Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Övriga möbler i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kista 1700-tal smide
Kista 1700-tal smide . KISTA, 1700-tal, furu, beslag i smide, två lås, dekor av år 1749 under krona, höjd ca 37, 73x49 cm, 2 nycklar medföljer Varunr: 4634739 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 10:08:00
Se mer
Piedestal
Piedestal. PIEDESTAL, marmor samt bronserat trä, på tassar, höjd ca 66, 26x26 cm Varunr: 4634749 SEK < 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 11:00:00
Se mer
Kista 1700-tal
Kista 1700-tal. KISTA, Norge, lock med bemålat släktvapen för Wittfeldt Finne, front med bemålad dekor samt datering 1739, beslag i smide, invändigt och läddiga, originallås med originalnyckel, höjd ca 62, 107x55 cm Varunr: 4634760 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 11:44:00
Se mer
Kista 1800-tal
Kista 1800-tal. KISTA, 1800-tal, ek med järnbeslag, klotfötter inredd med stereoanläggning, höjd 63, 135x60 cm Varunr: 4634844 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 17:04:00
Se mer
Kommod 1900-tal
Kommod 1900-tal. KOMMOD, 1900-tal, massiv masurbjörk, höjd 82, 81x53 cm Varunr: 4634846 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-24 17:12:00
Se mer
Kiste af bemalet træ, 1900-tallets første fjerdedel
Kiste af bemalet træ, 1900-tallets første fjerdedel. kiste af bemalet træ, beslag, lås og hængsler af metal, H. 50 L. 100 B. 50 cm. 1900-tallets første fjerdedel. Fremstår med kraftige brugsspor; mgl. låsebeslag, mgl. nøgle, 1 defekt hængsel, ene bæregreb med løshed, defekte lister, afslag mv. Varunr: 4635509 SEK 1 042 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 17:17:53 SEK 391
Flätat möblemang, vitmålat. Sängstomme, karmstol samt bord. (3)
Flätat möblemang, vitmålat. Sängstomme, karmstol samt bord. (3). Flätat möblemang. Vitmålade. Karmstol med lösa plymåer i röd plysch. Höjd 80 cm. Bredd 70 cm. Djup 70 cm. Bord med avtagbar glasskiva. Höjd 55 cm. Bredd 45x45 cm. Sängstomme i två delar. Bredd 105 cm. Höjden på högsta 105 cm. Bruksslitage. Varunr: 4578986 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-04-24 18:03:03 SEK 300
Blomsterpiedestal af mahognibejdset træ
Blomsterpiedestal af mahognibejdset træ. Blomsterpiedestal af mahognibejdset træ H. 105 cm. Brugsspor og tørrerevne. Varunr: 4635500 SEK 1 042 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-24 19:10:00 SEK 521
Skrivbord med uppsats
Skrivbord med uppsats . SKRIVBORD MED UPPSATS, 1900-talets första hälft, gustaviansk stil, intarsia, skinnklädd skiva, sargen med tre lådor, uppsatsen med jalusi samt bakomliggande låd- och hyllfacksinredning, höjd ca 76,5-108,5 cm, skivan 75x150 cm, nycklar (2) finns Varunr: 4634910 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 20:22:00
Se mer
Svenska Möbelfabriken
Svenska Möbelfabriken . SVENSKA MÖBELFABRIKEN, rökbord, björk, 1930-tal, möjligen formgivet av Axel Larsson, brännmärkt SMF, med ett hyllplan, glasskiva, höjd ca 63 cm, diameter ca 62 cm. . Litteratur: jmf. uppslag sid. 54-55, Axel Larsson Möbelformgivare och inredningsarkitekt under fem decennier, Sigrid Eklund Nyström Varunr: 4634952 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-24 21:46:00
Se mer
Medicin/hospitalskab metal og glas
