Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Korpus i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Mokkaset u.a. von Christoph Widmann (4)
Mokkaset u.a. von Christoph Widmann (4) . Mokkaset gefertigt aus 800/835 Silber (punziert), bestehend aus einer Mokkakanne aus der Manufaktur Christoph Widmann ( Entwerfer der "original Hildesheimer Rose" ). Sowie eines Tabletts mit Zuckerschale und Sahnegießer aus einer unbekannten Manufaktur. Maße ca.: H. 2 - 19 cm B. 6 - 17 cm ... Varunr: 4603948 SEK 4 800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 14:31:00 SEK 2 400
Robert & David Hennell. Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv, London 1800 (3)
Robert & David Hennell. Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv, London 1800 (3). Engelsk George III kaffesæt af sterlingsølv med graverede borter, bestående af kaffekande med hank af træ og lågknop af ben, sukkerskål og flødekande, disse to indvendigt forgyldt, udført hos Robert & David Hennel, London 1800. H. 24, 15 og 12,5 cm. Samlet vægt ca. 1412 gr. Alle dele fremstår med... Varunr: 4614746 SEK 18 096 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:04:00 SEK 13 572
Zee Sung. Kinesisk skål af sølv med bambusmotiv, Shanghai ca. 1900
Zee Sung. Kinesisk skål af sølv med bambusmotiv, Shanghai ca. 1900. Kinesisk skål af sølv, korpus drevet med bambusmotiv på punslet baggrund, udført hos Zee Sung, Shanghai ca. 1900. H. 12,5. Ø 20,5 cm. Vægt ca. 648 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4614734 SEK 20 681 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:10:00 SEK 16 157
Jacob Malmborg, København. Sen-empire 'Musling' tesi af sølv, anno 1839
Jacob Malmborg, København. Sen-empire 'Musling' tesi af sølv, anno 1839. Jacob Malmborg, København. Sen-empire 'Musling' tesi af sølv, stående på tre fødder, kanelleret rand, udført 1839. L. 15 cm. Vægt: ca. 33,8 gr. Fremstår med brugsspor, indpunslede ejerinitialer på skaftets underside. Varunr: 4640410 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:18:00 SEK 452
Ole Hagen for A. Michelsen. 'Saphir' bestik af sterlingsølv (54)
Ole Hagen for A. Michelsen. 'Saphir' bestik af sterlingsølv (54). Bestik, 'Saphir' tegnet af Ole Hagen, udført hos A. Michelsen af sterlingsølv, bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (21 cm.), 6 dessert-/frugtknive med blade af rustfrit stål (15,5 cm.), 5 fiskeknive (20 cm.), 2 middagsgafler (19,5 cm.), 5 frokostgafler (17 cm.), 5 dessertgafler... Varunr: 4614756 SEK 23 266 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:28:00 SEK 18 096
Wing Ong. Kinesisk skål af sølv med hanke og dekoreret med bladværk, ca. 1900
Wing Ong. Kinesisk skål af sølv med hanke og dekoreret med bladværk, ca. 1900. Kinesisk skål af sølv med to hanke og glat korpus dekoreret med bladværk, bølget kant, udført hos Wing Ong, ca. 1900. L. 22 cm. Vægt ca. 314 gr. Fremstår med enkelte små stødmærker. Varunr: 4614737 SEK 12 925 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:33:00 SEK 5 170
Et par små italienske vaser af sølv med hanke (2)
Et par små italienske vaser af sølv med hanke (2). Et par små italienske vaser af sølv, prydet med hanke udført som gudinder, korpus delvist kanellerede, profilerede runde fodstykker, H. 10,4 cm. Samlet vægt: ca. 131 gr. Fremstår med lettere brugsspor. (2) Varunr: 4638825 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:45:00 SEK 485
Samling lightere, sølvlightere af Axel Holm samt Dunnhill og Dupont bordlightere (5)
