Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Johanna Falk oljemålning
JOHANNES FALK (född 1967): Komposition, "På gränsen", olja på pannå, monogramsignerad och daterad J.F 93, olja på pannå, 80x120 cm
Varunr: 4892101
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:00:00
Se mer
Niki Cash Graffiti
NIKI CASH (Stockholm, född 1973): Number 1, signerad, akryl/graffiti, ca 30x24 cm. . HISTORIK:. Första minnet av Graffiti är från New York sent sjuttiotal och har satt sin prägel på hans bildspråk sedan dess.. I mitten av åttiotalet var han med och grundade Graffiti crewet D.I.R. (DUZ IT RIGHT) h...
Varunr: 4892104
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:15:00
Se mer
Andreas Lundberg
ANDREAS LUNDBERG (född 1973): Dots 6x6, monogramsignerad AL,19/90, digital print, bladstorlek ca 60x60 cm
Varunr: 4892107
10:30:00
Se mer
Olof Arén Stockholm
OLOF ARÉN (1918-2003): "Stockholmsvinter", signerad Olof Arén, olja på duk, ca 79x100 cm
Varunr: 4892109
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:40:00
Se mer
F W Odelmark oljemålning
FRANS WILHELM ODELMARK (1849-1937): Venedig, signerad F W Odelmark, olja på duk, ca 68x118 cm
Varunr: 4892112
11:00:00
Se mer
Ove Carlson Akryl Konkret konst
OVE CARLSON (född 1950): "Keep it simple", signerad Carlson a tergo, akryl på duk, ca 40x100
Varunr: 4892114
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:10:00
Se mer
Jens Ulrich Petersen. 'Snoremænd'
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). 'Snoremænd', olie på lærred, sign. på bagsiden. 80 x 60 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her
Varunr: 4864684
SEK 2 590 DK, Vejle, Dandyvej 19-01-2018
11:24:00
SEK 1 554
Hans Degner. Akryl på lærred. Komposition
Varunr: 4894150
SEK 6 475 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
11:30:00
SEK 842
Grethe Ammundsen, olie på lærred, blomster i vindueskarm
Blomster i vindueskarm af Grethe Ammundsen 20.årh., olie på lærred, sign. GA, samt sign. på bagsiden, 65x54 cm. (72x61 cm).
Varunr: 4885297
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
11:33:00
SEK 389
Erik Hagens, olie på lærred, 'Stilleben (med toldfrie varer)
'Stilleben' af Erik Hagens f. 1940, olie på lærred, sign. og betitlet på bagsiden, 'Stilleben (med toldfrie varer)', Erik H.- 01-01-94, 50x65,5 cm. U.R.
Varunr: 4887074
11:33:40
SEK 583
Karin Lanng cd. Landskabsparti, 'Gudbrandsdalen', Norge.
Karin Lanng (1921-2015). 'Guldbrandsdalen, Norge'. Olie på lærred. Sign. Karin Laang, '04. Mål: 80 x 100 cm, UR. Maleriet stammer fra kunstnerens dødsbo.
Varunr: 4884582
SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-01-2018
11:39:00
SEK 389
Roberto Matta färgetsning
ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002): Komposition, signerad Matta, numrerad X/XXX, färgetsning på japanpapper, bildyta ca 27 x 36,5 cm
Varunr: 4892120
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:40:00
Se mer
M. Götze. Siebdruck auf festem Velin.
Moritz Götze (*1964). Ohne Titel. 1992. Siebdruck auf festem Velin. Rechts unten signiert und datiert. Ein Exemplar von 60. Altersgemäße Gebrauchsspuren.
Varunr: 4877512
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:41:33
SEK 386
Landaluze (nach). El Nanigo. Tempera auf Velin. Signiert.
El Nanigo. Tempera auf Velin. Links unten HBY monogrammiert und 1881 datiert. Maße 50 x 37 cm. Aus der Reihe "Tipos y Costumbres de La Isla de Cuba 1881". Nach Victor Patricio Landaluze (1830-1889).
Varunr: 4877843
11:43:01
SEK 1 060
V. Bugrov. Acryl und Blei auf Velin. 1988.
Valerij Bugrov (*1949). Acryl und Blei auf Velin. 1988. rechts unten signiert und datiert. alerijMaße ca. 56 x 42 cm. Gerahmt.
