Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ett par vaser, Kina 1900-tal (2)
Ett par vaser, Kina 1900-tal. Kalebassformade vaser i terrakotta. Motiv med drakar bland moln. Höjd: 32 cm (2)
Varunr: 4877863
SEK < 1,000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
11:04:39
SEK 300
Asiatiske processionsfigurer (2)
To asiatiske processionsfigurer af to ryttere til hest, håndlavet i træ og overtrukket med gips samt rødt/guldfarvet bemalet. Mål ca.: H. fra 60 til 66 cm, B. 52 cm, D. 16 cm. Fremstår i aldersrelateret tilstand med brugsspor og afslag, der er delvist spændingsrevner. (2)
Varunr: 4883836
SEK 5 784 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
12:00:00
SEK 434
Asiatiske genstande af messing, metal og bronze (4)
Asiatiske genstande bestående af Påfugle olielampe/stage (Kuthu Vilakku) af messing h.73 cm, tempelstage med ged og elefant 'Lucky Goat' af bronze h.36 cm samt tempelspand af messing på ben h.36 cm inkl. hank samt metalbeholder med dekoration i relief, gennembrudt fod h.36 cm Ø 37 cm. Brugsspor. ...
Varunr: 4890039
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2018
13:17:00
SEK 453
Kinesisk vase med hanke
Kinesisk vase af porcelæn dekoreret med rød glasur samt drager. 1900-tallet. H. 25 cm.
Varunr: 4892281
SEK 1 295 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:21:00
SEK 453
Samling kinesisk & japansk Imari porcelæn, 1800/1900-tallet (13)
Samling kinesisk & japansk Imari porcelæn, 1800/1900-tallet. Ovevejende 1900-tallet. Enkelte små kantafslag, samt 2-3 revner. Mål på største og mindste: H. 8,5 og ottekantet fad 29 x 30 cm. (13)
Varunr: 4861415
SEK 1 295 DK, Odense, Kratholmvej 19-01-2018
14:25:00
SEK 453
Kinesisk skål af porcelæn, Kina 1800/1900-tallet.
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret med blomster og sommerfugle på baggrund af gul emaljeglasur. Kina 1800/1900-tallet. H. 7,7 Ø. 17 cm. Fremstår med hårrevne skal afslag på kant. Nyere stand af træ medfølger.
Varunr: 4891442
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
14:47:00
SEK 389
Penneholder Peking gul
Kinesisk penneholder / lågkrukke af porcelæn dekoreret med Peking gul glasur samt blomster. 1900-tallet. L. 18,5 cm.
Varunr: 4892282
SEK 1 554 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
15:22:00
SEK 777
Kina. To elefanter af porcelæn, 1900-tallet (2)
To kinesiske elefanter med lyseholdere, af porcelæn. H. 27 L. 22,5 cm. (2)
Varunr: 4882256
15:26:00
SEK 453
Tallrikar Kina Qianlong double peacock
TALLRIKAR, 3 st, DJUP TALLRIK, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, "Double Peacock", dekor av trädgård med påfågelspar vid pion i emaljfärger samt järnoxid, brättet med strödda blomsterkvistar, diameter ca 21,5-22 cm
Varunr: 4892166
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
15:50:00
Se mer
To kinesiske vaser af porcelæn dekoreret i blåt med fugle, blomster og bladværk. (2).
To kinesiske vaser af porcelæn dekoreret i blåt med fugle, blomster og bladværk. 1900-tallet. H. 42 cm. (2).
Varunr: 4886668
SEK 1 036 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
16:58:00
SEK 518
Tekanna Kina
TEKANNA, porslin, Kina, omkring 1800, dekor i underglasyrblått av flodlandskap, höjd ca 13 cm
Varunr: 4892199
18:45:00
Se mer
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 2+2+2+1, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), varierande dekor i underglasyrblått, diameter ca 23-24 cm
Varunr: 4892206
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
19:12:00
Se mer
Buddha, Burma, ædel træsort
Stående buddha-figur, Burma, udført i ædel træsort, guldfarvet belægning, mål: H. 200 cm, B. ca. 40 cm, fremstår med brugsspor, slitage, ridser, afslag og revner på materialet. Den afbildede stol indgår ikke i auktionen.
Varunr: 4891377
SEK 12 531 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
19:48:00
SEK 2 651
Thailändische Figur Sawadee Ka
Thailändische Figur Sawadee Ka, gefertigt aus Holz, vollplastische Darstellung auf rundem Sockel, handstaffiert. Maße ca.: H.77 cm, B.13 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4818717
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:10:00
SEK 434
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung eines Weisen auf einem Löwen reitend
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung eines Weisen auf einem Löwen / Wächterlöwen reitend, Anfang 20. Jahrhundert, H. ca. 7,5 cm, altersgemäße partielle Reibespuren und kleinere Verfärbungen.
