Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Konvolut Keramik (7)
Konvolut Keramik bestehend aus: Kanne, vier kleine Becher und zwei Weinbecher. Maße der Kanne: H. 20 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren. (7)
Varunr: 4686843
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
11:00:37
SEK 389
Paar Figuren der Heiligen von der Manufaktur Hutschenreuther (2)
Paar Figuren der Heiligen von der Manufaktur Hutschenreuther gefertigt aus braunem Ton. Unterseitigt gemarkt. Maße: H. 19 cm. Altersgemäßer Zustand. (2)
Varunr: 4706173
11:00:46
SEK 389
Wandteller mit goldenen Blüten aus der Manufaktur Hutschenreuther Kunstabteilung, Entwurf von Hans Achtziger
Wandteller mit goldenen Blüten aus der Manufaktur Hutschenreuther Kunstabteilung, Entwurf von Hans Achtziger, Porzellan. Maße: H. 20 cm B. 20 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varunr: 4713498
SEK 2 139 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
11:02:06
SEK 389
Design Lisa Larson för Gustavsberg Sommar
LISA LARSON, 4 st, glaserat stengods, Gustavsberg Lusthus signerad och daterad -96, isbjörnar ur serien "Lill-Skasen", Sparbössa ur serien "Sträng", höjd ca 10-20 cm
Varunr: 4724558
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
11:03:00
Se mer
Design Erik Höglund fat för Boda Sommar
FAT, ca 16 st, 1950/60-tal, glas, Boda, design Erik Höglund, varierande färger, reliefdekor av figurer och djur, diameter ca 9-11, största fatet 18x12 cm
Varunr: 4724564
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
11:21:00
Se mer
Sommar Bertil Vallien och Monica Backström Sommar
SKÅLAR, OBJEKT, POKAL, glas, totalt 7 st, Bertil Vallien, Ulrica Hydman Vallien, Monica Backström, Gunnar Ander, signerade, höjd ca 4-20 cm
Varunr: 4724570
11:39:00
Se mer
Design Erik Höglund Kosta Boda Sommar
ERIK HÖGLUND, 16 dlr, 1960-tal, Kosta Boda, brunt glas, dekor av sigill, bestående av: 8 ölglas, 6 snapsglas, vas, bricka, brickans diameter ca 41 cm
Varunr: 4724590
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:09:00
Se mer
Design Holmegaard Sommar
HOLMEGAARD, 3 flaskor, polykromt glas, de lägre etikettmärkta, höjd ca 22-25-30 cm, ask med lock, Jacob Bang, höjd med trälock ca 10 cm, medföljande buteljgrön skål, höjd ca 9 cm
Varunr: 4724593
13:18:00
Se mer
Design Timo Sarpaneva modell Festivo Sommar
TIMO SARPANEVA, "Festivo", ljusstakar, 5 st, Iittala, Finland, pressglas, formgivna 1967, höjd ca 8-12,5-18-31,5 cm
Varunr: 4724595
13:24:00
Se mer
Vaser i polykromt glas Sommar
VASER, 8 st, polykromt glas, höjd ca 9-27 cm
Varunr: 4724599
13:36:00
Se mer
Design Simon Gate för Orrefors Sommar
SIMON GATE, skål med fat, Orrefors, graverad dekor av kvinnofigurer med slöjor inramade i fyra fält av nätmönster och slingor, signerad Gate 107 Orrefors 1925 E.R (gravör Elis Ryd), höjd ca 14, diameter 18, fatets diameter 20 cm
Varunr: 4724606
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:12:00
Se mer
Trädgårdsurnor terrakotta Sommar
TRÄDGÅRDSURNOR, 1 par, terrakotta, efter antik modell, höjd ca 55 cm
Varunr: 4724608
14:18:00
Se mer
Glasskulpturer Italien Sommar
GLASBLOCK, 2 st, sannolikt Cendese, Italien, glas, dekor av alger och simmande fiskar, höjd 10, längd 10-13 cm, medföljande figurin i form av fågel, glas, med påklippt dekor, höjd ca 35 cm
Varunr: 4724611
14:27:00
Se mer
Design Timo Sarpaneva Orkidé Modern vardagsvara
TIMO SARPANEVA, "Orkidé", vas, Iittala, formgiven 1954, signerad Timo Sarpaneva 58/1993 höjd ca 27 cm
Varunr: 4724618
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
15:03:00
Se mer
Design Sven Palmquist Sommar
SVEN PALMQVIST, 5-2-2 st skålar, modell "Colora", Orrefors, höjd 6,5-9-11 cm, orange och blå glasmassa, 1+1 skålar, modell "Fuga", höjd 7-10 cm
Varunr: 4724621
15:12:00
Se mer
Glas Finland Sommar
IITTALA, 4 st, glas, etikettmärkta, bl a Timo Sarpaneva -3857? blåst i förkolnad träform, PERTTI SANTALAHTI, skål på fot, Humppila, gröntonad glasmassa, signerad och etikettmärkt, höjd ca 14,5 cm, NIEMI, vas,organisk form, signerad J. Niemi Nuutajärvi Notsjö -61, höjd 8,5, ARABIA, karaff, etikett...
