Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Orientaliskt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Monokromer Kina
Monokromer Kina. VASER, SKÅL, 3 dlr., porslin, Kina, samtida, monokrom dekor, vaserna med sex karaktärers märke, höjd ca 8,5-18,5 cm Varunr: 4641243 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:12:00
Se mer
Rökelsekar orientaliskt
Rökelsekar orientaliskt. RÖKELSEKAR, orientaliskt Varunr: 4641298 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:15:00
Se mer
Stemcups Kina
Stemcups Kina. STEMCUPS, 1 par, porslin, Kina, samtida, invändigt räfflad yta, dekor av tranor i emaljfärger samt sepia, botten med Qianlongs märke, höjd ca 9 cm, diameter ca 13 cm Varunr: 4641312 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:00:00
Se mer
Kangzhi/transition tallerkener, Kina, midten af 1700-tallet (2)
Kangzhi/transition tallerkener, Kina, midten af 1700-tallet (2). Kangzhi/transition tallerkener, blå på hvid underglasur, derefter eksporteret til Holland, hvor man har dekoreret med farver og guld. Ø 16,5 cm. Kina, midten af 1700-tallet. Fremstår med reparationer. (2) Varunr: 4642080 SEK 2 327 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 15:31:00 SEK 388
Skål Famille rose Batavia
Skål Famille rose Batavia . SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), 1740-tal, batavia, famille rose, dekor av blommor i emaljfärger, utvändig så kallad "café au laitglasyr" samt reserver med blommor och persika, diameter ca 17 cm, höjd ca 8 cm Varunr: 4641346 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:45:00
Se mer
Orientalske tavler / paneler, 20 årh
Orientalske tavler / paneler, 20 årh. 2 orientalske tavler / paneler, 20. årh. Udskåret træ, metal og plast. Udskåret, bemalet, lakeret og forgyldt træ. Påsatte farvede glasflusser. Ene med plakette af underglasur blådekoreret porcelæn, denne med limede samlingsskader i ramme. Mål: 97 x 38 cm. og 91 x 38 cm. (2) Varunr: 4635527 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 16:22:00 SEK 420
Rökelsekar Kina
Rökelsekar Kina. RÖKELSEKAR, brons, Kina, 1900-tal, tripod, i form av persika, dekor i relief av blommor och blad, på sockel samt med lock, genombrutet, längd ca 28 cm, höjd ca 27 cm Varunr: 4641386 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 17:51:00
Se mer
Ytterfoder, Kina, 1900-tal
Ytterfoder, Kina, 1900-tal. Ytterfoder, Kina, 1900-tal. Målad dekor med spelande/lekande barn. Höjd 19 cm, diameter 27 cm. Bruksslitage. Varunr: 4641550 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:58:00 SEK 300
Tallrikar 4 st Kina 1700-tal
Tallrikar 4 st Kina 1700-tal. TALLRIKAR, 4 st, Kina, 1700-tal, imaridekor, diameter ca 21 cm Varunr: 4641421 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 19:28:00
Se mer
En samling på fire kinesiske bordlamper, 1900-tallet (4)
En samling på fire kinesiske bordlamper, 1900-tallet (4). En samling på fire kinesiske bordlamper, best. af: En bordlampe af cloisonne, en bordlampe af messing, en bordlampe af hvid porcelæn med emaljeglasur samt en sekssidet bordlampe af porcelæn rigt dekoreret med blomster og scenerier i kartoucher. Stor rep. på fod. Sidstnævnte hjemtaget fra Kina i ... Varunr: 4642805 SEK 3 878 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:35:00 SEK 711
Skål Kina 1700-tal
Skål Kina 1700-tal. SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal, sjöfynd, dekor av krysantemum i underglasyrblått, diameter ca 14 cm, höjd ca 7 cm Varunr: 4641436 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:58:00
Se mer
Glasmålningar Kina
Glasmålningar Kina. GLASMÅLNINGAR, 1 par, Kina, 1900-talets början, bl a motiv av fåglar vid vattendrag, ca 64x43 cm Varunr: 4641481 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:28:00
Se mer
Rouleauvas Kina
Rouleauvas Kina. ROULEAUVAS, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av bergslandskap med hus i emaljfärger, kalligrafi, höjd ca 44 cm Varunr: 4641488 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 21:42:00
Se mer
Lockurna
Lockurna. LOCKURNA, porslin, Kina, 1900-tal, oxblodsglasyr, höjd ca 31 cm Varunr: 4643105 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 11:08:00
Se mer
Rökelsekar Kina
Rökelsekar Kina . RÖKELSEKAR, porslin, Kina, 1800-tal, sancai, dekor av kejsardrake med den brinnande pärlan i emaljfärger, botten med Kangxis sex karaktärers märke, diameter ca 24 cm, höjd ca 6 cm Varunr: 4643127 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 13:00:00
Se mer
Träsnitt Japan
Träsnitt Japan . TRÄSNITT, 3 st, Japan, omkring 1900, föreställande kines-japanska kriget 1894, ca 35x70 cm . . Proveniens: Rashammar Varunr: 4643135 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 13:32:00
Se mer
Kinesisk blomsterkumme, 20årh.
