Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Målningar och skulpturer i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 62  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bengt Landin färglitografi
Bengt Landin färglitografi. BENGT LANDIN (född 1933): Komposition med tupp och katt, signerad Bengt Landin, 23/250, färglitografi, 70x52cm Varunr: 4634737 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 10:00:00
Se mer
Wilhelm Seib brons
Wilhelm Seib brons. WILHELM SEIB (1854-1923): Konstnären, signerade Prf Seib 52/109, brons, höjd inkl. marmor sockel 49 cm Varunr: 4634748 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 10:44:00
Se mer
Tina Rasmussen. Portræt. Akryl på lærred
Tina Rasmussen. Portræt. Akryl på lærred. Portræt af Tina Rasmussen. Akryl på lærred. Sign. Tina. 60 x 50 cm. Uindrammet. Udstillet på Koldinghus 2016, mærkat herfra. Dette værk er en del af temaauktionen ”Handicap eller ej” – en omfattende samling billedkunst fra Kunstskolen Nordhøj, som er en professionel uddannelsesinstitution for ... Varunr: 4611773 SEK 1 302 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 11:04:00 SEK 391
Olle Olsson-Hagalund färglitografi
Olle Olsson-Hagalund färglitografi. OLLE OLSSON HAGALUND (1904-1972): "Nyckelpigan", signerad Olle Olsson Hagalund, numrerad 57/360, färglitografi, 35x53 cm Varunr: 4634754 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 11:20:00
Se mer
Edvin Öhrström
Edvin Öhrström. EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur, terracotta, signerad, höjd ca 34 cm Varunr: 4634756 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 11:28:00
Se mer
Edelmann litografi
Edelmann litografi. YRJÖ EDELMANN (1941-2016): Röd kjol, signerad Y. Edelmann 89/175, Mourlot, färglitografi, ca 70x51 cm Varunr: 4634759 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 11:40:00
Se mer
Okänd konstnär stilleben
Okänd konstnär stilleben. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (omkring 1900): Stilleben med frukt, signerad J Barbier, olja på duk, 46x53 cm; oramad Varunr: 4634761 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:00:00
Se mer
John Wallentin, olie på lærred, landskab
John Wallentin, olie på lærred, landskab . Landskab af John Wallentin, olie på lærred, sign. J. Wallentin-23, 31,5x47,5 cm. (38x54 cm). Enkelte afskalninger. Varunr: 4624841 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 12:09:00 SEK 391
Lena Linderholm färglitografi
Lena Linderholm färglitografi. LENA LINDERHOLM (född 1947): Stilleben med blommor i kanna, signerad Lena A Linderholm, numrerad 1392/1750, ca 76x57 cm Varunr: 4634764 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:12:00
Se mer
Britt Inger Persson
Britt Inger Persson. BRITT INGER PERSSON, 3 dlr., "Jag minns en dag", skulpturer, keramik, signerade BIP, höjd ca 6-11 cm Varunr: 4634766 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:20:00
Se mer
Helge Lundström, Mot vår
Helge Lundström, Mot vår. HELGE LUNDSTRÖM (1923-2011): "Mot vår", signerad H. Lundström, olja på duk, 30x40 cm Varunr: 4634770 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:36:00
Se mer
Clay Ketter, hörnmålning,
Clay Ketter, hörnmålning, "Surfacing (Folded-1). CLAY KETTER (född 1961): "Surfacing (Folded-1)", hörnmålning, signerad och daterad Clay Ketter 94, bemålat trä, 35x20,5 och 35x34,5 cm Varunr: 4634773 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:00:00
Se mer
Christian Herden. 'Elton John'. Akryl på lærred
Christian Herden. 'Elton John'. Akryl på lærred. 'Elton John', af Christian Herden (født 1983). Akryl på lærred. Sign. C.H. 120 x 100 cm. Uindrammet. Udstillet: Koldinghus, nr. 62. Christian startede på Kunstskolen Nordhøj i 2011 og har desuden gået 2 år på CSV (Center for Specialundervisning til Unge og Voksne). Christians værker er ofte... Varunr: 4584036 SEK 1 563 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 13:04:00 SEK 391
Uno Stallarholm
Uno Stallarholm. UNO STALLARHOLM (1894-1974): (4) Djurmotiv samt jägare, signerade Stallarholm, tusch, ca 26x20-31x21 cm Varunr: 4634775 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:08:00
Se mer
Olav Christopher Jensen, Paris drawing
Olav Christopher Jensen, Paris drawing. OLAV CHRISTOPHER JENSEN (Norge, född 1954): "Paris Drawing", signerad och daterad 20th March 1999 olav christopher, kol på papper, bildyta ca 25x18 cm Varunr: 4634777 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:16:00
