Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Mattor och textilier i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, old/ semiantik, kelim, ca 337x128 cm Varunr: 4280568 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 14:21:00
Se mer
Persisk handknuten matta Lori, 220x145 cm
Persisk handknuten matta Lori, 220x145 cm. Persisk handknuten matta Lori, mått 220x145 cm. Lugg av ull och varp av bomull. Medaljong och stiliserade blommor röd botten. Färgvariatoner. Varunr: 4260534

SEK 3 500 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 14:25:00 SEK 1 400
To skandinaviske lammeskind, hvide (2)
To skandinaviske lammeskind, hvide (2). 2 skandinaviske lammeskind, hvide. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. mellem 130x90 cm. og ca. 100x80 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. 100% naturprodukt og er biologisk ... Varunr: 4195684

SEK 1 366 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 15:09:00 SEK 994
Fire puder af skandinaviske lammeskind (4)
Fire puder af skandinaviske lammeskind (4). Fire puder af skandinaviske lammeskind. 40 x 40 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. 100% naturprodukt og er biologisk nedbrydelig. Stol medfølger ikke. (4) Varunr: 4265733

SEK 1 491 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 16:00:00 SEK 963
Persisk handknuten matta Kashan, 410x305 cm
Persisk handknuten matta Kashan, 410x305 cm. Persisk handknuten matta Kashan, mått 410x305 cm. Ull på bomullsvarp. Stavas ibland Keshan. Mönstrad med central medaljong omgiven av stiliserade blommor, akantusblad och palmetter i polykroma färger mot röd botten. Isfahanprovinsen, nordvästra Iran. Varunr: 4240555

SEK 7 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 16:28:00 SEK 5 200
Persisk handknuten matta Tuiserkan 328x143 cm
Persisk handknuten matta Tuiserkan 328x143 cm. Persisk handknuten matta Tuiserkan mått 328x143 cm. Lugg av ull och varp av bomull. Mönster bestående av geometriska figurer och symboler i polykroma färger mot mörk botten. Hamadandistriktet i västra Iran. Varunr: 4260461

SEK 4 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 16:28:00 SEK 1 500
Teppich Persien, mit Korkwolle gehöht, 176 x 125 cm
Teppich Persien, mit Korkwolle gehöht, 176 x 125 cm. Teppich Persien, Wolle auf Baumwolle, mit Korkwolle gehöht Dekore, handgeknüpft, elfenbeinfarbener Fond mit getreppten und hakenversehenen Rechteckdekoren, mehrfach umlaufende Bordüre mit geometrischen Dekoren, breitere Mittelbordüre gefüllt mit Oktogonen, 176 x 125 cm. Leichte Gebrauchsspuren, ... Varunr: 4268032 SEK 1 391 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-05-28 16:35:00 SEK 371
To danske brune lammeskind (2)
To danske brune lammeskind (2). To danske brune lammeskind. Mål ca. 110 x 70 cm. Miljørigtigt og skånsomt produceret uden brug af krom for at beholde uldens naturlige egenskaber. Naturlige farver uden afblegning eller indfarvning. Modelfoto, farvevariationer kan forekomme. Køber kan frit udvælge fra lager. Stol medfølger ... Varunr: 4269279

SEK 1 491 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 16:50:00 SEK 994
Svenske specialskind flerfarvet. (2)
Svenske specialskind flerfarvet. (2). Svenske specialskind flerfarvet. Tyk og blød kvalitet ca. 95 x 70 cm. Miljørigtigt produceret. Naturlig farve uden afblegning eller indfarvning. Der er ikke anvendt krom i garvningen, da alle produkter anvendt i garvningen er EU godkendte, efter regler om beskyttelse og bevaring af vores ... Varunr: 4210777

SEK 2 484 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 17:10:00 SEK 1 242
Orientalisk flatvävd matta, Kelim, 240x156 cm
Orientalisk flatvävd matta, Kelim, 240x156 cm. Orientalisk flatvävd matta, Kelim, 240x156 cm. Mönster med geometriska figurer och symboler i polykrom färgställning. Varunr: 4269975 SEK 3 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 17:16:00 SEK 925
Rölakanmatta, signerad OA, 1900-talets mitt / andra hälft. 306 x 197 cm.
Rölakanmatta, signerad OA, 1900-talets mitt / andra hälft. 306 x 197 cm.. Rölakanmatta, signerad OA, 1900-talets mitt / andra hälft. 306 x 197 cm. Varunr: 4268570 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 18:02:00 SEK 350
Teppich Persien, 142 x 97 cm
Teppich Persien, 142 x 97 cm. Teppich Persien, Wolle auf Baumwolle, handgeknüpft, hellroter Fond mit 7 Feldern, gefüllt mit hakenversehenen Rechtecken und schmalen Bändern, mehrere schmale umlaufende Bordüren mit geometrischen Dekoren, 142 x 97 cm. Leichte Gebrauchsspuren, leichte Kantenbestoßungen. Varunr: 4268030 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-05-28 18:35:00 SEK 371
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, Keshan, handknuten, geometriskt mönster, ca 300 x 200 cm. Varunr: 4280639 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 18:42:00
Se mer
Orientalisk handknuten matta, Keshan, 396 x 294 cm.
Orientalisk handknuten matta, Keshan, 396 x 294 cm.. Orientalisk handknuten matta, Keshan, 396 x 294 cm. Ull på bomullsvarp. Bruksslitage. Färgfällningar. Varunr: 4268654 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 18:50:00 SEK 3 000
Surat Mir, Persien, Teppich 165 x 235 cm
Surat Mir, Persien, Teppich 165 x 235 cm . Surat Mir, Persien, Teppich, Wolle auf Baumwolle, handgeknüpft, elfenbeinfarbener Grund mit Boteh Mit Mustern, mehrfache Bordüre in Rottönen mit stilisierten Ranken, Blüten und Sternen, 165 x 235 cm. Gebrauchsspuren, Belaufungen, partiell fleckig. Varunr: 4256432 SEK 1 391 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-05-28 18:51:00 SEK 371
Matta, Lori Baf, Modern Design, 228 x 162
Matta, Lori Baf, Modern Design, 228 x 162. Matta, Lori Baf, Modern Design, 228 x 162. Ljusbeige/brun. Varunr: 4214934

