Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Värdering
  Visa endast varor på valt språk

Visa också
Du har sökt i Mattor och textilier i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Värdering Showroom Utlöpstid Nästa bud
Persisk tæppe 294 x 196 cm
Persisk tæppe 294 x 196 cm. Persisk tæppe 294 x 196 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3365126 SEK 2 432 DK, Helsingør, Støberivej 2014-04-17 10:11:00 SEK 2 128
Persisk tæppe 340 x 246 cm.
Persisk tæppe 340 x 246 cm.. Persisk tæppe 340 x 246 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3365125 SEK 2 432 DK, Helsingør, Støberivej 2014-04-17 10:11:00 SEK 1 094
Tæppe af austalsk lammeskind. Medium/Long Wool. Farve: Ivory/White. 190 x 130 cm
Tæppe af austalsk lammeskind. Medium/Long Wool. Farve: Ivory/White. 190 x 130 cm. Tæppe af australsk lammeskind, opsyet af hele skind med foeret bagside. Medium/Long wool. Farve: Elfenben/hvid. Overside: 100% natural sheepskin. Foer, indvendigt: 100 % polyester. Bagside: 100 % bomuld. L. 190 cm. B. 130 cm. Modelfoto. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det ... Varunr: 3347920

SEK 10 943 DK, Vejle, Dandyvej 2014-04-17 11:15:00 SEK 3 648
Shahsavan Kelim, Handgearbeitet, ca. 307 x 202 cm
Shahsavan Kelim, Handgearbeitet, ca. 307 x 202 cm. Shahsavan Kelim, Handgearbeitet, Material: 100% Wolle, Maße: ca. 307 x 202 cm. Kelim, 1. Hälfte 20. Jhd. Der Fond ist bräunlich-rot gehalten und zeigt ein horizontales Muster. Es werden alternierend ein Zick-Zack-Muster und geometrische Elemente in polychromen Farben gezeigt. Leichtere Alters- ... Varunr: 3376570 SEK 3 177 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 11:35:00 SEK 1 044
Matta i modern design, 230x160 cm
Matta i modern design, 230x160 cm. Matta i modern design, 230x160 cm. Ull och akryl. Framstår med aningen unken doft. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i butik. Läs mer här. Varunr: 3375612

SEK 4 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-17 12:12:00 SEK 300
Designtæppe af australsk lammeskind - black & white. 235x170 cm
Designtæppe af australsk lammeskind - black & white. 235x170 cm. Designtæppe udført af klippet australsk lammeskind. Tæppet er opsyet af hele skind fra henholdsvis sorte og hvide får i grafisk mønster. Mærket: AUSKIN sheepskin. Farve: sort/ hvid. Tæppet er udstyret med foeret bagside. Overside: 100% lammeskind. Foer: indv. 100% polyester udv. 100% bomuld. L. ... Varunr: 3319703

SEK 18 239 DK, Vejle, Dandyvej 2014-04-17 12:15:00 SEK 6 080
Matta, handknuten, Finland Ø:132 cm 1900-talets andra hälft
Matta, handknuten, Finland Ø:132 cm 1900-talets andra hälft. Matta, handknuten, Finland Ø:132 cm. 1900-talets andra hälft. Lugg av ull och varp av bomull. Smärre bruksslitage. Varunr: 3368867 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 12:35:00 SEK 300
Handknuten matta, Kina, 207x136 cm
Handknuten matta, Kina, 207x136 cm. Handknuten matta, Kina, 207x136 cm. Lugg av ull på varp av bomull. Mönstrad med symboler mot blå botten och ljus bård. Framstår med mindre fläckar. Varunr: 3368869 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 12:58:00 SEK 300
Persisk handknuten matta Nain med silkesinslag 211x123 cm
Persisk handknuten matta Nain med silkesinslag 211x123 cm . Persisk handknuten matta Nain mått 211x123 cm. Tätknuten ull och silke på bomullsvarp. Rikligt mönster med central medaljong omgiven av blomsterslingor, palmetter, arabesker och akantusblad mot mörk botten samt bred rikligt mönstrad bård. Den här mattan är handknuten i Khorasanprovinsen öster om ... Varunr: 3368755 SEK 3 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 13:02:00 SEK 775
Rug Balls Blue, tæppe af new zealandsk uld Ø 140 cm.
Rug Balls Blue, tæppe af new zealandsk uld Ø 140 cm.. Rug Balls Blue. Tæppe af new zealandsk uld. Sammensat af uldbolde i farvevariation med 12 farver. Ø 140 cm. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere ... Varunr: 3226298

