Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Lampor och belysning  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Standerlampe, 1950-erne
Standerlampe, 1950-erne. Standerlampe med stamme af lakeret træ, afstandsstykker af messing, rund bundplade af fineret teak, medfølgende skærm af grønt stof, 1950-erne. H. 140 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. Varunr: 4608848 SEK 1 042 DK, Vejle, Dandyvej 2017-04-24 10:10:00 SEK 391
Bordslampa design Frank
Bordslampa design Frank. JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, mässing, modellnummer 2552, total höjd inkl skärm ca 55 cm Varunr: 4634815 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 14:40:00
Se mer
Standerlampe med Le Klint skærm
Standerlampe med Le Klint skærm. Standerlampe af metal, højdejusterbar, monteret med Le Klint skærm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4635514 SEK 1 042 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 17:20:52 SEK 423
Wiinback lille bord/gulvlampe. Gulvlampe på trefod
Wiinback lille bord/gulvlampe. Gulvlampe på trefod. Wiinback bord/gulvlampe,på trefod i sortbemalet træ med sort stof skærm, lav højde, som vist på foto 59 cm, omkreds på lampeskærm 24 cm. Varunr: 4131103

SEK 1 302 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 18:03:00 SEK 391
Ljuskrona oscariansk stil
Ljuskrona oscariansk stil. LJUSKRONA, 1900-talets början, oscariansk stil, förgylld, dekor med palmetter, höjd 92, diameter ca 30 cm Varunr: 4634867 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 18:44:00
Se mer
Dansk lampeproducent: Væglampe - kobber
Dansk lampeproducent: Væglampe - kobber. Dansk lampeproducent: Væglampe med arm af messing. Skærm af kobber Ø 32 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4626103 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:02:00 SEK 391
Taklampor, orange, 1 par
Taklampor, orange, 1 par. Taklampor, 1 par, orange plast. 1900-talets andra hälft. Diameter ca 20 cm. Bruksslitage, olika upphängning. (2) Varunr: 4625873 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-24 19:05:00 SEK 300
Ljuskrona mindre
Ljuskrona mindre. LJUSKRONA, mindre, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, för tre ljus, höjd 39 cm Varunr: 4634877 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:16:00
Se mer
Ljuskrona empirestil
Ljuskrona empirestil. LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, empirestil, för 8 ljus, behängd med olikslipade prismor på mässingsstomme, höjd 110, diameter 72 cm Varunr: 4634879 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:20:00
Se mer
Poul Henningsen. PH5 Pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 Pendel, hvid. Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor. Varunr: 4627440 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 19:23:00 SEK 684
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlampe, hvid (2)
Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlampe, hvid (2) . Par Lampekonsulenten/Nordlux Conic gulvlamper. Hvid metal. Afbryder i lampehovedet., H. 139 cm. Ø 7 cm. (2) Varunr: 4582997

SEK 2 083 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 19:28:00 SEK 781
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå. (2)
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå. (2). Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet for GUBI. Sæt lamper, model Pedrera PD3, blå.To pendler. Fremstår nye og ubrugte i original emballage. (2) Varunr: 4543093

