Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Skrivbordslampa Tolomeo
ARTEMIDE, skrivbordslampa "Tolomeo", formgiven av Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, vitlackerad aluminium, etikettmärkt, längd ca 120 cm
Varunr: 4726985
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
10:06:00
Se mer
Utelampa koppar
UTELAMPA, koppar, 1900-talets mitt, för montage på fasad, galler över innerskärm i akryl, höjd ca 32 cm
Varunr: 4726986
10:12:00
Se mer
Skrivbordsarmatur Tyskland
SKRIVBORDSARMATUR, metall samt plast, Tyskland, 1970-tal, gullackerad, etikettmärkt "Waldmann-Leuchten", justerbar, höjd ca 50 cm
Varunr: 4726987
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:18:00
Se mer
L Hjorth lampfot
L HJORTH, lampfot, jugend, tidigt 1900-tal, dekormålad terrakotta, höjd ca 34 cm
Varunr: 4726990
10:36:00
Se mer
Ljuskrona mässing med prismor
LJUSKRONA, mässing, 1900-talets mitt, rokokostil, 8 armad, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 91 cm
Varunr: 4726991
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:42:00
Se mer
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Champagner', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varunr: 4664536

SEK 1 556 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
10:47:19
SEK 389
Siteco industripendler (4)
Fire industripendler fremstillet hos Siteco. Skærme af aluminium og lampehus af kunststof. Monteret med E40 fatning. H. 46 cm. Ø. 43 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og buler i skærme.
Varunr: 4725292
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
10:52:00
SEK 490
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 260 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varunr: 4666493

SEK 1 167 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
11:26:18
SEK 389
Bordsarmatur porslin
BORDSARMATUR, porslin samt metall, 1900-talets första hälft, dekor i koboltsblått samt med reserv av blomsteruppsättning, total höjd ca 47 cm
Varunr: 4727005
12:18:00
Se mer
Holmegaard bordlampe, model Two-Way
Holmegaard bordlampe, model Two-Way. Fremstillet af mundblæst opal-glas i et stykke. Står på en rund fod og kan vendes begge veje, se foto. Formgivet af Halskov & Dalsgaard for Holmegaard. H. 18 cm. Ø 30 cm. 60W / E27-fatning. Bemærk: lampen er mundblæst, hvorfor hver lampe er unik og mindre ...
Varunr: 4070907

SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
12:20:00
SEK 392
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Bordlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H 55 - 105 cm. Fremstillet hos Artemide, model 'Tolomeo mini'. Fremstår med letter brugsspor.
Varunr: 4632645
SEK 1 308 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
12:20:00
SEK 425
Vägglampor Italien
BIEMME ILLUMINAZIONI, Italien, vägglampor, 1 par, blackerad metall med vardera 5 kupor i Murano-glas, blomsterdekor, ettikettmärkta, höjd ca 55, djup från vägg ca 60 cm
Varunr: 4727008
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
12:36:00
Se mer
Orrefors,Carl Fagerlund, bordslampa, 1970-tal
Orrefors,Carl Fagerlund, bordslampa, 1970-tal. Grönt underfångsglas. Etsad märkning samt etikett. Höjd inkl. montering 37 cm.
Varunr: 4721828
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
12:42:16
SEK 525
Elektrosvit. Industrielle pendler (4)
Elektrosvit. Industrielle pendler med montage af aluminium, skærme af plast. 220V, IP 54. Fremstillet i Tjekkoslovakiet, 1970-1980'erne. Ø 35, H. 36 cm. Fremstår med brugsspor, to skærme med revne. (4)
Varunr: 4713129
SEK 1 569 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
13:00:00
SEK 392
Pendler, glas, mrk. Thorn, 1900-tallets slutning (4)
Pendler, glas, mrk. Thorn, 20. Årh. slutning, Ø 39 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. afstød / anløben m.m. (4)
Varunr: 4707960
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
13:36:00
SEK 392
Par svenske industri pendler. (2)
Par svenske industri pendler med hus af orangelakeret stål og skærm af presset aluminium. Monteret med E40 fatning men konverter til E27 fatning medfølger. H. 56 cm. Ø. 43 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2) OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på ...
Varunr: 4168272
SEK 2 092 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
13:40:00
SEK 392
Anders Pehrsson. Stor Bumlingen pendel
Anders Pehrsson. Stor Bumlingen pendel af brunlakeret aluminium. Fremstillet hos Atelje Lyktan. Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor, manglende blindskærm og defekt afbryder.
Varunr: 4720076
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
14:00:00
SEK 392
Pendel, sort, industrielt design.
Pendel i industrielt design. Mat sort. Kæde medfølger, som kan afkortes. Fatning E27. Pærer medfølger ikke. Lampen måler 30x55. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 52x41x41 cm. Modelfoto.
Varunr: 4686637

