Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Matserviser, kaffeserviser i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Rosenthal servis Björn Wiinblad
Rosenthal servis Björn Wiinblad. ROSENTHAL, "Romanze", servis, 69 dlr, Björn Wiinblad, Tyskland, porslin, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 assietter, 12 kaffekoppar med fat, 1+1+1+1 uppläggningsfat, 1+1 skålar, såsskål, sockerskål och gräddkanna Varunr: 4641282 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:21:00
Se mer
Jordbærsæt af porcelæn B&G dekoreret i farver med stedmoderblomster.  (8).
Jordbærsæt af porcelæn B&G dekoreret i farver med stedmoderblomster. (8).. Jordbærsæt af porcelæn B&G dekoreret i farver og guld. med stedmoderblomster bestående af skål, kande, sukkerskål og fem dybe tallerkener Ø 21 cm. Hjemmedekoreret med indskreption ' Oline-fraa Aage Juen 1920' 1. sort. (8). Varunr: 4642084 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:16:00 SEK 517
KPM, Köpenhams Porslinsmåleri. Kaffeservis (63)
KPM, Köpenhams Porslinsmåleri. Kaffeservis (63). KPM, Köpenhams Porslinsmåleri. Kaffeservis bestående av: 20 st. kaffekoppar, 21 st. underfat, 2 st. kaffekannor, 2 st. sockerskålar, 2 st. snipor, 2 kakfat, 1 lövfat, 1 skål på låg fot, 1 skål, 2 bägare, 9 st. blandade småfat. Enstaka nagg kan förekomma, blandad kondition. Totalt 63 delar. Varunr: 4639334 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 13:58:11 SEK 400
Rosentahl, servisdelar 'Donatello' (27)
Rosentahl, servisdelar 'Donatello' (27). Rosentahl, servisdelar 'Donatello'. Porslin med blå dekor. Bestående av: 8 koppar, 8 fat, 9 assietter samt 2 uppläggningsfat. Dekorslitage, repor. (27) Varunr: 4640426 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 14:35:00 SEK 300
Hertha Bengtsson, Rörstand. Servisdelar 'Blå Eld' (11)
Hertha Bengtsson, Rörstand. Servisdelar 'Blå Eld' (11). Hertha Bengtsson, Rörstand. Servisdelar 'Blå Eld' bestående av; 1 kaffekanna, 1 mindre bringare, 1 snipa, 1 sockerskål, 7 äggkoppar. Totalt 11 delar. Varunr: 4639077 SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:01:00 SEK 1 900
Servisdelar, Rörstrand 'Gröna Anna' (47)
Servisdelar, Rörstrand 'Gröna Anna' (47). Servisdelar, Rörstrand 'Gröna Anna'. Bestående av: 7 koppar (3 med nagg), 11 olika fat (1 med nagg), 12 djupa (1 nagg och 1 med spricka), 7 mattallrikar (2 med nagg), 10 mindre tallrikar (3 med nagg), bruksslitage, repor. (47) Varunr: 4641509 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 16:22:00 SEK 325
Musslemalet servis
Musslemalet servis. ROYAL COPENHAGEN, Musselmalet, kaffeservis, 42 dlr, halvblond, övervägande andrasortering, bestående av: 12 moccakoppar med fat, 11 tekoppar med fat, sockerskål, saltströare, 3 pepparströare, gräddkanna, 10 äggkoppar, 3 dessertfat Varunr: 4641358 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 16:24:00
Se mer
Bing&Gröndahl, kaffeservis för 6 personer (15)
Bing&Gröndahl, kaffeservis för 6 personer (15). Bing&Gröndahl, kaffeservis för 6 personer.Omkring 1900. Porslin med dekor av blommor och guldkant. Bestående av: kanna, gräddsnipa, sockerskål med lock (lock med nagg) 6 koppar (1 smärre nagg) samt 6 fat. Bruksslitage. (15) Varunr: 4640434 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 16:43:00 SEK 325
Royal Copenhagen 'Blå Fasan' kaffeservice. (43)
Royal Copenhagen 'Blå Fasan' kaffeservice. (43). Blå fasan' / 'Blue Pheasant' middags- og kaffeservice af fajance, formgivet af Christian Joachim (1870-1943) for Royal Copenhagen. Består af: 14 kaffekobber, 14 underkopper, 14 kagetallerkner samt en frokost tallerken. I. sort. (43) Varunr: 4641775 SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 17:28:00 SEK 1 616
KPM 'Rosenborg' middag- og kaffesservice af porcelæn (127)
KPM 'Rosenborg' middag- og kaffesservice af porcelæn (127). KPM 'Rosenborg' middag- og kaffesservice af porcelæn, bestående af, 11 middagstallerkner; 1 ovalt fad L. 44 cm.; 1 ovalt fad L. 39 cm.; 2 ovale assietter L. 25 cm.; 2 lågterriner L. 33 cm.; 1 cirkulært fad Ø 26 cm.; 10 kaffekopper; 1 flødekande; 1 firesidet skål; 1 sukkerskål; 1 saucebåd; 12 ... Varunr: 4637772 SEK 1 939 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 18:37:00 SEK 905
Bing og Grøndahl. Kaffe- og middagsservice 'Roselil'. (57)
