Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Japansk rullebillede
Japansk rullebillede, tegning af en trane på silke. Signeret. Ekstra skriftrulle med kalligrafi. Silkebilledet er dubleret på en papirrulle. Selve billedets mål: 90 x 30,5 cm. Billedet fremstår i aldersrelateret stand med svage aldersspor.
Varunr: 4700042
SEK 4 862 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 23-07-2017
16:29:00
SEK 1 070
Tallrikar Kina 1700-tal
TALLRIKAR, 2 st, Kina, 1700-tal, porslin, Famille Rose-färger resp figurscen, diameter ca 23 cm vardera
Varunr: 4724484
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
19:06:00
Se mer
Fat famille rose
FAT, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, rosendekor med växtslingor, ca 40x33,5 cm
Varunr: 4724489
SEK 4 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
19:21:00
Se mer
Skulptur brons Kina
SKULPTUR, troligen Ming, brons, föreställande ämbetsman, höjd ca 17 cm
Varunr: 4724492
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
19:30:00
Se mer
Skål kanna Kina
SKÅL, KANNA, porslin, Kina, 1900-tal, kannan med metallmontering, dekor i underglasyrblått av karpar resp av reserver med lange lisens, undertill med märkningar, höjd ca 10, diameter 20 resp höjd 17 cm
Varunr: 4724494
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
19:36:00
Se mer
Tallrikar 1700-tal Kina
TALLRIKAR, 4 st, Kina, porslin, 1700-tal, underglasyr i blått, diameter 21,5-23 cm
Varunr: 4724497
19:45:00
Se mer
Skålar Kina Guangxu
SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, Guangxu, dekor av fohundar och Shou-tecken, höjd ca 7,5, diameter 17 cm
Varunr: 4724505
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
20:09:00
Se mer
Praktfat Japan
PRAKTFAT, porslin, Japan, Meji, dekor i imari, diameter ca 62 cm
Varunr: 4724516
SEK 7 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
20:42:00
Se mer
Wandrelief / Schnitzerei, Asien, Holz
Wandrelief, Asien, geschnitztes und goldfarben beschichtetes Holz, chinesische Motive, Maße: L. 34 cm, B. 15 cm, Abnutzungsspuren, Kratzer, Bestoßungen, Abrieb und Fehlstellen am Holz, Bemalung mit Abrieb.
Varunr: 4703663
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-07-2017
20:51:00
SEK 389
Scroll Kina
SCROLL, Kina, motiv med bambu samt kalligrafitecken, tusch på papper, inramning med sidenbrokad, bredd ca 55 cm
Varunr: 4724524
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-07-2017
21:06:00
Se mer
Skålar samt skålfat Kina 1800-tal
SKÅLAR 3 st, SKÅLFAT, 4 dlr, porslin, Kina, 1800-tal, bl a dekor i underglasyrblått, största skålens mått ca 25,5, 19x6 cm
Varunr: 4724540
21:54:00
Se mer
Utagawa Kunisada
UTAGAWA KUNISADA (1786-1864): Skådespelare, ca 35x24 cm
Varunr: 4724616
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
14:42:00
Se mer
Skärm Japan
SKÄRM, tvådelad, Japan, 1900-talets första hälft, målad på papper, dekor med stående man, höjd ca 173x176 cm
Varunr: 4724640
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
16:24:00
Se mer
A Wooden Food Box Oriental Selected
A WOODEN FOOD BOX, pear shaped body, carved handle with decor in the shape of flowers, painted in red, used for bringing food to the workers in Jiangsu- and Zhenjiang province, 20th Century, length c. 30 cm
Varunr: 4724650
17:09:00
Se mer
Vaser famillerosefärger
VASER, 1 par, omkring 1900, famillerosefärger, hönsfåglar, höjd ca 14 cm
Varunr: 4724653
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
17:18:00
Se mer
5 chinesische Snuff bottles aus Porzellan
5 chinesische Snuff bottles, gefertigt aus weißem Porzellan, handbemalt, glasiert. Der Korpus ist verziert mit figürlichen Szenen und floralem Motiven. Maße ca.: 6,7-8 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varunr: 4693958
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:41:54
SEK 389
Japansk okimono af elfenben, Meiji 1868-1912
Japansk okimono af udskåret elfenben. H. 12 cm. Meiji 1868-1912. Vægt: 90 gr. Aldersrelateret slitage; okimono med manglende arm. Kæver ikke CITES-tilladelse for at blive solgt inden for EU, da den forarbejdet før 1947.
