Godkännande av cookies på Lauritz.com

Försäljarannonser
Kategori  Utropspris
Visa endast deLuxe-varor Visa endast varor på valt språk
Visa också
Du har sökt i Silver, brons, koppar och tenn i alla aktiva varor  Spara lista   Upprätta sökmotor
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >> ListaGalleri Varor pr. sida
Beskrivning Utropspris Showroom Utlöpstid Nästa bud
Ljusstakar rokokostil silver
Ljusstakar rokokostil silver. LJUSSTAKAR, 1 par, silver, 1900-talets mitt, rokokostil, för 3 ljus vardera, svenska importstämplar, höjd 23,5 cm Varunr: 4641245 SEK 3 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:18:00
Se mer
Sockerströare silver
Sockerströare silver. SOCKERSTRÖARE, 2 st, silver/830 respektive silver/800, Tyskland respektive svenska importstämplar, dekor av girlander, höjd ca 11,5-18 cm, vikt ca 290 g Varunr: 4641253 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:42:00
Se mer
Whiskybägare tumlare
Whiskybägare tumlare. PREBEN SALOMONSEN, whiskybägare, 1 par, sterlingsilver, graverad dekor, höjd 6 cm, TUMLARE, 1 par, silver, CFC 1951, total vikt ca 254 g Varunr: 4641256 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 10:51:00
Se mer
Vas rokokostil
Vas rokokostil. VAS, silver, CG Hallberg, Stockholm 1967, ciselerad dekor, rokokostil, fot samt invändigt förgylld, höjd 20 cm, vikt ca 604 g Varunr: 4641265 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 11:24:00
Se mer
Bordspingla
Bordspingla. BORDSPINGLA, silver, 1800-tal, höjd exklusive kedja ca 5 cm, total vikt ca 32 g Varunr: 4641280 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 12:15:00
Se mer
Dosor silver
Dosor silver. JOHAN ERIK ÅHLÉN (1827-1862 verksam i Sala), dosa, silver, 1839, höjd 2, 8x5,5 cm, LARS ÖHLIN (verksam 1831-1844 i Västerås), dosa med lock, silver 1835, lock med infälld medalj Gustav III för Gustaf IV Adolfs dop 1778, signerad Ljungberger (Gustaf Ljungberger 1734-1787), rak cylindrisk form, inv... Varunr: 4641304 SEK 2 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 13:33:00
Se mer
Sphinx figur af messing.
Sphinx figur af messing. . Figur af messing i form af sphinx. Stemplet i bunden 'Malvin'. L. ca. 66, H. ca. 34 cm. Varunr: 4641814 SEK 1 293 DK, Herlev, Dynamovej 2017-05-01 13:59:00 SEK 2 973
Bägare snapsglas Löfman
Bägare snapsglas Löfman. ERIC LÖFMAN, whiskybägare, 6 st, snapsglas, 6+4 st, silver och sterlingsilver, hamrad dekor, stämplade 1970-talets mitt, höjd 5-6,5 cm, vikt ca 1132 g Varunr: 4641316 SEK 4 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 14:12:00
Se mer
Mokkaset u.a. von Christoph Widmann (4)
Mokkaset u.a. von Christoph Widmann (4) . Mokkaset gefertigt aus 800/835 Silber (punziert), bestehend aus einer Mokkakanne aus der Manufaktur Christoph Widmann ( Entwerfer der "original Hildesheimer Rose" ). Sowie eines Tabletts mit Zuckerschale und Sahnegießer aus einer unbekannten Manufaktur. Maße ca.: H. 2 - 19 cm B. 6 - 17 cm ... Varunr: 4603948 SEK 4 800 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 14:31:00 SEK 2 400
En samling bestik af sølv og sølvplet, 'Freja', 'Lone' (71)
En samling bestik af sølv og sølvplet, 'Freja', 'Lone' (71). En samling bestik af sølv og sølvplet bestående af: Sølv: 5 serveringsdele hvoraf 2 med stålmontering samt 1 'Freja' teske. Sølvplet: 'Dobbeltriflet' 8 middagsskeer og 4 dessertskeer; 'Freja' 6 gafler, 6 knive, 1 middagsske, 2 teskeer, 2 pålægsgafler, 1 potageske, 2 serveringsspader; 'Lone' 13 ... Varunr: 4637905 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 14:43:00 SEK 517
