Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor

 Online värdering

Pröva vår online värdering  -
Det är enkelt, snabbt och gratis

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Par klapborde (2)
Par klapborde (2). Par klapborde. Udført i plast med pulverlakeret stel. Offwhite plast bordplade med grå pulverlakeret ben. Transporthåndtag. Str. H. 74. L. 180. B. 74 cm. Str. sammenklappet / emballagemål: H. 9. L. 92. B. 75 cm. Fremstår i original emballage. (2) Varunr: 3768250

SEK 1 128 DK, Aalborg, Nibevej 2015-04-22 08:53:00 SEK 752
Vitrineskab, turkis antikbemalet.
Vitrineskab, turkis antikbemalet.. Vitrineskab, turkis antikbemalet. Front med to glaslåger med fire hylder, samt tre skuffer. greb af patineret jern. H. 175 cm. B. 130 cm. D. 45 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med buet hylder. Varunr: 3809710

SEK 3 759 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 10:01:00 SEK 1 441
To armstole af bøg med skai og uld (2)
To armstole af bøg med skai og uld (2). To armstole af lakeret bøg, ene med sort med skai, og anden stole med uld. Fremstår med en del brugsspor, delvis manglende lakering, samt uld med slitage og hul i polster (2) Varunr: 3806404 SEK 1 002 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:22:27 SEK 501
FDB Møbler - Køkkensæt, spisebord samt 4 stole (5)
FDB Møbler - Køkkensæt, spisebord samt 4 stole (5). Jørgen Bækmark. Bord med stel af lakeret bøgetræ, plade af sortlakeret finér. Fremstillet hos FDB. H. 72 L. 110 D. 70 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Samt Børge Mogensen. Fire stole udført i egetræ, sæder med flet. Fremstår med en del brugsspor, patina og smuds. (5) Varunr: 3806408 SEK 2 506 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:23:34 SEK 2 757
Børge Mogensen. Spisebord med klapper.
Børge Mogensen. Spisebord med klapper. . Børge Mogensen. Spisebord med klapper, udført med stel af eg, plade og klapper af teak. Skråstivere af stål. Formgivet omkring 1952. Lignende bord vist på Kunsthåndværkets forårsudstilling, 1952. Fremstillet ved Søborg Møbelfabrik, 1950/60'erne. H. 73 L. 140/240 B. 90 cm. Fremstår nyrestaureret ... Varunr: 3803162 SEK 23 806 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 10:24:00 SEK 18 794
Illum Wikkelsø. Lænestol, Nr. 4
Illum Wikkelsø. Lænestol, Nr. 4. Illum Wikkelsø 1919-1999. Lænestol, model Nr. 4., stel af palisander, løse hynder betrukket med brunt patineret læder. Fremstillet hos N. Eilersen. Fremstår med patina og brugsspor.. Varunr: 3806411 SEK 1 002 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:24:16 SEK 814
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2). Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med naturgummi. Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2) Varunr: 3806405

