Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Spegel med konsolbord
Spegel med konsolbord. Spegel med konsolbord. 1800-talets senare hälft, för vägghängning. Valnöt med svärtade detaljer. Höjd 184 cm. Slitage, skador, repor. Varunr: 4493439 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:08:00 SEK 375
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Par Partner Lounge-chairs / stole med returdrej, sort læder, model EJ-70. (2)
Johannes Foersom & Peter Hjort-Lorentzen. Par Partner Lounge-chairs / stole med returdrej, sort læder, model EJ-70. (2) . Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par Partner lounge stole, betrukket med sort læder på, stel af matforkromet stål, firpasfod med returdrej. Formgivet 1992. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ 70R / Lounge. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varunr: 4320548 SEK 13 184 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:09:00 SEK 10 020
Georg Thams. Tre-pers. sofa, sort læder
Georg Thams. Tre-pers. sofa, sort læder. Georg Thams. Tre-personers sofa med stel af lakeret bøgetræ, faste hynder betrukket med sort læder. L. 180 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt mærker på stel. Varunr: 4492139 SEK 1 318 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:09:00 SEK 1 154
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair . Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll. Fremstår med minimale brugsspor. Varunr: 4365981 SEK 15 821 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:10:00 SEK 11 866
Stol og skammel 1950-60'erne (2)
Stol og skammel 1950-60'erne (2). Stol og skammel med ben af teak, betrukket med rødt og sort vinyl, stol h.74 cm, sh. 40 cm, skammel h.35 cm. Brugsspor, mærker og hul i skamlens sæde. 1950-60'erne. Varunr: 4493527 SEK 1 055 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-12-06 15:10:17 SEK 593
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', to stole, petroleumsfarvede. (2)
Niels Gammelgaard, 'Fortuna', to stole, petroleumsfarvede. (2). Fortuna konferencestol / spisestol, skal af formspændt finér, betrukket med petroleumsfarvet møbelstof fra Gabriel Edge 328, monteret på stel af rustfri stål. Designet af Niels Gammelgaard, f. 1944. Formgivet i 2008 og præsenteret på Snedkernes efterårsudstilling. Fremstillet hos Woodmark Arne ... Varunr: 4444814

SEK 10 547 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-12-06 15:15:00 SEK 3 955
Sengustavianska stolar
Sengustavianska stolar. STOLAR, 1 par, 1800-talets början, sengustavianskt provinsarbete, sitthöjd ca 40 cm Varunr: 4493221 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-06 15:16:00
Se mer
Arbejdsbord, teak og bemalet træ
Arbejdsbord, teak og bemalet træ. Arbejdsbord med stel af teak, monteret med to løse plader af hvidmalet fineret træ. 200 x 140 cm. Nogle ridser og mindre skrammer. Varunr: 4459370 SEK 1 582 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-12-06 15:17:44 SEK 428
Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående højrygget tre-personers sofa
Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående højrygget tre-personers sofa . Erwan og Ronan Bouroullec. 'Alcove' fritstående højrygget tre-personers sofa med stel i sortlakeret stålrør, sider, ryg samt løse hynder betrukket med 'Credo' stof. Formgivet 2006. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 136 cm. L. 237 cm. Varunr: 4451926 SEK 22 413 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:18:08 SEK 11 866
Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne
Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne. Dansk møbelproducent, gyngestol i bøg, 1950/60'erne. Originalt polsteret med stribet satinvævet uldkamgarn. Stog med let slitage, keder med gennemslid. Stel i lakeret bejdset bøg. Varunr: 4492648 SEK 1 978 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-12-06 15:21:00 SEK 857
Zeitungsständer/Magazinhalter
Zeitungsständer/Magazinhalter . Zeitungsständer/Magazinhalter, gefertigt aus schwarzen Marmorplatten, die aufwendig von Hand auf ein Gestell aus Holz oder Acrylfasern fugenlos aufgesetzt und verklebt werden, anschließend werden in langwieriger Arbeit die Marmorplatten auf Hochglanz poliert. Am linken Griff fehlt eine ... Varunr: 4429851 SEK 2 158 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-12-06 15:23:16 SEK 589
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'
Frank Gehry. 'Cross Check Chair'. Frank O. Gehry for Knoll. 'Cross Check Chair' Formgivet i 1990/92. Konstruktion af bøjede ahorns træbånd, flettet ind i hinanden. Bet. under siddefladen. Fremstillet hos Knoll International, udgået. Se varenummer 4455837 & 4455839. Frank Gehry har skabt disse stole som hyldest til hans ... Varunr: 4455838 SEK 36 915 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:25:00 SEK 26 368
Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér
Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér. Dansk møbelproducent. Kommode af nøddefinér, buet front med fem skuffer med greb af messing. H. 80 B. 100 D. 47 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor, slitagr og finérafslag på kanter af topplade. Varunr: 4493084 SEK 1 318 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-12-06 15:25:00 SEK 692
Arne Jacobsen. Vintage kontorstol, model 3217 fra 1965
Arne Jacobsen. Vintage kontorstol, model 3217 fra 1965. Arne Jacobsen 1902-1971. Kontorstol med armlæn, original betrukket med sort skai, drejelig firpasfod af forkromet stål med hjul, højdejustérbar. Tidlig model. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i august 1965, model 3217. Varunr: 4374840 SEK 13 184 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:28:00 SEK 9 229
 Daybed/bænk, sort læder
Daybed/bænk, sort læder. Daybed. Ramme af træ med hynde af sort knapsyet læder monteret på ben af poleret stål. L. 178 cm. B. 70 cm. H. 38 cm. Fremstår usamlet. OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE ... Varunr: 4439044

