Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 45  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jens Kongshammer, olie på lærred, sydlandsk gadeparti med torv
Sydlandsk gadeparti med torv af Jens Kongshammer (1884-1974), olie på lærred, sign. Kongshammer, 46x38 cm. (58x50 cm).
Varunr: 4713297
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
09:27:51
SEK 392
Handkolorerade spelplander
HANDKOLORERADE LITOGRAFIER, 3 st, i form av spelplaner, 1800/1900-tal, delvis handkolorerade, nymonterade i förgyllda ramar med passepartout, ca 30x42 cm
Varunr: 4726989
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:30:00
Se mer
Niels Walseth, olie på lærred, bjerglandskab
Bjerglandskab af Niels Walseth (1914-2001), olie på lærred, sign. Niels Walseth, 65x55 cm. (80x70,5 cm).
Varunr: 4726914
10:53:18
SEK 458
Christian Mølsted, tryk, fiskerbåde går ud
Fiskerbåde går ud af Christian Mølsted (1862-1930), indrammet tryk, tryksign. Chr. Mølsted-1912-13, 36x44,5 cm. (57x64,5 cm). Fremstår med syrepletter.
Varunr: 4726913
11:21:06
SEK 392
Konvolut von vier Druckgrafiken (4)
Konvolut von vier Druckgrafiken, u. a. HAP Grieshaber und Gerd Burtchen. Alle signiert und nummeriert. Maße zwischen ca. 61 / 53 x 43 / 39 cm. Blätter teils etwas fleckig und knickspurig. (4)
Varunr: 4715707
SEK 1 945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
11:24:01
SEK 389
Anni Runte (1948-2015), Triptychon, 2007. Acryl (3)
Anni Runte (1948-2015), Triptychon, 2007. Acryl auf Kunststoffplatte. Maße: 76,5 x 46,5 cm. Verso signiert und datiert sowie mit Nachlassstempel versehen.Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin. (3)
Varunr: 4705361
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
11:24:48
SEK 1 215
Sixpence. 'Skuffende kunst I'. Mixed medi
'Skuffende kunst I' af Sixpence (f. 1951). Mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. L. 52 cm.
Varunr: 4717519
SEK 1 046 DK, Herning, Engdahlsvej 26-07-2017
11:27:00
SEK 392
Sami Rinne. cd. Et par kompositioner i farver (2).
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, acryl på plade, sign. Sami R 08. 61,5 x 41,5 cm cm. u/r (2).
Varunr: 4718760
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
11:47:00
SEK 392
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, (2).
Varunr: 4718762
11:49:00
SEK 425
Eiler Løndal, Landskabsmotiv i grønne nuancer, maleri
Landskabsmotiv i grønne nuancer af Eiler Løndal 1887-1971, olie på lærred, sign. E. Ländel i nederste venstre hjørne, 47 x 43 cm. (57 x 53 cm.). Enkelte afskalninger.
Varunr: 4713108
11:53:00
SEK 392
Arthur Nielsen, olie på lærred, Krabbesholm
Krabbesholm af Arthur Nielsen (1883-1946), olie på lærred, sign. Arthur Nielsen, 37x55 cm. (40,5x58 cm). Fremstår med krakeleringer og afskalninger.
Varunr: 4719272
12:01:00
SEK 425
V. Steengaard, olie på lærred, landsskabsparti
Landskabsparti, af V. Steensgaard 20. årh. olie på lærred, sign. og dat. V. Steensgaard 1942. 48x67 cm (53x52 cm)
Varunr: 4721557
12:02:00
SEK 392
Severin Nilsson oljemålning
SEVERIN NILSON (1846-1918): Strandbank i aftonrodnad, signerad Severin Nilson, olja på pannå, ca 22,5x31,5 cm
Varunr: 4727003
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:06:00
Se mer
En samling moderne grafik, bl.a. Bresson litografier, offset. (4)
En samling moderne grafik, litografier bl.a. Bresson, alle signerede og nummererede. Samt Peter Brandes udstillingsplakat, tryksign. Rammemål 100 x 77 cm. 95 x 73 cm. 107 x 75 cm. 97 x 75 cm. Et frontglas mangler. (4)
Varunr: 4713990
SEK 1 308 DK, Vejle, Dandyvej 26-07-2017
12:09:44
SEK 621
Marc Chagall, Ætsning nummereret , figurkomposition (cd)
Fiigurkomposition Marc Chagall (1887-1985) Nummereret ætsning Edition Spadem Paris 309/333, 36x26 cm. (50x40 cm). U.R.
