Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Slaglåsgevär, jakt, 1800-tal
Slaglåsgevär, jakt, 1800-tal. Slaglåsgevär, jakt, 1800-tal. Helstock, åttakantig pipa, laddstock i järn med bronsavslut, fack i kolven med lock. Sprickor i kolven strax bakom låset, kolven går att vicka. L: ca 115 cm. Varunr: 4251915 SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-04 11:11:33 SEK 950
2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal (2)
2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal (2). 2 st. Kindjaler, trol. Kaukasus, 18/1900-tal. Hornklädda handtag, silverdekor. Slida i silverklätt skinn, niellodekor, silvertråd och koppartråd. Dekorerade blad, ornament samt arabisk skrift. Äldre lagningar, bruksslitage, en slida något trång. L: ca 42 cm. Varunr: 4251888 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-04 11:12:35 SEK 2 700
Ældre Kikkert Carl Schütz & Co Armee-Modell
Ældre Kikkert Carl Schütz & Co Armee-Modell. Ældre Kikkert Carl Schütz & Co Armee-Modell, Optische Werke A-G Cassel DRP 6x. Der medfølger læderetui. Varunr: 4230152 SEK 1 242 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-04 12:24:06 SEK 404
Svärd, Japan, 1800-tal
Svärd, Japan, 1800-tal . Svärd, Japan, 1800-tal Tillverkningsdatum: 1818 (文政 Bunsei) - 1830 till 1868 (明治 Meiji) - 1912 Svärdsperiod: Shin-Shinto (1781-1876) Total bladlängd: ca 83 cm. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått fingeravtryck efter uthämtning, då objektet ... Varunr: 4162324 SEK 20 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-04 14:20:00 SEK 8 800
Rustning, Japan. Senare delen av 1900-talet
Rustning, Japan. Senare delen av 1900-talet. Rustning, Japan. Senare delen av 1900-talet. Tillhörade förvaringslåda medföljer. OBS! Visning av detta objekt sker endast efter tidsbokning, ring 011-18 26 30. Varunr: 4244622 SEK 18 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-04 14:35:00 SEK 12 500
Svärd, Japan, 16-1700-tal ,
Svärd, Japan, 16-1700-tal ,. Svärd, Japan, 16-1700-tal , Konstperiod: Edo (1603–1867) Svärdsperiod: Shinto (1596-1781) Total bladlängd: ca 69 cm. OBSERVERA: Ångerrätten gäller ej om knivbladet har fått fingeravtryck efter uthämtning, då objektet inte anses vara i samma skick som vid försäljning.Bomullshandskar ... Varunr: 4136667 SEK 17 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-04 14:50:00 SEK 4 800
Umberto Gitti, o/u, 12/70, 25028
Umberto Gitti, o/u, 12/70, 25028. Haglgevær. Umberto Gitti, Gardone IT. O/U kaliber 12/70 LL70 OAL 113 Skæfte L 37 cm. Boxlås med sideplader, florale graveringer samt jagthunde. Engelsk skæfte. Manuel sikring, doubletrigger, nonejector - alm. udtrækker. Fremstår med hel blånering, håndslidt skæfte, mekanisk stram og ... Varunr: 4247839 SEK 3 727 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-05-04 16:41:35 SEK 5 217
Tysk Mauser k98 karabin
Tysk Mauser k98 karabin . Tysk Mauser k98 karabin samt. Tysk militær riffel. kal. 8x57 serienummer G8773, PL. 60 TL. 111 cm. Låsen stemplet dot, 1941. Fremstår nummerens i hoveddele, med senere rem og brunering. to ældre samt en ny patrontaske medfølger. Våbentilladelse påkrævet, udlevering og eftersyn kun efter aftale. ... Varunr: 4254846 SEK 3 727 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-04 19:15:00 SEK 3 975
Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 222 Rem.
Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 222 Rem.. Jagtriffel Brno model CZ 527 kaliber 222 Rem. Våbennummer. 44842 Fremstår uden væsentlige brugsspor. Pibelængde: 58,5 cm. Totallængde: 108 cm. Kolbelængde: 36.5 cm. Stikmagasin til 5 patroner samt snelle. Der sidder 30 mm ringe på. Våbentilladelse påkræves. Varunr: 4254578 SEK 3 727 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-04 19:28:00 SEK 2 112
Belgiske hanebøsser kal 12 & 16 (2)
Belgiske hanebøsser kal 12 & 16 (2). Hanebøsse kal 12/65. Løb af Kruppstål, Liege-prøvestempler. Fremstår med slør og skygger i løb. Serienr. 20024. Hanebøsse kal. 16/65 stemplet 'rogsvagt krudt'. Fremstår stram, med brugsspor. Liege-prøvet. Jagttegn / samlertilladelse fordres; eftersyn/udlevering efter forudgående aftale. Varunr: 4253967 SEK < 1 000 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-05-04 19:35:00 SEK 466
Bushnell kikkertsigte Sportsman, 3,9x40
Bushnell kikkertsigte Sportsman, 3,9x40. Kikkertsigte, Bushnell Sportsman 3-9 x 40. 25,4mm. rør, med montageringe. Fremstår nyt og ubrugt. Varunr: 4247847 SEK < 1 000 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-05-04 19:43:00 SEK 745
Jagttrofæ af fuldmonteret impala Nyala på stand.
Jagttrofæ af fuldmonteret impala Nyala på stand. . Jagttrofæ af fuldmonteret impala Nyala på stand. H. 111/155 cm. L. 145 cm. Horn L. ca. 50 cm. Varunr: 4159428 SEK 12 422 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-04 19:46:00 SEK 5 093
AYA super Prince. kal. 12/70.
AYA super Prince. kal. 12/70. . Haglgevær, s/s. AYA - Aguirre & Aranzabal Super Prince kaliber 12/70 LL 66 OAL 110 inkl. forlængelse. Boxlås, med signalstifter, autosikring, greenerbolt. Indvendig hårdtforchromede demibloc løb. Fremstår mekanisk god og i orden, med håndslid på skæfte og blånering, ren og blank i løbene bortset... Varunr: 4248595 SEK 1 491 DK, Herning, Engdahlsvej 2016-05-04 19:50:00 SEK 838
Fire klinger for knivbygger, damaceret stål. (4)
Fire klinger for knivbygger, damaceret stål. (4) . Fire klinger for knivbygger, udført i damaceret stål. KL: 6-12 cm. (4) Varunr: 4253649

SEK 1 491 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-04 20:06:00 SEK 652
Hovedmonteret løveskind
Hovedmonteret løveskind . Hovedmonteret løveskind. Monteret på sort filt. Længde fra halespids til snude 280 cm bredde mellem forpoter 197 cm. Der er slitage enkelte steder på skindet, samt lille skede ved det ene øre og enkelte klør mangler. Kan frit handles indefor EU (1). Varunr: 4254281 SEK 12 422 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-04 20:15:00 SEK 6 460
To håndlavede kokkeknive hvoraf en med damaceret klinge, greb i poleret horn (2)
To håndlavede kokkeknive hvoraf en med damaceret klinge, greb i poleret horn (2) . To håndlavede kokkeknive hvoraf en med damaceret klinge, greb i poleret horn. KL. 17-22 cm. (2) Varunr: 4253682

SEK 1 863 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-04 20:22:00 SEK 838
Jagtriffel Steyr Mannlicher, kal. 222 REM
Jagtriffel Steyr Mannlicher, kal. 222 REM. Jagtriffel Steyr Mannlicher, kal. 222 REM. Våbennummer: 112449. Løbslængde: 48,5 cm. Totallængde: 98 cm. Afstand til aftrækker.: 37,5 cm. Mausertype cylinderlås med stikmagasin. Dobbeltaftrækker med snelle. Løb fremstår med blånering, kanaleret og med skarpe rene riffelgange. Skæftet i ... Varunr: 4193652 SEK 12 422 DK, Vejle, Dandyvej 2016-05-04 20:37:00 SEK 7 205
A G Emil Busch Industrie Rathenow. Tysk kikkert
A G Emil Busch Industrie Rathenow. Tysk kikkert. A G Emil Busch Industrie Rathenow. Tysk kikkert fra 2. Verdenskrig af sortmalet messing og metal, løs montage medfølger. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4251282 SEK 12 422 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-04 20:46:00 SEK 2 174
Kastestænger fra kronhjort, sika samt dåhjort (25)
Kastestænger fra kronhjort, sika samt dåhjort (25). Kastestænger fra kronhjort, sika samt dåhjorte L. 25 - 80 cm. (25) Varunr: 4252398 SEK 1 863 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-05 10:23:23 SEK 745