SEK 3 269 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-07-2017
14:05:00
SEK 686
Golvlampa Poul Henningsen för Louis Poulsen
POUL HENNINGSEN, Louis Poulsen, Danmark, golvlampa "PH80", förkromad metall samt akrylplast, höjd 130 cm
Varunr: 4727023
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
14:06:00
Se mer
Verner Panton. Et par Topan pendler med ekstra fatninger og ledninger. (3)
Verner Panton. Et par 'Topan' pendler af rødlakeret metal. Formgivet 1959. Ø 20 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og mærker. Medfølgende to nye Habi tektilledning med keramisk fatning. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten. (3)
Varunr: 4721598
SEK 1 046 DK, Kolding, Trianglen 26-07-2017
14:18:42
SEK 883
Vier LED-Leuchten für Trilux (4)
Vier LED-Leuchten für Trilux. Leuchtstoffröhren aus Kunststoff und Metall in Kartons. Maße: H 150-160cm, B 7-20cm. Mit Gebrauchsspuren. (4)
Varunr: 4703341
SEK 1 459 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
14:23:26
SEK 389
Varunr: 4727026
14:24:00
Se mer
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany
Moree Leuchte / Lichtquader mit erhellender Funktionalität, 'Eraser 380 Silver', Made in Germany. Leuchte macht Dimmen des Lichtes, das meist in der verborgenen Technik eines Schalters statt findet, zu einem intuitiv nachvollziehbaren Vorgang. Leuchtquader lässt sich stufenlos aus dem ...
Varunr: 4664521

14:32:00
SEK 389
Fyra golvlampor, bland annat Fagerhults (4)
Fyra golvlampor, bland annat Fagerhults. Ett par lampor med beige plastdetaljer, Fagerhults, höjd 135 cm. Golvlampa i vit plast med ställbar arm, Fagerhults, höjd 120 cm, saknar raster, slitage, märken. Omärkt golvlampa i svart plast med ställbar arm, höjd ca 120 cm, slitage. (4)
Varunr: 4712282
14:42:00
SEK 300
Ljuskrona
LJUSKRONA, Italien, 1900-talets andra hälft, metallstomme behängd med droppformade prismor, höjd inkl. kedja ca 70, diameter 35 cm
Varunr: 4727032
15:00:00
Se mer
Arco Achille & Piergiacomo Castiglioni for Flos. Standerlampe, model Arco
Arco Achille & Piergiacomo Castiglioni for Flos. Standerlampe, model Arco. Tegnet 1962. Stander og lampeskærm af poleret stål, sokkel af hvid marmoreret carrara marmor, H. 235 cm. Fremstår med med lettere brugsspor på skærm.
Varunr: 4720491
SEK 13 076 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
15:00:00
SEK 10 461
H. Nielsen & Søn. Industriel lampe af sortlakeret metal
H. Nielsen & Søn. Industriel lampe af sortlakeret metal. H. 31/115, L. 115, D. 80 cm. Slitage, buler og afskalninger.
Varunr: 4709747
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
15:03:05
SEK 392
Varunr: 4666485

15:11:28
SEK 389
Fyra skrivbordslampor (4)
Fyra skrivbordslampor för fäste på skiva. Ledu, Pileprodukter mm. 1900-talets andra hälft. Lackerade i olika färger. Längd ca 50-100 cm. 1 lampa saknar fäste. Bruksslitage, repor, färgavslag. (4)
Varunr: 4710708
15:45:00
SEK 300
Tischlampe mit Darstellung eines Schmieders
Tischlampe mit Darstellung eines Schmieders gefertigt aus Kunstmaße, bronzefarbig patiniert. orangefarbigen Glasschirm mit weiß/orange plastikperlen. Zwei Brennstellen. Maße: H. 91 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varunr: 4717632
SEK 3 403 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
15:50:26
SEK 1 507
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>