SEK 3 526 DK, Roskilde, Store Hedevej 2014-04-17 13:34:00 SEK 1 824
Persisk løber 250 x 86
Persisk løber 250 x 86. Persisk løber. Signeret?. 250 x 86 cm. Varunr: 3376015 SEK 973 DK, Helsingør, Støberivej 2014-04-17 13:43:00 SEK 638
Tæppe af australsk lammeskind. Long wool. Farve: Taupe/Lys latte. 250x180 cm.
Tæppe af australsk lammeskind. Long wool. Farve: Taupe/Lys latte. 250x180 cm.. Tæppe udført af australsk, long wool lammeskind. Tæppet er opsyet af hele skind med foeret bagside. Farve: taupe/ lys latte. Overside: 100% lammeskind. Foer: indv. 100% polyester/ udv. 100% bomuld. L. 250 B. 180 cm. Målt på uldsiden. Modelfoto. Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet.... Varunr: 3347964

SEK 21 886 DK, Vejle, Dandyvej 2014-04-17 14:00:00 SEK 7 295
Moderner Teppich, Design 'Creation' von Loomier, China, ca. 240 x 170 cm
Moderner Teppich, Design 'Creation' von Loomier, China, ca. 240 x 170 cm. Moderner Teppich, Design 'Creation' von Loomier, China, Handgetuftet, Material: 100% Neuseeland-wolle auf 100% Neuseelandwolle, Maße: ca. 240 x 170 cm Cremefarbener Fond, der schwarze Äste und blütenähnliche Motive aufzeigt. Neuwaren werden nach dem Neuwarenprinzip taxiert. D. h. der ... Varunr: 3349697

SEK 7 353 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 14:14:00 SEK 2 133
Persisk Shiraz tæppe, uld på uld, 297 x 183 cm.
Persisk Shiraz tæppe, uld på uld, 297 x 183 cm.. Persisk Shiraz tæppe, uld på uld, 297 x 183 cm. Af nyere dato. Varunr: 3376602 SEK 3 040 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-17 14:48:00 SEK 760
Handknuten matta, Kina, 340 x 240 cm
Handknuten matta, Kina, 340 x 240 cm . Handknuten matta, Kina, 340 x 240 cm. Floralt mönster mot ljus botten. Lugg av ull på varp av bomull. Framstår med fläckar. Fransar med slitage. Varunr: 3363276 SEK 1 500 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 14:57:00 SEK 350
Indo Bidjar 243 x 170 cm
Indo Bidjar 243 x 170 cm. Indo Bidjar 243 x 170 cm Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varunr: 3363009

SEK 9 727 DK, Aalborg, Nibevej 2014-04-17 15:09:00 SEK 486
Persisk handknuten matta Nain med silkesinslag 217x117 cm
Persisk handknuten matta Nain med silkesinslag 217x117 cm. Persisk handknuten matta Nain mått 217x117 cm. Tätknuten ull och silke på bomullsvarp. Rikligt mönster med central medaljong omgiven av blomsterslingor, palmetter, arabesker och akantusblad mot mörk botten samt bred rikligt mönstrad bård. Den här mattan är handknuten i Khorasanprovinsen öster om ... Varunr: 3368756 SEK 3 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 15:11:00 SEK 575
Matta i modern design, 230x160 cm. Matta i modern design, 230x160 cm. Handtuftad ull och akryl. Framstår med kraftig färgfällning / färgar av sig. Nyproducerade varor värderas efter butiksprismetoden. Det betyder att vår värdering plus köpprovision motsvarar rekommenderat försäljningspris, eller det pris varan skulle kosta i ... Varunr: 3377129

SEK 3 500 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2014-04-17 15:12:00 SEK 300
Persisk handknuten matta, old Kashmar 156x100 cm
Persisk handknuten matta, old Kashmar 156x100 cm. Persisk handknuten matta, old Kashmar mått 156x100 cm. Lugg av ull och varp av bomull. Rikligt mönster bestående central medaljong omgiven av stiliserade blommor, palmetter, akantusblad och arabesker i polykroma färger mot djupblå botten. Denna matta är handknuten i staden Kashmar i nordöstra ... Varunr: 3364664 SEK 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 15:55:00 SEK 650
Bidjar Kelim, Handgearbeitet, ca. 295 x 193 cm
Bidjar Kelim, Handgearbeitet, ca. 295 x 193 cm. Bidjar Kelim, Handgearbeitet, Material: 100% Wolle, Maße: ca. 295 x 193 cm Kelim, 1. Hälfte 20. Jhd. Helles Innenfeld, das ein hexagonales Medaillon in Rot und Creme zeigt. Verziert ist das Medaillon, als auch das restliche Innenfeld, mit zahlreichen stark stilisierten Vögeln und Blumen Motiven.... Varunr: 3376571 SEK 3 631 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 16:00:00 SEK 409
Håndknyttet Persisk Keshan 400x285 cm
Håndknyttet Persisk Keshan 400x285 cm. Håndknyttet Persisk Keshan. Ren uld på bomuld. Ca. 11 kvm. 400x285 cm.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varunr: 3327401