Peli Stormcase IM 2500, som ny / ubrugt
Peli Stormcase IM 2500, som ny / ubrugt. Peli Stormcase IM 2500. Bruges af det amerikanske militær. Skumfyld / skillerum kan udskiftes. H. 37 cm. L. 57 cm. B. 21 cm. Fremstår som ny / ubrugt. Varunr: 4242216 SEK 1 491 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-05 11:10:59 SEK 621
Peli Stormcase, model 1750
Peli Stormcase, model 1750. Peli Stormcase, model 1750. Til to rifler eller geværer. Bruges af det amerikanske militær. Skumfyld kan udskiftes. L. 130 cm. Brugsspor og mærker. Varunr: 4242214 SEK 1 863 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-05 11:34:00 SEK 2 857
Revolver - sortkrudt. Replica af Colt Navy model 1851. Kaliber .36. 1970'erne
Revolver - sortkrudt. Replica af Colt Navy model 1851. Kaliber .36. 1970'erne. Revolver - sortkrudt. Replica af Colt Navy Model 1851. Kaliber 36. Våbennummer: 47857 Pibelængde 18 cm. Totallængde 34 cm. Tromle graveret med skibsmotiver. Enkelte brugsspor. SKV 2 tilladelse kræves. Aldrig været affyret. Varunr: 4246586 SEK 1 863 DK, Vejle, Dandyvej 2016-05-05 15:01:00 SEK 963
Lot Askebeger med frimuer symbol (2)
Lot Askebeger med frimuer symbol (2). Et askebære til piper 22,5 cm i diameter med sprekk under. Et askebære 12x8 cm med et mindre skår Fra USA ca 1980. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varunr: 4200418 SEK < 1 000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-05-05 15:23:00 SEK 295
Lot bajonetter (2)
Lot bajonetter (2). Nr 1 - bajonett for M-98 Mauser produsert av Eickhorn 1940. Balg omgjort til krokfeste for bandolær. Mindre slitasjemerker. Nr 2 - bajonett for M-98 Mauser produsert av Clemen & Jung. Bajonett omgjort til M-1 Garand feste. Balg omgjort til krokfeste for bandolær. Slitasjemerker og mindre ... Varunr: 4251773 SEK 1 475 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-05-05 18:21:00 SEK 295
Lot Frimuer losje glass (7)
Lot Frimuer losje glass (7). Et stort glass høyde 12 cm med frimuer symboler. Uten skår, forgylt 4 kantet fot. 7 små med samme symboler høyde 7 cm uten skår. Ligner på det store i utførelse. Formodentlig svenske glass ca 1940. (7) Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. ... Varunr: 4200391 SEK 2 458 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-05-05 18:23:00 SEK 1 229
Stort krystall frimuer glass tidligt 1900 tallet
Stort krystall frimuer glass tidligt 1900 tallet. Krystal glass tilskrevet Ørefoss glasverk. Med losje symboler på bla. vinkel/passer G murereske mm. 19 cm høyt uten skår Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll Varunr: 4200403 SEK 1 966 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 2016-05-05 18:24:00 SEK 983
Remington/770 kaliber 30-06 serie nummer 71534331
Remington/770 kaliber 30-06 serie nummer 71534331. jagtriffel kal .30.06. Våbennummer: 71534331 . PL 55 cm, TL 106,5 cm. Monteret med kunststofskæfte samt Bushnell kikkertsigte samt løst magasin. Fremstår med mindre brugsspor. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 4192238 SEK 4 969 DK, Helsingør, Støberivej 2016-05-05 18:30:00 SEK 3 851
Opsatse kronhjort m.m. (4)
Opsatse kronhjort m.m. (4) . Opsatse fra kronhjort m.m. 6-ender H. 45-95 B. 38-68 cm. (4) Varunr: 4252409 SEK 1 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-05 19:00:00 SEK 404
Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.. Jagtriffel, Carl Gustav i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 113,5 cm. LL 60 cm. Våbennr. 67469. Spejlblank i piben. Indvendigt magasin. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves. Varunr: 4255830 SEK 3 727 DK, Aalborg, Nibevej 2016-05-05 19:06:00 SEK 963
Kastestænger fra kronhjort (12)
Kastestænger fra kronhjort (12). Kastestænger fra kronhjort. e. L. 60 - 80 cm. (12) Varunr: 4252395 SEK 3 106 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-05-05 19:22:00 SEK 497
 1 2 3 4 5  >>