Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 104  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk møbelproducent: Reolmoduler (4)
Dansk møbelproducent: Reolmoduler (4). Dansk møbelproducent: Reolmoduler af massiv egetræ. H 47 cm, D 18 cm, H 60 cm. Fremstår med brugsspor og afslag og revner. (4) Varunr: 4375766 SEK 2 051 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-30 16:54:00 SEK 1 538
Ovaler Tisch mit Kiefernplatte und Buchenfuß
Ovaler Tisch mit Kiefernplatte und Buchenfuß. Ovaler Tisch mit Kiefernplatte und Dreisternefuß auf Mittelsäule aus Buche. Fuß lackiert mit gelben Teilfassungen, ovale unbearbeitete Kiefernplatte. H. 78, L. 116, B. 76 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, partiell leichte Kratzer und Berieb. Varunr: 4377714 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 16:57:00 SEK 381
Beistelltischchen mit Flechtwerk auf gedrehten Beinen
Beistelltischchen mit Flechtwerk auf gedrehten Beinen. Beistelltischchen mit Flechtwerk auf gedrehten Beinen, über Fußkreuz verbunden, klar lackiert. H. 66, Durchmesser 54 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, teils leichter Berieb und Kratzer. Varunr: 4377718 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 16:59:00 SEK 381
Sovrumsmöblemang
Sovrumsmöblemang. SOVRUMSMÖBLEMANG, 3 dlr, 1900-talets andra hälft, byrå samt 2 nattduksbord, vitmålade, träskuren dekor, byrån med 3 lådor, nattduksbord med skåpsdörr, byråns höjd ca 68, 105x45, nattduksbordens höjd ca 50, 42x32 cm Varunr: 4375479 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 17:00:00
Se mer
Kommode um 1900, Mahagonifurnier, dreischübig
Kommode um 1900, Mahagonifurnier, dreischübig. Kommode um 1900, Korpus mit drei Schubladen, gegliedert mit gerippten Leisten, neue Schlüsselbeschläge, H. 73, L. 105, T. 54 cm. Kratzer und Abschläge am Furnier. Varunr: 4377720 SEK 1 906 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 17:01:00 SEK 524
Almuebemalet Louis XVI 'stolpeskab', 1800-tallets begyndelse
Almuebemalet Louis XVI 'stolpeskab', 1800-tallets begyndelse. Louis XVI 'stolpeskab', almuebemalet, front med to døre og skuffe. 1800-tallets begyndelse. H. 120, B. 65, D. 33 cm. Nøgle medfølger sidder fast i dør. Restaureret. Aldersrelateret slitage. Varunr: 4375302 SEK 1 282 DK, Herlev, Dynamovej 2016-08-30 17:04:00 SEK 993
Sideboard / Kommode, matt weiß lackiert, 50er Jahre
Sideboard / Kommode, matt weiß lackiert, 50er Jahre. Sideboard / Kommode, matt weiß lackiert. Bestehend aus zwei Teilen, lose aufeinandergesetzt. Holzkonstruktion auf vier Beinen, mit insgesamt sechs abschließbaren Türen und drei Schubladen. Maße H ca. 129 cm, B ca. 131 cm, T ca. 48 cm. Gebrauchsspuren, kleine Kratzer und Fehlstellen im Lack, ... Varunr: 4378003 SEK 2 097 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 17:06:00 SEK 762
Konvolut von Tongefäßen (5)
Konvolut von Tongefäßen (5). Konvolut von Tongefäßen. Vier Gefäße aus Ton, teilweise lasiert. Ein Gefäß beinhaltet Leuchte mit Stromkabel, welches durch ein kleines Loch im Gefäß führt. Ein Krug aus Ton lasiert und mit Leder bezogen, die Aufschrift "Sangria" ist in die Oberfläche des Leders eingeprägt. Maße: H. ca. 50 cm, ... Varunr: 4361962 SEK 1 430 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 17:10:00 SEK 429
Fåtäljer Odd Knutsen
Fåtäljer Odd Knutsen. ODD KNUTSEN, "Luna Chair", fåtöljer, 1 par, för Hjellegjerde, Norge, 1970-tal, brun skinnklädsel Varunr: 4375481 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 17:12:00
Se mer
Jørgen Bækmark / FDB. Lænestol, egetræ
Jørgen Bækmark / FDB. Lænestol, egetræ. Jørgen Bækmark / FDB. Lænestol med stel af massivt egetræ, sæde og ryg betrukket med lilla møbelstof. Fremstillet hos FDB i 1979. Fremstår med brugsslitage og pletter på stof. Varunr: 4373798 SEK 1 025 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-08-30 17:18:00 SEK 417
Hjorth Knudsen: Lænestol
Hjorth Knudsen: Lænestol. Hjorth Knudsen: Lænestol beklædt med rødt læder monteret på fempasfod af forkromet metal. H 83 cm, SH 33 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4373602 SEK 1 282 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-30 17:20:00 SEK 609
