Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ældre hanegeværer (2)
Ældre hanegeværer: Johannes Poulsen, kal. 12. Olieret skæfte. Fremstår med rust på løb og slør i hovedbælt. Våbennr. 83400. Neffert Suhl. Kal 12. Fremstår med stram hovedbolt, indvendig tæring i løb, manglende låsemøtrik på sideplade. Våbennr. 52342. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet, ...
Varunr: 4742604
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-08-2017
14:02:00
SEK 458
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varunr: 4533067

SEK 2 354 DK, Odense, Kratholmvej 19-08-2017
19:00:00
SEK 752
Dansk Politihjelm.
Dansk Politihjelm. Fremstillet af C.L. Seifert, Kjøbenhavn. Indmad og metaldele er fuld intakte. Læderet er lettere medtaget. Opbevaringsæske medfølger.
Varunr: 4746749
SEK 2 615 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
15:20:00
SEK 1 275
Dansk politibælte med pistoltaske og fangsnor til pistolen.
Varunr: 4746754
SEK 1 308 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
15:45:00
SEK 490
Pistol, enkeltskuds.
Pistol, enkeltskuds. TL 37 cm. LL 24 cm. Ingen synligt våbennummer. Kal. 22? Fremstår brugspræget. Tilladelse til samling af skydevåben kræves.
Varunr: 4746755
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
16:10:00
SEK 883
Dansk sabel Model 1950 med skede samt 2 bælter.
Dansk sabel Model 1950 med skede samt 2 bælter. Fremstår stort set uden brugspræg. (Lille rest efter pudsemiddel på belægningen på grebet.) Blankvåbentilladelse kræves.
Varunr: 4746746
SEK 3 923 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
16:35:00
SEK 1 013
Militærriffel, "Potsdam" forlader med døllebajonet.
Militærriffel, "Potsdam" forlader med døllebajonet. TL 144 cm. Fremstår med en del original brunering og let brugspræg. Diverse stempler fremgår af billederne. Muligvis brugt i den Danske Borgervæbning. Skrue til at holde hanen mangler og hanen kan ikke stå spændt. Blankvåbentilladelse kræves.
Varunr: 4746081
SEK 4 577 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
17:00:00
SEK 2 027
Jagtriffel, Savage Model 110 GX i kal. 30-06 med 4 x 32 kikkertsigte.
Jagtriffel, Savage Model 110 GX i kal. 30-06 med 4 x 32 kikkertsigte. TL 109 cm. LL 51,5 cm. Våbennr. F258282. Ren og blank i piben. 2 ekstra magasiner. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varunr: 4746740
SEK 3 269 DK, Aalborg, Nibevej 20-08-2017
17:25:00
SEK 3 138
Jagtgevær, Gebr. Merkel Suhl s/s i kal. 12/70.
Jagtgevær, Gebr. Merkel Suhl s/s i kal. 12/70. TL 108 cm. LL 66 cm. Våbennr. 598987. Spejlblank i løbene. Ingen slør. Fremstår med let brugspræg. Jagttegn kræves.
Varunr: 4746741
17:50:00
SEK 1 438
Danske politiskilte, 4 stk. samt uniformsmærker/knapper.
Varunr: 4746752
18:15:00
SEK 2 877
Underkæbe fra en mammut/fossil
Underkæbe fra en mammut, fossil, B. ca. 44 cm, L. ca. 44 cm, fremstår i aldersrelateret stand, delvist med brud og afslag, to steder er blevet restaureret efter brud.
Varunr: 4734093
SEK 62 232 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-08-2017
20:09:00
SEK 5 105
Fuldskæftet riffel. Brno kal. 8x57js. Monteret med Zeiss kikkert.
