Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jens Kongshammer, olie på lærred, sydlandsk gadeparti med torv
Sydlandsk gadeparti med torv af Jens Kongshammer (1884-1974), olie på lærred, sign. Kongshammer, 46x38 cm. (58x50 cm).
Varunr: 4713297
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
09:27:51
SEK 392
Konvolut von vier Druckgrafiken (4)
Konvolut von vier Druckgrafiken, u. a. HAP Grieshaber und Gerd Burtchen. Alle signiert und nummeriert. Maße zwischen ca. 61 / 53 x 43 / 39 cm. Blätter teils etwas fleckig und knickspurig. (4)
Varunr: 4715707
SEK 1 945 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
11:24:01
SEK 389
Anni Runte (1948-2015), Triptychon, 2007. Acryl (3)
Anni Runte (1948-2015), Triptychon, 2007. Acryl auf Kunststoffplatte. Maße: 76,5 x 46,5 cm. Verso signiert und datiert sowie mit Nachlassstempel versehen.Anni Runte arbeitete bis zu ihrem Tod erfolgreich als freischaffende Künstlerin, Layouterin und Web-Designerin. (3)
Varunr: 4705361
SEK 3 889 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-07-2017
11:24:48
SEK 1 215
Sami Rinne. cd. Et par kompositioner i farver (2).
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, acryl på plade, sign. Sami R 08. 61,5 x 41,5 cm cm. u/r (2).
Varunr: 4718760
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
11:47:00
SEK 392
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, (2).
Varunr: 4718762
11:49:00
SEK 425
V. Steengaard, olie på lærred, landsskabsparti
Landskabsparti, af V. Steensgaard 20. årh. olie på lærred, sign. og dat. V. Steensgaard 1942. 48x67 cm (53x52 cm)
Varunr: 4721557
12:02:00
SEK 392
Sami Rinne. cd. Et par kompositioner i farver, (2).
Sami Rinne. Et par kompositioner i farver, acryl på plade, sign. på bagsiden Sami R 08. 61,5 x 41,5 cm cm. u/r (2).
Varunr: 4718767
12:26:00
SEK 392
Marc Chagall Tour Eiffel 1954
MARC CHAGALL (1887-1985): "Mère et Enfant à la Tour Eiffel", litografi, 1954, ca 36,5x26,5 cm;. . HISTORIK:. . Edition of 2,550 (apart from the hand-signed edition of 75). One of 11 original lithographs (9 in colors, 2 in black) commissioned by Galerie Maeght, Paris, for the catalogue to the 1954...
Varunr: 4727007
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
12:30:00
Se mer
Jytte Loehr. Litografi.
Jytte Loehr. Litografi. Sign. EA 1/1
Varunr: 4712234
12:47:46
SEK 392
Aage Wang, olie på lærred, byparti fra København.
Byparti fra København, af Aage Wang 1879-1959, olie på lærred, sign. og dat. A. Vang 41. 60x81 cm (72x94 cm). Med hul i lærred.
Varunr: 4718472
13:22:44
SEK 392
Dan Leonette olja
DAN LEONETTE (född 1941): Trädet, signerad Dan Leonette, olja på duk, 24x19,5 cm
Varunr: 4727018
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
13:36:00
Se mer
Evelyn Thorbjørn, olie på lærred, parti fra Grønland (cd)
Parti fra Grønland af Evelyn Thorbjørn (1911-1985), olie på lærred, sign. E. Thorbjørn, 67x97 cm. (81x113 cm).
Varunr: 4727339
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 26-07-2017
13:51:06
SEK 556
Eiler Løndal cd. tre portrætter Dreng og Damer, olie på lærred på plade (3)
Eiler Løndal 1887-1971, olie på lærred på plade. Dame med briller 44 x 39 (33x28) cm. Dame 35 x 29 (28x23) cm. Dreng 33 x 35 (21x24) cm. Sign Eiler Løndal. Trænger til rensning. (3)
Varunr: 4711036
SEK 1 046 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-07-2017
15:07:00
SEK 458
En samling arbejder på papir. Magrethe Sørensen, Torben Ebbesen og Viera Colara (3)
En samling arbejder på papir bestående af: 'Rulletrappe og lys', af Viera Collaro f. 1946, collage, sign. og dat. V. Collaro 80. 69x49 cm (70,5x50,5 cm). Komposition, af Torben Ebbesen f. 1945, bearbejdet tryk, sign. og dat. TE 78. 22,5x25,5 cm (31x34 cm). Komposition, af Margrethe Sørensen f. ...
