Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Modern bildkonst i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Helge Lundström, Mot vår
Helge Lundström, Mot vår. HELGE LUNDSTRÖM (1923-2011): "Mot vår", signerad H. Lundström, olja på duk, 30x40 cm Varunr: 4634770 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 12:36:00
Se mer
Clay Ketter, hörnmålning,
Clay Ketter, hörnmålning, "Surfacing (Folded-1). CLAY KETTER (född 1961): "Surfacing (Folded-1)", hörnmålning, signerad och daterad Clay Ketter 94, bemålat trä, 35x20,5 och 35x34,5 cm Varunr: 4634773 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:00:00
Se mer
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Kvinna med höns, signerad S. Lignell, olja på duk, 61x57 cm Varunr: 4634800 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:32:00
Se mer
Alf Wesström oljemålning
Alf Wesström oljemålning. ALF WESSTRÖM (1915-1982): Stadsbild Paris, signerad Alf Wesström Paris, olja på duk, 56x48 cm Varunr: 4634803 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 13:40:00
Se mer
James Brown, porträtt
James Brown, porträtt. JAMES BROWN (USA, född 1951): Utan titel, enligt uppgift signerad och daterad på baksidan James Brown 1986, blandteknik på papper, 38x26,5cm Varunr: 4634809 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 14:16:00
Se mer
Oidentifierad konstnär akvarell
Oidentifierad konstnär akvarell. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1900-talets mitt, "Orlinda", akvarell på papper, signerad R Martin, ca 35x25 cm Varunr: 4634817 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:00:00
Se mer
Karin Wikström Utan titel
Karin Wikström Utan titel. KARIN WIKSTRÖM (född 1959): Utan titel, signerad på baksidan Karin Wikström -99, olja på pannå, ca 100,5x80 cm Varunr: 4634820 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 15:12:00
Se mer
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken
Carl Månsson oljemålningar 3 stycken. CARL MÅNSSON (1892-1976), (3) Skånegård, 3 målningar, signerade Carl Månsson, olja på duk, 22x28 - 28x44 cm Varunr: 4634830 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:00:00
Se mer
Annika Svenbro, Betty Blue
Annika Svenbro, Betty Blue. ANNIKA SVENBRO (född 1946): "Efter att ha sett filmen Betty Blue", signerad och daterad Svenbro -87, olja på papper, 69x48cm Varunr: 4634834 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:16:00
Se mer
Sven Lignell
Sven Lignell. SVEN LIGNELL (född 1927): Frälsningssoldater, signerad S. Lignell, olja på duk, 88x44 cm Varunr: 4634839 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:36:00
Se mer
Marianna Uutinen, målning
Marianna Uutinen, målning. MARIANNA UUTINEN (Finland, född 1961): Utan titel, signerad och daterad på baksidan Marianna Uutinen 1992, blandteknik på duk, 27x22 cm Varunr: 4634841 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 16:44:00
Se mer
Christian Björn Larsen, olie på plade, model
Christian Björn Larsen, olie på plade, model. Model af Christian Björn Larsen, olie på plade, sign. Chr. Björn Larsen-78, 35x50 cm. U.R. Varunr: 4615109 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 17:13:10 SEK 391
Anders Palmér oljemålning
Anders Palmér oljemålning. ANDERS PALMÉR (född 1958): Komposition, signerad Palmér, olja på duk, ca 37x38 cm Varunr: 4634848 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:20:00
Se mer
Erik Friberg, olie på plade, udsigt fra vindue
Erik Friberg, olie på plade, udsigt fra vindue. Udsigt fra vindue af Erik Friberg f. 1928, olie på plade, sign. E. Friberg-89, 43x39 cm. 49x46 cm). Varunr: 4623931 SEK 1 042 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-24 17:40:00 SEK 391
Jan Håfström, Ön
Jan Håfström, Ön. JAN HÅFSTRÖM (född 1937): "Ön", objekt, signerad Håfström 1984, trälåda, järnbeslag, läder, tyg och duk, 24,5x18,5x20,5 cm. . Proveniens: . Anders Tornberg Gallery. Anders Tornberg Collection. . Utställd:. Moderna Museet, Stockholm, 1994-1995 Varunr: 4634866 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 18:40:00
Se mer
Marianna Uutinen, Pink transparent
Marianna Uutinen, Pink transparent. MARIANNA UUTINEN (Finland, född 1961): "Pink transparent/with or without you", signerad och daterad på baksidan Marianna Uutinen 1993, blandteknik på duk, 92x73cm Varunr: 4634870 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:02:00
Se mer
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.. Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Signeret D'Haese. 150x100 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af Belgiens ... Varunr: 4636544 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:03:00 SEK 6 250
Eyvind Olesen. Opstilling. Olie på lærred (cd)
Eyvind Olesen. Opstilling. Olie på lærred (cd). Eyvind Olesen (1907-1995). Opstilling. Olie på lærred. Sign. samt dat. Eyv. Olesen 60 . 48 x 65 cm (55 x 72 cm) Varunr: 4625452 SEK 1 042 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 19:04:00 SEK 391
Lars Henning Andersen, akryl på lærred, figurkomposition. cd.
