Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Matbord, matsalsmöbler i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bordskivor i valnöt
Bordskivor i valnöt. VITRA, bordsskivor, 3 st, valnötsfanér, etikettmärkta, 230x107 cm vardera Varunr: 4641242 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:09:00
Se mer
Ausziehbarer Tisch
Ausziehbarer Tisch. Ausziehbarer Tisch gefertigt aus Holz mit Quadratischer bez. rechteckiger Tischplatte. Maße ca.: H. 70 cm, B. 80 - 160 cm, T. 80 cm. Der Tisch befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4465423 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 11:54:00 SEK 384
Charles Eames: Model 'Segmented Table' konference/ spisebord
Charles Eames: Model 'Segmented Table' konference/ spisebord. Charles Eames. Bord, konference/ spisebord model 'Segmented Table'. Stel i poleret aluminium med stamme bindestykket i sortlakeret metal. Bordplade i eg. Gummiliste på kant. Designet i 1964. H. 73 cm. L. 230 cm. B. 130 cm. Fremstår med udfyldninger enkelte steder i pladen. Varunr: 4642307 SEK 15 511 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 11:55:29 SEK 10 082
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. lette brugsspor. Varunr: 4470673 SEK 12 925 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 12:33:00 SEK 7 755
Slagbord af eg samt fire Windsor- / pubstole af elmetræ, 1900-tallet (5)
Slagbord af eg samt fire Windsor- / pubstole af elmetræ, 1900-tallet (5). Slagbord / gateleg table af eg med to buede endeplader. Desuden medfølger fire Windsorstole / pubstole af elmetræ, 1900-tallet. Bord H. 68,5 L. 47 - 148 B. 92 cm. Stole H. 85 Sh. ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor, mindre afslag. Bord med en løs gateleg. Stole med løshed, stol med brækket ben ... Varunr: 4642075 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-01 12:38:00 SEK 937
düb Spisebordssofa med wengefarvet ben af eg (6)
düb Spisebordssofa med wengefarvet ben af eg (6). düb Spisebordssofa med wengefarvet ben af eg. Betrukket med lyst slidstærkt møbelstof, Martindale 40.000. Påmonteret sort underdækning. Måler: H. 88 cm, SH 48 cm, L 200 cm. Koldskum ryg- og sædefyld med h.h.v. 38 kg/sæde og 26 kg/ryg. Korpus og ben af eg med kvalitetssamlinger og stærk ... Varunr: 4485331

SEK 5 816 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 12:40:00 SEK 1 163
Matgrupp Carl Malmsten
Matgrupp Carl Malmsten. CARL MALMSTEN, "Ulfåsa", matgrupp, Bodafors, ek, brännmärkta, bestående av matbord med 2 iläggsskivor, 4 stolar, bordets mått höjd ca 74, 140-250x100 cm Varunr: 4641313 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 14:03:00
Se mer
Børge Mogensen, Shakerbord af fineret eg
Børge Mogensen, Shakerbord af fineret eg . Børge Mogensen. FDB shaker spisebord med rektangulær plade fineret med egetræ, shakerstel af massivt egetræ. Fremstillet hos FDB. H.73 x 160 x 81,5 cm. Bordpladen fremstår lakeret samt med ridser. Varunr: 4642192 SEK 2 585 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-05-01 14:23:45 SEK 549
Piet Hein/ Arne Jacobsen. Rundt spisebord på sekspas søjlefod . Piet Hein / Arne Jacobsen. Rundt spisebord med plade af grå laminat og aluminiumskant, monteret på sekspas søjlefod af aluminium. H. 72. Ø. 120 cm. Lette brugsspor. Varunr: 4641868 SEK 12 925 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 14:51:00 SEK 7 755
Dansk møbelproducent. Spisebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Spisebord, teaktræ. Dansk møbelproducent. Spisebord af teaktræ med hollandsk udtræk, hvilende på runde tilspidsede ben. H. 74 cm., B. 90 cm., L. 134/ 230 cm. Fremstår med brugsspor samt enkelte mærker ved kant. Varunr: 4640548 SEK 1 939 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 16:29:00 SEK 776
Spisebord af teaktræ med udtræk, 1950'erne. (3)
Spisebord af teaktræ med udtræk, 1950'erne. (3). Spisebord af teaktræ med udtræk og klapplader, H. 72, B. 80-160, D. 84 cm. Hertil to tillægsplader á 50 cm. 1950'erne. Brugsspor og skjolder. (3) Varunr: 4636287 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:59:00 SEK 646
Ole Wanscher. Rungstedlund, spisebord af mahogni med udtræk (3)
Ole Wanscher. Rungstedlund, spisebord af mahogni med udtræk (3) . Ole Wanscher 1903-1985. 'Rungstedlund' spisebord med udtræk af fineret mahogni. H. 74 L. 145 B. 105 cm. To tillægsplader med sarg á 65 cm medfølger. Fremstillet hos P. Jeppesen. Fremstår med brugsspor.(3) Varunr: 4641784 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:00:00 SEK 743
Nova Solo. Spisebord 180x90 cm.