Samling lightere, sølvlightere af Axel Holm samt Dunnhill og Dupont bordlightere (5). Samling lightere, to bordlightere af sterling sølv, med riflet mønster, mesterstempel Ax. H. Axel Holm, L. 7,5 - 8,5 cm samt Tall Boy Dunnhill og to Dupont bordlightere af metal (5) Varunr: 4615905 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 20:50:00 SEK 549
Kinesisk fad af sølv prydet med dragebort, ca. 1880
Kinesisk fad af sølv prydet med dragebort, ca. 1880. Kinesisk fad af sølv, ovalt med hanke i form af grene, kant i form af bambus, fane med drager bag skyer og spejl med motiv med sø og fugle, på fire fødder ligeledes med dragemotiv. Stemplet med kinesisk mestermærke. L. 42. B. 26,5 cm. Vægt ca. 858 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4614733 SEK 20 681 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:51:00 SEK 16 157
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af sterlingsølv
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af sterlingsølv. Georg Jensen. Fad af sterlingsølv, dessin nr. 600 Y, profilleret fane, tegnet af Harald Nielsen, udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945. Ø. 28 cm. Vægt: ca. 614 gr. Fremstår med brugsspor, mærker, sort 'pletter', gravering under bunden (A.P. Mærsk). Varunr: 4640530 SEK 3 878 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:58:00 SEK 2 133
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv, dessin 1282
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv, dessin 1282. Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv, indvendig prydet med stjerne for Mærsk. H. 5 cm. Ø. 21 cm. I bund indgravering: 1963 6-8 1988 samt stemplet ND, o 10, Georg Jensen, Sterling, dessinnr: 1282. Vægt ca. 436 gram. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4642765 SEK 3 231 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-02 19:45:00 SEK 2 068
W.H. Hasseler. Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv, Birmingham 1914/17 (3)
W.H. Hasseler. Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv, Birmingham 1914/17 (3). Engelsk 'Imp' tesæt af sterlingsølv med glat korpus, hanke og lågknop i form af gnomer ('imps'), dessin nr. 5951, bestående af tekande med hank af bakelit, sukkerskål og flødekande, udført hos W.H. Hasseler, Birmingham 1914 og 1917. H. 15, 9 og 7 cm. Samlet vægt ca. 1000 gr. Fremstår med små ... Varunr: 4614741 SEK 25 851 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-02 20:23:00 SEK 19 388
Grann & Laglye, A. Michelsen m.fl. En samling servietringe af sølv samt en kertestage af sterlingsølv (20)
Grann & Laglye, A. Michelsen m.fl. En samling servietringe af sølv samt en kertestage af sterlingsølv (20). En samling servietringe af sølv udført hos bl.a. Grann & Laglye og W. & S. Sørensen, bl.a. i bestikmønstre som 'Herregård', enkelte indvendigt forgyldt, samt en kertestage udført hos A. Michelsen af sterlingsølv. Samlet vægt ca. 382 gr. Fremstår med brugsspor og -mærker og graveringer på ... Varunr: 4644095 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-02 20:58:00 SEK 1 422
En samling fade, bakker, skål og et par stager af pletsølv. (13)
En samling fade, bakker, skål og et par stager af pletsølv. (13). En samling fade, bakker, skål og et par stager af pletsølv. Største fad Ø 32 cm. Stager H. 12 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte dele med gennemslidning, en bakke med gravering. (13) Varunr: 4642382 SEK 1 551 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-03 14:00:14 SEK 388
Alexander Gardner, Edinburgh. George III bonbonniere af sølv, anno 1793
