Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Nautica i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
  ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Maritimt räcke
Maritimt räcke. MARITIMT RÄCKE, 1900-talets första hälft, 3 st stänger i mässing med fäste för golv och vägg samt tross, (skruvar medföljer) höjd ca 90, justerbar längd Varunr: 4641418 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 19:22:00
Se mer
To skibsmodeller af træ (2)
To skibsmodeller af træ (2). To skibsmodeller af træ: Skibsmodel af bealet træ, 'Miss Molly' L. 54 cm H 17 cm D 6 cm samt skibsmodel af patineret eg, L. 70,5 cm H. 16,5 cm D 11 cm Med tørrerevne og små håndteringsspor. Antagelig 1900-tallet (2) Varunr: 4624846 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 20:04:00 SEK 1 680
Leica
Leica. LEICA, kamera, IIf, 1950-tal, med tillbehör i väska Varunr: 4643095 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 10:16:00
Se mer
Søkikkert
Søkikkert. Søkikkert af messing. Aldersrelaterede brugsspor og mangler. L 60-106 cm. Varunr: 4642898 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 13:56:00 SEK 485
Lanterna
Lanterna. LANTERNA, koppar, tidigt 1900-tal, Kenyon & co, mässingdetaljer, färgat glas, höjd ca 60 cm Varunr: 4644543 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 16:39:00
Se mer
Gyrokompass PW Lyth
Gyrokompass PW Lyth. KOMPASS, hus i mässing, kardanskt upphängd i trälåda, PW Lyth Stockholm, numrerad 0183, kompassens diameter ca 11 cm Varunr: 4644612 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 19:56:00
Se mer
Fartygsmodell
Fartygsmodell. FARTYGSMODELL, trä och metall, 1900-talets mitt, höjd ca 70, längd 105 cm Varunr: 4644655 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-03 21:22:00
Se mer
Signallykta
Signallykta. SIGNALLYKTA, 1900-talets första hälft, för fartyg, märkt Aktiebolaget Lux Stockholm, i packlår, diameter ca 45, längd 45 cm, lårens mått höjd ca 67, 75x64 cm Varunr: 4645953 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-04 12:44:00
Se mer
Modelskib af hollandsk kuf i glasmontre
Modelskib af hollandsk kuf i glasmontre. Modelskib af hollandsk kuf af bemalet træ monteret i glasmontre, skib h.85 x 86 cm, glasmontren h.93 x 103 x d.42,5 cm, bundpladen 45 x 106,5 cm. Bemærk: Glasmontren er tung og skal læsses på egen hånd. 1900 tallets anden halvdel. Varunr: 4646503 SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-05 13:06:35 SEK 452
Samling maritime effekter, spejl, ur samt barometer (6)
Samling maritime effekter, spejl, ur samt barometer (6). Samling maritime effekter, pejl, ur samt barometer. Spejl monteret i koøje af messing, Ø 25 cm. To ure samt to barometre. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. NB. Auktion forlænget. (6) Varunr: 4645098 SEK 1 034 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-05 19:57:00 SEK 452
Fartygsratt
Fartygsratt. FARTYGSRATT, 1900-tal, med mässingsbeslag, diameter 105 cm Varunr: 4648524 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-06 11:30:00
Se mer
Gravierte Walross Stoßzahn mit Schatulle (3)
Gravierte Walross Stoßzahn mit Schatulle (3). Gravierte Walross Stoßzahn und eine Schatulle gefertigt aus Holz mit einer Abbildung eines amerikanischen Segelschiffs. Die Stoßzähne sind mit Abbildungen von David Shaw´s Schiff der Repulse und Captain J. Elwood´s Segelschiff der John Cobbold verziert. Maße der Stoßzähne ca.: H. 8,5 bis 9 ... Varunr: 4646176 SEK < 1 000 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-07 17:00:00 SEK 1 008
Telefoner
Telefoner. TELEFONER, 2 st, svartlackerad plåt samt krom, 1900-talets mitt, höjd ca 26 cm Varunr: 4648881 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-07 19:18:00
Se mer
Kranie fra dåhjort
Kranie fra dåhjort. Kranie af dåhjort. H 80 cm, B 64 cm. Varunr: 4639233 SEK 1 293 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-05-07 19:23:00 SEK 388
Diavox telefon
Diavox telefon. CARL-ARNE BREGER, telefon, "Diavox", Teli, masurbjörk, i orginalförpackning, certifikat nr 30 DBAA 103905/03 Varunr: 4649477 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-08 18:12:00
Se mer