Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Jakt, fiske, vapen och militaria i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Salonriffel Fabrique Nationale D´Armes de Guerre kal. 22 LR. Pumpaction.
Salonriffel Fabrique Nationale D´Armes de Guerre kal. 22 LR. Pumpaction.. Salonriffel Fabrique Nationale D´Armes de Guerre kal. 22 LR. Pumpaction. Våben nr. 94484. Pibelængde: 54 cm. Totallængde: 99 cm. Kolbelængde: 34,5 cm. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4587012 SEK 1 919 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 14:56:59 SEK 1 408
Dansk Sabel M. 1950, forgyldt fæste
Dansk Sabel M. 1950, forgyldt fæste . Dansk sabel M. 1950 med fæste af forgyldt messing, greb med portepe, af rokkeskind, beviklet med snoet messingtråd, skede af forkromet stål, klingen stemplet HMAK 1993 samt E&F Hörster Solingen. KL. 82 TL. 95 cm. Opbevaringspose medfølger. Fremstår minimale brugsspor. Blankvåbentilladelse ... Varunr: 4583381

SEK 1 535 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-03-24 15:08:00 SEK 2 495
Masai spyd
Masai spyd. Afrikansk Masai spyd. Blankvåben tilladelse påkræves. L 169 cm Varunr: 4584498 SEK 1 024 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-24 15:29:00 SEK 416
Hanegevær s/s i kaliber 16/70.
Hanegevær s/s i kaliber 16/70.. Hanegevær s/s i kaliber 16/70. TL 115 cm PL 74 cm. Våbennummer 50179. Brunering slidt af på pibe. Påmonteret læderrem. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4600086 SEK 1 024 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-24 15:38:00 SEK 384
X3M1 Jakke str. 56
X3M1 Jakke str. 56. Jakke, X3M1 til jagt- og fritidsbrug. Grøn, str. 56 med aftagelig hætte. 10 lommer på front, 4 inderlommer samt snøre i linningen. Brun skulderforstærkning. Medfølgende insektnet til montering på hætte. Varunr: 4562792

SEK 1 408 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-24 16:02:00 SEK 1 024
Parti softguns til 6 mm kugler (10)
Parti softguns til 6 mm kugler (10). Parti softguns bestående af 2 stk. 'MK679'. 2 stk. 'MK681C2'. 2 stk. 'XM1014'. 2 stk. 'A1681A'. 2 stk. CX4 serie, '8901A' med kikkert og lys. Alle nye og i original emballage. Tilladt for personer over 18 år. (10) Varunr: 4601585

SEK 1 919 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-24 16:18:00 SEK 1 535
Fisketelt, 1 pers.
Fisketelt, 1 pers.. 1 pers. telt, perfekt til fisketure. Varunr: 4601578

SEK 1 791 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-24 17:17:00 SEK 896
Fuldskæftet Salonriffel Anschütz model 1418. Kal. 22Lr. Monteret med Kahles Helia Super kikkert.
Fuldskæftet Salonriffel Anschütz model 1418. Kal. 22Lr. Monteret med Kahles Helia Super kikkert.. Fuldskæftet Salonriffel Anschütz model 1418. Kal. 22Lr. Monteret med Kahles Helia Super kikkert. Våbennummer: 789538. Løbslængde: 48 cm. Totallængde 96 cm. stikmagasin til 5 patroner. Snelleaftrækker. Våbentilladelse påkrævet Varunr: 4587020 SEK 5 118 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 17:56:00 SEK 6 014
Aubrack Rind, Tierschädel
Aubrack Rind, Tierschädel. Tierschädel eines Aubrack Rindes, Objektmaße: H. 49cm, D. 88 cm, T. 26 cm, fehlender Unterkiefer. Varunr: 4576434 SEK 3 806 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-24 18:09:02 SEK 2 379
Konvolut Deko- Revolver (2)
Konvolut Deko- Revolver (2). Konvolut Deko- Revolver, bestehend aus 1 Replika eines Kavallerie- Revolvers, Zinkspritzguss und Holz, mit Ledergürtel und Holster und 1 Ordonanz- Revolver Chamelot- Deligne 1874, Metall brüniert und Bakelit- Griffschalen. Altersbedingte Gebrauchsspuren (2) Varunr: 4591876 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-24 18:18:00 SEK 1 427
Thompson Center Arms perkussionsgevær kal 50
Thompson Center Arms perkussionsgevær kal 50. Thompson Center Arms perkussionsgevær kal 50. Våbennummer 151444. PL 71 cm, TL 117 cm. Fremstår med mindre brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet. Varunr: 4602823 SEK 1 280 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-03-24 18:28:00 SEK 960
Jagtriffel Whitworth Interarms Kal. 308 W. Monteret med Bushnell 3-9x40 sigtekikkert
Jagtriffel Whitworth Interarms Kal. 308 W. Monteret med Bushnell 3-9x40 sigtekikkert. Jagtriffel Whitworth Interarms Kal. 308 W. Monteret med Bushnell 3-9x40 sigtekikkert. Våben nr. 103115. Pibelængde: 58,56 cm. Totallængde: 113,5 cm. Hængslet magasin til 3 patroner. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4596257 SEK 3 839 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 18:40:23 SEK 1 855
Winchester 250 salonriffel - halvautomatisk kal .22 LR
Winchester 250 salonriffel - halvautomatisk kal .22 LR. Winchester 250 salonriffel. Kaliber .22 LR. Halvautomatisk ladesystem med rørmagasin. Våbennummer: B911941. PL 49 cm. TL 99 cm. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4602718 SEK 1 280 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-03-24 18:45:00 SEK 1 248
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med tripodstativ. Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm. Varunr: 4533007

