Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Tekanna silver 1800-tal
TEKANNA, sterlingsilver, liv med godronner, handtag i svärtat lövträ, oidentifierad mästarstämpel, London, 1897, höjd ca 15 cm, total vikt ca 460 g
Varunr: 4892103
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:10:00
Se mer
Fat silver
FAT, sterlingsilver, Evert Gustafsson, Stockholm 1976, ca 38x27 cm, vikt ca 2968 g
Varunr: 4892105
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:20:00
Se mer
Toastrack 1862
TOASTRACK, silver, Edvard and John Barnard, London 1862, längd ca 19,5 cm, vikt ca 523 g
Varunr: 4892119
SEK 3 856 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 19-01-2018
11:35:00
Se mer
Gräddkanna sockerskål bricka silver
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL med lock, BRICKA, SOCKERTÅNG, KAKTÅNG, silver, graverad dekor, brickans längd 19x13,5 cm, totalvikt ca 490 g
Varunr: 4892127
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:20:00
Se mer
Silver England
UTENSILIER, MINDRE GRÄDDKANNA, 3 dlr., sterlingsilver, England, omkring år 1900, bland annat Birmingham 1907, längd ca 7-25 cm, gräddkannans höjd ca 6 cm
Varunr: 4892169
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:10:00
Se mer
Samling serveringsbestick, silver 770 g (10)
Samling serveringsbestick i silver. Tre tårtspadar, två såsslevar med förgylld insida, modell 'Gammal fransk', uppläggningssked samt fyra matskedar. Vikt ca 770 g En tårtspade med småbucklor, några delar med monogramgravyr. (10)
Varunr: 4889609
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
16:30:00
SEK 550
Tekanna
TEKANNA, silver, 1900-talets första hälft, troligen Indien, med dekor av av bland annat figurer samt elefantformad pip, svenska importstämplar, längd ca 23 cm, vikt ca 563 g
Varunr: 4892176
16:45:00
Se mer
Samling udda silverbestick & servettringar 505 g (21)
Samling udda silverbestick & servettringar. olika modeller, några med minnesgravyr. Vikt ca 505 g (21)
Varunr: 4889607
SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
17:03:00
SEK 1 100
Cigarettetuier
CIGARETTETUIER, 4 st, silver, Persien, varav två med emaljdekor, ca 10,5x8 resp 8x7 cm, total vikt ca 515 g
Varunr: 4892184
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:30:00
Se mer
Kuverttallrikar silver GAB
KUVERTTALLRIKAR, 1 par, silver, GAB, Stockholm 1940-tal, brättet med dekor av vågband i relief, diameter ca 33 cm, vikt ca 1530 g
Varunr: 4892187
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
17:45:00
Se mer
Brickor, serveringsfat i silver 1630 g (2)
Brickor, serveringsfat i silver. Skålfat på kulfötter, vågig kant. Dia: 34 cm Höjd 6 cm. Serveringsfat/bricka, rokokoform. Dia: 37 cm. Båda faten med minnesgravyrer. Total vikt ca 1630 g (2)
Varunr: 4889599
SEK 3 600 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
18:35:00
SEK 3 200
Skrivställ silver
SKRIVSTÄLL, silver, empirestil, med bläckflaskor i glas, fotavslutningar i form av gripar, stämplad GAB Stockholm 1917, höjd 11, 25x15 cm, silvervikt 600 g
Varunr: 4892210
19:24:00
Se mer
Såssnipa silver Birmingham
SÅSSNIPA, sterlingsilver, rokokostil, James Davenport, Birmingham 1933, på tassar, längd ca 18 cm, höjd ca 9,5 cm, vikt ca 122 g
Varunr: 4892260
21:54:00
Se mer
Silver Stockholm
BÄGARE, ASSIETT, SKED, 8 dlr., silver, C. G. Hallberg, Stockholm 1900-tal, höjd ca 4,5-10 cm, vikt ca 650 g
Varunr: 4893231
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
19:48:00
Se mer
Fussschale und Suppenkelle (2)
Fussschale und Suppenkelle gefertigt aus 925 und 800 Silber (punziert). Maße ca.: Fussschale, D. 19,5 cm, H. 8 cm. Suppenkelle, L. 35 cm, B. 10 cm. Gesamtgewicht ca.: 430 g. Die Suppenkelle besitzt ein Monogramm: HB. Beide Gegenstände befinden sich in einem altersgemäßen Zustand und ...
Varunr: 4885469
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-01-2018
13:30:00
SEK 434
Prakturna silver Möllenborg 1860
PRAKTURNA, silver, Gustaf Möllenborg & Féron, Stockholm 1860, rund, delvis godronnerad urna med utsvängd mynning, ciselerad reliefdekor av blommor, blad och frukter, utsvängd, kvadratisk fot med fyra musselfötter, mellandel med ciselerat, naturalistiskt grenverk och blad, höjd 49 cm, vikt 2122 g
Varunr: 4893341
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
13:32:00
Se mer
Skålar och korg i silver
SKÅLAR, 2 st, KORG, silver, korgen med genombruten dekor, en skål stämplad Bengt Liljedahl 1990, diameter 12-16 cm, silvervikt 520 g
Varunr: 4893460
SEK 1 800 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
20:42:00
Se mer
Mugg sterlingsilver London
MUGG, sterlingsilver, punsad dekor, invändigt förgylld, stämplad AGP London1866, höjd 13 cm, vikt 310 g
Varunr: 4893463
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
20:48:00
Se mer
Samling föremål i silver (7)
Samling föremål i silver. Lockpokal, invändigt förgylld. Kanten på lockets insida med liten ojämnhet. H 18 cm. Borste med silverfattning (borsten lös i fattningen), bägare med hänkel, fat dia: 10 cm. Tre delar silverbestick, Norge. Vikt utan borst ca 402 g (7)
Varunr: 4889605
SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-01-2018
15:55:00
SEK 400
Samling på 21 sølv fingerbøl (21)
Samling på 21 sølv fingerbøl med indlagte halvædelstene. Samlet vægt 82 gram. 1800'tallet Fremstår med aldersvarende brugsspor. (21)
Varunr: 4891190
SEK 1 036 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2018
18:00:00
SEK 712
Kaffekanna med sockerskål & gräddsnipa, silver (3)
Kaffekanna med sockerskål & gräddsnipa i silver, rokokostil. Gräddkanna och sockerskål med invändig förgyllning. Svenska kontrollstämplar GAB 1920-talet. Höjd: 10-27 cm. Samtliga delar med monogramgravyr, kaffekannans botten med minnesgravyr. (3)
Varunr: 4889597
SEK 3 600 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 22-01-2018
18:07:00
SEK 2 400
Johan Ståhle bägare i silver
JOHAN STÅHLE, bägare, silver, karolinsk, barock, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt ca 100 g. . LITTERATUR: Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare
Varunr: 4893561
SEK 18 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-01-2018
18:35:00
Se mer
Soppslev
SOPPSLEV, silver, J O Zetterström Göteborg 1878, längd ca 36, vikt ca 219 g
Varunr: 4894992
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
10:15:00
Se mer
Gallerskål silver 1800-talets början
GALLERSKÅL, med två handtag, silver, Johan Carlsson, Norrköping år 1819, höjd ca 29 cm, vikt 553, 5 g
Varunr: 4895000
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23-01-2018
10:39:00
Se mer
Skål på fot och kanna silver Köpenhamn Danmark
SKÅL PÅ FOT samt KANNA, med graverade blomdekor, Köpenham, Danmark, med kontrollstämplar av Simon Groth (verksam 1863-1904), skål daterad 1873, skålens höjd ca 11,5 cm, kannans höjd ca 10,5 cm, totalvikt ca 390 g
Varunr: 4895009
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-01-2018
11:15:00
Se mer
Skål på fot silver Bernhard Hertz
SKÅL PÅ FOT, silver, Berhard Hertz, Stockholm, 1911, med inskription, höjd ca 23,5 cm, totalvikt ca 437 g
Varunr: 4895052
13:42:00
Se mer
Andreas Sivertsen. Hovedvandsæg af sølv m/ figur, start 1800-tallet
Andreas Sivertsen. Hovedvandsæg af sølv med figur siddende på top, vaseformet korpus prydet med guirlander, blomster og bladværk, i bunden balsamgemme. Indvendig original svamp (porøs). Højde ca. 9,9 cm, vægt ca. 57 gram. Stemplet monogram AS for Mester Andreas Sivertsen, f. 1784, borgerskab ...
Varunr: 4895589
SEK 1 554 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2018
16:35:00
SEK 777
Bägare silver
BÄGARE, 4 st, silver, varav 2 GAB, Stockholm, 1941, höjd ca 11-13,5 cm, 1, 1897, höjd ca 5 cm, samt 1, C G Hallbergs, Stockholm, 1933 höjd ca 6 cm, totalvikt ca 298 g
Varunr: 4895102
16:39:00
Se mer
Shaker silver
SHAKER, silver, JM Johansson, Göteborg 1927, höjd ca 22 cm, vikt ca 542 g
Varunr: 4895122
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-01-2018
17:48:00
Se mer
Chokladkanna silver
CHOKLADKANNA, silver, empire, 1800-talets mitt, locket krönt av pinjekotte, handtag i svärtat trä, fotavslut i form av lejontassar, höjd ca 22 cm, vikt 695,3 g
Varunr: 4895126
18:09:00
Se mer
 1 2  >>