Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Par kandelabre af malm, ca. 1900 (2)
Par kandelabre af malm, arme til fem lys, runde profilerede baser. Ca. 1900. H. 50 cm. (2)
Varunr: 4700361
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:37:00
SEK 458
Samling med fire sølvgenstande (4)
Samling med fire sølvgenstande. Bestående af: Skibsformet sauceskål (494 g), betegnet på undersiden, bl.a. bymærke fra København, med monogram, L ca. 21 cm. Lille bæger (21 g), betegnet og graveret, H 4,5 cm. Kalkformet vase (266 g, foden er fyldt), betegnet, H 20 cm. Kande med træhank (610 ...
Varunr: 4703096
SEK 8 265 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
20:15:00
SEK 583
Gestell, Salz- und Pfefferstreuerhalter, Alpaka, versilbert, Zierelemente aus 800/- Silber
Gestell, Salz- und Pfefferstreuerhalter, Korpus Alpaka, versilbert, Zierelemente aus 800/- Silber, Gewicht ca. 207 Gramm, ovale Konstruktion auf vier floral gestalteten Füßchen, floral durchbrochene Wandung, zwei runde Aussparungen für Salz- und Pfefferstreuer, unterseitig punziert '800' und ...
Varunr: 4705250
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:49:00
SEK 583
Uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900
Uppsatsskål, nysilver, sekelskiftet 1900. Bruksslitage, minnesgravyr. Höjd: 34 cm Dia 30 cm
Varunr: 4725930
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 25-07-2017
16:47:00
SEK 300
Thøger v. Offenhausen. Sjælden empire kaffemaskine af sølv, København ca. 1803
Sjælden empire kaffemaskine af sølv med tøndeformet kaffekande og cylindrisk overdel med filter i bunden, glat korpus med graverede borter, stjerthanke af sort træ, komplet stemplet, med mestermærke for Thøger v. Offenhausen (ca. 1758-1810, optaget i Kbh's guldsmedelaug i 1803), København ca. ...
Varunr: 4707829
SEK 13 076 DK, Vejle, Dandyvej 25-07-2017
20:25:00
SEK 8 107
Kultakeskus Oy, vase 916 sølv, Hämeenlinna/Tavastehus, Finland, 1957
Kultakeskus Oy, vase 916 sølv, vægt ca. 228 g, mål ca. 190 x 40,5 x 36 mm, gravering 'R.L.C. 28.8.59', stemplet med mesterstempel Kultakeskus Oy (liggende løve), nationalstempel Finland, '916H', bystempel Hämeenlinna og datostempel 'D7' for 1957. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, ...
Varunr: 4701458
SEK 4 862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-07-2017
20:53:00
SEK 486
En samling diverse pletsølv, bl.a. lågfad og kaffeservice. (9)
En samling diverse dele af pletsølv, bestående af: Lågfad med svungen og ligeknækket korpus. Stemplet C. Mich. H. 15 cm. Ø 23 cm. Kaffeservice med svungen og skævknækket korpus, bestående af mokkakande, mælkekande og flødekande. Kaffeservice med svungen og ligeknækket korpus, bestående af ...
Varunr: 4724254
SEK 1 961 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
14:23:00
SEK 425
Gerd Bøgelund for Royal Copenhagen, lille fad samt to Søholm bordlamper af stentøj. (3)
Gerd Bøgelund (1923-1987) for Royal Copenhagen. Fad af stentøj med sung glasur og stregrelief. Sign. monogram. Ø 20,5 cm. Samt to Søholm bordlamper af glaseret stentøj nr. 3022 og 1019, den ene 2. sortering. H. 23 og 25 cm. inkl. montering. Begge bordlamper virker på vurderingstidspunktet. ...
Varunr: 4724255
SEK 1 308 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
15:12:00
SEK 392
Sølvbakke, 830 sølv, chippendalemønster
Sølvbakke, 830 sølv, chippendaleform, rektangulær form, vægt ca. 1000 g, mål: ca. L. 42 x 30,5 cm. Stempel = "Spindelpresse" fra M.H.Wilkens & Söhne, fabriksmærke/halvmåne krone 830 S. Nummer: 7076. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4703112
SEK 7 293 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
19:24:00
SEK 1 459
W. M. Rodgers to amerikanske kaffekander samt sukkerskål (4)
To amerikanske kaffekander H 26 cm. og 23 cm, af amerikansk sølv (stemplet 800) med glat korpus og rokokofrise langs fodstykker og lågknop, hanke og tud, desuden medfølger sukkerskål H 11,5 cm og sukkertang. Alle dele pånær sukkerskål stemplet af W M Rodgers. Stemplet 800. vægt af kander 1985 ...
