Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
To armstole, gustaviansk. 1900-tallet (2)
To armstole, gustaviansk stil, hvidbemalet, betrukket med lillafarvet stof og brunligt stof. Stående på profillerede runde let tilspidsede ben. H. 98 B. 61 D. 56 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser/skrammer i bemaling.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Varunr: 4927065
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 24-02-2018
18:32:00
SEK 453
Arne Jacobsen. Kontorstol, model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med sort læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer.
Varunr: 4883201
SEK 10 360 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
18:33:00
SEK 6 993
Viidar Malmsten stol
VIIDAR MALMSTEN, karmstol, modell Olle, ca 1970, massiv ek med ljus skinnklädsel, OH Sjögren, sitthöjd ca 32, 68 x 64 cm
Varunr: 4924769
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-02-2018
18:33:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', læder
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med læder. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor.
Varunr: 4892067
SEK 12 951 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
18:47:00
SEK 5 180
Dansk møbelproducent: Armstol
Dansk møbelproducent: Armstol med stel af bøgetræ. Beklædt med gulgrønt møbelstof. Fremstår med brugsspor, løse samlinger. H 100 cm, SH 44 cm.
Varunr: 4915712
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
18:48:00
SEK 777
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol, 'Ægget' med cognacfarvet læder
Lounge lænestol, 'Ægget', model 3316 af Arne Jacobsen (1902-1971). Ældre model med profileret fod fremstillet hos Fritz Hansen, formgivet i 1958. Udført med drejelig firepas fod i massiv profileret aluminium. Fremstår professionel nybetrukket med cognacfarvet læder.Fod er nypoleret og fremstår ...
Varunr: 4918633
SEK 56 982 DK, Aalborg, Nibevej 24-02-2018
18:50:00
SEK 32 376
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varunr: 4590625

SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
19:00:00
SEK 842
Luka Design, Kingsize dobbeltseng med to stk. Latex puder
Luka Design, Kingsize dobbeltseng med to stk. Latex puder. Luka Design, Kingsize dobbeltseng med to stk. Latex puder. Sengen måler 180x200cm. Topmadras med 5 cm. memory skum behandlet med aloe vera. Madrassen er med 896 stk. 18 cm. høje pocket fjedre med 5 zoner. Bund af metal som kan justeres. ...
Varunr: 4889021

SEK 8 288 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
19:00:00
SEK 5 180
düb sofa-/indskudsborde i mouse grå, rød og folkestone grå (3)
Düb, sofa-/indskudsborde bestående af tre cirkulære borde. Stort bord i rød, mellem bord i musegrå og lille bord i folkstone grå laminat. Alle med affasede kanter, ben af lakeret eg. Ø. 90/55/45 cm, H. 50/47/45 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4915329

SEK 4 662 DK, Odense, Kratholmvej 24-02-2018
19:00:00
SEK 2 331
Viytrin med sidoskåp flambjörk
VITRIN med sidoskåp, 1920/30-tal, flambjörk med intarsia, inredd med hyllplan i trä och glas, vitrindel med senare belysning, höjd 139, 164x36 cm, nyckel finns
Varunr: 4924777
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:00:00
Se mer
Düb sofa-/indskudsborde i grå og rød laminat (2)
Düb, sofa-/indskudsborde. Stort kløverformet sofabord i grå laminat og lille cirkulært indskudsbord i rød laminat. Begge med affasede kanter. Ben af lakeret eg. Kløverformet sofabord; L. 120 cm, B. 90 cm, H. 50 cm. Cirkulært bord: Ø. 45 cm, H. 47 cm. Bordene leveres usamlet og i original ...
Varunr: 4903146

SEK 3 108 DK, Kolding, Trianglen 24-02-2018
19:00:00
SEK 712
Armstol af mahogni i engelsk stil, 1900-tallet
Armstol af mahogni i engelsk stil, sæde polstret med stribet sort betræk. 1900-tallet. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4927421
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
19:02:00
SEK 389
Poul Kjærholm, sofa model PK 31/3 fra E. Kold Christensen
Poul Kjærholm, sofa model PK 31/3 fra E. Kold Christensen. Formgivet i 1958. Produceret i 1979. Konstruktion af matforkromet fladstål, løstliggende dunpuder, betræk i brunt læder. Mærket med stempel fra E. Kold Christensen. Mål ca.: B. ca. 199 cm, H. ca. 74 cm, D. ca. 75 cm. Fremstår med ...
Varunr: 4925450
SEK 125 315 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
19:12:00
SEK 67 477
To spiseborde (2)
To spiseborde med stel af egetræ, plade med ilagt sort laminat plade. H 70,5 cm, B 90 cm, L 126 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varunr: 4925217
SEK 1 554 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-02-2018
19:15:00
SEK 389
TSM møbler. Sofa, To personers sofa.
TSM møbler. To-personers sofa. Designet er udført i massivt bøg og hynder betrukket med antracitgråt Nordic Fabric stof. Mål: L. 150 D. 71 Siddehøjde. ca. 46 cm. Udstillingsmodel. Fremstår i original emballage. Tremmesofa designet i forlængelse af FDB’s møbelklassikere. Møblerne blev ...
Varunr: 4900952

SEK 5 180 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2018
19:15:00
SEK 3 108
Matsalsgrupp Åmells Möbler
ÅMELLS MÖBLER, "Gamla Sverige", matsalsgrupp, 10 dlr, 1900-talets andra hälft, rokokostil, bemålad, stoppade sitsar, skyltmärkningar, bestående av matbord, sideboard, 2 karmstolar, 6 stolar, bordets mått höjd ca 73, diameter 120, sideboardets mått höjd 73, 100x40, 3 iläggsskivor med sarg vardera ...
Varunr: 4924785
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:16:00
Se mer
Folke Ohlsson soffbord "Frisco"
FOLKE OHLSSON, soffbord, "Frisco", teak, 1960-tal, Tingströms, Bra Bohag, brännmärkt, tidningshylla i rotting, höjd 53, 118x79 cm
Varunr: 4924786
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-02-2018
19:18:00
Se mer
Søren Holst. To-pers sofa, model 2452. Eg og sort læder.
Søren Holst. To-pers sofa, model 2452 med stel i ubehandlet eg, hynder polstret med sort læder m/ kedersyning samt duntop. Fremstillet ved Fredericia Furniture. H. 80. L. 133 D. 80 cm.
Varunr: 4911834

SEK 20 721 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-02-2018
19:19:00
SEK 4 662
Skrivebord, valnød
Varunr: 4812562

SEK 4 662 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:23:00
SEK 1 554
Sidebord/elefantbord, træ/ben
Sidebord af træ med blomster- og elefantformede benintarsier, bordben i form som et elefanthoved, to hylder, mål: H. 51 cm, D. ca. 62 cm, fremstår med brugsspor, ridser, afslag og slitage på materialet.
Varunr: 4898959
SEK 4 338 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-02-2018
19:26:00
SEK 3 374
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel (2)
Tateishi Shoiji. Hvilestol samt skammel af egetræ, sæde, armlæn samt topstykke af valnøddetræ, løse hynder betrukket med mørkt møbelstof. Sædehøjde 44 cm. B. 70 cm. H. ryg 91 cm. (2)
Varunr: 4812584

SEK 7 770 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:28:00
SEK 4 662
Charles Eames. Fire stole, model EA 108 (4)
Charles Eames. Fire armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betrukket med chokoladebrunt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Lette brugsspor. (4)
Varunr: 4917219
SEK 32 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:30:00
SEK 14 246
Slagbord 1800/1900-tal
SLAGBORD, 1800/1900-tal, furu, ett slag, med låda i sargen, höjd ca 74 cm, 103x65 cm total längd ca 134 cm
Varunr: 4924792
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-02-2018
19:30:00
Se mer
Emil Lagoni Valbak for 2UP, sofa med chaiselongue, model Float,
Emil Lagoni Valbak for 2UP, sofa med chaiselongue, model Float . Trepersoners sofa sammensat af tre moduler, betrukket med blåt møbelstof og knapper med cognac-farvet læder i ryg. Designer Emil Lagoni Valbak, har vundet flere priser, bl.a. Danish Entrepreneurship Award - DesignTalent 2015. ...
Varunr: 4898413

SEK 10 878 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:32:00
SEK 7 511
Arne Jacobsen. Par højrygget Oxford kontorstole (2)
Arne Jacobsen. Par højrygget Oxford kontorstole, fempas stjernefod med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med cognacfarvet læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor
Varunr: 4919984
SEK 7 770 DK, Herlev, Dynamovej 24-02-2018
19:38:00
SEK 5 180
Kai Christiansen für K.S. Möbler, 'Made in Denmark' (4)
Kai Christiansen. Dänemark. Vier Stühle in Teak, 'Made in Denmark'. Sitz und Rücken gepolstert und mit Skai bezogen, je Höhe ca. 95 cm, Breite ca. 46 cm, Tiefe ca. 48 cm, Sitzhöhe ca. 48 cm. Gebrauchsspuren. (4)
Varunr: 4922609
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-02-2018
19:39:00
SEK 3 133
Tre væghængte vitrineskabe. Grå antikbemalet. (3)
Tre væghængte vitrineskabe. Udført i grå antikbemalet træ. Profileret top, greb af patineret messing. Vendbare. Glaslåge/sider samt glashylder. H. 50 cm. B. 30 cm. D. 25 cm. Modelfoto.
Varunr: 4925623

SEK 1 554 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-02-2018
19:39:00
SEK 518
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, cognacfarvet læder
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, fremstillet hos Herman Miller. Formgivet 1969. Originalt betrukket med cognacfarvet læder, fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar. Fremstår med alm. brugsspor.
Varunr: 4900282
SEK 20 721 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:40:00
SEK 14 246
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole i chokoladebrun læder (2)
Arne Jacobsen. Par 'Syver' barstole med formspændte skaller i krydsfinér betrukket med chokoladebrunt læder, stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955/2005. H. 110, sæddehøjde ca. 78 cm. Fremstår nybetrukket med chokoladebrunt læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...
Varunr: 4892075
SEK 15 541 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-02-2018
19:43:00
SEK 6 216
Papirkurv RM 323 metal.
Sæt á 10 stk. RM papirkurve model 323 metal, 21 L. alulak. H:32 cm. Ø:29 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.
Varunr: 4923698
SEK 1 943 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-02-2018
19:48:00
SEK 583
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >>