Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To håndlavede jagtknive med sorte greb i horn, damaceret stålklinger (2)
To håndlavede jagtknive med sorte greb i horn, damaceret stålklinger (2). To håndlavede jagtknive med greb i sortpoleret horn med messingbolster. Klinger i damaceret stål. Låsbar klinge L. 8 cm. Kan kun lovlige anvendes til anerkendelsesværdigt formål, såsom erhvervsudøvelse, jagt, lystfiskeri, sportsudøvelse eller andet lignende anerkendelsesværdigt formål. Modelfoto.... Varunr: 4345316

SEK 1 274 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-28 11:40:00 SEK 796
Flådens Omdrejningspistol M. 1871/81. Kaliber 11,46 mm.
Flådens Omdrejningspistol M. 1871/81. Kaliber 11,46 mm.. Flådens Omdrejningspistol M. 1871/81. Kaliber 11,46 mm. Nummerens med 730. Pistolen er en ændring af model 1871, der var fabrikeret og indkøbt hos A. Francotte i Liege, hvis navn står ovenpå piben tillige med kronet SA = Sø Artelleriet, medens der på venstre side står kronet AF og Acier Fondu = ... Varunr: 4322693 SEK 2 547 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-07-28 12:59:00 SEK 3 056
Flådens Bagladeriffel Tapriffel M.1853/69. kal. 17,5 mm,
Flådens Bagladeriffel Tapriffel M.1853/69. kal. 17,5 mm, . Flådens Bagladeriffel Tapriffel M.1853/69. kal. 17,5 mm, nummerens med nummer 238 . ( også med ladestok ) Låsen stemplet Pirlor Freres Liege. Løb med bajonetsstolpe. Totallængde ca. 118 cm. Fremstår med brugsspor,. Kræver samlertilladelse til skydevåben. Varunr: 4322709 SEK 3 821 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-07-28 13:05:00 SEK 3 439
Samling fugle; krikand, fasan, krage og urfugl (4)
Samling fugle; krikand, fasan, krage og urfugl (4). Samling udstoppede fugle; krikand, fasan, krage samt urfugl. Heraf to stk vægmonteret. Fremstår med markante brugsspor. (4) Varunr: 4332804 SEK 1 019 DK, Kolding, Trianglen 2016-07-28 14:19:31 SEK 509
Vanguard rygsæk/kamerataske ZIN 60
Vanguard rygsæk/kamerataske ZIN 60. Vanguard rygsæk/kamerataske ZIN 60 med beskyttet ekstra lomme til 14' bærbar computer, dimensioner 290×265×460, vægt 810 gram. modelbilleder udstyr medfølger ikke Varunr: 4345770

SEK 1 401 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-07-28 15:01:00 SEK 446
Nordmark. Våbenskab
Nordmark. Våbenskab. Nordmark. Våbenskab af jern. H. 151 B. 38 D. 28 cm. Nøgler medfølger. NB: Ikke forsikringsgodkendt til opbevaring af våben. Varunr: 4340465 SEK 1 910 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-28 16:57:00 SEK 3 439
G.E. Lewis side-by-side hane haglgevær kal.12/65
G.E. Lewis side-by-side hane haglgevær kal.12/65. G.E. Lewis side-by-side hane haglgevær kal. 12/65. Serienummer: 11774. Boring: 1/1-1/4. Stemplet "G.E. Lewis 32 & 33 Lower Loveday Street Birmingham". Den højre hane mangler en skrue (se billeder). Totallængde: 117,5 cm Løbslængde: 76 cm Skæftelængde: 36 cm Jagttegn påkrævet. Varunr: 4338937 SEK 1 019 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 2016-07-28 20:26:00 SEK 382
Hjullåspistol, replika
Hjullåspistol, replika. Hjullåspistol, replika. Dekorationsvapen. Längd ca 51 cm. Varunr: 4339316 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-07-28 20:33:38 SEK 450
Flintlåspistoler, 2 st, replikor
Flintlåspistoler, 2 st, replikor. Flintlåspistoler, 2 st, replikor. Dekorationsvapen. Längd ca 37-48 cm. Varunr: 4322654 SEK 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2016-07-28 21:34:00 SEK 425
To sabler Model 1854. (2)