Alexander Gardner, Edinburgh. George III bonbonniere af sølv, anno 1793. Alexander Gardner, Edinburgh. George III bonbonniere af sølv, rigt dekoreret med bladværk, svane og hanehoveder, kanelleret underdel med gennembrudt bort, låg med muslingeskal på top, udført Edinburgh 1793. H. 10 cm. Ø. ca. 13,5 cm. Vægt: ca. 336 gr. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4644714 SEK 12 925 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:00:00 SEK 6 463
Georg Jensen, Sterling sølv, Tiffany & Co, Sterling sølv, Braun, Sterling sølv (3)
Georg Jensen, Sterling sølv, Tiffany & Co, Sterling sølv, Braun, Sterling sølv (3). Georg Jensen. Lighter af Sterling sølv, dekoret med geometriks gravering. Dessin 366B. Udført efter 1945. H. 6 cm. Samt Tiffany pengeclips af Sterling sølv. Stemplet Tiffany & Co. I tilhørende æske. H. 5,8 cm. Samt Braun. Bordlighter af Sterling sølv. H. 9 cm. Alle dele med brugsspor. Lauritz.com... Varunr: 4640724 SEK 2 327 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-03 20:03:00 SEK 420
P. Hertz m.fl. Salkar, en samling saltskeer, champagnepisker samt pindemadspind af sølv og sterlingsølv (21)
P. Hertz m.fl. Salkar, en samling saltskeer, champagnepisker samt pindemadspind af sølv og sterlingsølv (21). En samling sølv og sterlingsølv bestående af stort saltkar udført hos P. Hertz i 1896 med indsats ligeledes af sølv (H. 4,5 cm. L. 8 cm.), 18 saltskeer i diverse mønstre bl.a. 'Dobbeltriflet', 'Musling' og 'Patricia', en med emaljedekoration, en champagnepisker i form af champagneflaske samt en ... Varunr: 4644897 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:26:00 SEK 679
Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv prydet med guirlander, ca. 1880-1900 (2)
Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv prydet med guirlander, ca. 1880-1900 (2). Hanau sølvsmed. Et par strøbøsser af sølv, prydet med guirlander og bånd, rundt fodstykke med laurbærkrans, udført ca. 1880-1900. H. 21 cm. Samlet vægt: ca. 686 gr. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4614751 SEK 12 925 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-03 20:48:00 SEK 9 048
Sex kaffeskedar, silver (6)
Sex kaffeskedar, silver (6). Sex kaffeskedar, silver, Mattsson & Olsson, 1955, Malmö. Skedar med individuella skedskaftsdekor. Etui i grönt fauxläder. Längd 11 cm. Sammanlagd vikt 60 gram. Behov av putsning, bruksslitage. Denna vara ingår i temaauktion KITSCH. Varunr: 4619447 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-03 20:57:43 SEK 300
Grann & Laglye. Kaffeservice af sølv, samt bakke i pletsølv(4)
Grann & Laglye. Kaffeservice af sølv, samt bakke i pletsølv(4). Grann & Laglye. Kaffesæt af sølv i rokokostil med skævknækket korpus bestående af: Kaffekande, flødekande og sukkerskål. Udført i 1944. Kaffekande H. 25 cm, flødekande H. 11 cm, sukkerskål H. ca. 10 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte små buler. Kanden med let løshed ved hanken, mangler en af to ... Varunr: 4646925 SEK 3 231 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-04 16:57:00 SEK 549
 To sølvkaffekander, sukkerskål og sukkertang fremstillet i USA (4)
To sølvkaffekander, sukkerskål og sukkertang fremstillet i USA (4). To amerikanske kaffekander H 26 cm. og 23 cm, sukkerskål H 11,5 cm og sukkertang af sølv med glat korpus og rokokofrise langs fodstykker og lågknop, hanke og tud, Alle dele påbær sukkerskål stemplet af W M Rodgers. Stemplet 800. H. ca. 27 cm, flødekande H. 12 cm, sukkeskål H. 10,5 cm. Dertil oval... Varunr: 4646204 SEK 5 816 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-04 19:05:00 SEK 2 391
Kaffeservice af hammerslået pletsølv.
