Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Haglgevær s/s Baikal kal 12/70
Haglgevær s/s Baikal kal 12/70. Haglgevær s/s Baikal kal 12/70. Våbennummer 34357. PL 72,5 cm, TL 113 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Fremstår med doubletrigger samt brugsspor. Boringer ca 1/1 + 3/4. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 4276667 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 16:48:00 SEK 652
Haglgevær o/u Baikal kal 12/70
Haglgevær o/u Baikal kal 12/70. Haglgevær o/u Baikal kal 12/70. Våbennummer P04193. PL 72,5 cm, TL 115 cm, afstand aftrækker til kolbe 35,5 cm. Forlænget skæfte. Fremstår med singletrigger, ventileret sigteskinne, ejector samt brugsspor. Boringer ca 1/1 + 3/4. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 4276670 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 17:41:00 SEK 1 366
Jagtriffel, Husqvarna kal. 6,5 x 55
Jagtriffel, Husqvarna kal. 6,5 x 55. Jagtriffel, Husqvarna kal. 6,5 x 55 med 4x32 kikkertsigte. TL 112 cm. PL 58 cm. Våbennr. 634291. Indvendigt magasin. Fremstår med brugspræg, pæn riffelgang. Våbentilladelse kræves. Varunr: 4276665 SEK 1 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 17:54:00 SEK 870
Halggevær Sarsilmaz TS 870 TM Megastar kal. 12/70 O/U
Halggevær Sarsilmaz TS 870 TM Megastar kal. 12/70 O/U. Halggevær Sarsilmaz TS 870 TM Megastar kal. 12/70 O/U singletrigger løbsvælger . Serienummer 113232. Boxlås i aluminium. Pibelængde: 71 cm. Kolbelængde: 38 cm. Totallængde: 116 cm. Aftrækket skal efterses, da det ikke går af hver gang. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4275801 SEK 2 484 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-27 18:22:00 SEK 901
Skuldermonteret Mufflon (Ovis aries orientalis-gruppen) vædder, jagttrofæ.
Skuldermonteret Mufflon (Ovis aries orientalis-gruppen) vædder, jagttrofæ.. Skuldermonteret Mufflon (Ovis aries orientalis-gruppen) vædder, jagttrofæ. H. ca. 58 cm. Fremstår med alderspræg, enkelte defekter, hårtab. Varunr: 4280014 SEK 1 863 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-05-27 18:23:00 SEK 776
Udstoppet alligator
Udstoppet alligator. Udstoppet aligator L.140 cm. Fremstår i aldersrelateret stand herunder knækkede klør og slitage på hale. Fra midt 1900-tallet. Varunr: 4279303 SEK 1 863 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-27 18:56:00 SEK 1 739
Knivar 2 st
Knivar 2 st. KNIVAR, 2 st, omkring 1900, ben resp björk, längd ca 24-26 cm Varunr: 4279206 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-27 19:04:00
Se mer
2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal (2)
2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal (2). 2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal. Hornklädda handtag, silverdekor. Slida i silverklätt skinn, niellodekor, silvertråd och koppartråd. Dekorerade blad, ornament samt arabisk skrift. Äldre lagningar, bruksslitage, en slida något trång. L: ca 42 cm. Varunr: 4279835 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-27 19:15:00 SEK 2 600
Belgiske jagtgevær
Belgiske jagtgevær. Belgiske jagtgevær, Roling Block system Kal 16/65 Mrk. A.H. Bouquin Liege ELC. Stemplet H. 1870 våbennummer 5670 samt diverse prøveskydningsmærker. Løbslængde: 91,5 Total: 136 cm. Jagttegn påkræves. Varunr: 4276956 SEK 1 491 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-27 19:16:00 SEK 1 087
Seks skalmonterede jagttrofæer (6)
Seks skalmonterede jagttrofæer (6). Seks skalmonterede jagttrofæer, gazelle, antilope, bl.a. Oryx. 50 - 90 cm. (6) Varunr: 4214544 SEK 3 727 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-27 19:19:00 SEK 1 491
Sabatti for Jaguargruppen haglgevær kal. 12/70 O/U
Sabatti for Jaguargruppen haglgevær kal. 12/70 O/U. Jagtgevær Sabatti over-og-under kaliber 12-70 med ejektor, Dobbelt aftrækker. Mange graveringer på sølvfarvet bascule. Serienummer 47074. Boxlås. Pibelængde: 71 cm. Kolbelængde: 39 cm. Totallængde: 116.5 cm. Har fået monteret ny bagkappe for nyligt. og selve geværet fremstår nyrenoveret. ... Varunr: 4275800 SEK 4 348 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-27 19:19:00 SEK 2 112
En samling kaskelot tænder. Physeter macrocephalus (9).
En samling kaskelot tænder. Physeter macrocephalus (9).. En samling kaskelot tænder. 'Physeter macrocephalus' Længde mellem: 10 - 21 cm. Vægt mellem: 70 - 452 gram. Samlet vægt: 1960 gram Cites certifikater fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges eksport / ... Varunr: 4148330 SEK 14 907 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-27 19:25:00 SEK 5 590
Agner pistol M 80 kal. .22LR. Håndlavet pistol fra Thorben Saxhøj.
Agner pistol M 80 kal. .22LR. Håndlavet pistol fra Thorben Saxhøj.. Agner pistol M 80 kal. .22LR. Fremstår meget velholdt, ligger i kuffert. Pibe 15 cm. Total 25,5 cm. Våben nr. E0299. Der medfølger ekstra magasin og diverse reservedele. SKV2 tilladelse påkræves. Varunr: 4276682 SEK 3 727 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 19:45:00 SEK 3 106
Mossberg salonriffel, mod. 802 Plinkster, kal. 22 LR
Mossberg salonriffel, mod. 802 Plinkster, kal. 22 LR . Salonriffel, Mossberg mod. 802 Plinkster, kaliber .22 LR. PL. 43 cm, TL. 94 cm. serienummer HHB031906 med aftageligt magasin. Monteret med Nikko Sterling 4X32 kikkertsigte. Fremstår med minimale brugsspor. Våbentilladelse påkrævet, Varunr: 4276663 SEK 1 863 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 19:49:00 SEK 1 925
Jagtriffel. Mauser 98 kal 8x57 med ZF4
Jagtriffel. Mauser 98 kal 8x57 med ZF4. Jagtriffel. Mauser 98 kal 8x57 med ZF4 kikkertsigte. PL 58 cm, TL 108 cm. Fremstår med brugsspor. Våbennummer 131. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4276666 SEK 4 348 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-27 19:51:00 SEK 1 491
Slaglåsgevär m/1856
Slaglåsgevär m/1856. SLAGLÅSGEVÄR, m/1856, förändringmodell, för infanteri, laddstock i metall, längd ca 146 cm Varunr: 4280533 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 12:12:00
Se mer
Huggare 2 st m/1888
Huggare 2 st m/1888 . HUGGARE, 2 st, svenská, m/1888 för fångvården, klingorna märkt Svalling Mölntorp, förgylla mässingsfästen, längd ca 68 cm Varunr: 4280546 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 13:03:00
Se mer
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär. SLAGLÅSGEVÄR, m/1856, Husqvarna vapenfabrik, laddstock med spets i horn, längd ca 148 cm Varunr: 4280608 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 16:45:00
Se mer
T. W. Kessler haglgevær kal 12/65
T. W. Kessler haglgevær kal 12/65. T. W. Kessler haglgevær kal 12/65, våbennummer 30886. PL 75 cm, TL 115,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 35,5 cm. Doubletrigger, lidt slør i hovedbolt. Boringer 1/1 + 1/1. Fremstår med brugsspor, pæne løb. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 4281144 SEK 1 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 19:55:00 SEK 1 429
Huggare m/1865 för fångvården
Huggare m/1865 för fångvården. HUGGARE, 2 st, svenska, m/1865 för fångvården, längd ca 78 cm Varunr: 4280691 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 20:40:00
Se mer
Fiskedolke, ruser, krabbetejne mm. (29)
Fiskedolke, ruser, krabbetejne mm. (29). Samling fiske udstyr. 9 fiskedolke, 8 rejeruser 4 fiskenet samt 8 krabbetejner Foldbar tejne L. 60 cm. B. 42 cm. H. 22 cm. Foldbar rejeruse. L. 40 cm. B 25 x 25 cm. Jagt/fiskedolk med tofarvet gummiskæfte og titaniumblad. L. 21,5 cm. Bladlængde 10 cm. Fiskenet L. 62 cm. B. 27 cm. (29) Varunr: 4282677