Hans J. Wegner. 'Saw Horse Chairs / Sägebockstühle' Modell CH 29, für Carl Hansen & Søn (2)
Hans J. Wegner. 'Saw Horse Chairs / Sägebockstühle' Modell CH 29, für Carl Hansen & Søn (2). Hans J. Wegner. 'Saw Horse Chairs' / 'Sägebockstühle' Modell CH29, für Carl Hansen & Søn. Entwurf von 1951. Auf ausgestellten Beinen, durchbrochene Rückenlehne. Konstruktion mit Gestell aus massivem Teakholz und Rückenlehne in Schichtholz. Blauer Sitzbezug mit verhärteter Polsterung. Unterseitig ... Varunr: 4378305 SEK 8 101 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 17:23:00 SEK 6 195
Haslev spisebord af bøgetræ
Haslev spisebord af bøgetræ. Haslev, spisebord af sæbebehandlet bøg med klap (L. 50 cm). H. 70 cm, L. 131-181cm, B. 85 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser. Varunr: 4375676 SEK 1 922 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-30 17:23:00 SEK 417
Charles Eames. Sæt på fire armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 (4)
Charles Eames. Sæt på fire armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 (4) . Charles Eames 1907 - 1978. Armstole / kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Sæde og ryg med net-væv. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, mærket. (4) Varunr: 4185956 SEK 25 632 DK, Kolding, Trianglen 2016-08-30 17:29:09 SEK 15 379
Skulptur brons
Skulptur brons. SKULPTUR, grönpatinerad brons, efter Auguste Rodin, "Adam", på stensockel, höjd ca 45 cm Varunr: 4375484 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 17:30:00
Se mer
Bruno Mathsson, Pernilla lænestol, uld
Bruno Mathsson, Pernilla lænestol, uld . Bruno Mathsson. Pernilla lænestol med stel af formspændt bøgetræ, løse hynder betrukket med ternet uld, udspændt på kanvas. H. 98 cm. Fremstillet hos DUX. Skrammer, slitage på betræk samt alm. brugsspor Varunr: 4375570 SEK 2 307 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-30 17:37:00 SEK 1 153
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson "Eva". BRUNO MATHSSON, "Eva", fåtölj, sadelgjord, stomme i böjträ, stämplad Bruno Mathsson DUX, sitthöjd ca 34 cm Varunr: 4375486 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-08-30 17:42:00
Se mer
Dansk møbelproducent: Kommode og spejl - teaktræ (2)
Dansk møbelproducent: Kommode og spejl - teaktræ (2). Dansk møbelproducent: Kommode med to skuffer H 49 cm, D 30 cm, B 40 cm samt spejl H 84 cm af fineret teaktræ. Fremstår med brugsspor. (2) Varunr: 4373829 SEK 1 025 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2016-08-30 17:46:00 SEK 705
Opulente Anrichte im Barockstil
Opulente Anrichte im Barockstil. Opulente Anrichte im Barockstil. Der Korpus der Anrichte ist halbkreisförmig angelegt mit 3 Schranktüren und einer Schublade. Die Deckplatte ist in mehreren Schwüngen unterteilt, die Schauseite ist mit zwei kannelierten Säulen gefertigt. Die gesamte Oberfläche ist furniert, auf den Schranktüren ... Varunr: 4363728 SEK 2 383 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-08-30 17:50:00 SEK 1 430
Sekretär im Stil des Historismus
Sekretär im Stil des Historismus . Sekretär im Stil des Historismus mit kannelierten Tischbeinen in Balusterform, 9 Schubladen und aufklappbarer Schreibfläche. Es sind keine Schlüssel vorhanden. Maße ca.: H. 95 cm, B. 120 cm, T. 60 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4376361 SEK 2 097 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-08-30 17:50:00 SEK 1 001
Zwei stapelbaren Holzcouchtische / Sofatische von Renz (2)
Zwei stapelbaren Holzcouchtische / Sofatische von Renz (2). Zwei Holzcouchtische / Sofatische von Renz. Furniertes Holz. Unterseite des kleineren Tisches bezeichnet mit Herstelleretikett. Maße ca. 48 x 48 cm, Höhe ca. 45 cm und ca. 55,5 x 55,5 cm, Höhe ca. 50 cm. Geringe Gebrauchsspuren, kleine Flecken und Kratzer an der Tischplatte. (2) Varunr: 4369376 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 17:53:00 SEK 381
Lænestol af teaktræ, dansk møbelproducent 1950'erne.