Ljusstakar Löfman
Ljusstakar Löfman. ERIC LÖFMAN, ljusstakar 1 par, blockljusstake, silver, MGAB, Uppsala 1975 rep 1973, höjd 12 cm, ljusstakarnas vikt ca 330 g, blockljusstaken fylld Varunr: 4641334 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:09:00
Se mer
Diverse blandet sølvbestik (10)
Diverse blandet sølvbestik (10). Diverse blandet sølvbestik bestående af knive, gafler, skeer mm. Samlet vægt af dele uden stål ca 360 gr. (10) Varunr: 4642105 SEK 1 551 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 15:15:00 SEK 743
Konvolut im Stil der Hildesheimer Rose (28)
Konvolut im Stil der Hildesheimer Rose (28). Konvolut Besteckteile und Vorlegebesteck im Stil der Hildesheimer Rose. Gefertigt aus 800 / 835 Silber (punziert). Gesamtgewicht ca.: 490 g. Das Konvolut befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren. Der versilberte Korb ist Bestandteil der Auktion. (28) Varunr: 4634212 SEK 2 880 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 15:16:00 SEK 1 680
Cohr. Herregaard bestikdele af sølv (8+1)
Cohr. Herregaard bestikdele af sølv (8+1). Cohr. Herregaard bestikdele af sølv bestånede af: 7 kagegafler samt kaffeske. Desuden medfølger Cohr Hedager teske. (8+1) Varunr: 4641519 SEK 1 034 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 15:29:00 SEK 582
WA Bolin supkalkar silver
WA Bolin supkalkar silver. WA BOLIN, supkalkar, 12 st, silver, Stockholm ca 1950-tal, höjd ca 12,5 cm Varunr: 4641343 SEK 6 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 15:36:00
Se mer
Konvolut silberner Gegenstände (7)
Konvolut silberner Gegenstände (7). Konvolut silberner Gegenstände gefertigt aus 800 / 835 Silber (punziert / geprüft). Das Konvolut besteht aus folgenden Teilen: Zuckerdose und Sahnegießer mit Tablett, verziert mit Blumen und C-Schwüngen. Teesieb mit Abtropfschale verziert mit C-Schwüngen. 2 kleine Besteckteile verziert ... Varunr: 4634216 SEK 3 360 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 16:16:00 SEK 1 920
Hans Hansen sølvbestik 'Arvesølv nr 4' (14)
Hans Hansen sølvbestik 'Arvesølv nr 4' (14). Hans Hansen sølvbestik 'Arvesølv nr 4' bestående af: 6 knive L 22,5 cm, 2 serveringsskeer L 16,5 cm og 6 gafler L 18 cm. Samlet vægt af dele uden stål ca 500 gr. (14) Varunr: 4642106 SEK 1 939 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 2017-05-01 16:16:00 SEK 1 131
Silverslev
Silverslev. SÅSSLEV, silver, August Wilhelm Ahnström Växjö (1836-1843)1862, svärtat skaft, längd 42 cm Varunr: 4641359 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 16:27:00
Se mer
Bordsplateau, 1900-talets första hälft.
Bordsplateau, 1900-talets första hälft.. Bordsplateau, 1900-talets första hälft. Mässing med handtag. Bredd 43 cm. Repor. Underplatta lös. Varunr: 4641514 SEK < 1 000 SE, Helsingborgs Auktionsverk / Lauritz.com, Makadamgatan 2017-05-01 17:02:44 SEK 300
Serveringsbestick silver
Serveringsbestick silver. SERVERINGSBESTICK, 5 dlr., silver, 18/1900-tal, bland annat Magnus Aase (1876-1953), Bergen samt troligen Wilhelm Zethelius (1839-1849), Stockholm, 1842, "Engelsk snäck", fiskbesticken delvis i nysilver, längd ca 18-30 cm, vikt exkl. fiskbesticken ca 202 g Varunr: 4641373 SEK 1 000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 17:12:00
Se mer
12 sølvtallerkener stemplet 830S, totalvægt 5822 gr. (12)
12 sølvtallerkener stemplet 830S, totalvægt 5822 gr. (12). 12 Sølvtallerkener stemplet 830S, med perlekant / perlestaf. Ø 28 cm. Gennemsnits vægt 485 gr. Samlet vægt 5822 gr. Fremstår med almindelig brugsspor, herunder ridser. (12) Varunr: 4640683 SEK 25 851 DK, Aalborg, Nibevej 2017-05-01 18:30:00 SEK 15 511
