Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Duba. Sæt fire stole (4)
Duba. Sæt fire stole (4) . Fire stole med forkromet rørstel, sæde og ryg monteret med sort skai, sædehøjde 45 cm. Fremstillet hos Duba. Fremstår med brugsspor; ene stol med minimalt hul på betræk på ene hjørne. (4) Varunr: 4341974 SEK 1 274 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:47:29 SEK 764
Sofabord, af massiv elmetræ.
Sofabord, af massiv elmetræ.. Sofabord, af massiv elmetræ. Med tre skuffer, samt hylde under. Stel af patineret jern, samt hylde. L. 140 cm. B. 90 cm. H. 45 cm. Modelfoto. Varunr: 4313241

SEK 6 368 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:48:00 SEK 5 094
Re:collection. Elipseformet spisebord med udtræk, teak. (3)
Re:collection. Elipseformet spisebord med udtræk, teak. (3) . Re:collection. Ellipseformet spisebord med udtræk, plade i lakeret teak finér, to tillægsplader medfølger. Tilspidsende ben. L. 180/280. B. 120. H. 72 cm. Designet i Danmark. (3) Varunr: 4319929

SEK 8 915 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:48:00 SEK 6 368
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8)
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Otte stole, model 3107, 'Syveren' med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket hos prof. møbelpolstrer med sort læder. (8) Varunr: 4339169 SEK 30 565 DK, Odense, Kratholmvej 2016-07-25 19:48:00 SEK 23 561
Soffa samt fåtölj, 1940/50-tal (2)
Soffa samt fåtölj, 1940/50-tal (2). Soffa samt fåtölj, 1940/50-tal. Klädsel i ljusbrun plysch. Soffans L 195. Smärre slitage. Varunr: 4341859 SEK 1 500 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-07-25 19:48:00 SEK 300
Dansk møbelproducent. Kommode teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode teaktræ . Dansk møbelproducent. Kommode, fineret med teaktræ, front med fire skuffer, runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 78 B. 80 D. 43 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4341989 SEK 1 019 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-25 19:48:00 SEK 669
Ole Wanscher. 'Rungstedlund', sæt på tre stole samt armstol. (4)
Ole Wanscher. 'Rungstedlund', sæt på tre stole samt armstol. (4). Ole Wanscher 1903-1985. 'Rungstedlund', sæt på tre stole samt armstol af mahogni. Udført hos P. Jeppesen. Fremstår med brugsslitage, nuanceforskelle, ridser og mærker. Sædeh. 44 cm. (4) Varunr: 4340099 SEK 1 910 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:48:20 SEK 1 051
Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine
Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine. Morten Voss. Stor hjørnesofa, model The sofa sixtynine overbetrukket med brunt fløjl, løse ryghynder medfølger. 378 x 246 D. 122 H. 47/30 cm. Fremstår med brugsspor. 4 fødder, skruer samt beslag til samling, mangler. Varunr: 4335268 SEK 10 188 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:48:22 SEK 5 476
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, sort læder, model 2209
Børge Mogensen. Tre-pers. sofa, sort læder, model 2209. Børge Mogensen. Tre-pers. sofa med ben af massiv mahogni, løse hynder i sæde og ryg, betrukket med sort læder, H. 80 B. 185 sædehøjde 42 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2209. Fremstår med alders- og brugsspor; læder med ridser, skrammer og slitage, nogle steder... Varunr: 4335242 SEK 6 368 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:48:28 SEK 7 641
Henning Korch. Rullebord / serveringsvogn, Riopalisander
Henning Korch. Rullebord / serveringsvogn, Riopalisander. Henning Korch. Rullebord / serveringsvogn af massivt Riopalisander, hylder fineret med Riopalisander, afsluttet på hjul. Fremstillet hos CFC, Silkeborg, model 308. H. 70 L. 73 B. 47 cm. Fremstår med brugsspor..CITES-certifikat fra Styrelsen for Vand- og Naturforvaltning (SVANA) til handel inden ... Varunr: 4329466 SEK 2 547 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-25 19:48:39 SEK 2 292
Henrik Pedersen, spisestole, model Acco (4)
Henrik Pedersen, spisestole, model Acco (4). Henrik Pedersen. Spisestole af sortlakeret metal. Formgivet af Henrik Pedersen, 365-North. Udstillingsmodeller med minimale brugsspor (4) Varunr: 4341871