Varunr: 4727753
SEK 3 923 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
19:35:00
SEK 2 746
Norsk tinsamling (13)
Norsk tinsamling bestående af: Tre kander, tre stager, vase, skål, bæger, askebæger samt bestik. (13)
Varunr: 4725061
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 26-07-2017
19:50:00
SEK 392
Samovar af sølv med skorsten og bakke af sølvplet fra B. Wolska og Henneberg (3)
Samovar af sølv med skorsten og bakke af sølvplet, med greb af elfenben. Tilhørende bakke af sølvplet. Fremstillet hos B. Wolska og Henneberg, Warszawa, 1800-tallets slutning. Samovaren forsynet med polske sølvstempler samt 949. Fremstår med tekande fra Henneberg Warshawa, stemplet 798 H. 71 cm. ...
Varunr: 4727233
SEK 15 691 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
19:58:00
SEK 10 722
C. Holm, m.fl. Samling korpussølv (5)
C. Holm, m.fl. Samling korpussølv, bestående af par udfyldte stager af sølv, H. 6 cm, samt par askebægre, hvoraf ene af sterlingsølv Ø 7 cm, lågkrus med kuglefødder, H. 6.5 cm, Lågkrus samt stager fra C. Holm. (5)
Varunr: 4728032
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
19:10:00
SEK 458
Russisk sølv sukkerskål
Russisk sølv sukkerskål. Vægt ca 560 gr. Fremstår med gravering i bund, indvendig forgyldning. Guardein stemplet Aleksander Nikolajevich Mitin 1855, mesteren er Carl Adolf Seipel.
Varunr: 4724768
SEK 3 269 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
19:21:00
SEK 3 007
Sølv thekande - 885 gr
Sølv thekande med gravering i bund. Vægt ca 885 gr. Fremstår med gravering i bund. H 18 cm, L 25 cm.
Varunr: 4724767
SEK 1 961 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
19:34:00
SEK 1 765
Kaffeservice af sølv (3)
Kaffeservice af sølv bestående af: Kaffekande H 23 cm, sukkerskål og flødekande lavet hos Hugo Grün & Co i 1950. Samlet vægt ca 1150 gr. Fremstår med brugsspor. (3)
Varunr: 4727436
SEK 3 923 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-07-2017
20:01:00
SEK 981
Aage Weimar. Isspand med ske af sterlingsølv (2)
Aage Weimar. Isspand med ske af sterlingsølv, ske med svungen greb, L. 14 cm, samt isspand af glas med svungen hank af sterlingsølv, H. 13-21. Stemplet AAW 925. (2)
Varunr: 4728030
20:05:00
SEK 752
Nils Victor Andersson. Kop / lille skål med hank af hammerslået sølv, 1960
Kop / lille skål med hank udført hos Nils Victor Andersson af hammerslået sølv, lavt og bredt korpus med firsidet munding, 1960. H. 4,5. L. 13 cm. Vægt ca. 104 gr. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4715738
SEK 1 046 DK, Vejle, Dandyvej 27-07-2017
20:23:00
SEK 981
Georg Jensen. Et sæt på fire flaskebakker af sterlingsølv. (4)
Georg Jensen. Et sæt på fire flaskebakker/små tallerkener af hammerslået sterlingsølv, prydet med perlestaf, dessin 210 H. Udført efter 1945. Ø 15 cm. Vægt i alt ca. 511 gr. Fremstår med lette brugsspor. (4)
Varunr: 4725274
SEK 5 230 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
20:30:00
SEK 3 007
Obstschale, Metall, vergoldet
Obstschale, Metall / Gelbguss, golden patiniert, im Zentrum weibliche Allegorie und Puttenfiguren, weiterhin Volutendekor und florale Verzierungen, unterseitig Inventarschild Schloss Bad Zurzach Schweiz, D. 35cm; Abnutzungsspuren am Material, Abrieb, Bestoßungen, Oxidationsspuren.
Varunr: 4686485
SEK 2 431 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:44:00
SEK 389
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin 263 A
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv, prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 263 A. Fremstillet efter 1945. H. 13 cm. Ø 13 cm. Vægt ca. 249 gr. Fremstår med lette brugsspor. Litteratur: Janet Drucker a Tradition af ...
