Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Övrigt glas, porslin och keramik  i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Pablo Picason,
Pablo Picason, "Heads", kanna, Frankrike 1956. PABLO PICASSO, "Têtes", Madoura, Vallaruis, Frankrike 1956, fajans, dekor av ansikten i savrt och vitt, signerad EDITION PICASSO samt inpressade stämplar, höjd ca 14 cm. . Litteratur: Alain Ramié nr. 367 Varunr: 4641263 SEK 5 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 11:18:00
Se mer
Vas Preda
Vas Preda. VAS, Preda, överfång i brunt och gult, med floral dekor, höjd ca 36,5 cm Varunr: 4641270 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 11:39:00
Se mer
Royal Copenhagen. Maritimt gavesæt. (5)
Royal Copenhagen. Maritimt gavesæt. (5) . Royal Copenhagen. Maritimt gavesæt. Givet i gave til ØK direktør. Mærket ØK på fad. (5) Varunr: 4641803 SEK 1 939 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:41:00 SEK 452
Ytterfoder desig Lindberg
Ytterfoder desig Lindberg. STIG LINDBERG, "Vinda", ytterfoder, 2+2 st, 1950-tal, stengods, vitglaserade, inpressad märkning Gustavsberg, höjd ca 12,5 resp 15 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641329 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:51:00
Se mer
Gustavsberg, paraplyställ, tidigt 1900-tal
Gustavsberg, paraplyställ, tidigt 1900-tal. Gustavsberg, paraplyställ, tidigt 1900-tal. Dekor i underglasyrblått med kinesiserande dekor, höjd 63 cm. Stämplad i botten, Gustafsberg, MS. Krackeleringar, bottenspricka. Varunr: 4640407 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 15:21:00 SEK 375
Lisa Larson keramikrelief
Lisa Larson keramikrelief. LISA LARSON, relief, fågel mot röd bakgrund, stämpelmärkt Lisa L Gustavsberg Sweden, 26x24 cm Varunr: 4641349 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:54:00
Se mer
Ytterfoder design Lindberg
Ytterfoder design Lindberg. STIG LINDBERG, "Vinda", ytterfoder, 6 st, 1950-tal, stengods, vitglaserade, inpressad märkning Gustavsberg, höjd ca 15 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641351 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:03:00
Se mer
Ytterfoder design LIndberg
Ytterfoder design LIndberg. STIG LINDBERG, "Vinda", ytterfoder, 2+1+1 st, 1950-tal, stengods, vitglaserade, inpressad märkning Gustavsberg, höjd ca 10,5 (1 st), 12,5 (1 st) resp 15 (2 st) cm, ytterligare ett ytterfoder med spricka medföljer. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641361 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:33:00
Se mer
Ytterfoder design Lindberg
Ytterfoder design Lindberg. STIG LINDBERG, "Vinda", ytterfoder, 6 st, 1950-tal, stengods, vitglaserade, inpressad märkning Gustavsberg, höjd ca 15 cm. PROVENIENS: Örnäs Säteri, Kungsängen Varunr: 4641384 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 17:45:00
Se mer
Glasskulptur aus der Manufaktur Kosta Boda
Glasskulptur aus der Manufaktur Kosta Boda . Glasskulptur aus der Manufaktur Kosta Boda. Gefertigt aus weißem und gelben Klarglas, Limitiert 1/100. Unterseitig unleserlich signiert. Höhe ca.: 29,5 cm. Gewicht ca.: 900 g. Die Skulptur befindet sich in einem Zustand mit sehr geringfügigen Gebrauchspuren. Varunr: 4619182 SEK 2 112 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 17:45:00 SEK 960
Urna Berlin
Urna Berlin. URNA, porslin, 1900-talets första hälft, Berlin, dekor med romantisk scen, delvsis förgylld, höjd 26 cm Varunr: 4641408 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:02:00
Se mer
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Relief.
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Relief.. Knud Kyhn. Relief med mand samt fisk nr. 21956, H. 25,5x25 cm. 1. sort. Varunr: 4618257 SEK < 1 000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 2017-05-01 19:09:00 SEK 549
Chinesische Bonsaischale im Stil der Qing-Dynastie
Chinesische Bonsaischale im Stil der Qing-Dynastie. Chinesische Bonsaischale im Stil der Qing-Dynastie. Gefertigt aus dickwandigen Porzellan, verziert mit Abbildungen von Drachen. Maße ca.: H. 7 cm, D. 17 cm. Die Schale befindet sich in einem Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. Varunr: 4629994 SEK 2 880 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:56:00 SEK 1 440
KPM Kaffee-/ Teeservice (38)
KPM Kaffee-/ Teeservice (38). Kaffee-/ Teeservice. KPM, Berlin. Porzellan mit polychromer Blumenmalerei und Goldrand. Dekor mit Tulpe, Lilien, Tagetes, Kornblume, Hornveilchen, Lilie, Enzian, Mohn, Glockenblume, Wicke, Dahlie, u.a. Blüten. 38 Teile, bestehend aus 12 Tellern (D. 19,5 cm), 11 Kaffee-/ Teetassen (H. 5,1 cm), 10 ... Varunr: 4570665 SEK 13 441 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-01 20:03:00 SEK 4 800
Wilhelm Kåge for Gustavsberg. Argenta, vase, lågevase og lille skål af stentøj. (3)
Wilhelm Kåge for Gustavsberg. Argenta, vase, lågevase og lille skål af stentøj. (3). Wilhelm Kåge 1889-1960 for Gustavsberg. Argenta, vase nr. 978, lågevase nr. 1144 og lille skål nr. A3 af stentøj dekoreret med sølv. Fremstår med alm. brugsspor. (3) Varunr: 4642572 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 20:20:00 SEK 969
