Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Svensk marine revolver HENRY model 1884 kal. 11 mm.
Svensk marine revolver HENRY model 1884 kal. 11 mm.. Svensk marine revolver HENRY model 1884 bygget på fransk M/1873 M. Våbennummer: D382. Kaliber 11 mm. - Løbslængde:11,5 cm. totallængde: 24,5 cm.. Tromlerevolver til 6 skud. dobbelt aktion. Løbet stemlet: Mre 1873 M samt goodkendelsesstempler på rammen - Mre de St.Etienne samt Henry. Endvidere på... Varunr: 4555659 SEK 6 373 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 13:47:00 SEK 4 078
Revolver Uberti 1522 Original Hege kaliber 357 T.
Revolver Uberti 1522 Original Hege kaliber 357 T. . Revolver Uberti 1522 Original Hege kaliber 357 T. Våbennummer: ZH029. Løbslængde ca: 11,5 cm. - totallængde ca: 25,5 cm. SKV2-tilladelse påkrævet Varunr: 4566595 SEK 1 275 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 17:29:00 SEK 1 402
Sortkrudt pistol Pedersoli Kentucky kal. 44.
Sortkrudt pistol Pedersoli Kentucky kal. 44.. Sortkrudt pistol Pedersoli Kentucky kal. 44. Våbennr. 5042. Pibelængde: 24 cm. Totallængde: 40 cm. Fremstår i velholdt stand. SKV2- tilladelse påkrævet. Varunr: 4566598 SEK 1 020 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 17:39:00 SEK 924
Revolver Colt 1873 Kal. 45 Colt Single action.
Revolver Colt 1873 Kal. 45 Colt Single action.. Revolver Colt 1873 Kal. 45 Colt Single action. Våbennr: 120307. Fremstår med 40 - 50 % af den originale brunering. Piben stemplet COLTS PT. F.A. MFG. Co HARTFORD CT. U.S.A. Låsen stemplet: PAT.SEPT.19.1871. JULY 2. 72. JAN.19.75. Pibelængde: 14 cm. Totallængde: 28 cm. Grebsskaller af kunststof. ... Varunr: 4555658 SEK 12 745 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 17:58:00 SEK 15 294
Geværkuffert - læder
Geværkuffert - læder. Geværkuffert i læder. Minimale brugsspor. Varunr: 4563803 SEK 1 912 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-02-23 18:27:00 SEK 2 294
Sortkrudt pistol Ardesa 1871 kal. 45
Sortkrudt pistol Ardesa 1871 kal. 45. Sortkrudt pistol Ardesa 1871 kal. 45. Våbennr. 141301727006. Pibelængde: 24 cm. Totallængde: 41,5 cm. Fremstår i velholdt stand. SKV2- tilladelse påkrævet. Varunr: 4566597 SEK 1 275 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 18:32:00 SEK 765
Leader bismut patroner (150)
Leader bismut patroner (150). Leader bismut patroner. Jagttegn påkrævet. (150) Varunr: 4526687 SEK 1 529 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-02-23 18:38:00 SEK 1 083
Haglgevær Lanber Norlett O/U kal. 12/70
Haglgevær Lanber Norlett O/U kal. 12/70 . Haglgevær Lanber Norlett O/U kal. 12/70 Våbennummer 176983. Ventileret sigteskinne, løbsvælger, singletrigger, ejector. PL 70 cm, TL 112 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Boringer ca 3/4 +1/2. Fremstår med almindelige brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 4555801 SEK 2 549 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 18:51:00 SEK 1 338
X3M1 Jakke str. 56
X3M1 Jakke str. 56. Jakke, X3M1 til jagt- og fritidsbrug. Grøn, str. 56 med aftagelig hætte. 10 lommer på front, 4 inderlommer samt snøre i linningen. Brun skulderforstærkning. Medfølgende insektnet til montering på hætte. Varunr: 4562792

SEK 1 402 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-02-23 18:51:00 SEK 1 020
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med tripodstativ. Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm. Varunr: 4533001

SEK 2 294 DK, Odense, Kratholmvej 2017-02-23 19:00:00 SEK 1 402
Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Deutschland um 1930
Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Deutschland um 1930. Luftgewehr Marke Diana, Modell 15, Länge ca. 83,5cm, Kaliber 4,5mm, Messinglauf ohne Züge, Knickmechanik, Holzschaft. Lauf mit Prägung 'Diana', 'Mod. 15' und 'D.R.P.' Altersbedingter Zustand mit leichtem Flugrost und beriebener Brünierung, Mechanik funktionstüchtig, Deutschland um 1930 Varunr: 4554055 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-02-23 19:00:00 SEK 379
Oprørernes artilleripistol model 1848
Oprørernes artilleripistol model 1848 . Oprørernes artilleripistol model 1848, kaliber 16-lødig (17,5mm), gladløbet rundpibe med lænkeladestok, skæfte af valnød , beslag af messing, lavet i Liege i 1848, stemplet B.2 DE. 1kan frit erhve Fremstår med kraftige brugsspor, senere bruneret. Kan erhverves uden tilladelse. Varunr: 4570626 SEK 6 373 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-02-23 19:29:00 SEK 3 951
Johs. Schalburg vinkasse med papirer, aviser udklip mm fra 2. vk.
