Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Slaglåspistol dubbelpipig
SLAGLÅSPISTOL, signerad I. Adam Kuchenreuter in Regensburg, dubbelpipig bockmodell med oktagonala pipor, signatur i silver, kaliber ca 11,5 mm, klaffsikte med 2 klaffar, bakåtvända lås med graverad dekor, säkring framför hanbröst, varbygel med fingerstöd, valnötskolv, längd 41 cm
Varunr: 4861063
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:12:00
Se mer
Kriser från Java
KRISER 2 st, Java, rak resp. vågig klinga, ukiran med skuren dekor, balja klädd i mässingsplåt, mendak i mässing, längd 45 resp 47 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861080
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:28:00
Se mer
Pistol, blunderbuss, 17/1800-tal.
Pistol, blunderbuss, 17/1800-tal. Flintlås. Kolv i valnöt, beslag i mässing. Längd 37 cm. Lås hakar upp i båda läge. Spricka i kolv. Korrosion. Otydliga nummer.
Varunr: 4850610
SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
12:06:41
SEK 2 400
Tulwar
TULWAR, indisk, 1900-tal, klinga med etsad dekor, stålfäste med försilvrad dekor, längd 81 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861091
12:20:00
Se mer
Kriser Java
KRISER 2 st, Java, rak resp. vågig klinga, ukiran med skuren dekor, balja klädd i mässingsplåt, mendak i mässing, längd 48,5 resp 47 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861095
12:36:00
Se mer
Parforcehorn
Parforcehorn i messing. Ø ca. 67 cm. Fremstå med mindre brugsspor. Transporttaske medfølger.
Varunr: 4857566
SEK 3 238 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
14:33:00
SEK 2 461
Beretta St. James Tweed sæt Str. 54 (2)
Beretta St. James Tweed sæt. Består af følgende: Beretta St. James Classic Jakke str. 54. Beretta St. James Cap str. L. Alle dele er nye og ubrugte (2)
Varunr: 4768212

SEK 5 439 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
18:53:00
SEK 1 489
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varunr: 4807623

SEK 2 331 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
19:00:00
SEK 1 230
Dolk
DOLK, 1900-talets början, klinga med graverad dekor, träfäste med mässingsnitar, längd 39 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861179
19:04:00
Se mer
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus)
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus). Monteret med original kløer og trædepuder, kranie og tænder af plast. L. 270 cm. B. 245 cm. Fremstår med brugsspor, skader på skind. Kræver ikke CITES-certifikat iflg. Miljøstyrelsen. Købere uden for EU skal have eksporttilladelse fra ...
Varunr: 4862378
SEK 12 951 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2017
19:32:00
SEK 8 029
Elg, gevir, jagttrofæ, oprindelsesland Canada
Elg, gevir, jagttrofæ, monteret på træplade. Med betegnelse 'Tagish Lake (Canada) 1978'. H. 100 cm, B. 127 cm, Ø 60 cm.
Varunr: 4849808
SEK 14 459 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 11-12-2017
19:42:00
SEK 3 133
Udstoppet Fasanhane monteret på trærod
Udstoppet Fasanhane monteret på trærod. H: 44 cm. L: 77 cm.
Varunr: 4861849
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:49:00
SEK 583
Ubrugt Salonriffel Norinco bøjlespænder model JW21B kal. 22LR.
Ubrugt Salonriffel Norinco bøjlespænder model JW21B kal. 22LR. våbennr. 1610144 Pibelængde: 51 cm. Totallængde: 105,5 cm. Rørmagasin til 10 patroner. Våbentilladelse påkrævet
Varunr: 4846865

