Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-107 med stel og armlæn i poleret aluminium. Betræk af mørkeblåt, let patineret læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Se varenummer 4790243.
Varunr: 4840736
SEK 7 770 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
09:38:00
SEK 3 238
Tre indskudsborde af teak (3)
Tre indskudsborde af teak, lettere tilspidsede ben, H. 45-47-48 cm. B. 35,5-34-32,5 cm. L. 56-52-47 cm. Brugsspor. (3)
Varunr: 4859886
SEK 1 554 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
10:03:38
SEK 518
Karmstolar
KARMSTOLAR, 2 st., snarlika, sengustaviansk resp sengustaviansk stil, bemålade, skuren dekor, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 42 cm
Varunr: 4861061
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:04:00
Se mer
Spegel 1800-tal
SPEGEL, 1800-talets senare del, blandstil med gotiska drag, fanerad i palisander, skurna detaljer/krön, mässingsinläggningar, delat spegelglas, ca 199 x 66 cm
Varunr: 4861064
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 11-12-2017
10:16:00
Se mer
Erik Kirkegaard, armstol af eg, betræk af grøn uld
Erik Kirkegaard, armstol med stel af eg, sæde og ryg betrukket med grøn uld, fremstillet hos Høng Stolefabrik, H. 85 cm. Sædehøjde 45 cm. Brugsspor samt rygbetræk med løs kedesyning samt enkelte pletter.
Varunr: 4859885
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
10:19:43
SEK 453
Soffa Paradiset
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, soffa, ur möbelfamiljen Paradiset, Triva, Nordiska Kompaniet 1950/60-tal, blå klädsel, längd 180 cm, sitthöjd ca 39 cm
Varunr: 4861068
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
10:32:00
Se mer
Eames stol
RAY OCH CHARLES EAMES, (4) Vitra, karmstol "Eames Plastic Sidechair DSR", formstöpt plast, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 44 cm
Varunr: 4861071
10:44:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol, Model EA-119 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol, model EA-119 med armlæn af poleret aluminium, fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Både sæde, ryg og bagpå med betræk af sort læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale/lette brugsspor.
Varunr: 4783274
SEK 23 311 DK, Kolding, Trianglen 11-12-2017
10:53:00
SEK 16 188
Stolar
STOLAR, 1 par, 1800-tal, sengustavianska, provinsarbete, modell Axet, vitbemålade, bronserade detaljer, främre ben med kannelyrer, svängda bakben, höjd ca 46 cm
Varunr: 4861073
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:00:00
Se mer
Dyrlund, reol af teak
Dyrlund, reol af teak med hylder, H. 203 cm. B. 94 cm. D. 35 cm. Brugsspor.
Varunr: 4858817
SEK 2 590 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
11:05:36
SEK 680
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. hvid ask.
Dansk møbelproducent. Sofabord m/ glasplade. Stel udført i massiv hvidlaseret ask. Mål: H. 52. 65x65 cm. Udstillingsmodel.
Varunr: 4854273

SEK 3 238 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:09:00
SEK 389
Peter J. Lassen. Otte Montana moduler, hvide (8)
Peter J. Lassen. Otte Montana moduler af hvidlakeret MDF bestående af: 3 moduler med skuffer i front / arkivindretning H. 35,5, B. 41, D. 60 cm, 4 moduler med åbne hylder og skuffer / arkivindretning i front H. 70, B. 41, D. 60 cm samt modul med åbne hylder i front H. 70, B. 41, D. 38 cm. ...
Varunr: 4861361
SEK 5 180 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
11:09:00
SEK 1 684
Tom Stepp/Fredercia Furniture. Otte stole, model FUNK. (8)
Tom Stepp/Fredercia Furniture. Otte stole, model FUNK med sæde i formspændt lakeret bøg, medeformet stel i forkromet stål monteret med dupsko m/filt. Modelfoto. Fremstillet ved Fredericia Furniture. (8)
Varunr: 4774608

11:23:00
SEK 1 748
Hjørneskab af teak, 1960'erne
Hjørneskab af teak, front med låger, hvorbag hylder og spejlvæg, nederst 3 skuffer beklædt med filt, 1960'erne, H. 120 cm. B. 58 cm. Brugsspor, spor af fugt, hylder med rander samt topplade med ridser / skrammer.
Varunr: 4858822
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2017
11:28:37
SEK 486
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive B
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor.
Varunr: 4825403
SEK 8 288 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:30:00
SEK 4 144
A. Citterio, Tisch Modell Ad Hoc für Vitra.
A. Citterio, Tisch Modell Ad Hoc für Vitra. Entwurf des Schreibtisches von 1994. produziert 2013. Konstruktion mit Beinen aus Metall mit Rollen, Platte in weißem laminat. B. 160cm, H. 72,5cm, T. 80cm. Leichte Gebrauchspuren.
Varunr: 4861942
SEK 2 410 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-12-2017
11:30:50
SEK 434
Karmstolar 1960-tal
KARMSTOLAR, 3 st, 1960-tal, massiv betsad teak, klädda i svart konstskinn, sitthöjd 45 cm
Varunr: 4861081
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:32:00
Se mer
Christian Hvidt. Skrivebord af mahogni med løst skuffemodul (2)
Christian Hvidt. Fritstående skrivebord af fineret mahogni, front med to skuffer samt udtræksplade, løst skuffemodul med to skuffer heraf én med hængemapper, greb af messing, bordplade med hul til gennemføring af ledninger. Fremstillet hos Søborg Møbelfabrik. H. 73 B. 200 D. 100 cm. Nøgler ...
Varunr: 4861955
SEK 2 072 DK, Helsingør, Støberivej 11-12-2017
11:34:17
SEK 615
Karmstolar Louis XVI
KARMSTOLAR, 1700-tal, Louis XVI, skuren dekor, delvis förgyllda, klädsel i petit-point, höjd ca 86, sitthöjd 40 cm
Varunr: 4861083
SEK 20 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 11-12-2017
11:40:00
Se mer
Par engelske Windsor armstole, 1900'tallets første halvdel (2)
Par ant. engelske Windsor armstole af massivt bejdset elm og bøgetræ med tremmeryg. 1900-tallets første halvdel. Fremstår med brugsspor, b.la i form af ridser på ben. H. 98. B. 54 cm. (2)
Varunr: 4858626
SEK 1 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-12-2017
11:40:56
SEK 421
H. Kjærnulf, 5 stole af eg med brunt læder, Bruno Hansen (5)
H. Kjærnulf, 5 stole af egetræ, sæde betrukket med brunt læder, fremstillet hos Bruno Hansen. B. 50 cm. Sædeh. 45 cm. Små brugsspor. (5)
Varunr: 4861409
SEK 3 238 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2017
11:43:00
SEK 2 072
Expect. Par låsbare skabe (2)
Expect. Par låsbare skabe malet i hvid højglans. Front med 2 låger hvor bag hylde. Monteret på indstillelige ben. B. 80 cm., D. 40 cm., H. 81 cm. 2 nøgler medfølger.
Varunr: 4833062

SEK 2 590 DK, Herning, Engdahlsvej 11-12-2017
11:54:28
SEK 389
Ett par fåtöljer, 1930/40-tal (2)
Ett par fåtöljer, 1930/40-tal. Senare omklädda. Höjd 80 cm, sitthöjd 43 cm, bredd 64 cm. Slitage, fläckar. (2)
Varunr: 4843266
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
11:54:44
SEK 300
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell (2)
Ett par fåtöljer, öronlappsmodell. Lösa plymåer, avtagbar överdragsklädsel i ljus textil, undertill klädda med domestik, klara att klä om. 1900-2000-tal. Stomme i bok. Höjd ca 105 cm. Bredd ca 75 cm. Djup ca 85 cm. Bruksslitage och fläckar. OBS! modellbilder, avvikelser kan förekomma. ...
Varunr: 4855038
11:55:26
SEK 325
K.A Roos. Fåtölj 'Gripsholm Fåtölj'
K.A. Roos. Fåtölj 'Gripsholms Fåtölj'. Antikgrå bemålning. Ljus rutig textilklädsel, lösa dynor. H: 89 cm. Sitth: ca 47 cm. B: 68 cm
Varunr: 4845352
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
11:55:59
SEK 1 100
Emmafåtölj
Emmafåtölj, klädd i ljus sammetsvelour, djuphäftad rygg. H 80 cm B 60 cm Bruksspår.
Varunr: 4841228
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 11-12-2017
11:56:49
SEK 300
TV-bänk, Aldo van den Nieuwelaar, Pastoe Furniture, Holland
TV-bänk formgiven 1978 av Aldo van den Nieuwelaar för Pastoe Furniture, Holland. Utförd i svart laminerat trä och plast. Jalousidörrar med bakomliggande hyllplan. Invändigt etikettmärkt. Höjd 75 cm. Längd 120 cm. Djup 50 cm. Bruksslitage, repor, märken och skador kan förekomma. OBS! ...
Varunr: 4845495
11:57:06
SEK 300
Varunr: 4845494
11:57:33
SEK 325
Varunr: 4855036
11:58:02
SEK 325
Varunr: 4845493
11:59:42
SEK 300
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 102  >>