Lænestol af teaktræ, dansk møbelproducent 1950'erne.. Lænestol af teaktræ, sæde og ryg betrukket med uld. Dansk møbelproducent 1950'erne. Brugsspor. Varunr: 4374587 SEK 1 282 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-08-30 17:54:00 SEK 2 051
Dansk møbelproducent, sortlakeret skrivebord
Dansk møbelproducent, sortlakeret skrivebord. Dansk møbelproducent, sortlakeret skrivebord. Under bordplade hylde, sideskab bag hvilke udtræksskuffe samt hylde. Nøgle til sideskab medfølger ikke. Fremstår med brugsspor herunder ridser på bordplade. Varunr: 4376429 SEK 1 025 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-30 17:56:00 SEK 384
Spisebord, sofabord samt seks spisebordsstole af træ (8)
Spisebord, sofabord samt seks spisebordsstole af træ (8). Spisebord med to tillægsplader, H. 77 cm, L. 180-270 cm, B. 90 cm. De to tillægsplader kan tages af og bruges som sofabord på det tilhørende stel. Samlet mål sofabord mål H. 51 cm, L. 90 cm, B. 90 cm. Seks stole med sæde af flettet træ, H. 96 cm, SH. 46 cm, B. 51 cm. Fremstår med brugsspor. (8) Varunr: 4376174 SEK 1 922 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-30 17:59:00 SEK 897
Almuekiste af bemalet træ, 1800-tallet
Almuekiste af bemalet træ, 1800-tallet. Almuekiste af bemalet fyr, to forskellige greb af jern i siderne. 1800-tallet. H. 45 L. 123 D. 53 cm. Manglende låsetøj og nøgle. Varunr: 4371510 SEK 1 282 DK, Herlev, Dynamovej 2016-08-30 18:00:00 SEK 384
Byrå i empirestil
Byrå i empirestil. BYRÅ, 1800-tal, empirestil, mahognyfanér med intarsia, med lådinredning, höjd 89, 71x45 cm Varunr: 4375488 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-08-30 18:00:00
Se mer
Liege Flomo by Arto mit orangefarbenem Bezug
Liege Flomo by Arto mit orangefarbenem Bezug. Liege Flomo by Arto. Orangefarbener Stoffbezug, vielfach verstellbar. Maße H ca. 24 cm, L ca. 166 cm, B ca. 58 cm, Stärke 10 cm. Minimale Alters- und Gebrauchsspuren. Varunr: 4375982 SEK 1 191 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-08-30 18:02:00 SEK 381
Vitrineskab udført i sort antikbemaling.
Vitrineskab udført i sort antikbemaling.. Vitrineskab udført i sort antikbemaling. Front med seks låger med klare glasruder. Greb i messing. Indvendig med flere hylder. To skuffer samt to låger. H. 203. B. 90. D. 35 cm. Varunr: 4090194

SEK 4 486 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-08-30 18:02:00 SEK 3 460
Couchtisch / Beistelltisch, Holz
Couchtisch / Beistelltisch, Holz. Couchtisch / Beistelltisch, Holz,Tisch mit rechteckigem Korpus, auf vier konischen Beinen mit zwei geraden Stegen. Unterseitig mit Brandstempel ‘O.L Nr. 75‘, Maße: H. 50 cm - B. 60 cm - T. 150 cm. Stellenweise Reibespuren und kleine Kratzer. Varunr: 4345487 SEK 3 336 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-08-30 18:03:00 SEK 1 525
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ
Dansk møbelproducent, spisebord, teaktræ. Dansk møbelproducent, spisebord fineret med teaktræ, med hollandsk udtræk. 1960'erne. H. 74 L. 130 - 234 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4376420 SEK 1 025 DK, Aalborg, Nibevej 2016-08-30 18:03:00 SEK 417
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 104  >>