Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Metall
Bruno Gecchelin, Stehleuchte, für Skipper & Pollux, Italien, Konsruktion aus schwarz lackiertem Metall, Leuchtenschirm in Form eines abgerundetem Dreiecks, eine Brennstelle, mit Herstellermarkierung am Leuchtenschirm, Maße: H. 202 cm, D. ca. 33 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und partielle ...
Varunr: 4860040
SEK 1 157 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
10:28:11
SEK 386
Seppo Koho för Secto Design
SEPPO KOHO, Secto Design, "Pucto", takarmatur, laminerad björk, höjd ca 41, diameter 45 cm
Varunr: 4892113
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:05:00
Se mer
Bordslampa, glas, Ove Sandberg, Kosta.
Bordslampa, glas, Ove Sandberg, Kosta. Klarglas. Höjd 32 cm (total inkl skärm 56 cm). Smärre repor. Ej funktionstestad.
Varunr: 4858994
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:06:34
SEK 300
Bent Karlby for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe
Bent Karlby (1912-1998) for LYFA, 'Kvadrillen' væglampe af lakeret metal og kunststof, 25 x 25 cm.
Varunr: 4891221
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:23:53
SEK 2 072
BoConcept. Pendel samt bordlampe (2)
Pendel model, 'Usine' Ø 40 cm. Bordlampe model Balance hvidlakeret metal. Designet af Benny Frandsen. H. 57 cm. Fremstår ubrugte. (2)
Varunr: 4892552

SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
11:32:09
SEK 389
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1900-talets andra hälft, keramik, i form av papegoja, höjd inkl skärm ca 80 cm
Varunr: 4892122
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:50:00
Se mer
Loftslampe af glas
Loftslampe med skærm af glas og stang af forkromet metal. Brugsspor.
Varunr: 4874942
12:47:15
SEK 389
Et par væglamper af cremelakeret metal. (2)
Et par væglamper af cremelakeret metal i form af billygter, vægophæng af cremelakeret jern. Skærm L. 24 cm. Fremstår med brugspræg, ridser og trykmærker. Væglamperne virker på vurderingstidspunktet. (2)
Varunr: 4890806
SEK 1 036 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
13:01:00
SEK 389
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, samtida, rokokokstil, för 6 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 80, diameter 50 cm
Varunr: 4892137
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
13:15:00
Se mer
Italiensk lysekrone af metal
Italiensk lysekrone af bemalet metal med tre blus, dekoreret med bladværk og citroner, H. 62 Ø 43 cm. 1900-tallets anden halvdel. Ifølge oplysninger erhvervet hos Lysberg Hansen & Terp. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4886669
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
13:17:00
SEK 1 101
Par kinesiske bordlamper af porcelæn, 1900-tallets sidste halvdel (2)
Par store kinesiske bordlamper af porcelæn, dekoreret med polykrom glasur i form af figurer og blomster. Baser af træ. Skærme af stof. 1900-tallets sidste halvdel. H. inkl. skærme 110 cm. (2)
Varunr: 4885664
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
13:29:00
SEK 453
Pendel af kobber
Pendel af skærm af kobber Ø 46 H. 28 cm. Fremstår med patinering, mindre pletter.
Varunr: 4885484
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:32:00
SEK 389
Dansk lampeproducent. Standerlampe
Dansk lampeproducent. Standerlampe med to grålakerede lampehoveder, stander af forkromet stål, fod beklædt med børstet stål. H. 133 cm.
Varunr: 4891706
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 19-01-2018
14:49:00
SEK 453
Bent Karlby. Kinapendel
Bent Karlby. Kina pendel af hvidt opalglas, montering af messing, blindskærm af matglas. 1960'erne. Produceret hos Lyfa. H. 35 cm inkl. montering. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4892649
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
14:54:54
SEK 453
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Varunr: 4793203

SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
15:00:00
SEK 1 230
Golvlampa mässing
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, mässing, textilskärm, för 4 ljuspunkter, höj- och sänkbar, höjd ca 167, Ø 60 cm
Varunr: 4892159
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 19-01-2018
15:15:00
Se mer
Le Klint. Et par bordlamper model 306 (2)
Kaare Klint. Et par Bord / væglamper model 306 af messing fod med kip af messing. Fremstillet hos Le Klint. H. 37,5 cm. Fremstår uden skærme H. 39 cm. inkl. montering. (2)
Varunr: 4892934
15:33:22
SEK 3 108
To store kinesiske bordlamper (2)
To store kinesiske bordlamper af grønglaseret keramik H. 63/103 cm (2)
Varunr: 4891758
SEK 1 943 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
15:36:00
SEK 648
Væglamper, Selene, model Loto (5)
Selene, model Loto, væglamper, lakereret metal, 19 x 19 cm. Udstillingsmodel. Enkelte brugsspor. NB de første fotos er modelfotos. (5) Denne vare hidrører fra Illuminazione ApS, Odense.
Varunr: 4876268

SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
16:09:00
SEK 389
Ljuskrona empirestil
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, empire stil, för 5 ljus, elektrifierad, stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor, höjd ca 75, diameter 46 cm
Varunr: 4892171
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:20:00
Se mer
Arne Jacobsen. Et par væglamper, model Eclipta, Ø 45 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. Par Eclipta væglamper, Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen Fremstår med få brugsspor. NB mål ændret (2)
Varunr: 4889647
16:23:00
SEK 1 943
Pendel model Fashion
Pendel model Fashion. Skærmen er i polypropylen ombetrukket med stof. Mål: Ø. 25 cm. H.90 cm. . Fremstår med minimale brugspor.
Varunr: 4882222
16:38:00
SEK 389
Standerlampe
Standerlampe med stel af messing. Højdejusterbar. H 135/195 cm. Fremstår med brugsspor enkelte buler.
Varunr: 4885161
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
16:38:00
SEK 389
To italiensk pendler model Fashion (2)
To italiensk pendler model Fashion, med skærmen i stof og stellet i hvidlakeret ståltrod. Mål H.15,5 Ø.30,5cm. Indvendig skærm H.16cm. Ø.6,cm. Fremstår med minimale brugspor. 2)
Varunr: 4882102
16:41:00
SEK 389
Pendel model Fashion
Varunr: 4882227
16:49:00
SEK 389
Josef Frank bordslampa
JOSEF FRANK, bordslampa, Svenskt Tenn, modellnummer 243, mässing samt lackerad, ställbar/justerbar arm, höjd ca 54 cm
Varunr: 4892179
17:05:00
Se mer
Poul Henningsen. 'Koglen', pendel af kobber, Ø 48 cm. Med nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. 'Koglen', pendel med 72 blade af kobber placeret på 12 buer af forkromet stål. Komplet med fatningshus af forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 48 cm. Nummerbevis medfølger. Formgivet 1957-1959 ...
Varunr: 4893072
SEK 41 442 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2018
17:06:10
SEK 37 557
Paavo Tynelll juskorna
PAAVO TYNELL, ljuskrona, barockstil, för 8 ljus, märkt Paavo Tynell Taito Oy 1917, diameter 70, höjd 53 cm
Varunr: 4892181
17:15:00
Se mer
Flos Pure Pro Track skinne spots, hvide (4)
Fire stk. Flos Pure Pro Track skinne spots, hvide, nye i original emballage. (4)
Varunr: 4878704

SEK 2 072 DK, Herning, Engdahlsvej 19-01-2018
17:21:00
SEK 389
Ljuskrona oscariansk
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, för 12 ljus, bronserad stomme, behängd med olikslipade prismor, elektrifierad, höjd ca 103, diameter 87 cm
Varunr: 4892183
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:25:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>