SEK 2 303 DK, Odense, Kratholmvej 2017-03-24 19:00:00 SEK 1 471
Dansk omdrejningspistol M. 1882 for rytteriets underklasser
Dansk omdrejningspistol M. 1882 for rytteriets underklasser . Dansk omdrejningspistol M. 1882 for rytteriets underklasser , fremstillet på Københavns Tøjhus. Serie nr. 1312. kal 9 mm med centraltænding, grebsskaller af nøddetræ, på piben stemplet kronet KT og 1882. Rammen er stemlet KAR. 117. Fremstår med original blånering, mekanisk iorden. PL. 11,5 TL. 29... Varunr: 4593002 SEK 7 677 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 19:11:00 SEK 5 374
Tre sablar, Sverige och Indien (3)
Tre sablar, Sverige och Indien (3). Tre sablar, Sverige och Indien. En svensk kavallerisabel i stålbalja, sent 1800-tal. Längd: ca 94 cm. Två indiska vapen av nyare tillverkning. Längd: 60-80 cm. Slitage. Varunr: 4591808 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-24 19:24:00 SEK 675
Fuldskæftet jagtriffel. Carl Gustav 6,5x55
Fuldskæftet jagtriffel. Carl Gustav 6,5x55. Fuldskæftet jagtriffel. Carl Gustav 6,5x55. Våbennummer 83367. PL 47 cm, TL 101 cm. Monteret med Weaver kikkertsigte. Fremstår med bruggspor. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4602645 SEK 2 559 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-03-24 19:30:00 SEK 1 727
Samling skind & skalmonterede jagtrofæer bl.a. Springbuck m.m. (10)
Samling skind & skalmonterede jagtrofæer bl.a. Springbuck m.m. (10). Samling skind & skalmonterede jagtrofæer bl.a. Springbuck m.m., L. 13-107 cm. Brugsspor. (10) Varunr: 4598366 SEK 1 919 DK, Odense, Kratholmvej 2017-03-24 19:41:00 SEK 736
Dansk Remington bagladerriffel m/1867 med bajonet
Dansk Remington bagladerriffel m/1867 med bajonet. Dansk Remington bagladerriffel m/1867 med bajonet. Våbennummer 38976. OAL 128 cm, 86 cm løb. Generel god stand samt løb med skarpe riffelgange. Med rensestok og bajonet. Samlertilladelse påkræves. Varunr: 4600163 SEK 3 199 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-24 19:55:00 SEK 5 502
Ubrugt Jagtriffel Winchester M.70 Safari Express kal. 375 H&H Magnum
Ubrugt Jagtriffel Winchester M.70 Safari Express kal. 375 H&H Magnum. Ubrugt Jagtriffel Winchester M.70 Safari Express kal. 375 H&H Magnum Våben nr. 35EZX04585 . Totallængde: 114 cm. Pibelængde: 59 cm, Kolbelængde: 35,5 cm. Hængslet magasin til 3 patroner. Fremstår ubrugt. Våbentilladelse påkrævet. Varunr: 4587017 SEK 10 237 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 19:56:00 SEK 4 606
Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3)
Damwildkonvolut, Spießer und Schaufler (3). Damwildkonvolut, Jagdtrophäen, bestehend aus: Spießer, montiert auf profilierter Holzplatte, zur Wandmontage geeignet, H. ca. 40 cm, B. ca. 17 cm, T. ca. 22 cm. Schaufler/Hirsch, Schädelplatte mit Geweihschaufeln, H. ca. 76 cm, B. ca. 72 cm, T. ca. 30 cm, eine Schaufel oben bestoßen/mit ... Varunr: 4576445 SEK 3 330 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-24 19:59:00 SEK 1 903
Dansk Artilleri officerssabel M/1876 med tilhørende jernskede.
Dansk Artilleri officerssabel M/1876 med tilhørende jernskede.. Dansk Artilleriofficerssabel M/1876 med tilhørende jernskede. Forgyldt fæste. Rillet trægreb beklædt med hajskind. Rillerne beviklet med snoet og glat messingtråd. TL 100 cm. KL 86 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Varunr: 4600337 SEK 2 559 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-24 20:00:00 SEK 2 367
Tikka m.65 LUX kal. 6,5x55
Tikka m.65 LUX kal. 6,5x55. Tikka m.65 LUX kal. 6,5x55. Våbennummer: 650-81810. Pl: 52 cm. Tl: 103 cm. Kolbe: 35,5 cm. Oliepoleret skæfte i valnød, kindpude med overfald, forskæfte ilagt sort bakelitstribe. Palm Swell udformet pistolgreb med rosentræs afslutning. Original Tikka rekylkappe. Piben med skarpe og rene ... Varunr: 4601300 SEK 8 957 DK, Vejle, Dandyvej 2017-03-24 20:04:39 SEK 5 758
Sauer suhl haglbøsse kal. 12/65
Sauer suhl haglbøsse kal. 12/65. Sauer suhl haglbøsse kal. 12/65. Ca. 1893-95. Våbennummer: 57475. Pl: 75 cm. Tl: 117 cm. Kolbe: 37 cm. Med markørpile på sidelåsen og dobbelttrigger. Fremstår med få brugsspor stram mekanik, ingen slør og løb med enkelte rustpletter. Jagttegn påkrævet. Varunr: 4600169 SEK 12 796 DK, Vejle, Dandyvej 2017-03-24 20:06:00 SEK 5 758
Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes.
Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes.. Haglgevær Aral Ar-327 kal. 12/76 med 5 stk. udskiftelige chokes våbennr: 14L-0345. Pibelængde: 71 cm. Totallængde: 114,5 cm. Kolbelængde: 36 cm. Singletrigger, ejektor, løbsskifter, ventileret løb. Baskyle af aluminium med dyremotiver. Jagttegn eller samlertilladelse påkrævet. Varunr: 4600186 SEK 3 839 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-24 20:06:46 SEK 1 983
Jagtriffel Steyr Daimler Puch Mod. L. kal. 243 Win. Monteret med Zeiss Diavari-ZA 1,5-6x42 Våbennr. 2884
Jagtriffel Steyr Daimler Puch Mod. L. kal. 243 Win. Monteret med Zeiss Diavari-ZA 1,5-6x42 Våbennr. 2884. Jagtriffel Steyr Daimler Puch Mod. L. kal. 243 Win. Monteret med Zeiss Diavari-ZA 1,5-6x42 Våbennr. 2884. Løbslængde: 58 cm. Totallængde: 108,5 cm. Afstand til aftrækker.: 37,5 cm. Stikmagasin til 5 patroner. Dobbeltaftrækker med snelle. Løbet er spiralformet og fremstår med skarpe rene ... Varunr: 4592884 SEK 10 237 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 20:08:00 SEK 5 886
To jagtdolke m/ skede. (2)
To jagtdolke m/ skede. (2) . To jagtdolke med messingbolster, rødbejdset greb i træ. Incl. håndsyede skeder i kernelæder. L. 22 cm. KL. 10,5 cm. (2) Varunr: 4578664

SEK 1 535 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-24 20:15:00 SEK 832
Konvolut 2 Luftpistolen, Record 6,35mm und Crosman 1377, 4,5mm (2)
Konvolut 2 Luftpistolen, Record 6,35mm und Crosman 1377, 4,5mm (2). Konvolut 2 Luftpistolen, bestehend aus 1 Luftpistole FB- Record, Knicklauf, Kaliber 6,35mm, Geschwindigkeit 70 m/s, Gewicht ca. 1kg, L. ca. 31,5cm, Lauf L. ca. 15cm, ergonomische Griffschalen aus Hartkunststoff. 1 Luftpistole Crosman American Classic Modell 1377, Kaliber 4,5mm, Unterlauf- ... Varunr: 4591873 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-24 20:18:00 SEK 1 760
Haglgevær J.P.Sauer med sidelås kal. 12/65 fra ca. 1880 våbennr. 67280
Haglgevær J.P.Sauer med sidelås kal. 12/65 fra ca. 1880 våbennr. 67280. Haglgevær J.P.Sauer med sidelås kal. 12/65 fra ca. 1880. Våben nr. 67280. Damaceret løb på 75 cm. Totallængde 117 cm. Kolbelængde: 36,5 cm. Sidelås stemplet J.P.Sauer & Sohn Suhl samt graveret med scroll. Der er rust ar i løbet samt slør i hovedbolten. Jagttegn påkrævet Varunr: 4593301 SEK 2 559 DK, Herlev, Dynamovej 2017-03-24 20:19:00 SEK 960
To håndlavede jagtknive graveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede.
To håndlavede jagtknive graveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende skede. . To håndlavede jagtknive graveret m/ vildsvin, m.m. Tilhørende håndsyede skeder i kernelæder. Greb i poleret horn med stålbolster støb med vildsvinehoved. Klinger i håndsmedet damaceret stål. Låsbar klinge L. 8 cm. En kniv med lidt mærker på skæfte. Kan kun lovlige anvendes til ... Varunr: 4578677

SEK 1 280 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-24 20:25:00 SEK 1 056
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>