Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 116  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Frisörstolar, ett par (2)
Frisörstolar, ett par (2). Frisörstolar, ett par. Stomme i förkromad metall, klädda i ceriserosa syntetskinn. Fotpedal för justering av höjd, vridbar fot. Höjd 105 cm. Bredd 65 cm. Djup 60 cm. Bruksslitage, repor och fläckar. Varunr: 4593843 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-25 20:38:00 SEK 300
Spiegel, 50er Jahre
Spiegel, 50er Jahre. Spiegel, 50er Jahre, runder Spiegel in rundem, weiß-milchigem Glasrahmen, mit rückseitiger Metallhalterung, mit Beleuchtung; Maße: D. 51cm. Varunr: 4414438 SEK 1 142 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-03-25 20:41:00 SEK 381
Nattdiksbord
Nattdiksbord. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets andra hälft, gråmålade, invändigt med hyllor, höjd ca 66, 43x31 cm Varunr: 4603727 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 20:42:00
Se mer
To sengeskabe af jern i industriel stil, patineret bemaling (2)
To sengeskabe af jern i industriel stil, patineret bemaling (2). To kubeformede sengeskabe af jern i industriel stil med patineret bemaling, front med låge bag hvilken rum, monteret med låsbare hjul. H. 38 B. 30,5 D. 31 cm. (2) Leveres i kasse, hjul skal eftermonteres, værktøj medfølger. 35 x 33 x 36 cm. Modelfoto Varunr: 4492575

SEK 1 535 DK, Helsingør, Støberivej 2017-03-25 20:49:00 SEK 1 983
Sideboard
Sideboard. SIDEBOARD, 1920/30-tal, vitbemålat, flyttbara hyllplan, skåpslucka, höjd ca 73, 190x32,5 cm Varunr: 4603731 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 20:50:00
Se mer
Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, ca. 1950erne
Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, ca. 1950erne. Dansk møbelsnedker, Organisk formet fritstående skrivebord, 1950erne. Nøddetræ. Front med 5 skuffer. Ene ende med konveks/konkav formet jalousilåge, hvor bag barindretning med hylde af glas. Bagside med hylde. Monteret på seks koniske ben. H. 74 cm., L. 137 cm., B. 70 cm. Fremstår med ... Varunr: 4602941 SEK 1 279 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-25 20:52:00 SEK 928
Fladdermusfåtölj, 'Butterfly Chair', 1950-tal
Fladdermusfåtölj, 'Butterfly Chair', 1950-tal. Fladdermusfåtölj, "Butterfly Chair". Original stomme från 50-talet, nyare klädsel i ljust läder. Läderdetaljer på stommens undersida för att förhindra repning av parkett. Höjd: ca 95 cm, bredd: ca 80 cm, djup: ca 70 cm. Bruksslitage. Lädret har smärre rispor och färgskiftningar samt ett ... Varunr: 4602791 SEK 2 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-25 20:55:00 SEK 2 700
Barstol, 'Trinidad', modell 3300. Nanna Ditzel, Fredericia
Barstol, 'Trinidad', modell 3300. Nanna Ditzel, Fredericia. Barstol, "Trinidad", modell 3300. Nanna Ditzel för Fredericia stolefabrik. Utförd i laminerad formpressad bok med benställning i förkromat stålrör. Höjd: 120 cm. Sitthöjd: 80 cm. Etikettmärkt. Bruksslitage.OBS! rygg från 'Trinidad' sittstol. Varunr: 4599453 SEK 3 500 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-25 20:57:00 SEK 1 000
Ekornes. Lænestol samt skammel model Stressless
Ekornes. Lænestol samt skammel model Stressless. Stressless lænestol samt skammel betrukket med sort læder, stel af bøgetræ, stol monteret med sidebord justerbar. H: 96 cm. SB. 52 cm. Fremstår med brugsspor sidebord med defekt montering. Varunr: 4603986 SEK 1 919 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-03-25 20:58:00 SEK 1 120
Eero Saarinen Esstisch, Model 'Tulip' für Knoll International, dazu fünf Designer Stühle (6)
Eero Saarinen Esstisch, Model 'Tulip' für Knoll International, dazu fünf Designer Stühle (6). Eero Saarinen Esstisch, Model 'Tulip' für Knoll International, dazu fünf Designer Stühle der 1960/70er Jahre im Space Design, wohl Indes Collection. Großer, runder Esstisch mit Marmorplatte. Dazu 5 passende Esstischstühle mit gleichem typischen Untergestell. Korpus gepolstert mit violettem Stoff... Varunr: 4586975 SEK 17 131 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-03-25 20:59:00 SEK 8 803
Gemla 8 stolar
Gemla 8 stolar. STOLAR, 8 st, betsad bok med snörsitsar, skyltmärkta Gemla Fabriker AB Diö höjd 86, sitthöjd 45 cm Varunr: 4603738 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-25 21:04:00
Se mer
Philippe Starck Louis Ghost Chair
Philippe Starck Louis Ghost Chair . PHILIPPE STARCK, "Louis Ghost", karmstol, plexiglas, Kartell, sitthöjd ca 48 cm Varunr: 4603740 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 21:08:00
Se mer
Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft.
Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft.. Matbord/soffbord med glasskiva, metall, 1900-talets senare hälft. Skiva i armerat glas, stativ i svartlackerad metall. Arkitektdesign. Stativet kan ställas upp för att skapa ett matbord eller läggas ner för att skapa ett soffbord. Bordens mått i sin helhet (som soffbord, se bild): Längd: ca ... Varunr: 4584061 SEK 2 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-03-25 21:10:00 SEK 1 000
Nattduksbord gustaviansk stil
Nattduksbord gustaviansk stil. NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets mitt, gustaviansk stil, gråmålade, skyltmärkta Bodafors, höjd 56, 44 x 35 Varunr: 4603742 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 21:12:00
Se mer
Barmöbel/spis
Barmöbel/spis. BARMÖBEL/HÖRNSPIS, 1900-talets andra hälft, dolda fack för glas och flaskor, höjd ca 139, bredd ca 100, djup ca 60 cm, nyckel finns Varunr: 4603749 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 21:26:00
Se mer
Skrivbord 1800-tal
Skrivbord 1800-tal. SKRIVBORD, med uppsats, fanerad i valnöt, 1800-tal, senempire, skåpinredning med lådor och hyllplan, höjd ca 87, 114x62 cm Varunr: 4603755 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 21:38:00
Se mer
Byrå sengustaviansk stil
Byrå sengustaviansk stil. BYRÅ, sengustaviansk stil, med stenskiva, 1900-tal, förlag av Haupt, beslag i mässing, fanérad i Riopalisander med flera träslag, höjd 81, 94x52 cm, CITES-intyg medföljer; nyckel finns Varunr: 4603762 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-03-25 21:52:00
Se mer
Philippe Starck Louis Ghost Chair . PHILIPPE STARCK, "Louis Ghost", karmstol, plexiglas, Kartell, sitthöjd ca 48 cm Varunr: 4603765 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-25 21:58:00
Se mer
Fire stole, bøg. Start 1900 tallet. (4)
Fire stole, bøg. Start 1900 tallet. (4). Fire stole, udført i bejdset bøg. Start 1900 tallet. Sæde polstret med grønligt uldstof. Rigt udskåret. SH. 48 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte mærker på ben. Varunr: 4552630 SEK 1 024 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-03-26 01:01:00 SEK 512
Sidobord
Sidobord . SIDOBORD, 1800-talets slut, höjd ca 71 cm Varunr: 4604146 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 10:03:00
Se mer
Dekorelement
Dekorelement . DEKORELEMENT / del av kistfront, troligen 1600-tal, i valnöt, skuren med dekor av maskaron och putti, bladslingor, längd 63x14 cm. . Proveniens: enligt uppgift Ask kyrka Varunr: 4604148 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 10:09:00
Se mer
Design Le Corbusier för Cassina
Design Le Corbusier för Cassina. LE CORBUSIER, "LC6", matbord, Cassina, Italien, svart stålunderrede, glasskiva, höjd 73, 225x 85 cm Varunr: 4604155 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 10:30:00
Se mer
Karmstol Louis XV-stil
Karmstol Louis XV-stil. KARMSTOL, 1900-talets andra hälft, Louis XV-stil, bemålad, skuren dekor, stoppad rygg, sits och karmar, klädsel i papegojmönster, höjd ca 87, sitthöjd 36 cm Varunr: 4604163 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 11:06:00
Se mer
Englesson byrå
Englesson byrå. ENGLESSON, byrå, 1900-talets slut, 4-lådig, vitlackerad, mässingsknoppar, höjd 98, 104x48,5 cm Varunr: 4604165 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 11:12:00
Se mer
Engelsk gateleg klapbord af egetræ, ca. 1900
Engelsk gateleg klapbord af egetræ, ca. 1900 . Engelsk gateleg klapbord af egetræ, på spiralsnoede ben ca. 1900. H. 73 cm. L. med klapper 117 cm. B. 90 cm. Aldersrelateret stand. Varunr: 4594765 SEK 1 024 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-03-26 11:36:00 SEK 416
Spegel med konsolbord empirestil
Spegel med konsolbord empirestil. SPEGEL, med KONSOLBORD, 1900-tal, empirestil, förgylld, fasettslipat glas, bord med stenskiva, dekor av gripar, spegelns mått 196x89, bordets mått höjd 55, 88x42 cm Varunr: 4604177 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 11:48:00
Se mer
Byrå rokoko
Byrå rokoko. BYRÅ, 1700-tal, rokoko, fanérad i flertal träslag, förgyllda beslag, höjd ca 84, 115x57 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen Varunr: 4604178 SEK 15 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 12:00:00
Se mer
Stuhl EMC möbel
Stuhl EMC möbel . Stühl, EMC Möbler. Teakholzrahmen, gepolsterte Sitzfläche mit Textilbezug. Bezeichnet mit Herstellerlabel. Altersbedingte Gebrauchsspuren Varunr: 4585160 SEK < 1 000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-03-26 12:12:24 SEK 381
Slagbord 1800-tal
Slagbord 1800-tal. SLAGBORD, 1800-tal, furu, med låda, rundade hörn, höjd ca 76, 95x61, total längd 182 cm Varunr: 4604183 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 12:15:00
Se mer
Design Karl-Erik Ekselius för JOC
Design Karl-Erik Ekselius för JOC. KARL-ERIK EKSELIUS, karmstolar, 1 par, 1980-tal, mahogny, svart skinnklädsel, stoppad sits, etikettmärkta JOC, 1989, höjd 92 cm. . PROVENIENS: Villa Pauli, Djursholm Varunr: 4604185 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-03-26 12:21:00
Se mer
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 116  >>