Bing og Grøndahl. Kaffe- og middagsservice 'Roselil'. (57). Bing og Grøndahl. Kaffe- og middagsservice 'Roselil'. Bestående af flg.: 11 dybe tallerkener nr. 22, Ø 24,5 cm. 1. sort. 8 middags tallerkener nr. 25, Ø 24,5 cm. En tallerken med mindre kanthak på underside samt en med mindre afslag på guldkant. 13 dessert tallerkener nr. 28A, Ø 15 cm. 11 ... Varunr: 4642351 SEK 1 551 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 18:50:00 SEK 549
Kähler. Keramisk tekande
Kähler. Keramisk tekande. Kähler. Keramisk tekande, sign. underside HAK. Enkelte kanthak på hals. Varunr: 4641773 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:00:00 SEK 452
Royal Copenhagen. Frisenborg kaffe- og middagsservice. (97)
Royal Copenhagen. Frisenborg kaffe- og middagsservice. (97). Royal Copenhagen. Frisenborg service bestående af flg.: En sukkerskål med låg, 1. En assiet, nr. 2422. Et fad, nr. 1527. To lysestager, nr. 3335. Syv mokkaunderkopper, nr. 1546. Lille skål, nr. 1646. Tandstikholder, nr. 910. Lille kande, nr. 1883. Flødekande, nr. 1530. Mælkekande, nr. 1609. ... Varunr: 4633351 SEK 3 231 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:01:00 SEK 905
Royal Copenhagen. Musselmalet sukkerskål samt cremekop (2)
Royal Copenhagen. Musselmalet sukkerskål samt cremekop (2). Royal Copenhagen. Helblonde musselmalet sukkerskål nr. 1113 4. sort. Samt halvblonde cremekop med låg nr. 744 1. sort. Sukkerskål med brændingsfejl på kant. (2) Varunr: 4642877 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:05:00 SEK 549
Stig Lindberg Gustavsberg Prunus
Stig Lindberg Gustavsberg Prunus. STIG LINDBERG, "Prunus", servisdelar, 32 st, Gustavsberg, 1900-talets andra hälft, bestående av: 5 djupa tallrikar, 6 mattallrikar, 5 assietter, 6 desserttallrikar, 7 kaffekoppar med fat, tekopp med fat, sockerskål, gräddkanna. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641413 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:12:00
Se mer
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' service af porcelæn (49)
Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' service af porcelæn (49). Royal Copenhagen. 'Blå Blomst' service af porcelæn bestående af: Flødekande 8564, askebæger 8621, vase 8616, 1 underkop 8562, sukkerskål med låg 8563, skål 8009, skål 8624, to fade 8578, 13 kaffekopper 8608, enkelte med slidte kanter/rand, 13 sidetallerkner 8553, 14 underkopper 8608. Primært 1. ... Varunr: 4642096 SEK 2 585 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:16:00 SEK 937
Royal Copenhagen / Aluminia. 'Tranquebar' service af fajance (61)
Royal Copenhagen / Aluminia. 'Tranquebar' service af fajance (61). Royal Copenhagen / Aluminia. 'Tranquebar', service af fajance best. af; 11 kaffekopper nr. 992; 12 undrkopper nr. 992/ 1190; 10 tekopper nr. 957; 10 undrkopper nr. 957/1409; 5 dybe tallerkner nr. 950; 12 varmebrikker nr. 1403, 1 saucebåd nr. 2391. 1. sort. Fremstår med brugsspor; farveforskelle ... Varunr: 4639281 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:26:00 SEK 743
Bing & Grøndahl. Middagsservice 'Rose' (57)
Bing & Grøndahl. Middagsservice 'Rose' (57). Bing & Grøndahl. Middagsservice 'Rose'. Servicen består af: 12 middagstallerkner, Ø 25 cm, 12 dybe frokosttallerkner, Ø 21.1 cm, 4 frokosttallerkner, Ø 21.5 cm, 8 sidetallerkner, Ø 17 cm, 6 kopper, 6 underkopper, tandstikholder, askebægre, vandkande, lille vase, sauceskål, opsat skål, terrin m. ... Varunr: 4641517 SEK 2 585 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:33:00 SEK 1 357
Stig Lindberg, Gustavsberg. Kaffeservis 'Berså'
Stig Lindberg, Gustavsberg. Kaffeservis 'Berså' . Stig Lindberg, Gustavsberg. Kaffeservis 'Berså' bestående av; 14 st. kaffekoppar, 14 st. underfat, 14 assietter, 1 sockerskål, 1 snipa. Totalt 44 delar. Enstaka delar med slitage, övervägande god kondition. Varunr: 4639074 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 20:04:00 SEK 3 200
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice (28)
Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice (28). Royal Copenhagen. Musselmalet kaffeservice bestående af: 12 kaffekopper nr. 1036, 12 kaffeunderkopper nr. 1036, 1 kaffekande nr. 1202, 1 sukkerskål nr. 1113, 1 flødekande nr. 1032 samt 1 rektangulært fad nr. 1122. Alle dele 1. sort. (28) Denne vare er en del af en tema-auktion over musselmalet ... Varunr: 4641561 SEK 7 755 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 20:04:00 SEK 5 687
