Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Saltkar luktdosa England silver
SALTKAR, 1 par, LUKTDOSA, sterlingsilver, Sheffield, 1841, diam 4,5 cm resp Glasgow, 1872, 5x3,5 cm, total vikt ca 117 gram
Varunr: 4724559
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
11:06:00
Se mer
Mjölkkanna Stockholm silver
MJÖLKKANNA, silver, Zachris Lundqvist, 1838, höjd 15 cm, vikt 178 gram
Varunr: 4724568
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
11:33:00
Se mer
Fruktknivar Ryssland silver
FRUKTKNIVAR, 11 st, silver, Sankt Petersburg, 1882, fyllda skaft, längd ca 15 cm, vikt ca 374 g
Varunr: 4724575
12:09:00
Se mer
Sockerskål gräddkanna Mexico silver
SOCKERSKÅL, GRÄDDKANNA, sterlingsilver, Mexico, Anfer, höjd ca 5 cm, vikt ca 198 g
Varunr: 4724579
12:21:00
Se mer
Ljusstakar i silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1956, höjd ca 15 cm
Varunr: 4724592
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:15:00
Se mer
Frigast. Chéri / Cherie, bestik af plet (85)
Frigast. Chéri / Cherie, bestik af plet bestående af: 12 middagsgafler L. 20 cm, 12 middagsknive L. 22 cm, 12 skeer L. 20 cm, 13 teskeer L. 12,5 cm, 12 kagegafler L. 14,5 cm, 12 skeer L. 16 cm, 5 pålægsgafler L. 14,5 cm, sovseøse L. 18 cm, steggaffel L. 20 cm, strøske L. 15 cm, serveringsske L....
Varunr: 4723691
SEK 1 569 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:20:00
SEK 1 373
Cohr. 'Herregaard' bestik af sølv til seks personer (45)
Cohr. 'Herregård' bestik af sølv til seks personer bestående af: 6 middagsknive med klinger af stål L. 20,5 cm, 6 middagsgafler L. 21 cm, 6 skeer L. 21 cm, 6 skeer L. 18,5 cm, 6 teskeer L. 14 cm, 6 kaffeskeer l. 11,5 cm, 6 kagegafler L. 13,5 cm, øse L. 18 cm, smørøse L. 13 cm, garnitureske L. ...
Varunr: 4725062
SEK 7 845 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
13:21:00
SEK 4 315
Goerg Jensen tårtgafflar
GEORG JENSEN, "Konge", tårtgafflar, 12 st, sterlingsilver, delvis stämplade Georg Jensen och Wendel A/S, vikt ca 326 g, originalkartong medföljer
Varunr: 4724597
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
13:30:00
Se mer
Scanline, bestik af messing (46)
Scanline, bestik af messing: 4 skeer, L. 17 cm. 8 skeer, L. 18,5 cm. 9 gafler, L. 18,5 cm. 9 knive, L. 21 cm. 8 teskeer, L. 13 cm. 2 teskeer, L. 14,5 cm. 6 div. øser, skeer m.m. Fremstår med brugsspor. (46)
Varunr: 4722619
SEK 1 308 DK, Odense, Kratholmvej 24-07-2017
14:00:02
SEK 1 144
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler.
Russisk samovar af messing med hanke af træ, rigt prydet med stempler. 1900-tallets begyndelse. H. 40 cm. Fremstår med brugsslitage.
Varunr: 4725429
SEK 1 046 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
14:06:00
SEK 392
Supkoppar gräddkanna Ryssland silver
SUPKOPPAR, GRÄDDKANNA, 3 dlr, silver, Moskva 1890, resp St Petersburg 1827, höjd 6 resp 8 cm, totalvikt ca 202 g
Varunr: 4724610
SEK 3 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
14:24:00
Se mer
Fiskebestik samt serveringsdele af plet, skafter af ben (14)
Fiskebestik samt serveringsdele af plet, skafter af ben, L. 17-18,5-24 og 31 cm. Brugsspor. (14)
Varunr: 4725334
15:02:19
SEK 425
Strösked kaffesked Ryssland silver
STRÖSKED, KAFFESKED, silver, Ryssland, 18/1900-tal, ströskeden med dekor av fågelklo, förgylld sked med niellodekor, längd 10,5 resp 16 cm, vikt ca 70 g
Varunr: 4724628
15:33:00
Se mer
Serveringsbestick brevkniv silver
SERVERINGSBESTICK, BREVKNIV, 5 dlr, silver, 1800-tal, längd ca 17,5-30 cm, vikt ca 280 g
Varunr: 4724642
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
16:30:00
Se mer
Fat Mexico silver
FAT, silver, Mexico, 1950-tal, diameter ca 29 cm, vikt ca 566 gram
Varunr: 4724645
16:39:00
Se mer
Tekanna och gräddkanna silver
TEKANNA, GRÄDDKANNA, silver, otydliga stämplar, 1900-talets första del, kannan med trähandtag, kannans höjd ca 12 cm, totalvikt ca 497 g
Varunr: 4724647
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
17:00:00
Se mer
Skål skrin tandpetarställ silver
SKÅL, MINIATYRSKRIN, TANDPETARSTÄLL, silver, skålens diameter 9,5 cm, vikt ca 214 g
Varunr: 4724658
17:33:00
Se mer
Messingfigur eines Mannes mit Lanze
Messingfigur eines Mannes mit Lanze auf einem Sockel, vollplastische Darstellung, dunkel patiniert. Maße ca.: H. 33 cm, D. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren.