SEK 3 106 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-29 20:43:00 SEK 1 180
10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer (10)
10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer (10). 10 bukkeopsatse, skalmonteret jagttrofæer på plade, H. 26-34 cm. (10) Varunr: 4246141 SEK 1 242 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-29 21:12:00 SEK 528
Færøsk grindekniv
Færøsk grindekniv. Færøsk grindekniv med indlægninger i form af grindehvaler og båd samt fangst redskaber. Længde ca. 34 cm. Klingelængde: 18 cm Varunr: 4281414 SEK 1 863 DK, Vejle, Dandyvej 2016-05-30 11:39:00 SEK 683
Dansk militær. Fem hjelme og båre (6)
Dansk militær. Fem hjelme og båre (6). Dansk militær. Fem hjelme og båre. Brugsspor/slitage. (6) Varunr: 4282333 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 12:38:47 SEK 497
Salonriffel BSA kal .22LR
Salonriffel BSA kal .22LR. Salonriffel. BSA kal .22LR med underliggende rørmagasin. TL 109 cm, PL 61 cm. Våbennummer 47561. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4282147 SEK 1 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-30 13:16:00 SEK 435
David Andersen samt tre øvrige knive (4)
David Andersen samt tre øvrige knive (4). David Andersen kniv med 10 cm blad og skæfte i masur-birk med afslutning i sterlingsølv. Skede af sort skind med monteringer i sterlingsølv. Desuden tre øvrige knive fra Helle, J. Martitiini og Inox (Spanien) (4) Varunr: 4276966 SEK 1 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-30 16:17:30 SEK 1 118
Samling älghorn (7)
Samling älghorn (7). Samling älghorn. 3 st horn med skalle, 3 st lösa hörn samt 1 par monterade på träbit. Framstår med smuts. Monterade horn sitter något löst. (7) Varunr: 4282411 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-30 16:30:00 SEK 300
Model kanon af messing, 20. årh
Model kanon af messing, 20. årh. Model kanon af messing, 20. årh. Pyntegenstand. L. 27 cm. B. 38 cm. Varunr: 4283055 SEK 1 242 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 16:31:27 SEK 1 025
Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70.
Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70.. Büchsflinte Brno model CH305. kalibre, 5,6x52R -12/70. Våbennummer: 3 - 9 0 4 94 8 4. Løbslængde:60 cm. totallængde: 100cm. Fuld blånerede løb, rifelløbet fremstår med skarpe rene riffelgange, haglløbet blankt og rent, dog ses ganske små pletter foran kammeret. Stram i de mekaniske dele. ... Varunr: 4274386 SEK 4 969 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 16:38:00 SEK 714
Jagtgevær Husqvarna O/U Model 300 kaliber 12-76
Jagtgevær Husqvarna O/U Model 300 kaliber 12-76 . Jagtgevær Husqvarna O/U Model 300 kaliber 12-76 med singletrigger og løbsvælger samt graveringer Våbennummer 116564 Graveringer med jagtmotiver på den sølvfarvede bascule. Pibelængde: 60,5 cm. Totallængde: 105 cm. . 36,5 cm oliepoleret kolbe med netskæringer. Jagttegn påkræves. Varunr: 4283094 SEK 4 969 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-30 16:45:30 SEK 1 366
 1 2 3 4 5 6  >>