Royal Copenhagen, mockaservis 'Brun Rose', 17 dlr
Royal Copenhagen, mockaservis 'Brun Rose', 17 dlr. Royal Copenhagen, mockaservis "Brun Rose", i vitt gods med dekor i guld och brunt. Uppsättning bestående av 12 koppar 688/9093, bricka, sockerskål, gräddkanna samt 2 askfat. Minimalt slitage. (17) Varunr: 4620415 SEK 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-05-01 20:05:00 SEK 325
Aluminia. 'Musselmalet', lågterriner, fade samt tallerkener af fajance (42)
Aluminia. 'Musselmalet', lågterriner, fade samt tallerkener af fajance (42). Aluminia. 'Musselmalet', lågterriner, fade samt tallerkener af fajance bestående af: 12 middagstallerkener, Ø 24,5 cm, 12 dybe middagstallerkener, Ø 24,5 cm, 7 frokosttallerkener, Ø 21,5 cm, 7 dybe desserttallerkener, Ø 21,5 cm, 2 ovale fade, L. 23 og 35 cm, 2 lågterriner. Fremstår med ... Varunr: 4640046 SEK 1 551 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:27:00 SEK 905
Bing og Grøndahl, Julerose, kaffe- og middagsservice (64)
Bing og Grøndahl, Julerose, kaffe- og middagsservice (64). Bing & Grøndahl. 'Julerose' middags- og kaffeservice med guldkant, bestående af: 12 middagstallerkener nr. 323 12 dybe tallerkener nr. 323 12 sidetallerkener 28A 12 kaffekopper nr. 102 12 underkopper nr. 102 1 sukkerskål nr. 94 1 flødekande nr. 189 1 opsats nr. 206 1 skål nr. 312 1 ... Varunr: 4643022 SEK 3 231 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-01 20:34:00 SEK 2 003
Kaffeservis Rosenthal
Kaffeservis Rosenthal. KAFFESERVIS, Rosenthal, Studio line, bestående av: 10 koppar med fat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna; 2 extra fat medföljer Varunr: 4641460 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 20:46:00
Se mer
Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk.
Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk.. Bringare, glas, Ture Berglund, Stockholms glasbruk. Gröntonat glas. Etikettmärkt. Höjd ca 30,5 cm. Bruksslitage. Smärre repor. Varunr: 4592554 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-01 21:27:00 SEK 300
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand. RÖRSTRAND, matservis, 81 dlr, 1900-talets början, dekor av rosa blommor och guldkant, bestående av: 13 djupa tallrikar, 28 mattallrikar, 9 assietter, 13 desserttallrikar, kanna, såsskål, 3 uppläggningsfat, 3+1 skålar, 8 kaffe/tekoppar med fat, sockerskål med lock. . PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kung... Varunr: 4641484 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:34:00
Se mer
Engelska fisktallrikar
Engelska fisktallrikar. FISKTALLRIKAR, 10 st, "Fish", Johnson Bros, England, diameter 26 cm Varunr: 4643132 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-02 13:20:00
Se mer
Spisestel, Kjøbenhavns porcellains maleri.(60)
Spisestel, Kjøbenhavns porcellains maleri.(60). Kjøbenhavns porcellains maleri. Spisestel, beståede af: 9 frokosttallerkner 1.sort. 3 dybe tallerkner 1.sort. 13 kagetallerkner 1.sort. 9 kopper m. underkopper 1.sort. 1 kop m. underkop 2.sort. 3 underkopper 1.sort. 1 sovsekande 1.sort. 1 flødekande 1.sort. 1 oval fad ... Varunr: 4641526 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 15:35:00 SEK 388
Bing & Grøndahl, KPM, Bavaria mf, Samling kaffekander (34)
Bing & Grøndahl, KPM, Bavaria mf, Samling kaffekander (34). Samling kaffekander samt to vandkander af porcelæn, her af B&G Mågestel, to B&G med blomster, 4 st Københavns Porcelæns Fabrik, 2 st KPM ( en med skade) samt diverse tyske, Bavaria, Altwasser, engelske samt fra Czekoslovakiske kafekander, enkelte skader forekommer. (34) Varunr: 4642356 SEK 2 585 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-02 15:57:00 SEK 711
Bing & Grøndahl, Saksisk Blomst service (58)
Bing & Grøndahl, Saksisk Blomst service (58). Bing & Grøndahl, Saksisk Blomst service ældre og nyere bestående af 15 middagstallerkner Ø 24 cm, 10 frokosttallerkner Ø 21,5 cm, 7 dybe tallerkner Ø 25 cm, 8 kagetallerkner nr.28 Ø 17 cm, 9 kaffekopper nr.103 h.6 cm, 3 underkopper nr.108 Ø 15 cm, stort ovalt serveringsfad l.46 cm, lågterrin h.17... Varunr: 4637708 SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-02 17:41:00 SEK 614
 1 2 3 4 5  >>