Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Hans j Wegner soffbord
Hans j Wegner soffbord . HANS J. WEGNER, soffbord, Andreas Tuck, Danmark, ben och skiva i ek, hylla i rotting, märkt FABRIKAT ANDR. TUCK ARKITEKT HANS J WEGNER DENMARK, höjd 50, 130x50 cm Varunr: 4280565 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 14:12:00
Se mer
Roald Steen Hansen, klädhängare
Roald Steen Hansen, klädhängare. Roald Steen Hansen för World Pictures, klädhängare. Bok. Formböjd. Originalkartong. Framstår som ny och oanvänd. Kartongens mått 42,5 x 28 cm. Varunr: 4249271 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 14:16:00 SEK 300
Bord Kina
Bord Kina. BORD, Kina, 1900-tal, skiva med porslinsinlägg, höjd ca 46, 86x48 cm Varunr: 4280570 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 14:27:00
Se mer
Sovesofa / sofa med chaiselong model Friends
Sovesofa / sofa med chaiselong model Friends. Friends sofa / sovesofa. Sofa med chaiselong. Kan slåes ud som sovesofa. Med nozag fjedre samt magasin til sengetøj. Sofaen er vendbar. Mål: H. 82 cm, D. 150 cm. L. 225 cm. BEMÆRK Varemodel kan besigtiges i Hørsholm. Evt. afhentning kan ske tirsdage og torsdag mellem kl. 9-17:30 på adresse; ... Varunr: 4282533

SEK 6 211 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-28 14:30:00 SEK 2 360
Arne Jacobsen, Satz von zwei Hockern / Taburet / Stool Modell 3170 'The Dot, für Fritz Hansen (2)
Arne Jacobsen, Satz von zwei Hockern / Taburet / Stool Modell 3170 'The Dot, für Fritz Hansen (2) . Arne Jacobsen, Satz von zwei Hockern / Taburet / Stool Modell 3170 'The Dot, für Fritz Hansen. Entwurf von 1953 (als modifizierte, dreibeinige Variante). Gestell Stahlrohr, Sitz überlackiert in der Farbe schwarz, Unterseitig bezeichnet mit Prägung. D. ca. 33 cm, Sh. ca. 40 und 44 cm. Alters- und ... Varunr: 4260620 SEK 2 039 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-05-28 14:48:00 SEK 927
Spisebord, model RAW, teak med alu stel
Spisebord, model RAW, teak med alu stel. Spisebord model RAW med plade af teak. Stående på sortlakeret aluminiumsstel. H. 76 L. 220 B. 100 cm. Leveres i 2 pakker. Varunr: 4272724

SEK 6 211 DK, Helsingør, Støberivej 2016-05-28 14:59:00 SEK 2 609
Hay Design Studio. Bord / arbejdsbord model Hay Desk
Hay Design Studio. Bord / arbejdsbord model Hay Desk . Hay Design Studio. Bord/arbejdsbord model Hay Desk. Stel af poleret aluminium, bordplade af sort linoleum med kanter af sortlakeret ask. H. 74 cm. L. 140 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4275341 SEK 2 236 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-28 15:00:00 SEK 466
Rullebord, metal. 70 x 50 cm.
Rullebord, metal. 70 x 50 cm. . Rullebord af forkromet stål med plader. Stativ i helsvejset forkromede stålrør. Rustfri plader med vulstkant. Plastbelagt på pladernes underside. Monteret med hjul. Mål: 70 x 50 cm. Fremstår i original emballage. VENLIGST VÆR OPMÆRKSOM PÅ AT DENNE VARE BEFINDER SIG PÅ LAURITZ.COM HERLEV’S ... Varunr: 4266858

SEK 1 491 DK, Herlev, Dynamovej 2016-05-28 15:01:00 SEK 528
Carl Malmsten, - Soffa 'Samsas'
Carl Malmsten, - Soffa 'Samsas'. Carl Malmsten (1888-1972) , - Soffa "Samsas". Klädd i rosarandig ulltextil. Djuphäftad rygg. Tillverkad av AB O. H. Sjögren, Tranås 1983. Märkt undertill. Höjd 85 cm. Bredd 184 cm. Djup 72 cm. Smärre slitage. Varunr: 4277962 SEK 4 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 15:12:00 SEK 3 200
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varunr: 4158145

SEK 1 118 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-28 15:15:00 SEK 745
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip chair'
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip chair' . Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. "Tulip" lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. Fremstår med minimale/ingen brugsspor. Varunr: 4214387 SEK 12 422 DK, Kolding, Trianglen 2016-05-28 15:16:00 SEK 7 702
Skåp 1920-tal
Skåp 1920-tal. SKÅP, 1920-tal, fanér i mahogny, tapetserat med tapet "Vårklockor" design Josef Frank för firma Svenskt Tenn, tassfötter, inredning med flyttbara hyllplan, lådor, dekor i intarsia av kompassrosor, höjd ca 155, 97x55 cm, 81x45 cm, nycklar medföljer Varunr: 4280584 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 15:21:00
Se mer
Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Sæt på seks Mikado stole. (6)
Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Sæt på seks Mikado stole. (6) . Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen. Sæt på seks Mikado stole udført i massiv lakeret ask, ben og rygpinde er sort malet. Mikadostolen er konstrueret ved hjælp af et trelagsprincip, hvor stolens store styrke skabes ved at ben og rygpinde monteres igennem sædet og fastgøres med kiler i træ, ... Varunr: 4275646 SEK 5 590 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-28 15:27:00 SEK 3 478
Standkiste af delvis bemalet træ
Standkiste af delvis bemalet træ. Standkiste af delvis bemalet træ, buet låge. Fremstår med kraftige brugsspor, og små defekter/mangler. Mål: 140x63 cm. H. 65 cm. Varunr: 4272005 SEK < 1 000 DK, Odense, Kratholmvej 2016-05-28 15:30:27 SEK 373
Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa model 315-3
Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa model 315-3 . Erik Jørgensen. Tre-pers. sofa, model EJ-315-3 med stel af massivt bøgetræ, betrukket med blåt knapsyet uld. L. 210 cm. D. 77 cm. H. 81. Siddehøjde 43 cm. Fremstillet hos Erik Jørgensen. Fremstår ubrugt. Varunr: 4271382 SEK 24 844 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-05-28 15:34:00 SEK 10 683
Stolar, åtta stycken, 1900-talets andra hälft (8)
Stolar, åtta stycken, 1900-talets andra hälft (8). Stolar, åtta stycken, 1900-talets andra hälft. Gråmålade. Textilklädda dynor. Höjd 86 cm, sitthöjd 45 cm. Färgbortfall, mindre fläckar på tyg. Varunr: 4278066 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-05-28 15:35:00 SEK 1 000
Skrivbord 1800-tal
Skrivbord 1800-tal. SKRIVBORD, 1800-tal, björk, 3 lådor i sargen, svartmålade fotavslut, höjd ca 77, 119x65 cm, nyckel finns Varunr: 4280589 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 15:36:00
Se mer
Skænk i gulfarvet metal. Industrielt design
Skænk i gulfarvet metal. Industrielt design . Skænk i bemalet metal. Rustikt container look i industrielt design. Indvendigt gulmalet. Front med hylde samt to låger. H. 62 B. 120,5 D. 44,5. Modelfoto. Varunr: 4242969

SEK 3 727 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-05-28 15:38:00 SEK 2 484
Karmstol italien
Karmstol italien. KARMSTOL, 1800-tal, Italien, valnöt, sitthöjd ca 42 cm Varunr: 4280594 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 16:03:00
Se mer
Byrå vitmålad
Byrå vitmålad. BYRÅ, 1800-talets slut, 4-lådig, vitmålad, draghandtag i mässing, höjd 94, 114 x 57 cm, nyckel saknas Varunr: 4280596 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 16:09:00
Se mer
Trymåbord 1800-tal
Trymåbord 1800-tal. TRYMÅBORD, 1800-talets slut, förgyllt samt bronserat, stenskiva, höjd 38, 88x30 cm Varunr: 4280598 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 16:15:00
Se mer
Bruno Mathsson karmstol Eva
Bruno Mathsson karmstol Eva. BRUNO MATHSSON, karmstol, Eva, varmböjd bok, sadelgjord, brännmärkt Bruno Mathsson för Dux Varunr: 4280605 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 16:36:00
Se mer
Soffa
Soffa . SOFFA, gustaviansk stil, 1900-tal, skuren dekor, grönmålad, längd 180 cm Varunr: 4280607 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 16:42:00
Se mer
Matbord samt fyra stolar, 1940-tal (4)
Matbord samt fyra stolar, 1940-tal (4). Matbord samt fyra stolar, 1940-tal. Ljus mahogny. Stolar med genombruten rygg. Klädda sitsar. Matbord, Ø 110, h 75. Varunr: 4270976 SEK 1 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-05-28 16:51:00 SEK 300
Kontorsstol tidigt 1900-tal
Kontorsstol tidigt 1900-tal. KONTORSSTOL, tidigt 1900-tal, i betsad furu, snurrfunktion, SH 47 cm Varunr: 4280610 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 17:03:00
Se mer
Sofabord , med hvidlakeret stel.
Sofabord , med hvidlakeret stel.. Sofabord. Bordplade udført i træ. Stel udført i hvid lakeret træ. L. 140 cm. B. 80 cm. H. 40 cm. Modelfoto. Varunr: 4243933

SEK 1 739 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-05-28 17:05:00 SEK 404
Bockbord 1800-/1900-tal
Bockbord 1800-/1900-tal. BOCKBORD, 1800-/1900-tal, allmoge, obehandlad furu, höjd 77, 134 x 77 cm Varunr: 4280612 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 17:09:00
Se mer
Sängbord byråer
Sängbord byråer. SÄNGBORD/ BYRÅER, 1 par, 1900-talets andra hälft, vitlackerade, beslag i gulmetall, höjd ca 61, 51x42 cm Varunr: 4280614 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-05-28 17:15:00
Se mer
Karmstol gustaviansk stil
Karmstol gustaviansk stil. KARMSTOL, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal, skuren dekor, delvis blankförgylld, hantverksmässigt utförd, höjd 94, bredd 61 cm. . Proveniens: Bankir Kyhlbergers hem på Drottningsholm, Kanton Bellmansgården Varunr: 4280617 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-05-28 17:24:00
Se mer
Blomlåda, engelsk stil, 1900-tal
Blomlåda, engelsk stil, 1900-tal. Blomlåda, engelsk stil, 1900-tal. Betsat lövträ. Svarvade spjälor. Insats i plåt. Höjd 34 cm, Ø 66 cm. Slitage. Varunr: 4258031 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-05-28 17:33:00 SEK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >>