Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Silverskrin
SKRIN, silver, C G Hallberg, Stockholm 1936, inredning i trä, höjd 6,5 , 20x14 cm
Varunr: 4726984
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
10:00:00
Se mer
Samling silver
SAMLING SILVER, 3 dlr, bestående av snusdosa med skål i snäcka 1885, sockertång 1812 samt gräddkanna höjd ca 13 cm, vikt exkl. snusdosa ca 139g
Varunr: 4727027
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
14:30:00
Se mer
Skål silver
SKÅL, silver, Göteborg 1923, hamrad dekor, höjd 8 cm, diameter 20 cm, vikt ca 272 g
Varunr: 4727054
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-07-2017
17:12:00
Se mer
Hingelberg. Cigaretetui, sterlingsølv
Cigaretetui i sterlingsølv, formgivet hos Hingelberg, Aarhus i 1940. Indvendig på låg signeret inskription, Oliesalget i september 1940 samt udvendig inskription Carl Nielsen. Senere påsat kongemærke i sølv og emalje. Konkav form, vægt 244,8 gram, Stemplet. L. 10 B. 8 cm. Aldersrelateret ...
Varunr: 4727568
SEK 1 308 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-07-2017
19:13:00
SEK 425
Borgilaskålfat silver
BORGILA, skålfat, sterlingsilver, Stockholm 1980, diameter ca 19 cm, vikt ca 302 g
Varunr: 4727089
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-07-2017
19:51:00
Se mer
Silverföremål
SKÅLAR 3 st och SKED, samt SÅSSLEV, silver / 800, vikt exkl såsslev ca 300 g
Varunr: 4727113
21:03:00
Se mer
Skål silver
SKÅL, silver, CG Hallberg, Stockholm 1923, hamrad dekor, höjd 10, diameter 18,5 cm, vikt ca 352 g
Varunr: 4727123
21:33:00
Se mer
Supkoppar samt bägare i silver
SUPKOPPAR, 4 st, silver, MGAB, Löfman, handhamrade, olika årtal 1972-73, BÄGARE, Jan Lundgren, 1982, höjd 5,5-9 cm, vikt ca 436 g
Varunr: 4727800
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-07-2017
13:12:00
Se mer
Skønvirke bestik af lethammerslået sølv (12)
Skønvirke bestik af lethammerslået sølv bestående af: 4 skeer L. 18 cm, 4 gafler L. 17,5 cm, 2 teskeer L. 11 cm samt ske i andet mønster L. 18 cm. Vægt. 365 g. En ske med ejerinitialer (12)
Varunr: 4709079
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 27-07-2017
15:47:00
SEK 458
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv, dessin 355H
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv med muslingeformede hanke, formgivet af Gundorph Albertus, L. 16 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945, dessin nr. 355H. Vægt ca. 136 gr. Fremstår med brugsspor; enkelte minimale buler/tryk.
Varunr: 4723609
SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-07-2017
19:00:00
SEK 588
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af sterlingsølv, dessin nr. 620B
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af let hammerslået sterlingsølv, stående på lav fod, dessin 620B, Ø. 16 cm. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Vægt ca. 202 gr. Fremstår med brugsspor; ridser samt gravering langs kant.
Varunr: 4723612
19:33:00
SEK 490
Ljuslykta, nysilver
Ljuslykta i nysilver med grönfärgat glas. Stående på kulfötter. Stämplad i botten: 'ESm Extra Prima Nysilver, Mönsterskyddad Ab'. Höjd 19 cm. Smärre behov av putsning.
Varunr: 4720672
SEK < 1,000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 27-07-2017
20:23:00
SEK 300
Konvolut 3 Kinder- Rasseln, 835/- Silber und Alpaka, versilbert (3)
Konvolut bestehend aus 1x Kinder- Rassel Hase 835/- Silber, Gewicht ca. 10,5 Gramm, Maße ca. 60 x 34,5 x 17mm, punziert '835', Halbmond und Krone, Herstellerpunze 'RK' für Robert Kraft, Pforzheim und 'Ln', mit Galalith- Ring, gelb, Ø ca. 45mm, Stärke ca. 5,2mm, Pforzheim, um 1930, 1x Kinder- ...
Varunr: 4706183
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-07-2017
20:49:00
SEK 389
Lågæske i form af valnød med montering af sølv. Antagelig Frankrig, 1800-
Lågæske i form af valnød med montering af sølv, indeholdende to små parfumeflaconner samt lille tragt. Utydelig stemplet. Antagelig Frankrig, 1800-tallet. H. 3,3 cm. L. 4 cm. B. 3 cm
Varunr: 4725271
SEK 1 961 DK, Kolding, Trianglen 27-07-2017
20:50:00
SEK 1 896
Saltspadar silver Sverige Finland 1800-tal
SALTSPADAR / SALTSKEDAR, silver, 2+2 st., Gustaf Folcker 1831, helförgyllda, längd 9 cm, Finland 1860, längd 10 cm, vikt 36 gram
Varunr: 4728936
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
10:00:00
Se mer
Saltkar Norlin Malmö 1797
SALTKAR, ett par, silver, Petter Norlin, Malmö 1797, blå glasinsats, höjd 8 cm, vikt 105 gram
Varunr: 4728941
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
10:36:00
Se mer
Lennart Råström bägare silver
LENNART RÅSTRÖM, bägare, silver, 1958, höjd ca 9,5 cm, vikt ca 163 gram
Varunr: 4728947
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
12:00:00
Se mer
Nåletui kammar relikgömma silver
NÅLETUI, KAMMAR, RELIKGÖMMA, 4 dlr, 18/1900-tal, silver, nåletui, höjd 9,5 cm, två kammar varav den ena 1900-tal, den andra C W Troselius, Stockholm, 1839, relikgömma, längd 7,5 cm, vikt 96 gram
Varunr: 4728949
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
12:24:00
Se mer
Siommet, par rusisske saltkar med emalje og med lille ske
Siommet, par rusisske vintage saltkar af sølv, dekoreret med emalje, der medølger til hver en med lille ske af plet, delvis forgyldt.
Varunr: 4727717
SEK 1 046 DK, Odense, Kratholmvej 28-07-2017
13:42:55
SEK 392
Dosor saltkar vas silver
DOSOR, SALTKAR, VAS, silver, 10 dlr, diam ca 4-6 cm, vikt 223 gram
Varunr: 4728965
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
15:36:00
Se mer
Gustaf Folcker Stockholm skål
GUSTAF FOLCKER, silver, skål på fot, Stockholm 1834, höjd 16, diam 17,5 cm, vikt 388 gram
Varunr: 4728976
18:00:00
Se mer
Wilkens sølvbestik (25)
Bestik fra Wilkens M.H. & Söhne AG, Bremen-Hemelingen, stempel spindelpresse halvmåne krone 800, vægt i alt ca. 685 g. 12 x dessertgafler, L. ca. 14,4 cm, vægt ca. 343 g med kasse. 11 kagegafler, L. ca. 14,6 cm, vægt ca. 283 g. 1 x smørkniv, L. ca. 17,3 cm, vægt ca. 34 g. 1 x smørkniv, L. ca....
Varunr: 4728862
SEK 4 376 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-07-2017
19:00:00
SEK 438
Kaffeservis 1960-tal
S-A GILLGREN, kaffeservis, 3 dlr, silver, stämplad GAB, Stockholm 1966-68, svärtat handtag, fot med genombruten dekor, lockknopp i form av pärlkant, kannans höjd 22 cm, total vikt ca 1160 g
Varunr: 4728984
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2017
19:06:00
Se mer
Saltstolar Moskva silver 1800-tal
SALTSTOLAR, 2 st., silver, Moskva 1869-1871, olika mästare, delvis förgyllda, vikt 201 gram
Varunr: 4728991
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
19:24:00
Se mer
Dosa sköldpadd sterlingsilver England
DOSA, sköldpadd med silverfäste och lås, London 1925, 11x8 cm
Varunr: 4728992
19:27:00
Se mer
Skrivställ i silver 1903
SKRIVSTÄLL, silver, empirestil, GAB, Stockholm 1903, 2 bläckhorn med lock i silver, fasetterat glas, större bläckhorn med lock i nysilver, vikt exkl bläckhorn med lock ca 580 g
Varunr: 4728997
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-07-2017
19:39:00
Se mer
Sked 1600-tal silver
SKED, sk brännvinssked, silver, 1600-tal, ej identifierade stämplar, åldermansranka, plant konturerat skaft med kerubknopp, ovalt blad med graverad dekor, längd 13 cm, vikt 35 gram
Varunr: 4729015
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 28-07-2017
20:33:00
Se mer
Weihwasserschalen, 800er Silber, Geprüft, wohl 19. Jahrhundert (3)
Drei Weihwasserschalen mit Wandhalterungen, reliefierte Darstellungen von Jesus am Kreuz, Gottesmutter mit Sohn und Heiligem, 800er Silber geprüft , 281 Gramm, wohl Niederlande oder Belgien, 19. Jahrhundert (3)
Varunr: 4667936
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 28-07-2017
20:56:00
SEK 389
Zwei Flakons, Kristallglas mit Sterlingsilber, England (2)
Zwei Parfumflakons, England, frühes 20. Jahrhundert, Kristallglas mit Sterlingsilbermontierung, großer Flakon: Birmingham, S. Blanckensee & Son Ltd, 1905, H. 113 mm, D. ca. 70 mm, Deckel beschädigt, kleiner Flakon: Birmingham, 1905, H. 95 mm, D. ca. 70 mm, Deckel nicht mehr an Halterung befestigt...
Varunr: 4667610
20:57:00
SEK 389
Garrard & Co sockerskål gräddkanna sterlingsilver
GARRARD & CO, 2 dlr., sterlingsilver, sockerskål samt gräddkanna, England, London, höjd ca 4,5-8 cm, vikt ca 232 gram
Varunr: 4729024
21:00:00
Se mer
 1 2 3  >>