Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Vorderlader, Kentucky Rifle, Italien
Vorderlader, Kentucky Rifle, Italien, schussfähig, aus Metall und Holz gefertigt, Metall mit Gravur 'Black Powder Only' und Nummerierung '7369', Maße: L. 125 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Oxidationsspuren am Material.
Varunr: 4913614
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:19:00
SEK 1 157
Samling krudtflasker (6)
Samling krudtflasker, udført af kobberplade og messing, rundmavet korpus med reliefmønster, forskellige modeller, mål: L. 20 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag og oxidationsspor på materialet. (6)
Varunr: 4913663
SEK 4 820 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:28:00
SEK 1 639
Koppelschloss, Kaiserliche Marine Deutschland, 1910
Koppelschloss der Kaiserliche Marine Deutschland, aus Messing gefertigt, Maße: L. 10 cm, D. 6,5 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Abrieb am Material.
Varunr: 4913665
19:45:00
SEK 771
Forlader, jagtbøsse, Rinspacher München, 1868
Forlader, jagtbøsse, Rinspacher München, 1868, udført af træ og metal, metal med gravering ’Rinspacher in München’ samt med datering ’1868’, mål: L. 114 cm, fremstår med brugsspor, ridser og oxidationsspor på materialet.
Varunr: 4913619
SEK 5 784 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:21:00
SEK 1 157
Tromblon stenlås, England, 1810
Tromblon stenlås, England, 1810, af træ og metal, med dyregravering på metallet, mål: L. 85 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag og oxidationsspor på materialet.
Varunr: 4913642
SEK 9 640 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:24:00
SEK 7 230
Pistole, Perkussion, Buntline, Kaliber 45, Replik, Italien
Perkussion, Buntline, Replik, schussfähig, Kaliber 45, aus Holz und Metall gefertigt, mit Herstellermarkierung, 'Black Powder Only' und Nummerierung '8086', Maße: L. 55 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Oxidationsspuren am Material.
Varunr: 4913659
20:28:00
SEK 530
Skotsk Highlander kamppallask, 1920
Skotsk Highlander kamppallask, militærisk, 1920, lige klinge udført af stål, detaljeret udformet skål udført af messing, skæfte omviklet med sort læder og tråd, mål: L. ca. 98 cm, metallet fremstår med ridser og oxidationsspor.
Varunr: 4913647
SEK 7 230 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:29:00
SEK 3 133
Amerikansk kårde, Oak Hall Clothing Co. Boston Mass, borgerkrigen, veteranorganisation
Amerikansk kårde, Oak Hall Clothing Co. Boston Mass, borgerkrigen, veteranorganisation, skæfte udført af messing med mønster på buen, med monogram ’A.O.H.’, omviklet med sort læder og messingtråd, klinge udført af stål med reliefmønster og gravering ’Oak Hall Clothing Co. Boston Mass’, skede af ...
Varunr: 4913646
SEK 4 338 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
20:41:00
SEK 2 169
Skotsk pallaskkopi, Solingen, med skede, 1900-tallet (60’erne)
Skotsk pallask, Solingen, 1960'erne, lige klinge udført af stål, detaljeret skål udført af sortlakeret metal, skæftet er omviklet med tråd, mål: L. ca. 98 cm, metallet fremstår med ridser og oxidationsspor.
Varunr: 4913648
20:43:00
SEK 386
Diana, Luftpistole Modell 5, Deutschland
Diana Luftpsitole Modell 5, aus Kunststoff und Metall gefertigt, mit Herstellermarkierung, schussfähig, Maße: L. 41 cm, Gebrauchsspuren, Metall mit Kratzer und Oxidtionsspuren, Kunststoff mit Verfärbungen und Kratzer.
Varunr: 4913634
20:56:00
SEK 386
120 stk Remington350 Rem. Mag.(6)
6 æsker a 20 stk. remington kaliber 350 Rem.Mag. "core lokt" soft PT 200gr. Krever våpenkort til denne kaliber.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varunr: 4919354
SEK 1 538 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-02-2018
21:11:00
SEK 308
90 stk RWS 7x65R
90 stk jakt patroner kaliber 7x65R med kugle hulspis 11.2g. 8 stk avskutt hylster med følger. Krever våpenkort på denne kaliber.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varunr: 4919376
21:16:00
SEK 410
Norsk split cane 14
Sangen flammebehandlet splitcane 14" 3 dele med eks.topp samt vangen & carlsen etui. Fremstå som ny og ubrukt ca 1950 tallet. Kommer fra Liaskar samlingen.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll
Varunr: 4919142
SEK 4 102 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-02-2018
21:29:00
SEK 769
Norsk Hørgård splitcane fluestang.
Asbjørn Hørgard 9" modell Nea. Splitcane fluestang klasse 5-6. 3 dele samt eks. topp. Serie nr 97528. Fremstår som ny kun lette spor på enden fra oppbevaring. Bindinger og lakk som nyt. Kommer fra Liaskar samlingen. Original etui medfølger ca 1950 tallet.Vær oppmerksom på at varer som ...
Varunr: 4919281
SEK 3 077 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 24-02-2018
21:33:00
SEK 1 128
Splitcane 12,5
The "wye" Palakona klasse 9 laks fluestang. Splitcane 3 dele med eks. topp. utrolig fin kvalitet med ende tupper/beskyttelses propper intakt virker komplett og ubrukt i Hardys etui.Kommer fra Liaskar samlingen.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt...
Varunr: 4919169
21:42:00
SEK 2 256
Huggare
HUGGARE, tysk, 1800-tal, eneggad klinga märkt Solingen, korsformat mässingsfäste märkt 12LIB 3C38, längd ca 68 cm
Varunr: 4924944
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
16:00:00
Se mer
Riffel, Fuldskæftet Sako Vixen L461 i kal. 222 Rem. med Zeiss kikkertsigte.
Riffel, Fuldskæftet Sako Vixen L461 i kal. 222 Rem. med Zeiss kikkertsigte. TL 108 cm. LL 58 cm. Våbennr. 103872. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Zeiss 1,5 - 6 x 42 kikkertsigte. Fremstår lettere brugspræget. Våbentilladelse kræves.
Varunr: 4905717
SEK 10 360 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
16:15:00
SEK 3 626
Riffel, Fuldskæftet Steyr Mannlicher Luxus i kal. 30-06 med kikkertsigte.
Riffel, Fuldskæftet Steyr Mannlicher Luxus i kal. 30-06 med kikkertsigte. TL 101 cm. LL 48,5 cm. Våbnnr. 97418. Ren i piben med tydelig riffelgang. Aftageligt magasin. Welter 1 - 4 x 24 mm. kikkertsigte. Fremstår med let brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varunr: 4905707
SEK 12 951 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
17:05:00
SEK 7 770
Jagttrofæ. Udstoppet halsmonteret Elan Antilobe fra Botswana
Jagttrofæ. Udstoppet halsmonteret Elan Antilobe fra Botswana 2012, Dybde ud fra væggen 92 cm. Brede 50 cm L. horn er afskåret. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4897306
SEK 3 885 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
18:25:00
SEK 453
Samling af blankvåben.
Samling af blankvåben. Samlertilladelse til blankvåben kræves.
Varunr: 4925265
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 25-02-2018
19:00:00
SEK 648
Udsigtskikkert med tripodstativ
Udsigtskikkert med forstørrelse fra 25x-75x med trinløst zoomokular, 70mm objektivlinse. Kikkerten er vandtæt. Dertil medfølger tripodstativ med vaterpas. H. 57/127 cm.
Varunr: 4892509

SEK 2 331 DK, Odense, Kratholmvej 25-02-2018
19:05:00
SEK 1 101
Flintlåspistol
FLINTLÅSPISTOL, 1800-tal, mässingsbeslag, längd 56 cm
Varunr: 4925028
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-02-2018
20:30:00
Se mer
Skalmonteret impala gevirer (2)
To skalmonteret impala gevirer, H. ca. 39 cm. B. 20-22 cm. (2)
Varunr: 4923323
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
18:00:00
SEK 453
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert med original taske (2)
Carl Zeiss Jena. Militærkikkert 7 x 50. Individuel linse fokusering samt én klar linse og én gul linse. Graveret 'Søartilleriet' og 'Marine Tjenestekikkert, nr. 44' samt krone. Hertil medfølger strop til kikkert samt den originale kikkertetui som er stemplet 'Carl Zeiss Jena'. H. ca. 23 cm. B. ...
Varunr: 4913113
SEK 9 065 DK, Aalborg, Nibevej 26-02-2018
18:11:00
SEK 3 108
Officerskårde, infanteri, med damastklinge, Solingen, 1889
Officerskårde, infanteri, Solingen, 1889, sortlakeret greb, omviklet med tråd, kongeligt monogram 'W II' Kaiser Wilhelm von Preußen, damastklinge, skede af sortlakeret metal, mål: L. 96 cm, fremstår med brugsspor, ridser og oxidationsspor på metallet.
Varunr: 4913626
SEK 9 640 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
19:58:00
SEK 1 542
Officerskårde, infanteri, Frankrig, 1750, Colimar klinge
Officerskårde, infanteri, Frankrig, 1750, Colimar klinge med guldfarvet dekoration, forsiret messinggreb, mål: L. 98 cm, fremstår med brugsspor, kraftige oxidationsspor og ridser på materialet.
Varunr: 4913644
SEK 10 604 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:10:00
SEK 1 542
Officerskårde med pynt, infanteri, Preußen, 1890
Officerskårde, infanteri, med pynt, Preußen, 1890, forsiret greb af træ og messing, omviklet med tråd, kongeligt monogram 'W II' Kaiser Wilhelm von Preußen, klinge af stål med ornamentalt reliefmønster samt indskrift 'Dem besten Schätzen. Offiziercorps II B.v.W. 1890', skede af metal med krog, ...
Varunr: 4913625
SEK 18 315 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-02-2018
20:13:00
SEK 434
Samling effekter fra 2. verdenskrig
Samling effekter fra 2. verdenskrig bestående tyske magasiner, Narvik bogen, to kort over findland fra 1944, k98 rensegrejssæt, magasin lader, hue med mærke på siden, Zeiss kikkert mm. Fremstår med fine stemplinger og aldersrelaterede brugsspor. Tilladelse til magasiner påkrævet.
Varunr: 4923399
SEK 5 180 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:14:00
SEK 5 439
K98 skæfter og reservedele. 2. verdenskrig
Tyske K98 skæfter hvoraf det ene er senkrigs, samt diverse reservedele. De fleste dele er stemplede. 2. verdenskrig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varunr: 4923397
SEK 2 590 DK, Vejle, Dandyvej 26-02-2018
20:15:00
SEK 3 885
Husqvarna jagtgevær i kaliber 12-70 O/U
Husqvarna jagtgevær i kaliber 12-70 O/U. Våbennummer 130517. Totallængde 113 cm. Pibelængde 71 cm. Påmonteret læderrem. Jagttegn påkrævet.
Varunr: 4926091
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 26-02-2018
20:17:00
SEK 777
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>