Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 105  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Bokhylla i björk
Bokhylla i björk. BOKHYLLA, björk, omkring 1900, höjd ca 135, 94x29 cm Varunr: 4640950 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 10:18:00
Se mer
Skänkskåp
Skänkskåp. SKÄNKSKÅP, Dalarna, daterat 1810, blåmålad med dekor av kurbits, höjd ca 183, 80x42 cm Varunr: 4640952 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 10:22:00
Se mer
Sebastian Zachl, bordsæt
Sebastian Zachl, bordsæt . Sebastian Zachl. Bord, model Zachl, og fire skamler / stole, model Zachl 1. Bordplade og sæde samt spændben af fineret olieret birk, sarg af massiv olieret eg. Fremstillet af GEA. Bord H. 74 B. 76 D. 76 cm. Skammel/stol H. 46 B. 35 D. 35 cm. Leveres usamlet i boks 77 x 77 x 7 cm. Samlevejledning ... Varunr: 4511540

SEK 2 585 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-04-30 11:07:00 SEK 1 034
Gobelinsessel aus dem 18. Jh.
Gobelinsessel aus dem 18. Jh.. Gobelinsessel aus dem 18. Jh., mit geschwungenen Beinen und Armlehnen. Der Sessel ist verziert mit floralen Schnitzereien. Der Bezug mit floralem Motiv und mit figürlicher Szene. Maße ca.: H. 93 cm, T. 54 cm, B. 68 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4599152 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 11:10:00 SEK 1 008
Soffa Carl Malmsten modell Samsas
Soffa Carl Malmsten modell Samsas. CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", OH Sjögren, blå ullklädsel, längd ca 185, sitthöjd 41 cm Varunr: 4640970 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-30 11:12:00
Se mer
Cube Design, Seks konferencestole (6)
Cube Design, Seks konferencestole (6). Cube Design, Seks konferencestole af fineret ask, forsidepolstret med gråt alcantara, grålakeret 5-pas fod afsluttet på hjul. Modelfotos. Fremstår med små brugsspor. (6) Varunr: 4637178 SEK 2 585 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-30 11:22:00 SEK 517
Charles Eames. Sæt på fire kontorstole EA-108 med sort hopsak (4)
Charles Eames. Sæt på fire kontorstole EA-108 med sort hopsak (4). Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på fire kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i mørkegråtlakeret aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i betragtning. Se også ... Varunr: 4443965 SEK 36 191 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 11:50:00 SEK 24 558
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hvidt læder
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, hvidt læder . Charles Eames 1907 - 1978. Armstol / kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af hvidt læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor. Se varenummer 4496750 & 4496751. Varunr: 4496748 SEK 12 925 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 11:53:00 SEK 9 048
Kommode, rustikt design
Kommode, rustikt design. Kommode af træ med runde stålben i rustikt design. Front med ni skuffer. Mål. H.98, B.70, D.38cm. OBS! OBS! Venligst vær opmærksom på at denne vare befinder sig på Lauritz.com Herlev’s eksterne lager på Rovsingsgade 68, 2100 København Ø og kan UDELUKKENDE besigtiges og afhentes på denne adresse ... Varunr: 4518038

SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-30 12:02:00 SEK 1 939
Spegel i rokoko
Spegel i rokoko. SPEGEL, rokoko, 1700-tal, fasettslipat glas, höjd 15x15 cm Varunr: 4641006 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 12:38:00
Se mer
Alvar Alto 1898-1976 To bænke af birketræ (2)
Alvar Alto 1898-1976 To bænke af birketræ (2). Alvar Aalto (1898-1976) To bænke af delvist formspændt birketræ med tremmesæde, fremstillede hos Artek, model 153A. H. 44,5 cm. L. 72 cm. B. 40 cm. Brugsspor (2) Varunr: 4626628 SEK 2 585 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-30 12:59:00 SEK 2 003
Stolar industridesign
Stolar industridesign. KAFÉSTOLAR, 8 st, 1900-tal, industridesign, bemålad plåt, sitthöjd 41 cm Varunr: 4641011 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:02:00
Se mer
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk. SPEGEL, sengustaviansk, 1700/1800-tal, dekorornament i pastellage, senare förgyllning med slagmetall, delat spegelglas (sannolikt kvicksilverfolierat), höjd ca 170, krönets bredd 80 cm. Varunr: 4641013 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-30 13:06:00
Se mer
Stolar
Stolar. STOLAR, 6 st., Thonet-stil, sent 1900-talet, rödmålade, sitthöjd 48 cm Varunr: 4641018 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:16:00
Se mer
Skrivbord 1970-tal
Skrivbord 1970-tal. SKRIVBORD, 1960/70-tal, betsad furu, höjd 73, 130x81 cm Varunr: 4641020 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:20:00
Se mer
Stolar design Malmsten
Stolar design Malmsten. CARL MALMSTEN, "Lilla Åland", stolar, 1 par, rödmålade, sitthöjd ca 45 cm Varunr: 4641022 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:24:00
