Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Diavox telefon design Carl-Arne Breger
CARL-ARNE BREGER, "Diavox", bordstelefon, TELI, valnöt, formgivningsår 1975 (1981), certifikatnr 113
Varunr: 4890968
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:20:00
Se mer
Henry Browne and Son Ltd. Pejlekompas
Henry Browne and Son Ltd. Pejlekompas. Ca. 1950, fremstår let patineret, med vægophæng. H. 23 cm.
Varunr: 4890272
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:17:00
SEK 842
Skeppsklocka
Skeppsklocka i mässing med sköld i trä. Isärtagen, alla delar utom skruvar medföljer. Höjd på klockan 18 cm
Varunr: 4884844
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:05:26
SEK 300
Barrometer & ur
Barrometer & ur i mässingsfattning på mörkbetsat trä. Mått: 37x20 cm
Varunr: 4890584
14:03:00
SEK 300
Grønlandica. Narhvalstand, 'Monodon monoceros'
Narhvalstand, 'Monodon monoceros', L. 180 cm. Vægt 2279 gr. Fremstår med naturlige snoninger. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat. Medfølger vægpiedestal af teak B. 37 H. 29 D. 23 cm samt tekst 'Helmer Kofod. Narhvalen og Enhjørningen'. (3)
Varunr: 4884560
SEK 16 188 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
19:16:00
SEK 12 433
Robson, Newcastle. Oktant af ibenholt
Robson, Newcastle. Oktant af ibenholt, L. 30, B. 25 cm. Kasse af mahogni medfølger, denne med reparation på låget.
Varunr: 4889154
SEK 1 943 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
19:20:00
SEK 2 590
Pennvässare
PENNVÄSSARE, Jupiter 2, Tyskland, Guhl & Harbeck, Hamburg, 1950-tal, svartlackerat gjutjärn, skråpbehållare av plast, längd ca 36 cm
Varunr: 4893215
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-01-2018
19:16:00
Se mer
Maskintelegraf med lys, replika
Chadburns, Liverpool & London. Maskintelegraf af messing, replika, med indbygget lys, af nyere dato. H. 49 cm. Fremstår med brugsspor, revner i glasset på den ene side.
Varunr: 4893723
SEK 1 554 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2018
15:39:00
SEK 518
Kronometer kasse af mahogni med mærkat fra Iver C. Weilbach København.
Kronometer kasse af mahogni med mærkat fra Iver C. Weilbach København. indv. mål 20,5 x 22 cm. udv. mål H. 23 cm. B, 23 cm. D. 24,2 cm.
Varunr: 4895625
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
11:37:00
SEK 518
Samling maritime effekter (10)
Samling maritime effekter, bestående af: Skibsklokke, barometer, spejl i form af koøje mm. Fremstår med brugsspor. (10)
Varunr: 4893749
SEK 1 943 DK, Aalborg, Nibevej 23-01-2018
18:00:00
SEK 1 101
Georg Jensen Vejrstation af messing i trækasse
Georg Jensen Vejrstation med urhus af messing med quartz værk, hvid skive mrk. Georg Jensen Denmark med romertal, time-, minut- og sekundviser samt med termometer (celsius), barometer (hectopascal) og hygrometer (% rel.). Monteret i trækasse med indre bagbeklædning af grøn filt. Mål urkasse 14,9 ...
Varunr: 4894597
SEK 3 108 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2018
19:32:00
SEK 777
Samling maritime effekter (4)
Samling maritime effekter bestående af: 1 Iver C. Weilbach kompas B. 33 cm, 1 Cherub log L. 26 cm samt 2 skibslanterner af kobber H. 30-39 cm. (4)
Varunr: 4889155
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2018
19:44:00
SEK 648
Webbs Adder räknemaskin
RÄKNESMASKIN, Webbs Adder, USA, 1890-tal, vitmetall, räknemaskin för addition, i originalask, märkt "The Adder C.H. Webb" samt "Pat'd Nov. 5th 12th 1889", seienummer 4276, kan addera summor upp till en total om 4999, ca 16x11 cm. . HISTORIK. Charles Henry Webb patenterade en additionsmaskin 1868...
Varunr: 4896175
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2018
13:52:00
Se mer
Segelbåtmodell
SEGELBÅTSMODELL,1900-talets första hälft, Norfolk Wherry Sailing Barge, detaljer i mässing, längd ca 58 cm
Varunr: 4896265
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-01-2018
19:26:00
Se mer
Et par skibslamper af kobber og messing (2)
Par håndlavede skibslamper af kobber og messing, Monteret med B22 bajonetfatning. H. 24 Ø 27 cm. (2)
Varunr: 4890658

SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2018
20:14:00
SEK 389
Kano af stavlimet træ med kanter af mahogni, mrk. Woodpecker
Kano af stavlimet træ med kanter af mahogni, mrk. Woodpecker, sæder med fletværk. Lavet uden spanter. L. 486 cm. B. 86 cm. Fremstår med mærker og ridser.
Varunr: 4888413
SEK 10 360 DK, Kolding, Trianglen 24-01-2018
20:31:00
SEK 777