Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jagtgevær Gyttorp over-og-under kaliber 12-76Magnum med ejektor, singletrigger og løbsvælger
Jagtgevær Gyttorp over-og-under kaliber 12-76Magnum med ejektor, singletrigger og løbsvælger. Våbennummer 171530. Fremstår næsten som nyt. Svensk Gyttorp jagtgevær over-og-under i kaliber 12-76Magnum. Boxlås med ejektorer, singletrigger og løbsvælger samt jagt- og rosetgraveringer. Bruneringen intakt. OAL 111½ cm. 67½ cm løb jagtboret ¼, Improved Cylinder og ½, Modified. Ventileret ... Varunr: 4139852 SEK 7 453 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-09 19:00:00 SEK 4 845
Samling blankvåben med messingfæste (3)
Samling blankvåben med messingfæste (3). Samling blankvåben med støbt messingfæste hvoraf to franske, en i læderskede, skede med stemplinger samt antagelig tysk sidevåben med regimentsstempling. Fremstår i aldersrelateret stand. Kræver gyldig blankvåbentilladelse. (3) Blankvåben fra dansk privatsamling Varunr: 4144424 SEK 3 106 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:10:00 SEK 1 677
Jagtgevær Husqvarna over-og-under Model 300 kaliber 12-70 med singletrigger og løbsvælger samt graveringer
Jagtgevær Husqvarna over-og-under Model 300 kaliber 12-70 med singletrigger og løbsvælger samt graveringer. Våbennummer 90755.Fremtræder næsten som ny. Italiensk produceret Husqvarna Model 300 jagtgevær over-og-under i kaliber 12-70 med boxlås, singletrigger og løbsvælger. Graveringer med jagtmotiver på den sølvfarvede bascule. OAL 111 cm. 67½ cm løb jagtboret ½ Modified og ¾ Improved Modified. ... Varunr: 4139876 SEK 7 453 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-09 19:10:00 SEK 4 720
Samling blankvåben (3)
Samling blankvåben (3). Samling blankvåben hvoraf to med støbt messingfæste, en i læder skede med udformning som dansk livgardesabel samt sabel med lige klinge og messingfæste , greb med bevikling. Fremstår i aldersrelateret stand. Kræver gyldig blankvåbentilladelse. (3) Blankvåben fra dansk privatsamling Varunr: 4145084 SEK 3 478 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:20:00 SEK 1 677
Jagtriffel TIKKA Model T-3 i kaliber .300 WSM med nylonkolbe og stikmagasin og forberedt for sigtekikkert
Jagtriffel TIKKA Model T-3 i kaliber .300 WSM med nylonkolbe og stikmagasin og forberedt for sigtekikkert. Våbennummer C88073. Finsk TIKKA jagtriffel model T-3 (Fremstillet af SAKO) i kaliber .300 Winchester Short Magnum. Fremstår næsten som ny. Cylinderlås og markering af spændt hane, stikmagasin. OAL 110 cm. 57 cm løb med skarpe riffelgange. Korn og kærv ikke anlagt af hensyn til den forberedte ... Varunr: 4143988 SEK 8 447 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-09 19:20:00 SEK 6 956
Dansk marinedolk
Dansk marinedolk. Dansk marinedolk med portepee. Stemplet Magasin du Nord. TL 35,5 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4145655 SEK 1 863 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-09 19:21:00 SEK 1 677
Våbenskab
Våbenskab. Våbenskab af hvidlakeret stål, H 146 B 50 D 30 cm. Skuminddeling for 7 våben af max. 126 cm længde, aflåst skab foroven. Skafor blå godkendt. 2 nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor og mærker. OBS, I forhold til våbenskabe er der vedtaget nye regler for opstilling af Skafor blå og opstilling... Varunr: 4143718 SEK 2 484 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:24:00 SEK 2 484
Sabel for officerer af Livgarden M. 1852/1911
Sabel for officerer af Livgarden M. 1852/1911. Sabel for officerer af Livgarden M. 1852/1911. Fæste og skedebeslag af forsølvet metal. Pladekurv med dråbeformet udskæring samt kanelleret nakkestykke. Greb beklædt med rokkeskind samt forsølvet, snoet tråd. Læderskede med to bæreringe for galla. Klingen stemplet med krone samt CK. KL. 82 TL. ... Varunr: 4141104 SEK 3 106 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:25:00 SEK 1 429
Jagtriffel Husqvarna Model 98 i kaliber 9,3x62mm, markering af spændt hane
Jagtriffel Husqvarna Model 98 i kaliber 9,3x62mm, markering af spændt hane. Våbennummer 93960. Svensk Husqvarna jagtriffel, civil model, ikke en ombygget militærriffel. Model 98 i kaliber 9,3x62mm. Cylinderlås med markering af spændt hane, intet bruneringsslid. Korn og kærv anlagt. OAL 112 cm.57 cm løb med skarpe riffelgange. 35 cm oliepoleret kolbe med netskæringer. ... Varunr: 4139868 SEK 4 969 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-09 19:30:00 SEK 2 112