SEK 4 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 18:56:00 SEK 3 600
Persisk handknuten matta, Koliaei/Kurd mått 284x162 cm
Persisk handknuten matta, Koliaei/Kurd mått 284x162 cm. Persisk handknuten matta, Koliaei/Kurd mått 284x162 cm. Ull på bomullsvarp. Medaljong omgiven av geometriska figurer och symboler mot ljus botten. Den här mattan är handknuten av kurder nära Songhor i västra Iran. Varunr: 4252707

SEK 4 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 18:57:00 SEK 1 400
Matta, Nadjafabad, Persien, 420 x 293
Matta, Nadjafabad, Persien, 420 x 293. Matta, Nadjafabad, Persien, 420 x 293. Ull på bomullsvarp. Huvudfält i rött med dekor av mittmedaljong, hörnornamentik, palmetter samt arabesker. Huvudbård med palmettranka. Varunr: 4254183

SEK 6 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 19:00:00 SEK 5 000
Orientalisk matta, Lori
Orientalisk matta, Lori. Orientaliskmatta, Lori. Bomull på ull. Ca 90000 knutar per m2. Old, oanvänd. 228x150 cm. Varunr: 4271583 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 19:06:00 SEK 1 750
Matta, Naturfärgad kelim, 293 x 254
Matta, Naturfärgad kelim, 293 x 254. Matta, Naturfärgad kelim, 293 x 254. Geometriskt mönster. Tillverkad av ren ull samt växtfärger. Varunr: 3792640

SEK 8 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 19:10:00 SEK 6 000
Svenske specialskind (2)
Svenske specialskind (2). Svenske specialskind, flerfarvet. Tyk og blød kvalitet ca. 105 x 70 cm. Miljørigtigt produceret. Naturlig farve uden afblegning eller indfarvning. Der er ikke anvendt krom i garvningen, da alle produkter anvendt i garvningen er EU godkendte, efter regler om beskyttelse og bevaring af vores ... Varunr: 4205858

SEK 2 484 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 19:10:00 SEK 1 304
Persisk Kashmar 300 x 200 cm
Persisk Kashmar 300 x 200 cm. Persisk Kashmar tæppe af ældre dato, uld med bomuld i målene 300 x 200 cm Varunr: 4145511 SEK 12 422 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-05-28 19:13:00 SEK 7 453
Gallerimatta, Ziegler design, 304 x 85
Gallerimatta, Ziegler design, 304 x 85. Gallerimatta, Ziegler design, 304 x 85. Ull på bomullsvarp. Huvudfält i rött med dekor av stora arabesker och palmetter. Varunr: 4214950

SEK 6 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 19:15:00 SEK 5 000
Mafrash
Mafrash. MAFRASH, semiantik, Shahsavand, kanter samt beslag med läderskoning, höjd ca 35, 45x100 cm Varunr: 4280649 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 19:16:00
Se mer
Matta, Carpet Patchwork, 404 x 297
Matta, Carpet Patchwork, 404 x 297 . Matta, Carpet Patchwork, 404 x 297. Tillverkad av äldre fragment från infärgade persiska. Bomullsfodrad baksida. Varunr: 4021720

SEK 9 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 19:20:00 SEK 7 200
Orientmatta
Orientmatta. ORIENTMATTA, sannolikt Kashmir, varp av silke, ca 153x95 cm Varunr: 4280654 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 19:26:00
Se mer
Moderne håndtyftet designtæppe, 140 x 200 cm.
Moderne håndtyftet designtæppe, 140 x 200 cm.. Moderne håndtuftet designtæppe, med indvævet designer signatur i højre hjørne: Søren Stage. Tuftet tæppe fremstillet i kraftig håndlavet kvalitet (16 mm tykkelse). Fremstår i rosa, sort samt hvide nuancer. Der er kun fremstillet ialt 40 tæpper i dette design. Mål: 140x200 cm. Varunr: 3849322

SEK 1 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-28 19:37:00 SEK 621
Indisk Bidjar 175 x 238 cm.
Indisk Bidjar 175 x 238 cm. . Indisk Bidjar 175 x 238 cm. Håndknyttet uld på bomuld. Varunr: 4006024

SEK 4 348 DK, Helsingør, Støberivej 2016-05-28 19:42:00 SEK 3 478
Anna-Greta Sjöqvist, röllakan. 267x210 cm
Anna-Greta Sjöqvist, röllakan. 267x210 cm. Röllakan, Anna-Greta Sjöqvist. 1960/70-tal. Signerad AG S. Röd botten med grå, gula och vita inslag. 267x210 cm. Någon frans saknas. Varunr: 4278119 SEK 5 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 19:46:00 SEK 3 100
Skindtæpper. To tæpper af læderstrimler (2)
Skindtæpper. To tæpper af læderstrimler (2). To skindtæpper udført af læderstrimler. Mål hver ca. 60x90 cm. (2) Varunr: 4159348

SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-28 19:55:00 SEK 621
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>