Varunr: 4725963
SEK 1 569 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
12:14:14
SEK 392
Viggo Jespersen, olie på lærred
Skovparti, vinter, af Viggo Jespersen 1893-19??, CD. Olie på lærred. Sign. V. Jespersen. 70 x 99 cm. (81 x 110 cm.)
Varunr: 4719044
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
12:20:00
SEK 392
Sixpence. 'Fotokunst'. Mixed media
'Fotokunst' af Sixpence (f. 1951). Mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. H. 22 cm.
Varunr: 4717529
12:21:00
SEK 392
Sami Rinne. cd. Et par kompositioner i farver, (2).
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, acryl på plade, sign. på bagsiden Sami R 08. 61,5 x 41,5 cm cm. u/r (2).
Varunr: 4718767
12:26:00
SEK 392
Dagmar Glemme, 'Country of the Shaman', Akryl på pannå (BUS)
Dagmar Glemme (f. 1942)."Country of the Shaman" Akryl på pannå. Signerad. Diam. 90 cm. (BUS)
Varunr: 4725663
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
12:29:00
SEK 300
Marc Chagall Tour Eiffel 1954
MARC CHAGALL (1887-1985): "Mère et Enfant à la Tour Eiffel", litografi, 1954, ca 36,5x26,5 cm;. . HISTORIK:. . Edition of 2,550 (apart from the hand-signed edition of 75). One of 11 original lithographs (9 in colors, 2 in black) commissioned by Galerie Maeght, Paris, for the catalogue to the 1954...
Varunr: 4727007
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:30:00
Se mer
Sixpence. 'Maskerade'. Mixed media
'Maskerade' af Sixpence (f. 1951). Mixed media. Sign. og dat. Sixpence 2017. L. 50 cm.
Varunr: 4706798
12:31:00
SEK 392
Dagmar Glemme, målning på sammet (BUS)
Dagmar Glemme (f. 1942), målning på sammet. Signerad. Oramad. 73 x 81 cm. (BUS)
Varunr: 4725650
SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
12:34:08
SEK 300
Jytte Loehr. Litografi.
Jytte Loehr. Litografi. Sign. EA 1/1
Varunr: 4712234
12:47:46
SEK 392
Victor Quistorff, olie på plade, gårdmotiv
Gårdmotiv af Victor Quistorff (1882-1953), olie på plade, sign. i monogram, 30,5x35,5 cm. (39,5x44,5 cm).
Varunr: 4719283
12:55:00
SEK 392
Oidentifierad konstnär. Olja på duk
Oidentifierad konstnär. Olja på duk. Kyrkomotiv. Signerad, daterad 1943. 72x90 cm (93x113 cm). Krackeleringar, nålhål i duk upptill.
Varunr: 4722881
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
13:00:00
SEK 300
Aage Wang, olie på lærred, byparti fra København.
Byparti fra København, af Aage Wang 1879-1959, olie på lærred, sign. og dat. A. Vang 41. 60x81 cm (72x94 cm). Med hul i lærred.
Varunr: 4718472
13:22:44
SEK 392
Peter Dahl Fredmans Epistlar, 4 st
PETER DAHL (född 1934): (4) Fredmans Epistel nr 30, 46, 48 och 49, ur Fredmans epistlar, signerade Peter Dahl, färglitografier, vardera ca 29x43 resp 43x29 cm
Varunr: 4727016
13:24:00
Se mer
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, acryl på lærred, sign Sami R 97-05. 40 x 60 cm. u/r (2).
Varunr: 4704261
13:25:50
SEK 392
Frederik Ernlund, olie på lærred, marine
Marine af Frederik Ernlund (1879-1957), olie på lærred, sign. FE, 38x61 cm. (46,5x71 cm).
Varunr: 4727324
13:31:47
SEK 392
Brian Bjeldbak. To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys'. Fotografi på inkjet papir (2)
To kompositioner fra fotokunst-serien 'Havnens Lys' af Brian Bjeldbak. Fotografi på inkjet papir nr. 3/50. Sign. 33 x 48,5 cm. Løsblad. (2)
Varunr: 4713226

13:32:00
SEK 392
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 45  >>