Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Udstoppet fasan
Udstoppet fasan. Udstoppet fasan. H. 38, L. 78 cm. Mistet en tå i live (sammenvokset). Fremstår med lille skade ved det ene ben. Varunr: 4493972 SEK 1 055 DK, Vejle, Dandyvej 2016-12-06 15:44:00 SEK 494
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varunr: 4487916 SEK 1 318 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 17:30:00 SEK 461
Keltisches Trinkhorn, ca.: 23 cm
Keltisches Trinkhorn, ca.: 23 cm. Keltisches Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Ummantelung aus Messing. Verziert ist das Trinkhorn mit getriebenen und ziselierten Ornamenten, die Spitze endet mit einem plastisch gefertigten Vogelkopf. Maße ca.: L. 23 cm, D. 6 cm. Altersgemäßer Zustand mit Oxidationsspuren. Varunr: 4462821 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 18:00:00 SEK 392
Keltisches Trinkhorn, ca.: 23 cm. Keltisches Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Ummantelung aus Messing. Verziert ist das Trinkhorn mit getriebenen und ziselierten Ornamenten, die Spitze endet mit einem plastisch gefertigten Vogelkopf. Maße ca.: L. 23 cm, D. 5,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit einem 1,5 cm langen Spannungsriss ... Varunr: 4462845 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 18:05:00 SEK 392
Keltisches Trinkhorn, ca.: 22 cm
Keltisches Trinkhorn, ca.: 22 cm. Keltisches Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Manschette und Spitze aus Messing. Maße ca.: L. 22 cm, D. 7 x 6 cm. Altersgemäßer Zustand. Varunr: 4462700 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 18:10:00 SEK 392
Keltisches Trinkhorn, ca.: 26 cm
Keltisches Trinkhorn, ca.: 26 cm. Keltisches Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Manschette und Spitze aus Eisen. Maße ca.: L. 26 cm, D. 8,5 x 6,5 cm. Altersgemäßer Zustand. Varunr: 4462815 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 18:15:00 SEK 392
Keltisches Trinkhorn, ca.: 37 cm
Keltisches Trinkhorn, ca.: 37 cm . Großes keltisches Trinkhorn (Rinderhorn) mit einer Ummantelung aus Messing. Verziert ist das Trinkhorn mit getriebenen und ziselierten Ornamenten, die Spitze endet mit einem plastisch gefertigten Vogelkopf. Maße ca.: L. 37 cm, D. 7 cm. Altersgemäßer Zustand. Varunr: 4462690 SEK 1 177 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 18:20:00 SEK 392
Sauer & Sohn s/s jagtgevær, dedikeret Ernst Thälmann, kaliber 12-70
Sauer & Sohn s/s jagtgevær, dedikeret Ernst Thälmann, kaliber 12-70. Våbennummer 818437. Sauer & Sohn side-by-side jagtgevær dedikeret Ernst Thälmann, tysk kommunistleder. Kaliber 12-70. Fremstår med aldersbetinget håndslid, boxlås og uden slør. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 112 cm, 70½ cm blanke løb jagtboret 1/1 Full og ¾ Improved Modified. 36½ cm ... Varunr: 4490173 SEK 6 592 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:00:00 SEK 1 154
Grønlandica. Narhvalstand, 'Monodon monoceros' 247 cm
Grønlandica. Narhvalstand, 'Monodon monoceros' 247 cm. Grønlandica. Narhvalstand, 'Monodon monoceros', længde 247 cm. Vægt ca. 6,9 kg. Fremstår med afslag ved spidsen. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat. Varunr: 4493117 SEK 52 736 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-12-06 19:06:00 SEK 29 005
Winchester SXP Black Shadow Pump-Action jagtgevær kaliber 12-76Magnum med udskiftelig choke og nylonkolbe
Winchester SXP Black Shadow Pump-Action jagtgevær kaliber 12-76Magnum med udskiftelig choke og nylonkolbe. Våbennummer 12AZV18850. Winchester Pump Gun jagtgevær model SXP i kaliber 12-76Magnum. Fremstår ubrugt. Pumpaction har inertiassisteret roterende bundstykke. OAL 116½ cm. 64½ cm blankt indvendig forchromet løb til udskiftelige Inventor-Plus chokes, Cylinder-choke sidder i løbet, og med ventileret... Varunr: 4490146 SEK 5 274 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:10:00 SEK 2 900
Dansk Marineofficerssabel Model 1849 med skede og bælte samt marine dagget
Dansk Marineofficerssabel Model 1849 med skede og bælte samt marine dagget. Dansk Marineofficerssabel Model 1849 med skede og bælte, monteret med Portepe, samt Dansk Marinedolk / Kadetdolk. L. 36-92 cm. Fremstår med lettere brugspræg. Blankvåbentilladelse kræves.Dansk . Varunr: 4492894 SEK 5 933 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 19:12:00 SEK 3 032
Winchester skeet/jagtgevær over-og-under Model Pigeon Grade i kaliber 12-70 boret skeet/skeet og med manuel sikring, ejektor og Singletrigger.
