Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Margareta Örtenblad oljemålning
MARGARETA ÖRTENBLAD (1921-2007), Figur mot rött, signerad M Örtenblad, olja på duk, ca 80x82 cm
Varunr: 4890905
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
10:05:00
Se mer
Gunilla Digman-Wedel "Trädet med paradisäpplen"
GUNILLA DIGMAN-WEDEL (samtida): "Trädet med paradisäpplen", signerad Gunilla, a tergo betitlad och signerad Gunilla Digman Wedel Waxholm 1970, olja på duk, ca 41x33 cm
Varunr: 4890911
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 18-01-2018
10:35:00
Se mer
Ubekendt kunstner. Gadeparti fra Løkkegade i Gudhjem
Ubekendt kunstner. Gadeparti fra Løkkegade i Gudhjem, olie på lærred, usign. 97 x 116 cm. UR
Varunr: 4882182
SEK 2 590 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
12:11:43
SEK 971
Gideon Börje
GIDEON BÖRJE (1891-1965): Stilleben med blommor i vas, signerad G. Börje, olja på pannå, ca 47x30 cm. Utförd omkring 1920. .. 1917 övertalades Gideon Börje av Eric Hallström att helt ägna sig åt måleriet. De båda konstnärskamraterna arbetade nära tillsammans och debuterade 1918 med en gemensam ut...
Varunr: 4890930
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
12:30:00
Se mer
Berta Hansson akvarell
BERTA HANSSON (1910-94), Interiör, "Sågartorp", signerad BH, akvarell, ca 13x16 cm
Varunr: 4890948
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
14:20:00
Se mer
Vibeke Molberg, Maleri
Vibeke Molberg. Olie og akryl på lærred, U/ramme. 60 x 60 cm. Betegnet på bagsiden " Ænder i døråbning " samt " Døren til lykken åbnes kun indad " sign. Vibeke Moldberg 2008. Vibeke Moldberg er portrætmaler, men arbejder også med naturalistiske motiver. VM er uddannet bl.a. på Kunstakademiet, ...
Varunr: 4891892
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
15:25:00
SEK 389
Berta Hansson akvarell
BERTA HANSSON (1910-94): Fjällkor Hammerdal, signerad BH, akvarell, ca 15x19 cm
Varunr: 4890966
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:10:00
Se mer
Pham Mui, olie på lærred, 'Natural Beauty'
'Natural Beauty' af Pham Mui f. 1943, olie på lærred, sign. P. Mui, 70x50 cm. (80x60 cm).
Varunr: 4892340
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
16:35:00
SEK 389
Berta Maria Svensson oljemålning
BERTA MARIA SVENSSON ((1892-1963l): "Stenar vid havet", signerad samt Berta Maria Svensson, olja på duk, ca 39x39 cm
Varunr: 4890976
17:10:00
Se mer
Simon Olsen, olie på lærred, komposition
Komposition af Simon Olsen (1899-1970), olie på lærred, sign. Simon, 76x69 cm. (81x74 cm).
Varunr: 4892594
SEK 1 943 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
17:50:00
SEK 583
Lars Åkirke, komposition, olie på lærred
Figurkomposition. Maleri af Lars Åkirke (1926-2004) Olie på lærred. Signeret bagpå Åkirke, samt betitlet 'Morgen sol', 1973. 35 x 60 (38 x 63 cm.)
Varunr: 4892652
18:13:00
SEK 389
Jørgen Bjulver, olie på lærred, motiv af mor og barn (cd)
Motiv af mor og barn af Jørgen Bjulver f. 1937, olie på lærred, sign. Jørgen Bjulver, 80,5x60,5 cm. (93,5x73,5 cm).
Varunr: 4892355
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:10:00
SEK 389
Jeremy Borsos, olie på plade, komposition
Komposition af Jeremy Borsos, olie på plade, sign. på bagsiden Jeremy Borsos-1994. Proviens Galleri Rasmus, 55x111 cm. (62,5x118 cm).
Varunr: 4891615
19:20:00
SEK 453
Jayne Daimo, cd. Ccoffeebreak, assemblage
Jayne Daimo f. 1956. Betitlet; 'Coffeebreak'. Assemblage. Sign. UR. 79 x 30 cm.
Varunr: 4891885
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:22:00
SEK 712
Mårten Andersson färgkrita
MÅRTEN ANDERSSON (född 1934): Blomsterstilben, signerad Mårten A, pastell, 47x47 cm
Varunr: 4891006
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 18-01-2018
19:33:00
Se mer
Inge Jakobsen, olie på lærred, konkret komposition (cd)
Konkret komposition af Inge Jakobsen f. 1963, olie på lærred, sign. og dateret bagpå Jakobsen, 2008. 120x100 cm. Bog medfølger. U.R. 1985-90: Det Fynske Kunstakademi. 1990-1993: Akademie der Bildenden Künste, Munchen, under professor Manfred Hollmann. Diplom. Medlem af kunstnerforeningen Neue ...