SEK 23 102 DK, Odense, Kratholmvej 2014-04-17 16:10:00 SEK 5 107
Persisk Nain m/ Silke, 240 x 143 cm
Persisk Nain m/ Silke, 240 x 143 cm. høj knudetæthed.Nyproducerede varer vurderes efter nyvareprincippet. Det betyder, at vurderingen plus købersalær svarer til den vejledende udsalgspris eller til hvad varen vil koste i en butik. Se mere her. Varunr: 3355627

SEK 36 477 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2014-04-17 16:13:00 SEK 12 159
Anatolisk handknuten matta, semiantik, 129x88 cm
Anatolisk handknuten matta, semiantik, 129x88 cm. Anatolisk handknuten matta, semiantik, mått 129x88 cm. Lugg av tätknuten ull på varp av bomull. Central medaljong mot ljus botten samt rikligt mönstrad bård. Smärre bruksslitage på lugg och kant. Varunr: 3364665 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 16:39:00 SEK 350
Persisk handknuten matta Meshkin 147x92 cm
Persisk handknuten matta Meshkin 147x92 cm. Persisk handknuten matta Meshkin mått 147x92 cm. Mönster bestående av geometriska formationer i polykroma färger mot röd botten. Ull på bomullsvarp. Denna matta är handknuten i området runt staden Meshkin som ligger i nordvästra Iran. Smärre bruksspår. Varunr: 3364667 SEK 800 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 16:44:00 SEK 400
Samarkand Teppich, Mongolei, ca. 152 x 288 cm
Samarkand Teppich, Mongolei, ca. 152 x 288 cm. Samarkand Teppich, Mongolei, Material: Wolle auf Baumwolle, Maße: ca. 152 x 288 cm Roter Fond, der 2,5 hexagonale, große Medaillons zeigt. Das restliche Innenfeld zeigt stark stilisiert vegetabile und Tier-Elemente. Die Hauptbordüre zeigt stilisierte Akkanthusblätter. Varunr: 3349943 SEK 3 540 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 17:13:00 SEK 363
Matta, rya. Bär monogram och datering 1851, Finland. Tidigt 1900-tal
Matta, rya. Bär monogram och datering 1851, Finland. Tidigt 1900-tal . Matta, rya. Bär monogram och datering 1851, Finland. Tidigt 1900-tal. Mått: 193x140 cm. Lugg av ull och varp av lin. Upphängningsanordning på baksidan. Minimala bruksspår. Varunr: 3375173 SEK 1 200 SE, Örebro, Aspholmen 2014-04-17 17:18:00 SEK 350
Handknuten persisk gallerimatta, Hamedan 390 x 105 cm
Handknuten persisk gallerimatta, Hamedan 390 x 105 cm. Handknuten gallerimatta från Hamedanprovinsen i västra Iran. Geometrisk blomsterdekor i flera färger och med hexagonformad medaljong på röd botten.Hamedan, ull på bomullsvarp. Storlek 390 x 105 cm. Nyskick. Varunr: 3375625 SEK 4 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2014-04-17 17:24:00 SEK 975
Persisk Ghashghai. 303 x 162 cm.
Persisk Ghashghai. 303 x 162 cm. . Persisk Ghashghai. 1900-tallets 1. halvdel. 303 x 162 cm. Fremstår med kraftig slitage og enkelte huller. Varunr: 3364621 SEK 973 DK, Aarhus, Egå Havvej 2014-04-17 17:37:00 SEK 365
Patchwork Teppich von Loomier, Iran, ca. 248 x 211 cm
Patchwork Teppich von Loomier, Iran, ca. 248 x 211 cm. Patchwork Teppich von Loomier, Iran, Handgearbeitet, Maße: ca. 300 x 302 cm Patchwork Teppich, der aus Fragmenten älterer Teppiche hergestellt ist. Alle Patchwork-Teile zeigen vegetabiles Dekor und sind in Blau-Tönen eingefärbt. Mit Handarbeit ist gemeint, dass die Fragmente von Hand ... Varunr: 3350482

SEK 17 747 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 18:09:00 SEK 5 447
Luri Kelim, Handgearbeitet, ca. 270 x 130 cm
Luri Kelim, Handgearbeitet, ca. 270 x 130 cm. Luri Kelim, Handgearbeitet, Material: 100% Wolle, Maße: ca. 270 x 130 cm. Kelim, 1. Hälfte 20. Jhd. Das Innenfeld zeigt horizontale Streifen in Blau und Rot. Zwei der Streifen sind zusätzlich mit geometrischen Motiven verziert. Auch die dunkelbraune Hauptbordüre zeigt geometrische Motive. ... Varunr: 3376568 SEK 908 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2014-04-17 18:35:00 SEK 363
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>