Skuldermoneret, Sikahjort, jagttrofæ
Skuldermoneret, Sikahjort, jagttrofæ. Skuldermoneret, Sikahjort(Cervus nippon), jagttrofæ monteret på plade. H. 103. Horn H. 38 & B. 34 cm. Enkelte brugsspor. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varunr: 4127444 SEK 2 484 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-09 19:30:00 SEK 2 112
Samling blankvåben (3)
Samling blankvåben (3). Samling blankvåben, to kårde i form af rapir med svungen parerbøjle i jern og messing, lige klinge samt kniv. KLingel. 82/80/25 cm. Rapir fremstår med overfladerust. Kræver gyldig samlertilladelse til blankvåben. (3) Blankvåben fra dansk privatsamling Varunr: 4144283 SEK 2 236 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:30:00 SEK 621
Skuldermonteret, Oryx, jagttrofæ
Skuldermonteret, Oryx, jagttrofæ. Skuldermonteret, Oryx, jagttrofæ, m/ aftagelige horn. H. 123. Horn H. 71 cm. Enkelte brugsspor. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varunr: 4128147 SEK 3 106 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-09 19:37:00 SEK 2 112
Russisk St. Stanislau ordenstegn ca.1900
Russisk St. Stanislau ordenstegn ca.1900. Russisk St. Stanislaus ordenstegn af anden klasse udført i guld prydet med korsformet rød emalje med den russiske kejserlige dobbeltørn, i midten hvid emaille omgivet af bladkrans med grøn emalje, aflang ring for halsmontering, Ordensjuveler stempel AB for Albert Keibel Sankt Petersborg ... Varunr: 4139171 SEK 12 422 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-09 19:40:00 SEK 10 435
Skuldermonteret, nordamerikansk Dall sheep, jagttrofæ
Skuldermonteret, nordamerikansk Dall sheep, jagttrofæ. Skuldermonteret, nordamerikansk Dall's sheep(Ovis dalli), jagttrofæ. H. 75 cm. Horn H. 30 cm & B. 63 cm. Enkelte brugsspor. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varunr: 4137539 SEK 6 211 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-09 19:40:00 SEK 4 099
Kavallerisabel M. 1843, let udgave
Kavallerisabel M. 1843, let udgave. Lettere udgave af kavallerisabel M. 1843 for mandskabet. Fæstet adskiller sig fra kavallerisablen ved at pladen under nitten er "blomsterformet". Greb beklædt med rokkeskind med afslutning forneden af en jernring med en fremadrettet plade med rektangulært hul for læder-fingerstrop. Klingen med ... Varunr: 4141953 SEK 2 236 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:41:00 SEK 1 366
Dansk Perkussionsmusket model 1848 ex fransk M1822
Dansk Perkussionsmusket model 1848 ex fransk M1822. Dansk Perkussionsmusket model 1848 ex fransk M/1822 transformée med ladestok. Velfungerende stram lås, piston afknækket. Løb med regimentsstempling i form af 2iC.B.99. Fremstår i aldersrelateret stand med pletter på pibe, lås og sideblik. Totallængde : L 147 cm. Pibelængde: 108 cm. Kan frit ... Varunr: 4145832 SEK 3 106 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:42:00 SEK 2 857
Skalmonteret, Kronhjortegevir, nedlagt i Polen, ulige-12 ender, 8,2 kg
Skalmonteret, Kronhjortegevir, nedlagt i Polen, ulige-12 ender, 8,2 kg. Skalmonteret på plade, Kronhjortegevir, nedlagt i Polen, ulige-12 ender, 8,2 kg., jagttrofæ. H. 110. B. 90 cm. Denne vare er del af en større privat samling jagttrofæer. Varunr: 4141423 SEK 2 236 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-09 19:45:00 SEK 1 491
Dansk marinedolk
Dansk marinedolk. Dansk marinedolk. TL 35 cm. Klinge fremstår med rustmærker, skede uden forgyldning. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4145496 SEK 1 863 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-09 19:45:00 SEK 621
Par officers kårde i variant af M. 1837
Par officers kårde i variant af M. 1837. Par antagelige danske officers kårde i variant af M. 1837. Begge med fæste i støbt messing med afslutning form af dråbe / agern, fæste beviklet med flettet messingtråd. Top uden det danske rigsvåben. Begge med lige klinge hvoraf en med bred hulslibning. Klinge med bred hulsbing stemplet VK den ... Varunr: 4142001 SEK 3 727 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:50:00 SEK 2 112
Zebra skind fra Tanzania
Zebra skind fra Tanzania . Zebra skind fra Tanzania. L. ca. 310 cm. B. 180 cm. Fremstår med brugsslitage. Varunr: 4141474 SEK 6 211 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-02-09 19:52:00 SEK 3 851