Medicin/hospitalskab metal og glas . Medicin/hospitalskab metal og glas, 1900-tallet, sider og lågr i front med glas, aflåselig, men nøgle medfølger ikke. Mål: 92x45 cm. H. 180 cm. Fremstår med alders og brugsslittage. samt møttrikker i bagbeklædning. Varunr: 4621035 SEK 2 604 DK, Odense, Kratholmvej 2017-04-25 10:53:00 SEK 3 125
Bokhyllor Ekolsund
Bokhyllor Ekolsund. BOKHYLLOR, 1 par, "Ekolsund", ur Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, mörkbetsat trä, höjd ca 225 cm, 100x28 cm. . HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål Varunr: 4634976 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-04-25 11:16:00
Se mer
Kommode / arkivskab af eg
Kommode / arkivskab af eg. Kommode /arkivskab af eg, front med fire skuffer, 1 stk. nøgle medfølger. H. 72 cm, B. 43 cm, D. 80 cm. Brugsmærker. Varunr: 4620532 SEK 1 042 DK, Kolding, Trianglen 2017-04-25 11:24:00 SEK 391
Designer Wandkonstruktion / Trennwand / Wand für Geschäft und Ladenbereich
Designer Wandkonstruktion / Trennwand / Wand für Geschäft und Ladenbereich. Designer Wandkonstruktion / Trennwand / Wand für Geschäft und Ladenbereich. Sonderanfertigung. Die Wand besteht aus MDF-Platten, mit Autolack in drei verschiedenen Magenta-Tönen lackiert. Auf der rechten Seite ist in der Wand der Schriftzug 'Schneideraum' ausgeschnitten / ausgefräst. Die Wand ... Varunr: 4616907 SEK 19 314 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-04-25 13:22:55 SEK 4 828
JØLI. Pengeskab
JØLI. Pengeskab. JØLI. Pengeskab. H. 73, B. 56, D. 59 cm. Monteret på hjul. Fremstår med brugsspor. Nøgle og manual medfølger. Varunr: 4633560 SEK 1 953 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 13:47:45 SEK 488
Stumtjener af forkrommet metal
Stumtjener af forkrommet metal. Stumtjener af forkromet metal på rund fod af sort metal. Flytbare tøjkroge af sortlakeret metal. H. 176 cm. Varunr: 4633344 SEK 1 042 DK, Helsingør, Støberivej 2017-04-25 14:12:00 SEK 391
Kista
Kista. KISTA, på benställning, barockstil, träskuren dekor, järnbeslag, höjd 62, 44x60 cm Varunr: 4635029 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 14:44:00
Se mer
Havebænk
Havebænk . Havebænk af hardwood træ. L. 120 cm. Fremstår med få brugsspor, enkelte ridser og mærker. Varunr: 4633517 SEK 1 042 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-25 16:48:00 SEK 586
Sofabord, bøg
Sofabord, bøg . Sofabord af lakeret massiv bøgetræ med plade af linoleum. Mål: H.50, L.100, D.50 cm. Fremstår med brugsslitage samt huller i plade. proveniens: Rudolf Steiner Skolen Varunr: 4630398 SEK 1 042 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 16:58:00 SEK 391
Paravent mit Stillleben
Paravent mit Stillleben . Paravent mit Stillleben gefertigt aus Holz. Einteiliger Paravent mit Stillleben im Oval mit Rahmenverzierung. Maße: H. 153 cm. B. 91 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen und Rissen Varunr: 4595011 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 17:02:00 SEK 1 449
Arbeitstisch / Schreibtisch mit Klappfunktion, Bent Krogh
Arbeitstisch / Schreibtisch mit Klappfunktion, Bent Krogh. Bent Krogh, Arbeitstisch / Schreibtisch mit aufrichtbarer Tischplatte und Rollen mit Feststellbremse, Klappfunktion mit Spannfedermechanismus; Tischplatte weiß laminierte MDF-Platte, Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, H. 71,5 cm - B. ca. 130 cm - T. 64 cm; bei dem Schreibtisch handelt es ... Varunr: 4636434 SEK 1 931 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-25 18:06:00 SEK 386