Bordslampa Rörstand
Bordslampa Rörstand . BORDSLAMPA, Rörstrand 1900-talets början, modellerad dekor av kvist och druvklasar, märkt Rörstrand LG-??, höjd ca exkl lampsockel 41 cm Varunr: 4641448 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 20:22:00
Se mer
Vinglas Reijmyre Antik
Vinglas Reijmyre Antik. REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", vinglas 12 st., klarglas, höjd ca 16 cm. . PROVENIENS: Reijmyre Glasbruk Varunr: 4641449 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 20:24:00
Se mer
Sammelteller aus den Manufakturen KPM, Rosenthal und Fürstenberg (4)
Sammelteller aus den Manufakturen KPM, Rosenthal und Fürstenberg (4) . Sammelteller aus den Manufakturen KPM, Rosenthal und Fürstenberg. Polychrom staffiert, rückseitig gemarkt. Maße ca.: 2 x Fürstenberg D. 24 cm, KPM D. 19,5 cm, Rosenthal D. 16,5 cm. Die Teller befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit sehr geringfügigen Gebrauchspuren. (4) Varunr: 4583009 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 20:55:00 SEK 384
Urnor Kunglig dansk Blå blomst
Urnor Kunglig dansk Blå blomst. ROYAL COPENHAGEN, urnor, 2 st, porslin, "Blå blomst", modellnummer 1791, höjd inkl lock 29 cm Varunr: 4643114 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 11:44:00
Se mer
Aage Weimar, isspand af glas med hank af sterling sølv
Aage Weimar, isspand af glas med hank af sterling sølv. Daum isspand af glas, monteret med hank af sterlingsølv, dekoreret med drueklaser, stemplet Aage Weimar. H. 8/15 cm. Varunr: 4642727 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-02 15:03:00 SEK 969
Royal Copenhagen punchbowle, Holmegaard lysestage af glas
Royal Copenhagen punchbowle, Holmegaard lysestage af glas. Royal Copenhagen punchbowle med låg og ske, fajance, nr. 460/3249.H. 23 Ø 24 cmAntageligt Holmegaard. Lysestage / vase af glas. H. 28 cm. (2) Varunr: 4644330 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 15:13:00 SEK 420
Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors
Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors. NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors, underfång i rött och blått, signerat Orrefors Expo 312 - 57 Landberg, höjd 47 cm Varunr: 4643176 SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 16:48:00
Se mer
Bing & Gröndahl. Tre delar porslin, 1900-talets början (3)
Bing & Gröndahl. Tre delar porslin, 1900-talets början (3). Bing & Gröndahl. Tre delar porslin, 1900-talets början (1914-1915). Målad dekor av gullvivor. Runt fat, diam 38 cm. Två ovala fat, längd 18-23 cm. Guldkant med slitage. (3) Varunr: 4610215 SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-02 17:26:00 SEK 1 000
Sintrax Kaffeemaschine Heinrich Löffelhardt Jenaer Glaswerke Schott
Sintrax Kaffeemaschine Heinrich Löffelhardt Jenaer Glaswerke Schott. Sintrax Kaffeemaschine. Entwurf: Heinrich Löffelhardt 1964. Ausführung: Schott, Mainz. Glas, Kunststoff. Kanne mit schwarzem Griff, Einsatz mit Deckel. H. 25,5 cm. Auf der Wandung der Kanne bezeichnet: Firmenstempel SCHOTT u. GEN MAINZ JENAER GLAS 1 L. Einsatz am unteren Rand bestoßen. ... Varunr: 4643331 SEK < 1 000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 2017-05-02 19:33:00 SEK 384
Vattencistern
Vattencistern. VATTENCISTERN, Höganäs nr. 3, ca 1900, saltglaserat stengods, lock, dekor mad bladmönster, höjd ca 60 cm Varunr: 4643232 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-02 19:58:00
Se mer
Romerskt glas
Romerskt glas. FLASKOR, URGENTARIUM, 3 dlr., Romerska, 100-300 e.kr., grön iriserande glasmassa, höjd ca 13-17 cm Varunr: 4643235 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:04:00
Se mer
Wiggers. Tallerkener af teaktræ (11)
Wiggers. Tallerkener af teaktræ (11). Wiggers. Samling dækketallerkener af teaktræ. Fremstillet hos Wiggers. Stemplet i bunden. Ø 28 cm. (11) Varunr: 4642813 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 20:40:00 SEK 549
Väggfat, rödlera, Wäinö Aaltonen, Kupittaan Savi, 1900-talets mitt
Väggfat, rödlera, Wäinö Aaltonen, Kupittaan Savi, 1900-talets mitt. Rödlera, Wäinö Aaltonen, Kupittaan Savi, 1900-talets mitt. "Gungbruden"/"Keinumorsian". Etikettmärkt. Diameter 36 cm. Bruksslitage. Smärre skav på reliefmotivet. Svarta märken i glasyren. Varunr: 4587163 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-02 21:00:00 SEK 300
Edward Hald fiskgraal
Edward Hald fiskgraal. EDWARD HALD, vas, Orrefors, fiskgraal, dekor av fiskar och sjöväxter i brunt, Orrefors Sweden nr 20516 Edward Hald, höjd ca 14 cm Varunr: 4644427 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 10:12:00
Se mer
Vas Bertil Vallien
Vas Bertil Vallien. BERTIL VALLIEN, flaska/vas, vas, Kosta Boda, "Satellit", polykromt glas, hals med påklipp, signerad Kosta Boda, Artist Coll, B Vallien, 84252,respektive Boda B Vallien 48225, höjd 25 cm Varunr: 4644432 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 10:27:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>