SEK 6 592 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:29:18 SEK 5 142
Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab, teaktræ
Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab, teaktræ. Dansk møbelproducent. Dobbeltlåget jalousiskab af teaktræ, front med to senere bemalede jalousilåger, bag hvilke hylder. H. 98 cm., L. 100 cm., D. 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor samt mærker på siden. En nøgle medfølger. Varunr: 4490055 SEK 1 318 DK, Kolding, Trianglen 2016-12-06 15:30:00 SEK 428
Matbord
Matbord . MATBORD, England, 1900-talets mitt, på hjultrissor, fanérade med mahogny, höjd ca 72, 160x105, iläggsskiva ca 55 cm Varunr: 4493225 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-06 15:32:00
Se mer
Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål.
Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål.. Skrivebord med plade af glas, bagsiden hvid mat, på runde ben af stål. H. 76,5 cm L. 161 cm. Fremstår med skrammer på glaspladen Varunr: 4493764 SEK 1 318 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:32:20 SEK 396
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.
Rullebord, metal. 50 x 40 cm.. Rullebord af forkromet stål med plader. Stativ i helsvejset forkromede stålrør. Rustfri plader med vulstkant. Plastbelagt på pladernes underside. Monteret med hjul. Mål. 50 x 40 cm. Fremstår i original emballage. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com ... Varunr: 4481031

SEK 1 055 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:33:00 SEK 560
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af mahogni fra Kongeserien (2)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole af mahogni fra Kongeserien (2). Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Par armstole fra "Kongeserien", model 7512. Stel af lakeret mahogni med fransk flet i ryg. Sæder betrukket med originalt læder. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. (2) Varunr: 4488457 SEK 1 318 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:33:04 SEK 2 241
Brickbord, ek, omkring 1900
Brickbord, ek, omkring 1900. Brickbord, ek, omkring 1900. Fällbar ställning. Höjd ca 77 cm, 90x54 cm. Slitage. Band på ställning utbytta. Varunr: 4489217 SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:37:00 SEK 325
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix' . Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'. Kromad benställning. Klädd i rutig ulltextil. Ställbar lutning. Lös nackkudde. Längd 140 cm, bredd 58 cm. Klädsel med fläckar. Varunr: 4491236 SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:40:02 SEK 1 800
Et par kinesiske 'Horseshoe' stole, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske 'Horseshoe' stole, 1900-tallet (2). Et par kinesiske 'Horseshoe' stole af sortlakeret træ, 1900-tallet. B. 68, sh. 54, rygh. 102 cm. (2) Varunr: 4494261 SEK 2 637 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:40:25 SEK 1 187
Bruno Mathsson, lænestol, 'Mina'
Bruno Mathsson, lænestol, 'Mina'. Bruno Mathsson, lænestol af formspænd bøg, betrukket med flettede gjorde. Model 'Mina'. H. 82 B. 59 Sh. 40 cm. Præget af Bruno Mathsson International. Brugsspor, ridser og mærker; slidtage gjorde. Varunr: 4494273 SEK 1 055 DK, Herlev, Dynamovej 2016-12-06 15:42:41 SEK 461
Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr'
Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr'. Klaffbord, med perstorpsskiva, 'Virrvarr', formgiven av Sigvard Bernadotte. Ben i björk. Slitage och skador, större fanerbit saknas undertill på en klaff. Kanterna på klaffar och skiva senare svartmålade, på en klaff rester av list. H: 76 cm. B: 72 cm. L: 52+26+52 cm Max L: 130 cm. Varunr: 4493103 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:44:00 SEK 325
Otto Schultz
Otto Schultz . OTTO SCHULTZ, fåtölj, formgiven 1936 för Boet, Göteborg, svartlackerad, klädd i grönt tyg, höjd 76 cm Varunr: 4493229 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-12-06 15:48:00
Se mer
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5)
Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. (5) . Hyndesæt til Børge Mogensens tremmesofa, model 1789. Betrukket med sort læder. Bestående af en lang siddehynde, to sidehynder, samt to ryghynder. Alm. brugsspor (5) Varunr: 4489457 SEK 2 637 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-12-06 15:55:00 SEK 2 241
Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix' . Sam Larsson DUX. Liggfåtölj 'Fenix'. Kromad benställning. Klädd i rutig ulltextil. Ställbar lutning. Lös nackkudde. Längd 140 cm, bredd 58 cm. Klädsel med fläckar. Varunr: 4491235 SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:57:00 SEK 2 700
Fåtölj, DUX
Fåtölj, DUX. Fåtölj med nackkudde, DUX. Dynan märkt Duxello. 1900-talets andra hälft. Höjd 97 cm, sitthöjd 44 cm, bredd 86 cm. Bruksslitage. Luktar källare. Varunr: 4489001 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 15:58:00 SEK 300
Toalettstol barockstil 1800-tal
Toalettstol barockstil 1800-tal. Toalettstol barockstil 1700-/1800-tal, ek och fur. H 89 cm, sitth 44 cm, br 47 cm, dj 46 cm. Maskstungen. Renoverad, kompletterad. Några delar senare. Varunr: 4477285 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2016-12-06 16:02:00 SEK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>