Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
3 pistoler/revolvere samt et hanegevær.
3 pistoler/revolvere samt et hanegevær.. 3 pistoler/revolvere samt et hanegevær. Bl.a.British Bulldog revolver. Våbnene fremstår defekte/stærkt brugsprægede. Samlertilladelse til skydevåben kræves. Varunr: 4373569 SEK 1 025 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 14:35:00 SEK 449
2 signalpistoler.
2 signalpistoler.. 2 signalpistoler. Den ene er tysk. Stemplet 3169h ayf 41. Den anden stemplet 21321. Begge fungerer mekanisk godt. Tilladelse til signalvåben kræves. Varunr: 4373570 SEK 1 922 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 15:00:00 SEK 737
Salonriffel USSR i kal. 22 med kikkertsigte.
Salonriffel USSR i kal. 22 med kikkertsigte.. Salonriffel USSR i kal. 22 med kikkertsigte. TL 101 cm. LL 50 cm. Våbennr. A4945. Ren i piben med tydelig riffelgang. Aftageligt magasin. Våbentilladelse kræves. Varunr: 4364145 SEK 1 282 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 15:25:00 SEK 577
½ automatisk jagtgevær, SKB i kal. 12/70.
½ automatisk jagtgevær, SKB i kal. 12/70.. ½ automatisk jagtgevær, SKB i kal. 12/70. TL 122,5 cm. LL 69 cm. Ren og blank i piben. Der mangler er lille stykke træ i bagkolben. Se billedet. Jagttegn kræves. Varunr: 4364147 SEK 2 563 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 15:50:00 SEK 1 730
3 jagtgeværer.
3 jagtgeværer.. 3 jagtgeværer. Alle "Made in USSR". Enkeltløbet i kal. 16. De 2 o/u er i kal. 12/70 og 12/76. Alle 3 har rene blanke løb. Jagttegn kræves. Varunr: 4373631 SEK 1 922 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 16:15:00 SEK 1 346
Blankvåbensamling med bl.a. danske sabler.
Blankvåbensamling med bl.a. danske sabler. . Blankvåbensamling med bl.a. danske sabler. Fremstår lettere brugsprægede. Blankvåbentilladelse kræves. Varunr: 4373720 SEK 3 204 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-27 16:40:00 SEK 2 820
Flintlåständare 1700-tal
Flintlåständare 1700-tal. ELDDON, 1770-tal, flintlåständare, märkt I. Savige för J. Savage of Wolverhampton, England, järn och mässing, träkolv, längd ca 19 cm Varunr: 4373206 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-27 17:24:00
Se mer
Gamo CF 20 kal 5,5 mm.
Gamo CF 20 kal 5,5 mm. . Gamo CF20 luftgevær kal.5,5 Luftriffel. Gamo CF-20. kaliber .22 / 5,5 mm. LL45,5 OAL 110 cm. Luftgevær med spændestang og fast pibe. Åbne, justerbare sigtemidler med Truglo, rekylstop for kikkertsigte, skæfte af brunbejdset bøg. MV ca 200 m/s. Serienr.04-1C-913942-07 Jagttegn eller tilladelse ... Varunr: 4364110

SEK 1 922 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-08-27 19:18:00 SEK 865
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varunr: 4363225 SEK 1 282 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-08-27 20:49:00 SEK 417
Samling medajler,pins, reklame mønter, leke samt kull fra romerisk Herculanum(119)å
Samling medajler,pins, reklame mønter, leke samt kull fra romerisk Herculanum(119)å . Samling av primært sivile merker fra ca 1914 og frem til ca 1990. samt et kullstykke fra herculanum fra ca år 79 AC. Merkerne framstår med alder relaterte slit, dog er flere av nålen brekket av.Flere av merker er i sølv.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og... Varunr: 4347659 SEK < 1 000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-08-27 21:29:00 SEK 302
Stor samle album fra befrielsen 1945.