SEK 1 888 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-24 19:38:00 SEK 456
Takpendel i metall
Takpendel i metall. Takpendel, 2000-tal. Utförd i rödlackerad metall. Diameter: 45 cm. Höjd: ca 15 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4625860 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:38:00 SEK 300
Hillebrand, Stehlampe / Stehleuchte / Wohnzimmerlampe
Hillebrand, Stehlampe / Stehleuchte / Wohnzimmerlampe. Goldene Stehleuchte von Hillebrand, Neigungswinkel an zwei Gelenken verstellbar, Fußschalter mit Dimmer am Kabel, Messing, H. ca. 145 cm – D. Fuß 26 cm, Alters- und Gebrauchsspuren, drei kleine Beulen. Varunr: 4625666 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:39:00 SEK 386
Poul Henningsen. PH5 pendel
Poul Henningsen. PH5 pendel . Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Brugsspor; ridser samt nogle afskalninger. Varunr: 4631600 SEK 1 302 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:39:00 SEK 586
Skrivbordslampa jugend
Skrivbordslampa jugend. SKRIVBORDSLAMPA, omkring 1900, fot i mässing, grön glaskupa, reglerbar, höjd ca 27 cm Varunr: 4634889 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:40:00
Se mer
Bordslampa i keramik, GK, Hjo
Bordslampa i keramik, GK, Hjo. Bordslampa. Utförd i keramik med blå glasyr och figural dekor. Höjd: 43 cm. Märkt GK Hjo. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4625785 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:44:00 SEK 300
Rubn Vouge bordslampa
Rubn Vouge bordslampa. NICLAS HOFLIN, "Vouge", bordslampa, Rubn, i svartlackerat stål och aluminium samt svart textilsladd med dimmer till strömbrytaren, höjd ca 34, diameter 12 cm. . Levereras i obruten originalkartong Varunr: 4634891 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 19:44:00
Se mer
Rubn Bolero bordslampa
Rubn Bolero bordslampa. NICLAS HOFLIN, "Bolero Small", bordslampa, Rubn, i rödlackerad metall, med bländskydd, svart textilsladd, höjd ca 52 cm, diameter 31 cm. . Levereras i originalkartong Varunr: 4634893 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 19:48:00
Se mer
Ampel Karl Johan-stil
Ampel Karl Johan-stil. AMPEL, plåt samt mässing, omkring 1900, Karl Johan-stil, för 4 ljus, höjd ca 66 cm, diameter ca 43,5 cm Varunr: 4634897 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:56:00
Se mer
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe . Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Fremstår med letter brugsspor. Varunr: 4632646 SEK 1 302 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-24 20:00:00 SEK 684
Bordslampa design Frank
Bordslampa design Frank. JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, mässing, modellnummer 2552, total höjd inkl skärm ca 55 cm Varunr: 4634900 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:02:00
Se mer
Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre
Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre. Scherenlampe / Wandleuchte der 1940er Jahre Ausziehbare Konstruktion aus schwarzem lackiertem Metall. Maße: L. ca. 74 cm. DM. 33 cm. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. Varunr: 4633331 SEK 5 311 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-04-24 20:12:00 SEK 4 104
Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil
Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil. Bordslampa med 2 st höj och sänkbara skärmar, svart, Funkis-stil i metall. Bredd ca 80 cm, höjd ca 40-70 cm. Något färgavskav. Smärre slitage. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4618012 SEK 2 200 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:16:00 SEK 1 000
Golvlampa Davide Groppi
Golvlampa Davide Groppi. DAVIDE GROPPI, "Brazil Terra", golvlampa, kromad metall, svängbar ljusarm, etikettmärkt, höjd ca 180 cm Varunr: 4634918 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:38:00
Se mer
Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil
Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil. Taklampa, femarmad, 2000-tal, Art-Deco stil. Stomme i kromad metall, klotformad kupor i vitt opakt glas. Ø ca cm.85 Höjd ca 50 cm. Lauritz.com garanterar ej funktionen. Varunr: 4622634 SEK 3 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:42:00 SEK 1 500
Takkrona, mässing och förgylld metall
Takkrona, mässing och förgylld metall. Takkrona i mässing och förgylld metall. 6 armar med ljuspunkter. Elektrifierad. Ø 65 cm. Höjd 30 cm. Bruksslitage, smuts. Varunr: 4594332 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:48:00 SEK 300
Taklampa, 3 armad, gul/grön,  2000-tal, Art-Deco stil
Taklampa, 3 armad, gul/grön, 2000-tal, Art-Deco stil. Taklampa, 3 armad, gul/grön, 2000-tal, Art-Deco stil. Opalglas och metall. Diameter ca 70 cm, höjd ca 50 cm. Varunr: 4618034 SEK 2 600 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 20:57:00 SEK 1 400
Parklamper, trearmet i aluminium (2)
Parklamper, trearmet i aluminium (2) . Parklamper, trearmet, Fremstillet i sort pulverlakeret aluminium med vinduesglas i lamper. H. 225 cm. Fremstår ubrugt, dog uden emballage. (2) Varunr: 4639371

SEK 5 860 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 21:00:00 SEK 2 018
Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal
Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal . Takpendel, Jugend, tidigt 1900-tal. Sex stycken armar med ljuskällor. Gräddvit/ljusgula glaskupor. Patinerad koppar. Diameter ca 71 cm. Mindre slitage och åldersrelaterad patina. Ej funktionstestade. Lauritz.com garanterar inte funktionen. Varunr: 4625729 SEK 1 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 21:02:00 SEK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>