Varunr: 4721337
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
15:09:00
SEK 523
Leif Liljeblad oljemålning
LEIF LILJEBLAD (född 1950): Vilande räv, olja på duk, signerad L LIljeblad, ca 46x61 cm
Varunr: 4727037
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
15:30:00
Se mer
Ernst Syberg cd. Parti med kirke og træer
Ernst Syberg 1906-1981. Parti med kirke og træer, olie på lærred, sign. Ernst Syberg 1943, 75 x 100 cm. ( 86 x 111 cm). Udstillet i Kunstforeningen København 1961 Kat. nr. 14. Samt Corner 1944. Stempel herfra på bagsiden
Varunr: 4712616
SEK 3 269 DK, Herlev, Dynamovej 26-07-2017
15:53:00
SEK 392
Birger Halling oljemålning
BIRGER HALLING (1907-1996): "Fritt efter Picasso", monogramsignerad BH, olja på pannå, ca 94x127 cm. . PROVENIENS: Restaurant Pelikan, Södermalm, Stockholm
Varunr: 4727041
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
15:54:00
Se mer
Ubekendt Kunstner, olie på lærred, div. motiver (2)
Div. motiver af Ubekendt Kunstner, olie på lærred, sign. E.N., 56x66 cm. (59x69 cm). Et med små krakeleringer samt begge med trykmærke i lærred. (2)
Varunr: 4717845
16:05:00
SEK 392
Lars Boethius oljemålning
LARS BOETHIUS (1903-1968), blomsterstilleben, signerat Boethius, olja på pannå, ca 73x60 cm
Varunr: 4727046
16:24:00
Se mer
Dan Leonette olja
DAN LEONETTE (född 1941): Vårbäck, signerad Dan Leonette, olja på duk, 24,5x33 cm
Varunr: 4727050
16:48:00
Se mer
Imre Antonyi. Två akrylmålningar (2)
Imre Antonyi. Två akrylmålningar. Akrylmålningar på pannå. Yttermått 46x46 cm resp 53x44 cm. (2)
Varunr: 4721113
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 26-07-2017
16:53:00
SEK 325
Rysk lackask
LACKASK, 1900-tal, Palekh Laquer Art, handmålad, motiv med ryttare till häst, signerad Butsanov, undersidan märkt Made in USSR, höjd 4, 8x6 cm, kvitto medföljer. . Den lilla staden Palekh ligger 350 kilometer österut från Moskva. Palekh var tidigare ett centrum för ikonmålning och som sådan nämns...
Varunr: 4727051
16:54:00
Se mer
Ismet Polatti, olie på lærred 'Herbstanfang'
Ismet Polatti, olie på lærred 'Herbstanfang', signeret og dateret på bagsiden: Ismet Polati. 2017. Mål: 50 x 70 cm.
Varunr: 4725353
SEK 5 834 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
17:05:06
SEK 389
Stin Håfström Sommar
STINA HÅFSTRÖM (1915-2012): Stockholmsmotiv, signerad S. Håfström, olja på pannå, 24x41 cm
Varunr: 4727055
17:18:00
Se mer
Antoine Klinkhamer, olie på lærred, uden titel
Antoine Klinkhamer, olie på lærred, uden titel, signeret bagpå. Mål: H. 100 cm. B. 100 cm. D. 2 cm.
Varunr: 4692971
SEK 6 320 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
17:24:36
SEK 389
Antoine Klinkhamer, olie på papir, på lærred, uden titel
Antoine Klinkhamer, olie på papir, på lærred, uden titel, signeret bagpå. Mål: H. 110 cm. B. 95 cm. D. 3 cm.
Varunr: 4692970
17:24:45
SEK 389
Antoine Klinkhamer, olie på lærred, 'Meeresblick'
Antoine Klinkhamer, olie på lærred, 'Meeresblick', signeret bagpå. Mål: H. 100 cm. B. 120 cm. D. 3 cm.
Varunr: 4692969
SEK 6 807 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
17:24:53
SEK 389
Anand Panin (1938), Öl auf Leinwand,' Femme fleur'/ 'Ode à la lune ' (2)
Anand Panin (1938), Öl auf Leinwand, "Femme fleur" / "Ode à la lune", hinten datiert, Maße jeweils: 90,5 cm x 90,5 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (2)
Varunr: 4703617
SEK 1 945 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 26-07-2017
17:25:11
SEK 389
Peter Bolt Larsen. Begravelsesoptog. Olie på plade
Peter Bolt Larsen. Begravelsesoptog. Olie på plade. Sign. Peter Bolt 83. 62 x 80 cm (68 x 90).
Varunr: 4712731
SEK 1 046 DK, Aalborg, Nibevej 26-07-2017
18:08:00
SEK 392
Sven Ahlgren oljemålning
SVEN AHLGREN (1922-1997), Stockholmsvy mot Nybroplan och skärgårdsbåtar, olja på pannå, signerad Ahlgren, 47x56 cm
Varunr: 4727075
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
19:09:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>