Lars Henning Andersen, akryl på lærred, figurkomposition. cd. . Figurkompostion af Lars Henning Andersen f. 1954, akryl på lærred, sign. LA, 56x46 cm. (57,5x40,5 cm). Varunr: 4630783 SEK 1 302 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:08:00 SEK 749
Kent Jensen Akryl på duk. 'Art'
Kent Jensen Akryl på duk. 'Art'. Kent Jensen (född 1965). Akryl på duk. "Art". A tergo signerad, betitlad och daterad 2016. Oramad. 150x100x4 Varunr: 4584080 SEK 5 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 19:12:00 SEK 2 000
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2)
Viktor IV, mixed media / collage på papir, To logbogsblade cd (2). To logbogsblade, af Viktor IV 1929-1986, mixed media på papir, stemplet Viktor IV, American Ikons, Amsterdam, 44 x 34 cm. Uindrammede (2) Varunr: 4604434 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-24 19:19:00 SEK 1 367
Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Komposition, akryl samt spray på lærred.
Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Komposition, akryl samt spray på lærred.. Hannes D'Haese & Alessandro Tinelli. Figurativ komposition med Mickey Mouse. Påskrift: Never give up. Akryl samt spray på lærred. Signeret D'Haese & A. Tinelli. 150x150 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud ... Varunr: 4636606 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:26:00 SEK 7 292
G. Deryck, Gemälde, Stillleben, 1935
G. Deryck, Gemälde, Stillleben, 1935. G. Deryck, Gemälde, Öl auf Holzplatte, Stillleben, 1935, Darstellung eines Tisches mit zwei Orangen, einer Tasse und einer Dose, Orange-, Grün-, Blau- und Brauntöne, signiert und datiert unten links im Bild, gerahmt, Bildausschnitt 29x32 cm, Gesamtmaß 44x47,5 cm. Varunr: 4587086 SEK 1 449 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-24 19:39:00 SEK 386
Peter Nyborg. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred, 2017
Peter Nyborg. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred, 2017. Peter Nyborg, født 1937. Abstrakt komposition 'Long Year Ireland', olie på lærred. Sign. samt dateret Peter Nyborg 2017. 132 x 49(134 x 51) cm. Varunr: 4619796 SEK 2 604 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-24 19:39:00 SEK 684
Barton Lidicé Benes,  35 Nasty Stains
Barton Lidicé Benes, 35 Nasty Stains. BARTON LIDICÉ BENES (USA, 1942-2012): "35 Nasty Stains", signerad och daterad Barton Lidice Benes1982, blandteknik på papper, totalt inklusive ram 77x59 cm.. . PROVENIENS: Anders Tornberg Gallery, Lund Varunr: 4634894 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 19:50:00
Se mer
Niels Mandrup Bruun, olie på lærred, landskab med kvæg ved solnedgang
Niels Mandrup Bruun, olie på lærred, landskab med kvæg ved solnedgang. Landskab med kvæg ved solnedgang, af Niels Mandrup Bruun (1915-1993), olie på lærred, sign. og dat. Niels Bruun 75. 81 x 100 cm (90 x 110 cm). Fremstår med krakelering. Varunr: 4623955 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-24 19:51:00 SEK 391
Hannes D'Haese. Komposition, akryl på lærred.. Hannes D'Haese. Figurativ komposition. Akryl på lærred. Påskrift. Signeret D'Haese. 100x100 cm Hannes D'Haese er født og bosat i Belgien. Autodidakt kunstner, som kommer fra en kunstner familie. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af... Varunr: 4636524 SEK 13 022 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-24 19:53:00 SEK 4 427
Carsten Breum, olie på lærred, 'liggende kvinde'
Carsten Breum, olie på lærred, 'liggende kvinde'. 'Liggende kvinde', af Carsten Breum f. 1953, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Breum 2009. 38 x 46 cm. UR Varunr: 4614300 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-24 19:56:00 SEK 423
Carsten Breum, olie på lærred, 'Dansere fra Peru'
Carsten Breum, olie på lærred, 'Dansere fra Peru'. 'Dansere fra Peru', af Carsten Breum f. 1953, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Breum 2009. 33 x 41 cm. UR Varunr: 4614301 SEK 1 042 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-24 19:56:00 SEK 423
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af.  60x80 cm.
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. 60x80 cm. . Marcus Stolk f. 1964. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. Vinderen af denne auktion får malet et portræt af Marcus Stolk i oliemaling str. 60x80 cm. Portrættet er af én person ( for flere personer eller familieportræt opkræves et tillæg på kr. 1000. ) Alle ... Varunr: 4600505

SEK 5 860 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-24 20:06:00 SEK 2 995
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>