Kinesisk blomsterkumme, 20årh. . Kinesisk blomsterkumme af porcelæn dekoreret med personer, blomster og bladværk. H. 40 Ø 47 cm. Varunr: 4636403 SEK 1 034 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 14:55:00 SEK 388
Vaser Kina Kanton
Vaser Kina Kanton. VASER, 1 par, Kina, 1800-tal, kanton, dekor av kartusch med figurscen i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 21 cm Varunr: 4643151 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 15:00:00
Se mer
Orientalsk kugleformet røgelseskar af messing mm., 1800/1900-tallet (2)
Orientalsk kugleformet røgelseskar af messing mm., 1800/1900-tallet (2). Orientalsk kugleformet røgelseskar på fod af messing, hængslet gennembrudt top. 1800/1900-tallet. Fremstår med brugsspor. H. ca. 22,5 cm. Desuden medfølger kinesisk røgelseskarskjuler af blue/white dekoreret porcelæn, top med små huller, bund med hul til røgelseskar. Kina. H. ca. 21 cm. (2) Varunr: 4644370 SEK 1 293 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 15:24:00 SEK 388
Buddhakopf aus Burma, groß
Buddhakopf aus Burma, groß. Buddhakopf aus Holz, goldfarben gefasst, auf Sockel. Maße: H 55 cm, DM 45 cm. Altersspuren, teils Bestoßungen, Risse im Holz, Spitze fehlt. Varunr: 4644165 SEK 4 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 2017-05-02 15:31:15 SEK 2 400
Oidentifierad konstnär, Kina. Akvarell
Oidentifierad konstnär, Kina. Akvarell. Oidentifierad konstnär, Kina. Akvarell/tusch. Signatur och märkningar. 1900-talets sista del. 70 x 68 cm. (83 x 83 cm.) Varunr: 4642952 SEK 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-02 16:50:00 SEK 300
Lockurnor Mandarinporslin
Lockurnor Mandarinporslin. LOCKURNOR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av reserver med figurscen, blomsterslingor i emaljfärger, järnoxid, underglasyrblått samt guld, höjd ca 32 cm Varunr: 4643199 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 18:36:00
Se mer
Plakett Kina
Plakett Kina. PLAKETT, porslin, Kina, 19/2000-tal, dekor av bambu i sepia, kalligrafi, ca 68x32 cm Varunr: 4643201 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 18:44:00
Se mer
Scroll med tre japansk shunga kompositioner, Meiji 1880erne
Scroll med tre japansk shunga kompositioner, Meiji 1880erne. Tre japanske erotiske motiver, shunga, tusch og dækfarve på silke. Japan Meiji, ca. 1880. Alle motiver efter Hokosai. Motiver 27 x 40 cm. Scoll 210 x 30 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, senere monteret på scroll. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner Varunr: 4644316 SEK 9 694 DK, Helsingør, Støberivej 2017-05-02 19:03:00 SEK 840
Skål Kina
Skål Kina. SKÅL, lergods, Kina, Song (960-1279), tenmoku, harpälsglasyr, diameter ca 13 cm, höjd ca 5 cm Varunr: 4643209 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 19:12:00
Se mer
Tallrikar Kina
Tallrikar Kina. TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), kanton, dekor av figurscen vid paviljong i emaljfärger, järnoxid samt guld, diameter ca 25 cm Varunr: 4643216 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 19:26:00
Se mer
Fat Kina
Fat Kina . FAT, porslin, Kina, 1800-tal, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 36 cm Varunr: 4643233 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:00:00
Se mer
Kina 1700-tal
Kina 1700-tal. KOPPAR, FAT, 8 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, mandarinporslin, varierande dekor i emaljfärger samt järnoxid, diameter ca 5-15 cm Varunr: 4643245 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-02 20:24:00
Se mer
Bojaner Kina 1900-tal
Bojaner Kina 1900-tal. BOJANER, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av fohundar med den brinnande pärlan i emaljfärger, underglasyrblått, järnoxid samt sepia, höjd ca 23 cm Varunr: 4644449 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 11:27:00
Se mer
Fat Kina 1700-tal
Fat Kina 1700-tal. STEKFAT, FAT, 2 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor i underglasyrblått, det större med flodlandskap, det mindre med nejlika samt strödda blomsterkvistar, längd ca 30-38 cm Varunr: 4644454 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-03 11:42:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>