Broløsning i massiv træ
Broløsning i massiv træ. Broløsning af massiv sortbejset træ. L: 248 x B: 80 x H: 96 cm. Udstillingsmodel. Varunr: 4622848

SEK 13 022 DK, Herning, Engdahlsvej 2017-04-25 18:27:00 SEK 3 255
Säng, Hästens (3)
Säng, Hästens (3). Säng, Hästens. Med resårmadrass och bäddmadrass. Ställbar via fjärrkontroll. 105x210 cm. Bäddmadrass med fläckar. Sängstomme med mindre hål på textil vid nedre kant. Fungerar vid test. Varunr: 4614429 SEK 8 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-04-25 18:28:00 SEK 5 000
Designer Stehleuchte, Metall / Kunststoff
Designer Stehleuchte, Metall / Kunststoff. Stehleuchte, minimalistische Konstruktion aus Metall und farblosem Kunststoff, am Stand angebrachte Metallplakette mit Bezeichnung 'HJB90', Leuchtenkopf um 360° kippbar, mit Gegengewicht, Maße: H. ca. 130 cm, Gebrauchsspuren, Bestoßungen, Abriebspuren, Kratzer, Verschmutzungen, am Leuchtenfuß ... Varunr: 4568968 SEK 3 380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-25 18:29:00 SEK 1 449
Herrbetjänter, 8 st
Herrbetjänter, 8 st. Herrbetjänter, 8 st, i metall och trä. 2000-tal. Bruksslitage. (8) Varunr: 4638373 SEK 1 200 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 18:29:00 SEK 300
Tabletttisch, Holz/Spiegelglas/Messing
Tabletttisch, Holz/Spiegelglas/Messing. Tabletttisch, Holz/Spiegelglas/Messing, 1900/20. Jahrhundert. Ovales Tablett mit Spiegelglaseinsatz, stabförmig durchbrochene Galerie mit Girlanden, Kugelfüsse, eingesetzte Spiegelglas mit Quecksilberbeschichtung, 65 x 40 cm. Ovaler Holztisch, mahagonifarben lackiert, geeckte konische Beine, ... Varunr: 4560941 SEK 3 380 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-25 18:44:00 SEK 1 931
Pottskåp i gustaviansk stil
Pottskåp i gustaviansk stil. POTTSKÅP, 1900-tal, gustaviansk stil, bemålat, höjd ca 82, 52x51 cm Varunr: 4635086 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 18:48:00
Se mer
Salongsbord empirestil
Salongsbord empirestil. SALONGSBORD, mahogny, empirestil, 1900-talets första hälft, skiva med intarsiadekor, hylla, dekor i mässing av herm, svängda ben, höjd ca 70 cm, diameter ca 80 cm Varunr: 4635088 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-04-25 19:00:00
Se mer
Re:collection. Bænk af palisander og anilin læder samt strøgslebet rustfrit stål.
Re:collection. Bænk af palisander og anilin læder samt strøgslebet rustfrit stål.. Bænk af ubehandlet santos palisander træfiner, med stel af strøgslebet rustfrit stål. På top sæde betrukket med cognac anilin læder. Designet af Re:collection, Danmark. L.120 B. 44 H. ca. 25 cm. Varunr: 4560487

SEK 3 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-25 19:01:00 SEK 2 344
Kersti Sandin & Lars Bülow, tidningsställ Vågspel, 2 st
Kersti Sandin & Lars Bülow, tidningsställ Vågspel, 2 st. Tidningsställ "Vågspel", Kersti Sandin & Lars Bülow, i bok. För väggmontage. Höjd 124 cm, bredd 50 cm, djup 10 cm. Tillverkat av Materia. Framstår med smärre slitage.en skadad kant. (2) Varunr: 4616268 SEK < 1 000 SE, Stockholm, Slakthusgatan 2017-04-25 19:06:00 SEK 325
 1 2 3 4 5 6  >>