Fuldskæftet riffel. Brno kal. 8x57js. Monteret med Zeiss kikkert, Diatal-Z 4x42. God brunering samt skarpe riffelgange. Våbennr: 19847. FL. 114 cm. PL. 54 cm. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4736257
SEK 3 923 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-08-2017
20:39:00
SEK 1 144
Steenbok
Steinbukk "Raphicerus Campestris" H 37 cm, B 25 cm. D 28 cm hoved montert vegg hengt. pen stand dog små skader på ørespissene. Utstopper Ørnulf Kvæbekk. Må avhentes personligt eller med norsk frakt mann..Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt ...
Varunr: 4730364
SEK 4 151 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 20-08-2017
21:26:00
SEK 311
Winchester M/1873 riffel. Kal 44-40
Winchester leveraction riffel mod. 1873 cal 44-40. Serienummer 284275B, PL. 60 cm, TL. 109 cm. Tangen stemplet Model 1873. Løb stemplet: 'Winchesters Repeating Arms New Haven CT. Kings Improvement Patented March 29. 1866 October 16 1860'. Fremstår med Aldersrelateret patina, funktionsdygtig. ...
Varunr: 4739286
SEK 10 461 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
17:05:00
SEK 8 892
Konvolut Tierpräparate / Vollpräparate, zwei Marder und ein Dachs (3)
Konvolut Tierpräparate / Vollpräparate, zwei Marder und ein Dachs, auf Holzsockel montiert für Wandaufhang, Marder H. ca. 34 cm und kleiner, L. ca. 81 cm und kleiner, Dachs L. ca. 70 cm, H. ca. 44 cm, zum Teil starke Altersspuren und Verschmutzungen, Fehlstellen im Fell sowie Holzuntersatz teils ...
Varunr: 4742376
SEK 2 917 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
17:22:00
SEK 535
Carl Gustav M/96 riffel kal. 6,5 x 55
Carl Gustav M/96 riffel kal. 6,5 x 55. Våbennummer 701632. Med Husquarna jagtoptik 4x32 og rem. Indvendigt 4-skuds-magasin. TL 111,5 cm, PL 58 cm. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4733507
SEK 1 961 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
18:08:00
SEK 1 210
Riffel Eddystone M 1917 kal 30.06
Riffel Eddystone M 1917 kal 30.06 monteret med Titan kikkertsigte 312x52N. Våbennummer 213690. PL 51 cm, TL 107 cm. Fremstår med treben og patronholder. Våbentilladelse påkrævet.
Varunr: 4739426
SEK 1 569 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-08-2017
19:08:00
SEK 686
Jagtriffel, Sako
Jagtriffel, Sako "Forester" L.579 i kal. 308 Win. med kikkertsigte. TL 108 cm. LL056 cm. Våbennr. 89441. Fuldskæftet. Ren og blank i piben. Ved pibemundingen er der en smule flyverust. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varunr: 4747554
SEK 5 230 DK, Aalborg, Nibevej 21-08-2017
19:23:00
SEK 1 831
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle
Osmanischer Dolch mit verzierter Schutzhülle mit feinem Dekor, gekrümmte Klinge. Maße ca,; L. 45 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Das Klinge teilweise angelaufen.
Varunr: 4722923
SEK 1 459 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 21-08-2017
20:00:00
SEK 389
J. P. Sauer & Sohn, Suhl. Hanegevær kal. 16/70
J. P. Sauer & Sohn, Suhl. Hanegevær. Kal. 16/70. Våbennummer: 130336. Pl: 75 cm. Tl: 116,5 cm. Fremstår med blanke men brugte løb, stram mekanik og uden slør. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 4712262
SEK 1 308 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:01:00
SEK 2 354
Hubertus. Drilling 25-35 Win / 20/70
Hubertus. Drilling 25-35 Win / 20/70. Våbennummer: 5647. Pl: 65 cm. Tl: 105,5 cm. Med stram mekanik og blanke løb. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Det automatiske klap op sigte trænger til reparation. Riffeltilladelse påkrævet. Hidrører fra dansk privatsamling.
