Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dåbsfad, barokform, 1800'tallet
Barokform dåbsfad af drevet kobber, prydet med tre sammenslyngede fisk i spejlet. Med ophæng. 1800-tallet. Ø 48 cm. Fremstår med slitage.
Varunr: 4891995
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
17:32:22
SEK 2 202
En samling servietringe af sølv (33)
En samling servietringe af sølv udført hos bl.a. A. Dragsted, Grann & Laglye, P. Hertz. Samlet vægt ca. 590 gr. Fremstår med brugsspor, graveringer, enkelte med små revner eller buler. (33)
Varunr: 4885960
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:10:00
SEK 1 943
Sukkerskål med ske, 242,23 g
Sukkerskål med ske af 925 sølv, stemplet, håndarbejde, vægt: 242,23 g, prydet med rav. Mål: Diameter ca. 10 cm, højde 8 cm.
Varunr: 4814239
SEK 13 495 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
16:37:00
SEK 482
Karaffel af krystal med Georg Jensen prop af sterling sølv
Georg Jensen prop af sterling sølv smedet med stiliserede blomsterranker i relief. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Dessin 100 samt årskode Q10. H. 8. Karaffel af krystal. Højde i alt 25 cm.
Varunr: 4891943
SEK 3 885 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
19:45:00
SEK 4 662
Sølvskål med blomsterelementer, 494 g, jugendstil
Sølvskål, fremstillet i 800 sølv, vægt: 494 g. Mål: 36 x 29 x 8 cm. Oval form med gemnembrudt blomstermønster. Putti, der leger i midten. Stemplet: 800, krone, halvmåne.
Varunr: 4891544
SEK 11 568 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:10:00
SEK 627
A. Halberstadt. Vinkande af sølv
A. Halberstadt. Vinkande af tretårnet sølv, stemplet A.H., 1908. H. 25 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte buller i både hank og korpus. Vægt 580 gr.
Varunr: 4893624
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2018
18:48:00
SEK 2 590
Cohr. Strøbøsse af sølv fra 1927
Cohr. Strøbøsse af hammerslået sølv fra 1927, dekoreret med perlestaf m.m., H. 16 cm. Brugsspor bl.a. ved fodrand. Samlet vægt for del m/ sølv ca. 111 gr.
Varunr: 4891922
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
19:30:00
SEK 518
Boucheron. Art deco skønhedsetui af sølv, Paris ca. 1940'erne
Boucheron. Fransk art deco skønhedsetui af sølv, rektangulært, gennembrudt og forgyldt front med dekoration i form af fugle, sommerfugle og blomster besat med bl.a. smaragder, rubiner og safirer, her bagved er spejl, som, når etuiet er åbent, kan åbnes op til siderne med skjult mekanisme i ...
Varunr: 4863959
SEK 56 982 DK, Vejle, Dandyvej 21-01-2018
21:11:00
SEK 5 439
Georg Jensen. Skål m/ glas indsats, dessin 414 B
Georg Jensen(1866-1935). Skål af hammerslået sterlingsølv, gennembrudt fodrand smedet med kugler, stemplet Georg Jensen Sterling 414B Denmark GI 925S, glasindsats medfølger(mindre afstød langs kant), Ø 19 cm, H. 9 cm. Brugsspor. Samlet vægt for del m/ sterling uden glas ca. 259 gr.
Varunr: 4891921
SEK 3 885 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
21:17:00
SEK 2 202
Samling sølv pokaler og bestik af sølv (14)
Seks diverse pokaler af sølv med inskription. H. 5 - 26 cm. Samt to kaffeskeer og seks dessertgafler af sterlingsølv prydet med blå emalje. Samlet vægt 1029 gr. (14)
Varunr: 4892736
SEK 2 590 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
15:32:26
SEK 583
Rokoko hoveddvandsæg
Rokoko hovedvandsæg af sølv med krone på låget, indvendig forgyldning, utydelig stempling i bunden. H.7,5 cm. Vægt 26 g. 1700'tallet.
Varunr: 4890782
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
18:00:00
SEK 1 101
Fiskeformet hovedvandsæg stemplet af Carl Frederik Schytte
Fiskeformet hovedvandsæg af sølv med bevægelig krop og øjne af røde glasflusser. Oplukkeligt hoved. Stemplet IAS: Carl Frederik Schytte, Kerteminde 1835-1837 . L 11,5 cm. Vægt 34 gram.
Varunr: 4890777
SEK 2 590 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
19:00:00
SEK 1 295
Sønderjysk hovedvandsæg, mestermærke for Christian Ernst Struntze
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Christian Ernst Struntze ...
Varunr: 4890779
SEK 6 475 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
19:00:00
SEK 1 166
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv med 27 farvede flusser
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv med 27 farvede flusser, punslet med ejerinitialer og årstal '1886'. Uidentificeret mesterstempel. H. ca. 9 cm. Vægt: 55 gr. Aldersrelateret slitage; skævheder, fejl på låg og hængsel.
Varunr: 4891182
19:00:00
SEK 907
Samling af stager, kedel, bordlampe m.m. af messing (13)
Samling af stager, kedel med rechaud, Henning Koppel Petronella olielampe (revne i glasskærm), lysesaks m.m. (13)
Varunr: 4894089
SEK 1 943 DK, Hørsholm, Vibe Alle 22-01-2018
19:27:00
SEK 453
Sønderjysk hovedvandsæg mestermærke for Hans Frederik Rau
Sønderjysk, vaseformet Louis XVI hovedvandsæg af delvist forgyldt sølv, prydet med flusser i klare og røde farver, hanke i siden, guirlander og klassisk ornamentik, indvendigt forgyldt, fod med balsamgemme ligeledes indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Hans Frederik Rau (1778-1877, ...
