Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Möbler  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Matbord
Matbord. MATBORD, samtida, ek, med påhängsskivor, lådor i sargen, höjd ca 76, 220x85, påhängsskivorna vardera 50 cm Varunr: 4249131 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-29 21:50:00
Se mer
Stolar
Stolar. STOLAR, 4 st, Karl Johan, 1800-talets första hälft, i björk, stoppad ryggbricka, brännmärkta B under krona, sitthöjd 47 cm. Proveniens Bäckaskogs kungsgård Varunr: 4249450 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 10:12:00
Se mer
Arne Jacobsen: Kontorstol model 3117
Arne Jacobsen: Kontorstol model 3117 . Arne Jacobsen: Kontorstol model 3117 (Syveren) polsteret med sort semi anilin læder. Drejelig højdejusterbar fempasfod på hjul. Fremstillet hos Fritz Hansen. Nybetrukket med sort semi anilin læder ved professionel møbelpolster. Varunr: 4244325 SEK 13 664 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-04-30 10:26:00 SEK 10 435
Arne Jacobsen. Fire armstole 'syveren' model 3207. (4)
Arne Jacobsen. Fire armstole 'syveren' model 3207. (4) . Arne Jacobsen 1902 - 1971. Fire armstole model 3207 'syveren' med skal af formbøjet krydsfinér på stel af forkromet stålrør. Nypolsteret ved professionel møbelpolster med sort semi anilin læder. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde 44,5 cm. (4) Varunr: 4244321 SEK 19 875 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-04-30 10:26:00 SEK 15 528
Byrå jugend
Byrå jugend. BYRÅ, 1900-talets början, jugend, björk, 3 lådor, beslag i mässing, höjd ca 85, 99x50 cm Varunr: 4249456 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 10:30:00
Se mer
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119 i læder
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119 i læder. Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af forkromet aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i forkromet aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af chokoladebrunt læder, bagpå med hopsak. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. ... Varunr: 4072435 SEK 19 875 DK, Kolding, Trianglen 2016-04-30 10:40:00 SEK 14 285
Kaminschutz - Paravant im Jugenstil um 1900
Kaminschutz - Paravant im Jugenstil um 1900 . Kaminschutz / Paravent im Jugendstil um 1900. Aus Holz geschnitzt und mit Stoff bezogen. Maße ca.: H. 103 cm, B. 57 cm, T. 35 cm. Varunr: 4239779 SEK 3 245 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-04-30 11:01:26 SEK 2 318
Chinesische Lack Kommode (Stilmöbel)
Chinesische Lack Kommode (Stilmöbel) . Replik einer chinesischen Lack Kommode, gefertigt aus Holz. Mit zwei Schranktüren und einem Einlegeboden. Polychrom staffiert auf goldfarbigen Fond. Messing Beschläge. Rückseitig signiert. Altersgemäßer Zustand mit Bestoßungen und Abplatzungen. Maße ca.: H. 73 cm, B. 81 cm, T. 33 cm. Varunr: 4239702 SEK 2 781 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-04-30 11:01:47 SEK 973
Rökbord jugend
Rökbord jugend. RÖKBORD, 1900-talets början, jugend, skiva i hamrad koppar med dekor av grankottar, faner i ek, diameter 62 cm, höjd 59 cm Varunr: 4249463 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 11:03:00
Se mer
Tisch im Wiener Stil
Tisch im Wiener Stil . Ovaler Tisch im Wiener Stil aus Weichholz gefertigt und dunkel gebeizt. Altersgemäße Gebrauchspuren und Bestoßungen. Maße ca.: H. 78 cm, Tischplatte 99 x 63 cm. Varunr: 4183550 SEK 3 245 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-04-30 11:05:52 SEK 1 854
Tisch im Wiener Stil, wohl um 1900
Tisch im Wiener Stil, wohl um 1900. Tisch im Wiener Stil, wohl um 1900 ovaler Tisch aus gebeiztem Holz, altersgemäße Gebrauchsspuren, Maße ca.: H. 76 cm, B. 77 cm, T. 61cm. Varunr: 4206375 SEK 1 391 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-04-30 11:06:07 SEK 371
Spiegel Paar im Stil des Historismus (2)
Spiegel Paar im Stil des Historismus (2). Spiegel Paar im Stil des Historismus, gefertigt aus Holz und Gips. Hochrechteckige Holzrahmen mit Gipsauflagen und goldener Fassung mit Akanthusranken, Voluten und verkröpften Leisten. Altersgemäße Gebrauchsspuren, teilweise bestoßene Kanten. Maße je ca.: H. 51 cm, B. 45 cm, T. 4,5 cm. (2) Varunr: 4183541 SEK 2 781 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2016-04-30 11:06:17 SEK 1 669
Matgrupp chippendalestil
Matgrupp chippendalestil. MATGRUPP, 7 dlr, chippendalestil, träskuren dekor, benavslut med ball-and-claw, stolsryggar med rotting, klädsel i tyg, matbord med utdragbara skivor, sitthöjd ca 49, höjd ca 78, 104x149, total längd ca 263 cm Varunr: 4249465 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 11:09:00
Se mer
Skamla. To-pers. sofa, eg og uld
Skamla. To-pers. sofa, eg og uld . To-pers. sofa med stel af massiv egetræ, løse hynder betrukket med koksgrå uld, H. 80 B. 142 sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Skalma. Fremstår med få brugsspor Varunr: 4250303 SEK 3 106 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2016-04-30 11:13:54 SEK 1 025
Byrå
