Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Jardinjär
JARDINJÄR, design Gunnar Wennerberg, nytillverkning, Gustavsberg, stengods, höjd 15, 54x24 cm
Varunr: 4890923
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
11:45:00
Se mer
Bertil Vallien glasobjekt
BERTIL VALLIEN, glasobjekt med blå figurer, "Viewpoints", signerat Kosta Boda B Vallien 99519, höjd 20 cm, sockel medföljer
Varunr: 4890934
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
13:00:00
Se mer
Royal Copenhagen (2)
Tassen aus der Manufaktur Royal Copenhagen. 1 übergroßer Kaffeepott gefertigt aus Fayence, Grün und blau staffiert. Auf der Innenseite mit folgendem Satz beschriftet: MED GUD FOR DANMARK. Maße ca.: H. 14 cm, D. 14 cm. 1 Becher gefertigt aus Porzellan blau staffiert. Maße ca.: 7,5 x 7,5 ...
Varunr: 4884852
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
17:30:00
SEK 386
Tysk lågkrus af bemalet glas med tinlåg. 1708
Tysk lågkrus af bemalet glas med tinlåg. Mrk. 1708 i låget med sachsisk lødighedsstempel for tin indført samme år samt bystempel. Fremstår med revne i korpus. H 17,5 cm.
Varunr: 4891143
SEK 3 108 DK, Aalborg, Nibevej 18-01-2018
19:18:00
SEK 453
Fürstenberg Sammelteller Berg- und Hüttenleute (6)
Fürstenberg Sammelteller Berg- und Hüttenleute. Die Teller sind aus Porzellan gefertigt und monochrom bedruckt. Durchmesser je ca.: 10 cm. (6)
Varunr: 4838090
19:25:00
SEK 386
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl, Holmegaard m.m. Samling figur, stager m.m. (10)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl, Holmegaard m.m. Samling figur, stager m.m. bl.a. B&G 2270 3. sort., Lyngby Porcellæn askebæger 124-2 75 2. sort., RC 3131 2. sort., Michael Bang MB urtepotteskjuler af hvid opalglas, Torben Jørgensen 3 stk. Lotus stager, Firkløveren Per Lütken H.C. ...
Varunr: 4886197
SEK 1 036 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
19:33:00
SEK 518
Michael Andersen mfl. To bordlamper, vase samt japanske tekrus (7)
Michael Andersen: Bordlampe nr. 6165, H. 22 cm, vase nr. 6404, begge glaseret keramik. Dertil øvrig bordlampe af glaseret stentøj, H. 20 cm (lille revne ved fatning) samt fire japanske tekrus, ligeledes glaseret stentøj. Sidste i original æske. (7)
Varunr: 4835451
SEK 1 036 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
19:39:00
SEK 389
Vintage Karaffe aus den 60er Jahren (7)
Vintage Karaffe aus den 60er Jahren, gefertgit aus transparentem und Opak Glas, der Korpus ist verziert mit einer Goldstaffage mit geometrischem Motiv. Maße ca.: H.6-17 cm, D.5-10 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (7)
Varunr: 4890152
20:00:00
SEK 386
Baccarat champangekøler model Maxim 1970erne.
Baccarat champagnekøler model Maxim 1970erne. Håndtag af forgyldt messing. H. 23 cm., Ø 20,5 cm. Vægt : over 5000 gram. Præget på håndtag og glasset med signatur samt mærke under bund. Fremstår fejlfri men med alm. let brugspræg.
Varunr: 4876098
SEK 7 770 DK, Herning, Engdahlsvej 18-01-2018
20:03:37
SEK 1 101
Ytterfoder Gunnar Wennerberg
YTTERFODER, 1 par, design Gunnar Wennerberg, nytillverkning, Gustavsberg, stengods, höjd 18,5 cm
Varunr: 4891018
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
20:09:00
Se mer
Tête-à-Tête Service aus der Manufaktur Meissen, Modell: Rote Rosen (11)
Tête-à-Tête Service aus der Manufaktur Meissen, 1. und 3. Wahl, Modell: Rote Rosen, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert mit Goldrand, unterseitig mit Schwertermarke versehen, bestehend aus: 2 Tassen, 2 Untertassen, 2 Teller, 1 Milchkanne, 1 Kaffeekanne, 1 Zuckerdose,...
Varunr: 4890120
SEK 2 892 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
20:35:00
SEK 1 542
Diverse Objekte aus der Manufaktur Meissen (6)
Diverse Objekte aus der Manufaktur Meissen, 1.Wahl, gefertigt aus weißem Porzellan, handstaffiert und glasiert, unterseitig mit Schwertermarke versehen, bestehend aus: 2 Schalen in geschwungener Form, 3 Vasen mit Goldrand, 1 Schale mit zwei Henkeln, Maße ca.: H.14-18 cm, L. 12-20 cm. ...
