 583
Kinesisk Canton Famille Rose flaskeformet vase, 1800-tallet
Kinesisk Canton Famille Rose-dekoreret flaskeformet vase, 1800-tallet. Med låg. Rigt prydet med blomster, bladranker, flagermus, sommefugle, fugle, rocaille-indrammede felter med personscenerier, m.m. Emaljefarver og forgyldning. Fremstår med skader og afslag på munding og låg. H. 40, Ø. 24 cm.
Varunr: 4886808
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
13:40:00
SEK 518
Forsteninger, skafthulsøkse og øksefragmenter (5)
Forsteninger, skafthulsøkse og øksefragmenter. Største 10 cm. (5)
Varunr: 4874645
14:07:00
SEK 389
Dansk rav fra Vesterhavet, 109 gram
Ravklump fra Vesterhavet, Danmark, upoleret, ca. 9 x 6 x 3 cm. Fremstår med revne. Vægt ca. 109 gram
Varunr: 4891687
SEK 2 849 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
14:10:00
SEK 1 166
Rolleiflex SLX kamera (2)
Rolleiflex SLX kamera, monteret med Planar 1:2,8 f=80mm optik. Batterioplader medfølger. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4890469
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
14:19:00
SEK 648
Fartygsmodell Wassertor Hamburg
FARTYGSMODELL, lastfartyg "Wassertor Hamburg", 1900-talets senare hälft, bemålat skrov i plast med trädetaljer, elektrisk motor, radiostyrd, längd ca 115 cm, kontroll medföljer
Varunr: 4890949
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
14:25:00
Se mer
Kinesisk yixing ware theservice af keramik med tinmonteringer, 20 årh (4)
Kinesisk 'dark yixing ware' theservice af keramik/terracotta prydet med tinmonteringer, 20 årh. Ornamentik i form af drager og symbolik. Lågskål stemplet 'Wen Hua Shun, 190 North Gate, Wei Hai Wei City'. Alm. brugsspor med enkelte afslag. H. 10-15 cm. Største kande Ø 14 cm. (4)
Varunr: 4889592
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
14:25:00
SEK 453
Et par store kinesiske lågkrukker af porcelæn, 1800/1900-tallet (2)
Et par store kinesiske lågkrukker af porcelæn i famille verte stil. Stands af udskåret hardwood. 1800/1900-tallet. H. 46 cm. (H. 54 cm. inkl. stand). Den ene med auktionsklistermærke indvendigt, antageligt fra Winkel & Magnussen. En med lille rep. på låg. (2)
Varunr: 4880661
SEK 19 426 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
14:33:00
SEK 8 288
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Levers i original emballage.
Varunr: 4648151

SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
14:55:00
SEK 389
Par orientalske bakker af hardwood (2)
Par orientalske bakker af hardwood, motiver med indlagt ben og intarsia, den ene med elefanter, den anden med slangetæmmer, begge med drejede bære håndtag. L.51 x 25 cm. Ene bakke med skævhed. 1900 tallet.
Varunr: 4882363
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2018
15:03:00
SEK 389
Japansk miniatureskab, 1900-tallet
Japansk miniatureskab med intarsia af forskellige orientalske træsorter. H. 27 B. 30 D. 15 cm.
Varunr: 4890241
15:11:00
SEK 842
Mekanisk julemand/nisse af papmaché, 1900-tallet
Mekanisk julemand/nisse af papmaché, siddende i stol, kan vippe med hovedet. Hul på ryg til optræksnøgle(denne mangler). H. 56 cm, 41,5x29,5 cm. Fremstår med mangler og defekter. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varunr: 4890669
SEK 1 295 DK, Kolding, Trianglen 18-01-2018
15:22:00
SEK 583
Samling frimærker
Samling frimærker. Tyskland, Østrig, Grækenland, Holland, Portugal samt USA 15 album. Samt indstiksblade (30 stk) med Spanien samt 2,5 kg løse mærker og et lille arkiv Østrig samt mappe med kuverter bl.a. en del tyske feltpostbreve og postkort m.m.
Varunr: 4890750
SEK 3 108 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
15:24:00
SEK 583
Vas bordslampa Kina
VAS, BORDSLAMPA, porslin, Kina, dekor i underglasyrblått av prunus resp figurscen med bananplanta, höjd ca 25 resp 29 cm
Varunr: 4890960
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
15:30:00
Se mer
Samling England
Samling England i Leuchtturm album, tyndt besat. Hertil 7 kg løse mærker, arkiv, bundter m.m. samt album med kuverter.
Varunr: 4890746
SEK 1 943 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
15:34:00
SEK 518
Coca Cola-skylt, screentryckt järnplåt
SKYLT, Coca-Cola, 1900-talets andra hälft, screentryckt järnplåt, diameter 115 m
Varunr: 4890962
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
15:40:00
Se mer
Danmark samling
Danmark samling. To Stender album (1851-1992). Begge jævnt besat. Hertil 48 ark julemærker Danmark, lidt Grønland og Færøerne. 14 årsmapper Danmark, 16 årsmapper Færøerne samt ca. 300 FDC Danmark, Grønland og Færøerne m.m.
Varunr: 4890740
15:44:00
SEK 842
Frimærker, hele verden
Rodekasse, hele verden i ca. 20 album indeholder bl.a. Australien, Østeuropa samt mange løsblade fra diverse lande, flere album med motiver. Desuden ca. 3 kg løse mærker, bundter m.m.
Varunr: 4884224
SEK 2 590 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
15:54:00
SEK 518
Lille Danmark samling
Lille Danmark samling, postfrisk i Lindner album 1851-1986, mest stålstik, tæt besat.
Varunr: 4890164
16:04:00
SEK 648
Common Prayer with fore-edge painting
COMMON PRAYER WITH FORE-EDGE PAINTING. The Diamond Book of Comn. Prayer. With Notes by the Rev. H. Stebbing. London, Allan Bell & Co. and Simpkin & Marshall, 1833.. Small 8vo. Illustrated with engraved plates. Black contemporary calf with gilt spine, boards with gilt ornaments, frames and inner d...
Varunr: 4890967
16:15:00
Se mer
Diavox telefon design Carl-Arne Breger
CARL-ARNE BREGER, "Diavox", bordstelefon, TELI, valnöt, formgivningsår 1975 (1981), certifikatnr 113
Varunr: 4890968
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:20:00
Se mer
Asiatiske figurer af messing og bronze (4)
Asiatiske figurer af messing og bronze bestående af Buddha hoved h.23 cm, 2 mindre 'Smiling Buddha' h.10-14 cm samt musicerende gudinde på Påfugl 'Mayurvahini Saraswati' h.25 cm. 1900 tallets anden hallvdel, mindste 'Smiling Buddha' noget ældre.
Varunr: 4890731
16:54:00
SEK 518
Fuglebur og transportkurv (2)
Usamlet fuglebur af metal H. 150 cm. Samt transportkurv H. 48 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varunr: 4885000
SEK 1 943 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
17:20:52
SEK 389
Stadtkarten von Wien, Hamburg und Stuttgart. (3)
Drei Stadtkarten mit der alten Abbildung von Wien, Hamburg und Stuttgart. Die Karten sind hinter Glas gerahmt. Maße ca.: Bildmaße Wien H. 29,5 cm, B. 57 cm. Rahmengröße Wien H. 52 cm, B. 78 cm, T.1,5 cm. Bildmaße Hamburg H. 36 cm, B. 81 cm. Rahmengröße Hamburg H. 67 cm, B.107 cm T. ...
Varunr: 4869421
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
17:30:00
SEK 386
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>