Varunr: 4891595
SEK 12 951 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:40:00
SEK 5 698
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred. CD.
Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Sign. D'Haese. 100x100 cm Læs kunstnerprofil her
Varunr: 4781592
SEK 6 475 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:43:00
SEK 453
David Schnell, Siebdruck. 2009. Nummeriert und signiert.
Hof. Siebdruck auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Auf dem beiliegendem Zertifikat nummeriert. Ein Exemplar von 210. Links unten mit dem Prägestempel der "David Schnell Kunstwerkstatt". Gerahmt. Maße ca. 28 x 48 cm. Beiliegend: Ein Zertifikat und Ein Katalog zur Werkstatt David ...
Varunr: 4845090
SEK 3 856 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
20:00:00
SEK 434
Per Eli. Komposition, akryl på lærred
Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 100 x 180 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her
Varunr: 4874034
SEK 7 770 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:00:00
SEK 4 403
Kirsten Nielsen-Smed. Modelkomposition
Kirsten Nielsen-Smed (f. 1941). Modelkomposition, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Kirsten Nielsen-Smed 2012. 80 x 80 cm UR.
Varunr: 4891139
SEK 7 770 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:00:00
SEK 2 202
Niels Reumert. Abstrakt komposition, olie på lærred, 1984 (cd)
Niels Reumert (f. 1949). Abstrakt komposition, olie på lærred, signeret og dateret på bagsiden Niels Reumert 84. 120 x 135 cm. (122 x 137 cm.) Et stykke af rammen mangler.
Varunr: 4890081
SEK 25 901 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:01:00
SEK 10 619
Marlene Jahn, 'Figuren-Rhythmus', 1995. Oliemaleri
Marlene Jahn (1934-2016), 'Figuren-Rhythmus', 1995. Olie/æggetempera på lærred. Signeret, nummereret og betegnet på bagsiden. Mål: 90 x 100 cm.
Varunr: 4815526
SEK 18 315 DE, Hamburg, Große Elbstraße 18-01-2018
20:02:00
SEK 868
Inge Schiöler Landskapsmotiv
INGE SCHIÖLER (1908-1971): Landskapsmotiv, signerad Schiöler, olja på duk, ca 40,5x44,5 cm. . Troligen från 1920-talets andra hälft.
Varunr: 4891016
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
20:03:00
Se mer
Hans Voigt Steffensen, olie på lærred, 'Aftenstemning i Marienlyst Slotspark, Helsingør' (cd)
'Aftenstemning i Marienlyst Slotspark, Helsingør' af Hans Voigt Steffensen f. 1941, olie på lærred, sign. H. Voigt Steffensen samt sign. og betitlet på bagsiden 'Aftenstemning i Marienlyst Slotspark, Helsingør', H. Voigt Steffensen-75, 50,5x60,5 cm. (54x63 cm).
Varunr: 4890210
SEK 10 360 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
20:17:00
SEK 4 403
Kirsten Nielsen-Smed. 'Emma 80 år'
Kirsten Nielsen-Smed (f. 1941). 'Emma 80 år', olie på lærred, sign. og dat. KN.-S 2012. 80 x 60 cm UR.
Varunr: 4891138
20:30:00
SEK 5 439
Jens Rost. Maleri
Jens Rost født 1960. Akryl på lærred. Abstrakt komposition, sign. Rost. 100 x 120 cm. Uindrammet. Læs kunstnerprofil her
Varunr: 4888465
SEK 3 108 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:31:00
SEK 453
Peter Martensen. Komposition med figurer. Olie på papir monteret på plade. CD
Peter Martensen (f. 1953). Komposition med figurer, olie på papir monteret på plade, sign. P. Martensen. 74,5 x 110 cm. (78,5 x 114)
Varunr: 4856018
SEK 12 951 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:32:00
SEK 5 698
Wiliam Skotte Olsen. Figurkomposition (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition, olie på lærred, sign. monogram WSO. 80 x 80 (85 x 85 cm). (cd)
Varunr: 4878514
SEK 15 541 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:45:00
SEK 4 921
Jens Ulrich Petersen. 'Snoremænd'
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). 'Snoremænd', olie på lærred, sign. på bagsiden. 80 x 60 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her
Varunr: 4719885
SEK 2 590 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:47:00
SEK 777
Marlene Jahn, 'Dynamische Figuration', 2001. Olie og æggetempera på lærred
Marlene Jahn, 'Dynamische Figuration', 2001. Olie/æggetempera på lærred. Signeret og dateret. Mål: 90 x 100 cm.
Varunr: 4815550
20:59:00
SEK 386
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 13  >>