Varunr: 4890781
19:30:00
SEK 1 166
A. Michelsen. Kong Christian X og Dronning Alexandrines vandrepræmie af sølv, anno 1932
A. Michelsen. Kong Christian X og Dronning Alexandrines vandrepræmie for langfart-sejlads, stor pokal af hammerslået sølv, prydet med akantusblade og riflet dekoration og graveret med kongeparrets kronede monogram, udført København 1932. H. 30 cm. Vægt: ca. 668 gr. Fremstår med brugsspor, mindre ...
Varunr: 4885209
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:06:00
SEK 1 554
Diverse dele sølv. (16)
Diverse dele sølv, best. af lille fad, lille smørkande, cigaretetui, pipestopper, 2 dessertskeer, frokostgaffel, 8 moccaskeer, vægt ca. 548 gr. samt brevåbner med skaft af mørkt træ, (16)
Varunr: 4892014
SEK 1 036 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:21:00
SEK 1 036
Lågfad samt lille kasserolle af sølv (2)
Lågfad, svungen og ligeknækket, vægt ca. 672 gr. samt lille kasserolle af sølv, Cohr, med stjertgreb af mørkt træ, vægt ca. 200 gr. Lågfad fremstår med graveringer. (2)
Varunr: 4891989
SEK 1 943 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
20:25:00
SEK 1 425
Cohr. lågfad af sølv
Cohr, lågfad med aftageligt håndtag h.23 cm, Ø 25 cm. Alm. brugsspor. Vægt 983,6 g.
Varunr: 4894904
SEK 3 108 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-01-2018
14:26:00
SEK 2 461
Strøbøsse, sølv
Strøbøsse af sølv med skævknækket, glat korpus, stående på tre fødder. H. 22 cm. Vægt 234 g.
Varunr: 4892910
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
14:58:00
SEK 389
Michelsen fad af sølv, svejfet ligeknækket kant
Michelsen fad af sølv med svejfet ligeknækket kant, 1937, Ø 27 cm. Vægt: ca. 556 gr. Fremstår med brugsspor, herunder mindre trykmærke cirka midt på fadet.
Varunr: 4892911
SEK 1 943 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
15:10:00
SEK 907
Kaffeservice, sølv (3)
Kaffeservice af sølv, best. af: Kaffekande, sukkerskål med låg samt flødekande, alle med ligeknækket korpus. Stemplet 835S. Samlet vægt ca. 1080 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Varunr: 4892908
SEK 3 108 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-01-2018
15:24:00
SEK 1 684
Hans Hansen. Skål af sterling sølv
Hans Hansen. Anno 1947. Skål af sterling sølv. H. 11,5 cm. Ø 19,5 cm. Vægt 753 g. Fremstår med lette brugsspor herunder enkelte lette ridser.
Varunr: 4892922
SEK 7 770 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2018
19:45:00
SEK 2 331
Gabriel Hermeling, Köln, stor sølvskål/opsatsskål, dateret 1919
Stor opsatsskål. Gabriel Hermeling, Köln, dateret 1919. Sølv, delvist forgyldt. Prydet med 4 ametyster og emalje/sølv-intarsier. Stor oval svejfet form, prydet med to store, runde medaljoner, hver især med bevinget løve på jordkugle, med æskulapstav, Bayer-firmaemblem med indskrift BAYER i ...
Varunr: 4857048
SEK 52 054 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-01-2018
20:00:00
SEK 1 350
Carl M. Cohr. Saucekande af sølv
Saucekande af sølv med ovalt glat korpus og hank af sort bakelit. Udført hos Carl M. Cohr, 1955. L. 17,5 cm. Vægt 163 g.
Varunr: 4895475
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
13:22:42
SEK 453
Vase, Silber, Rino Greggio, Italien
Vase. Rino Greggio, Selvazzano Dentro/ Padua, Italien, 2. Hälfte 20. Jahrhundert. Silber, martelliert. Sechspassig gewellte Form, im unteren Bereich gebaucht, hoher, leicht ausgestellter Hals. H. 15,2 cm. Am Boden bezeichnet: BATTUTO A MANO, Feingehaltsmarke 800, Firmenmarke: Stern, 29 und PD (D...
Varunr: 4805417
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2018
16:42:25
SEK 386
Silber Vase, Bruckmann Heilbronn
Vase, Silber, Peter Bruckmann & Söhne, Heilbronn, gebauchte Form mit langem zylindrischen, zum Mündungsrand ausschwingenden Hals, oberhalb der Bauchung drei horizontale Reliefringe, Maße: H. 19,2 cm, a Boden bezeichnet mit Halbmond Krone, Feingehaltsmarke 925 und Firmenstempel 'Adler'. Wandung ...
Varunr: 4840728
16:44:39
SEK 386
Cohr. Kaffeservice i sølv(3)
Cohr. Kaffeservice af sølv, bestående af kaffekande, sukkerskål, flødekande, hver med svungen og skævknækket korpus. Udført i 1947. Vægt ca. 859 gr. Fremstår med alm. brugsspor. (3)
Varunr: 4895814
SEK 3 885 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2018
19:19:00
SEK 1 425
Grann & Laglye. Funkis Coctailshaker af sølv
Grann & Laglye. Funkis Coctailshaker af sølv med glat, trompetformet korpus, cylindrisk låg lågknop, Stemplet 1937. H. 21 cm. Vægt ca. 365 gr. Fremstår aldersvarende brugsspor.
Varunr: 4889113
SEK 6 475 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2018
19:50:00
SEK 583
 1 2  >>