Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk Visa begagnade varor
Visa
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Kaffekanna silver
KAFFEKANNA, silver, 1900-tal, hamrad dekor, höjd ca 21 cm, vikt ca 576 g
Varunr: 4890912
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
10:40:00
Se mer
Otto Wilhelm Kjellberg chokladkanna silver
OTTO WILHELM KJELLBERG, chokladkanna, silver, senempire, godronnerad dekor, fotavslutningar i form av rocailler, stämplad Västerås 1860, lockknopp i form av blomma, svärtat trähandtag, höjd 24 cm, vikt ca 670 g
Varunr: 4890937
13:15:00
Se mer
Fad af messing
Fad af messing Ø 41 cm
Varunr: 4891394
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 18-01-2018
13:32:00
SEK 389
Kaffekanna silver
KAFFEKANNA, silver, rokokostil, vriden godronnerad dekor, svärtat handtag i trä, lockknopp i form av stiliserade blomma, stämplad GAB Stockholm 1967, höjd ca 27 cm, vikt ca 780 g
Varunr: 4890943
SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
13:45:00
Se mer
Ljusstakar silver Dansk empire
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1800-talets första hälft, Dansk empire, otydliga mästarstämplar, ljuspipa uppburen av kvinnofigurer, stam mot fotplatta med delfiner, höjd 24 cm
Varunr: 4890958
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
15:20:00
Se mer
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets mitt, barockstil, stämplade Bergen Norge, höjd 10 cm, fyllda fötter
Varunr: 4890971
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
16:35:00
Se mer
Original Cartier shaker, 925 sterling sølv vintage
Original Cartier shaker, 925 sterlingsølv Vægt: 172,71 gram. Stemplet Cartier-sterling. Højde: 15 cm, diameter ca. 8 cm. Fremstår med brugsspor.
Varunr: 4817004
SEK 5 784 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18-01-2018
16:43:00
SEK 482
Konvolut Krüge / Humpen und Becher aus Zinn und Glas (12)
Konvolut Krüge / Humpen und Becher aus Zinn und Glas. Variierende Ausführungen und Maße. Höhe 8,4 cm bis 20,8 cm. Normale Gebrauchsspuren (12)
Varunr: 4851374
SEK 1 157 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 18-01-2018
17:12:00
SEK 434
Dåbsfad, barokform, 1800'tallet
Barokform dåbsfad af drevet kobber, prydet med tre sammenslyngede fisk i spejlet. Med ophæng. 1800-tallet. Ø 48 cm. Fremstår med slitage.
Varunr: 4891995
SEK 1 295 DK, Aarhus, Egå Havvej 18-01-2018
17:32:22
SEK 2 202
Bägare silver
BÄGARE, silver, 1900-tal, rokokostil, graverad dekor, fantasistämplar, höjd 19,5 cm, vikt ca 470 g
Varunr: 4890983
17:45:00
Se mer
Kaffekanna silver
KAFFEKANNA, silver, 1900-talets första hälft, art deco, importstämplar, handtag i svartlackerat trä, höjd ca 21 cm, vikt ca 402 g
Varunr: 4890985
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 18-01-2018
18:05:00
Se mer
Hans Hansen. Et par lysestager af sterlingsølv, dessin 364 (2)
Hans Hansen. Et par lysestager af sterlingsølv, dessin 364. Daterede 'Anno 1955 & 1958). H. 11,8, Ø 7,5 cm. Vægt samlet 376 gr. (2)
Varunr: 4886683
SEK 6 475 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2018
19:08:00
SEK 5 439
Horsens sølvvarefabrik, dele sølvbestik 'Rita' (48)
Horsens sølvvarefabrik, dele sølvbestik 'Rita'. 12 Middagsknive L. 21,5 cm, 12 middagsgafler L. 21 cm, 12 skeer L. 18 cm, 12 teskeer L. 12 cm. Vægt eksl. dele med stålmontering 1367 gr. Vægt i alt 2183 gr. Fremstår med brugsspor. (48)
Varunr: 4891515
19:11:00
SEK 5 439
Hans Hansen. Par stager af sterlingsølv (2)
Hans Hansen. Par stager i sterlingsølv dessin nr. 526. Mål H. 1.5 x 6.5 x 6.5 cm. Vægt 160 gr. Med ridser (2)
Varunr: 4891072
SEK 1 295 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:15:00
SEK 648
Samling bestik af sølv (21)
Samling af bestik af sølv bestående af: 10 skeer og 11 kaffeskeer. 490 gr. (21)
Varunr: 4891111
SEK 1 036 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
19:39:00
SEK 1 036
En samling servietringe af sølv (33)
En samling servietringe af sølv udført hos bl.a. A. Dragsted, Grann & Laglye, P. Hertz. Samlet vægt ca. 590 gr. Fremstår med brugsspor, graveringer, enkelte med små revner eller buler. (33)
Varunr: 4885960
SEK 6 475 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2018
20:10:00
SEK 1 943
Svend Toxværd. To par stager af sølv (2+2)
Svend Toxværd. Par udfyldte stager af sølv med perlestaffering, stemplet monogram samt 830S. H. 17 cm. Par udfyldte stager af sølv med perlestaffering, stemplet monogram samt 830S H. 6,5 cm. (2+2)
Varunr: 4891176
SEK 2 590 DK, Hørsholm, Vibe Alle 18-01-2018
20:23:00
SEK 1 813
Svend Toxværd. 'Bremerholm' samling sølvbestik (96)
Svend Toxværd. 'Bremerholm' samling sølvbestik bestående af: 12 middagsknive L. 21 cm 12 middagsgafler L. 20 cm 12 suppeskeer L. 20 cm 12 frokostknive L. 19 cm 12 frokostgafler L. 17 cm 12 dessertskeer L. 15,5 cm 12 kagegafler 12 teskeer I alt 96 dele. Samlet vægt inkl. ...
Varunr: 4890053
SEK 12 951 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2018
20:36:00
SEK 6 734
Tekanna silver 1800-tal
TEKANNA, sterlingsilver, liv med godronner, handtag i svärtat lövträ, oidentifierad mästarstämpel, London, 1897, höjd ca 15 cm, total vikt ca 460 g
Varunr: 4892103
SEK 2 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:10:00
Se mer
Fat silver
FAT, sterlingsilver, Evert Gustafsson, Stockholm 1976, ca 38x27 cm, vikt ca 2968 g
Varunr: 4892105
SEK 12 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
10:20:00
Se mer
Toastrack 1862
TOASTRACK, silver, Edvard and John Barnard, London 1862, längd ca 19,5 cm, vikt ca 523 g
Varunr: 4892119
SEK 3 856 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 19-01-2018
11:35:00
Se mer
Bronzefigur. Pferd. 20. Jhdt.
Bronzefigur aus Bronze. "M. F." monogrammiert. Maße ca. L. 14 x H. 12 cm.
Varunr: 4885481
SEK 2 892 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2018
11:40:20
SEK 1 542
Gräddkanna sockerskål bricka silver
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL med lock, BRICKA, SOCKERTÅNG, KAKTÅNG, silver, graverad dekor, brickans längd 19x13,5 cm, totalvikt ca 490 g
Varunr: 4892127
SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
12:20:00
Se mer
Otte skeer af sølv ''Dobbeltriflet''(8)
Otte ''dobbeltriflet'' skeer af tretårnet sølv. L. ca. 21 cm. Vægt: ca. 495 gr.
Varunr: 4892704
SEK 1 943 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2018
12:48:52
SEK 1 036
To vaser af messing. (2)
To vaser af messing med udskæringer af tidligere granathylstre. H. 28 cm. (2)
Varunr: 4889488
SEK 1 036 DK, Helsingør, Støberivej 19-01-2018
15:12:00
SEK 389
Buddha af bronze, 1900-tallet slutning
Buddha af bronze. H. 39 cm. 1900-tallet slutning.
Varunr: 4885666
SEK 1 036 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2018
15:28:00
SEK 389
''Derby'' Tolv skeer af sølv (12)
''Derby'' Tolv skeer af sølv. L. 17,5 cm. Vægt: Ca. 3535 gr.
Varunr: 4892699
15:33:44
SEK 453
Gustaf Möllenborg Snäckmodell bordsknivar
BORDSKNIVAR, 12 st., silver, Snäckmodell, Gustaf Möllenborg (1823-1850), Stockholm 1848 samt 1849, längd ca 21 cm, vikt ca 530 g
Varunr: 4892164
SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
15:40:00
Se mer
Silver England
UTENSILIER, MINDRE GRÄDDKANNA, 3 dlr., sterlingsilver, England, omkring år 1900, bland annat Birmingham 1907, längd ca 7-25 cm, gräddkannans höjd ca 6 cm
Varunr: 4892169
SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 19-01-2018
16:10:00
Se mer
Samling serveringsbestick, silver 770 g (10)
Samling serveringsbestick i silver. Tre tårtspadar, två såsslevar med förgylld insida, modell 'Gammal fransk', uppläggningssked samt fyra matskedar. Vikt ca 770 g En tårtspade med småbucklor, några delar med monogramgravyr. (10)
Varunr: 4889609
SEK 1 500 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 19-01-2018
16:30:00
SEK 400
 1 2 3 4 5 6 7  >>