Johs. Schalburg vinkasse med papirer, aviser udklip mm fra 2. vk.. Johs. Schalburg vinkasse med papirer, aviser udklip mm fra 2. vk. En del fra tiden, dog også senere udklip. Primært modstandskampen. Varunr: 4555619 SEK 2 294 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-02-23 19:39:00 SEK 1 402
X3M1 Jakke og bukser (2)
X3M1 Jakke og bukser (2). Jakke, X3M1 til jagt- og fritidsbrug. Grøn, str. 60 med aftagelig hætte. 10 lommer på front, 4 inderlommer samt snøre i linningen. Brun skulderforstærkning. Medfølgende insektnet til montering på hætte. Matchende bukser i str. 60. (2) Varunr: 4562782

SEK 2 549 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-02-23 19:47:00 SEK 1 657
Salonriffel Marlin M.925 kal. 22 Winchester Magnum. Monteret med Aspect 3-9x32 kikkert
Salonriffel Marlin M.925 kal. 22 Winchester Magnum. Monteret med Aspect 3-9x32 kikkert. Salonriffel Marlin M.925 kal. 22 Winchester Magnum (wmr). Monteret med Aspect 3-9x32 kikkert. Våben nr. 96726291. Pibelængde: 54 cm. Totallængde: 104 cm. Aftageligt 10 skuds magasin. Fremstår med minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4555806 SEK 1 912 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 19:50:00 SEK 1 593
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis)
Udstoppet Duehøg (Accipiter gentilis). Udstoppet duehøg monteret på stand. H. incl. stand 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, base på stand revnet. Proveniens: Jf. rekvirent ældre end 1947, stammer fra Thisted Gamle Skoles biologiskesamling. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varunr: 4496786 SEK 1 020 DK, Helsingør, Støberivej 2017-02-23 19:51:00 SEK 605
Stor hovedmonteret Kudu
Stor hovedmonteret Kudu. Stor hovedmonteret Kudu. H. 156, B. 114, D. 92, Længde horn 104-107 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4572087 SEK 6 373 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-02-23 19:52:00 SEK 3 314
Udstoppet rovfulg i form af 'Blå Kjærhøg'
Udstoppet rovfulg i form af 'Blå Kjærhøg'. Udstoppet rovfugl 'Blå kærhøg' (Circus cyaneus) monteret på træstub. H. incl. montering og base 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Proveniens: Jf. rekvirent ældre end 1947, stammer fra Thisted Gamle Skoles biologiskesamling. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for... Varunr: 4496785 SEK 1 275 DK, Helsingør, Støberivej 2017-02-23 19:54:00 SEK 828
Dansk militærgevær M. 89 serie 23713
Dansk militærgevær M. 89 serie 23713. Dansk karabin M/89 Dansk karabin M/89. serienummer 23713. Kaliber 8x58RD. Geværfabrikken Kjøbenhavn 1889 med produktionsår 1892. PL. 59 cm. Totallængde: 110 cm. Fremstår med brugsslitage. Samlertilladelse påkrævet. Varunr: 4570592 SEK 1 912 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-02-23 19:58:00 SEK 1 466
Udstoppet musvåge (Buteo buteo)
Udstoppet musvåge (Buteo buteo) . Udstoppet musvåge (Buteo buteo) monteret på træstup. H. incl. montering 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Proveniens: Jf. rekvirent ældre end 1947, stammer fra Thisted Gamle Skoles biologiskesamling. Cites certifikat fra Naturstyrelsen til handel inden for EU medfølger. ... Varunr: 4496779 SEK 1 020 DK, Helsingør, Støberivej 2017-02-23 20:15:00 SEK 892
Kavalerilanser m. 1832 (2)
Kavalerilanser m. 1832 (2). Kavalerilanser m. 1832. Originale stager af træ, ca. 3 m. Dubsko af jern, klinger og skiveformede parerplader af stål. Den ene med lanseflag. Den anden med inskription ' H L R Z E. N J Z 5'. Begge har plader på stagerne med teksten 'Gave fra Generalljt. P. Berthelsen 1924'. Fremstår med ... Varunr: 4559325 SEK 12 745 DK, Vejle, Dandyvej 2017-02-23 20:33:00 SEK 8 922
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège) samt krudthorn (2).
Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège) samt krudthorn (2).. Dansk Ringhanepistol Model 1848 (Liège). Pistolen er i fin stand stand. Fungerer mekanisk perfekt. Løbet fremstår i fin stand. Stemplet M under krone samt 49. Beslag af messing. Løbet stemplet 3 DR. 2E. N. 32. Totallængde: 44,5 cm. samt krudthorn i messing og horn. Kan erhverves uden tilladelse. Varunr: 4567337 SEK 7 647 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 20:35:00 SEK 7 392
Revolver Colt 1878 D. A. kaliber 45 Colt.
Revolver Colt 1878 D. A. kaliber 45 Colt.. Revolver Colt 1878 D. A. kaliber 45 Colt. serienummer: 50039 ladeport stemplet 46. Løbslængde: 11,5cm. totallængde: 23cm. Tromle til 6 patroner. grebsskaller i træ. Våbenet fremstår i god mekanisk stand, fuld funktionsdygtig. Samlertilladelse til skydevåben påkræves Varunr: 4555656 SEK 12 745 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 20:47:00 SEK 8 157
Baneriffel. Sako S 491 kaliber 6 PPC Rustfri matchpibe
Baneriffel. Sako S 491 kaliber 6 PPC Rustfri matchpibe. Baneriffel. Sako S 491 kaliber 6 PPC Rustfri matchpibe på 57,5 cm. Totallængde: 108,5 cm. Kolbelængde: 35 cm. Monteret med Leupold BR - 36X sigtekikkert. Enkeltskuds med direktaftræk,. Fremstår meget velholdt. Ren og skarp i piben. Våben nr. 900201. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 4563650 SEK 5 098 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 20:58:00 SEK 5 225
Haglgevær Gyttorp O/U kal. 12/76
Haglgevær Gyttorp O/U kal. 12/76 . Haglgevær Gyttorp O/U kal. 12/76 Våben nr. 097207 Totallængde. 115 cm Pibelængde. 71 cm. kolbelængde 36,5 cm. Løbsvælger. Ingen slør Helt blank indvendigt i piben. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4564042 SEK 3 824 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 21:02:00 SEK 3 569
Haglgevær. Pumpgun Remington model 870 Magnum kal.12/76.
Haglgevær. Pumpgun Remington model 870 Magnum kal.12/76.. Haglgevær. Pumpgun Remington model 870 Magnum kal.12/76. Våbennummer w831355m. PL 69 cm, TL 122 cm. Fremstår med minimale brugsspor. Der sidder en choke i løbet. plomberet til 2 skud. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Varunr: 4563666 SEK 2 294 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 21:11:00 SEK 2 039
Withworth jagtriffel Kal. 458 monteret med Leupold 1,25-4x20 sigtekikkert.
Withworth jagtriffel Kal. 458 monteret med Leupold 1,25-4x20 sigtekikkert.. Withworth jagtriffel Kal. 458 monteret med Leupold 1,25-4x20 sigtekikkert. Løbslængde: 61 cm inkl. rekyldæmper. Totallængde: 114,5 cm. Skæftet fremstår i god stand med enkelte små ridser. Løbet fremstår ligeledes i god stand uden nogen form for rust eller ridser. Våben nr. nr. B 105769. Magasin ... Varunr: 4563637 SEK 6 373 DK, Herlev, Dynamovej 2017-02-23 21:25:00 SEK 3 186
Steinschlossgewehr mit Pulverhorn, 1791
Steinschlossgewehr mit Pulverhorn, 1791 . Steinschlossgewehr, Holz, Eisen und Messing, Perlmutt Einlegearbeiten. Mit Gravur: 1791 TOW. L. 148 cm. Pulverhorn aus Holz und Messing. Alterspuren. Varunr: 4556975 SEK 1 184 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-02-23 21:42:00 SEK 474
Svärd Ngombe
Svärd Ngombe. SVÄRD, 2 st, Ngombe, breda klingor med genombruten dekor, fästen i trä, längd 58 resp 64 cm Varunr: 4571318 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-02-24 17:00:00
Se mer
Udstoppede Aftenfalke (Falco Vespertinus) (2)
Udstoppede Aftenfalke (Falco Vespertinus) (2). Udstoppede Aftenfalke (Falco Vespertinus) monteret på gren. H 41 cm. Konserveret af Jørgen Kofoed. Fremstår med minimale aldersrelaterede spor. (2) CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden for EU medfølger. Ved handel uden for EU skal der søges ... Varunr: 4567494 SEK 6 373 DK, Aalborg, Nibevej 2017-02-24 17:04:11 SEK 3 059
 1 2 3 4 5 6 7  >>