Varunr: 4725252
SEK 15 691 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
20:45:00
SEK 12 553
Teelicht- Ständer 800/- Silber, Hermann Bauer, Schwäbisch Gmünd, um 1970
Teelicht- Ständer 800/- Silber, Gewicht ca. 106 Gramm, Ø ca. 110mm, H. ca. 43mm, Entwurf und Fertigung Hermann Bauer, Schwäbisch Gmünd, punziert Herstellerpunze Hermann Bauer und '800'. Altersbedingt geringere Gebrauchsspuren, 1 Bestoßung, Oxidation, Schwäbisch Gmünd, Deutschland, um 1970
Varunr: 4706176
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:52:00
SEK 389
Georg Jensen. Et par strøbøsser af sterlingsølv, dessin 235B. (2)
Et par Georg Jensen strøbøsser af hammerslået sterlingsølv, top i form af kogle, på gennembrudt fodstykke prydet med stiliseret bladværk, dessin nr. 235B. Udført 1933-44. H. 9 cm. Vægt i alt ca. 105 gr. (2)
Varunr: 4725267
SEK 3 269 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
21:00:00
SEK 2 419
Georg Jensen. Et par dækketallerkener af hammerslået sterlingsølv, dessin 210N. (2)
Georg Jensen. Et par dækketallerkener af hammerslået sterlingsølv, fane prydet med perlestaf, dessin 210N. Udført efter 1945. Ø 28 cm. Vægt i alt ca. 1364 gr. Fremstår med lette brugsspor, enkelte ridser. (2)
Varunr: 4725272
SEK 6 538 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
21:15:00
SEK 3 792
Tre dækketallerkener af sølv samt to fade af pletsølv. (5)
Et sæt på tre dækketallerkener af sølv, Cohr, svungen og ligeknækket fane. Ø 28,5 cm. Samlet vægt ca. 1.100 gr. Samt et par ovale fade af pletsølv med svungen og ligeknækket fane. Stemplet WMF. L. 47,5 cm. B. 36,5 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varunr: 4729176
SEK 5 230 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2017
12:46:48
SEK 1 438
Tre bordlamper af glas. (3)
Fransk bordlampe af lyseblåt opalineglas, dekoreret med emaljefarver, montering af metal H. 23 ekskl. montering Bordlampe af flaskegrønt glas, omlavet. H. 40 cm. ekskl. montering. Bordlampe af støbt klart glas, buklet korpus. H. ekskl. montering 22,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede ...
Varunr: 4729177
SEK 1 046 DK, Kolding, Trianglen 28-07-2017
13:46:21
SEK 392
Silber-Eis-Kanne mit durchbrochenem Deckel, 900er Silber, Beschädigungen und Abschürfungen
Eiskanne in 900er Silber, Handarbeit, Stempel auf dem Boden = TAN gekreuzte Hämmer, 0,900 Gravur : G E FAusgussrandung mit Kreuzmuster Gewicht ca. 940 Gramm, Maße: Höhe ca. 19 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren und kleine Defekte.
Varunr: 4725079
SEK 6 807 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2017
19:00:00
SEK 1 264
Alexander Schönauer, an Art Nouveau goblet, 800 silver
Alexander Schönauer, an Art Nouveau goblet, Hamburg 1909 Stamp on the base = A.SCHÖNAUER 800 crescent moon crown, Hamburg city mark 800 silver, cast, chased and engraved, partly gilded ( scuffing), with turquoises approx. 410 gram, height approx. 21 cm Writing on top edge = Albrecht 4.VIII ...
Varunr: 4727637
SEK 24 309 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2017
19:11:41
SEK 5 105
Cohr kaffeservice samt engelsk serveringsbakke af sølvplet (3)
Cohr kaffeservice af sølvplet bestående af kande, sukkerskål og flødekande, stemplet Cohr. Samt oval engelsk serveringsbakke af sølvplet. Fremstår med brugsspor. (4)
Varunr: 4727604
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 28-07-2017
19:43:00
SEK 392
Sektkühler und div. Silberwaren aus dem Alsterpavillon, ca.1920 (16)
1 x Sektkühler, Weißmetall, versilbert : Marke: Sächs. Metallw.Fabrik AUG. WELLNER SNE AUE iS 55 Hotelsilber, mit Gravur ALSTERPAVILLON; Deutschland um 1920, Durchmesser ca. 18,5 cm, 27 cm Fuß-Durchmesser, 60,5 cm Höhe plus Griffhöhe 12,5 cm, Einsatz fehlt 1 x Deckelschüssel, versilbert, mit...
Varunr: 4714239
SEK 4 376 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2017
20:50:46
SEK 438
 1 2  >>