To sabler Model 1854. (2) . Messingfæste, parerstang håndbøjle og greb støbt i et. Rillet greb med glet nakkestykke. Klingen 60 cm. enægget sabelklinge. En sabel med rustar på klinge, stempler på klingen. Den anden stemplet : L. C. D. 19.Denne sabel der stadig er i brug i livgarden, er oprindelig en preussisk infanterisabel... Varunr: 4346445 SEK 2 292 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-29 11:38:44 SEK 2 483
Dolk, Jambiya, 1900-tal
Dolk, Jambiya, 1900-tal. Dolk, Jambiya, 1900-tal. Nordafrika/Mellanöstern. Skaft i trä. Klinga i metall. Balja klädd med läder samt dekor i metall. Längd inklusive balja 23,5 cm. Visst slitage. Varunr: 4344668 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-07-29 13:37:52 SEK 300
Hardy; tre splitcane stænger 'The Wye', 'The Perfection' samt 'The JJ Special Rod' (2)
Hardy; tre splitcane stænger 'The Wye', 'The Perfection' samt 'The JJ Special Rod' (2) . Hardy; to splitcane stænger, model 'The Wye', 'The Perfection' samt 'The JJ Special Rod'. Flere med ekstra topstykker, originale stofposer. Mål hhv 430/337/414 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage, eftersyn tilrådes. (2) Varunr: 4346771 SEK 3 821 DK, Kolding, Trianglen 2016-07-29 13:40:31 SEK 2 483
Samling fiskeudstyr fra bla Hardy.
Samling fiskeudstyr fra bla Hardy. . Samling fiskeudstyr fra bla Hardy. NB! Rettet tekst. Splitcane stang model 'The Rouge River', Transportrør, fangstkrog, diverse løsdele til splitcane stænger, originale stofposer, to hjul, fiskebøger samt fluer. Fremstår med brugsspor, enkelte defekter. Eftersyn tilrådes. Varunr: 4335532 SEK 3 184 DK, Kolding, Trianglen 2016-07-29 14:23:56 SEK 2 101
Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 243 Win.
Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 243 Win.. Jagtriffel CZ Brno ZKK-601 kal. 243 Win. Våbennr. 59279. Totallængde: 112 cm, Pibelængde: 58 cm. Kolbelængde: 37 cm. Indvendigt magasin til 4 patroner. Forberedt til lyddæmper. Minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4335480 SEK 4 457 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-29 18:54:00 SEK 1 401
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck
Jagttrofæ. Skuldermonteret Blesbuck . Jagttrofæ af skuldermonteret Blesbuck. Nedlagt i Sydafrika i 2009. H. ca. 85, Horn 40, D. 51 (fra snude til væg), B. 36 cm. (fra øre til øre). Fremstår med skade på ene øre. Varunr: 4346570 SEK 1 910 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-29 19:14:00 SEK 828
Jagttrofæ. Skuldemonteret Springbuk
Jagttrofæ. Skuldemonteret Springbuk. Jagttrofæ af skuldermonteret Springbuk. Nedlagt i Sydafrika i 2009. H. ca. 63, Horn 22, D. 33 (fra snude til væg), B. 33 cm. (fra øre til øre). Varunr: 4346575 SEK 1 910 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-29 19:15:00 SEK 1 783
Haglgevær Fortuna J.P Sauer & Sohn Suhl 4-ringet kal. 12/70
Haglgevær Fortuna J.P Sauer & Sohn Suhl 4-ringet kal. 12/70 . Haglgevær Fortuna J.P Sauer & Sohn Suhl 4-ringet kal. 12/70. Våbennummer. 468012 Fremstår med alm. brugsslitage. Pibelængde: 68 cm. Totallængde: 110 cm. Kolbelængde: 36,5 cm. Signalstifter. Slør i hovedbolt. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4335331 SEK 1 274 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-29 19:39:00 SEK 382
Stor udstoppet fuldmonteret Nilkrokodille længde 377 cm
Stor udstoppet fuldmonteret Nilkrokodille længde 377 cm. Stor udstoppet fuldmonteret Nilkrokodille (Crocodylus niloticus) skudt i Zambia. Hovedet delvis opbygget af kunstmateriale. L.377 cm.CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / ... Varunr: 4345464 SEK 31 839 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-07-29 20:00:00 SEK 13 372
Fuldskæftet Jagtriffel Carl Gustav M.96 kal. 6,5x55.