Byrå. BYRÅ, med stenskiva , sengustaviansk stil, mahognyfanér, draghandtag och fothylsor i mässing, höjd 80, 90x48 cm Varunr: 4249468 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 11:18:00
Se mer
Soffa 1800-talets första hälft
Soffa 1800-talets första hälft. SOFFA, senempire, sannolikt Baltikum/Ryssland, fanérad med mahogny, delvis massiv, träskuren dekor av svanhuvuden, sitthöjd 45, höjd 91, 166 x 63 cm . . PROVENIENS: Lilla Bukowskis, Stockholm 2004, auktion S160, nr 625 Varunr: 4249470 SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 11:24:00
Se mer
Biblioteksstege
Biblioteksstege. BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-tal, idegran, italiensk, knopp i mässing, höjd 126 cm Varunr: 4249472 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2016-04-30 11:30:00
Se mer
Par stole i rokokoform, 20. årh. (2)
Par stole i rokokoform, 20. årh. (2) . Par stole i rokokoform, 20. årh. Kanter m. messingsøm. Stel af bejdset og lakeret bøgetræ, udskåret. Fremstår med brugsslitage, hul i stoffet og reparation på armlænet. (2) Varunr: 4204849 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:36:08 SEK 373
Fem Danform Design børnestol, en bemalet med sommerfugl (5)
Fem Danform Design børnestol, en bemalet med sommerfugl (5). Fem Danform Design, formbøjet børnestole,fire stole er hvidlakerede, en stol er påmalet en sommerfugl på sæde. Metal stel. H.57 cm, B. 30 cm, Sædehøjde 26 cm. Fremstår nye og ubrugte. (5) Varunr: 4225962 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:37:03 SEK 497
Soffa furu
Soffa furu. SOFFA, 1940-tal, furu, ställbar vinkel på ryggen, textilklädda plymåer, höjd 80, 155x70 cm Varunr: 4249475 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2016-04-30 11:39:00
Se mer
Kommode mit Marmorplatte, Nußbaumfurnier
Kommode mit Marmorplatte, Nußbaumfurnier. Kommode, Nußbaumfurnier. Auf leicht gedrückten Kugelfüßen. Zwei kleine Schübe, darunter zwei Türen. Deckplatte Marmor. Innen mit zwei Einlegeböden. H. 78, B. 78, T. 51. Alters- und Gebrauchsspuren, Kratzer, Berieb, Flecken, Türleiste locker, Schubladen etwas schwergängig. Marmorplatte mit ... Varunr: 4237644 SEK 2 039 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2016-04-30 11:41:00 SEK 927
'Kiste' sofa med ramme og udskæringer i eg, originalt sømslået betræk
'Kiste' sofa med ramme og udskæringer i eg, originalt sømslået betræk . Kiste sofa med ramme og udskæringer i eg, betrukket med originalt sømslået betræk. Fremstår med brugsspor skjolder og huller i hynderne. B. 132, D 69 cm. Varunr: 4228159 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:45:12 SEK 373
Dansk møbelproducent, øreklapstol, brunt skind
Dansk møbelproducent, øreklapstol, brunt skind. Dansk møbelproducent, øreklapstol med stel af bøgetræ, betrukket med brunt skind. Fremstår med brugsspor og skjolder på nakkepude. Varunr: 4238756 SEK 2 484 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:48:15 SEK 373
Dansk møbeldesign. Spisebord
Dansk møbeldesign. Spisebord. Dansk møbeldesign. Spisebord, hvidlamineret oval plade med udtræk, en tillægsplade medfølger, afsluttet på skråtstillede runde tilspidsede ben af massivt sæbebehandlet egetræ, støtteben af hvidmalet træ. H. 73 L. 200/250 B. 100 cm. Varunr: 4195878

SEK 7 453 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:48:29 SEK 3 851
To-delt chatol med vitrineoverdel, mahogny
To-delt chatol med vitrineoverdel, mahogny. To-delt chatol med vitrineoverdel fineret med mahogny, front med vitrinelåger, bag hvilke hylder, nedfældig klap, bag hvilken fordelingsrum, herunder skuffer. 1900-tallet. H. 191 L. 101 B.44 cm. Fremstår med brugsspor, finerskader, ét løst greb. Nøgle medfølger. Varunr: 4238097 SEK 2 484 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:50:52 SEK 404
Svensk skænk, hvidmalet
Svensk skænk, hvidmalet. Svensk skænk af hvidmalet træ, front med skuffer og låger, bag hvilke hylder. 1900-tallet. H. 100 L. 107 B. 46 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage og afskalninger. Varunr: 4238876 SEK 1 242 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:52:33 SEK 373
Sofabord, marmor og messing
Sofabord, marmor og messing. Sofabord med plade af marmor, stel af messing. H. 45 L. 127 B. 80 cm. Fremstår med brugsspor og enkelte afslag. Varunr: 4238079 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 11:58:10 SEK 404
Par armstole, teaktræ (2)
Par armstole, teaktræ (2). Par armstole med stel af teaktræ. Sæde og ryg betrukket med brunt betræk. H: 80 cm. Fremstillet og mærket af Nørgaard, Rødding. Fremstår med brugsslitage. (2) Varunr: 4237429 SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 12:00:42 SEK 373
WIndsor stol
WIndsor stol. WIndsor stol af egetræ, ryg med udskæringer. Fremstår med brugsslitage heriblandt tørkesprække. Varunr: 4237419

SEK < 1 000 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 12:00:59 SEK 404
Dansk møbelproducent Sofabord i finéret mahogny
Dansk møbelproducent Sofabord i finéret mahogny. Dansk møbelproducent finéret mahogni sofabord L. 160 cm, B. 55 cm. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4238167 SEK 1 491 DK, Aalborg, Nibevej 2016-04-30 12:01:10 SEK 373
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 107  >>