SEK 3 566 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-25 19:48:48 SEK 1 528
Yngve Ekström. Lamino højrygget lænestol, bøg og lammeuld
Yngve Ekström. Lamino højrygget lænestol, bøg og lammeuld. Yngve Ekström. Højrygget lænestol model Lamino af formspændt bøgetræ, betrukket med lammeskind, H. 108 B. 70 sædehøjde 38 cm. Fremstillet hos Swedese. Fremstår med markante brugsspor; betræk med slitage, steder med gennemslid. Varunr: 4328427 SEK 1 274 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:48:50 SEK 3 311
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld
Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16. Camira uld. Hyndesæt til H. J. Wegners gyngestol, model J16, af sort Camira uld. Vendbare med stropper i kernelæder. (3) Varunr: 4312043

SEK 2 292 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:49:00 SEK 1 656
Børge Mogensen. Spisebord af egetræ (3)
Børge Mogensen. Spisebord af egetræ (3). Børge Mogensen. Spisebord af egetræ, cirkulær plade med udtræk, to tillægsplader á 60 cm med sarg. Fremstillet hos Karl Andersson, Øresundsserien. H. 72 L. 130-250 cm. Fremstår med brugsspor, senere lakeret bordplade. (3) Varunr: 4341377 SEK 7 641 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:49:00 SEK 6 877
Kai Kristiansen. Sæt på otte stole, mahogni (8)
Kai Kristiansen. Sæt på otte stole, mahogni (8) . Kai Kristiansen. Sæt på otte stole af massiv mahogni, sæder og kopstykke nypolstret samt nybetrukket med sort læder, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med lette brugsspor. (8) Varunr: 4342094 SEK 10 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:49:00 SEK 10 698
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4). Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4) Varunr: 4292797

SEK 3 821 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:50:00 SEK 3 184
Norman og Quaine for Woodmark Arne Christiansen. 'Hudson'. 3 pers. sofa betrukket med møbelstof i mørk sand
Norman og Quaine for Woodmark Arne Christiansen. 'Hudson'. 3 pers. sofa betrukket med møbelstof i mørk sand . Hudson 3 pers. sofa, betrukket med møbelstof i mørk sand, ben af egetræ. Sofaen Hudson er designet af den australske designduo Norman & Quaine for Woodmark Arne Christiansen i 1993 © Produktinformation: 100% Polyester Slidstyrke: 100.000 martindale Lysægthed: 5 Farve: Mørk ... Varunr: 4326995