Varunr: 4879444
SEK 2 892 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:10:00
SEK 1 060
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung einer Geisha mit Lotusblüte, Anfang 20. Jahrhundert, auf Holzsockel
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung einer Geisha mit Lotusblüte, Anfang 20. Jahrhundert, auf Holzsockel, Gesamthöhe ca. 15 cm, altersgemäße minimale Reibespuren, Sockel minimal bestoßen.
Varunr: 4879452
20:10:00
SEK 1 060
Figur/skulptur, buddha-hoved
Figur/skulptur, buddha-hoved af metal, sort og guldfarvet lakering, portræthoved på sokkel, H. 70 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med farveafskalninger og ridser.
Varunr: 4891849
SEK 4 338 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 19-01-2018
20:24:00
SEK 482
Uppläggningsfat Kina 1700-tal
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, brättet med lambrekängbård, längd ca 28,5 cm
Varunr: 4892230
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
20:24:00
Se mer
Schnitzerei in Bein, Darstellung eines Weisen mit Stab, auf Sockel
Schnitzerei in Bein, Darstellung eines Weisen mit Stab, auf Holzsockel montiert, Gesamthöhe ca. 24 cm, allgemeine Reibesuren sowie partiell Verschmutzungen, minimale Bestoßungen.
Varunr: 4879453
20:30:00
SEK 386
Tallrikar Kina 1700-tal Famille rose
TALLRIKAR, 7 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av trädgårdsklippa med krysantemum samt pion i emaljfärger och guld, diameter ca 23 cm
Varunr: 4892232
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
20:30:00
Se mer
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung eines Fischers mit seinem Fang, Anfang 20. Jahrhundert, auf Holzsockel
Schnitzerei in Elfenbein, Darstellung eines Fischers mit seinem Fang, Anfang 20. Jahrhundert, auf Holzsockel, Gesamthöhe ca. 16,5 cm, altersgemäße minimale Reibespuren, Sockel minimal bestoßen.
Varunr: 4879451
20:31:00
SEK 434
Konvolut Asiatika, 16 verschiedene Figuren, Tierfiguren / Netsuke / Bein-, Jade- und Holzschnitzereien, Gewichtesatz, teilweise signiert (16)
Konvolut Asiatika, 16 verschiedene Figuren, unter anderem Netsuke, Darstellung eines Weisen, Schnitzereien in Tierform, wohl Buchsbaum, Gewichtesatz in Form von Wächterlöwen und Schnitzereien in Jade, teilweise signiert, H. ca. 7,3 cm und kleiner. (16)
Varunr: 4879457
20:40:00
SEK 723
Chinesische Vase mit Ochsenblutglasur
Chinesische Vase mit Ochsenblutglasur, gefertigt aus Keramik, glasiert, der Korpus ist veziert mit zwei Henkeln in Form eines Drachens, Maße: H.22cm, D.12cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varunr: 4871819
SEK < 1,000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:45:00
SEK 386
Samurairustning: Gendai Kato Kiyomasa Kuro Kirisutke Gusoku Okegawa, Japan
Gendai Kuro Gusoku (komplet sæt samurairustning)Yoroi med Kamon (Samurai-familievåben) Kato Kiyomasa, følgesamurai til Shogun Toyotomi Hideyoshi, tidlig Showa-periode, Japan. Hoveddelene er af jern, odoshi (båndene), Agemakifusa (kvaster) og hovedstofdelene er af silke, resten af bomuld og læder....
Varunr: 4889389
SEK 71 333 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 19-01-2018
20:49:00
SEK 18 315
Lockurna 1800-tal
LOCKURNA, porslin, Kina, 1800-tal, balusterformad, dekor av prunusblom i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, höjd ca 37 cm
Varunr: 4893108
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
11:40:00
Se mer
Vas Kina 1800-tal
VAS, porslin, Kina, 1800-tal, målad dekor i underglasyrblått av landskap med berg, träd och hus, höjd 34 cm
Varunr: 4893118
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-01-2018
12:28:00
Se mer
Kinesisk vase monteret som lampe
Kinesisk vase af porcelæn monteret som bordlampe, dekoreret med figursceneri og kalligrafi. H.26 / 54 cm. 1900 tallets første halvdel.
Varunr: 4884712
SEK 1 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-01-2018
16:10:00
SEK 453
Figurin Bodhidharma Kina
FIGURIN, stengods, Kina, 1900-tal, oxblodsglasyr, motiv av zenbuddhistmunken Bodhidharma hållande sin sko, höjd ca 32 cm.
Varunr: 4893174
16:36:00
Se mer
Golvvas Kina 1800-tal
GOLVVAS, Kina, porslin, 1800-tal, målad underglasyrdekor i blått och rött av flodlandskap med berg, byggnader, båtar och figurer, höjd ca 45 cm
Varunr: 4893177
16:48:00
Se mer
Samurairustning
Samurairustning med tillbehör samt två svärd. Detaljer i svartlackerad metall. Av nyare tillverkning. Höjd med ställning ca 170 cm.
Varunr: 4893651
SEK 1 200 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 20-01-2018
17:32:00
SEK 900
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>