Varunr: 4891739
20:45:00
SEK 1 350
Holmegaard. Michael Bang. Atlantis. Samling vaser m.m. (5)
Holmegaard. Michael Bang. Atlantis. Samling vaser m.m., H. 10,5-26 cm. Brugsspor bl.a. rester af kalk. (5)
Varunr: 4886270
21:02:00
SEK 712
Royal Copenhagen / Kgl. P. Japonica. Kaffesæt samt pibe m/ blåt mønster (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Japonica The fourth of the 10 series, Hydrangea Otaksa Lieb. et Yucc., Kirin 4-10, kaffesæt nr. 14 / 8553, 14 / 8651, dekoreret m/ guld, alle af porcelæn & 1. sort., Ø 15,5 cm. Samt RC pibe m/ blåt mønster, 1. sort., L. 14 cm - brugspræg. (4)
Varunr: 4887986
SEK 1 943 DK, Odense, Kratholmvej 18-01-2018
21:12:00
SEK 712
Bertil Vallien vaser och skål
BERTIL VALLIEN, vaser, 5 st., skål, Boda, signerade B Vallien, höjd 7,5-24 cm
Varunr: 4892110
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:45:00
Se mer
Emile Gallé, vas, Frankrike
EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, överfång lila och brunt, dekor av blommor och blad, signerad Gallé, höjd 16 cm
Varunr: 4892115
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
11:15:00
Se mer
Kopp med fat Wien
KOPP med FAT, Wiren, empire, målad dekor delvis förgylld, höjd inkl fat 7,5 cm
Varunr: 4892128
12:25:00
Se mer
Hans Hedberg vas
HANS HEDBERG, golvvas, starkeldsfajans, spräcklig glasyr i grönt och gult, signerad, höjd ca 71 cm
Varunr: 4892132
SEK 10 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:45:00
Se mer
Bing & Grøndahl. Porcelænsbillede efter Paul Fischer.
Porcelænsbillede efter Paul Fischer, udført hos B & G, 464/1750, "Vinterdag på Gammeltorv", 21 x 35,5 cm (33 x 47 cm). Original emballage samt certifikat medfølger.
Varunr: 4891337
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
14:05:00
SEK 648
Tilgmans
TILGMANS, figuriner, 5 st, delvis glaserad keramik, höjd ca 20-24 cm
Varunr: 4892148
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
14:15:00
Se mer
Samling kiksespande (15)
Samling kiksespande af glas og fajance med monteringer af metal og flet. H. ekskl. hanke 12-22 cm. (15)
Varunr: 4885661
SEK 2 590 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
14:30:05
SEK 2 072
Holmegaard. Samling på syv kugler. (7)
En samling på syv større og mindre Holmegaard kugler af farvet rød, gul, orange og blåfarvet glas Ø. ca. 5 - 12 cm. Flettet kurv medfølger. (7)
Varunr: 4892760
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:34:38
SEK 1 295
Paul Kedelv vaser Coquille
PAUL KEDELV, vaser, 5 st, "Coquille", 1950/60-tal, signerade Flygsfors och daterade, underfång, höjd 20-28,5 cm
Varunr: 4892201
18:55:00
Se mer
Ilse Claesson vaser Rörstrand
ILSE CLAESSON, vaser, 2+1, Rörstrand, dekor i underglasyr, höjd 12-18,5 cm
Varunr: 4892218
SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:48:00
Se mer
Konvolut Suppentassen aus Manufaktur Rosenthal mit Prunkschale (7)
Konvolut Suppentassen aus Manufaktur Rosenthal mit Prunkschale, gefertigt aus Porzellan, glasiert, unterseitig mit Bodenmarke versehen. Maße ca.: D. 6-12 cm. Altrersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (7)
Varunr: 4867830
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:30:00
SEK 386
Lars Hellsten Orrefors
LARS HELLSTEN, fat, Orrefors Gallery 1988, Ariel, dekor av ansikte mot blå fond, signerad Orrefors 934320 Lars Hellsten 8-25 samt egenhändig signatur, metallställning, diameter ca 31 cm, höjd med metallställning ca 50 cm
Varunr: 4892244
21:06:00
Se mer
Bertil Vallien flaskor och vas glas
BERTIL VALLIEN, flaskor, 4 st., vas, märkta Kosta Boda samt Boda, glas, signerade B Vallien, höjd 6-24 cm
Varunr: 4892252
21:30:00
Se mer
Väggplattor Skohg
BÖRJE SKOHG, väggplattor, 4 st, stengods, polykrom bemålning och silver, bl a lanskap o figurscen, signerad Skohg, varierande datering, 3 st märkta med Gustavsbergs Studiohand, ca 23x23 (3 st), 20x33 (1 st)
Varunr: 4893099
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
11:04:00
Se mer
Relief Stig Lindberg
STIG LINDBERG, väggrelief, Gustavsberg, stengods, figurer med blommor, signerad Stig L, ca 27,5x27 cm
Varunr: 4893106
11:32:00
Se mer
Dresden. Porslinsföremål (3)
Dresden, Porslinsföremål. Gallerskål med hänklar, höjd 11 cm. Gallerskål på hög fot, dekor av puttis, höjd ca 37 cm. Kandelaber, delbar, höjd ca 40 cm.(3)
Varunr: 4893779
SEK 2 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-01-2018
12:06:17
SEK 450
 1 2 3 4  >>