Nova Solo. Spisebord 180x90 cm.. Nova Solo. Carusel spisebord. Bordplade i hvidlakeret træ. B. 90 cm. L. 180 cm. H. 77 cm. Udstillingsmodel, fremstår med mærker på plade. Varunr: 4453308

SEK 2 262 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:02:00 SEK 1 874
N. O. Møller. Spisebord med udtræk af teaktræ
N. O. Møller. Spisebord med udtræk af teaktræ. N. O. Møller. Spisebord af fineret teaktræ, opsat på let skråtstillede ben, H. 73 L. 160 B. 90 cm.; sargen med udtræk samt to 'skjulte' tillægsplader á B. 35 cm. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, plakette herfra. Fremstår med alders- brugsspor; ridser og mærker. Varunr: 4639133 SEK 6 463 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:03:00 SEK 2 003
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5)
Piet Hein. Elipsebord samt fire Arne Jacobsen stole, model 3107. (5) . Piet Hein 1905 - 1996 & Bruno Mathsson 1907 - 1988. Super Elipse spisebord med plade af senere hvidlakeret laminat med alukant, monteret med spændben af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. H. 70 cm, L. 150 cm, D. 100 cm, Arne Jacobsen. Sæt på fire stole 'Syveren' med skaller i ... Varunr: 4576141 SEK 12 925 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:07:00 SEK 9 565
Matbord engelskt
Matbord engelskt. FÄLLBORD, England, mahogny, fothylsor och hjultrissor i mässing, höjd 73, 135x100 cm Varunr: 4641411 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:08:00
Se mer
Dansk møbelproducent. Spisebord og seks spisestole af fyrretræ (7)
Dansk møbelproducent. Spisebord og seks spisestole af fyrretræ (7). Dansk møbelproducent. Spisebord med to klapper og seks spisestole af massivt fyrretræ, sæder betrukket med uldstof, bordets mål: H. 73 cm, L. 160 cm. (fuld længde 250 cm), B. 90 cm, stolenes mål: H. 79 cm., B. 47 cm., sædehøjde 44 cm. Ridser, mærker og brugsspor. (7) Varunr: 4641965 SEK 1 939 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:10:00 SEK 420
Runder Konferenztisch
Runder Konferenztisch. Runder Konferenztisch mit Holz platte. Gestell auf Schwerer Metall Fuß. Maße: D. 160cm. Gebrauchsspuren. Varunr: 4642686 SEK 2 880 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 19:10:00 SEK 384
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Spisebord - massiv teaktræ (3)
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Spisebord - massiv teaktræ (3). Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Svagt ovalt spisebord af massiv teaktræ H 73 cm, D 115 cm, B 126 cm med to tillægsplader á 28,5 cm. Fremstår med brugsspor og skjolder. (3) Se også varenummer 4642040 Varunr: 4642036 SEK 10 340 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 19:12:00 SEK 1 874
Coffee Table der 1960er Jahre in Chrom und Travertin
Coffee Table der 1960er Jahre in Chrom und Travertin. Coffee Table der 1960er Jahre. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Metall, ovale Platte aus Travertin. B. 150,5cm, H. 56,5cm, T. 100,5cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren. Varunr: 4594188 SEK 2 880 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:19:00 SEK 1 440
Matbord 1900-talets mitt
Matbord 1900-talets mitt. MATBORD, 1900-talets mitt, fanérat i mahogny, dekor av intarsia, fotavslut i mässing, höjd ca 75, 130x190, medföljande 3 iläggsskivor med sarg vardera bredd 52, 9 iläggsskivor vardera bredd 50 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641419 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:24:00
Se mer
Runder Konferenztisch
Runder Konferenztisch. Runder Konferenztisch. Holzplatte in Buche furniert, auf schwerem Fuß aus Stahl. Maße ca.: D. 160, H. 72 cm. Gebrauchsspuren. Varunr: 4642209 SEK 1 920 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 19:33:00 SEK 384