Varunr: 4661768
SEK 1 167 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
17:42:32
SEK 389
Konvolut indische Messingobjekte (4)
Konvolut indische Messingobjekte, teilweise handbemalt. Maße ca.: H. 13-40 cm, D.6-26 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teilweise angelaufen.
Varunr: 4661725
17:43:07
SEK 389
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko
Schreibgarnitur mit Putto im Stil des Rokoko, gefertigt aus Messing, teilweise gold patiniert, der Korpus ist verziert mit Rocaille Ornamenten und Voluten. Maße ca.: L. 26 cm, B. 12 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchspuren.
Varunr: 4673725
17:54:27
SEK 389
Såsskål Finland silver
SÅSSKÅL, silver, Finland, 1850-tal, otydliga stämplar, höjd ca 10, diameter 15 cm, vikt ca 221 g
Varunr: 4724663
18:00:00
Se mer
Eldhund omkring 1900
ELDHUND, omkring 1900, mässing/brons, dekor av änglar, längd ca 103 cm
Varunr: 4724682
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-07-2017
19:09:00
Se mer
Messer aus der dänischen Manufaktur Hans Hansen um 1951 (4)
Messer aus der dänischen Manufaktur Hans Hansen. Die Hefte sind gefüllt und aus 925 Silber gefertigt (punziert), die Klingen sind aus Rostfreien Stahl gefertigt. Punziert: 925s, HH, Anno 1951. Länge ca.: 24 cm. Die Messer befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit geringfügigen ...
Varunr: 4695339
SEK 2 917 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
19:15:00
SEK 1 021
Galla. Bestik af pletsølv (33)
Galla. Bestik af pletsølv best. af:7 middagsgafler, 6 suppeskeer, 6 middagsknive, 5 kagegafler, 8 teskeer, 1 kagekniv. (33)
Varunr: 4721457
SEK 1 046 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-07-2017
19:24:00
SEK 490
Piet Hein. gulvstager. Jupiter og saturn (2)
Piet Hein. To Maxi gulvstager, Jupiter, Saturn af børstet stål med aftagelig topring. Mrk. Piet Hein. H. 49-82 cm. (2)
Varunr: 4722208
SEK 1 569 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:30:00
SEK 1 831
Par kandelabre af malm, ca. 1900 (2)
Par kandelabre af malm, arme til fem lys, runde profilerede baser. Ca. 1900. H. 50 cm. (2)
Varunr: 4700361
SEK 1 046 DK, Hørsholm, Vibe Alle 24-07-2017
19:37:00
SEK 458
Bo Bonfils for Georg Jensen bestik (39)
Bo Bonfils for Georg Jensen. Samling bestik bestående af: 10 knive L. 21 cm, 10 gafler L. 18 cm, 1 kniv L. 19,5 cm, 1 gaffel L. 17 cm, 8 spiseskeer L. 18,5 cm, 3 frokostskeer L. 17,5 cm samt 6 teskeer L. 13,5 cm. I alt 39 dele.
Varunr: 4719209
SEK 13 076 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-07-2017
19:56:00
SEK 3 792
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze
Overdimensioneret springvand med 4 putti af bronze, mørkpatineret. Kan fungere som vandspyer, der er lagt en vandledning indvendigt. Mål: H. 250 cm. B. 93 cm. D. 93 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varunr: 4679458
SEK 175 027 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 24-07-2017
20:00:00
SEK 30 143
Lars Eriksson Castman bägare
LARS ERIKSSON CASTMAN, bägare, silver, Vimmerby 1739-1784, trumpetform, delvis förgylld, höjd ca 15 cm, vikt ca 259 g
Varunr: 4724700
SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 24-07-2017
20:03:00
Se mer
Georg Jensen. Et par kandelabre af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Et par kandelabre af hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 324. med to svungne lysarme, prydet med stiliseret ornamentik og drueklaser. Georg Jensen hhv. 1925-1932 og efter 1945. H. 23, L. 25 cm. Vægt samlet 2401 gr.
Varunr: 4712260
SEK 130 758 DK, Herlev, Dynamovej 24-07-2017
20:10:00
SEK 88 916
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>