Varunr: 4747559
SEK 13 076 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:01:37
SEK 7 584
Katana, samuraisværd, med koshirae, shimaru (skarpt)
Katana med koshirae (montering). Klinge af karbonstål, smedet med Kobuse-teknik (sandwichkonstruktion hærdet stål med blød stålkerne), med Bo-Hi (hulkeler), hærdet på traditionel måde, derfor med hærdelinje (Hamon). Nagasa (klingelængde) ca. 71 cm, bredde Kissaki ca. 2,5 cm, bredde Hamachi ca. ...
Varunr: 4747414

SEK 8 265 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:13:00
SEK 1 799
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe
Tiervollpräparat, großer Auerhahn / Jagdtrophäe, auf Holzmontierung für Wandaufhang, H. ca. 61 cm, Gefieder teils mit Fehlstellen und zum Teil starke Abnutzungsspuren und Verschmutzungen sowie Bestoßungen.
Varunr: 4742381
20:21:00
SEK 389
Konvolut fünf Tierpräparate / Hermelin und Mauswiesel (5)
Konvolut fünf Tierpräparate / Hermelin und Mauswiesel, jeweils auf Holzsockel montiert, für Wandaufhang, L. Tiere ca. 32 cm und kleiner, zum Teil starke Abnutzungsspuren und Verschmutzungen, Sockel bestoßen sowie partiell Fehlstellen im Fell. (5)
Varunr: 4742384
20:21:00
SEK 438
Konvolut bestend aus 1x Tsuba
Konvolut bestend aus 1x Tsuba, Gusseisen, Ø ca. 85mm, stilisierte Darstellung Fächer, 1x Tsuba, Gusseisen, schwarz lackiert, Ø ca. 79mm, 1x Tsuba, Kupferlegierung, Ø ca. 75mm, Wellendarstellung im Stile von Omori und 1x Tsuba, Messing, ca. 78 x 73mm. Nachguss zu Dekorationszwecken, aktuell
Varunr: 4747286

20:35:00
SEK 389
Zimmerstützer. J. Berg, Flensburg
Zimmerstützer. J. Berg, Flensburg. Uden våbennummer. Pl: 81,5 cm. Tl: 121,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram mekanik og rent løb. Med jagtmotiver på kolben. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varunr: 4712232
SEK 2 615 DK, Vejle, Dandyvej 21-08-2017
20:54:00
SEK 1 275
Stichwaffe, Hirschfänger, 1900, Deutschland
Stichwaffe, Hirschfänger, 1900, Deutschland, Griff belegt mit Geweih, leicht geschwungene Parierstange, muschelförmiges Stichblatt, Scheide aus dunkelbraunem Leder, L.60,5 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Leder stark berieben.
Varunr: 4711602
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-08-2017
20:58:00
SEK 535
Tikka Model 595, kaliber .308W.
Tikka Model 595, kaliber .308W. Monteret med 3-12x52 optik i weaver montage, aftagelig 3 skuds magasin, der medfølger 43 skarpe skud,foderal og rem " se billeder " Riffel og kikkert fremstår med absolut minimale brugsmærker. Serienummer: 880865 Totallængde: 106,5 cm Løbslængde: 57 ...
Varunr: 4744301
SEK 7 845 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 21-08-2017
21:17:00
SEK 6 276
Simson Suhl haglgevær o/u kaliber 12/70
Simson Suhl haglgevær o/u kaliber 12/70, autosikring og ejektor, boring 3/4 - 1/1, spejlblanke løb og stram overalt,få brugsmærker. Foderal og rem medfølger. serienummer: 183402 Totallængde: 115 cm Løbslængde: 71 cm Skæftelængde: 37 cm Jagttegn påkrævet.
Varunr: 4744333
SEK 5 230 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 21-08-2017
22:34:00
SEK 2 615
Varunr: 4748510

SEK 2 354 DK, Kolding, Trianglen 22-08-2017
12:11:00
SEK 915
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>