SEK 17 830 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-07-25 19:50:00 SEK 8 915
Aufsatzbuffetschrank im Biedermeierstil, 20. Jh.
Aufsatzbuffetschrank im Biedermeierstil, 20. Jh.. Kleines Aufsatzbuffet im Biedermeierstil, Obstholzfurnier/partiell ebonisiert und intarsiert, 20. Jh., zweiteilige Konstruktion, zweitüriger Unterbau auf konischen Beinen, Türen mit perlschnurgerahmten Feldern, intarsierte Schlossblenden, mittig mit schwarz gefasstem Ornament, Zargenbrett ... Varunr: 4339437 SEK 5 684 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2016-07-25 19:50:00 SEK 3 789
Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord / spisebord
Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord / spisebord . Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord / spisebord med rektangulær plade fineret med teaktræ, ben af stål monteret med sko af massivt teaktræ. 1960'erne. Fremstillet hos Andreas Tuck, mrk herfra, model AT-325 . H. 72 cm, L. 200 cm, B 90 cm. Fremstår med omlakeret plade og manglende skuffer. ... Varunr: 4340409 SEK 25 471 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-07-25 19:50:00 SEK 15 282
Par to-pers. sofaer, dansk møbelproducent (2)
Par to-pers. sofaer, dansk møbelproducent (2). Et par to-pers. sofaer med ben af bejdset bøg, løse hynder i ryg, sæde og sider, betrukket med læder, H. 76 B. 145 sædehøjde 42 cm. Dansk møbelproducent. Fremstår med alm. brugspræg. (2) Varunr: 4340454 SEK 5 731 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:50:00 SEK 2 929
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ 50-2
Erik Jørgensen. To-personers sofa, model EJ 50-2. Erik Jørgensen. To-pers. sofa model EJ 50-2, ben af forkromet stål, løse sædehynder, betrukket med sort læder. Fremstillet af Erik Jørgensen Møbelfabrik A/S. L. 165 cm. Varunr: 4333620 SEK 15 282 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:50:00 SEK 14 646
Dansk møbelproducent. To-personers sofa, øreklapstol samt lænestol, brunt læder, ca. 1960/70erne (3)
Dansk møbelproducent. To-personers sofa, øreklapstol samt lænestol, brunt læder, ca. 1960/70erne (3). Dansk møbelproducent. To-personers sofa, øreklapstol samt lænestol, brunt læder, ben af mørkbejdset træ, ca. 1960/70erne. Sofa L. 125 cm. Øreklapstol H. 101 Sh. 43 cm. Stol H. 76 Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor i form af ridser og mærker. (3) Varunr: 4340063 SEK 2 547 DK, Helsingør, Støberivej 2016-07-25 19:50:00 SEK 1 146
Dameskrivebord af mahogni, 1900-tallets midte
Dameskrivebord af mahogni, 1900-tallets midte. Dameskrivebord af mahogni, skuffe i fronten, plade indlagt md læder, H. 77 B. 92 D. 46 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med brugsspor; ridser og skrammer. Varunr: 4338221 SEK 1 274 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:51:00 SEK 541
Arne Jacobsen. Syverstole, model 3107, sort skind (6)
Arne Jacobsen. Syverstole, model 3107, sort skind (6). Arne Jacobsen. Syverstole af formspændt krydsfinér, betrukket med sort skind, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår senere betrukket med sort skind, brugsspor i form af én stol med blød ryg. (6) Varunr: 4333725 SEK 15 282 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2016-07-25 19:52:00 SEK 9 169
BoConcept. 1 sofamodul Orlando
BoConcept. 1 sofamodul Orlando. BoConcept. 1 sofamodul Orlando. Betræk af lysegrå uldstof. 100 x 100 x 65 cm. Med alm. brugsspor Varunr: 4342006 SEK 1 019 DK, Roskilde, Store Hedevej 2016-07-25 19:52:00 SEK 478
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. sort læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3271. sort læder.. Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med armlæn, model 3271, på fempas stjernefod af aluminium. Stol med drejefunktion samt hæve sænke funktion. Polsteret med sort original læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med enkelt mærke på armlæn. Varunr: 4222844 SEK 12 735 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:53:00 SEK 8 660
Danerka. Par barstole, sort bejdset bøg (2)
Danerka. Par barstole, sort bejdset bøg (2). Danerka. Barstole med sæde af sortbejdset formbøjdet bøgetræ, stel af forkromet metal. H. 100, B. 43, D. 40 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2) Varunr: 4341356 SEK 1 274 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:53:00 SEK 414
Erik Buch, syv stole af eg (7)
Erik Buch, syv stole af eg (7). Erik Buch, syv stole af eg, betrukket med uld. Fremstillet af Oddense maskinsnedkeri. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4342499 SEK 1 274 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-07-25 19:53:00 SEK 1 719
Fem stole af palisander (5)
Fem stole af palisander (5). Fem stole af palisander ryg og sæde polstret med lyst møbelstof. H. 78, SH. 44, B. 51. En stol med reparation ved ryg, fremstår med brugsspor (5). Varunr: 4342374 SEK 3 821 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:53:00 SEK 891
Kommode af fyrretræ ca. 1900
Kommode af fyrretræ ca. 1900 . Kommode af afsyret fyrretræ med fire skuffer, omkr. 1900. H. 88 cm. B. 90 cm. D. 47 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsslitage og ormehuller. Nøgle mangler. Varunr: 4341357 SEK 1 910 DK, Herlev, Dynamovej 2016-07-25 19:53:00 SEK 605
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >>