Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol, 1960/70'erne (2)
Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol, 1960/70'erne (2). Dansk møbelproducent. To-pers. sofa samt lænestol betrukket med med blomstret stof, stel af egetræ. 1960/70'erne. L. 123 cm. Fremstår med lette brugsspor, små skrammer på stel. (2) Varunr: 4130007 SEK 1 491 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-02-14 07:06:00 SEK 373
Chatol, egetræ, 1800'tallet
Chatol, egetræ, 1800'tallet. Chatol af massivt egetræ, front med nedfældig klap, bag hvilke små skuffer og hylde, herunder tre skuffer med greb af messing. 1800'tallet. H. 107 L. 102 D. 50 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsslitage, låge med skævhed / lukker ikke til, senere monteret greb og nøgleblik. Varunr: 4145497 SEK < 1 000 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-02-14 07:07:00 SEK 807
Skalma lænestole med brunt læder, på drejesokler (2)
Skalma lænestole med brunt læder, på drejesokler (2). Skalma lænestole betrukket med brunt læder, på drejesokler med runde fødder af forkromet stål. Siddeflade med dybhæftet, ternsyet læder. Fremstillede 2009. Alm. små brugsspor. H. 102. B. 61 cm. (2) Varunr: 4079628 SEK 12 422 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-14 09:20:00 SEK 3 727
Fåtöljer 1 par svart skinn
Fåtöljer 1 par svart skinn. FÅTÖLJER, 1 par, 1900-talets mitt, klädsel i svart skinn och mörkbetsade ben, med lösa sitt- och ryggplymåer, sitthöjd ca 41,5 cm Varunr: 4151405 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-02-14 10:00:00
Se mer
Karmstolar
Karmstolar. KARMSTOLAR, 1 par, 1800-tal, Karl Johan, björk, svärtade detaljer, ryggbricka med medaljong med intarsia av kvinnofigurer, klädsel av tyg, sitthöjd ca 46 cm Varunr: 4151414 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-14 10:36:00
Se mer
Hans J. Wegner, Otte armstole model PP-58 i mahogni (8)
Hans J. Wegner, Otte armstole model PP-58 i mahogni (8) . Hans J. Wegner 1914-2007. Otte armstole model PP58, stel af mahogni, sæder nybetrukket med sort skai. Tegnet i 1987. Fremstillet hos PP-Møbler, plakette herfra på stel. Proveniens; Stolene er fra en særbestilling til færgerne Ask & Urd. (8) Varunr: 4152298 SEK 17 391 DK, Kolding, Trianglen 2016-02-14 11:07:03 SEK 11 677
Dansk møbelproducent. Spisebord med to tillægsplader i Bubinga (3)
Dansk møbelproducent. Spisebord med to tillægsplader i Bubinga (3) . Dansk møbelproducent; spisebord med to aftagelige plader i Bubinga samt runde tilspidsede ben, H. 74 cm., B. 90 cm., L. 78-254 cm. Fremstår med brugsspor (3) Varunr: 4152302 SEK 1 863 DK, Kolding, Trianglen 2016-02-14 11:11:23 SEK 745
Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ
Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ. Georg Kofoeds Møbelfabrik. Skab af nøddetræ, front med hylder og to døre. Fremstillet hos Georg Kofoed. H. 140, B. 97, D. 30 cm. Fremstår med slitage, hul i bagklædning. Varunr: 4140229 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-14 11:17:00 SEK 373
Hallmöbel 1900-talets andra hälft
Hallmöbel 1900-talets andra hälft. HALLMÖBEL, med paraplyställ, 1900-talets andra hälft, ek, fasettslipat spegelglas, krokar i mässing, insats i plåt, höjd 181, 61x22 cm Varunr: 4151423 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-02-14 11:20:00
Se mer
Erik Jørgensen. Lænestol af bøg
Erik Jørgensen. Lænestol af bøg. Erik Jørgensen. Lænestol med tremmestel af bøgetræ, løse hynder betrukket med møbelstof. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4152310 SEK < 1 000 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-14 11:28:45 SEK 466
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel
Snedklaffsekretär med vitrinöverdel. SNEDKLAFFSEKRETÄR, med vitrinöverdel, 1800-talets andra hälft, bemålad, inredning fanérad i mahogny, patinerade beslag, höjd ca 208, 96x48 cm Varunr: 4151429 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-02-14 11:44:00
Se mer
Kontorstol
Kontorstol. Kontorstol. Betrukket med sort stof på sæde og grønt på ryg. 5-fodet stel, af hvid bemalet metal, med hjul. Vippeanordning og trinløs højdejustering. Siddehøjde 45-59 cm. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 55x50x20 cm.Modelfoto Varunr: 4121750