Stor samle album fra befrielsen 1945.. Album trykte foto alderes relaterte farve forskelle flere foto satt fast med tape.Alle foto klare og hele, en side bakerest løss.Viser amerikanske russiske og engelske styrker sammen med norske hjemme hæren og civilbefolkningen.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges ... Varunr: 4346953 SEK < 1 000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-08-27 21:31:00 SEK 302
½ automatisk Beretta jagtgevær i kal. 12/70 med udskiftelige chokes.
½ automatisk Beretta jagtgevær i kal. 12/70 med udskiftelige chokes.. ½ automatisk Beretta jagtgevær i kal. 12/70 med udskiftelige chokes. TL 121 cm. LL 69 cm. Spejlblank i piben. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varunr: 4360014 SEK 5 126 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-28 15:40:00 SEK 3 460
Jagtriffel, Carl Gustav Model 1900 i kal. 308 Win. med kikkertsigte.
Jagtriffel, Carl Gustav Model 1900 i kal. 308 Win. med kikkertsigte.. Jagtriffel, Carl Gustav Model 1900 i kal. 308 Win. med kikkertsigte. TL 112 cm. LL 58 cm. Våbennr. 639894. Spejlblank i piben. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Oliebehandlet skæfte. Jaguar 4 x 32 kikkertsigte. Fremstår med minimalt brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varunr: 4360011 SEK 5 767 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-28 16:05:00 SEK 3 460
Jagtgevær, Dan Arms o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, Dan Arms o/u i kal. 12/70.. Jagtgevær, Dan Arms o/u i kal. 12/70. TL 119 cm. LL 76 cm. Spejlblank i løbene. Ejektor. Oliebehandlet skæfte. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varunr: 4360015 SEK 3 204 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-28 16:30:00 SEK 2 179
värja för infanteriofficer
värja för infanteriofficer. VÄRJA, svensk, 1830-tal för infanteriofficer, eneggad klinga, förgyllt mässingsfäste, balja med 2 mässingsbeslag, längd ca 99 cm Varunr: 4373363 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-28 16:50:00
Se mer
Jagtgevær, Miruko Model 3700 o/u i kal. 12/70.
Jagtgevær, Miruko Model 3700 o/u i kal. 12/70. . Jagtgevær, Miruko Model 3700 o/u i kal. 12/70. TL 112,5 cm. LL 71 cm. Våbennr. 721832. Rene løb, med svage spor efter stålhagl. Vent. skinne. Single trigger. Ejektor. Løbsvælger. Oliebehandlet skæfte. Fremstår med minimalt brugspræg. Jagttegn kræves. Varunr: 4373571 SEK 5 767 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-28 17:05:00 SEK 4 357
Sablar svenska
Sablar svenska. SABEL, 1800-talets början, med balja, FÄKTSABEL Varunr: 4373391 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-28 19:06:00
Se mer
Skalmonteret kronhjort med 12 ender
Skalmonteret kronhjort med 12 ender. Skalmonteret kronhjort med 12 ender. 110x 80 cm. Varunr: 4371673 SEK 1 282 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-08-28 19:16:00 SEK 1 057
To skalmonterede kronhjorte (2)
To skalmonterede kronhjorte (2). To skalmonterede kronhjorte med otte og ni ender. 107 x 92 / 90 x 73 cm. (2) Varunr: 4371675 SEK 1 538 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-08-28 19:21:00 SEK 705
Revolver, Smith & Wesson Russian Model 3 i kal. 44 S&W Russian.
Revolver, Smith & Wesson Russian Model 3 i kal. 44 S&W Russian. . Revolver, Smith & Wesson Russian Model 3 i kal. 44 S&W Russian. Fremstillet i 1875. TL 30 cm. LL 16,5 cm. (6,5 inch barrel). Serial number 39453. Nummerens. Grebsskallerne har samme nr. Blue finish. Ren i piben med tydelig riffelgang. Stram og fast i alle dele. Fungerer mekanisk godt. Tydelig ... Varunr: 4374053 SEK 30 758 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-28 19:45:00 SEK 21 146
Fange kunst fra det norske fænsel grini(1)
Fange kunst fra det norske fænsel grini(1). Oppsats utført av John. Johnsen ordføre i Fredrikstad 1940-45. Satt i Grini etter krigen for medlemskap i NS og NSAP. utførelse ca 1946. Alders relatert stant med en figur løs, fremstiller reve familie. .Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt ... Varunr: 4371431 SEK 1 209 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-08-28 21:23:00 SEK 781
Ransel fra verksted fænslet Grini(1)
Ransel fra verksted fænslet Grini(1). Ransel/ryggsekk utført i tre på Grini ca 1946, av tidligere ordføre i Fredrikstad 1940-45. John. Johnsen. Alders relatert stand ene hengsel defekt. .Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varunr: 4371473 SEK < 1 000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-08-28 21:29:00 SEK 302
To håndlavede jagtknive med sorte greb i horn, damaceret stålklinger (2)
To håndlavede jagtknive med sorte greb i horn, damaceret stålklinger (2). To håndlavede jagtknive med greb i sortpoleret horn med messingbolster. Klinger i damaceret stål. Låsbar klinge L. 8 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. Modelfoto.... Varunr: 4345317

SEK 1 282 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-08-29 10:42:00 SEK 481
Fuldmonteret udstoppet rådyrkid
Fuldmonteret udstoppet rådyrkid. Fuldmonteret udstoppet rådyrkid monteret på plade af konservator Hans F. Larsen. H. 27. L. 40. D. 25 cm. inkl. sokkel. Fremstår med alderspræg. Varunr: 4372379 SEK 1 025 DK, Vejle, Dandyvej 2016-08-29 12:18:00 SEK 449
Samling Trolling fiskegrej, mrk. Scentblazer
Samling Trolling fiskegrej, mrk. Scentblazer. Samling Trolling fiskegrej, mrk. Scentblazer. Kan bruges til mange forskellige fiskearter. Både til salt- og ferskvandsfiskeri; trolling- såvel som kastefiskeri. Produceret i Australien. Original emballage. Fremstår ubrugt. (4 kasser) Varunr: 4357986

SEK 32 040 DK, Odense, Kratholmvej 2016-08-29 13:05:00 SEK 25 632
Tysk 39/12 krigshjelm samt Skindex-hjelm (2)
Tysk 39/12 krigshjelm samt Skindex-hjelm (2). Tysk 39/12 krigshjelm samt Skindex-hjelm. Brugs- og alderspræg (2) Varunr: 4364252 SEK 1 025 DK, Odense, Kratholmvej 2016-08-29 13:42:00 SEK 384
Revolver (Signal/alarmpistol) kal 35 (4)
Revolver (Signal/alarmpistol) kal 35 (4). Revolver (Signal/alarmpistol) kal 35. Fabrikat ubekendt. Våbennummer 17230. PL 19 cm, TL 34,5 cm. Tromle stemplet 'Patent N'. Fremfører defekt. 14 løsskud, værktøj samt hylster medfølger. Signalvåbentilladelse påkrævet. (4) Varunr: 4369294 SEK 1 282 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-29 14:22:00 SEK 641
Samling bajonetter (5)
Samling bajonetter (5). Samling bestående af blandt andet amerikanske, russisk samt tysk K98 nummerens bajonet. Blankvåbentilladelse påkrævet. (5) Varunr: 4369291 SEK 1 025 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-29 15:23:00 SEK 641
Omo, russisk højtaler
Omo, russisk højtaler. Omo, russisk højtaler i kasse af træ med grøntbemalet lærred samt detaljer af metal. H. 38 cm, 38 cm, D. 22 cm. Fremstår med brugsspor samt anløb. Varunr: 4365486 SEK 1 025 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-29 15:56:47 SEK 384
Värja Spanien
Värja Spanien . VÄRJA, 1800-tal, Spanien, damaskerat blad, längd ca 97 cm Varunr: 4373494 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-29 16:48:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6  >>