Se mer
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Kvinna med höns, signerad S. Lignell, olja på duk, 61x57 cm Varunr: 4634800 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:32:00
Se mer
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2)
Ubekendte Kunstnere, akvareller, by /havnemotiver (2). By/havnemotiver af Ubekendte Kunstnere, indrammet akvareller, begge sígn. 46x36 cm. (49x39 cm). 36,5x48 cm. (41x52,5 cm). (2) Varunr: 4621141 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 13:37:00 SEK 391
Alf Wesström oljemålning
Alf Wesström oljemålning. ALF WESSTRÖM (1915-1982): Stadsbild Paris, signerad Alf Wesström Paris, olja på duk, 56x48 cm Varunr: 4634803 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:40:00
Se mer
James Brown, porträtt
James Brown, porträtt. JAMES BROWN (USA, född 1951): Utan titel, enligt uppgift signerad och daterad på baksidan James Brown 1986, blandteknik på papper, 38x26,5cm Varunr: 4634809 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 14:16:00
Se mer
Oidentifierad konstnär akvarell
Oidentifierad konstnär akvarell. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets mitt, "Orlinda", akvarell på papper, signerad R Martin, ca 35x25 cm Varunr: 4634817 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:00:00
Se mer
Ida Bruun. Kompositioner med Koldinghus. Raderinger (4)
Ida Bruun. Kompositioner med Koldinghus. Raderinger (4). Kompositioner med Koldinghus af Ida Bruun (født 1987). Raderinger. Alle sign. Ida. 20 x 15 cm. (42 x 31 cm.) (4) Ida startede på Kunstskolen Nordhøj i 2012 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Idas kunstneriske billedunivers er præget af klare ... Varunr: 4574116 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 15:05:00 SEK 391
Karin Wikström Utan titel
Karin Wikström Utan titel. KARIN WIKSTRÖM (född 1959): Utan titel, signerad på baksidan Karin Wikström -99, olja på pannå, ca 100,5x80 cm Varunr: 4634820 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:12:00
Se mer
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning
Karl-Fredrik Kiörboe oljemålning. KARL-FREDRIK KIÖRBOE (1799-1876): Porträtt av hund, signerad, olja på duk, ca 63x82 cm Varunr: 4634822 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:20:00
Se mer
Lars Kliim cd, landsbymotiv
Lars Kliim cd, landsbymotiv. Lars Kliim 1881-1942cd. Olie på lærred. Landsbymotiv, signeret. H.31 x 46 cm (44 x 59 cm) Varunr: 4608566 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 15:21:00 SEK 391
Charlotte Astrid Ahrensberg Jensen. 'Manden i ægget'. Akryl på lærred
Charlotte Astrid Ahrensberg Jensen. 'Manden i ægget'. Akryl på lærred. 'Manden i ægget' af Charlotte Astrid Ahrensberg Jensen (født 1996). Akryl på lærred. Sign. Charlotte Jensen. 100 x 100 cm. Uindrammet. Charlotte startede på Kunstskolen Nordhøj i 2106 og har desuden en 3-årig STU uddannelse (Særlig tilrettelagt ungdomsuddannelse). Charlottes billedunivers er ... Varunr: 4611498 SEK 1 302 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-24 15:49:00 SEK 391
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken. CARL MÅNSSON (1892-1976), (3) Skånegård, 3 målningar, signerade Carl Månsson, olja på duk, 22x28 - 28x44 cm Varunr: 4634830 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:00:00
Se mer
Peter Dahl färglitografi
Peter Dahl färglitografi. PETER DAHL (född 1934): Fredmans epistel 30, signerad Peter Dahl, PT, färglitografi, bladmått ca 42,5x29 cm Varunr: 4634832 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:08:00
Se mer
Annika Svenbro, Betty Blue
Annika Svenbro, Betty Blue. ANNIKA SVENBRO (född 1946): "Efter att ha sett filmen Betty Blue", signerad och daterad Svenbro -87, olja på papper, 69x48cm Varunr: 4634834 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:16:00
Se mer
Peter Dahl litografier
Peter Dahl litografier. PETER DAHL (född 1934): (3) ur Fredmans epistlar, signerade Peter Dahl , litografi, bladmått, 29x42 cm, 29x42 samt 42x29 cm Varunr: 4634836 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:24:00
Se mer
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Frälsningssoldater, signerad S. Lignell, olja på duk, 88x44 cm Varunr: 4634839 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:36:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 62  >>