SEK < 1 000 DK, Aarhus, Egå Havvej 2016-02-14 11:58:00 SEK 404
Vitrineskab, sort antikbemaling
Vitrineskab, sort antikbemaling. Vitrine/Skab af sort antikbemalet træ. Indvendigt hvid. Front med to glasdøre bag hvilke hylder. Beslag af metal. Underdel med skuffer samt låge. Mål: H. 156 B. 115 D. 50 cm. Varunr: 4097081

SEK 4 348 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-14 12:02:00 SEK 3 478
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-105, sort læder
Charles og Ray Eames. Lobby Chair, ES-105, sort læder . Charles og Ray Eames. Lobby Chair med armlæn og firpasfod med drejefunktion af forkromet metal, ryg og sæde betrukket med sort knapsyet, patineret læder, model ES-105. Formgivet af Charles og Ray Eames. Udført hos Herman Miller. Model ES-105 udgaven er udført med bredere siddeflade end EA-108 ... Varunr: 4136907 SEK 18 633 DK, Kolding, Trianglen 2016-02-14 12:05:00 SEK 13 664
Vikskärm kinesiserande dekor
Vikskärm kinesiserande dekor. VIKSKÄRM, 4 dlr, 1900-tal, svartmålat med polykrom dekor av kinesiserande motiv, fotbeslag i mässing, höjd ca 183, 4x83 cm Varunr: 4151435 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-02-14 12:16:00
Se mer
Sengebord af hvidmalet metal, monteret  på tre ben med kørehjul.
Sengebord af hvidmalet metal, monteret på tre ben med kørehjul.. Sengebord af hvidmalet metal, monteret på tre ben med kørehjul. L. 47. B. 30 cm varierende H. Varunr: 4152288 SEK 1 242 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-14 12:21:00 SEK 435
Stolar gustavianska lindomearbete
Stolar gustavianska lindomearbete. STOLAR, 6 st., sekelskifte 1800, gustavianska lindomearbete, dekor av pärlbård samt stiliserad kärve, ben med kannelyrer, klädsel av tyg, sitthöjd ca 46 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varunr: 4151438 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-14 12:28:00
Se mer
3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura
3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura. 3 pers. sofa med chaiselong - Model Laura. Betrukket med sort skind på slidflader. Nakkestøtter med vippefunktion. Ben af metal. Chaiselong i højre side. L 265. D 165/100 cm. Fremstår i orginal emballage. Emballage mål: 172x100x70 + 166x102x70 cm. Varunr: 4156930

SEK 6 211 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-02-14 12:30:00 SEK 4 348
Skænk, antibemalet træ, sortbemalet
Skænk, antibemalet træ, sortbemalet. Skænk i antikbemalet træ. Front med to låger bag hvilke to hylder. 2 skuffer i sarg. metaltrådsnet i låger og på sider. Mål: H. 150 B. 95 D. 44 cm. Varunr: 4141173

SEK 3 727 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-02-14 12:39:00 SEK 2 484
Skab / Bogreol, antikbemalet hvid
Skab / Bogreol, antikbemalet hvid. Todelt skab / bogreol, antikbemalet massivt træ .Udvendigt hvidbemalet, indvendig hvidbemalet. Overdelen har flytbare hylder. Underdelen har to låger bag hvilket hylder. Tre skuffer midtpå, greb af metal. Mål: H. 225 B. 180 D. 50 cm. Kommer i 2 kolli. Varunr: 4147119

