Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Lamm, Tierpräparat
Lamm, Tierpräparat. Vollpräparat auf dekoriertem Holzsockel montiert. Maße 47 x 40 x 22cm. Alters-/Abnutzungsspuren, Abrieb, Bestoßungen.
Varunr: 4873580
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:01:00
SEK 386
Damhirsch im Bast, Tierpräparat / Jagdtrophäe
Damhirsch im Bast, Tierpräparat. Kopf-Schulter-Montage. Maße 75 x 48 x 62cm. Sichtbare naht auf der Brust.
Varunr: 4873610
20:02:00
SEK 1 832
Muffel, Tierpräparat / Jagdtrophäe
Muffel, Tierpräparat. Kopf-Schulter-Montage auf Holzplatte. Maße 60 x 39 x 46cm.
Varunr: 4873617
20:03:00
SEK 2 169
Steinmarder, Tierpräparat / Jagdtrophäe
Steinmarder, Tierpräparat. Vollpräparat auf einem Ast montiert. H. 53cm, B. 39cm, T. 62cm.
Varunr: 4873597
SEK 1 446 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:25:00
SEK 386
Tierpräparat, Buschbock, Kopf-Schulter-Montage, Herkunft Sambia / Afrika
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Buschbocks, Herkunft Sambia / Afrika, Maße: L. ca. 81 cm, B. ca. 34 cm, T. ca. 27 cm, Abnutzungsspuren, Fell mit Abrieb sowie Rissen, rechtes Ohr mit Beschädigung.
Varunr: 4892429
20:42:00
SEK 434
Dachs, Tierpräparat / Jagdtrophäe
Dachs, Tierpräparat. Vollpräparat auf dekorierter Holzplatte. H. 40cm, B. 65cm, T. 27cm.
Varunr: 4873619
SEK 3 856 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:51:00
SEK 386
Muffel, Tierpräparat. Kopf-Schulter-Montage. H. 48cm, B. 33cm, T. 34cm.
Varunr: 4873748
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:52:00
SEK 386
Vortesvin, præparat/jagttrofæ
Vortesvin, præparat. Hoved-skulder-montering. Mål 40 x 30 x 60 cm. Enkelte syninger kan ses.
Varunr: 4873613
SEK 3 133 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:53:00
SEK 2 651
Ravn, præparat
Ravn, præparat. Helmonteret, monteret på en gren. Mål 60 x 57 x 20 cm.
Varunr: 4873601
SEK 4 579 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:56:00
SEK 868
To næsebjørne, præparater, Mellemamerika (2)
To næsebjørne, præparater, oprindelse: Mellemamerika. Helmonterede præparater, hver monteret på en gren. L. 62 – 85 cm. Fremstår med minimale aldersspor. (2)
Varunr: 4873579
SEK 5 784 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:57:00
SEK 434
Waschbär und Marderhund, Tierpräparate (2)
Waschbär und Marderhund, zwei Tierpräparate. Vollpräparate, jeweils auf einem Ast montiert. L. 62-70cm. (2)
Varunr: 4873576
20:58:00
SEK 386
Ravn, udstoppet
Ravn, udstoppet. Monteret på en gren. H. 48 cm.
Varunr: 4873602
20:59:00
SEK 434
En samling opsatser, skalmonterede jagttrofæer (12)
En samling opsatser, skalmonterede jagttrofæer monteret på plade, i alt 12 stk. Overvejende med påtegninger eller mærkater med oplysninger om tid og sted for nedlæggelsen.
Varunr: 4890598
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 21-01-2018
20:17:00
SEK 648
Jagt trofæ af hovedmonteret elgtyr 'Alces alces'
Jagt trofæ af hovedmonteret elgtyr 'Alces alces'. 11 takker. Dybde ca. 80 cm. Bredde mellem skovlene ca. 100 cm. (1)..
Varunr: 4891219
SEK 5 180 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2018
11:44:00
SEK 4 921
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus)
Hovedmonteret isbjørneskind (Ursus maritimus). L. 188 B. 180 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med aldersrelateret slitage og defekter, én løs klo medfølger. Effekter omfattet af Washintongtonkonventionens bilag B importereret under de lempeligere bestemmelser om bohave, personlig effekt eller ...
Varunr: 4890827
SEK 6 475 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
20:42:00
SEK 2 590
Danske og østtyske militære hovedbeklædninger og huebånd (7)
Danske og østtyske militære hovedbeklædninger og huebånd, bla. to kasketter, tre huer og en spidshue (7)
Varunr: 4894626
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
19:49:00
SEK 453
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, fremstår med brugsspor, slid på skindet, ørerne er let slidte.
Varunr: 4877870
SEK 8 194 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:10:00
SEK 434
Samling dyrekranier, impala, oksegnu, Lichtensteins koantilope (3)
Samling dyrekranier bestående af: 1 impalakranium, mål: L. 62 cm, B. 36 cm, D. 14 cm, - 1 oksegnukranium, mål: L. ca. 54 cm, B. ca. 58 cm, D. ca. 20 cm, 1 kranium af en Lichtensteins koantilope, mål: L. ca. 60 cm, B. ca. 33 cm, D. ca. 22 cm, fremstår med slitagespor, hver især delvist med ridser ...
Varunr: 4793718
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:11:00
SEK 434
Dyrekranium, impala, på trofæplade
Dyrekranium af en impala monteret på en trofæplade, mål: L. ca. 50 cm, B. ca. 32 cm, D. 29 cm, fremstår med slitagespor, delvise ridser.
Varunr: 4793716
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:12:00
SEK 386
Præparat, Lichtensteins koantilope, Østafrika, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en Lichtensteins koantilope, Østafrika, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 103 cm, B. 36 cm, D. 62 cm, fremstår med lette slitagespor.
Varunr: 4793691
20:13:00
SEK 386
Varunr: 4890597
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 23-01-2018
20:18:00
SEK 648
Tierpräparat, Pronghorn, Arizona, Kopf-Schulter-Montage
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Pronghorns, Arizona, Maße: L. 82 cm, B. 35 cm, T. 38 cm, leichte Abnutzungsspuren.
Varunr: 4793670
20:19:00
SEK 434
Tierpräparat, Rietbock, Kopf-Schulter-Montage
Tierpräparat, Kopf-Schulter-Montage eines Rietbocks, aus der Werkstatt 'Wolfgang Schenk', Maße: L. ca. 62 cm, B. ca. 33 cm, T. ca. 43 cm, Abnutzungsspuren, partieller Abrieb am Fell, Hörner mit Kratzer und partiellen Bestoßungen.
Varunr: 4793712
20:20:00
SEK 386
Præparat, topi, hoved-skulder-montering
Præparat, hoved-skulder-montering af en topi med rødlig pels, fra værkstedet ’Wolfgang Schenk’, mål: L. ca. 103 cm, B. ca. 55 cm, D. ca. 56 cm, fremstår delvist med slitagespor.
Varunr: 4832778
20:21:00
SEK 434
Dyrepræparat, bøffel, hoved-skulder-montering, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, mål: L. ca. 80 cm, B. ca. 104 cm, D. ca. 90 cm, fremstår med slitagespor, slid på skindet.
Varunr: 4877872
SEK 5 302 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:23:00
SEK 3 133
Næsehorn, replika, hoved-skulder-montering
Replika af et næsehorn, fra Werkstatt Wolfgang Schenk, mål: L. ca. 117 cm, B. ca. 100 cm, D. ca. 148 cm, fremstår med brugsspor, ridser, slitage og delvist med afslag på materialet.
Varunr: 4877871
SEK 57 838 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:24:00
SEK 20 725
Dyrekranium, eland
Dyrekranium af en eland, mål: L. ca. 111 cm, B. ca. 30 cm, D. ca. 23 cm, fremstår med slitagespor, delvise ridser.
Varunr: 4794702
20:27:00
SEK 434
En samling skalmonterede jagttrofæer. (29)
En samling opsatser, skalmonterede jagttrofæer monteret på plader. I alt 28 råbukke samt rund plakette med tænder fra vildsvin. En opsats sidder løst på pladen. Fremstår med brugsspor. (29)
Varunr: 4892919
SEK 1 943 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2018
13:56:00
SEK 648
Grønlandica. Blindtand fra narhval 'Monodon Monoceros'
Grønlandica. Blindtand / bitand fra narhval 'Monodon Monoceros', medio 1900-tallet. L. 22 cm. Vægt 59 gr.
Varunr: 4896886
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2018
19:34:00
SEK 389
Varunr: 4890206
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2018
20:01:00
SEK 389
 1 2  >>