Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Niels Roth Andersen, spisebord. Massiv ask.
Niels Roth Andersen, spisebord. Udført i massiv sæbebehandlet ask, tappet sammen. Designet af Hiroshi Akutso. L. 180 cm. B. 90 cm. H. 70 cm. Udstillingsmodel. Niels Roth Andersen har bl.a produceret møbler for Finn Juhl, herunder NV 53 m.fl.
Varunr: 4794304
SEK 20 464 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
13:05:33
SEK 5 500
Arne Jacobsen. To stole, model 3107 (2)
Arne Jacobsen 1902-1971. To stole 'Syveren' med skaller af formspændt lakeret træ i hhv. pink og grøn, monteret med stel af forkromet stålrør. Formgivet 1955, model 3107. Fremstillet hos Fritz Hansen. Med ridser (2)
Varunr: 4800669
SEK 2 558 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:13:00
SEK 1 982
Charles Eames. Bord 'Segmented Table', Ø 121 cm
Charles Eames 1907-1978. Vintage 'Segmented Table', rundt bord med søjle og firpasfod i grålakeret aluminium, plade med laminat og gummikant. H. 71 cm. Ø 121 cm. Formgivet 1964. Fremstillet hos Hermann Miller med label herfra. Alm. brugsspor.
Varunr: 4786987
SEK 6 395 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:15:00
SEK 4 093
Overpolstret lænestol
Overpolstret lænestol med skørt og ben af træ. H. 70 cm, SH. 36 cm. Ombetrukket og ryg med plet.
Varunr: 4776496
SEK 1 023 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:15:21
SEK 384
Matgrupp i gustaviansk stil
MATBORD, STOLAR, 8 st., KARMSTOLAR, 2 st., iläggsskivor, 3 st., varav 2 med sarg, gustaviansk stil, svenska modellen, 1900-tal, skuren dekor, kannelerade ben, höjd 76, diameter 120, vardera iläggsskiva 55 cm
Varunr: 4807304
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:16:00
Se mer
Charles Eames. Et sæt på fire Soft Pad armstole, model EA-208 (4)
Charles Eames 1907-1978. Et sæt på fire Soft Pad armstole, model EA-208. Sæde og ryg med betræk af sort, let patineret læder, bagpå med sort hopsak, firpasfod og armlæn i forkromet aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med lette brugsspor. (4)
Varunr: 4807118
SEK 51 160 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:20:00
SEK 42 207
Dansk møbelproducent: Kvadratisk spisebord - teaktræ
Dansk møbelproducent: Kvadratisk spisebord af fineret teaktræ. H 75 cm, B 99 cm, L 99/183 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4808090
SEK 1 919 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
13:22:00
SEK 1 247
Klaffbord på hjul
BRUNO MATHSSON, klaffbord på hjul, björk, stämplat 1964, höjd 63, 80 med klaffar 93 cm
Varunr: 4807308
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:24:00
Se mer
Monterskåp
MONTERSKÅP, 1900-talets andra hälft, med invändig belysning, kinesiserande dekor, hyllor i glas, höjd 183, 51x51 cm
Varunr: 4807309
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:26:00
Se mer
Karmstolar
KARMSTOLAR, 1 par, samtida, betsad bok, lila / blå klädsel, sitthöjd 43 cm
Varunr: 4807314
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:36:00
Se mer
Par armstole af palisander (2)
Par armstole af palisander polstret med mønstret møbelstof H. 82, SH. 43 cm. Brugsspor (2)
Varunr: 4808032
13:36:06
SEK 384
Hylla design Kandell
JOHAN KANDELL, "Pilaster", hylla, Källemo, körsbär, formgiven 1989, brännmärkt JK, höjd 205 cm
Varunr: 4807316
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:40:00
Se mer
Børge Mogensen. Lænestol, model J52B
Børge Mogensen 1914-1972. Windsorstol af aubergine lakeret bøgetræ, model J-52. Fremstillet hos FDB. Udstillingsmodel. SH. 44. H. 90. B. 56 cm.
Varunr: 4799564
SEK 1 919 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-10-2017
13:42:00
SEK 1 215
Hylla design Kandell
JOHAN KANDELL, "Pilaster", hylla, Källemo, björk formgiven 1989, brännmärkt JK, höjd 205 cm. Skador: smärre slitage
Varunr: 4807317
13:42:00
Se mer
Harry Bertoia. Lounge stol, Diamond Lounge chair, model 421
Harry Bertoia 1915-1978. Lounge stol, Diamond Lounge chair med wirestel i forkromet stål. Formgivet 1950. Fremstillet og mærket hos Knoll International, model 421.
Varunr: 4808064
13:42:47
SEK 4 604
Design Bruno Mathsson Karin
BRUNO MATHSSON, "Karin", fåtölj, Dux, kromat underrede på hjultrissor, lösa t skinnklädda plymåer, sitthöjd ca 37 cm
Varunr: 4807318
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
13:44:00
Se mer
Johannes Foersom og Peter Hiort Lorenzen. Fire armstole i sort læder, model Flamingo / EJ205 (4)
Johannes Foersom & Peter Hiort-Lorenzen. Fire armstole polstret med sort læder på drejbar firpasfod i stål. Formgivet 2002. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model EJ 205 'Flamingo'. Fremstår med minimale brugsspor. (4) Professionel eftermonteret med stel fra anden producent.
