Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Slips / kravesmykkke og manchetknapper af sterlingsølv (3).
Et par manchetknapper af sterlingsølv med firkantet forstykke L. ca. 2 cm samt Herman Siersbøl tredelt kravesmykke / slips af lethammerslået sterlingsølv L. 13,5 cm. Samlet vægt 58,6 g (3)
Varunr: 4891936
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:30:00
SEK 777
3 par manchetknapper samt slipseclip af 14 kt. guld
3 par manchetknapper samt slipseclip af 14 kt. guld, bestående af 2 par stemplet 585 og HS for Herman Siersbøl, samt et par stemplet 585 og JI. Smt et slipseclip er stemplet 585 samt AX.H for Aksel Holm. Samlet vægt ca. 27,9 gram.
Varunr: 4865121
SEK 6 993 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:28:00
SEK 4 662
Hänge/brosch berlocker 18 k guld
HÄNGE/BROSCH, kamé, skuret snäckskal föreställande klassisk kvinnoprofil, höjd inkl ögla 4 cm, ARMBAND, pansarlänk, BERLOCKER, 4 st., 18 k guld, vikt exkl. kamébrosch ca 19,9 g
Varunr: 4892153
SEK 5 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
14:40:00
Se mer
BRoscher 18 k guld
BROSCHER, 3 st., 18 k guld, i form av blomkvistar, en med pärlimitation, höjd 4-5 cm, total vikt ca 15,5 g
Varunr: 4892167
SEK 4 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:00:00
Se mer
Armband ringar hängen 14 k guld
ARMBAND, 2 st., RINGAR, 2 st., CLIPS, 1 par, BROSCH, i form av rosett, HÄNGEN, 2 st., varav en i form av en nyckelpiga med emalj, 14 k guld, total vikt ca 27,5 g
Varunr: 4892177
SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:50:00
Se mer
Guldmynt
MYNT, 21,6 k guld, 5 kr, Oscar II, Sverige och Norges konung, 1901, vikt ca 2,2 g
Varunr: 4892205
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:09:00
Se mer
Manchetknapper i 14 kt guld (2)
Manchetknapper i 14 kt guld. Stempel 585 Sav. Vægt: 6,9 gr. Brugsspor i form af buler. (2)
Varunr: 4891732
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
19:29:00
SEK 842
Ringar brosch kedjor
RINGAR, 4 st., 18 k guld, vikt ca 13 g, RINGAR, 5 st., 14 k guld, delvis med stenar, vikt ca 8,5 g, SKJORTKNAPPAR, 1 par, PIN, BROSCH, HÄNGEN, KEDJOR, mm, delvis guld
Varunr: 4892213
SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:33:00
Se mer
Ole Lynggaard. 'Sweet Spot' vedhæng med motiv af et træ i grå emalje af 18 kt. hvidguld
Ole Lynggaard. 'Sweet Spot' vedhæng med motiv af et træ i grå emalje af 18 kt. hvidguld. Formgivet af Charlotte Lynggaard Ø 1,5 cm. Udstillingsmodel
Varunr: 4890398
SEK 6 475 DK, Aarhus, Egå Havvej 19-01-2018
19:52:00
SEK 1 425
Kugeln Kette, 7 mm, 9,3 g, Natur, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Knollen Kette, Natur, 9,3 g, Länge: ca. 48 cm, Kettenstärke: ca. 5 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878707
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:05:00
SEK 723
Knollen Kette, 13,2 g, Natur Bernstein, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Knollen Kette, Natur, 13,2 g, Länge: ca. 52 cm, Kettenstärke: ca. 7 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878700
20:10:00
SEK 627
Knollen Kette, 9,7 g, Natur Bernstein, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Knollen Kette, Natur, 9,7 g, Länge: ca. 40 cm, Kettenstärke: ca. 6 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878695
20:12:00
SEK 434
Bernstein, Kugel Kette, gepresst, 66,2 g
Bernstein Kugel Kette, gepresst, 66,2 g, Länge: ca. 62 cm, Kettenstärke: ca. 15 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit unsichtbarem Schraubverschluss.
Varunr: 4878725
20:20:00
SEK 434
Bernstein, Knollen Kette, Natur, 13,6 g, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Knollen Kette, Natur, 13,6 g, Länge: ca. 57,5 cm, Kettenstärke: ca. 6 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878697
20:25:00
SEK 627
Bernstein, Walzenkette, Unikat, Natur, 11,5 g, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Walzenkette, Unikat, Natur, 11,5 g, Länge: ca. 52 cm, Kettenstärke: ca. 5-12 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878687
20:30:00
SEK 386
Bernstein, Walzenkette mit Kugeln, Natur, 10,7 g
Bernstein Walzenkette mit Kugeln, Natur, 10,7 g, Länge: ca. 48,5 cm, Kettenstärke: ca. 5-15 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit unsichtbarem Schraubverschluss.
Varunr: 4878684
20:35:00
SEK 1 060
Bernstein, Knollen Kette, Natur, 14,6 g, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Knollen Kette, Natur, 14,6 g, Länge: ca. 62 cm, Kettenstärke: ca. 6 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878694
20:40:00
SEK 675
Bernstein, Kugeln Kette, Natur, 6,6 g, Verschluss aus 925 Sterlingsilber
Bernstein Kugeln Kette, Natur, 6,6 g, Länge: ca. 47,5 cm, Kettenstärke: ca. 6 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit Karabinerverschluss aus Sterlingsilber, 925 punziert.
Varunr: 4878712
20:40:00
SEK 627
Konvolut Modeschmuck (21)
Konvolut Modeschmuck: 4 Damenuhren, 3 Broschen, 4 Ketten, 1 Münze, 6 Anhänger, 2 Ringe, 1 Armreif. (21)
Varunr: 4873090
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:40:00
SEK 386
Bernstein, Kugel Kette, gepresst, 69,3 g
Bernstein Kugel Kette, gepresst, 69,3 g, Länge: ca. 74 cm, Kettenstärke: ca. 18 mm, aufgezogen und geknüpft auf Kordel, mit unsichtbarem Schraubverschluss.
Varunr: 4878736
SEK 3 374 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
21:00:00
SEK 386
Halslås brosch allmoge
HALSLÅS, BROSCH, silver, halslås i filigranteknik med infattade fasettslipade röda, gröna och gul glasstenar på förgylld botten, firma Bernhard Hertz, Stockholm, 1910, senare omgjord till brosch, broschen i filigranteknik med fyra delvis förgyllda hängen, mått inklusive kedjor ca 6x9 respektive ...
Varunr: 4893128
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
13:16:00
Se mer
Broscher
BROSCHER, 2 st, silver, filigranteknik med infattade fasettslipade röda och gröna glasstenar på förgylld botten, stämplad BH sannolikt för firma Bernhard Hertz samt imp, respektive delvis otydliga stämplar 826, mått inklusive kedjor ca 10x5,5 respektive ca 6x4 cm, total vikt ca 60 g, medföljer l...
Varunr: 4893153
15:08:00
Se mer
Manschettknappar och slipsklämmor
MANSCHETTKNAPPAR, SLIPSKLÄMMOR, silver, 1900-tal, längd ca 2 cm
Varunr: 4893233
19:52:00
Se mer
Ole Lynggaard LOVE ring in 14k
Ole Lynggaard LOVE ring in 14k yellow gold Ringsize: 52.5/16.75mm Ring weight: 9.5g Designed by Charlotte Lynggaard
Varunr: 4789878

SEK 11 568 BE, Antwerpen 20-01-2018
19:54:00
SEK 3 374
Konvolut Silberschmuck, 50,48 g (9)
Konvolut Silberschmuck: 1 Kette 800er Silber: 24,74 g, Länge: 94 cm, 1 Kette 925er Silber: 22,48 g, Länge: 80 cm, 2 Ketten mit Anhänger Versilbert, 1 Kette Silber 800er: 19 g , Defekt, 1 Silberkette mit Anhänger 925er Silber: 9 g, 2 Broschen und 1 Ring Versilbert. (9)
Varunr: 4893632
SEK < 1,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 20-01-2018
20:04:00
SEK 434
Halslås silver 17/1800-tal allmoge
HALSLÅS, silver, med filigranteknik med infattade fasettslipade röda och gröna glasstenar på förgylld botten, Magnus Lindgren(1782-1817), Karlskrona, senare omgjord till brosch, hängande del som ovan, mästarstämpel Gustaf Aulander(1826-1863), Karlskona, höjd respektive ca 3-4, total höjd ca 12 cm
Varunr: 4893256
20:38:00
Se mer
Bijouterier
BIJOUTERIER, broscher, skärpspänne, knappar, dräktbrosch, fibula, ringar, delvis silver
Varunr: 4893350
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 21-01-2018
14:20:00
Se mer
Ole Lynggaard. 'My Little World' liljekonval-charm / vedhæng af 18 kt. satineret rødguld og sort-rhodineret guld
Ole Lynggaard. 'My Little World' charm / vedhæng i form af liljekonval af 18 kt. satineret rødguld med detalje i sort-rhodineret guld. Totallængde: 1,6 cm. Art. nr. A2814-401.
Varunr: 4887258

SEK 5 180 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-01-2018
17:20:21
SEK 2 072
Signet, 2 par manchetknapper samt broche med månesten 14 og 18 kt. guld
Signet med agat udført i 18 kt. guld, samt par manchetknapper med optisk dekor ligeledes af 18 kt. guld, Samt par manchetknapper i form af knude samt broche med månesten af 14 kt. guld, lile afslag på spidsen af månestenen. Manchetter med knuder med trykmærker. Samlet vægt for 14 kt. guld er ca....
Varunr: 4865347
SEK 6 993 DK, Odense, Kratholmvej 21-01-2018
20:59:00
SEK 1 554
En samling smykker af sølv og sterlingsølv (8)
En samling sølvsmykker bestående af: Ring med orange similisten af 830S, ring str. 47. N. E. From vedhæng og ring af sterlingsølv prydet med behandlet rav, Ø 1,5 - 3,5 og ringstr. 54, skønvirke broche prydet med rav L. 2 cm, S. V Christensens kæde af 830 sølv, L. 39 cm, samt armbånd i ...
Varunr: 4894588
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2018
13:50:12
SEK 907
 1 2 3  >>