Varunr: 4725180
SEK 2 615 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:23:00
SEK 588
Cikade med låg
Kinesisk figur i form af cikade med låg i form af mindre cikade, udført i antagelig grøn jade. L. 14 cm.
Varunr: 4696108
SEK 1 046 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-07-2017
19:44:00
SEK 490
Kutani Vase, Japan um 1900
Kutani Vase, Japan um 1900. Porzellan mit eisenrotem Grund mit Goldmalerei. Figürliche Szenen, Drachen- und Wachtelmotiv, H. 10 cm, partiell leichter Berieb. Deckel späteren Datums, Griff fehlt und später restauriert, Altersgemäße Spuren.
Varunr: 4725689
SEK < 1,000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-07-2017
19:48:00
SEK 389
Vase, Asien, Cloisonee Emaille
Vase, Asien, hergestellt in Cloisonné Technik, Polychromes Emaille mit Messing, florales, japanisches Dekor, unterseitig mir Markierung, Maße: H. 25 cm, D. ca. 11 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Bestoßungen, partielle Risse und Abrieb der Bemalung, mit einer restaurierten Stelle.
Varunr: 4655248
SEK 2 139 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-07-2017
20:46:00
SEK 389
Vas Japan
VAS / BLOMLÅDA, samtida, Japan, stengods, höjd 19, 38x11 cm, signatur medföljer på papper
Varunr: 4726075
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
12:35:00
Se mer
Tallrikar famille rose
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, famille rose, diameter 22 cm
Varunr: 4726077
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
12:45:00
Se mer
Kinesisk hatstand af porcelæn, 1800/1900-tallet
Kinesisk hatstand af porcelæn dekoreret med figurer og skrifttegn, 1800/1900-tallet, H. inkl. fatning 55 cm.
Varunr: 4726957
SEK 1 308 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
13:13:00
SEK 425
Samling buddhaer af patineret bronze, 1900-tallet (3)
Samling buddhaer af patineret bronze, H. 7 og 31 cm. 1900-tallet. (3)
Varunr: 4725975
SEK 2 615 DK, Odense, Kratholmvej 25-07-2017
13:25:38
SEK 490
Buddhafigur brons
BUDDHAFIGUR, sydostasien, 1800-tal eller äldre, brons, höjd 10,3 cm
Varunr: 4726084
13:30:00
Se mer
Skärm Japan
SKÄRM, Japan, 1900-talets första hälft, fyrdelad, målad på papper, landskap med figurscener, höjd ca 81, totalbredd 168 cm
Varunr: 4726088
14:00:00
Se mer
J. Ruedolff, motiv fra Peking, akvarel
Motiv fra Peking / Beijing af J. Ruedolff, akvarel på papir, sign. J. Ruedolff, Peking og dateret 1920, 85 x 36 cm. (55 x 45 cm.).
Varunr: 4726948
SEK 1 961 DK, Herlev, Dynamovej 25-07-2017
14:01:00
SEK 425
Bojaner Kina
BOJANER, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor i emaljfärger, höjd ca 22 cm, medföljande socklar i skuret trä
Varunr: 4726092
14:20:00
Se mer
Skålfat Kangxi
SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi, dekor i famille verte med fågel på gren, brätte med kartuscher av dyrbara ting, diameter 37 cm
Varunr: 4726097
SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
14:45:00
Se mer
Värmefat Kanton
VÄRMEFAT, porslin, 1800-tal, Kanton, höjd 7,5x 25 cm
Varunr: 4726114
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-07-2017
16:30:00
Se mer
 1 2 3 4 5  >>