Varunr: 4754886
SEK 23 022 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:46:00
SEK 12 023
Philippe Starck. Sæt på seks stole, model Cam El Eon (6)
Philippe Starck. Seks stole / stabelstole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af gråt plast. Produceret hos Driade Aleph Italy. Fremstår med alm. brugsspor. (6)
Varunr: 4804016
SEK 7 674 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:49:00
SEK 1 343
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', anilin læder
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår professionelt nybetrukket med ren anilin læder. Sælger yder 2 års garanti på ...
Varunr: 4797198
SEK 12 790 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:49:52
SEK 7 930
Zevs Italy. Et sæt på fire barstole (4)
Zevs Italy. Et sæt på fire barstole af aluminium. H. 106 cm. B. 39 cm. SH. 78 cm. Fremstår med mærker samt brugsspor. (4)
Varunr: 4785328
SEK 1 535 DK, Herlev, Dynamovej 19-10-2017
13:51:00
SEK 416
Charles & Ray Eames: 'Hang it all' knagerække
Charles & Ray Eames. Hang-it-all knagerække af rødlakeret metal med trækugler. Formgivet 1953. Fremstillet hos Vitra. L. 50 cm. Ligger i original æske. NB: Modelfotos.
Varunr: 4751134

SEK 2 558 DK, Herning, Engdahlsvej 19-10-2017
13:55:00
SEK 767
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSR glasfiber - Multicolor (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med originale gennemfarvede multicolor skaller af glasfiber med struktur. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra/Herman Miller, mærket. Model DSR. Professionel eftermonteret med originale wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. (6)
Varunr: 4781976
SEK 25 580 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
13:56:43
SEK 13 430
Senempire chatol af egetræ, ca. 1840
Senempire chatol af egetræ. Overskab med svungen top, hvorunder buede låger og helsøjler, bag hvilke hylder og mindre skuffer. Bag cylinderklap små skuffer og buede låger, skuffe og helsøjler. Herunder udtrækkelig skriveplade med skydelåger. Forneden tre større skuffer. Beslag af messing. ...
Varunr: 4806841
SEK 3 198 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-10-2017
13:57:00
SEK 1 087
Soffa design Arne Jacobsen
ARNE JACOBSEN, "Lufthavn", soffa, Fritz Hansen, Danmark 1970, 3-sitsig, förkromade stålben, klädsel i svart skinn, etikettmärkt FH MADE IN DENMARK 0464 BY FRITZ HANSEN, höjd 70, längd 177 cm
Varunr: 4807320
SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-10-2017
14:02:00
Se mer
Hans J. Wegner. Lænestol i teak, ombygget
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol med stel af lakeret, massiv teak, løse uoriginale hynder betrukket med uldstof. Fremstillet hos Getama, model GE-290, ombygget. Stel med revne og reparationer.
Varunr: 4806269
SEK 1 279 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:03:00
SEK 1 982
Alf Svensson stol Te-ve
ALF SVENSSON, stol, "Te-ve", Bra Bohag, Ljungs industrier, stomme i lackad bok, brickmärkta, sitthöjd ca 38 cm. Modellen formgiven 1953
Varunr: 4807321
14:04:00
Se mer
Lounge Sessel / Wingback Chair der 1950er Jahre
Lounge Sessel / Ohrensessel / Wingback Chair der 1950/60er Jahre. Ausladende Konstruktion mit Beinen und Armlehnen aus massivem Holz, Bezug aus schwarzem Stoff mit gelblichem Muster, ausgestattet mit Nackenkissen. B. 70,5cm, H. 112cm, T. ca. 89cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, der Stoff ist auf ...
Varunr: 4796268
SEK 3 808 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-10-2017
14:05:00
SEK 2 094
Johannes Andersen. Bakkebord af teak
Johannes Andersen. Bakkebord af teak, aftagelig bakke med greb, herunder aftagelig hylde af stjerneflet, tilspidsede ben. H. 57,5 cm, L. 70,5 cm, B. 45 cm. Stempel fra CFC, Silkeborg. Fremstår med brugsmærker, samt reparation i plade/bakke, flethylde med defekter. Løs samling ved ene ben.
Varunr: 4806267
SEK 1 919 DK, Kolding, Trianglen 19-10-2017
14:05:00
SEK 831
Slagbrord 1800-tal
SLAGBORD, 1800-tal, bemålat, höjd 77, 108x45, total bredd ca 170
Varunr: 4807322
14:06:00
Se mer
Sidse Werner. Stumtjenere, model 'Coat Tree' (2)
Sidse Werner 1931-1989. Et par stumtjenere i forkromet stål. Formgivet i 1972. Fermstillet hos Fritz Hansen. H. 195 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varunr: 4762573
14:09:00
SEK 3 709
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 109  >>