SEK 6 211 DK, Helsingør, Støberivej 2016-02-14 12:53:00 SEK 4 969
Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt
Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt. Byrå, rokokostil, omkring 1900-talets mitt. Fanerad delvis i mahogny. Beslag i mässing. Nyckel medföljer. Höjd: 66 cm. Bredd 29 cm. Djup 24 cm. Milda bruksspår. Varunr: 4141836 SEK < 1 000 SE, Örebro, Aspholmen 2016-02-14 13:22:00 SEK 375
Stolar gustavianska Carl Johan Wadström
Stolar gustavianska Carl Johan Wadström. STOLAR, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, kallstämplade CIWS för Carl Johan Wadström, träskuren dekor, spår av tidigare bemålning, klädsel av skinn, fragment av stockholms stolmakarämbetes sigill, sitthöjd ca 45 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varunr: 4151450 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-14 13:24:00
Se mer
Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ
Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ. Vitrine/ skab i blå antik bemalet træ, hvidmalet indvendigt. Front med to låger bag hvilke hylde. låger samt sider udfyldt med glas. Mål: H. 90 cm., B. 90 cm., D. 40 cm. Varunr: 4139702

SEK 3 106 DK, Kolding, Trianglen 2016-02-14 13:27:00 SEK 994
Dansk møbelproducent, par lænestole i brun læder (2)
Dansk møbelproducent, par lænestole i brun læder (2). Dansk møbelproducent. Par lænestole betrukket med knapsyet brunt skind, syet med flettet keder, ben af bejdset bøgeræ. 1970'erne. Fremstår med lettere brugsslitage. (2) Varunr: 4148816 SEK 2 484 DK, Odense, Kratholmvej 2016-02-14 13:27:00 SEK 714
Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes (4)
Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes (4). Fåtöljer, ett par med fotpallar, Ekornes . Cognacsfärgat skinn. Fällbar snurrfåtölj. Smärre slitage. Varunr: 4148757 SEK 2 000 SE, Norrköping, Finspångsv. 2016-02-14 13:30:00 SEK 3 000
Børge Mogensen. Shakerbord model C18
Børge Mogensen. Shakerbord model C18 . Børge Mogensen 1914-1972. Shakerbord udført i lakeret bøg med fineret bordplade og massivt stel. L. 140 B. 90. H. 71 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4148852 SEK 1 491 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-02-14 13:30:00 SEK 404
Soffa Louis XV-stil
Soffa Louis XV-stil. SOFFA, 1800-tal, Louis XV-stil, förgylld träskuren dekor, klädsel i tyg, sitthöjd ca 42, 208x60 cm. Proveniens: Torskebo Gård Västmanland Varunr: 4151454 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-02-14 13:40:00
Se mer
Eero Saarinen. 'Tulip' spisebord. Ø 130 cm
Eero Saarinen. 'Tulip' spisebord. Ø 130 cm . Eero Saarinen 1910-1961, 'Tulip' bord med trompetfod af hvidlakeret aluminium, plade af hvid laminat. H. 74 Ø 130 cm. Fremstillet hos Knoll international, stemplet. Fremstår komplet renoveret professionelt. Proveniens: Allianz Arena, München. Varunr: 4090687 SEK 18 633 DK, Kolding, Trianglen 2016-02-14 14:21:00 SEK 12 422
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', oregon pine
Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', oregon pine. Børge Mogensen & Grethe Meyer. Skab fra serien 'Boligens Byggeskabe', med nedfældelig klap bag hvilken hylder samt to døre og ramme af oregon pine, sider beklædt med fiberplade sprøjtelakeret med grå dyrolit; skab indrettet med hylder. H. 202,5, B. 135,5, D. 33,5 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med... Varunr: 4152811 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-14 14:43:00 SEK 528
Louis XVI kommode af eg
Louis XVI kommode af eg. Louis XVI kommode af eg. Tre-delt. Front med fire skuffer med greb støbt med vaseformet dekoration. H. 126, B. 119, D. 58 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med buet/defekt bagbeklædning. Varunr: 4152430 SEK 1 863 DK, Herlev, Dynamovej 2016-02-14 15:03:00 SEK 435
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 101  >>