Fuldskæftet Jagtriffel Carl Gustav M.96 kal. 6,5x55.. Fuldskæftet Jagtriffel Carl Gustav M.96 kal. 6,5x55 våben nr. 503481. Fuldstændig ny renoveret, hængslet magasin til 4 patroner. Pibelængde: 47,5 cm. Totallængde: 101,5 cm. Kolbelængde: 35,5 cm. Monteret med weaver montage. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4335500 SEK 5 094 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-29 20:02:00 SEK 3 056
Haglgevær Simson Suhl S/S kal. 12/70
Haglgevær Simson Suhl S/S kal. 12/70. Haglgevær Simson Suhl S/S kal. 12/70 våbennummer. 253386. Fremstår med brugsslitage samt revner i kolben ved låsen. Pibelængde: 72 cm. Totallængde: 114 cm. Kolbelængde: 37 cm. Signalstifter. Små rustskygger i det venstre løb, samt lidt slør i hovedbolt. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4290339 SEK 1 019 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-29 20:10:00 SEK 382
Laurona kal. 16/70
Laurona kal. 16/70. Haglbøsse. Laurona kal. 16/70, LL 70,5 OAL 133,5 Skæftelængde 36 cm. Trangboret 16,4/16,4 mm. Boxlåsbøsse med greenerlukke, enkel graveringer, skæftetræ med åretegninger. Fremstår mekanisk velfungerende og uden slør. Iøb med lidt rustspor indvendig. S/nr. 35766. Jagttegn eller tilladelse ... Varunr: 4331038 SEK 1 019 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-07-29 20:16:00 SEK 382
Haglgevær B.C. Miroku S/S kal. 12/70
Haglgevær B.C. Miroku S/S kal. 12/70 . Haglgevær B.C. Miroku S/S kal. 12/70 våben nr.432437. Fremstår med alm. brugsslitage. Pibelængde: 71 cm. Totallængde: 112 cm. Kolbelængde: 35,5 cm.Ingen slør i hovedbolt. men med rustskygger i løbene samt bagkappe med afslag Jagttegn påkrævet. Varunr: 4335461 SEK 1 910 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-29 20:43:00 SEK 446
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4)
Felttelefoner/ tasker af kraftig kernelæder (4). Felt telefoner/ tasker af kraftig kernelæder, justerbar skulderrem, front med spændelukning. 1900-tallets midte. H. 22 L. 35 B. 12 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og snavset. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Telefon kan afmonteres. Modelfoto (4) Varunr: 4346471 SEK 1 274 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-29 20:43:00 SEK 446
Bengt Olof Tallroth kniv
Bengt Olof Tallroth kniv. BENGT OLOF TALLROTH, kniv, damaskerat blad, skaft i masurbjörk, slida i rårand, längd ca 21 cm Varunr: 4347200 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:00:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 19 cm Varunr: 4347201 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:15:00
Se mer
Rolf Backlund
Rolf Backlund . ROLF BACKLUND, smyckeskniv, damaskerat blad, slida och skaft en suite av graverat renhorn, total längd 8,5 cm Varunr: 4347202 SEK 6 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 10:30:00
Se mer
Kniv Bengt Olof Tallroth
Kniv Bengt Olof Tallroth. BENGT OLOF TALLROTH, kniv, signerat damaskerat blad, renhorn stabiliserad masur, oljad masurbjörk och silver, signerad slida av rårand Varunr: 4347203 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:00:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 17 cm Varunr: 4347204 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:15:00
Se mer
Rolf Backlund
Rolf Backlund. ROLF BACKLUND, smyckekniv, helhorn med graverad dekor, damaskerat blad, längd 8,5 cm Varunr: 4347205 SEK 6 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 11:30:00
Se mer
Conny Persson knivblad
Conny Persson knivblad. CONNY PERSSON, knivblad i damaskerat stål, bladets längd ca 18 cm Varunr: 4347206 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-07-30 12:00:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>