Se mer
Skärm med skrivklaff
Skärm med skrivklaff. SKÄRM MED SKRIVKLAFF, 1800-talets första hälft, Regency, pyramidmahogny, England, skinnklädd skiva, höjd ca 110 cm, 56x13 cm, nyckel saknas Varunr: 4641024 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:28:00
Se mer
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2)
Charles Eames. Par armstole, model EA-108 (2) . Charles Eames 1907 - 1978. Par armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn i forkromet aluminium med drejefunktion. Betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. (2) Varunr: 4465226 SEK 14 218 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 13:30:00 SEK 10 599
Bruno Mathsson
Bruno Mathsson . BRUNO MATHSSON, karmstolar, 1 par, "Eva", sadelgjord, stämplad, för firma Karl Mathsson, Värnamo, 1976, sitthöjd ca 33 cm Varunr: 4641028 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:36:00
Se mer
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 . Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292 med fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul, originale med alu stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort patineret læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket heraf. Varunr: 4597807 SEK 12 925 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 13:37:00 SEK 7 497
Konvolut Bürotische von Weinkath (4)
Konvolut Bürotische von Weinkath (4) . Konvolut Bürotische von Weinkath, Tischplatte aus Laminat, weiß. 4 Stahl-Beine. Maße: H. 75 cm, B. 80 cm, L. 160 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4) Varunr: 4646857 SEK 1 920 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-04-30 13:39:00 SEK 384
Peter Hvidt & Orla Mølgaard
Peter Hvidt & Orla Mølgaard "Minerva" soffa. PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD, soffa / dagbädd, "Minerva", 1960-tal, klädd i blått textil, teak, ett armlän, brickmärkt FD, sitthöjd ca 40, totalhöjd ca 80 djup ca 76 längd ca 200 cm Varunr: 4641030 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 13:40:00
Se mer
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217 . Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af original sort læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, afsluttet på hjul med alu-stålkappe. Højdejustérbar med vippefunktion. Seneste generation med Chrom-ring. Fremstår med ... Varunr: 4602814 SEK 25 851 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 13:46:00 SEK 18 742
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109. Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Nye generation med chrom-ring. Fremstår med lette brugsspor. Varunr: 4568902 SEK 15 511 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-30 13:51:00 SEK 10 340
Farstrup armstol
Farstrup armstol. Farstrup armstole med tremmer, sæde af teak og stel af sortlakeret bøgetræ. Fremstår med kraftig slidtage, skrammer samt lakafslag. Varunr: 4641813 SEK 1 034 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-30 13:57:00 SEK 711
Serving Buffet / Anrichte im Stile des Klassizismus
Serving Buffet / Anrichte im Stile des Klassizismus . Serving Buffet / Anrichte im Stile des Klassizismus, furniert in Mahagoni. Die Frontseite mit vier Schubladen und zwei Seitentüren, zwei Schlüssel vorhanden. Maße ca.: H. 80 cm, B.190 cm, T. 48 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. Varunr: 4599125 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 14:00:00 SEK 960
Schreibtisch / Ladys Desk der 1960er Jahre in Teak
Schreibtisch / Ladys Desk der 1960er Jahre in Teak. Schreibtisch / Ladys Desk der 1960er Jahre. Konstruktion mit Beinen aus massivem Buchenholz, Oberflächen in Teakholzfurnier, ausgestattet mit drei Schüben und einer Tür, es ist nur ein Schlüssel für die Türe vorhanden. B. 127cm, H. 75cm, T. 60cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, auf der Platte ... Varunr: 4578855 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 14:05:00 SEK 384
Tischspiegel im Stil des Art déco
Tischspiegel im Stil des Art déco . Tischspiegel im Stil des Art déco mit einem kreisförmig gen verchromten Ständer aus Metall. Der Spiegel ist auswechselbar und besitzt einen Facettenschliff. Maße ca.: 41 x 31 cm. Der Spiegel befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und Oxidationsspuren. Varunr: 4633616 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-30 14:07:00 SEK 384
Serveringsskåp
Serveringsskåp. SERVERINGSSKÅP, 1960-tal, vitlackerat, dörrar med bakomvarande hyllor samt schatull, höjd ca 170, 90x43 cm Varunr: 4641038 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-30 14:10:00
Se mer
Slagbord 1800-tal
Slagbord 1800-tal. SLAGBORD, 1800-tal, spår av rödbemålning, höjd ca 73, 125x31 vardera klaff 65 cm Varunr: 4641040 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-30 14:14:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 105  >>