SEK 2 005 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 10:26:13 SEK 1 629
Tobaksskab af eg, 1800-tallet
Tobaksskab af eg, 1800-tallet. Tobaksskab af eg, 1800-tallet. Front med låge og skuffe, indvendigt med rum, skehylde og skuffer. Rhombe-formede indlægninger. Brugs- og aldersspor. H. 62. 51 x 24 cm. Varunr: 3806416 SEK 1 002 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:26:37 SEK 752
Skåp
Skåp. SKÅP, 1800-tal eller äldre, bonat, höjd ca 82, 73x33 cm Varunr: 3806097 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 10:28:00
Se mer
Lænestol med lyst uld og ben af teak
Lænestol med lyst uld og ben af teak. Lænestol med lyst meleret uld og ben af teak. B. 77 cm. D. 85 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor, samt polster med megen smuds/misfarvning. Varunr: 3806429 SEK 1 253 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:29:56 SEK 407
Fåtöljer skinn
Fåtöljer skinn. FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets första hälft, brunt skinn, pärlspikade Varunr: 3806099 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 10:36:00
Se mer
Jean Prouvé. 'EM - Table' fra Vitra. L. 200 cm
Jean Prouvé. 'EM - Table' fra Vitra. L. 200 cm . Jean Prouvé 1901 - 1984. 'EM (Entretoise Métallique) Table' med plade i røget egetræ. Stel af sort pulverlakeret stål. H. 72 B. 200 D. 90 cm. Fremstillet hos Vitra 2011, mærket heraf. Fremstår med minimale brugspræg. EM Table blev tegnet af Prouvé til "Maison Tropique" projektet i 1950. Varunr: 3739257 SEK 27 565 DK, Kolding, Trianglen 2015-04-22 10:43:00 SEK 15 662
Norskt allmogeskåp
Norskt allmogeskåp. HÖRNSKÅP, Norge, omkring 1900, med karvsnittsdekor och spiralskurna pelare, totalhöjd ca 125, 83x46 cm; lösa delar medföljer, nyckel saknas Varunr: 3806102 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 10:48:00
Se mer
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.
14 mm benforlængere, til 6 stk. Arne Jacobsens stole – passer til bl. a. model: 3107 og 3101 m. fl.. 24 stk. forlængersko (14 mm) til 6 stk. Arne Jacobsen stole der hæver stolen med 14 mm uden synlig overgang. Kan bl.a. anvendes til følgende modeller: Syver med/uden armlæn, model 3107 og 3207, Liljen med/uden armlæn model 3108 og 3208 og Myren model 3101 og T-Stol model 3103 Modelfoto Varunr: 3804540

SEK 1 128 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2015-04-22 10:49:00 SEK 752
Chatol, flammet birk - ca. 1800-tallets midte
Chatol, flammet birk - ca. 1800-tallets midte. Chatol af fineret flammet birk, front med skuffer, og bag rulleklap mindre låge og skuffer. Øverste større skuffe med filtbeklædt skriveklap og to skydelåger. Ca.1800-tallets midte. Mål: B. 170 cm. D. 56 cm. H. 117 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ormehuller, og skader på finér. Varunr: 3800896 SEK 1 879 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 10:53:39 SEK 940
Kai Kristiansen. FM reolsystem
Kai Kristiansen. FM reolsystem. Kai Kristiansen, FM reolsystem fineret med teaktræ, bestående af syv hylder hvoraf den ene er en tidsskrifthylde. Fremstillet hos Feldballe møbelfabrik. Hylder 86 x 25,5 - 31, 5 cm. Vangere: 175 cm. Varunr: 3809009 SEK 1 879 DK, Kolding, Trianglen 2015-04-22 10:59:00 SEK 1 942
Stol gustaviansk
Stol gustaviansk. STOL, gustaviansk, stockholmsarbete, sitthöjd 42 cm Varunr: 3806104 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 11:00:00
Se mer
Engelsk skrivebord og armstol m. grønt læder (2)
Engelsk skrivebord og armstol m. grønt læder (2). Engelsk skrivebord i military-stil, front med skuffer med messingbeslag, plade med ilagt grønt læder, samt armstol med sømbeslået grønt læder. Mål på bord: 132x83 cm. H. 73 cm. Bredde på stol 53 cm. Sædehøjde 44 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2) Varunr: 3803036 SEK 2 506 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:01:05 SEK 2 005
Stor overpolstret lænestol, ca. 1940.
Stor overpolstret lænestol, ca. 1940.. Stor overpolstret lænestol, ca. 1940. Stående på ben i lakeret bøg. H. 99. B, 90 cm. Varunr: 3806517 SEK 1 253 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2015-04-22 11:03:15 SEK 439
Chiffoniere af mahogni, sen-empire, 1800-tallet. 2-delt
Chiffoniere af mahogni, sen-empire, 1800-tallet. 2-delt. Chiffoniere af mahogni, sen-empire, 1800-tallets 1. halvdel. 2-delt. Forben i form af stiliserede løvefødder. Profileret top. Nøgleskilte af perlemor. H. 149. B. 100. D. 50 cm. Alders- og brugsspor; Stedvise finerskader og afslag. Nøgle medfølger. Varunr: 3806533 SEK 1 504 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:03:45 SEK 1 096
Sofasæt, Bella Fonde (4)
Sofasæt, Bella Fonde (4). Sofasæt, Bella Fonde De Luxe, polstret med møbelstof og hvid skai. Ben af forkromet stål. Aftageligt sidebord. Puder medfølger. L. ialt 315 cm. Chaiselong: 162x105x68 cm. 2-pers: 178x105x68 cm. Sædehøjde 42 cm. Modelfoto. Er i original emballage. (4) Varunr: 3806536