Kaffeservice af hammerslået pletsølv.. Kaffeservice af hammerslået pletsølv. Bestående af en kande med låg, en kande uden låg, flødekane, sukkerskål samt fad. Prydet med ornamentik ved hanke. Kander H. 23/17,5 cm. Fad L. 31,5 cm. Stemplet D.F.A ENERET. Varunr: 4630466 SEK 1 034 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-04 19:25:00 SEK 388
Harald Nielsen for Georg Jensen. Toiletbordsgarniture, Sterlingsølv (4)
Harald Nielsen for Georg Jensen. Toiletbordsgarniture, Sterlingsølv (4) . Harald Nielsen for Georg Jensen. Toiletbordsgarniture af Sterlingsølv, bestående af: Håndspejl, hårbørste, klædebørste og kam. Dessin 134, 134A og 134C. Efter 1945. (4) Varunr: 4645866 SEK 3 878 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-04 19:31:00 SEK 614
Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose 925 Sterling Silber (3)
Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose 925 Sterling Silber (3). Tablett mit Sahnekännchen und Zuckerdose, 925 Sterling Silber, Gewicht ca. 239 Gramm, Maße Tablett: L.19,5 cm, B. 11 cm, Maße Sahnekännchen: H. ca. 9,5 cm, D. ca. 4 cm, Maße Zuckerdose: H. 4,5 cm, D. 6 cm, Sahnekännchen und Zuckerdose je unterseitig gestempelt mit Krone, Halbmond und 'WB', ... Varunr: 4587179 SEK 2 112 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-04 19:47:00 SEK 1 440
Cohr Teeservice 830 Silber, Entwurf Hans Peter Jacobsen, um 1955 (4)
Cohr Teeservice 830 Silber, Entwurf Hans Peter Jacobsen, um 1955 (4). Cohr Teeservice, Entwurf Hans Peter Jacobsen, aus 830 Silber, glatter Korpus mit geschwungenen Seiten, bestehend aus Teekanne mit Henkel und Deckelknauf aus schwarzem Bakelit, Milchkanne mit Henkel aus schwarzem Bakelit, Sahnekännchen und Zuckerdose. Teekanne (Gewicht ca. 499 g. H. ca. 21,5cm.), ... Varunr: 4607317 SEK 19 201 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-04 19:48:00 SEK 15 361
Empire tesi af sølv, 1800-tallet
Empire tesi af sølv, 1800-tallet. Empire tesi af sølv med tre ben, hank af drejet træ, ustemplet, 1800-tallet. H. 9. L. 12 cm. Varunr: 4646165 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-04 20:14:00 SEK 420
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterlingsølv, dessin 1282. Skål af sterlingsølv tegnet af Nanna Ditzel, udført hos Georg Jensen, glat korpus, indeni prydet med Mærsks syvtakkede stjerne, dessin nr. 1282. H. 5 cm. Ø 21 cm. Vægt ca. 414 gr. Fremstår med brugsspor samt gravering under bunden. Medfølges af original æske. Varunr: 4646151 SEK 3 878 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-04 20:17:00 SEK 905
Sølvmontering i form af hestehoved til skaftenden af en paraply eller stok
Sølvmontering i form af hestehoved til skaftenden af en paraply eller stok. Sølvmontering i form af hestehoved til skaftenden af en paraply eller stok, øjne af glas, udført hos Hans Jensen & Co. L. 9 cm. Ø på hullet ca. 18 mm. Vægt ca. 28 gr. Fremstår med bule under hestens hoved, revne ved hullet. Varunr: 4646164 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-04 20:25:00 SEK 743
P. Hertz. Et par bryllupspokaler af sølv, 1896 (2)
P. Hertz. Et par bryllupspokaler af sølv, 1896 (2). Et par pokaler af sølv udført hos P. Hertz i 1896. Givet i gave til et sølvbryllup og graveret i fronten i kartouche omkranset med blade med monogram WF 8. August 1871-1896, på bagsiden 'Fra Skovbetjentene paa Palsgaard Distrikt'. H. 18 cm. Samlet vægt ca. 252 gr. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4646150 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-04 20:32:00 SEK 582
A. Michelsen. Lille krus af sterlingsølv, 1912
A. Michelsen. Lille krus af sterlingsølv, 1912. Lille krus / barnekrus udført hos A. Michelsen af sterlingsølv med rillet dekoration, 1912. H. 8,5 cm. Vægt ca. 180 gr. Fremstår med brugsmærker, buler og gravering. Varunr: 4646155 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-04 20:38:00 SEK 420
 1 2  >>