Par Engelske skibshuggerter (2)
Par Engelske skibshuggerter (2). Par antagelig Engelske skibshuggerter, en med lædersked. En med klinge stempling 'Parker Fields & Sons, London'. Fremstår i aldersrelateret stand. Klingel.: 60/49 cm. Kræver gyldig samlertilladelse til blankvåben. (2) Blankvåben fra dansk privatsamling Varunr: 4144123 SEK 2 236 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:55:00 SEK 1 677
Dansk riflet perkussionsmusket, Tapriffel 1848 / Jægerriffel, ex M.1831
Dansk riflet perkussionsmusket, Tapriffel 1848 / Jægerriffel, ex M.1831. Dansk riflet perkussionsmusket M.1831/48, Tapriffel / Jægerriffel, ex M.1831 for jægere. Lås mærket M 1831 samt 1840-1609, serienummer 1609, nummerens, lås med sikringshage. Alle beslag i jern, aftrækkerbøjle samt sideblik i messing. Løb med tydelige riffelgange samt klap visir og ... Varunr: 4145768 SEK 17 391 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 19:56:00 SEK 12 422
Orientaliska knivar
Orientaliska knivar. KNIVAR, 8 st, Afrika och orienten, 1900-tal, delvis med baljor Varunr: 4145016 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-09 20:00:00
Se mer
Dansk Ringhanepistol af bøssemager Sætter, Fredericia
Dansk Ringhanepistol af bøssemager Sætter, Fredericia. Dansk Ringhanepistol af bøssemager Sætter. Dansk Ringhanepistol som Model 1848 Kronborg med riflet pibe. Fremstår i pæn stand, mekanisk stram i låsen men hanen har svært ved at stå i roen og spændt, træskæfte med div. reparation og brugsmærker. Låseblik mærket SÆTTER. SÆTTER er nævnt i Støckel ... Varunr: 4145660 SEK 17 391 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 20:05:00 SEK 11 428
Par sabler, en med Svensk klinge, Konugen og Fædrelandet (2)
Par sabler, en med Svensk klinge, Konugen og Fædrelandet (2). Par næsten identiske sabler, hvoraf en med Svensk klinge med Rigsvåben samt Konugen og Fædrelandet. Begge med gennembrudt messing fæste samt løvehoved. Stålskede med en bærering. Klingel. 86/74 cm. Fremstår i aldersrelateret stand. Kræver gyldig samlertilladelse til blankvåben. (2) Blankvåben... Varunr: 4144254 SEK 2 484 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 20:05:00 SEK 2 857
Fire bajonetter (4)
Fire bajonetter (4). Fire bajonetter, hvoraf 2 er i skede. Fremstår med kraftige rustspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4) Varunr: 4143476 SEK < 1 000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-02-09 20:10:00 SEK 714
Skimin&Wood haglbøsse 12/65 side by side
Skimin&Wood haglbøsse 12/65 side by side. Skimin&Wood haglbøsse 12/65 side by side. Ejektor. Våbennummer:87853. Løbslængde:71cm. Engelskt skæfte længde:35,5cm. Boring:1/1 og 3/4. let brunerings slid, blanke løb.bærerem indbygget i skæftet, Baskylen dekoreret med rose and scroll, samt Skimin&Wood. Kolbekappen af horn.meget let slør. ... Varunr: 3989982 SEK 6 211 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-02-09 20:13:00 SEK 4 596
Fuldskæftet perkussionshaglbøsse ca. 1800
Fuldskæftet perkussionshaglbøsse ca. 1800. Fuldskæftet perkussionshaglbøsse ca. 1800, konverteret fra flint til perkussion. Rundt løb med sigtkor af messing, låseplade med let udsmykning af bånd i forløb, messing aftrækkerbøjle, sideblik og kolbekappe med veludført graveret udsmykning. Kolbe med kindpude samt netskæring. Fremstår i god ... Varunr: 4145709 SEK 5 590 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 20:13:00 SEK 4 224
Dansk sabel M. 1858, klinge med inskription, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL
Dansk sabel M. 1858, klinge med inskription, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL. Dansk sabel M. 1858 Seifert, København. KL 84 cm TL 100 cm. Klinge med inskription i form af initialer samt årstal, skede mærket HM KONGENS ÆRESSABEL, skede med to bæreringe. Fæste med rokkeskind og felttet tråd. Medfølgende portepe. Fremstår med anløbet fæste og brugsspor. Kræver gyldig ... Varunr: 4144362 SEK 1 863 DK, Vejle, Dandyvej 2016-02-09 20:15:00 SEK 1 242
Slaglåspistoler
Slaglåspistoler. SLAGLÅSPISTOLER, 1700-tal, ändrade från flintlås, loktagonala kammare, längd ca 39-45 cm Varunr: 4145037 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-09 21:03:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>