Varunr: 4880625
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:45:46
SEK 386
Helge Ernst. Figurkomposition
Helge Ernst (1916-1991). Figurkomposition, litografi 236/275, sign. Helge Ernst. 46,5 x 57,5 (50 x 60,5) cm.
Varunr: 4891263
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:01:00
SEK 389
Svend Johansen, original litografisk plakat, 'Sømand Går I Land
Svend Johansen (1890-1970). 'Sømand Går I Land' for Tuborg 1945. Litografisk plakat, sign. i trykket Svend Johansen. 84 x 62 cm. UR
Varunr: 4891277
12:01:00
SEK 842
Ester Herløw, olie på plade, komposition
Komposition af Ester Herløw f. 1928, olie på plade, sign. E. Herløw, 56,5x77,5 cm. (60,5x81,5 cm).
Varunr: 4883305
12:15:00
SEK 389
Joakim Allgulander
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Red Scape", signerad och numrerad Joakim Allgulander 65/200, färglitografi, bladmått ca 64x64 cm
Varunr: 4892129
12:30:00
Se mer
Fanny Hjelm illustrationer
FANNY HJELM (1858-1944): (4) lllustrationer, signerade F Hjelm, blandteknik, ca 15x20 resp 17x12 cm
Varunr: 4892131
12:40:00
Se mer
Lizzi Mallow. Tre kompositioner. cd (3)
Lizzi Mallow (f.1937). Tre kompositioner, litografier, sign. Lizzi Mallow. UR (3)
Varunr: 4875417
12:48:37
SEK 389
Hans Hilsøe. Sommer i Brøndbyøster landsby
Hans Hilsøe (1871-1942). Sommer i Brøndbyøster landsby, olie på lærred, sign. og dat. Hans Hilsøe 1926. 65 x 88 (88 x 112) cm.
Varunr: 4892714
SEK 1 295 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:53:58
SEK 907
Kay Christensen cd, litografier og tegning (3)
Kay Christensen 1888-1981 cd Litografi og tegning. Motiverne betitlede 'Hotelpigen' og 'Aftenen' og 'Miriam'', ét signeret i trykket, de 2 andre i blyant og dateret 1938. Størrelse 71 x 52 cm (77 x 59 cm) og 73 x 56 cm (77 x 60 cm) og 54 x 70 cm (66 x 82 cm) (3)
Varunr: 4889459
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
13:11:00
SEK 1 295
Jens Uffe Rasmussen, olie på lærred, kompositioner (cd) (2)
Kompositioner af Jens Uffe Rasmussen f. 1948, olie op lærred, sign. JUR, 48x60 cm. (52x64 cm). (2)
Varunr: 4891588
SEK 1 943 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
13:22:14
SEK 777
Alf Trier Hansen cd, opstilling med appelsin, olie på lærred
Alf Trier Hansen 1898-1947 cd, olie på lærred. Opstilling med flaske og appelsin, signeret ATH. H.38 x 48 cm (52 x 61 cm)
Varunr: 4892661
SEK 1 036 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
13:23:00
SEK 453
Lotta Hagerman oljemålning
LOTTA HAGERMAN (född 1940): ''Under vinbärsbusken'' signerad och daterad Lotta Hagerman -89, akrylfärg på duk, 125x145 cm
Varunr: 4892140
13:30:00
Se mer
Andreas Wargenbrandt
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), Dalahäst i svart, gjutjärn, monogramsignerad och daterad 2008, höjd 34 cm, längd 32 cm
Varunr: 4892144
13:50:00
Se mer
Ubekendt kunstner. Hyrde med får i solnedgang. Olie på lærred
Ubekendt kunstner. Hyrde med får i solnedgang. Olie på lærred. Sign TM 19. 60 x 80 cm. (75 x 95 cm.). Fremstår med enkle ridser samt afslag på ramme.
Varunr: 4891324
14:00:42
SEK 518
Edouard Drouot tillskriven brons
EDOUARD DROUOT (Frankrike, 1859-1945) tillskriven: "Le tailleur de pierres", signerad E Drouot, brons, höjd ca 8,5 cm
Varunr: 4892146
14:05:00
Se mer
Ny Carlsberg Glyptoteket. To relieffer af gips (2)
To relieffer af gips, hhv. 37 x 28 cm og 47 x 24 cm. Begge med messing plakette fra Ny Carlsberg Glyptoteket. (2)
Varunr: 4883497
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:16:44
SEK 389
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 44  >>