Winchester skeet/jagtgevær over-og-under Model Pigeon Grade i kaliber 12-70 boret skeet/skeet og med manuel sikring, ejektor og Singletrigger.. Våbennummer PK412023. Winchester model Pigeon Grade over-og-under skeet/jagtgevær i kaliber 12-70 med manuel sikring og boret Skeet/Skeet. Fremstår velholdt med ejektor og singletrigger samt roset-graveringer i engelsk stil på den sølvfarvede boxlås. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 111 ... Varunr: 4490151 SEK 8 570 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:20:00 SEK 4 746
Farm-Land, Hunting-Kit, to knivset  samt Vildtkrog / ophæng (3)
Farm-Land, Hunting-Kit, to knivset samt Vildtkrog / ophæng (3). Farm-Land, Hunting-Kit, knivset samt Vildtkrog / ophæng. Knive i kuffert, med skæfter af kunststof, vildtkrog af sortlakeret stål. H. 62 D. 35 cm. (3) Varunr: 4486310 SEK 1 582 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 19:21:00 SEK 989
Gebrüder Merkel over-og-under Jagtgevær kaliber 12-70 med ejektor
Gebrüder Merkel over-og-under Jagtgevær kaliber 12-70 med ejektor. Våbennummer 49183. Velholdt Merkel over-og-under jagtgevær kaliber 12-70. Bruneret boxlås, automatisk sikring. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 110½ cm. 70 cm blanke løb jagtboret ½ Modified og ¼ Improved Cylinder. Oliepoleret skæfte i amerikansk stil med åretegninger og netskæringer. Vægt... Varunr: 4490167 SEK 5 933 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:30:00 SEK 5 933
Beretta Tweed Knickers, mod. St. James Classic sport Breeks
Beretta Tweed Knickers, mod. St. James Classic sport Breeks. Beretta Tweed Knickers, mod. St. James Classic sport jacket og Breeks, str. 48. Af uld. Fremstår ubrugt. Varunr: 4493492

SEK 1 055 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 19:32:00 SEK 857
Halvautomatisk Jagtgevær Beretta model 391 URIKA i kaliber 12/76Magnum  med udskiftelig choke
Halvautomatisk Jagtgevær Beretta model 391 URIKA i kaliber 12/76Magnum med udskiftelig choke. Våbennummer AA018035. Fremstår næsten som nyt. Halvauto Jagtgevær Beretta Model 391 URIKA i kaliber 12/76Magnum. OAK 115 cm. 63 cm blankt løb med uddskiftelig choke, Cylinder sidder i løbet. 35½ cm kolbe i amerikansk stil og med tydelige åretegninger. Vægt 3kg. Jagttegn kræves. Varunr: 4490148 SEK 9 229 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:40:00 SEK 5 010
To Danske jægerhirschfängere 1801 (2)
To Danske jægerhirschfängere 1801 (2). To Danske hirschfänger M. 1801 med greb af messing stemplet 5.J.C.4.C.N126. en klinge med klinge med rester af Frederiksværks stempel . KL. 61-62 TL. 74 cm. Blankvåben tiladelse påkrævet. (2) Varunr: 4492909 SEK 3 955 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 19:45:00 SEK 923
Winchester Bøjlespænder Model 1894 i kaliber .30-30 og med sigtekikkert
Winchester Bøjlespænder Model 1894 i kaliber .30-30 og med sigtekikkert. Våbennummer 4523454. Fremstår med minimale brugsspor. Winchester bøjlespænder (Cowboy-riffel) i kaliber .30-30 med Exclusiv 4x33 sigtekikkert med coatede linser i fast venstresidig montage samt korn og kærv. Ingen rust og intet bruneringsslid. OAL 95½ cm. 48½ cm blankt løb med skarpe riffelgange.... Varunr: 4490180 SEK 5 933 DK, Helsingør, Støberivej 2016-12-06 19:50:00 SEK 3 692
Dansk sabe 1700'tallets slutning
Dansk sabe 1700'tallets slutning. Dansk sabel, klinge graveret med rigsvåben og påskrevet VIVAT, skede af jern med beslag af messing. Totallængde KL. 83 TL. 96 cm. Fremstår med alders relateret slitage. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4492941 SEK 5 274 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-12-06 19:50:00 SEK 1 450
Samling granathylstre, slæbelog, m.m. (8)
Samling granathylstre, slæbelog, m.m. (8). Samling granathylstre, slæbelog, skibsskrue i messing, slæbelog omlavet til lampe, m.m. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (8) Varunr: 4494119 SEK 1 978 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-12-06 19:50:00 SEK 428
Gurkha kniv
Gurkha kniv . Gurkha kniv, skede beklædt med koral, totallængde 40 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4462872 SEK 1 055 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-12-06 19:58:00 SEK 396
Kavallerie Steinschloss Pistole, Replika, englisch im Stil New Land Pattern
Kavallerie Steinschloss Pistole, Replika, englisch im Stil New Land Pattern. Kavallerie, Steinschloss Pistole, Replika Gesamtlänge 40 cm, Lauflänge 23 cm gefertigt. Dunkler Holz-Vollschaft mit S förmigen Messingbeschlag an der Perkussionsgegenseite. Ladestock vorhanden. Abzugsbügel mit vorderer und hinterer Verlängerung ebenfalls Messing. Aptiertes Perkussionsschloss... Varunr: 4493889 SEK 2 453 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-12-06 20:06:00 SEK 1 275
Sauer 80 Lux riffel kal. 8x68S
Sauer 80 Lux riffel kal. 8x68S. Sauer 80 Lux riffel kal. 8x68S. Serienummer: E7146. Stemplet "Sauer 80, Made in Germany". Monteret med Schmidt & Bender 1½ - 6 riffelkikkert i aftagelig EAW-montage. Aftageligt magasin til tre patroner, riflen er født med snelle. Skæftet har været limet (se billeder). Riflen er med brugsspor. ... Varunr: 4491712 SEK 13 184 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-12-06 20:09:00 SEK 8 438
Messer mit Jagdszenen
Messer mit Jagdszenen. Messer mit Jagdszenen, Griff aus Bein gefertigt, verziert mit Jagdmotiven, unten 'Solingen, Germany' punziert, Maße ca.: L.53 cm, Altersgemäßer Zustand. Varunr: 4482338 SEK 2 158 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 20:30:00 SEK 1 668
Konvolut diverse Kriegskarten (13)
Konvolut diverse Kriegskarten (13) . Konvolut diverse Kriegskarten bestehend aus: Wegekarte für das Kaisermanöver 1908, Marschkarte 1870/71, Karte von Frankreich Cambrai 13 C., Pharus-Plan Berlin, Karte der 6 Armee, März 1918, 2 Kreigskarten um 1917, Deutsches Reich 1926, Frankreich Cambrai, Frankreich ... Varunr: 4474825 SEK 2 158 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 20:45:00 SEK 1 226
Japansk bue- og pilesæt i glasmontre
Japansk bue- og pilesæt i glasmontre. Japansk bue- og pilesæt med to buer og fem pile i glasmontre. Montrens mål: B. 38, D. 30, H. 75 cm. Se også vare nummer 4491904 og 4491908. Varunr: 4491898 SEK 1 318 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 20:54:00 SEK 1 121
Ubrugt Jagtriffel Norinco JW-105 kal. 223 rem. med 3-9x40 sigtekikkert
Ubrugt Jagtriffel Norinco JW-105 kal. 223 rem. med 3-9x40 sigtekikkert. Ubrugt Jagtriffel Norinco JW-105 kal. 223 rem. med 3-9x40 sigtekikkert. Våben nr. 1530882. Pibelængde: 54 cm. Totallængde: 107 cm. Stikmagasin til 5 patroner. der medfølger støtteben til riflen. Kunstfiberskæfte. Våbentilladelse påkrævet. (modelfoto) Varunr: 4495328

SEK 4 219 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-07 13:28:54 SEK 2 439
ABU, 4 st. vintage fiskerullar (5)
ABU, 4 st. vintage fiskerullar (5). ABU, 4 st. vintage fiskerullar, modellerna: Cardinal 66 med extraspole i originalask. ABU-Matic 150. Cardinal 353. Cardinal 55. Bruksslitage. Varunr: 4494442 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-07 13:48:39 SEK 300
Fransk skyttegravskikkert
Fransk skyttegravskikkert. Fransk skyttegravskikkert af messing. Graveret 'Viseur Periscopique 6x Colmont F Paris'. Optik skal renses, afslag på bakelit. L 71 cm. Varunr: 4483467 SEK 1 318 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-12-07 14:51:00 SEK 494
Tre skalmonterede jagttrofæer. (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer. (3). Tre skalmonterede jagttrofæer. Består af kronhjort , impala samt blesbock (3). Varunr: 4489120 SEK 1 978 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-07 19:00:00 SEK 494
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>