Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Övriga smycken i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Krawattennadel mit Brillantbesatz
Krawattennadel mit Brillantbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal, Reinheit: vsi1. Länge ca.: 65,8 mm, Breite ca.: 5,7 mm, Gewicht ca.: 7,3 g. Varunr: 4611422 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-24 16:22:00 SEK 1 449
Manschettenknöpfe mit Brillantbesatz (2)
Manschettenknöpfe mit Brillantbesatz (2). Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 6 Brillanten von gesamt ca.: 0.12ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: VSI1. Maße ca.: 18 x 14,5 mm. Gewicht ca.: 10,9 g. (2) Varunr: 4614476 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-24 19:19:00 SEK 2 897
Manschettenknöpfe mit Diamantzbesatz (2)
Manschettenknöpfe mit Diamantzbesatz (2). Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 10 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.10ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 18,6 x 11,4 mm, Gewicht ca.: 10 g. (2) Varunr: 4614500 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:26:44 SEK 2 897
Krawattennadel besetzt mit 40 Brillanten
Krawattennadel besetzt mit 40 Brillanten . Krawattennadel gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 40 Brillanten von gesamt ca.: 0.40ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: SI1. Länge ca.: 60 mm, Breite ca.: 5 mm. Gewicht ca.: 12,6 g. Varunr: 4614455 SEK 4 828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:27:21 SEK 3 380
Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2)
Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2) . Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit Onyxringen und 4 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: VSI1. Durchmesser ca.: 15 mm. Gewicht gesamt ca.: 9 g. (2) Varunr: 4611467 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:32:38 SEK 2 897
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2)
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2). Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 12 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.12ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 21,8 x 10,4 mm. Gewicht ca.: 9,4 g. (2) Varunr: 4614492 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:36:26 SEK 2 897
Krawattennadel mit Diamantbesatz
Krawattennadel mit Diamantbesatz. Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 4 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: si1. Länge ca.: 61 mm, Breite ca.: 5 mm. Gewicht ca.: 7,3 g. Varunr: 4614413 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:37:39 SEK 1 449
Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe in Bicolor (2)
Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe in Bicolor (2) . Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gelbgold/Weißgold (punziert), besetzt mit Perlmutt und 4 Brillanten von gesamt ca.: 0.20ct. Farbe Top Crystal (I), Reinheit: VSI1. Gewicht gesamt ca.: 8 g. (2) Varunr: 4611470 SEK 4 828 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:40:34 SEK 3 380
Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis
Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis. Schmucknadel mit der Abbildung der fleur de lis, gefertigt aus 14kt. Gold (punziert) besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit vsi1. Länge ca.: 48,5 mm. Gewicht ca.: 1 g. Der Verschluss ist nicht mit gewogen und ist aus Messing ... Varunr: 4611430 SEK 1 449 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:41:19 SEK 386
Krawattennadel mit Brillantbesatz. Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 5 Brillanten von gesamt ca.: 0.10ct. Farbe: Top Wesselton, Reinheit: vsi1 bis si1. Länge ca.: 52 mm, Breite ca.: von 3 bis 6,4 mm. Gewicht ca.: 5,9 g. Varunr: 4614411 SEK 2 897 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:48:03 SEK 1 931
Krawattennadel mit Diamantenbesatz
Krawattennadel mit Diamantenbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Crystal (I), Reinheit: si1. Länge ca.: 55 mm, Breite ca.: 5 mm, Gewicht ca.: 7 g. Varunr: 4614436 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:48:38 SEK 1 449
Krawattennadel mit Brillantbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.05ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 60 x 5 mm. Gewicht ca.: 8,5 g. Varunr: 4611491 SEK 2 656 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:51:10 SEK 1 449
Manschettenknöpfe mit Brillantbesatz (2). Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 6 Brillanten von gesamt ca.: 0.12ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 18,2 x 14,4 mm. Gewicht ca.: 10,9 g. (2) Varunr: 4614503 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:52:21 SEK 2 897
Doppelknöpfe mit Diamantbesatz (2)
Doppelknöpfe mit Diamantbesatz (2). Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe gefertigt aus 18kt. Gold (punziert), besetzt mit 28 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.28ct. Farbe: Top Wesselton (H). Durchmesser ca.: 11,7 mm. Gewicht ca.: 7,3 g. (2) Varunr: 4614516 SEK 5 794 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 11:52:31 SEK 3 863
Samling smykker, 14 kt guld (3)
Samling smykker, 14 kt guld (3). Samling smykker af 14 kt. guld, bestående af, Jørgen Smed, ring prydet med klar syntetisk sten, Hermann Siersbøl vedhæng prydet Akoya saltvandskulturperle samt anker halskæde, monteret med fjederlås. Ringstørrelse. 57/Ø 18,25 mm. Vedhæng 3,7 x 2,5 cm. L halskæde 46,5 cm. Samlet vægt ca. 6,7 gram.... Varunr: 4632264 SEK 1 302 DK, Aarhus, Egå Havvej 2017-04-25 13:56:19 SEK 977
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2) . Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 2 Diamanten von gesamt ca.: 0.02ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: vsi1. Maße ca.: 18,6 x 12,8 mm. Gewicht ca.: 8,9 g. (2) Varunr: 4614494 SEK 2 897 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 15:28:00 SEK 1 931
Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2). Doppelknöpfe / Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Weißgold (punziert), besetzt mit 12 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.36ct, Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: SI1. Durchmesser ca.: 14 mm, Gewicht gesamt ca.: 10 g. (2) Varunr: 4611478 SEK 4 346 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 15:36:00 SEK 3 380
Manschettenknöpfe mit Diamantbesatz (2). Manschettenknöpfe gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 20 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.10ct. Farbe: Top Wesselton (H), Reinheit: VSI1. Maße ca.: 18 x 14 mm. Gewicht ca.: 11 g. (2) Varunr: 4614480 SEK 5 311 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 16:26:00 SEK 3 380
Krawattennadel mit Diamantbesatz . Krawattennadel gefertigt aus 14kt. Gold (punziert), besetzt mit 3 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.03ct. Farbe: Top Wesselton (h), Reinheit: si1 - vsi1. Länge ca.: 56 mm, Breite ca.: 5,1 mm. Gewicht ca.: 7,1 g. Varunr: 4611450 SEK 2 414 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-04-25 16:40:00 SEK 1 449
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck
Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck. Konvolut Jett/ Gagat- Schmuck/ Trauerschmuck, bestehend aus 1 Collier, 1 Kette, gerissen, 1 Choker, 2 Armbändern, 1 Brosche, 1 Haarband und 1 Krawattenklammer. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Frankreich und Deutschland, 1900- 1920 Varunr: 4600275 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-25 18:17:00 SEK 386
Kors, ørehængere, ring m/ diamant samt kraveknapper i guld (6)
Kors, ørehængere, ring m/ diamant samt kraveknapper i guld (6). Bernhar Hertz kors af 14 kt guld, L. 4,5 cm samt kraveknapper i 8 kt guld, vægt ca. 2,4 gram. Dertil et par ørehængere med skruer i 14 kt guld, stemplet H.J/ 585 og en ring: Hermann Siersbøl, 14 mkt med lille diamant på ca. 0.01 ct. samlet vægt 14 kt guld: 6,7 gram.(6) Varunr: 4635909 SEK 1 563 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-04-25 18:45:00 SEK 1 074
Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm
Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm. Konvolut 800er und 835er Silber, Gewicht ca. 240 Gramm, bestehend aus 6 Armreifen, 10 Ketten 1 Paar Manschettenknöpfen, 3 Broschen, 2 Anhängern und 1 Paar Ohrsteckern. Altersbedingte Gebrauchsspuren, teilweise gerissene Ketten, vorwiegend Deutschland, 1950- 1990 Varunr: 4597866 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-04-25 19:14:00 SEK 435
Halskæde og armbånd i 14 kt guld
Halskæde og armbånd i 14 kt guld. Smykkeset i 14 kt guld. Beståendes af: Halskæde i guld med en snored hvidguldskæde. Bredde: 7 mm. Længde: 41 cm. Tilhørende armbånd. Længde: 20 cm. samlet vægt: 70 gr. (2) Varunr: 4635847 SEK 15 626 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-04-25 19:32:00 SEK 10 938
To guldhalskæder med vedhæng, et flora danica sølvvedhæng og Hertz marguerit armbånd (4)
To guldhalskæder med vedhæng, et flora danica sølvvedhæng og Hertz marguerit armbånd (4). Halskæde med ovale led af 14 kt guld, stemplet gifa, L.: ca 43 cm, dertil korsvedhæng ligeledes af 14 kt . Medaljon af 8 kt ø ca 3,3 cm, dertil halskæde af guld, manglende lødighedsstempel, iflg guldprøve af 8 kt. Samlet vægt: ca 15,4 gr. Flora Danica vedhæng af forgyldt sterling sølv, stemplet ... Varunr: 4635741 SEK 3 906 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:35:00 SEK 1 497
Sort stjernesafir ørerringe og brillantring (3)
Sort stjernesafir ørerringe og brillantring (3). Par vintage øreskruer af 18 kt guld, hver prydet med en sort stjernesafir, mål ca 5,5 x 7 mm. Endvidere Solitairerring af 14 kt hvidguld, prydet med brillant, ca 0.07 ct., Farve: Wesselton (H), Klarhed: VS. Ringstr. 54. Samlet vægt: ca 4,5 gr (3) Varunr: 4633305 SEK 1 302 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 19:40:00 SEK 586
Ole Lynggaard stjernecharm
Ole Lynggaard stjernecharm. Ole Lynggaard stjerne charm af 14 kt. guld. Stjerne mål 14x14 mm. H. 2,5 cm. Fremstår med reparation i en øksne da den er været monteret på armbånd. Vægt ca. 5,2 gram. Varunr: 4633011 SEK 2 604 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-04-25 19:48:00 SEK 1 758
Ring samt fire par øreringe (9)
Ring samt fire par øreringe (9). Samling guldsmykker bestående af par Hermann Siersbøl øreringe af 14 kt guld, hver prydet med tre akoya saltvands kulturperler, ø ca 3,7 mm samt lys sten. L.: ca 4,8 cm. Et par øreringe af 14 kt guld, hver prydet med en lysebl¨syntetisk spinel. L.: ca 3 cm, Par øreringe af 14 kt, hverr prydet med... Varunr: 4630173 SEK 1 953 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 20:00:00 SEK 1 432
Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld
Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld . Ole Lynggaard. 'My Little World' blomme-charm i 18 kt. rødguld, monteret på sort justerbart bomuldsarmbånd med Ole L logo. Art. nr. A2806-401. Medfølges af Ole Lynggaard kuvert. Vejl. udsalgspris: DKK 4.850,- Varunr: 4597894

SEK 4 167 DK, Vejle, Dandyvej 2017-04-25 20:06:00 SEK 2 865
Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv.
Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv.. Ole Lynggaard. 'Dråbe' nøglering af sterlingsølv med vedhæng i form af dråbe. L. vedhæng 3,5 cm. Original emballage medfølger.Vejl. udsalgspris: DKK 2.500,- Varunr: 4563582

SEK 2 344 DK, Vejle, Dandyvej 2017-04-25 20:12:00 SEK 1 302
Samling guldsmykker (8)
Samling guldsmykker (8). Samling guldsmykker bestående af ring af 14 kt guld, prydet med lyserød similisten , str. 55. Bred ligeløbende ring af 14 kt, bredde ca 8 mm, indv graveret, str. 57 Par Hermann Siersbøl hjerteøreringe af 8 kt guld. L.: ca 2,5 cm. Et par aflange øreringe af 8 kt, L.: ca 4 cm. Endvidere et elefant ... Varunr: 4635744 SEK 3 906 DK, Herlev, Dynamovej 2017-04-25 20:30:00 SEK 1 628
 1 2 3 4  >>