Läppstiftshållare cigarettetui ram
Läppstiftshållare cigarettetui ram. LÄPPSTIFTSHÅLLARE, CIGARETTETUI, RAM, silver/800, rokokostil, graverad dekor av bladslingor, höjd ca 5-9,5 cm, vikt ca 145 g Varunr: 4641404 SEK 1 200 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 18:48:00
Se mer
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4)
Carl Forsmann m.fl. To par lysestager i sølv og sølvplet (4). Et par lave lysestager i sølv, udført i 1954 af Carl Forsmann, København. H. 7 cm. Endvidere et par engelske lysestager i sølvplet. H. 12,5 cm. Begge par med udfyldt fod. Sølvstager vægt inkl. udfyldning ca. 262 g. Fremstår med mindre ridser og mærker. (4) Varunr: 4637906 SEK 1 939 DK, Vejle, Dandyvej 2017-05-01 19:18:00 SEK 614
Arne Jacobsen m.fl. for Georg Jensen. Bestik af stål (46)
Arne Jacobsen m.fl. for Georg Jensen. Bestik af stål (46). Georg Jensen. Bestik af stål bestående af: 'New York' bestik: 6 middagsknive, 6 middagsgafler, 8 frokostknive, 6 frokostgafler samt 6 skeer. Hertil 7 'AJ' teskeer, 6 'AJ' kaffeskeer samt 1 'Cylinda Line'/ Stelton marmeladekrukke af Arne Jacobsen. Brugsspor. (46) Varunr: 4635953 SEK 1 293 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:25:00 SEK 1 228
Skedar, ett par, silver. COHR, Danmark. (2)
Skedar, ett par, silver. COHR, Danmark. (2). Skedar, ett par, silver, två modeller. COHR, Danmark. (2). Skaft med växtornamentik. Längd 18-20 cm. Vikt 540 gram. Behov av putsning. Varunr: 4639440 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-01 19:25:00 SEK 800
Parti äldre bestick samt skål, silver, Malmö och Göteborg (17)
Parti äldre bestick samt skål, silver, Malmö och Göteborg (17) . Parti äldre bestick samt skål, silver, Malmö och Göteborg (17). 6 st kaffeskedar, Gewe Silvervarufabrik, Malmö. 1947-1948. Längd ca 10 cm. 6 st kaffeskedar, Gewe Silvervarufabrik, Malmö. 1962. Längd ca 11 cm. Tesked, Gewe Silvervarufabrik, Malmö. Skaft i from av blåklocka. Längd 15,5 cm. ... Varunr: 4632810 SEK < 1 000 SE, Malmö, Baltzarsgatan 2017-05-01 19:26:00 SEK 400
 GV Harnish petroleumslamper (3)
GV Harnish petroleumslamper (3). GV Harnish petroleumslamper (3) Harnish petroleumslamper, bestående af: To væglampetter L. 34 cm; Nr 1685 samt 28425 samt en bordlampe med glas og skærm H. 36 cm., nr 17392 (3) Varunr: 4642053 SEK 1 034 DK, Hørsholm, Vibe Alle 2017-05-01 19:34:00 SEK 711
Aftonväska silver
Aftonväska silver. AFTONVÄSKA, silver, 1900-talets första hälft, total vikt ca 180 g Varunr: 4641427 SEK 1 500 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 2017-05-01 19:40:00
Se mer
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (38)
Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze (38). Sigvard Bernadotte. 'Scanline' bestik af bronze bestående af: 11 middagsknive, 11 middagsgafler, 11 suppeskeer, 1 stegkniv, 1 steggaffel, 1 potageske, 1 lagkagespade samt 1 sauceske. Stemplet hhv. 'Scanline' og 'JN' Brugsspor. (38) Varunr: 4631547 SEK 1 034 DK, Roskilde, Store Hedevej 2017-05-01 19:43:00 SEK 840
Türgriffe der 1920er (10)
Türgriffe der 1920er (10). 10 Türgriffe der 1920er, gefertigt aus verchromtem Messing. Länge ca.13 cm im gestecktem Zustand. Altersgemäßer Zustand, vereinzelt ist die Verchromung ab. (10) Varunr: 4628076 SEK 2 400 DE, Düsseldorf, Kappeler Straße 2017-05-01 19:44:00 SEK 1 440
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 14  >>