SEK 7 518 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:04:57 SEK 3 007
Etagere og rundt lampebord af mahogni, 1900-tallet (2)
Etagere og rundt lampebord af mahogni, 1900-tallet (2). Etagere og rundt lampebord af mahogni og mahognipoleret træ, 1900-tallets 2. halvdel. Drejede og svungne ben. Mål på etagere: H. 132 cm. B. 53 cm. D. 30 cm. Mål på bord. D. 50 cm. H. 63 cm. Fremstår med brugsspor, bord med hak og ridser på plade (2) Varunr: 3803038 SEK 1 253 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:22:17 SEK 376
Poul Hundevad. Guldhøj taburet, model PH 43, Wengé
Poul Hundevad. Guldhøj taburet, model PH 43, Wengé . Poul Hundevad. Guldhøj taburet af massivt wengé, sæde af udspændt kernelæder. H. 38 cm. B. 48 cm. Fremstillet hos Poul Hundevad, Vamdrup, Model PH 43. Formgivet i 1960 efter ældste bevarede stykke møbel i Skandinavien, en klapstol fundet i gravhøj ved Vamdrup, fra ca. 1300 f.Kr. (ældre ... Varunr: 3806585 SEK 5 012 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:23:07 SEK 2 631
To De Sede sofaer med lyst brunt læder (2)
To De Sede sofaer med lyst brunt læder (2). To De Sede sofaer med patineret lyst brunt læder. L. 150 cm. D. 100 cm. Sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og nuanceforskelle. (2) Varunr: 3806588 SEK 6 265 DK, Odense, Kratholmvej 2015-04-22 11:25:20 SEK 376
Myran stolar
Myran stolar. ARNE JACOBSEN (1902-1971), stolar, 3 st, Myran, 1971, formgivna 1951-52, märkta FH Danmark, trebent underrede i stål, sitthöjd ca 43 cm Varunr: 3806111 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 11:28:00
Se mer
Spisestue i Gustaviansk stil
Spisestue i Gustaviansk stil. Spisestue i Gustaviansk stil. Spisebord(to tillægsplader) med seks stole og tilhørende skænk. Bord H. 74 B. 100 L. 140/250 cm. Skænk L. 182 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 3794137 SEK 2 506 DK, Kolding, Trianglen 2015-04-22 11:32:13 SEK 626
Spelbord Louis XVI-stil
Spelbord Louis XVI-stil. SPELBORD, Louis XV-stil, grön filtduk, intarsia, fanérat med olika träslag, spelmarker/spel medföljer, höjd 76, 80x59 cm Varunr: 3806113 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 11:36:00
Se mer
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak, 1950'erne
Dansk møbelproducent. Skrivebord i teak, 1950'erne. Dansk møbelproducent. Skrivebord udført i teak. Front med seks skuffer. Bagtil med rum og hyldeplads. H. 73 L. 130 D. 70 cm. 1950'erne. Brugsspor, enkelte afslag. Varunr: 3808959 SEK 2 255 DK, Kolding, Trianglen 2015-04-22 11:39:00 SEK 752
Michael Thonet stolar
Michael Thonet stolar. MICHAEL THONET (1796-1871), stolar, 4 st, etikettsmärkning Thonet / Wien, sitsar med rotting Varunr: 3806116 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 11:48:00
Se mer
Trädgårdssoffa gjutjärn
Trädgårdssoffa gjutjärn. TRÄDGÅRDSSOFFA, samtida, gjutjärn, vitmålad, efter modell av Karl Friedrich Schinkel, empirestil, samma modell står på Tullgarns Slott, längd 120 cm Varunr: 3806118 SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk Online 2015-04-22 12:00:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 110  >>