Varunr: 4724623
15:18:00
Se mer
Design Lisa Larson figurin Dora Sommar
LISA LARSON, "Dora", figurin, Gustavsberg, formgiven 1958-73, glaserat stengods, signerad Gustavsberg L.L., höjd ca 27 cm
Varunr: 4724635
16:09:00
Se mer
Kerzenleuchter mit Papageifigur
Kerzenleuchter mit Papageifigur, die Figur gefertigt aus Fayence Keramik, handstaffiert, glasiert, Oberfläche teilweise mit Craquelé, Messingmontur leicht patiniert. Maße ca.: H. 64 cm, B. 51 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und kleinen Bestoßungen.
Varunr: 4717645
SEK 3 889 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:41:17
SEK 583
Samling teak heriblandt skål, fad samt skærbræt (3)
Samling teaktræs effekter heriblandt: Skål, H. 18 cm. Ø. 30,5 cm. Fad med fire indelinger, B. 29,5 cm. L. 29,5 cm. Cirkulært skærebræt med saftrille, H. 4 cm. Ø. 41 cm. Fremstår med brugsspor herunder skjold samt enkelte pletter. (3)
Varunr: 4717008
SEK 1 308 DK, Aalborg, Nibevej 24-07-2017
18:00:00
SEK 392
Design Erik Höglund Boda Sommar
ERIK HÖGLUND, 5 dlr, Kosta Boda, buteljfärgad glasmassa, samtliga signerade, ca höjd 9-25 cm
Varunr: 4724666
18:09:00
Se mer
Samling keramik, Rolf Palm (7)
Samling keramik, Rolf Palm, Mölle. Två figuriner i form av indianer H: 20 cm Paret miniatyrvaser, blå/grå glasyr. H: 10,5 cm Grön minatyrvas H: 7 cm Paret brurkar, brun/grå glasyr H: 10 cm Dia 9 cm (7)
Varunr: 4713314
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 24-07-2017
18:09:00
SEK 1 000
Design Wilke Adolfsson Sommar
WILKE ADOLFSSON, skål, signerad och daterad -92, VASER, 2 st, Kosta, medföljande skål signerad Orrefors D 4069, höjd ca 11,5 cm
Varunr: 4724668
18:15:00
Se mer
Design Erik Höglund Sommar
ERIK HÖGLUND, 9 st, glas, polykrom glasmassa, signerade, höjd ca 10-14, diameter ca 19-32 cm
Varunr: 4724670
18:21:00
Se mer
ERIK HÖGLUND, 5 st, vaser, Kosta Boda, färgad glasmassa med invändiga bubblor, samtliga signerade, ca höjd 12-23,5 cm
Varunr: 4724672
18:27:00
Se mer
Design Pentti Sarpaneva och Turun Hopea Sommar
VASER, bl a en signerad Pentti Sarpaneva, Turun Hopea OY, W Berndt Flygsfors, Jonas Torstensson, BORDSLAMPA, Reijmyre, SKÅLAR, signerade Hadeland 4020, höjd ca 7-38 cm
Varunr: 4724675
18:36:00
Se mer
Vaser i klarglas Sommar
VASER, FAT, glas, bl a Edvin Öhrström, Sven Palmqvist, Vicke Lindstrand, Elsa Söderberg, Käppi -52 Finland, Birgitta Watz för Nuutajärvi, höjd ca 5-23 cm
Varunr: 4724677
18:42:00
Se mer
Design Mona Morales Schildt
MONA MORALES SCHILDT, ljuslykta glas, etikettmärkta Kosta, höjd ca 24 cm
Varunr: 4724679
19:00:00
Se mer
Vaser i polykrom glasmassa Sommar
VASER, glas, 6 st, polykrom glasmassa, troligen vissa Erik Höglund, höjd ca 13-16,5 cm
Varunr: 4724684
19:15:00
Se mer
Design Nils Landberg Sommar
NILS LANDBERG, Orrefors, vaser, 3 st., glas, signerade och numrerade 3538/318 resp 4129-220, höjd ca 14-29,5 cm
Varunr: 4724685
19:18:00
Se mer
Design Tom Möller Reijmyre Sommar
TOM MÖLLER, Reijmyre, karaff, klarglas med slipad dekor av fåglar resp ytterfoder i buteljfärgad glas, höjd 21
Varunr: 4724695
19:48:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>