Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Samlarobjekt i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Sminkdosor
Sminkdosor. SMINKDOSOR, 2+1 st, 1800-talets första hälft, förgylld metall, höjd ca 3,5 cm Varunr: 4641241 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:06:00
Se mer
Bolivianisches Blasrohr mit Köcher
Bolivianisches Blasrohr mit Köcher. Bolivianisches Blasrohr mit Köcher und Mundstück aus Knochen. Länge ca.: 215 cm. Altersgemäßer Zustand. Varunr: 4549006 SEK 1 152 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 10:58:30 SEK 384
Kort over Europa, samt anskuelsestavle(2)
Kort over Europa, samt anskuelsestavle(2). Kort over Europa, 1:2000 000. Rentsch. Brugsspor, pletter, skjolder. Anskuelsestavle med kontormiljø. Brugsslitage, herunder revner(2) Varunr: 4642312 SEK 1 034 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 11:57:59 SEK 711
Jeco ellok spår Ho
Jeco ellok spår Ho. JECO ELLOK, spår Ho, ellok TGOJ litt Bt, metall, fabriksförpackning med certifikat medföljer Varunr: 4641276 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:03:00
Se mer
Samling kort og lærred
Samling kort og lærred. Samling skolekort, bl.a. 'Deutschland-Wirtschaft', Aabenrå / Sønderborg, sdamt Filmlærrde. Fremstår med brugsspor. Varunr: 4635182 SEK 1 034 DK, Odense, Kratholmvej 2017-05-01 12:16:47 SEK 388
Skolekort over Danmark fra Geodætisk Institut(5)
Skolekort over Danmark fra Geodætisk Institut(5). Skolekort over Danmark fra Geodætisk Institut: Bornholm 1:65 000, mål 113x83 cm. Stens 1:65 000, mål 112x80 cm. Vendsyssel 1:65 000, mål 112x80 cm, og Odsherred 1:65 000, mål 79x113 cm. Dertil kort over Danmark, J. Carl Hansen, mål 78x60 cm(små rifter langs kanter).(5) Varunr: 4642087 SEK 1 293 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 12:49:46 SEK 614
Premier is. Reklame isbjørn.
Premier is. Reklame isbjørn. . Premier is. Reklame figur i form af isbjørn for Premier is af plast. H. ca. 85cm. Varunr: 4641769 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:24:00 SEK 582
Comptometer fra Felt & Tarrant mfg. co
Comptometer fra Felt & Tarrant mfg. co. Additions - og regnemaskine. Comptometer, regnemaskine fremstillet i kobberbelagt og forniklet metal hos Comptometer, Felt & Tarrant Mfg.Co i 1930'erne. Umiddelbart funktionsdygtig. Lauritz.com indestår dog ikke for funktionaliteten. Varunr: 4638586 SEK 1 939 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 13:30:00 SEK 420
Kyrkoskulptur
Kyrkoskulptur. KYRKOSKULPTUR, 1500-tal, helig biskop, bemålat trä, höjd ca 67 cm, Dokumentation/ Rapport utförd av Målerikonservator medföljer Varunr: 4641303 SEK 8 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:30:00
Se mer
Nipsenålepude isat nåle fra 1. halvdel af 1900-tallet.
Nipsenålepude isat nåle fra 1. halvdel af 1900-tallet. . Nipsenålepude isat nåle fra 1. halvdel af 1900-tallet, ca. 1050 runde, 50 figurnåle hvor af ganske få har aldersrelaterede brugsspor. ialt ca 1100. 15x13cm. Varunr: 4642522 SEK 2 327 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:44:57 SEK 1 034
Märklin tågset spår Ho
Märklin tågset spår Ho. MÄRKLIN TÅGSET, spår Ho, bestående av disellok 3132.1, 10 st vagnar : sats 84400 med 4 st godsvagnar "Schweppes", sats 84400 med 4 godsvagnar "Pepsi", containervagn 4659 "Ramlösa", containervagn 47721 "Felix", samtliga i fabriksförpackningar Varunr: 4641309 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:48:00
Se mer
Herbarium, ca 1920-tal
Herbarium, ca 1920-tal. Herbarium, ca 1920-tal. Rödmålat trä, åldersslitage. L: 60 cm. Varunr: 4642449 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 13:59:02 SEK 300
Samling lightere (5)
Samling lightere (5) . Samling lightere bestående af, en Dupont lighter, tre lightere i form af flasker samt en af pletsølv. (5) Varunr: 4641819 SEK 1 034 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 14:01:00 SEK 517
Roco tågset spår Ho
Roco tågset spår Ho. ROCO TÅGSET, spår Ho, bestående av 2 delat ellok "LKAB" nr 69751, 16 st vagnar: 2 st vagnset 44173 med 4 st malmvagnar i var set, 2 st vagnset 45992 med 4 malmvagnar i var set, samtliga i fabriksförpackningar Varunr: 4641314 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:06:00
Se mer
Samling ældre husgeråd af træ, metal, horn m.m.
Samling ældre husgeråd af træ, metal, horn m.m.. Samling ældre husgeråd af træ, metal, horn m.m. bestående af skeer, klejnehjul, kandistang m.m. L. fra 8,5 til 46 cm. Brugsspor. 18-1900 tallet. Varunr: 4641979 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 14:10:29 SEK 388
'Tuborg Øl' emaljeskilt / reklameskilt
'Tuborg Øl' emaljeskilt / reklameskilt. 'Tuborg Øl'. Emaljeskilt / reklameskilt, rød bundfarve, hvid skrift med sort skygge, kongekrone i gul og sort farve. 62x190 cm. Fremstår med aldersrelaterede patina, emaljeskader og rust i hjørnerne Varunr: 4642319 SEK 2 585 DK, Kolding, Trianglen 2017-05-01 14:51:44 SEK 905
Tysk skolekort over Nordtyskland og dele af det sydlige Danmark
Tysk skolekort over Nordtyskland og dele af det sydlige Danmark. Tysk skolekort over Nordtyskland og dele af det sydlige Danmark, trykt hos Flemmings Verlag, Hamburg ca. 1960'erne. Mål i alt 168 x 187 cm. Fremstår med brugsslitage, mange revner og reparationer. Varunr: 4638333 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 14:53:52 SEK 420
Schackklockor
Schackklockor. SCHACKKLOCKOR, 1930/40-tal, 6 st, Junghans samt Diehl, bredd ca 23 cm Varunr: 4641337 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 15:18:00
Se mer
Schatull
Schatull. SCHATULL, mahogny, insats med två flakor samt skål, höjd höjd ca 20, 30x15 cm Varunr: 4641340 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 15:27:00
Se mer
Russisk kroningsbæger af emaljedekoreret metal, 1896
Russisk kroningsbæger af emaljedekoreret metal, 1896. Russisk kroningsbæger af jern og polykrom emalje, dekoreret med ornamentik, kyrilliske bogstaver og russisk kejservåben. Dateret 1896. Kroningsbæger fremstillet til uddeling ved den offentlige bespisning på Khodinka-fælleden ved Nikolaj II´s kroning d. 14.-26. maj 1896. Fremstår med ... Varunr: 4642088 SEK 1 939 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 15:36:00 SEK 517
Dansk politiskilt med kæde
Dansk politiskilt med kæde. Dansk politiskilt, nr. 17085. Ø 5 cm. Medfølgende kæde. L. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor. Varunr: 4642826 SEK 3 231 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 15:43:02 SEK 2 262
Linjeväljare
Linjeväljare. LINJEVÄLJARE, 2 st., märkt CJ 752, höjd 31 cm, VÄGGTELEFON, LM Ericsson BD 37, 1900-talets mitt, plåt, trä och bakelit Varunr: 4641357 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 2017-05-01 16:21:00
Se mer
Tysk skolekort over verden, 1981
Tysk skolekort over verden, 1981. Tysk skolekort over verden, 'Die Erde. Orbit - Wandkarte', udgivet af Westermann, 1981. Mål i alt 223 x 139 cm. Fremstår med brugsmærker. Varunr: 4638332 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 16:59:00 SEK 743
Roco tågset spår Ho
Roco tågset spår Ho. ROCO TÅGSET, spår Ho, bestående av Sj ellok Da 936 nr 68533, 12 vagnar: 3 st personvagnar "Inter City" nr 44723, 2 st personvagnar 44721, personvagn 44440, containervagn 47024, containervagn 47036, containervagn 46780, containervagn 46358, containervagn 47033, containervagn 46561, samtliga i fabr... Varunr: 4641380 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 17:33:00
Se mer
Roco lokaltåg spår Ho
Roco lokaltåg spår Ho. ROCO LOKALTÅG, 2 st, spår Ho, 3 delat "SJ", nr 43877 samt 3 delat 43910, bägge i fabriksförpackningar Varunr: 4641389 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:03:00
Se mer
Jeco rälsbuss spår Ho
Jeco rälsbuss spår Ho. JECO RÄLSBUSS, spår Ho, orangegul rälsbuss med släp Y6-B10 i fabiksförpackning Varunr: 4641402 SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:42:00
Se mer
Auto Bridge spil ca. 1939
Auto Bridge spil ca. 1939. Auto Bridge spil i original karton med spilleplader og instruktion, USA ca.1939. Æske størrelse 18 x 13 x 2 cm. Aldersrelateret stand. Varunr: 4583172 SEK 1 034 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 18:42:00 SEK 388
Emaljeskilt. Drik Coca Cola
Emaljeskilt. Drik Coca Cola. Emaljeskilt. Drik Coca Cola. Forfrisker dem bedst. H. 46 B. 137 cm. 1900-tallets midte. Kanter med enkelte anløbninger. Varunr: 4639929 SEK 7 755 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:10:00 SEK 2 973
Emaljeskilte: Samling gade- og reklameskilte (13)
Emaljeskilte: Samling gade- og reklameskilte (13). Samling emaljeskilte bestående af fire gadeskilte fra København (Århusgade, Gammel Mønt, Sct. Nicolajgade og Nørregade), reklameskilt fra Codan Cykel samt reklame- og infoskilte fra U.S.A., Indien og Bulgarien. L. 30-61 cm., H. 14-37 cm. Brugsspor, mærker og rustpletter, enkelte afslag. (13) Varunr: 4642485 SEK 3 231 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 19:20:00 SEK 1 939
Reklameskilt af bemalet metal, 'Gevaert'
Reklameskilt af bemalet metal, 'Gevaert'. Reklameskilt af bemalet metal, 'Gevaert', 25 x 25 x 69,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, mærker, anløbet, rust, afslag Varunr: 4640244 SEK 1 034 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 19:30:00 SEK 420
 1 2 3 4 5 6 7  >>