Spisebord af teak, hollandsk udtræk, 1950'erne
Spisebord af teak, hollandsk udtræk, 1950'erne. Spisebord af fineret og massiv teak, monteret med hollandsk udtræk, 1950'erne. H. 71, 124 x 83, total længde, 216 cm. Plade med skjolder. Varunr: 4642360 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:33:00 SEK 646
Thonet, Esstisch / Klapptisch mit Bugholz Untergestell
Thonet, Esstisch / Klapptisch mit Bugholz Untergestell. Thonet, Esstisch / Klapptisch. Konstruktion mit Gestell aus dunkel gebeiztem Buchenholz / Bugholz, die seitlichen Platten sind abklappbar. Unterseitig mit Aufkleber bezeichnet. L. max. 165cm, H. 73,5cm, T. 110cm. Leichte Gebrauchsspuren, an einer Kante leicht bestoßen. Varunr: 4628051 SEK 4 320 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:35:00 SEK 2 400
Kai Kristiansen. Cirkulært spisebord af palisander med udtræk (3)
Kai Kristiansen. Cirkulært spisebord af palisander med udtræk (3). Kai Kristiansen født 1929. Spisebord af fineret palisander med udtræk, opsat på runde tilspidsede ben, H. 72 Ø 115 cm. To tillægsplader af 55 cm. den ene med sarg. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker. (3) Varunr: 4610474 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:51:00 SEK 1 680
Charlotte Holm Schau, Positur skænk af massiv ubehandlet egetræ
Charlotte Holm Schau, Positur skænk af massiv ubehandlet egetræ. Charlotte Holm Schau, Positur skænk af massiv ubehandlet egetræ. Front med tre hvide skydelåger bag hvilke hylder. L. 180 D. 45 cm. H. 71 cm. Tegnet af Charlotte Holm Schau, som udtaler: "Som designer nærer jeg en dyb passion for det ærlige og umiddelbare. Godt design er for mig evnen til at ... Varunr: 4552084

SEK 8 402 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:00:00 SEK 4 524
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Seks stole model 316 - teaktræ (6)
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen. Seks stole model 316 - teaktræ (6) . Peter Hvidt & Orla Mølgaard. Seks stole med stel af massiv teaktræ, model 316, sæder med flettet søgræs. H 76 cm, SH 44 cm. Fremstillet hos Søborg Møbler. Fremstår med brugsspor enkelte revner på kopstykker. (6) Se også varenummer 4642036 Varunr: 4642040 SEK 7 755 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 20:00:00 SEK 6 075
Poul Cadovius. Spisebord på trompetfod af aluminium
Poul Cadovius. Spisebord på trompetfod af aluminium . Poul Cadovius. Spisebord på trompetfod af aluminium, bordplade dekoreret af Mygge alias Susanne Fjeldsøe. Sign. Mygge. H. 70 Ø 120 cm. Fremstillet hos Cado. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Varunr: 4642082 SEK 2 585 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 20:00:00 SEK 1 163
Esszimmergruppe, ein Tisch Modell Quadrondo von Erwin Nagel für Rosenthal und acht Stühle von WK Wohnen (9)
Esszimmergruppe, ein Tisch Modell Quadrondo von Erwin Nagel für Rosenthal und acht Stühle von WK Wohnen (9). Esszimmergruppe, ein Tisch Modell Quadrondo von Erwin Nagel für Rosenthal und acht Stühle von WK Wohnen. Tisch / Sofatisch Modell Quadrondo von Erwin Nagel für Rosenthal, 1996. Tischplatte außen Esche schwarz lackiert, innen Birnbaumfurnier. Maße: Sockel DM 50 cm, Tischplatte 4 cm stark, Tisch ... Varunr: 4640497 SEK 5 760 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-01 20:04:00 SEK 3 840
Jean Nouvel, Tisch ´Less´ für Molteni, 1994
Jean Nouvel, Tisch ´Less´ für Molteni, 1994. Tisch ´Less´ von Jean Nouvel für Molteni. Entworfen 1994 für die Fondation Cartier in Paris. Material: Stahl, anthrazit metallic lackiert. L.190 x D.90 x H.72 cm. Lackschaden mittig auf Tischplatte Varunr: 4605277 SEK 24 001 DE, Frankfurt, Hessenring 2017-05-01 20:09:00 SEK 19 201
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>