SEK 4 274 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
19:52:00
SEK 2 461
Hovedmonteret Kudo (Tragelaphus strepsiceros)
Hovedmonteret Kudo (Tragelaphus strepsiceros). Fuld højde inkl. horn 190 cm. Dybde ud fra væggen 80 cm. Fremstår med brugsslitage samt med hul ved mund. Denne vare er en del af en temaauktion over varer fra Kræmmer Erik's butik 'Fantastiske Fund', som lukker ned for vinteren og sælger ud før han...
Varunr: 4841840
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2017
20:10:00
SEK 1 263
Kronhjort. Kraniemonteret opsats med mastermessure
Kronhjort. Kraniemonteret opsats, gevir med 11 takker( 1 tak afknækket). Med mastermessure CIC 189.72 point. H. ca. 127 B. ca. 106 cm.
Varunr: 4842659
SEK 2 590 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:10:00
SEK 1 068
Granathylster af messing, stemplet i bunden, 105 mm
Granathylster af messing, stemplet i bunden, 105 mm. TPDS/7 C74. H. 61,5 cm. Hylstret er deaktiverede.
Varunr: 4862355
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:13:00
SEK 421
Polsk/Ungarsk sabel, 1600-tallet.
Polsk/Ungarsk sabel fra 1600-tallet. Med tværstillet parerstang, greb af træ. Tl: 85 cm. Med mønster og stempler i klingen. Rester af læder på grebet. Fremstår renoveret med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varunr: 4851631
SEK 10 360 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2017
20:14:00
SEK 2 007
Kris Bali
KRIS, Bali, 1900-tal, vågig damaskerad klinga, stålskuret närmast fästet, beslag med glasstenar, traditionellt skuret fäste, träbalja med skuren dekor, längd 52 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861220
20:26:00
Se mer
Ruger American kal. .22-250
Jagtriffel. Ruger American kal. .22-250. OAL 106,5 LL54 cm. Med indikator for spændt slagstykke, stikmagasin og aftrækkersikring. Monteret med kikkertbaser og med gevind for lyddæmper. Fremstår meget lidt brugspræget, ren og skarp i piben, skudt
Varunr: 4857563
SEK 6 475 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2017
20:34:00
SEK 5 180
Koukri
KOUKRI, indisk, kraftig klinga med blodränna närmast fästet, fäste i mässing, med graverad dekor, läderklädd balja med mässingsbeslag, längd 42 cm . Proveniens Rashammar
Varunr: 4861226
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:38:00
Se mer
Jagtriffel Browning Europa Pump Action kal. 300 Win Mag.
Jagtriffel Browning Europa Pump Action kal. 300 Win Mag Våben nr. 321MY14449. Aftageligt magasin til 3 patroner. Pibelængde: 51 cm. Kolbelængde: 36 cm. Totallængde: 106,5 cm. Forgyldt aftrækker. Fremstår med minimal brugsslitage, og har iflg. rekvirent skudt under en kasse patroner. ...
Varunr: 4858705
SEK 14 893 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
20:41:00
SEK 8 806
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis).
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis). Monteret på trærod. Cites certifikat medfølger. Fremstår uden nogen former for skader. H. 50 cm. CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / ...
Varunr: 4861323
SEK 6 475 DK, Aarhus, Egå Havvej 11-12-2017
20:41:00
SEK 1 263
Remington jagtriffel model 788 med Zeiss kikkert.
Remington jagtriffel model 788 med Zeiss kikkert. Diavari-Za 1,5-6x42. Velholdt. Kaliber .308 WIN. Halvskæftet. TL 97 cm. PL 43 cm. Ekstra magasin. Læderrem påmonteret. Kuffert medfølger. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4861851
SEK 5 828 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:50:00
SEK 3 497
Amerikanskt ordenssvärd
ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad dekor och påskrift:Carl Saue., korsformat fäste i nysilver med dekor, kavel med inlagt kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, blank stålbalja med dekorerade kopparbeslag, längd 90 cm. Proveniens: Rashammar
Varunr: 4861234
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
20:54:00
Se mer
Sjøgren. Dansk enkelløbet Haglgevær cal. 12 med originaltegning samt ekstra dele (4)
Sjøgren. Dansk enkeltløbet Haglgevær. cal. 12. Haandvaabenværkstederne, Kjøbenhavn. Våbennummer 2532. TL 116 cm. PL. 60,5 cm. Oprindeligt til fem patroner men plomberet til kun at tage to patroner. Originaltegninger samt ekstra lås og pibe medfølger. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 4861861
SEK 3 238 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
20:59:00
SEK 2 849
Flintlåspistoler
FLINTLÅSPISTOLER, 2 st., snarlika, omkring 1800, för den orientaliska marknaden, pipor med graverad dekor på kammarstycket, graverade lås, helstockar med skuren dekor och dekorerade mässingsbeslag, längd 49 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861238
21:02:00
Se mer
Kris
KRIS, Bali, vågig damaskerad klinga med stålskuren dekor, skulpterat fäste i förgylld koppar, balja i mässing med växtdekor, längd 45 cm. Proveniens Rashammar
Varunr: 4861248
21:22:00
Se mer
Amerikanskt ordenssvärd
ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad och förgylld dekor och påskrift:Andrew J Rider, tillverkarstämpel Mc Lilley & Co, Columbus Ohio, korsformat fäste i nysilver, kavel i ben dekorerat med krönt monogram och kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, blank stålbalja med dekorerade beslag...
Varunr: 4861259
21:44:00
Se mer
Beretta St. James Tweed sæt str. 58 (2)
Beretta St. James Tweed sæt. Består af følgende: Beretta St. James Vest str. 58. Beretta St. James Cap str. XL. Alle dele er nye og ubrugte (2)
Varunr: 4768110

SEK 3 885 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
21:53:00
SEK 1 360
Khanjarli
KHANJARLI, Indien, klinga med blodrännor, skulpterat järnfäste, längd ca 43 cm
Varunr: 4862903
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 12-12-2017
11:18:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>